Garantieverlening aan het Julianaziekenhuis werd maar moeizaam aanvaard RAAD BETREURDE GERINGE INFORMA TIE voor 82 verpleegsters 12000 IN 115 JAAR Mis in t kwadraat ri E L CHEVROLET Veiling Kesteren MARKTEN PRINCIPIEEL BOETEKLEED BEVALLING CAMPING V.A.B. r LEVERB0T? TIJD VOOR 611 doodt de leverbot van wout blauwkous Ruimte in zusterhuis ZONDAGSDIENSTEN m 0 D KIRPESTEIN Kerstspel Stijl Gemeente- centrum Brief van 24 Verontrusten Juiste leer Bijna klaar Door-beroepen Buitenspel VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 VEENENDAAL Van de noodzaak, dat het Julianaziekenhuis niet 50 bedden wordt uitgebreid, dat er een nieuw zusterhuis wordt gebouwd en dat er nog andere voorzieningen voor het goed functioneren van de verpleging moeten worden getroffen was de Veenendaalse gemeenteraad gisteravond wel overtuigd. Helemaal niet blij was de raad evenwel met de manier waaT- op het pre-advies om hiervoor rente en aflossing te garanderen was aange kleed. Vrijwel unaniem was men van oordeel, dat men althans behoorlijk in zicht had moeten krijgen in de hele opzet, compleet met cijfers, enz. Even zag het eT naar uit, dat de raad hiervoor zijn goedkeuring zou onthouden, maar het advies had een goede pleitbezorger in burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg, tevens voorzitter van het bestuur van het Julianaziekenhuis, die al les of niets wenste en daarbij voorop stelde, dat het onthouden van goedkeu ring vertraging in het uitvoeren van de plannen met zich meebrengt. De raad durfde deze verantwoording niet op zich te nemen, omdat de huidige gemid delde bedbezetting (108 procent) beslist geen langer uitstel gedoogt. Na an derhalf uur beraad ging de raad toch akkoord. De wegen van de overheid zijn voor de doorsnee-onderhorige niet altijd even duidelijk. Vaak komt dat omdat men de achtergronden niet weet. Bij tijd en wijle wordt echter een bepaalde zaak wel klaarhelder aan de man ge bracht. maar dat is op zich geen re den om niemand in opstand te laten komen. De overheid kan het ook wel 'es té recht-toe, recht-an zeggen. Daar is bijvoorbeeld de man die een kampeerplaats in z'n gedachten heeft. Ik heb me laten vertellen d*at zo'n camping een zeer lucratieve vorm van bestemming van je kale grond is. Veel meer dan het ruige terrein schijnt er niet voor nodig te zijn. Een paar paadjes uitzetten en verharden, een optrekje dat dienst kan doen als plas- en wasplaats en de winst begint naar je toe te rollen. Het zal wel iets te eenvoudig voorge steld zijn, maar ik kan me toch wel indenken dat je er een lekkere cent van wijzer kunt worden. En 's win ters kalmpies-aan kunt doen. Ons volk verhuist in de zomermaanden in groten getale naar karren en tenten Een sport die nog lang niet is uitge woed. En al die kampeerartikelen moeten ergens staan. Als de woning nood eenmaal is opgeheven zitten we misschien met lange wachtlijsten vol zoekenden naar een stekkie voor hun tent of kampeerwagen. Maar wat zie je dan? De gemeente Vee- nendaal heeft helemaal geen behoefte aan zo'n kampeerplaats. Laat ze maar buiten de grenspalen blijden, zeggen burgemeester en wethouders onom wonden. We zitten er niet om verle gen en we kunnen onze schaarse grond wel anders gebruiken. Voor de industrie. Dat is duidelijk. Té duidelijk voor som mige mensen. Iemand in diverse staten van veront waardiging klampte me deze week aan om m'n oordeel over dat bikkel harde standpunt. Hij vond er niks op tegen. Zelfs veel voor. „Laat zo'n man z'n gang aan", tetterde hij in m'n gezicht. „Wat kan het voor kwaad? Initiatieven in de grond boren. Anders niks". Ik waagde het om het op een andere vorm