Veenendaals - dagblad Betalingsbalans fors overschot in Be kwartaal Overleg mogelijk over nieuwe vorm NAVO Bevrijdingsfront vraagt V.N.-vertegenwoordiging Buiten Verkeer heeft last van gladde wegen Spoedig weer transplantatie hart in Z.-Alrika Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei WINTER BRACHT DE EERSTE OVERLAST Te gast op Drakesteyn Koudegolf blijft Verontrusten stuurden brief aan partijraad van K.V.P. Franse politie stopt jacht op ontvoerder Morgen geen voetbal „MEER ZEGGENSCHAP EUROPESE Weer dode door inhaalfout V.S. willen wel meewerken ONGELUK BIJ AUTORALLY; VIJF DÓDEN „BUITENZORG" SPEURTOCHT DOOR TUNNEL „Na Deltawerken ingenieurs „droog'' maken'' Min. Witteveen meldt gunstige cijfers Positief saldo Geboorte-wonder GEEN NAMEN US CHILI GESLIPT Hotel-Restaurant Burgemeester Blom vroeg ontslag PARTNER VOORUITZIEN Vrouw gestikt door onvoldoende ventilatie in huis POG1TSG OM EER HEID TE BEWAREN VOOR 24 VVR LAATSTE NIEUWS PROF. JOKIISEJS i Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kteine -annonces „Vraag én Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 8 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 290 DEN HAAG De lopende reke ning van de betalingsbalans heeft in het derde kwartaal een overschot van 324 miljoen gulden opgeleverd, aldus heeft de minister van Financiën, prof. H. J. Witteveen, het parlement meege deeld. In de overeenkomstige periode van 1966 bedroeg het overschot 203 miljoen gulden. De verbetering van de lopende reke ning met ruim f 120 min. was het ge volg van een gunstiger saldo van de be talingen in het goederenverkeer (f 106 min) en van per saldo meer ontvangen kapitaalopbrengsten (f 84 min.) tegen over een achteruitgang van f 69 min. in het dienstenverkeer. Deze achteruitgang betrof voornamelijk de vervoersector en de ontvangsten uit hoofde van persoon lijk arbeidsinkomen. (In dit laatste wordt de afgenomen grenspendel met de Bondsrepubliek Duitsland weerspie geld.) In de verslagperiode gaven, in te genstelling tot de voorgaande jaren, de uitgaven en ontvangsten in het reisver keer geen verdere stijging meer te zien. Het overschot op de lopende rekening op de transactiebasis, dat f 445 min. be droeg, was fill min. hoger dan in het derde kwartaal van 1966. In vergelij king met de eerste negen maanden van vorig jaar is in dezelfde periode van dit jaar een verbetering opgetreden van f 586 min.: het tekort over die periode liep van f 813 min. in 1966 terug tot f227 min. in 1967. De verbetering van de naar seizoenin vloeden gecorrigeerde lopende rekening op transactiebasis, die in het tweede kwartaal is opgetreden, heeft zich in het derde kwartaal voortgezet. In de eerste negen maanden van 1967 is na deze correctie voor seizoeninvloeden een positief saldo behaald van f 75 min.: in dezelfdè periode van 1966 was er een tekort van f 515 min. Doordat het netto buitenlands actief van de Nederlandse deviezenbanken met f 315 min. toenam, hetgeen voor on geveer hetzelfde bedrag in een vermeer dering van de netto deviezenvoorraad van deze banken tot uitdrukking kwam, resteerde er op de totale rekening van de betalingsbalans een overschot van f 21 min. De aanwas van de goud- en deviezenvoorraad beliep f 43 min.: daar tegenover verminderden de rechten op het Internationale Monetaire Fonds met f 22 min. 1~\e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zou bereid U zijn op de komende NAVO-ministersconïerentie in Brussel plannen te bespreken oveT herziening van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, waar in een nieuwe vorm zou worden gegeven aan de samenwerking tussen de Europese NAVO-leden. Dit melden welingelichte zegslieden in Washington. Voor het eerst in het najaarssei zoen heeft Koning Winter zich in Nederland gemanifesteerd. Plaatselijk ondervindt het verkeer