Raad Leersum schenkt woningbouwstichting (nog) geen vertrouwen Geen afspiegeling van bevolking99 Markthandel protesteert tegen hoger tarief WEINIG KRITIEK OP NIEUWE BEGROTING V. V.D. wilde lagere rein igingsrech ten Praatje van vrouw tot vrouw Zitplaatsen bij volkskerstzang Gemeente Er moet nog geld bij VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Commissie rapporteerde Huisvrouwen erg actief iep Verkoop van tabaksschuur Te rechts Opnieuw Verloofd Geen spreekuur RHENEN HEEFT DLÜRSTE MARKT VAN NEDERLAND Opgeruimd staat netjes MARKTBERICHT Permanent FORD-show in showroom VERLICHTING WONINGEN BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) LEERSUM Opnieuw heeft de gemeenteraad van Leersum te kennen ge geven niet gelukkig te zijn met de wijze waarop de Woningbouwstichting Leer sum tot stand is gekomen. Het merendeel van de raadsleden achtte de samen stelling van het bestuur van deze stichting geen afspiegeling van de Leersumse bevolking. Hiermee haalde men in feite een heet hangijzer uit het vuur, want al eerder stond de woningbouwstichting aan vele kritische opmerkingen bloot. ADVERTENTIE 99 Dr. J. C. C. Dell (Leersums Belang) was de eerste die tijdens de raadsver gadering van gisteravond zijn hart luchtte. Het college had voorgesteld in principe eed perceel grond aan het Roekenes aan de genoemde woning bouwstichting te verkopen om daar wo ningen voor alleenstaanden te bouwen. De heer Dell had geen bezwaren te gen de bouw van de woningen, maar wel tegen de verkoop aan de. woning bouwstichting, omdat hij deze corpora tie niet representatief achtte voor de bevolking van de gemeente Leersum. De burgemeester, mevrouw mr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie, weerlegde de kritiek van de heer Dell met de argu mentatie, dat zijn opmerkingen in feite in de Tweede Kamer thuis hoorden. „Nu zal ik eens even een lesje staats recht gaan weggeven", sprak zij. „De raad gaat nu op de stoel van de minis ter zitten. Als u kritiek hebt, moet u niet hier zijn, maar bij de minister..." De burgemeester vertelde even later dat de woningbouwstichting volledig beantwoordde aan de eisen die de mi nister aan de oprichting van een der gelijke corporatie heeft gesteld. Die stichting is er nu eenmaal, zo dr. J. C. C. Dell (Leers. Bel.) niet representatief A\\\\\\\\\V\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ (Van een onzer redacteuren) LEERSUM „Ik ben verschrikke lijk blij, dat er vrouwen zijn, die dit werk willen doen," zei Leersums bur gemeester mevr. mr. C. M. 's Jacob tot mevrouw N. M. Roelofs-Plo9g, die gisteravond als raadslid voor de Partij van de Arbeid werd geïnstalleerd. Die installatie, die voor het nieuwe raads lid het afleggen van de belofte inhield, noemde mevr. 's Jacob „een grote ge beurtenis". „De samenleving", zo zei ze, „is iets van man en vrouw en het is me een raadsel, waarom het zo lang heeft moeten duren, voordat er een vrouw in de raad kwam Tenslotte richtte ze zich nog even speciaal tot de (mannelijke) raadsle den en legde er nog eens de nadruk op dat een vrouw in vele opzichten een specifiek eigen mening heeft. Maar dat wisten die Leersumse raadsleden al lang RHENEN Burgemeester en wet houders van de gemeente Rhenen bie den te koop aan een voormalige ta baksschuur, staande aan de School- weg te Eist (U). Deze schuur moet in verband met de uitvoering van het bestemmingsplan worden afgebroken en verplaatst vóór 15 januari 1968. Inschrijvingen in gesloten omslag met vermelding van de plaats waar de schuur eventueel wordt herbouwd, die nen uiterlijk 11 december a.s. des voor middags 12.00 uur ten gemeentehuize, afdeling algemene zaken te worden inge leverd. Rhenen, 1 december 1967. B. en W. voornoemd. De secretaris W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. Marktbericht Barne.veld 7-12. