Arbeidsbureau helpt 600 werkschuwen niet meer Met de conjunctuur gaat 51 weer beter weer 3 groot- geld- winnaars nu al 7267 prijzen! BMW 1600 Vijftig Genie-militairen volgend jaar zomer voor een jaar naar Bihar FANTA Een wagen die zelfs kenners verbaast... Radicale K.V.P.-er wil alsnog meer ontwikkelingshulp Waarom doet u het dan niet vaker? ORANGE Hoofdpijn? Aantal Amsterdamse mannen heelt liever uitkering zonder te werken Jongelui kwamen in vier maanden liftend vanuit Australië Om waterwinproject te realiseren ll'ISH WHlStf* P.T.T. wil boden minder ver laten lopen Limfjord ging in zicht van haven ten onder VAN ONZE LEESTAFEL Hoofdredacteur van Handelsblad gaat heen Muren zonder oren Merkwaardig volkje WERKEN VOOR PTT Coke, Fanta ett Sprite, geweldig lekker! OVER DIEPTEPUNT Ontstoken voet Deense fabriek wil naar Zuid-Limburg ZJEER BOOS GANGESDAL VRIJWILLIG Kamerleden wensen verzetsmuseum in voormalig Kamp Amersfoort Pagina 7 VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 AMSTERDAM Het arbeidsbureau in Amsterdam gaat de werklozen aan pakken, die er niets voor voelen om weer aan de slag te gaan. De laatste maan den is het aantal werkschuwe mannen in deze stad sterk gestegen en er lopen er op het ogenblik ruim zeshonderd rond. Daar zijn 480 mannen bij onder de leeftijd van 35 jaar. Hoewel de werkloosheid in Amsterdam vorige maand toe nam met ruim zeshonderd mannen, is er nog altijd een vraag naar 5100 man nelijke arbeidskrachten. De directeur van het arbeidsbureau vindt dat het niet langer aangaat werk te zoeken voor mannen, die er niet op uit zyn weer aan de slag te gaan, maar zo lang mogeiyk te genieten van hun werklozenuitkering. Daarom staakt het arbeidsbureau volgende week de bemid deling voor deze mensen. De bedrijfs verenigingen zullen dan moeten bepalen of deze werklozen nog langer een uit kering krijgen. De intrede van het winterseizoen heeft in november de werkloosheid onder de mannen in ons land doen oplopen met 11.100 tot 82.227. Schakelt men de in vloed van het seizoen op de werkloos heid uit, dan blijkt het aantal mannelij ke werklozen te zijn teruggelopen met 4100. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld. Opnieuw trad er een daling op in de vrbag naar mannelijke arbeidskrachten. De teruggang kwam neer op 2600, wat betrekkelijk gering is voor de maand november. Het aantal werkloze vrou wen nam in de vorige maand iets af. Vergeleken bij vorig jaar nam de werkloosheid minder toe. In november 1966 kwamen er 17.110 werklozen bij. De vraag naar mannen verminderde toen met 2766. De winter, die altijd zwaar inwerkt op de activiteit in de bouw, heeft ook deze keer de werkloosheid in deze be drijfstak vergroot. De toeneming van 15.600 tot 22.000 werklozen wordt door het ministerie van Sociale Zaken be trekkelijk gering genoemd. Na seizoen correctie vertoont het aantal werkloze bouwvakarbeiders een daling. In Zuid-Holland steeg de werkloos heid vorige maand met 1358 mannen. Het sterkst liep deze op in Den Haag, waar er ruim 500 werklozen bijkwa men. Voor een belangrijk gedeelte wordt de toeneming toegeschreven aan norma le seizoensinvloeden. Deze lieten zich ook gelden in Rotter dam, waar de mannelijke werkloosheid opliep met 305. Met een totaal aantal van 3163 mannen die zonder werk zijn bereikte de Rotterdamse werkloosheid de hoogste stand sinds 1959. Ook trad er een daling op in de vraag naar man nelijk personeel. De vraag liep terug met 323. Onder de ingeschrevenen bij het