hinder op door hagel en sneeuw witbestoven wegen. HEERENVEEN Donderdagmiddag omstreeks vijf uur had op Rijksweg 32 te Heerenveen een botsing plaats tus sen een personenauto, bestuurd door de heer A. Visser uit Wolvega, en een tank auto van een betonmaatschappij te Be verwijk. De heer Visser heeft vermoedelijk enige voor hem rijdefide auto's willen inhalen, want hij verscheen op het lin ker weggedeelte plotseling voor de tankauto. In een poging de tankauto nog te ontwijken, week de heer Visser naar links uit, doch hij werd in de flank aangereden. Hij was op slag dood. Omstreeks half zeven gisteravond is de twaalfjarige Cootje Snöejer uit De- demsvaart bij het oversteken gegrepen door een auto. In zorgwekkende toe stand werd het meisje naar een zieken huis te Zwolle vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. NEW YORK De Amerikaanse ambassadeur bjj de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft gisteren tegenover verslaggevers verklaard, dat het Nationaal Bevrydingsfront van Zuid-Viëtnam (NLF) verzocht heeft twee vertegenwoor digers naar de Verenigde Naties te mogen zenden. De NLF-vertegenwoordigers zouden volgens Goldberg geen „speciale status" wensen, maar gewoon willen werken op 't hoofdkwarties en genegen zijn vraag gesprekken met de pers, radio en tele visie te houden. TAoor zijn huisvee, groot en klein, zijn vierbenige en gevederde ka mergenoten alsmede door het pluim vee op het erf, komt de mens her haaldelijk in aanraking met het won der der schepping: voortplanting en geboorte. Ook de man van bos en veld, van water en land, de snuffelaar naar vogelnesten en de wildspeurder staat bij tijd en wijle stil, staande op de drempel van het leven bij de raad selen der natuur, die men sinds over oude jaren trachtte op te lossen. De magie der seksualiteit hield de mensen eeuwen in haar ban en men verdiepte zich o.m. in het verhaal van Jacob, die gevlekte lammeren fokte en zette de grote Sprengel uit zijn ambt, omdat hij over geslachtelijk verkeer met planten had geschreven, doch het een noch het ander hield het biologisch- evolutionisme (Darwin, Haeckel e.v.a.) tegen. Geheel op moderne leest ge schoeid is het bij Kluwer te Deventer fraai uitgegeven werk „Voor t- pl anting b ij het dier" door dr. C. Naaktgeboren (f 36,en waar het veelal gaat over de geboorte en ermee verband houdende ontwikkelingen, kan worden gesproken van nomen est omen! Verduidelijkt door vele tien tallen illustraties behandelt de serieu ze, wetenschappelijke inhoud alles wat met de voortplanting der levende we zens te maken heeft en dit voert niet zelden tot een diepgaand betoog, want ge moet bedenken, dat het geen „ge makkelijke" stof is en dat zij boven dien wetenschappelijk wordt behan deld, ja veelal die van een populair handboek voorbijstreeft. Dr. N. is namelijk dierenarts en promoveerde op een verwant onderwerp. Moeilijke woorden kon hij bezwaarlijk vermij den, doch ontwikkelde en bovenal be langstellende lezers komen er wel uit. 8 december '67 A. B. WIGMAN Volgens Goldberg had hij begin novem ber vernomen, dat twee NLF-vertegen woordigers gevraagd hadden of zij met Noordviëtnamese paspoorten naar de Ver. Naties konden komen om daar één, mogelijk twee jaar door te brengen. Aan de Amerikaanse regering werden geen namen verstrekt, wel werd mee gedeeld dat deze later zouden komen. Daarop werd geantwoord dat Amerika bereid was personen, die voor VN-za- ken naar de Verenigde Staten kwamen visa te verlenen. „Sindsdien hebben wij niets meer vernomen", aldus Goldberg. De Ame rikaanse VN-ambassadeur had Ameri kaanse correspondenten bijeengeroepen om berichten te bespreken, volgens wel ke Washington geweigerd had visa te verstrekken aan NLF-vertegenwoordi gers, die contacten wensten te leggen met VN-delegaties. Gisteren zijn in New York ca. hon derd mensen gearresteerd tijdens betogingen tegen de oorlog in Viëtnam. Het was de vierde dag dat er van de ze demonstraties werden gehouden. 