Overleg „Vijf' niet zeker; West-Duitsland aarzelt nog Laatste meesterstuk Franse wapens voor Arabieren DERBY UP DRINK Schepen vergaan op wilde zee Twee doden bij hevige brand in Parijs Royalistisch offensief overdreven Kardinaal Spellman bijgezet gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen FORSE TAAL TEGEN FRANKRIJK IN WEU-PARLEMENT Onderzoek naar straling van kleurentelevisie Geen bommen op Thailand EMBARGO OPGEHEVEN TAALRELLEN IN INDIA f 130.000 voor postzegel Hevige storm bij Denemarken Duitse minister van nazisme beschuldigd Nieuwe raket in Zweden OPROER OVER ONTSLAG VAN BISSCHOP De zon in een fles Portugal is politiestaat JEMEN Meisje verdwaalde en stierf van uitputting Citroenjenever RAPPORT STILSTAND TWIJFELS STEMMING GRAPILLON Haal Henkes in huis WENSELIJK BESTELLING LEVERING US ST.-PATRICK OPGEPIKT ALOUETTE HOPELOOS Vreemde manier van zaak oprichten IN ARGENTINIË Mond- en klauwzeer in Oost-Europa Overstromingen in Algerije; 20 doden JURISTENCOMMISSIE VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 Minister Luns heeft gisteren in Parijs verklaard nog niet met zekerheid te kunnen zeggen of er ook voor de komende EEG-ministerraadsverga- dering een bijeenkomst van West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden ge houden zal worden. Een van de vijf landen (bedoeld werd Duitsland) aarzelt nog, aldus de minister, omdat het bang is dat zijn relaties met Frankrijk door zo'n consultatie nadelig beïnvloed zullen worden. De minister sprak in het par lement van de Westeuropese Unie en antwoorde op een desbetreffende vraag van de Belgische christen-democraat Leijnen. ADVERTENTIE blijf de feestdrukte vddrl CAIRO Een hooggeplaatste Jeme- nitische diplomaat heeft de berichten over een grootscheeps royalistisch of fensief tegen het republikeinse bewind in Sanaa overdreven genoemd. Hij be toogde, dat het Jemenitische leger sterk genoeg was om het republikeinse bewind in Sanaa en de zusterstad Taiz te beschermen. Er zijn altijd gevechten te verwach ten, zei hij, maar deze zijn beperkt tot de heuvelachtige buitenwijken van Sa naa en Taiz, de twee bolwerken van de republikeinse regering. De diplomaat, die zijn naam niet ge noemd wenste te zien, erkende dat er verleden week enkele .gevechten waren geweest tussen royalisten en republi keinse stammen. Deze gevechten had den 12 km ten zuidwesten van Sanaa plaats gehad. Hij voegde hieraan toe, dat er een ze kere mate van vijandigheid bestaat tus sen de republikeinen zelf in de streek van Gebel, waar verdeeldheid bestaat over de afzetting van oud-president Sal- lal. Inmiddels infiltreren de royalisten, die zich bij de hoofdstad in de bergen schuilhouden, in de hoofdstad, waar zij ondermijnende activiteiten plegen. Ook wordt het mogelijk geacht, dat zij wa pens leveren aan ontevredenen in Sa naa. Volgens dezelfde zegsman zou het on verwachte bezoek van president Abdel Rachman Iriani van Jemen aan Cairo te maken hebben met de Voorbereidin gen voor de Arabische topconferentie, die in de loop van de volgende week te Rabat in Marokko zal beginnen. JOHANNESBURG Een tweejarig meisje, Trixie Gibbs, dat zondag in Zuid-Afrika ttfdens een picknick met haar ouders zoekraakte en naar men dacht door bavianen was ontvoerd, moet volgens een arts na een zwerftocht van twee dagen door dichte wouden, waarbjj ze b(jna 5 km aflegde, van uitputting gestorven zijn. Haar ouders waren haar kwijtgeraakt in een dichtbebost gebied bij Heidel- berg, ongeveer 30 km van Johannesburg. Toen ze dinsdag met diepe schrammen op armen en benen dood werd aange troffen spraken dé kranten de veronder-r stelling uit dat ze in handen moest zijn gevallen van de bavianen die de bossen daar bevolken. De arts die de lijkschou wing verrichtte had op het lichaampje echter geen sporen gevonden die aan gaven dat ze was meegesleurd, en zei dat de schrammen konden zijn veroor zaakt door takken en gesteente. Uit niets was gebleken dat de bavianen met het geval te maken hadden. De bavianen in dat gebied zijn door gaans niet schuw en nemen gewoon voedsel aan van toeristen. Vorig jaar brachten ze enige angst teweeg toen ze Heidelberg binnenkwamen en er boom gaarden