arbeidsbureau in Rotterdam zijn ook zeven priesters die het ambt hebben neergelegd. De werkloosheid in de provincie Utrecht liep op met 125 mannen. De toeneming kwam vooral voor in de bouw, maar bleef onder de groei van de werkloosheid in november 1966. In de stad Utrecht werd de laagste stijging van de werkloosheid waargenomen sinds november 1964, namelijk met vijf tig mannen. In het kader van het programma van 100 miljoen gulden voor bestrijding van de regionale werkloosheid, heeft de re gering voorgesteld de begroting 1967 van de P.T.T. met 6,2 miljoen gulden te verhogen. Van dat geld zullen in En schede, Meppel, Sittard, Rijen, Breda en Maastricht werken worden uitgevoerd. Voorts wil de regering de begroting van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen met 5.333.000 gulden verhogen. Daarvan zal 4,4 miljoen wor den bestemd als bijdrage in de investe ringskosten van de technische rijks hogeschool in Enschede en de rest gaat ADVERTENTIE 63-15 r r won f 750,-! won f 750,-! won f 750,-! Jan Kramer Gulicksestraat 84 Sittard MeJ. J. Groenheide Joris van de Ilaagenstraat 42 Den Haag R. W. A. Vreeburg Pinksterbloem- straat 4 hs. Amsterdam 1 jaar lang gratis Coke, Fanta of Sprite voor: T. G. de Kruyff, Rembrandtlaan 336. Enschede - L. Kiffers, -S. v. Slingelandtplein 28. Zwolle - R. Smit, Windmolenbroeks- weg 33, Almelo - M. J. H. v. d. Kamp, Weteringstraat 2 bv., Amsterdam - Mej. M. C. M. van Duren, Assendelftstraat 19 ha., Amsterdam - Mevr. L. M. Wagenaar, Curacaostraat 94", Am sterdam - P. H. van Binsbergen, Celsiusstraat 45, Apeldoorn - P.T.T.-kantine, p/a J. Brok, Prins Bernhardstraat 12, 's Her togenbosch - B. Luten, Schuitendiep 37; Groningen - J. B. Brevink, Langedijk 9, Assen -"H. van Arensbergen, Niersstraat 20, Gennep - J. v. d. Haas, Merelstraat 70, Wormerveer - P. C. M. Holtkamp, Plein 30, Wateringen - H. Slagter, Duinkerksestraat 5, Scheveningen - R. N. M. v. d. Vaat, Schenkelweg 67, Zoeter- woude - A. Horst, Kamillestraat 29. Amersfoort - A. Verkroost, Maarseveensevaart 74, Maarssen (Utr.) - J. W. Cellarius, Hol- terweg 90, Colmschate - M. Weggemans, Europalaan 41, Win terswijk - J. H. Hendrikse, Pr. Beatrixstraat 6, Gorinchem - Mevr. Jansen, Fannius Scholtenstraat 18"', Amsterdam - C. J. Ters^eeg, Chr. de Wetstraat 63'", Amsterdam - G. Kerkman, Zs. D. J3rondersstraat 33, Zandvoort - R. Schuwer, Ziesenis- kade 8'", Amsterdam - A. G. J. J. Tj. Elzinga, Parallelweg 8, Apeldoorn - Mevr. J. van Loon, Min. v. Soustraat 26, Tilburg - R. Cnossen, J. W. Frisostraat 32, Krabbendijke - R. Quireyns- Sebrechts, Grensstraat 17, Putte (N.B.) - Mevr. L. de Leest, J. v. d. Capellelaan 60, Eindhoven - J. v. Hoey, Kerkstraat 31. Uden - J. Rams, Hogedijk 72. Oosteind (Gem. Oosterhout) - K. Beuker-Hamminga, Wilgendijk 8, Annen (Dr.) - Ch. Leeuwe, Zwanestraat 2/4 A. Groningen - H. van Dijk, Pr. Beatrixstraat 75, Genemuiden - Mevr. A. Drenth-Sterrenborg, Troelstrastraat 26, Veendam(Gr.) - T. Broekema, G.Imbosstraat67, Foxhol(Gr.) -A. Elzinga. Jac. Catsstraat93, Groningen - G. Stam, Hesselter- weg 48. Meppel - S. Boomstra. Ir. Outstraat 3, Harlingen - R. van Burgh. Tappenbeckstraat 9, Wijk aan Zee - G. J. Braken- hoff. Rochdalestraat 27, Alkmaar - G. van Schalk, Koemarkt 12. Purmerend - H. Reitsma, Hemelsley 202, Sittard - I. de Raat, Venloseweg 59, Horst - Th. Kessels, Baanstraat 67, Scliaesberg (Z.L.), Th. Peters. Oudepeelstraat 2, Helenaveen (N.Br.) - Vliegbasis Volkel, Zeclandsedijk 10, Volkel - H. A. van