Veenendaals - dagblad Zelfonderzoek K.V.P nu in volle gang Bulten Amerika bereidt zich voor op .N.-debat Vietnam PA US VER TOONDE ZICH WEER Minister teleurgesteld Contract IÏAL Kapitein zwom in ijskoud water naar met Euratom niet verlengd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stijl van de toekomst SALARISSEN LONEN Mr. Aalberse: „Eén koers is nodig om te kunnen werken" N.K.V. sprak over reacties op stuk in „Ruim Zicht" 65 DODEN BIJ VLIEGRAMP Schippersknecht gleed van dek Invalide vrouw op weg naar zoons bruiloft erongelukt Honevwell houwt com p uterf a br iek in Duitsland Ontvoerde jongen nog spoorloos aardgaswarmte \s Nachts vorst PARTIJRAADSCONGRES IN ARNHEM HOOGSTE TIJD" RADICAAL BELEID CENTRUMPARTIJ Natuurbehoud 1966-'67 Zivare slag in Mekongdelta DUIDELIJK BETOGING luit Brussel DUTS VRACHTSCHEEPJE GEZONKEN VOOR DE HAVEN VAN LEMMER SNEEVJW EIS STORM NUTSSPAARBANK Eerste neger astronaut verongelukt Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg 56 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Valleiopge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 - 41e JAARGANG no. 291 ARNHEM „Mocht de partijraad zich stellen achter de resolutie van het partijbestuur, dan is er na deze partijraad maar één stroming en dat is dan dé KVP" Met deze woorden besloot rnr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de KVP, zijn rede bij de opening van de gisteravond in Arnhem begonnen partij raadsvergadering van deze partij. „Wc moeten thans de koers bepalen, wil de partij weer kunnen werken en functioneren", zei hij. „Tallozen heb ben misschien geen of nauwelijks be langstelling voor wat hier wordt be sproken. maar zij verwachten wel dat er een goed en stabiel beleid wordt ge voerd", aldus mr. Aalberse. De laatste maanden is op grote schaal en in alle openheid getheoretiseerd en gediscussieerd en volgens mr. Aalber se had het bestuur bewust het risico aanvaard dat op die manier de KVP naar buiten een beeld vertoonde van verdeeldheid en onenigheid. Daarin zat ook het risico dat al dan niet weten schappelijke onderzoekingen een verte kend beeld in de huiskamer brachten. Daarbij kwamen dan nog activiteiten „van bepaalde zijde", maar mr. Aal berse meende dat men niet behoefde te beschikken „over een ruim zicht om de bedoelingen van dit alles duidelijk te onderkennen". Gisteravond kwamen eerst de pleit- voerders van de vier onderscheidene standpunten aan het woord. „Het is de hoogste tijd dat men in ons land weet waar men met de KVP aan toe is", aldus vice-voorzitter drs. Horbach, die de bestuursvoorstellen verdedigde. Het streven is gericht op één grote christen-democratische volks partij, met als tussenstation een hechte samenwerking tussen ARP en CHU. Het moet een open partij zijn waarbij ook niet-christenen die het program en uitwerking ervan aanvaarden, zich als lid kunnen aansluiten. Als uitgangspun ten noemde drs. Horbach naastenliefde, persoonlijke verantwoordelijkheid en saamhorigheid. De vraag of de KVP links, rechts of in het centrum staat, wees drs. Hor- ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 bach van de hand. De positie van de KVP wordt uitsluitend bepaald door haar eigen program. Dat is vorig jaar opnieuw samengesteld: „Vriend en.vij and hebben verklaard dat het een goed program was." Volgens drs. Horbach zijn daarvan wezenlijke elementen te rug te vinden in het program van het kabinet-De Jong. „Tweeëntwintig jaar regeringsbeleid met en zonder socialisten is er het be wijs van dat katholieken georganiseerd in één hechte, sterke partij, een bijdra ge hebben kunnen leveren aan een her vorming van de maatschappij, waar van men 50 jaar geleden nog slechts een schimmige voorstelling kon heb ben", aldus drs. Horbach. De program matische aanpak zal „consequent voor uitstrevend" moeten zijn. „Een gege ven in de Nederlandse politiek waar niemand omheen kan." „Misschien is het voor de honderdste keer", aldus drs. Bogaers, „maar dat kan me niet schelen. Ik zeg u weer op nieuw dat de KVP niet te redden is met de uitspraak alleen dat partijvorming op christelijke grondslag gewenst is." Volgens drs. Bogaers moet dat een ra dicaal beleid