plunderden. ADVERTENTIE De Assemble debatteerde gisteren over de Britse toetreding aan de hand van 't rapport van de Nederlandse so cialist Van der Stoel. In dit debat zei de Nederlandse socialist Vos, dat de vijf niet langer kunnen accepteren dat Frankrijk „ons geschiedenis dicteert". Als Frankrijk alleen wil gaan, laat het daar dan de consequenties uit trekken en zich terugtrekken uit de gemeen schappen, voordat de Vijf tot Frank- rijks vertrek moeten besluiten. Dan zijn de Vijf in de gelegenheid om met Enge land een nieuwe gemeenschap te stich ten. Miljoenen mensen in Europa kun nen dan langs andere lijnen hun ideeële doel bereiken. Niet alleen Frankrijk heeft de macht om de gemeenschap tot stilstand te brengen of te laten exploderen, ook de Vijf hebben die. Ik hoop dat we die weg niet behoeven te gaan. Ik hoop dat Frankrijk op dit laatste uur terug zal keren en de democratische regels zal accepteren maar, als het dat niet doet, moeten de vjjf niet aarzelen, aldus ir. Vos. Even daarvoor had de Franse gaullist De Grailly de verantwoordelijkheid voor een eventueel uiteenvallen van de gemeenschappen volledig afgeschoven op de Britten. „Als u er op uit bent de gemeenschappen te laten uiteenspatten, dan hebt u een goede kans ven slagen", zo zei hij tot de Britse leden van het parlement; verder merkte hij op dat het van de Vijf verstandig zou zijn om op de eerstkomende ministerraadsvergade ring van de EEG het Franse standpunt te aanvaarden. De houding van de Duitsers in het debat kan erop duiden, dat West-Duits land nog bepaalde twijfels heeft Wel verklaarde bijvoorbeeld de Duitse christen-democraat Von Merkatz, dat het Duitse standpunt kan worden sa mengevat met: uitbreiding van de EEG. Ook zei hij dat er verschil ge maakt dient te worden tussen eenvoudi ge toetreding en werkelijke opname in de gemeenschappen, hetwelk een lang durig proces is. Hij sprak over een tus senweg, die er zou zijn tussen enerzijds onderhandelingen en anderzijds zich neerleggen bij het Franse standpunt. De Assemblee nam met 43 tegen ze ven stemmen (de Franse gaullisten en een Italiaanse christen-democraat stemden tegen) een aanbeveling aan. waarin de ministerraad gevraagd wordt te bewerkstelligen dat de zes re geringen besluiten tot onmiddellijke on derhandelingen. Verder moeten de betrokken regerin gen alles doen wat in hun macht ligt om die onderhandelingen tot een succes te maken. Minister Luns heeft in een interview voor de Franse radio en televisie ver klaard dat de „Zes" spoedig zullen moeten beslissen of ze met Engeland over het EEG-lidmaatschap willen on derhandelen of niet. Hij sloot evenwel de mogelijkheid niet uit dat zo'n be sluit nog wordt uitgesteld tijdens de bijeenkomst van de EEG-ministerraad van 18 en 19 december in Brussel. ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen alcoholvrij druivensap WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid iaat een grondig onderzoek instellen naar stralingen van kleurentelevisietoestel len. Reeds in het begin van dit jaar heeft namelijk een van de grootste producenten van toestellen voor kleu rentelevisie in de V.S. 110.000 ontvang toestellen na de levering veranderd om de uitstraling van röntgenstralen te be perken. Tot dusver zijn evenwel nog geen gevallen bekend, dat deze stra ling duidelijke schade aan de gezond heid van de bezitters heeft veroor zaakt. Uit een nieuw onderzoek van over heidswege naar 131 van de veranderde ontvangers bleek evenwel, dat bij 38 ontvangtoestellen nog gevaarlijke uit straling voorkwam. Drie van de toe stellen zonden'zelfs 6,25 milliröntgen uit, terwijl de officieel toegelaten stra ling 0,5 milliröntgen per uur is. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie ontkent, dat in Thailand bombardementen zjjn uitge voerd op communistische infiltratiewe gen uit Laos. Officieren op de Amerikaanse lucht machtbasis Eglin in Florida hadden ge meld, dat zulke bombardementen wor den uitgevoerd, en dat daarbij reeds enige vliegtuigen zijn neergeschoten. De communisten zouden volgens dezelfde zegslieden luchtdoelgeschut en luchtaf- weerraketten hebben opgesteld in het uiterste noordoosten van Thailand. 