Hoog- dalem. Slot de Houvelaan 25. Maasland - Huishoudschool de Schakel. Koninginneweg 3, Zwijndrecht - E. Enzlin, De Pinto- straat 23, Rotterdam-12 - F. van Wijk, Schiedamsedijk 60E, Rotterdam - T. Potjes, Hogerbeetsstraat 26B, Rotterdam - A. J. Gerritse, Mijnsherenlaan 53C, Rotterdam-20 - W. A. Klaas- sen. Suiderasstraat 16, Den Haag - H. Meijer, Prins Hendrik kade 116A, Rotterdam - A. Eikenaar. Willem de Zwijgerlaan 10. Maartensdijk (U) - J. v. d. Brink, v. Nijenrodestraat 25, Hilver sum - R. A. Poort, Meridiaan 50d, Amersfoort. en nog duizenden anderen: Doe mee, win 750 gulden voor onder de kerstboom! VRUCHTENLIMONADE naar de rijksuniversiteit in Groningen. Een bedrag van twee miljoen gulden dat aanvankelijk was toegewezen aan het Academisch ziekenhuis in Leiden gaat naar de katholieke universiteit in Nijmegen. Verder heeft de regering een bedrag van hoogstens 175.000 gulden beschik baar gesteld voor verbouwing van een opleidingsinternaat voor kraamverzorg sters in Enschede. De heer A. II. Kloos, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen vindt dat de verbetering van de toestand in ons land eerder is geko men dan algemeen werd verwacht. Dit is vooral te danken aan de ontwikkeling in Duitsland. Op de vergadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond gisteren in Utrecht zei hij, dat zijn pessimisti sche verwachtingen van enkele maan den geleden, dat de werkloosheid wel tot 150.000 mensen zou oplopen, waar schijnlijk niet zal worden verwezenlijkt. Tegen de achtergrond van de sterke stijging van de export van de laatste drie maanden ligt het volgens de heer Kloos voor de hand, dat de buitenland se conjunctuur zich weer in opwaartse richting gaat bewegen en dat we door het dieptepunt van de lichte economi sche terugslag heen zijn. De enige zorg is volgens hem nu de werkloosheid, die in de komende maan den nog onaanvaardbaar hoog zal blij ven. De heer Kloos vond dat de werk- gelegenheidsnota van de regering nu snel moet komen. ADVERTENTIE Duim vier maanden hebben Jan Ma- ris (25) uit Zwolle en Anton Door nenbal (26) uit Maartensdijk erover gedaan om van Australië naar Neder land te liften. Beiden waren in 1965 naar Australië geëmigreerd. Dezer dagen stonden zij volkomen onver wacht bij hun ouders op de stoep. De jongens hadden elkaar in febru ari ontmoet in 'n werkkamp van een uraniummijn in Noord-Australië. Op 22 juli vertrokken zij met elk vijf honderd Australische dollars (twee duizend gulden) op zak naar huis. Ze maakten de reis van twintig duizend kilometer onder meer via In donesië, Thailand, Birma, India, Paki stan, Afghanistan, Turkije, Grieken land en Zuidslavië. Twee keer moesten zij vliegen: van Australië naar Timor en vandaar naar Ball Met een schip reisden zij van Java naar Malakka. Jan lag een week met een ontsto ken voet in een ziekenhuis in Bang kok. In Afghanistan rookten zij mari huana met de hippies uit Amerika en Europa die daar ernstig proberen zich oosterse opvattingen en leefgewoon ten eigen te maken. Elf dagen voor hun thuiskomst wa ren Jan en Anton beland in Istanbul. Ze hadden toen samen nog acht gul den. Tien dagen wisten ze het daar mee uit te zingen: in Stuttgart was het geld op. Maar een dag later al stonden zij na een fortuinlijke lift voor het huis van Jans ouders in Zwolle. Jan wil een half jaar thuisblijven en dan weer gaan reizen, Anton gaat pro beren reisleider te worden. KOPENHAGEN De Deense koel- kastenfabriek Dammax wil haar pro- duktiebedrijf