inhouden, dan zal de KVP pas „de greep op de sterk afbrokkelen de partij terugkrijgen." Aan de hand van de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van Zwolle en Helmond wilde drs. Bogaers aanto nen dat de KVP op alle fronten ernstig verlies heeft geleden. De hoogste lei ding van de partij was volgens hem trouwens al eerder gewaarschuwd voor dat antwoord van de kiezers vanwege de onduidelijke middenkoers. Het risi co van vernieuwing, gericM op 't weg nemen van de oorzaak vvan de malase, is veel minder groot dan dat van een te behoudende koers. In de ogen van vele kiezers is de KVP blijkbaar niet die vooruitstreven de partij die zij zegt te willen zijn. Vol gens dr. Bogaers wil de kiezer grote re duidelijkheid en meer inspraak in de manier waarop ons land zal worden ge regeerd. Het voorstel van een centrumpartij werd verdedigd door dr. Couwenberg. „Het Democratisch Centrum", lichtte hij toe, „streeft naar een volledige, complete volkspartij die mensen uit de verschillende maatschappelijke lagen én van verschillende levensbeschouwe lijke richtingen in zich verengt". Deze partijformatie streeft naar over- bruggng van maatschappelijke tegen stellingen en naar een zo evenwichtig mogelijke oplossing van alle maat schappelijke en politieke tegenstellin gen. Prof. Van der Grinten betoogde daar na dat de KVP moet blijven voortbe staan. maar dat zij zich wel moet rich ten op onveranderde samenwerking met dp PvdA. Dekwesties van program en samen werkingsverband of stembusakkoord waren op dit vongres streng geschei den. Gisteravond ging 't debat uitslui tend over het partijbeleid, maar drs. Bogaers mocht over het stembusak koord spreken omdat dit in zijn op vattingen onverbrekelijk is verbon den aan de koers van de partij. Vandaag wordt het congres voortge zet. UTRECHT Het verbondsbestuur van het Nederlands Katholiek Vakver bond heeft gistermiddag een extra ver gadering gehouden over de reacties die het hoofdartikel in Ruim Zicht, kader blad van het N.K.V., eerder deze week heeft uitgelokt. Het verbondsbestuur heeft begrip voor de actie van de elf leden van het ver bondsbestuur, omdat zij daarmee de in druk hebben willen wegnemen als zou het N.K.V. aan de vooravond van de Partijraad een officieel standpunt over de politieke lijn van de K.V.P. hebben ingenomen. Het bestuur betreurt de gang van za ken, maar heeft wel zijn vertrouwen uitgesproken in de dagelijkse leiding van het N.K.V. en in de redactiecom missie van Ruim Zicht. r\at naar Thijsse's indringende woorden „De natuurbescherming geen stokpaardje is voor enkele schoonheidsdwepers, maar een levens behoefte voor het hele volk" het ge hele wezen der natuurbeschermings gedachte zich instelt, zien we op haast elke bladzijde van het pas-verschenen jaarverslag van Natuurmonumenten. De ver. ondervindt veler medewerking en boekt menig succes, maar lijdt evenzeer onder druk, tegenspoed en wanbegrip, waartegen men echter de strijd des te krachtiger voortzet. De leden zijn als een groeiende groep ver ontruste vaderlanders, die hun waar schuwende stem laten horen tegen openlijke aantasting en sluipend be derf van menig milieu, doch zich ook mateloos verheugen in grote aankopen als die van het Deelerwoud, Laag Wolfheze en zeer recent het landgoed Heuven, dat een prachtige afsluiting in het zuiden van het Nat. Park Veluwezoom betekent. Vaak con stateren we helaas in het lezenswaar dige, plezierig geïllustreerde overzicht van tientallen activiteiten, dat helaas nog altoos menselijk ingrijpen in de natuur kan leiden tot schade aan het landschap, planten en dieren. Wij ho pen, dat door de openstelling van het Deelerwoud omstreeks half april 1968) de rust en sfeer behouden zullen blijven, die het gebied jaar en dag ge kend heeft. Zowel van deze aanwinst als die van Wolfheze bevat het jaar verslag uitvoerige bijdragen met foto's en kaarten. Een beschrijvend gidsje „Deelerwoud" kan nu reeds worden besteld ad. f 1,- op giro 32391 t.n.v. Natuurmonumenten Amsterdam. Het wordt direct na verschijnen toegezon den. 9-12-'67 A. B. WIGMAN VER. NATIES (New York) De Verenigde Staten zyn informele besprekin gen met andere leden van de Veiligheidsraad