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede. Aanvoer 708.404 stuks, stemming redelijk. Prijzen (in f per 100 stuks). Eieren van 52-53 g 11.45—11.70; 56-57 g 12.29—12.53; 60-61 g 13.42—13.66; 64-65 g 14.53—14.61. Eierveiling Barneveld: aanvoer 718.690 stuks, stemming flauw: eieren van 42-48 g 8.86—11.31; 52-58 g 11.51 12.81; 59-66 g 12.85—13.49; 66-72 g 14.19 —15.18. Eiermarkt Barneveld: aanvoer 2.150.000 stuks, handel matig. Eieren van 50-58 g 11.1513.15, kg-prijs 2.23 2.27; 59-65 g 13.40—14.60, kg-prijs 2.27— 2.25. luidde haar standpunt, en er moeten nu spijkers met koppen geslagen wor den. Zij achtte het van minder belang wie de bedoelde huizen gaat bouwen, maar wilde zich er veel eerder van verzekeren, dat de woningen voor al leenstaanden, waar het tenslotte om ging, er in ieder geval zouden komen. Wethouder J. K. de Vries (CHU) waarschuwde de raad zelfs met de woorden: „Als u tegen het voorstel stemt gaat de bouw van de woningen niet door..." De heer A. Takken (PvdA) liet dui delijk merken dat hij van mening was dat het bestuur van de stichting te „rechts" was. „Er zitten elf rechtsen in en maar vier linksen", riep hij uit. Ook de heer H. Slijkhuis (VVD) voel de er niet veel voor met de woning bouwstichting in zee te gaan. Zijn ar gument: „Deze corporatie is in het le ven geroepen voor de realisering van 't bejaardencentrum. Nu moeten we ze ook grond voor woningbouw in eigen dom geven..." Met deze opmerking gaf de heer Slijkhuis veler mening weer, want de meeste raadsleden kwamen er voor uit dat zij destijds de woningbouw-stich- hun steun hadden gegeven omdat dit noodzakelijk was in verband met de realisering van het bejaardencentrum, dat nu in aanbouw is. Dit centrum wordt in de woningwet sector gebouwd en daarvoor was het stichten van een woningbouwstichting een noodzaak. De raad ging destijds met deze stichting, die uit protestants- christelijke kring is voortgekomen, ak koord, al maakte men toen ook al aan merkingen op de (te eenzijdige) sa menstelling ervan. Nu het college voor stelde de stichting nog meer bevoegdhe den te geven (het bouwen van bejaar denwoningen) rezen er bij de raadsle den die destijds aarzelend hun stem aan de stichting hadden gegeven opnieuw bedenkingen. „Ik ben hier zeer verontwaardigd over", zei de burgemeester ronduit. „Deze stichting is niet op normale wijze tot stand gekomen en ik wil dat dit bekend wordt in het dorp", stelde de heer J. F. Benink (VVD) vast. On danks de opmerking van wethouder De Vries dat de stichting wel degelijk representatief voor de Leersumse be volking kan worden aangemerkt, voel- |de de raad er niets voor zich achter het voorstel van B. en W. te scharen. De heer Takken kwam tenslotte met een compromis-vorstel: „Laten we ''t voorstel terugnemen en de zaak op nieuw in de commissies bespreken..." Daarmee ging men uiteindelijk ak koord. Later op de avond bleek echter dat deze oplossing toch nog niet tot aller te vredenheid had gewerkt. De heer Dell, die de hele problematiek had aange sneden, stelde voor het voorstel van B. en W. voorlopig te accepteren. De vergadering werd zelfs een kwartier ge schorst, zodat de fracties zich hierover konden beraden. Nadat de zitting was heropend bleek echter dat het meren deel der fracties niet bereid was, zoals de heer Dell, wat water bij de wijn te doen, zodat het eigenlijke voorstel van B. en W. toch in principe werd verwor pen. Wethouder A. v. d. Bogcrt (Leer sums Belang) had in de loop van het debat nog geïnformeerd of er geen mo gelijkheid bestond het bestuur van de stichting te wijzigen („wat te liberali seren", zei de heer Dell), maar nie mand reageerde hier verder op Aan het begin van de vergadering werd