van produktie gerichte karak ter van onze gemeente naar voren te schuiven, omdat ik de zienswijze van ons gemeentebestuur dan misschien wel hard, maar toch wel rechtlijnig vond. ..Aha", brieste m'n opponent, „meneer heeft het niet in de gateh. Je hebt ze nog helemaal niet door daar, man". Met „daar" doelde hij kennelijk op het hoekige gebouw, waarin ook deze beslissing was klaargestoomd. „Weet je wat er achter zit? Straks zo'n stuk grond voor een appel en een ei onder die man z'n gat vandaan ko pen. En dan weer duur verpatsen aan de industrie. Die camping zal ze alle maal een zorg zijn; het gaat om de deze". Hij telde bij die woorden een groot aantal denkbeeldige geldstuk ken op het plaveisel neer. Hij had met dit alles mijn zienswijze over 't duidelijke standpunt van de gemeenteheren niet aan het wankelen gebracht. Hetgeen ik hem liet blijken. Dat was voor hem het moment om nog zwaarder geschut in stelling te bren gen. Met meer-gericht vuur. „Dan zal ik je nog 'es wat vertellen", zei de man, „iets wat een bekende van mij overkomen is. Die stond een streepie grond van z'n voortuintje af voor een bredere weg. Een stukkie van een meter of zes en een meter diep. Wat kreeg 't ie d'r voor? Zes harde guldens. Een gulden de meter. En nou 't mooiste: later had die zelf de man ergens een perceeltje op het oog in een nieuwe wijk en daar moest ie, asjeblieft, dertig pietermannen de meter voor neertellen. Nou jij weer" Ik ben niet weer geweest. Ik had het wel kunnen proberen. Bijvoorbeeld met: grond waarop je een camping wil beginnen is misschien negen en twintig gulden goedkoper dan grond waar een kampeerplaats op ligt. Hij had het vast niet willen begrijpen... Wout Blauwkous Alle fracties zagen de noodzaak van uitbreiding terdege in en tot zover wer den er geen wanklanken gehoord. Ds. D. 'van^ Enk (AR) opende het vuurwerk. Hij vond het merkwaardig, dat bij het verzoek geen enkele kosten- specificatie of begroting was verstrekt. ..Misschien komt het, dat Hazenberg hier tegen Hazenberg spreekt en ant woordt en dat het daarom voor het col- Heden, vrijdag ACHTERBERG Buurtschapshuis. 19.30 uur: Openbare bijeenkomst BVL. „Waar gaat het heen met onze landbouw?" door het Tweede-Kamerlid de heer Van de Brake. RHENEN Garage De Rhoter, 19.00 uur: Uitslag RMC-actie. Paviljoen de Grebbeberg, 19.30 uur: Vergadering Landbouwbelang. BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: „De 13 slavinnen van Fu Manschu". RHENEN Irene. 19.30 uur: Muziekuitvoering „Ons Genoegen". BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: 13 slavinnen van Fu Manschu". H. van Wagensveld (CH) onverteerbaar lege wel goed en duidelijk is. maar on ze fractie heeft aan de verstrekte ge gevens beslist onvoldoende", aldus ds. Van Enk. De AR-woordvoerder kon naar zijn zeggen beslist niet komen aan een be drag van acht miljoen gulden, zoals die voor nieuwbouw, verbouw en andere voorzieningen aan het ziekenhuis was begroot, als hij uitging' van de vuistre gel, dat bij nieuwbouw een bedrag van f 100.000,per bed gemoeid is. Daarbij nam hij in aanmerking dat een opera tiekamer, een röntgenafdeling en een laboratorium vrijwel dezelfde lasten op leveren bij 115 of bij 165 bedden. „Graag een nadere verklaring om straks met meer vreugde en zekerheid onz stem aan dit sympathieke voorstel te kunnen geven", aldus ds. Van Enk. die verder graag wilde weten of de zie kenhuiscommissie al over de plannen was gehoord. De heer G. J. van Deelen (SGP) vond acht miljoen gulden maar een fors be drag. Hij was bang, dat hierdoor de verpleegprijzen te zijner tijd wel wat erg hoog zullen worden. „Er is tenslot te