9? Clement Maggia, de internationaal vermaarde banketbakker, liet dezer dagen Lynda Johnson, dochter van de Amerikaanse president, de bruidstaart zien, die hij voor haar huwelijk (morgen) heeft gecreëerd. Het is Maggirts laatste mees terstuk geworden, want hij is gisteren op 74-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. PARIJS (AP) Frankrijk heeft gisteren zijn wapenembargo tvoor de Ara bische landen in het Midden-Oosten opgeheven. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat het met Irak onderhandelt over een grote leverantie van wapens. Het Franse embargo op wapenleve ranties aan Israël en de Arabische lan den dateerde van juni, na het uitbreken van de zesdaagse oorlog. Frankrijk ziet thans geen aanleiding meer, aldtis Fran se zegslieden, om het embargo te hand haven. Het achtte het zelfs „wenselijk" om wapens te leveren aan Irak. „Frankrijk heeft geen reden om geen wapens te verkopen aan de Arabische landen die om financiële en economische redenen zeer belangrijk zijn, zei men in Parijs. Uit deze officiële verklaring werd op gemaakt dat geen nieuwe wapens zul len worden geleverd aan Israël, dat voor de oorlog was bewapend met Fran se vliegtuigen. Frankrijk heeft er geen behoefte aan, aldus werd bekendge maakt, om zich te begeven in een „ex clusief bondgenootschap" met Israël. Bij het uitbreken van de oorlog in juni had Israël nog vijftig straaljagers van het type Mirage in bestelling. Be gin november bezocht een Israëlische missie Parijs in een poging aflevering van deze bestelling te bewerkstelligen. Maar hoewel Israël een voorschot had betaald werd het verzoek afgewezen. Sindsdien hebben verscheidene Ara bische landen bij Frankrijk aangeklopt om wapens. Men acht het niet onwaar schijnlijk dat ook andere Arabische lan den dan Irak binnenkort Frahse wapens zullen krijgen. De levering aan Irak zou bestaan uit vijftig straaljagers van het type Mirage- 5, vijftien van het type E-3, acht vlieg tuigen voor troepentransport van het type Nord-Atlas, vier opleidingsvlieg tuigen en honderdvijftig pantserwagens. In Israël was men gisteren ronduit ontsteld over de jongste Franse maatre gel, waarin men een duidelijke bedrei ging zag voor de vrede in het Midden- Oosten. NEW YORK De zaterdag overleden 78-jarige aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, is gisteren bijgezet in een grafkelder onder het hoogaltaar van de kathedraal van St. Patrick in New York. De afgelopen dagen zijn duizenden New Yorkers langs de baar van kardi naal Spellman in de kathedraal getrok ken en miljoenen Amerikanen hebben aan hun televisietoestel de uitvaart plechtigheid gevolgd, die ook werd bij gewoond door president Johnson en vice-president Humphrey, alsmede door het grootste aantal religieuze, politieke en diplomatieke autoriteiten in de V.S. sinds de begrafenis van president John F. Kennedy, in november 1963. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaanse sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap, meer smaak, meer vitamine C I Denk er eens aan deze winter NIEUW-DELHI Ruim een uur lang is er gisteren herrie geweest in het Indische parlement toen de rege ring het omstreden wetsontwerp had ingediend om het Engels naast het Hindi als officiële taal te handhaven. Er werd zoveel kabaal gemaakt dat de woorden van minister van Binnenland se Zaken, Tsjavan, die probeerde dui delijk te maken wat de regering met het wetsontwerp wil bereiken, onver staanbaar bleven. Buiten het parlementsgebouw ver braken studenten een politiekordon en staken exemplaren van het wetsont werp in brand. In Noord-India hebben zich dé afgelo pen twee weken voortdurend opstootjes voorgedaan in verband met het wets ontwerp. Ruim 700 mensen zijn gear resteerd. De Hindi-sprekende bevolking van dit deel van India ziet de indie ning van het wetsontwerp als een po ging de positie het Hindi als nationale taal te ondermijnen. Militante betogers hebben scholen in Nieuw-Delhï met ste nen bekogeld. LONDEN (Reuter) Een Amerikaan se postzegelhandelaar heeft gisteren in Londen 130.000 gulden betaald voor een postzegel van Newfoundland uit 1857. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een dergelijke zegel is betaald. Het kost bare papiertje zat op de enveloppe, die in filatelistische kringen bekend is als de Caspary-enveloppe. tintelend fris en lekker pittig ROTTERDAM Verscheidene schepen zijn door de storm, die nu al dagenlang op de Noordzee ten wes ten van Denemarken woedt, in moei lijkheden geraakt. Ten noorden van de Duitse wadden eilanden verdween gisteren de Duitse kustvaarder Anne Ursula (267 brt) in de golven. De lichamen van twee van de zes opvarenden zijn op het eiland Nor- derney aangespoeld, evenals twee zwaar beschadigde sloepen. Het Zweedse vissersschip Ingo vond dertig mijl noordnoordwest van Skagen vier lijken op een reddingsvlot Ver moedelijk zijn zij van vissers die met hun schip zijn verongelukt. Tien kilometer ten noorden van Nor- derney verging gisteren eveneens de Duitse kustvaarder Heinrich Behrmann van 422 brt. Alle vijf bemanningsleden werden door het Duitse vrachtschip Walter van een reddingsvlot opgepikt. Even ten noorden van Borkum kamp te gisterochtend de Ierse vrachtvaarder Sweet Bliss (1800 brt) met roerschade. Het schip dreef op hoge zee snel in de richting van de kust. Later slaagde de bemanning erin de schade provisorisch te herstellen en werd in afwachting van een sleepboot op halve kracht koers gezet naar Hamburg. De positie van het Griekse vracht schip Alouette (6000 brt), dat zondag bij Schiermonnikoog strandde, begint pre cair te worden. De kapitein accepteerde pas de hulp van drie sleepboten van de rederij Doeksen toen de zee het onmo gelijk maakte het schip te naderen. De sleepboten blijven in de buurt. In de mond van de rivier de Weser lijkt de positie van een ander Grieks schip de Emmanuel M (4400 brt) hopeloos. Zware zeeën beuken het schip onophoudelijk, er staan voortdurend he likopters klaar om de kapitein, die als enige aan boord is gebleven, van het schip te halen. BUSSUM De Bussumse politie heeft twee inwoners van Naarden aan gehouden die binnen- en buitenlandse firma's voor ten minste 45.000 gulden hebben benadeeld. Het zijn de 28-jarige R. P. en de 22- jarige F. W. die een klein jaar geleden in Bussum een zaak oprichtten. Zij kochten goederen en verkochten die weer door. Het geld voor de verkochte goederen werd wel geïncasseerd, maar de aankopen werden niet betaald. ADVERTENTIE In het Parfjse bureau van het Ameri kaanse concern Time-Life heeft gis teren een zware brand gewoed, die aan twee mensen, een man en een vrouw, behorende tot het personeeel van de firma, het leven heeft gekost De politie onderzoekt of er verband bestaat tussen deze onverklaarbare brand en de dreigbrieven die de laatste dagen in Parijs zijn ontvangen van een organisatie die met de Viëtcong sym pathiseert. Daarin werd drastisch op treden aangekondigd tegen „het Ameri kaanse imperialisme". Het eerst zou de ambassade van Siam worden getroffen. Inderdaad ontplofte daar zaterdag een bom. Woensdag werd de vitrine van het Amerikaanse culturele centrum inge gooid. De dreigbrieven waren ondertekend met „de Van Troy groepen". Ngoejen Van Troy was een tijd lid van de Viët cong. In december 1962 werd hij in Saigon in het openbaar terechtgesteld. NEW YORK Een door Joodse im migranten in New York uitgegeven weekblad, „Der Aufbau", heeft de West- duitse minister van Economische Za ken, Karl Schiller (SPD), van een na zi-verleden beschuldigd. In het jongste nummer schrijft de hoofdredacteur Hans Steinitz, dat Schiller in 1939 door zijn toenmalige chef menselijk en poli tiek betrouwbaar werd verklaard en dat hij in 1944 tot buitengewoon hoogleraar aan de' universiteit van Rostock werd benoemd. Dat bleek uit documenten die in het bezit van het blad zijn en die dan wel kennelijk uit Oost-Duitsland afkomstig waren, maar „onweerlegbaar" schenen. Steinitz verklaarde in zijn artikel dat zijn blad al maanden geleden uit Duits land had vernomen dat Schiller bij de SA was geweest (sinds juni 1933), sinds 1937 deel had uitgemaakt van de natio naal socialistische partij, verder lid is geweest van de nazistische docenten- bond en een „van hoogste zijde welwil lend vriendelijk bejegende hoogleraar en econoom' was. STOCKHOLM Een nieuwe Zweed se raket voor de