mevrouw N. M Roelofs-Ploeg geïnstalleerd als raadslid voor de Par tij van de Arbéid. Zij volgt de heer J. M. van der Valk op. De raad besloot verder de algemene voorwaarden die gelden voor de grondverkopen te wijzi gen. Het percentage dat bij het teke nen van het voorlopig koopcontract aan de gemeente betaald moet worden werd van „tien" gewijzigd in „twin tig". Aleen de heer M. Lubbe (Leersums Belang) maakte hier bezwaar tegen, omdat hij in deze maatregel „een gro te onbillijkheid" zag. De burgemeester deelde voorts mee, dat er een wijziging in het toewijzings beleid van de woningwetwoningen is ge komen. De heer Dell had hieromtrent een vraag gesteld. Verloofde paren, die samen vijftig jaar oud zijn, zullen voortaan ook als woningzoekenden in geschreven worden. „We willen hen een kans geven mee te rouleren in de toe wijzing van de woningen", verduide lijkte de burgemeester. In 60 woningwetwoningen (Bouw- stroom II) zal centrale verwarming worden aangebracht. Hiermee is een bedrag van f 150.000.- gemoeid, waar voor de raad een krediet verleende. Wethouder De Vries zei er een voor stander van te zijn, dat alle zestig wo ningen van centrale verwarming wor- RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 15 december 1967 ver hinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 5 december 1967 De burgemeester voornoemd L. Bosch v. Pft&Mithal. Mevr. N. M. Roelofs-Ploeg (P.v.d.A.) geïnstalleerd den voorzien, om, zo stelde hij „discri minatie te vermijden." De heer Takken vond de kostprijs van de verwarming aan de lage kant. De burgemeester verzekerde hem echter echter dat de leverancier ervan de ge meente garantie op de kwaliteit heeft gegeven. De rondvraag leverde geen belang rijke onderwerpen op, zij het dan dat de heer Takken onder enige hilariteit opmerkte dat er nog steeds een soort concurrentie-strijd tussen het christe lijke en openbare onderwijs in Leer sum bestaat. Die touwtrekkerij mani festeert zich vooral als het om het werven van leerlingen gaat, zo stel de het PvdA-raadslid tenslotte vast. Sara^AoesWr". VEENENDAAL Voor ouden van dagen en anderen, die minder goed ter been zijn heeft het comité Volkskerst-r zang een speciale regeling getroffen om hen in de gelegenheid te stellen een zitplaats in te nemen. Vanaf maandag zijn bij de boekhan del Kleefsman (Zandstraat en Patrimo niumlaan) alsmede bij boekhandel Da- velaar in de Hoofdstraat programma's verkrijgbaar die recht geven om de ga rage van De Haas een kwartier eerder (van half acht tot kwart voor acht) bin nen te gaan. Na die tijd zijn de plaat sen vrij. De kerstzang wordt, zoals be kend, op 13 december gehouden. 99 Gemeentesecretaris Pieters: niets aan te doen RHENEN - De handelarendie een standplaats hebben op de donderdagse markt in Rhenen hebben bij de gemeente geprotesteerd tegen de drastische verhoging van de marktgelden. Gisteren moesten zij voor het eerst f 2,50 per kraam aan staangeld betalenwat neer komt op een verhoging van 400 procentwant sinds het bestaan van de Rhenense markt bedroeg het tarief f 0,50 per kraam ,Er is Onder de marktkooplieden heerst een algemene ontevredenheid over de ver hoging, die men onbillijk vindt. Daar naast is men van oordeel dat deze op een bijzonder ongunstig tijdstip is af- ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 RHENEN De commissie van onderzoek voor de gemeentebegroting voor 1968, bestaande uit de raadsleden A. Jansen (VVD), D. de Jong (PvdA) en M. Lodder (Boerenpartij), heeft verslag uitgebracht aan de raad over haar bevindingen. Uit deze commissie z(jn naar aanleiding van dit onderzoek slechts enkele wensen en opmerkingen naar voren gekomen. De heer Jansen is van mening, dat de inkomsten hoger hadden kunnen worden geraamd. Voor de opbrengst van de