overbrengen naar Zuid- Limburg. Het bedrijf kan in eigen land niet opboksen tegen de concurrentie van (vooral) Italiaanse merken. Voor tot verhuizing naar Nederland werd besloten, heeft de directie vergeefs ge probeerd licentiebedrijven te stichten in Bulgarije en Roemenië. Mensen, die gewend 2njn om auto's van ver over de tien mille te besturen, steken na een kennismaking met de BMW 1600 hun bewondering niet onder stoelen of banken. Als ze voelen, hoe fel de 96 pk motor trekt, knikken ze goedkeurend, maar zeggen nog niets. Pas als ze bochten, hobbelkeien en bliksemsnel remwerk achter de rug hebben en de wagen ook in alle andere opzichten op de proef gesteld is, zeggen ze: - Tjonge! Je zult zo'n auto hébben Wilt U het oordeel van onpartijdige deskundigen over de BMW 1600 zwart op wit heb ben? Vraag bij ons afdrukken van de roadtests aan. En vergeet niet zelf eens met deze zeer bijzondere wagen kennis te »aken. BMW 1600 f 9.650,- BMW 1600 Tl f 11.575,. vrijblijvend al Den Haag Imp.: AlimpoN.V., Parkstraat Den Haag. Tel: 070-18 48 43 Showroom:Tournooiveld. DEN HAAG Nederland zal in de komende zomer een team deskundigen naar de deelstaat Bihar in India sturen. Het team zal een jaar wegblijven. Mi nister Udink (Ontwikkelingshulp) en staatssecretaris Haex (Landmacht) willen meewerken aan een waterwinproject, dat de Nederlandse vooronderzoekers, in overleg met de Indische regering, hebben uitgezet. Het project vergt ruim drie ëneenhalf miljoen gulden. Daarvan neemt het ministerie van Defensie tweeder de voor zijn rekening. ADVERTENTIE PURE OLD 1 titrtWrt j MS POT STILL j AHUM sow ST. Distillery Dublin die speciaal met soda helemaal behouden blijftl IMPORT; SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM AMSTERDAM Binnen een paar jaar zal de postbode wellicht niet ver der komen dan het tuinhekje, de hal be neden in een flatgebouw, of het hek van een boerenerf of oprijlaan. De PTT wil zo de kosten van de postbestelling druk ken en extra tariefsverhogingen voorko men. Voordat het zover is, zal het parle ment echter zijn goedkeuring moeten hechten aan een wetsontwerp dat de verandering mogelijk moet maken. Bij huizen met een lange voortuin, of een lange oprijlaan zal bij het tuinhek langs de stoep een briefkastje moeten worden geplaatst. In flatgebouwen moeten over al de brievenbussen in de benedenhal worden aangebracht. De PTT probeert dit nu al te bevorde ren, maar in verscheidene gevallen heb ben de bouwers er ten gerieve van de bewoners de voorkeur aan gege ven de brievenbussen op de galerijen in de huisdeur aan te brengen. DEN HAAG De Algemene Begro tingscommissie (A.B.C.) heeft niet ge praat over de mogelijkheid dat alsnog een amendement wordt ingediend om de post voor ontwikkelingshulp met 45 miljoen gulden te verhogen. Ze houdt rekening met de mogelijkheid, dat de indieners van een amendement ook door andere partijen zullen worden ge steund. Dit staat in het gisterochtend verschenen verslag van de A.B.C. Zoals bekend, had de fractievoorzit ter van de KVP, drs. W. K. N. Schmel- zer, bij de algemene Yrolitieke beschou wingen met zo'n amendement gedreigd. Tijdens de openbare commissievergade ring over ontwikkelingshulp diende mr. J. A. Mommersteeg, die toen namens de KVP sprak, tot verbazing van velen dit amendement niet in. Hij zei dat hij overtuigd was door de argumenten van minister Udink (Ontwikkelingshulp) in zake de opvoering van deze hulp. De radicale KVP'er drs. J. M. Aar den bleek zeer