altijd nog een categorie mensen die het op prijs stellen ziekenhuiskosten zo nodig zelf te betalen, maar zullen de verpleegprijzen voor hen dan nog wel op te brengen zijn." De heer H. van Wagensveld (CH) was bijzonder verbaasd, dat een dergelijk voorstel met zulke summiere gegevens was omkleed. In dezelfde geest lieten zich ook uit de heren B. Vrieling (AR), P. C. van Ojik (CH) en B. van Rem merden (PvdA). De heer H. Brouwer (BP) was be nieuwd naar de gespecificeerde kosten van ziekenhuis en zusterverblijf. De heer M. G. H. Hendriks (KVP) vroeg of er ook aan de gemeente Rhe- nen om garantieverlening was ge vraagd met het oog op het feit. dat het ziekenhuis in deze gemeente ligt. Mevrouw BuddinghDe Vries Lentsch (VVD) was niet gelukkig met het feit dat voorzitter van de raad te vens voorzitter van het zieken huisbestuur is. „Was het niet verstanfliger geweest", zo vroeg zij aan burgemeester Hazenberg, „als u voordat deze zaak ging spelen, de voorzittershamer van het ziekenhuis bestuur aan een ander had overge dragen, om iedere schijn van niet- ob- objectief te zijn weg te nemen?" Bij de beantwoording van de diverse vragen ging de voorzitter allereerst in op hetgeen door mevr. Buddingh naar voren was gebracht. Hij schetste de gang van zaken, die heeft geleid tot geleid tot zijn benoeming als voorzitter van het ziekenhuisbestuur. „Ook mijn voorgangers hebben het voorzitterschap bekleed en ik heb er geen moment over geprakkizeerd, dat hieruit een conflict situatie zou kunnen ontstaan op het principiële vlak",, aldus burgemeester Hazenberg. „Wanneer de raad hiervan een gemo tiveerd voorstel maakt (dat ik overi gens als een verzoek zal zien) ben ik bereid binnen de kortst mogelijke tijd te bezien of ik mijn voorzitterschap van het bestuur van het ziekenhuis kan handhaven", zo stelde de voorzitter van de raad. Talrijke raadsleden haastten zich hierna op te merken, dat zij er geen be hoefte aan hadden burgemeester Ha-» zenberg als voorzitter van het zieken huisbestuur te zien vertrekken. De heer Van Remmerden sloeg naar de mening van veel raadsleden de spijker op de kop toen hij stelde, dat dan wel veel raadsleden afscheid kunnen nemen van veel besturen... Mevrouw Buddingh verduidelijkte haar standpunt ten aanzien van het voorzitterschap.door op te merken, dat een geheel los van het college van B. en W. staand ziekenhuisbestuur het ver zoek om garantie ongetwijfeld met heel wat meer gegevens had omkleed, dan thans het geval was. In zijn antwoord aan diverse andere sprekers wees de voorzitter van het col lege er op, dat de plannen alle lande lijke betrokken commissies zijn gepas seerd. Ook de goedkeuringen zijn al verkregen. Hij achtte het vanzelfspre kend dat door nieuwbouw en verbouw de verpleegtarieven zullen worden op getrokken. De acht miljoen gulden die met een en ander zijn gemoeid specificeerde hij als volgt: aanbouw vleugel ziekenhuis f 4.607.000,nieuwbouw zusterhuis f 2.416.000,en bijkomende kosten (zo als uitbreiding van het aantal speciali saties e.d.) f 977.000, Hij vroeg de raad in gedachten te ne men, dat bij de opzet van het Juüana- ziekenhuis nu acht jaar geleden, alles zo sober mogelijk is gehouden ook al om de bouw indertijd te kunnen realiseren. Het feit dat niet bij de gemeente Rhe- nen kan worden aangeklopt om garan tie ligt in de opzet van de stichtings akte die het Julianaziekenhuis tot een puur Veenendaalse aangelegenheid maakt. Tenslotte trok burgemeester Hazen berg het boetekleed aan en gaf toe dat hij, c.q. het gehele ziekenhuisbestuur, wat ruimere informatie had moeten ge ven. In tweede instantie kwamen er nog heel wat vragen en