kustverdediging, de „Robot 08" zal weldra in gebruik wor den genomen. De raket, die geschikt is voor de bestrijding van kleine schepen en schepen van middelzware tonnage, is in Stockholm getoond door viee-admi- raal Lindeman. „Robot 08" is gebaseerd op de Franse „Ct 20" en door de Saab fabrieken In samenwerking met de Franse fabrieken „Nord Aviation, CSF en Turbomeca". BUENOS AIRES. De Argentijnse politie heeft een honderdtal betogers uiteengejaagd die in de plaats Avella- neda een bijeenkomst wilde houden om zjjn steun te betuigen aan mgr. Po desta, de progressieve bisschop van het diocees Avellaneda, die op last van het vaticaan zou zijn overge plaatst. De betogers, die „dood aan de nnntius" en „leve monseigneur Podesta" riepen, vroegen aan de politie hen te arresteren daar zij „als rooms-katholieken willen leven in een vrij land en niet onder een dictatuur". Er zijn echter geen arrestaties ver richt. Eerder had de politie een door het Argentijnse vakverbond uitgeschreven bijeenkomst ter ondersteuning van mgr. Podesta verboden. Deze bisschop is zeer populair bij de arbeiders, om dat hij campagnes gevoerd heeft ter verbetering van hun lot. Dit is kenne lijk niet naar de zin geweest van de Argentijnse autoriteiten, die op verwij dering van de bisschop hebben aange drongen en hierbij de steun zouden hebben gehad van de nuntius. Mgr. Po desta liet zelf woensdag weten dat het Vaticaan zijn aftreden heeft geëist, om dat hij een secretaresse heeft. ADVERTENTIE De Kuyper ia er in geslaagd de zon in 3en fles te vangen. Bessen De Kuyper gemaakt van zonrijpe bessen. En... let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in 3e héleliter-fles. ROME (A.P.) Het vee in Oost-Euro pa wordt ernstig bedreigd door mond en klauwzeer. Onlangs brak deze ziekte uit in de Sovjet-Unie. Als de veeziekte zich verbreidt over heel Oost-Europa, kan de omvang van de slachtingen gro ter zjjn dan tot nog toe in Engeland het geval is. Dat is gisteren in Rome meegedeeld door dr. G. M. Boldrini van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties. Verscheidene landen waar onder Roemenië hebben al uitgebreide maatregelen getroffen om hun veestapel tegen de ziekte te beschermen. Dr. Boldrini zei dat het virus dat de ziekte in de Sovjet-Unie veroorzaakt, gevaarlijker is dan de ziekteverwekker in Engeland. ALGIERS In Algiers is gisteren bekendgemaakt dat er bij de overstro mingen die de vorige maand Oost-Alge- rije hebben geteisterd, minstens 20 men sen om het leven zijn gekomen. Hele dorpen waren weggespoeld en 20.000 mensen hadden geen dak meer boven hun hoofd. Belahoeane, de voorzitter van de Al gerijnse Rode Halve Maan, gaf deze cij fers op een persconferentie. Hij ver zocht de organisaties in het buitenland dringend om steun, omdat de voorraden mendicijnen en andere hulpmiddelen van de Algerijnse Rode Halve Maan uitgeput waren als gevolg van de na tuurrampen, die Algerije de afgelopen jaren hebben getroffen. GENèVE. De internationale com missie van juristen (ICJ) heeft gisteren n? de uitwijzing van een harer verte genwoordigers uit Portugal, dat land gebrandmerkt als politiestaat. De com missie deelde mee dat de bewuste ju rist, Jc Chileen Marino Porzio, dinsdag jl. in zijn hotel te Lissabon door de po litie was gearresteerd en de volgende dag in een vliegtuig naar Genève was gezet. Porzio was naar Portugal ge gaan om met juristen daar van ge dachten te wisselen over manifestaties ter gelegenheid van het internationale jaar van de rechten van de mens, dat zondag begint. De ICJ zegt dat het gebeurde met Porzio „duidelijk wijst op het bestaan van een politiestaat in Portugal". De commissie had de zaak opgenomen met de Portugese regering en geprotesteerd tegen het optreden van de politie. De Portugese autoriteiten beweerden dat Porzio het land onwettig was binnenge komen, maar „dat is onwaar want hij had een geldig paspoort en een door het Portugese consulaat in Gonève ver strekt visum", aldus de ICJ. ADVERTENTIE OLIFANT OP HOOG NIVEAU. Wie denkt, dat een Olifant niet klimmen kan heeft het mis! Neem die Olifant uit Schiedam., Tot op het hoogste niveau! Olifant cognac!

De Vallei | 1967 | | pagina 9