kadegelden is in de begroting nog rekening gehouden met een bedrag van f 4000,Bij de vaststelling van de nieuwe verordening op de heffing van kadegelden op 31 oktober van dit jaar werd op grond van de verhoogde tarieven een opbrengst geschat van rond f 6000,De desbetreffende in- komstenpost zou dus nog met f 2000, kunnen worden verhoogd. Bij de algemene uitkering uit het ge meentefonds is rekening gehouden met een inwonertal per 1 januari 1968 van 14.500. Gezien de jaarlijkse toeneming van de bevolking in de afgelopen jaren acht de heer Jansen dit getal aan de lage kant. Hij verwacht dan ook op grond van deze jaarlijkse stijging dat het aantal inwoners per 1 januari .s. ongeveer 14.600 zal bedragen, hetgeen een hogere uitkering zou betekenen van rond f 10.000, Indien deze hogere inkomsten inder daad zouden kunnen* worden geraamd acht hij het billijk dat de in 1967 ver hoogde reinigingsrechten voor 1968 enigszins worden verlaagd en wel met f 1,voor elke eerste emmer in ge bieden waar tweemaal per week wordt opgehaald. De opbrengst van de reini gingsrechten zou hierdoor worden ver laagd met f 5.700,Deze suggestie van de VVD'er Jansen wordt echter door de andere leden van de commis sie niet gedeeld. Burgemeester en wethouders hebben naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Jansen een nader onder zoek doen instellen naar het bevol kingscijfer. Het inwonertal zal rond 1968 14470 bedragen. De toename in 1967 bedroeg gemiddeld nog geen 9 personen per maand. Bij deze voort gang zou het aantal inwoners op 1 ja nuari 1968 tot plm. 14480 kunnen oplo pen. Aangezien bij de ingebruikname van de 24 flats aan de Valleiweg in december een aantal kleine gezinnen uit andere gemeenten in het bevol kingsregister kan worden opgenomen, zal het geschatte inwonertal van 14500 vermoedelijk kunnen wordep bereikt. Het door de liberaal geschatte aantal van plm. f 100.000,zal dan ook zeker niet kunnen worden gerealiseerd. B en W nemen daarom aan, dat de door de heer Jansen hieraan gekoppelde wens tot verlaging van de reinigingsrechten komt te vervallen. Wel mag inderdaad voor 1968 worden verwacht dat de op brengst van de kade- en steigergelden f 2000,hoger zal zijn dan is geraamd. Overigens wijzen burgemeester en wethouders nog eens met nadruk op hun standpunt ten aanzien van de plaatselijke belasting, weergegeven in de beleidsnota. Zij achten een periode van stabiliteit in de belastingheffing absoluut noodzakelijk. De VVD-afgevaardigde wijst verder op het niet volledig benutten van de capaciteit in het instructiebad „Lijster- berg" in 1967. Hij verwacht, dat bij een meer intensief gebruik van het bad een hogere inkomstenpost moet kunnen worden geraamd. Hij wil er dan ook bij burgemeester en wethou ders op aandringen te bevorderen, dat het bad voortaan op de meest'efficiën te wijze zal worden geëxploiteerd. DIT STANDPUNT WORDT OVERIGENS DOOR DE GEHELE COMMISSIE ON DERSTEUND. B en W deelden inmiddels mede, dat verschillende moeilijkheden in 1967 er toe hebben geleid, dat de gang \an zaken in het bad niet altijd op de juis te manier is verlopen. Hiervoor hebben zij reeds de nodige maatregelen geno men. Op 1 december j.l. is een nieuwe chef-badmeester in functie getreden. Zij hopen daarmee een betere exploita tie van het bad te kunnen bereiken. Er is in de raad al eens gezegd: „straatverlichting is net elastiek". Ook in dit rapport komt een verdere uitbreiding weer aan de orde. Geraamd zijn 103 lichtpunten. Volgens de com missie moet er echter meer aandacht worden besteed aan de verlichting op het gedeelte Utrechtsestraatweg tussen Rhenen-stad en „De Tang" gezien het aantal ongevallen dat op dit wegge deelte plaats vindt. De heer D. de Jong (PvdA) zou graag zien dat ook de Sportweg in Eist van