bedenkingen los. Uit een van de antwoorden bleek dat het nieuwe zusterhuis 82 verpleegsters een onderdak zal bieden. De heer H. van Wagensveld bleef het een onverteerbare zaak vinden, dat de raad nu eigenlijk voor een voldongen feit werd gesteld. Hij stelde voor het voorstel terug te nemen en pas na rui mere informatie over de garantieverle ning te beslissen. Mevr. Buddingh en de hr. Brouwer voelden hier ook vee) voor. Laatstgenoemde deelde mee aan infor matie na eventuele aanvaarding van het voorstel geen behoefte te hebben. Pas nadat de voorzitter duidelijk had gesteld dat het niet aanvaarden van dit voorstel de consequentie heeft, dat de plannen dan voorlopig niet worden uit gevoerd ging de raad overstag. Ds. Van Enk constateerde daarbij geheel in zie kenhuistermen: „Het was een zware bevalling, misschièn wel een met de tang, maar toch is er een gezond kind geboren". Heel wat voeten in de aarde had ook 't voorstel om aan Shell Nederland Ver koopmaatschappij een perceeltje grond aan de Rondweg west in de nabij heid van het Panhuis te verkopen voor een prijs van ruim twee ton. Deze maat schappij wil er een tankstation bouwen en kwam als hoogste uit de bus van zeven ondernemingen die een bod uit brachten. De raad was wel ingénomen met de forse prijs die voor dit perceeltje grond was gemaakt, maar was ln meerderheid niet te spreken over het feit dat de NV Vegabe i.o. te Veenendaal niet in de ge legenheid was gesteld om ook in te A. de Kievid (BP) camping G. J. van Deelen (SGP) fors bedrag schrijven. Het voorstel van het college gaf als lezing dat de Vegabe de boot had gemist, dat het verzoek om in te schrijven na de sluitingstermijn was binnen gekomen. Naar aanleiding van opmerkingen hierover van mevr. Buddingh en <!e heer Kievid (B.P.) deelde wethouder R. Koppenberg (P.v.d.A.) mee. dat het ac cepteren van te (te late) inschrijving van de Vegabe in strijd zou zijn geweest met het koopmansfatsoen. Het voorstel tot verkoop werd op ver zoek van de heer Kievid in stemming gebracht. Het werd met achttien stem- ^nen voor en drie stemmen tegen aan vaard. Tenslotte was er nog een pre-advies van het college van B. en W. naar aan leiding van een brief van de heer J. Hertig in^ke de vestiging van een camping aan de Middelbuurtseweg. He', betrokken perceel grond is in het vi gerende uitbreidingsplan regelende de bestemming in hoofdzaak voor het lan delijk gebied van de gemeente Veenen daal bestemd voor de bosbouw of voor het agrarische bedrijf. Het gebruik van het betrokken terrein als camping en dc bouw van de noodzakelijke sanitaire voorzieningen achtte het college van B. en W. in strijd met genoemde bestem ming. Verschillende raadsleden toonden er zich voorstander van de .he.gr Her tog althans voorlopig een vergunning 4 verlenen en pas nadat de voorzitter na 'n voorafgaande explicatie van wethou der C. N. van Kuijk (A.R.) had betoogd dat dan het gehele bestemming*»plan moest worden gewijzigd ging men met het college mee om afwijzend op het verzoek te beschikken. De raad ging ook akkoord met het voorstel tot het aanleggen van tegel trot toirs langs de Eenvoudlaan. VEENENDAAL Zaterdag 9 december: G. Annot, Kerke- wijk 56, tel. 10198. Zondag 10 december: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 12529. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, tel. 10714. Wijkverpleegster Groene Kruis: Zr. A. J. Stutvoet, Boompjesgoed 191, Vee nendaal, tel. 12655. AMERONGEN De praktijken van de dpktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist worden het a.s. week-end waargenomen door dr. L. W. S. van de Bufg uit Leersum. RHENEN Voor Rhenen neemt waar:" dr. Alme- kinders, tel. 2432. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt waar: dr. Vul pen; tel. 1220. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt waar: dr. Ter Velde uit Renswoude, tel. 450. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar: dr. Van der Veen uit Lienden, tel. 03443-220. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Öpheusden neemt waar: dr. Jonker uit Öpheusden; tel. 08887393. Wijkverpleging: KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt waar: zr. S. Westerhof, Groe ne Kruis, Kesteren, tel. 08886210. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Öpheusden neemt waar: Zr. E. de Winter uit Öpheusden, tel. 08887—210. Tandartsen: VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen: tel. 0838512945. Dierenartsen: EDERVEEN Voor Ederveen neemt waar: dr. v. Ries- sen uit Lunteren, tel. 083882557. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren: Cox's or. Pippin: EI 5560: 2023; EI 60—65: 28—32; EI 65—70: 37—41; EI 70—75: 43—48; EI 75—80: 45—49; EII 55—60: 18—21; EII 60—65: 25—28; EII 65—70: 32—37; EII 70—75: 35—42. Aanvoer: 28 ton. Goudreinette: EI 65—75: 19—21; EI 75 ^-85: 2530. Aanvoer: 35 ton. Golden Delicious: EII 6065: 2526; EII 65—70: 30—31; EII 70—75: 35—37. Aanvoer: 6 ton. Ingrid Marie: EII 65—70: 28; EII 70— 75: 39; EII 75—85: 41. Aanvoer: 2 ton. Lombartscalville: EI 65—75: 27; EI 75 85: 28. Aanvoer: 3 ton. Gieser Wildeman: EI 50—65: 81; EII 50—60: 77; EII 55—70: 88. Aanvoer: 8 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. VEENENDAAL Gistermiddag werd mej. Evelien Vermeulen (17) ver- rast met een boekenbon, een bosje I bloemen en een gratis jaarabonne ment op de Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Dit alles werd haar door mevrouw Brouwer overhan digd omdat zij de tweeduizendste is, die zich als lid van de openbare biblio theek liet inschrijven. De bibliotheek starttein 1952 met 80 lezers. In het 1956 bereikte men de 500, In 1959 de 1000 en dan nu 8 jaar later de tweeduizend lezers. Een van de wensen van de leiding van de bi bliotheek is echter nog steeds om die 2000 lezers in een meer geschikte ruimte dan de zolder van de Koningin Julianaschool te kunnen ontvangen. HimiimimiiiuiiiimiiiiHiii Veemarkt Utrecht, 7-12-1967. Totale aanvoer 3967. Runderen 1126, vette kalveren 105, graskalveren 100, nuchtere kalveren 333, schapen 824, var kens boven 100 kg 410, varkens bene den 100 kg 82, biggen 962, bokken en geiten 25. Prijzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien 1050-1500, kalf- vaarzen 975-1025, vare koeien 825-1025, pinken 600-725, stieren 775-1100, gras kalveren 275-500, nuchtere kalveren 40- 80, fokkalveren 110-220, schapen 85-125, lammeren 110-160, drachtige varkens 325—450, lopers 85-110, biggen 60-70, bokken en geiten 10-58. Alles per stuk. Vette koeien le kwal. 3,85-4,20, vet te koeien 2e kwal. 3,65-3,85, vette koeien 3e kwal. 3,35-3,65, per kg gesl. .gew. Vette kalveren le kwal. 3,90-4,00, 2e kwal. 3,60-3,80, 3e kwal 3,20-3,50, al les per kg lev. gew., nuchtere kalve ren 1,40-1,80, zware vette varkens 2,10- 2,15, zouters 2,25-2,30, slachtzeugen 1,58-1.62, jonge slachtzeugen 1,65-1,72, alles per kg lev. gew. ADVERTENTIE In herfst, winteren voorjaar'66/'67 werden 250.000 runderen met G11 tabletten behandeld. In het seizoen '67/'68 zullen dat er meer dan een 'A miljoen zijn. Horen Uw dieren daar ook bij, of behoort U tot de achterblijvers? Uitsluitend verkrijgbaar bij Uw dierenarts. Gil ontrusting kenbaar maken over ver schillende zaken in de hervorm |e kerk zal het onderwerp van gesprek zijn op een vergadering van ambts dragers der hervormde gemeente te Veenendaal, die hedenavond wordt gehouden. Dr. C. Graafland zal de brief inleiden. De ambtsdragers hebben voor deze vergadering ook het voorstel van 'n nieuw plaatselijk reglement ter vast stelling aangeboden gekregen. Ds. G. Taverne te Hoogeveen heeft met zijn verstoring van een r.