boos over deze houding te zijn. Gezien het verslag van de ABC, wil drs. Aarden zich blijkbaar alle rech ten voorbehouden om alsnog met dit voorstel te komen. De ABC was het ove rigens, zo blijkt uit het verslag, nog steeds niet eens over haar taak. Een meerderheid van de leden meende dat voor de motivering van haar afwijzend oordeel ver moties en amendementen kon worden volstaan mei een verwijzing naar wat hierover in de openbare com missievergadering is gezegd. Deze rooprriprheid voelde er nog steeds niets voor deze argumenten te herhalen. Een minderheid vond echter, dat deze ma nier van handelen in strijd is met het reglement van orde, omdat er dan geen gemotiveerd oordeel wordt gegeven. Een aantal leden vindt, dat de begro tingscommissie alleen een verlengstuk van de openbare commissievergaderin gen is als ze zich zonder meer aansluit bij de argumenten die in deze vergade ringen zijn aangevoerd. ADVERTENTIE UeïtKsMS óf> Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. Drie geohydrologen zullen aan het hoofd van het team komen te staan. Ongeveer vijftig Nederlandse militai ren van de genie acht officieren, tien onderofficieren en een kleine veer tig korporaals en soldaten voeren het karwei uit. Het is de bedoeling dat 25 permanente waterputten zullen worden geboord. Twintig Indiërs zullen daarbij assisteren. De leider van het groepje vooronder zoekers, dat pas terug is uit India, drs. W. R. Verhoeven van de Directie Tech nische Hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zei gisteren in Den Haag, dat de Indische regering erop stond dat niet alleen de bodem zou worden afgetast, maar dat ook zou worden geboord, liefst zo snel mo gelijk. Voor het onderzoek zouden de Indiërs zelf maar weinig tijd willen uit trekken, het slaan van putten in de „graanschuur van India" achten zij. bijzonder belangrijk. Het terrein dat de vooronderzoekers in Bihar het beste leek om te bewer ken, beslaat een oppervlakte van zes tienhonderd vierkante mijl (bijna half zo groot als Nederland). Het ligt in het dal van de Ganges, zo deelde ir. Felius van Rijkswaterstaat mee. „Het probleem-India is in de eerste plaats een voedselprobleem. Het moet voor de bewoners van Bihar mogelijk zijn om twee oogsten per jaar van het veld te dragen. Nu halen zij zonder ir rigatie in de natte tijd nauwelijks één oogst binnen. We moeten proberen om de produktie van voedsel in Bihar met honderd procent te verhogen". De heer Felius zei, dat „een operatie van een jaar onvoldoende is om de bo dem goed te kunnen beoordelen". Er zou een permanent onderzoek moeten komen. Daarom zullen straks ook In diërs in dit vak worden opgeleid. En kelen komen met behulp van een beurs naar Nederland om in Delft de beno digde technische kennis op te doen. „Er valt in Bihar enorm veel te doen", meende de heer Felius. „Het aantal van 25 putten is natuurlijk aan de lage kant. Men moet zo'n put overi gens volgens moderne begrippen zien. In een groot gat van honderd tot twee honderd meter diepte wordt een onder waterpomp neergelaten. Met behulp van deze pomp, die een capaciteit heeft van honderd kubieke meter per uur, kan drie vierkante kilometer wor den bevloeid". De militairen van de genie zullen voor hun wer'- in India geen speciale DELFZIJL Niemand gelooft sinds gisteren meer in de behouden terugkeer van de kleine Groninger kustvaarder Limfjord (187 brt.). die sinds enkele da gen in het zeegebied ten westen van Denemarken wordt vermist. Alle reddingsmiddelen