0 De Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam hebben in de week van 26 november tot 2 december in gevechten 207 man verloren. Volgens een militai re woordvoerder werden in dezelfde week 635 Amerikanen gewond, van wie 435 in het hospitaal moesten worden be handeld. SANTIAGO In de eerste etappe van de „Grote Prijs van de Pers", een autorally van Santiago via Valdivia en Puertomont terug naar Santiago over 2400 km, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan vijf toe schouwers het leven kostte. In Valdivia (na 920 km) verloor een van de rijders de macht over het stuur en reed in volle vaart op het publiek in. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vijf toeschouwers stierven ter plaatse, terwijl tenminste tien personen verwon dingen opliepen, van wie enkele zeer ernstig. Ook de bestuurder van de auto werd gewond. Cinds gisteren weet ons land weer wat winter is. Gure kou, hagel, sneeuw en vorst hebben voor het eerst dit jaar hun opwachting gemaakt. Zelfs on weer kwam er plaatselijk aan te pas. Zuid-Limburg kreeg van deze plagen het leeuwedeel te-verwerken. Een cen timeters dik pak sneeuw legde het snel verkeer aan banden. De gladheid maak te, dat er vaak stapvoets werd gere den en er aan de lopende band ketting botsingen ontstonden. De meeste verkeershinder werd ge meld van de weg tussen Maastricht en Beek, de E-9. De hellingen van de Kruis berg waren door de gladheid enkele u- ren lang volkomen onberijdbaar voor 't zware verkeer. Op de E-39 tussen Neerbeek en Spau- beek in Zuid-Limburg, reden bij een kettingbotsing 23 autp's tegen elkaar. Doordat er ook zware vrachtwagens bij deze botsing waren betrokken die dwars over de rijbaan kwamen te staan werd het verkeer er langdurig gestag neerd. In de overige provincies verliepen de zaken vrij normaal. De weggebruikers hadden kennelijk goed naar radio- en t.v.-berichten geluisterd. Niettemin waren er gisteren door het weer drie verkeersdoden te betreu ren. Door de gladheid slipte in Drach ten de 31-jarige J. von Lutzow uit die plaats met zijn auto en vloog tegen een boom. Zijn tweejarig dochtertje Juliette kwam om het leven. De bestuurder en een lifter, werden gewond naar 'n zie kenhuis gebracht. Op de provinciale weg Beilen - Hoo- geveen gleed een vrachtwagencombina7 tie bij het remmen door. Een andere vrachtauto werd geraakt en beide wa gens kantelden. De chauffeur van de vrachtwagen, de 31-jarige S. E. Kuiper uit Hoogeveen, kwam onder de combi natie terecht. Hij was op slag dood. De 28-jarige mevrouw W# H. M. Herm- sen-Rensen uit Doornenburg, Bemmel, slipte gisteravond met haar auto op de Pannerdseweg in haar woonplaats en botste frontaal tegen een vrachtauto. Ook zij was op slag dood. ADVERTENTIE .VOOR AL UW PARTWEN EEN AANGEPASTE ZAAL. Ajnsterdamseweg 19 Telefoon 10313 C7 O VINKEVEEN Burgemeester A. C. Blom van Vinkeveen heeft in het ge meentehuis zijn ambtenaren ervan in kennis gesteld, dat hij dezer dagen bij dc commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht schriftelijk zijn ontslag aanvrage heeft ingediend. De burgemeester vormde de laatste maanden het middelpunt van een con flict rondom het bouwbeleid van zijn gemeente. Hij werd ervan «•'fchuldigd bouwvergunningen te hebben afgege ven voor projecten, die verre uitgingen boven de grens van 10.000 gulden, tot welk bedrag burgemeesters zonder ver dere inmenging van hogerhand bouw vergunningen mogen verstrekken. In raadsvergaderingen van Vinkeveen zijn hierover herhaalde malen harde woor den gevallen. Deze zaak leidde er tenslotte toe, dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Vinkeveen de bevoegdheid om zelfstandig bouwver