lichtpunten wordt voorzien. Na het ge reedkomen van het sportterrein aldaar wordt in de avonduren van deze weg een vrij intensief gebruik gemaakt. Beide standpunten worden door de ge hele commissie gedeeld. De kosten voor verbetering van de verlichting voor het gedeelte van de Utrechtsestraatweg zou de commissie geraamd willen zien op de begroting 1969. Wel wordt aange drongen op de kortst mogelijke termijn contact op te nemen met rijkswater staat omdat dit deel onder die instan tie ressorteert. B. en W. zullen op korte termijn maat regelen ter verdere uitbreiding van de omschreven straatverlichting nemen. De heer De Jong (PvdA) heeft zich afgevraagd of de jaarlijkse storting van f 10.000,- in het onderhoudsfonds voor woningwetwoningen wel voldoende is. Aanleiding daartoe vond de heer De Jong de door de minister vastgestelde lage onderhoudsnormen voor de woning wetwoningen. Ook de heren Jansen en Lodder wensen hieromtrent nadere in formaties te ontvangen. Dat antwoord hebben B. en W. inmiddels gegeven. Het nadelig saldo van het onderhouds fonds voor de woningwetwoningen be droeg per 1 januari 1966 rond f 270.000. Verwacht wordt, dat dit tekort in het jaar 1966 nog zal toenemen met 'n be drag van plm. f 31.000, waardoor de stand op 1 japuari 1967 plm. f 301.000 zal bedragen. Hier staat op die datum een gemeentelijke .reserve tegenover van f 53.000, welke is gevormd door 'n jaarlijkse bijdrage uit de algemene mid delen van f 10.000,-. De toename van het tekort heeft verschillende oorzaken. B. en W. zijn met de commissie van mening, dat de door de minister vastge stelde onderhoudsnormen, met name voor de voor-oorlogse woningen en voor die, welke in de eerste jaren na de oor log zijn gebouwd, ten enenmale onvol doende zijn om deze woningen in een be woonbare staat te houden. Ook voor het opknappen van de binnenzijde van wo ningen voor de nieuwe bewoners bij verhuizing zijn deze normen niet toe reikend. B. en W. zijn ervan overtuigd, dat ter beperking van het tekort de nodige maa regelen dienen te worden genomen. Daa bij staat voor hen vast, dat deze maat regelen niet ten koste mogen gaan van de onderhoudsstand van de huizerl. Als mogelijkheden tot het doen dalen van het tekort geven B. en W. twee suggesties: 1. Een verhoging van de storting uit de gewone dienst in de onderhouds- reserve; 2. een sterke beperking of zelfs het geheel stopzetten van opknapbeurten bij verhuizingen. Het college zal zich over deze maat regelen op korte termijn beraden. Na dere voorstellen zullen de raad spoedig bereiken. Hiernaast zal nog in studie worden ge nomen of de uitvoering van onderhoud werk in eigen beheer een betere uit komst zal opleveren. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op maandag 11, dinsdag 12 en woensdag 13 december 1967 langs de normale route 'n vracht auto zullen laten rijden, waarmee grof tuin- #en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: le. alle vuil dient netjes te worden ver pakt en gebundeld; 2e. ieder pak, doos of bundel mag .niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3e. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4e. ofschoon wel op dezelfde dag wordt gereden als met de roltrommelauto, dient men het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten omdat het tijd stip van ophalen niet gelijk is aan dat vgn het ledigen van de emmers. Voorts wijzen wij er nogmaals op dat bij het ledigen van vuilnisemmers in geen geval grof vuil wordt meege nomen, zodat het langs de weg zetten op andere dagen dan de hierboven ge noemde geen zin heeft. Degene dié meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke is een bedrag van f 5,- per m3 verschuldigd. Rhenen, 5 december 1967. B. en W. van Rhenen, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal. gekondigd. Behalve