waarover het scheepj e beschikte, zijn intus sen aangespoeld op de kust van Jut land. Duitse en Deense vliegtuigen en helikopters hebben ook gisteren geen spoor van de Limfjord gevonden. Ge bleken is dat de kustvaarder niet drie, maar vier man aan boord had. De bemanning werd gevormd door kapitein Aukje Doornbos (49) uit Gro ningen en drie Duitsers; stuurman Die ter Koch (29) uit Kiel, zijn 25-jarige broer Hans die als matroos op de Lim fjord voer en matroos Hugo Skarupke (25), een vluchteling uit Oost-Duitsland. Pas gisteren is bekend geworden dat dinsdagmorgen vroeg ten westen van het eiland Fanö dichtbij Esbjerg een rode lichtkogel is gezien. Aangeno men wordt, dat dit sein van de Lim fjord afkomstig is geweest. De Limfjord moet vrijwel binnen het handbereik van de redders en nagenoeg in het zicht van de plaats van bestem ming, Esbjdhg, zijn vergaan. opleiding hoeven te volgen. Wel wor den zij twee a drie maanden voor hun vertrek voorbereid op hun taak in de tropen. De uitzending zal geschieden op vrijwillige basis. Het is nog niet bekend of de militairen in uniform naar India zullen gaan. „De regering van India heeft tegen het dragen van het uniform geen be zwaar", zei de kapitein van de genie G. Metz. Hij behoorde met de heren Verhoeven en Felius tot het team van vooronderzoekers. ADVERTENTIE DEN HAAG Twee AR Tweede-Ka merleden, de heren M. W. Schakel en T. Walburg, hebben premier De Jong in schriftelijke vragen verzocht te on derzoeken of op het terrein van het voormalige concentratiekamp Amers foort een nationaal verzetsmuseum kan worden gesticht. Naar aanleiding van berichten, dat de barakken van het vroegere kamp spoedig zullen worden afgebroken, wij zen zij erop, dat in Nederland geen na tionaal verzetsmuseum bestaat, dat ech ter zowel uit het oogpunt van nage dachtenis als wegens het belang voor onderwijs en opvoeding van grote be tekenis zou kunnen zijn. AMSTERDAM Het Algemeen Han delsblad heeft gistermiddag het volgen de communiqué uitgegeven: De hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, mr. C. A. Steketee, heeft enige maanden geleden het voornemen te kennen gegeven naar een andere werkkring te gaan uitzien, zulks op grond van een sinds de totstandkoming van de Nederlandse Dagbladunie ge groeid verschil van inzicht met de lei ding van dit bedrijf over de uitoefening van z(jn taak. Tot nader aankondiging zal de heer Steketee zijn functie blijven uitoefenen. Met het oog op zijn komend vertrek wordt met ingang van 1 januari 1968 tot mede-hoofdredacteur van het Alge meen Handelsblad benoemd de heer H. J. A. Hofland, tot dusverre waarnemend hoofdredacteur. Uit dit communiqué blijkt duidelijk, aldus delen de directie en de hoofdre dactie van het Algemeen Handelsblad nog mee, dat het besluit van de heer Steketee geheel los staat van de aange kondigde oprichting van de NV Unitel. De benoeming van de heer Hofland tot mede-hoofdredacteur waarborgt dat de aflossing van de wacht op een soepe le wijze zal kunnen verlopen. TVieuwe technische vindingen maken mogelijk dat anderen in ons privé- leven binnendringen. Daarvoor behoeft zelfs niet meer ongemerkt een micro foontje te worden binnengesmokkeld. Er zijn apparaten, die het ook zonder zo'n heimelijk opgesteld microfoontje mogelijk maken om elders gevoerde gesprekken af te luisteren, schrijft „De Volkskrant" (r.k.). „Het beste zou zijn als de fabrica ge, de invoer en de verkoop van de apparaten zonder meer konden wor den verboden. Dat kan