gunningen af te geven heeft ontnomen. Voorts stelt de justitie in verband met de zaak een onderzoek in. In het plan, dat nog slechts in het sta dium van „hardop denken',' verkeert, zou een grote rol worden toebedeeld aan Engeland, terwijl de Europese leden van de NAVO meer zeggenschap in het bondgenootschap zouden krijgen. Rusk verklaarde vorige week zater dag in New York, dat Amerika welwil lend zou staan tegenover de' oprichting van een „Europese groep in de NAVO, zoiets als een Europese defensiegemeen schap, als volledige partner in een her zien bondgenootschap." „De Europese landen moeten niet overgevoelig zijn wat betreft de oprich ting van een eigen Europese defensiege meenschap, want het waren niet de Ver enigde Staten die vroegere pogingen in deze richting tegenhielden", aldus Rusk. Hij herinnerde hiermee aan het Franse veto over de plannen tot oprichting van een Europese defensiegemeenschap in 1953. De zegslieden wilden zich niet aan speculaties te buiten gaan over w*t Rusk precies met zijn opmerkingen be doelde. Volgens sommigen wilde hij misschien alleen een vlieger oplaten. Wel betwijfelden zij of Rusk 'n Euro pese defensiegemeenschap zonder Frankrijk voor ogen had. De zegslieden waren geneigd te geloven dat hij eerder vooruitzag naar de tijd, dat De Gaulle geen staatshoofd meer is. AMSTERDAM De 54-jarige wedu we A. Swart is donderdag in haar wo ning in de Pirolastraat in Amsterdam Noord door verstikking om het leven ge komen. Haar stoffelijk overschot werd 's mid dags aangetroffen naast een brandend oliekacheltje, waarboven was te drogen hing. Ook de geiser in de keuken bleek te branden. Volgens de politie, heerste in de onvoldoende geventileerde woning een drukkende atmosfeer. Ook de hond van het slachtoffer en twee vogels ble ken te zijn gestikt. DEN HAAG In een open brief aan de partijraad van de KVP doen de Tweede-Kamerleden mr. K. van Rijckevorsel en W. J. Andriessen een poging de onrust in deze partij te bezweren Zij doen een dringend beroep op actiegroepen of stromingen, die morgen in Arnhem niet of niet geheel in het gelijk worden gesteld, meerderheidsbeslissin gen van de partijraad te aanvaarden. Daarmee kan „het vele dat ons als christe nen bindt en wat het algemeen welzijn eist, beter en eerder worden bereikt". De heren Van Rijckevorsel en Andriessen stemmen in met vernieuwing van het parlementair-democratische stelsel. Zij maken zich echter zorgen over „uitingen en gedragingen van bepaalde actiegroepen of stromingen" wanneer zou blijken, dat deze een dreigend karakter zouden hebben en de wil tot overheersing zouden inhouden. Zij vinden, dat de KVP zich sinds 1945 op voorbeeldige wijze heeft in gezet om de geest van samenwerking tussen de verschillende maatschappelijke groepen en de wil tot sociale eensgezindheid te bevorderen. Met een gasmasker op, een pistool in de hand en met een flinke dosis moed laat een Amerikaanse soldaat zich in een tunnel van de Viët Cong zakken. De tunnel, met een lengte van 300 meter werd eerst met traangas uitgerookt. PARIJS De Franse minister van Binnenlandse Zaken,' Christian Fou- ehet, heeft gisteravond de jacht op de ontvoerder(s) van de 7-jarige Emma nuel Maljiard voor 24 uur laten onder breken, om 't kind weer by zijn ouders te laten bezorgen. In een voor de televisie afgelegde verklaring zei Fouchet: „Ik geef u tot vrijdag acht december, middernacht de tijd de jongen gezond en wel bij zijn ouders terug te bezorgen. De politie heeft opdracht- gekregen 24 uur lang geen jacht op u te maken". De minister zei op te treden met toe stemming van de vader van de sinds maandag vermiste Emmanuel, voor wie een losprijs van 20.000 frank is ge vraagd. Minister Fouchet voegde de ontvoer ders) nog toe: „U weet heel goed dat heel Frankrijk samenwerkt met de Franse politiemacht een der beste