-k. mis in een hervormde kerk in Den Haag de voorpagina van de kranten gehaald. Ook ds. E. Mallan, predikant van de gereformeerde gemeente te Veenendaal haalt hem nog even ,.De Wachter Sions", het weekblad van dit kerkgenootschap binnen onder de titel „Hoe een tegen de mis protesterende dominee toch ook nog mis kan zijn". Ds. Mallan verhaalt dan van het feit, dat hij een boekje over het lij den en de dood van Johannes Pisto- rius (Jan de Bakker) in de brieven bus had gekregen, vergezeld van het volgende briefje: „Gii en alle her vormde dienaars van Veenendaal en geheel Nederland maakt u schuldig aan het bloed van deze Martelaar, Johannes Pistorius, door stilzwijgend toe te laten, dat zaterdag jl. een vervloekte Paapse mis in een her vormde kerk in Den Haag is opge voerd". De briefschrijver was ds. Mallan bekend en het gaat hem te ver dat men hem van dit stilzwijgen beschul digt, omdat hij niet eens wist dat een dergelijke oecumenische samen komst in de bewuste Haagse kerk zou worden gehouden. Ongetwijfeld is volgens ds. Mallan de briefschrijver de spreekbuis van ds. Taverne, die volgens hem on danks de verstoring van- een mis ook nog wel eens mis kan zijn. Dat bewijst het volgende stukje hu mor, dat bij wijze van uitzondering in „De Wachter Sions" is uitgestald. Student Van der Vliet, ook woon achtig te Veenendaal, zakte op één punt voor het theoretische gedeelte van zijn rij-examen. Dat vertelde de dochter van de heer Van der Vliet bij :en familie waar ook de bewus te briefschrijver, die o.a. ds. Mallan schuldig had verklaard, bij was. Het meisje vond het evenwel niet nodig om er bij te vertellen dat het ene puntje haar vader het rijbewijs .had gekost. Dat was ook niet nodig, want de betreffende familie was op de hoogte. De briefschrijver niet. Hij wist niet hoe gauw hij het, aldus tenmin ste ds. Mallan, moest overbrieven aan ds. Taverne. Deze zond de heer Van der Vliet een lijvige brief, waarin hij o.a. schreef: „U bent gezakt, op één punt? Nog niet genoeg gekneed in de speciale G.G.-i/N-(gereformeerde gemeente in Nederland, red.) vorm? Ds. Taverne wekte de heer Van der Vliet op maar eens te onderzoe ken wat de ouden eisten voor oplei ding, opdat hij bewaard zou worden voor de verbeelding, als ook dat ene puntje goed gekomen was. dat hij „volwaardig" evangeliebedienaar zou zijn. Ds. Taverne zou graag eens weten op welk punt de student ge zakt was. Ds. Mallan haast zich om het hem te vertellen. Voornamelijk de zgn. T-splitsing. Inmiddels is de heer Van der Vliet, zo blijkt verder uit het bericht, geslaagd voor zijn rijbewijs. Proficiat, willen wij er aan toevoe- gen: 1. de heer Van der Vliet en 2. De Wachter Sions met de vrolijke noot, die de redacties van andere kerkbladen misschien de moed geeft om ook eens een anekdote op te ne men. De Bennekomse gereformeerde gaan een gemeentecentrum bouwen. Het plan om de bestaande kerk te vergroten is van de baan. Het ge meentecentrum zal omvatten een kerkzaal met 450 zitplaatsen en ont moetingszaal voor 170 personen, een kerkeraadskamer, catechisatie- en vergaderlokalen en een kelderruim te voor jeugd- en evangelisatieclubs. De open brief van de 24 hervorm de predikanten, waarin deze hun ver- De hervormde dr. C. Graafland te Veenendaal schrijft in het „Veens kerkblad" over stijl en liefde rond