te protesteren bij de gemeente heeft men zijn toevlucht ook gezocht tot de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, waarbij onge veer de helft van de handelaren is aan gesloten. De voorzitter van deze organi satie, de heer J. Willemsen uit Arnhem, heeft gisteren 'op het stadhuis met de betrokken instanties over de gang van zaken gesproken en aangekondigd, dat zijn organisatie het er ndet bij zal la ten zitten. Gemeentesecretaris W. C. Pieters ziet echter maar weinig heil in de pro testen, al acht hij ze wel begrijpelijk. „Het gaat hier om een raadsbesluit, dat koninklijk goedgekeurd is en daar valt nu eenmaal nie£s aan te verande ren MASSAAL Er zijn zelfs kooplieden die gedreigd hebben massaal weg te blijven van de markt als de tarieven op deze wijze ge handhaafd zullen blijven. De gemeente secretaris is van deze dreigementen op de hoogte. „Inderdaad zijn er stem men in deze zin opgegaan", is zijn re actie. *Maar voor ieder die wegblijft kunnen we zo weer een plaats-vervan ger krijgen. Er liggen aanvragen ge noeg van handelaren, die hier graag op de markt willen staan..." De gemeente is tot de verhoging overgegaan -vanwe ge de steeds stijgende kosten die het 'marktwezen met zich mee brengt. „Ondanks de nieuwe tarieven moet er nog steeds geld bij", aldus de heer Pie ters, die er verder op wijst, dat Rhenen de jaren door een bijzonder laag tarief hanteerde en dat het alleen maar ten voordele van de markthandelaren is ge weest, dat dit al niet vele jaren eerder is verhoogd. TE BAR „We zijn best bereid iets meer te be talen, maar dit is toch echt te bar. We zijn er allemaal over gepikeerd, maar het is de vraag of we er iets aan zullen kunnen doen..." Aan het woord is de heer D. J. Har- kes uit Renswoude, die al acht jaar op de Rhenense markt met zoetwaren present is. Hij heeft als de-vele ande ren zijn handtekening onder de protest- RHENEN De handwerkclub van de afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging voor huisvrouwen had een buitengewoon geslaagde thee- en ver koopmiddag in Paviljoen „De Grebbe- berg". Er was een keur van prachtige handwerken, zoals kleden, kussens, ba by- en poppekleren. De dames had den bovendien nog cake en koek gebak ken waarvan de talrijke aanwezigen royaal werden getrakteerd. Het was dan ook geen wonder, dat op deze gezellige middag niemand haast had naar huis te komen en dat de ve le artikelen in korte tijd waren uitver kocht. Van dit grote succes profiteert nu de gehele gemeente Rhenen mee. Het be stuur van de afdeling Rhenen van de Huisvrouwenvereniging heeft namelijk besloten de baten van deze verkoop middag te besteden voor de aankoop van eèn leestafel, een projectiescherm, een voetensteun en speelgoed. Dit al les wordt aangeboden aan de vereni ging „Ziekenzorg". De aankopen zul len worden gedaan in overleg met zr. Slagter, die buitengewoon enthousiast was over deze geste. Zo worden de doelstellingen van de vereniging door de dames van de hand werkclub meteen in de praktijk ge bracht. Een andere groep dames maakt zich verdienstelijk met de verkoop van kin derpostzegels in de hal van het postkan toor, eveneens met groot succes. Een zangclubje van de vereniging zal behalve op het kerstfeest van 15 decem ber ook optreden in het bejaardencen trum „Mooiland" in Doorwerth. D. v.d. Pest: „We zullen er wel niets aan kunnen veranderen." brief gezet, maar verwacht daar maar weinig positieve resultaten van. „De ge meente heeft tocht het laatste woord. Wij van onze kant zouden met z'n al len weg kunnen blijven... maar dat red je hier in Nederland toch niet. Er ko men zo weer anderen Textielhandelaar D. van de Pest rea geert vastberaden: „Kijk eens, als ze nu 's zomers met een dergelijke maat