jammer ge noeg niet omdat, zoals dat meer met technische vindingen gaat, ze ook voor behoorlijke doeleinden kunnen worden gebruikt. Wel wordt in het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp het reclame maken voor afluisterapparaten straf baar gesteld. Daarmee wordt voorko men, dat het publiek voortdurend aan het bestaan van dit ongezonde speelgoed wordt herinnerd. Wat het afluisteren zelf betreft maakt het wetsontwerp een uitzonde ring voor het geval de veiligheid van de staat in het geding is. Hiertegen kunnen geen bezwaren bestasin, mits van deze bevoegdheid alleen in wer kelijk noodzakelijke gevallen gebruik wordt gemaakt. Wij hopen dat de be paling. waarbij het afluisteren door de BVD uitdrukkelijk aan door be trokken ministers te verstrekken aan wijzingen wordt gebonden, in dit op zicht voldoende garantie biedt. Zo nodig ligt hier ook zeker een taak voor de toezichthoudende Tweede- Kamercommissie. In alle andere gevallen is het afluis teren van gesprekken verboden. Gaat het hierbij op de eerste en voornaam ste plaats om hetgeen zich in ie mands eigen huis afspeelt, het wets ontwerp stelt zich terecht op het standpunt, dat de persoonlijke levens sfeer breder is dan de binnenkamer. Ook het heimelijk afluisteren en op nemen van gesprekken op de openba re weg en in trein, tram, bus en auto wordt strafbaar gesteld. De bescherming van de persoonlij ke levenssfeer is een probleem met vele kanten. Al eerder werd een wets ontwerp tot bescherming van het te lefoongeheim bij de Kamer inge diend. Het strafbaar stellen van het gebruik van afluisterapparaten is ze ker niet minder noodzakelijk. Het zou geen leven meer zijn als ieder een er voortdurend aan moet denken, dat de muren oren kunnen hebben. In heel wat flatgebouwen hebben de muren die oren helaas ook wel zon der afluisterapparatuur. Maar daar luisteren de buren in elk geval niet voor hun „genoegen" mee". Uit het „Deventer Dagblad" (onafh.) 't volgende korte entrefilet: „Een merkwaardig volkje zijn we toch. Alsof er in de wereld geen be langrijker dingen zijn, zitten we ons druk te maken over de meest onbe nullige zaken. Het woord werkloos heid mogen we eigenlijk niet meer noemen. Het heet tegenwoordig ar beidsreserve. De vaardige jongeda me, die met een elektrische naai machine uit 'n stuk textiel 'n jurk je fabriceert, mag niet meer naai ster heten. Modinette klinkt voorna mer. Kantoorklerk is ook al uit den boze. De man heet tegenwoordig medewerker alsof iedere andere kan toorbeambte een tegenwerker is. Heeft een fabriek een man nodig, die handig een machine kan bedie nen, dan vraagt zij per advertentie niet een arbeider, maar een opera tor. De Nederlandse Melk-Unie spant toch wel de kroon. Ze heeft een lief centje uitgetrokken om aan de weet te komen hoe de Nederlandse huis vrouw de man aanspreekt, die 's mor gens aanbelt om zijn zuivelproduk- ten te slijten. Die dure escapade maakt deel uit van een actie er de huisvrouwen van te overtuigen, dat niet de melkboer, maar de melk- m a n aan de deur komt. Alsof boer iets denigrerends is. Zal het antwoord op de status- drift van de Melk-Unie nu zijn, dat het Koninklijk Nederlandse Land bouw Comité, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke ioeren- en Tuindersbond zich ijlings haasten om het Nederlandse volk vriendelijk maar dringend te ver zoeken de boer geen boer meer te noemen. What's in a name, vroeg Shakespeare. Maar hij is ook al 350 jaar dood."

De Vallei | 1967 | | pagina 7