ter wereld om u aan te houden. Ge beurt dit niet, dan zullen wij u achter volgen, arresteren en straffen. Luister naar de stem van uw eigen belang, te vens de stem van menslievendheid", aldus de minister. memmmmmmmmsmmmmmm? DEN HAAG De KNVB heeft alle voor de zaterdagcompetitie vastgestelde wedstrijden afgelast wegens de slechte toestand van de terreinen. Ook het af delingsvoetbal voor zaterdag is in zijn geheel afgelast evenals de wedstrijden voor de competitie van Be B-elftallen (betaald voetbal), die voor zaterdag wa ren vastgesteld. NEW YORK De Zuidafrikaanse chirurgen, die reeds de eerste trans plantatie van een mensenhart op hun naam hebben staan, zullen binnen zes weken wellicht een twreede soortgelijke ingreep verrichten, zo hebben zij Asso ciatie Press telefonisch medegedeeld. Een hunner patiënten, een man van middelbare leeftijd die sinds zes maan den aan een ernstige hartziekte lijdt, wacht op een nieuw hart, zei dr. Chris - tiaan Barnard, eerste chirurg van de groep die zondag de historische opera tie verrichtte. Louis Washkansky, de eerste mens ter wereld met een getransplanteerd hart, heeft gisteravond voor de radio gesproken. Washkansky zei dat hij zich goed voelt. i AMSTERDAM Onder de titel Geef de stad een kans, is een rapport, van de hand van de Amerikaanse hoog leraar in „city-planning" prof. David A. Jokinen verschenen. Deze verbleef van 1959 tot 1963 in ons land en was o.m. verbonden aan de Rijksplanologische dienst. Hij kreeg bekendheid door zijn plan voor het Haagse Bezuidenhout- kwartier. Zijn studie, Geef de stad een kans, maakte hij voor de Stichting Weg. Prof. Jokinen en zijn helpers kozen drie Ne derlandse steden uit, die zij respresen- tatief achten voor de situatie in de Ne derlandse steden, namelijk Amsterdam, Maastricht en Deventer. Een basisstelling van de Amerikaan se verkeersdeskundige is, dat interloka le verbindingen (het rijkswegennet) een goed deel van hun nut verliezen, wan neer zij in de steden vastlopen. De in terlokale verbindingen behoren tot in het hart van de steden, die zij verbin den, door te dringen. Nederland zo zei prof. Jokinen heeft uitstekende waterbouwkundige in genieurs, die weten hoe stromen zich gedragen. Maak deze ingenieurs „droog" en laat zij' hun waterbouwkun dige ervaring ten dienste van het land- verkeer stellen. Prof. Jokinen bepleit het instellen, naast Rijkswaterstaat, van een rijksvervoersstaat en van pro vinciale en gemeentelijke vervoerssta- ten. Prinses Benedikte van Denemar ken (links) is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Zij logeert met haar verloofde, prins Richard zu Sayn Wittgenstein-Berleburg, enkele dagen bij prinses Beatrix en prins Claus. De prins zou per auto uit Duitsland ko men. De prinses werd op Schiphol be groet door hofdame jonkvrouwe C. E. B. Röell (rechts). (Van onze weerkundige medewerker) r^en groot deel van Europa is in de greep van de winter geraakt. In Nederland was dat het duidelijkst te merken in Limburg en Brabant, waar 6-15 cm sneeuw viel die bleef liggen. Maastricht registreerde vanmorgen 'n temperatuur van -3 graden. In de rest van het land verhinderde een Noord- zeestroming een temperatuurdaling van betekenis. In N.O.-Schotland sneeuwde het on ophoudelijk, terwijl voor N.-Duitsland matige vorst in het vooruitzicht is gesteld. De laagste temperatuur in Denemarken was -9 en in Reijkjavik (IJsland) -10. Een van Ierland naar Frankrijk koersende depressie doet de wind tij delijk afnemen, waardoor er in de ko mende nachten een neiging tot lagere temperaturen is, met vooral in opkla- ringsgebieden 1 tot 4 graden vorst. Voor het overige blijft de Noordzee bij de huidige luchtdrukverdeling tot in Gelderland toe een matigende invloed op de kou in het Noorden uitoefenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1