regel waren gekomen, zou dat veel rede lijker zijn geweest. Voor de markthan del is het momenteel een slechte tijd en dan weegt zo'n verhoging natuurlijk dubbel zwaar...." Volgens de heer Van de Pest betaalt hij n Rhenen meer voor zijn twee kramen dan op een gro te markt als bijvoorbeeld in Veenen daal. („Daar ben ik f 2,85 kwijt Gemeentesecretaris Pieters geeft echter de verzekering, dat Rhenen niet ongunstig afsteekt bij de grote omlig gende plaatsen. „We liggen ongeveer gelijk met Veenendaal en Wagenlngeïi", zegt hij, nadat hij enige nadere infor maties bij een van de ambtenaren heeft ingewonnen. GEPASSEERD In café H. P. van Noort ?an de Van Deyenterstraat, het wekelijks^ trefpunt van de marktkooplieden,- was het hogere marktgeld gistermiddag het onderwerp van gesprek. „Rhenen is de duurste markt van Nederland geworden", zei een textielhandelaar er met luide stem. „In Utrecht betaal ik nota bene zes gul den voor een hele maand...." Ook de al genoemde heer Willemsen, voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, was daar aanwezig. Zijn commentaar: „Dit is een flinke klap voor de markthandel. De gemeente heeft bovendien niet de ge bruikelijke weg bewandeld. Men heeft onze organisatie bijvoorbeeld al gepas seerd. De stem van de handelaren zelf is niet gehoord. Daarnaast heeft men in het verleden verzuimd het tarief gelijkmatig op te trekken. De verhoging van nu is veel te rigoureusDe al eerder geciteerde textielhandelaar: „Aan allerlei onkos ten ben ik op een morgen als deze al ongeveer vijftig gulden kwijt. Daar kan een winkelier een hele week z'n zaak voor huren..." In de brief aan het college van B. en W. vragen de ïjiarktkooplieden on der meer de uitvoering van de veror dening, die de verhoging vast stelt, in etappes te laten verlopen en ook om deze winter het oude tarief nog te handhaven. Geboren: Teunis, z.v. H. H. Vink en J. van Hun- nik; Martinus Cornells, z.v. A. B. C. Bijl en R. A. Hoekstra; Petronella, d.v. N. Drost en C. P. van Woudenberg; Maria Helena, d.v. J. C. Stuart en G. H. M. van den Hatert; Marco, z.v. D. Heikamp en A. P. van der Heiden; Jo hanna Theodora, d.v. M. A. van der Craats en S. M. van Burken; Tijmen- tje, d.v. G. van Wijk en S. de Fluiter; Jacoba Hendrika, d.v. C. Tanjs en J. Pater; Teunis Cornelis, z.v. W. J. C. Romijn en C van Hardeveld; Wouter, z.v. W. de Kruiff en S. Bouman; Abra ham Lodewijk, z.v. E. van der Klij en H. J. Beversluis. Ondertrouwd: E. Rebergen en M. C. van Ginkel; J. van Wijk en E. Haalboom; C. van Rhe nen en H. P. van Spanje; M. Janssen en A. M.' J. G. Toes; G. van Nieuw- amerongen en A. van Kruistum; P. ter Maten en J. E. Alberti; G. J. P. van Dam en G. Drost; P. Verschuur en J. H. Gerritsen; E. D. Voogd en W. C. H de Roo; N B. van Wakeren en G. J. van den Broek; N. L. Boers en P. C. Pater; F. J. van der Heijden en E. Koenders. Getrouwd: J. M. de Ridder en C. W. M. Konings; J. Hoogendoorn en J. L. Rebergen; G. Paardekooper en P. M. W. Berkhof; L. P. M. van de Bilt en M. G. van Leur: C. Heikamp en A. F. Hament; A. van de Wetering en G. E. A. van Kruistum; K. Bergsma en E. van Engelenburg: J. H. Verheugen en A. E. Hardenman: J. ter Maaten en G. G. van Engelen burg; E. Klein en E. van Ravenswaaij: E. van den Bos en .G. E. van Dijk; H. de Groot en A. Rietdijk; F. Leppers en C. Gravendeel; C. Diepeveen en M. J. de Bruin; H. Slok en M. Henken. verleden Evert Cornelis Muller 73 jr., echtgen. van B. Gerritsen; Jah. Gijsbertsen, 70 jr., echtg. van H. Roordink; Janvgje van Wakeren, 84 jr., echtg. van H. var. Koten; Cornelis Verdouw, 74 jr., echtg. van P. Baëlde; Jansje Kennedy, 59 jr.. echtg. van J. van den Brink; Gerritje van Leeuwen, 80 jr., echtg. van M. Alberti; Willem van Maanen, 73 jr.

De Vallei | 1967 | | pagina 5