begonnen over een eventueel de bat over de kwestie-Vietnam. De Amerikaanse delegatie heeft nog geen in structies uit Washington ontvangen om een formeel verzoek om een bijeen komst in te dienen na de senaatsresolutie van vorige week, waarin er by pre sident Johnson op werd aangedrongen de zaak door de Verenigde Naties te la ten behandelen. Een en ander is gisteren door een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Kort tevoren had de Russische dele gatie de tekst verspreid van een artikel in het communistische partijblad Praw- da volgens welk „de VN-organisatie wettelijk noch moreel het recht heeft de toestand in Viëtnam te bespreken". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nog eens met na druk verklaard, dat er niet met 't Zuid- viëtnamese bevrijdingsfront zal worden onderhandeld zonder overleg met de re gering in Saigon en de andere bondge noten in Viëtnam. Wat de politieke toe komst van Zuid-Viëtnam betreft, zei het State Department, dat Amerika tegen elk voorstel is „dat de regering van Z.- Viëtnam zou overleveren aan het NLF". Het State Department ging niet rechtstreeks in op een radia-inter- view, waarin vice-president Humphrey verklaarde, dat het heel goed mogelijk is, dat niet-communistische leden van het NLF in een regering willen worden opgenomen en „juist degenen zijn met wie we moeten onderhandelen". Wel zei het ministerie dat de Zuidviëtnamese regering duidelyk had gemaakt, dat zjj bereid was in contact te treden met ele menten van het nationale bevrydings- front. In de zwaarste slag die ooit in de Me kongdelta is gevoerd, heeft de Viët-Cong gisteren zeker 365 man verloren. De slag, die geleverd werd in de provincie Chuong Thien, 170 kilometer ten zuid westen van Saigon, ging tussen drie ba taljons Zuidviëtnamese ..rangers" en twee bataljons van de Viët-Cong. De verliezen aan regeringszijde wer den „licht" genoemd. Volgens zeer goed ingelichte bron bedragen deze 60 do den en 120 gewonden. De gevechten wa ren vanmorgen nog niet afgelopen. In een New Yorkse straat zijn giste ren gevechten uitgebroken tussen de po litie en betogers tegen de oorlog in Viët nam. Demonstranten en toeschouwers werden onder de voet gelopen. 13 men sen zijn gearresteerd en een politieman liep verwondingen op. Ten minste drie betogers liepen eveneens letsel op. Er waren ook betogers voor de oorlog in Viëtnam, die o.m. hiepen „Ja, ja, wij willen gaan" (naar Viëtnam). Een lid van het Britse consulaat in Hanoi is vorige maand licht gewond ge raakt, toen bij een Amerikaanse lucht aanval een vliegtuigraket dichtbij het consulaat ontplofte. LIMA Een vliegtuig van de Peru viaanse luchtmachtmaatschappij Fa- wcett is gisteren op een vlucht van Iluanaco naar Tingo Maria veronge lukt: alle 65 inzittenden 60 passa giers en 5 bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel stortte neer op de ooste lijke helling van de 3300 m hoge berg op nog geen 100 meter van de autoweg Lima-Tingo Maria. Automobilisten en politieagenten trachtten tevergeefs over levenden uit het wrak te bevrijden. Naar de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek ingesteld, maar volgens sommige waarnemers heeft de piloot door het wolkendek de berg niet bij tijds gezien. MAASBRACHT Op het gladde dek van zyn schip gleed gistermiddag de zeventienjarige schippersknecht Leo Willems uit Maastricht uit. Hy kwam in het Julianakanaal terecht. Hij ver dronk doordat pogingen om hem op het droge te trekken, mislukten. Er is nog uren vergeefs naar hem gedregd. Doordat zij met flinke vaart in de sneeuwrand langs de weg terechtkwam, is de 45-jarige mevrouw G. Stel-Noor uit Drieborg gistermiddag met haar auto vlakbij haar huis geslipt en fron taal tegen een vrachtauto gebotst. Zij was op slag dood. De achttienjarige P. Brok uit Elshout slipte gisteravond in Drunen met zijn bromfiets. Hij kwam onder een passe rende vrachtauto terecht. Na aankomst in een ziekenhuis is hij overleden. Aan de verwondingen, donderdag avond opgelopen bij een slippartij waar bij de auto van zijn vader was betrok ken, is gisterochtend de negenjarige R. School uit Overloon overleden. Voor het eerst na zijn prostaatope