om het Heilig Avondmaal. Het is nog steeds een zaak van goede stijl, schrijft hij, wanneer wij bij bepaal de ontmoetingen van meer dan ge wone betekenis ons kleden, op een manier die daarbij past. Dr. Graafland heeft daarbij offi ciële ontvangsten, audiënties e.d. op het oog. En als men bij al dit soort ontmoetingen „gekleed" gaat waar om zou men dit dan niet aan het Avondmaal doen. Persoonlijk zal de predikant er geen aanstoot aan nemen als vrou wen zonder hoed aan het Avondmaal komen, omdat dit naar zijn mening steeds meer de normale manier vaii kleden wordt vooral voor jonge vrou wen. Men moet echter ook iets kun nen doen of nalaten voor anderen die zich er wel aan stoten. Even stijlloos vindt dr. Graafland het evenwel als een man in zijn winterjas aan de avondmaalstafel komt. De dames van de Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Rhenen, hopen op 19 december kerstfeest te vieren met de bejaarden van „De Tolle- kamp" die hiervoor zijn uitgenodigd. Een achttal leden zal het kerstspel „Wij vrouwen van Bethlehem" op voeren. De kerstwijding wordt gehouden in gebouw „Irene". De vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerk te Hilversum heeft in samenwerking met de ver enigingen die hetzelfde doel nastre ven in Harderwijk en Amersfoort vergaderd. Men besloot een landelijk ke vereniging op te richten. Naast en in samenwerking met de persver eniging „Waarheid en Eenheid" wil de nieuwe vereniging binnen het ka der van de gereformeerde kerken opkomen voor de onverzwakte er kenning van de waarheid der Heili ge Schrift en voor handhaving van de drie formulieren van Enigheid als uitdrukking van het gereformeerde belijden. Het is beslist niet de bedoe ling om een nieuwe scheuring bin nen de gereformeerde kerken na te streven. De restauratie van de hervormde Grote Kerk te Ede is bijna voltooid. Zonder tegenslagen zal het kerkge bouw tegen de jaarwisseling weer in gebruik genomen kunnen worden. De kosten van de restauratie belo pen bijna twee miljoen. De hervormde gemeente te Huizen (NH) heeft tot zesmaal toe een be roep uitgebracht op ds. J. van de Velden te Amersfoort. Ook voor de zesde maal heeft de beroepen predi kant bedankt. Volgens het „Huizer Kerkblad" heeft men in die beslis sing te berusten. Je zou anders zeg gen. dat ze dat juist niet doen, daar in Huizen. De oecumenische v jongerenbijeen komst die op 22 december in Rhe nen zou worden gehouden gaat niet door. Verschillenden die aan het op te voeren spel zouden meewerken lieten het later afweten. Daardoor kon men de rollen niet bezetten. In de zeventiende eeuw heeft een gereformeerd (hervormd) predikant eens een trapler geleend van de Re monstrantse kerk aan de Laan in Den Haag. In het archief van de fa milie Van Slingerlandt bevindt zich een gedicht, „gemaekt bij gelegen- heyd dat een Gereformeert predi kant zijn huis zullende verwen, de ladder leende van de Remonstrantse kerk". Dit gedicht is opgenomen in het „Haagsch Jaarboek. 1893". Het luidt: De Grootste predikant der Haagsche Predikanten Een van de minste niet tegen het gevoel der Remonstranten zig liet horen op den stoel. Heeft zelf onlangs aanvaardt de leer der Remonstranten. Dit schijnt een ijder vreemt, omdat zij 't niet verstaan, en dies te meer nog, omdat de Consistorij, Schoon hen de waarheijd blijkt zeer klaar van dees historij. Hem laten zijn beroep, en keuren 't wel gedaan: Om -dies wil, dat de Leer der Remonstrante kerke den Hemel naarder komt, dan leeraars eijgen Leer. Die dit regtsinnig vat, verwondert zich niet meer. Maar neemt de hoogste Leer, die 't hoogste zoekt te werken.

De Vallei | 1967 | | pagina 3