ratie op 4 november is paus Paulus VI weer in het openbaar verschenen. Op de foto zien we de paus bij het beeld van Maria Onbevlekte Ontvangenis op het Spaanse Plein te Rome, waar hij enige minuten bad. Daarna sprak hij de bevolking kort toe. BERGUM Op de ryksweg Leeu- warden-Groningen ter hoogte van Quat- rebras is vrijdagmiddag even vqpr vier uur een auto met twee personen by 't oversteken van de weg, g' repen door een uit de richting Groningen komende zware vrachtwagen met aanhanger. De personenauto werd enkele tiental len meters weggeslingerd en kwam to taal vernield, tegen de gevel van een hotel terecht. De 64-jarige mevrouw J. Haakma-Hebels uit Emmen werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De bestuurder, de 25-jarige R. Poutsma uit Dokkum, werd met een gebroken arm naar een ziekenhuis in Dokkum vervoerd. Hij had de invalide mevrouw Haakma op het laatste moment van huis gehaald om haar de kerkelijke bevestiging van het huwelijk van haar zoon te laten bijwonen. Haar zoon was drie kwartier voordat het ongeluk gebeurde op het stadhuis in Dokkum in de echt verbon den. De kerkelijke bevestiging zou om vier uur plaats hebben. LEMMER Een wanhopige strijd vocht de jonge Westduitse kapitein Hin- derik Funk gisteren op 't IJsselmeer tijdens stormvlagen en striemende sneeuw buien om het behoud van zijn kleine kustvaarder Flott. Toen het niet langer ging, sprong hij in het ijzige water en zwom naar de dijk van de Noordoost polder. FRANKFORT De Amerikaanse maatschappij Honeywell zal, naar gis teren door de maatschappij is bekend gemaakt, volgend jaar in Heppenheim in Hessen een computerfabriek bouwen. In de eerste fase van de bouw zullen investeringen van acht miljoen mark nodig zijn. In het begin zal het bedrijf werk bie den aan 150 man. Waarschijnlijk zal het personeel tegen 1972 zijn uitgebreid tot 1600 man. In het Westduitse bedrijf zullen voor lopig eerst computers van de 200-serie voor de Duitse markt worden geprodu ceerd. De eerste buitenlandse computer- fabriek van Honeywell is gevestigd in Newhouse in Schotland. De beroemde Japanse architect Kenzo Tanze is de ontwerper van dit gebouw dat naar zijn zeggen, in de stijl van de toekomst is opgetrokken. Het gebouw dat in de wijk Ginza te Tokio staat, zal twaalf verdiepingen tellen. De cilinder waaraan alle verdiepingen worden „opgehangen", bevat trappen en liften. De 24-jarige zeeman had eerder zyn stuurman H. Denekas (23) uit Nordgros- fen bevolen met de roeiboot zyn 25-ja- rige vrouw Anke en zoontje van een jaar naar de wal te brengen. De tegenslag besprong het 247 ton grote schip bij paal 57 op veertig meter uit de wal. De Flott was nog maar vijf kilometer van Lemmer af. Hoewel het schip srfjJ water maakte, wilde kapitein Funk proberen zijn schip te behouden. Pas toen de kleine vrachtvaarder steeds dieper wegzonk, verliet hij haar. Op de plek waar de schipbreukelin gen vaste grond onder de voet kregen, waren arbeiders aan het werk. Zij brachten hen snel met een auto naar hotel De Wildeman in Lemmer. Alleen de scheepspapieren had men kunnen redden. Toen de jongemensen van droge kle ren waren voorzien, vertelde de uit Greedsiel bij Emden afkomstige kapi tein Funk: „Een jaar geleden heb ik dit uit 1908 stammende schip overgeno men van mijn vader. Het was diverse malen verbouwd en we waren er erg blij mee. In Tiergart bij Rurhort had den we kolen geladen met bestemming Norddeich in Noord-West-Duitsland. De reis verliep voorspoedig. Toen we om vier uur op het IJssel meer voeren, werd ik plotseling volko men verrast door een hevige sneeuwbui en storm. Aan bakboordzijde drong snel water binnen en ik kon het schip dan ook niet meer houden. Uiteraard vecht je door, maar toen ik bemerkte dat het niet meer ging, heb ik mijn vrouw en stuurman opdracht gegeven om met het kind in de reddingboot te gaan. Het was een harde beslissing, maar je moet dan wel snel handelen". Mevrouw Funk valt bij: „Ik was niet bang en toen we eenmaal in de boot za ten, was mijn enige gedachte snel aan land te komen. Gelukkig zaten we dicht bij de dijk en de kleine heeft niet eens gehuild. Op de dijk stonden arbeiders met een auto, waarmee zij ons naar het hotel brachten". Hebt u geen nadelige gevolgen over gehouden van dat avontuur in het kou de water?, vroegen wij. Beiden lachten wat wrang, toen ze vertelden over hun hachelijke avontuur. De geredde scheepspapieren liggen op de grond bij de centrale verwarming te drogen en Henderikje speelt in de ho telkamer, niet beseffend aan welk een groot gevaar hij is ontsnapt. Kapitein Funk heeft nog goede hoop I dat het schip kan worden gelicht. VERSAILLES De pauze van 24 uur in de jacht op de ontvoerder(s) van Em manuel Malliart is om middernacht verstreken zonder dat het jongetje bij zijn ouders is teruggekeerd. Vanmorgen verklaarde een familielid van de Malliarts: „Er is helaas geen nieuws. We hebben geen enkele verkla ring af te leggen". Minister van Bin nenlandse Zaken Fouchet had donder dagavond de ontvoerder(s) 24 uur de gelegenheid gegeven om de 7-jarige Emmanuel, die maandag werd ontvoerd, gezond en wel aan zijn ouders terug te geven. O GRONINGEN De zestienjarige scholier A. P. van Donk uit Groningen, die op 18 november van huis ging om voor Zwarte Piet te spelen en sindsdien spoorloos was, is terecht. Hy heeft lif tend door het land gezworven, levend op patates-frites en slapend in portie ken. De .jongen meldde zich gistermid dag by de Groningse politie. BRUSSEL De Nederlandse minis ter van Economische Zaken, mr. L. d® Block, is er gisteren in de Europese mi nisterraad in Brussel niet in geslaagd definitieve toezeggingen van zyn colle ga's te krijgen voor voortzetting van het associatiecontract van Euratom met ITAL, het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw te W'age- ningen. Minister De Block verklaarde gister- avend, na afloop van de urenlange mi nisteriële beraadslagingen „zeer teleur gesteld" te zijn. De ministerraad is er weliswaar in geslaagd de begroting voor wetenschappelijk onderzoek van Eura tom voor 1968 vast te stellen, doch hel door de Europese commissie gevraagde bedrag van 82 miljoen dollar werd door hen gehalveerd. Alleen voor het werk in de eigen Euratomcentra te Ispra (Ita lië), Geel (België). Karlsruhe (Duitsland) en Petten (Nederland) is geld uitgetrok ken. Alle associatiecontracten, zoals die met ITAL, Zijn voorlopig gekapt. Wel zal de Europese commissie het eigen Euratom-personeel dat bij de as sociatiecontracten is betrokken, kunnen doorbetalen. De kosten van het werk in Wagenin- gen zal Nederland verder zelf moeten betalen. Wel zullen ze met terugwer kende kracht gedeclareerd kunnen wor den, als Nederland er volgend jaar in zou slagen het werk van ITAL opge nomen te krijgen op de nieuwe lijst van gemeenschappelijke werkzaamheden van Euratom. ADVERTENTIE VOOR EN Op zaterdag geopend van 9-11 uur. Kantoren Kerkewijk 6 - SI. de Bruïneplein 3 LUCHTMACHTBASIS EDWARDS (Ca- lifornië) Amerika's eerste en enige neger-astronaut, de 31-jarige Robert Henry Lawrence, is gisteren veronge lukt toen zijn F 104 Starfighter by de luchtmachtbasis Edwards neerstortte. Lawrence is de negende astronaut die by een ongeluk om het leven is geko men. Een tweede inzittende van het toe stel, dat tijdens een oefenvlucht op de landingsbaan neerstortte werd gewond. Majoor Lawrence werd 30 juni tot astronaut gekozen. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de bemanning van het ruimtelaboratorium, dat tegen 1970 in een baan om de aarde gebracht moet worden. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewerker) TJet koude weer zal de komende 2-3 dagen aanhouden. Des nachts en 's morgens is in Gelder land lichte, plaatselijk matige vorst te verwachten, met waarden tussen 2 en 6, afhankelijk van de mate van helderheid en de terreingesteld heid. De kans op een sneeuwbui blijft aanwezig, na de plaatselijk in Gel derland vrij zware sneeuwval van de afgelopen nacht. Luchtdrukstijgin gen boven Scandinavië zullen tot gevolg hebben, dat de wind later de neiging vertoont wat meer N.O. te worden, waarbij koude lucht uit De nemarken ('s nachts 5 tot 10) wordt aangevoerd. De lage tempera turen op dit ogenblik de middag waarden schommelen om het vries punt zijn uitsluitend het gevolg van sterke uitstraling ter plaatse.

De Vallei | 1967 | | pagina 1