Grote activiteit aan de Veluwerand Slechts 5 procent van totale produktie blijft in eigen land Bioscopen in Arnhem De naakte waarheid Weekagenda Arnhem Weekagenda Utrecht Bioscopen in Utrechf CHEFFIN "1 g-arolaf* nv STENO-TYPISTE een jonge man een meisje enkele typistes BURGERLIJKE STAND MARKTEN Leeuw zat boven op wagon Peking- eend Kort leven Eigen ras SCHERPENZEEL WENST U NIEUWE MEUBELS?? GROTE PEKKEN 436 - VEENENDAAL TELEF. 10359 Monsternemer(ster) Notaris J. Hage RECTER FABRIEKEN N.V. Imkers Barneveld hielden vergadering ■jina 4 ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 In de weken voor Kerstmis dwalen de gedachten van de huisvrouw dikwijls af naar de samenstelling van een attractief kerstmenu. Veelal wordt rondom het kerstgebraad de hele maaltijd opgebouwd. Het is jammer voor de circa honderd eendenhouders in de streek van Ermelo en Harderwijk dat de ge dachten van de Nederlandse huisvrouw slechts zelden uitgaan naar een ge braden eend! Nu vertrekken hun eenden vanuit onze slachterijen voor 80 pet. naar het goed eenden-etende Duitsland en voor de rest naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Met 5 procent van de totale produktie is de vaderlandse eendenconsumptie reeds bekeken! De oorsprong van de Nederlandse eendenhouderij ligt in Waterland. Heel primitief werden in de sloten van dit oude centrum voornamelijk legeenden gehouden. De verminderde vraag naar eendeëieren doet de eendenhouderij daar langzaam uitsterven. De „eendenindustrie" verplaatst zich meer en meer naar de Veluwe. Waarom «ecu eend op de kerstdis Omdat eigenlijk alleen nog de be schuitfabrieken belangstelling voor het eendeëi tonen, hebben de Veluwse een denhouders zich afgewend van de leg eend. Zij zagen meer in de slachteend. Niettemin worden door de Harderwijk- se eendeëierveiling wekelijks nog een paar honderdduizend eieren verhandeld. „Vier personen, van wie drie hun beroep vonden in de Zuiderzeevisserij of aanverwante bedrijven, vestigden in 1920 de eerste Veluwse eendenhoude rij langs dezelfde Harderwijksestraat- weg waar we nog altijd zitten", vertelt de op de grens Ermelo-Harderwijk wo nende eendenfokker F. A. de Lange, zoon van een van die pioniers. „Zij zagen aankomen dat de zee een keer werd drooggemaakt. Omdat hun een- denbedrijven behoorlijk liepen, groeide het aantal eendenhouders. Vooral in de jaren dertig begonnen vele Harderwijk- se vissers en visserszoons met eenden. Er was nog een stimulerende reden: Harderwijk had grote aanvoer van kleine vis, een goedkoop voedsel voor de legeenden". Onder luid gekwak van zijn duizen den eenden leren wij van de heer De Lange dat de Kaki Campbeil-eend gro tendeels van de Veluwe is verdwenen. Deze bruine legeend ruimde het veld voor de witte Peking-eend, die hier als slachteend door de heer De Lange werd geïntroduceerd nadat hij zijn vooroorlogse eendenstapel (10.000 st.) in 1945 tot 100 eenden had zien slinken en hij een legbedrijf te eenzijdig vond. Met de twaalf uit de Achterhoek af komstige Peking-broedeieren begon hij „in het klein" met het houden van slachteenden. Langzamerhand schakel de hij helemaal over op de Peking-eend en dat deden zijn collega's ook. Voor namelijk de broedmachines zorgden voor een belangrijke vermenigvuldi- flng. „Onze coöperatie exporteert voor on geveer twintig miljoen aan slachteen den", vertelt bestuurslid De Lange, die velerlei functies op pluimveegebied vervult. Op onze vraag of er gewerkt is aan het „eend-minded"-maken van de Nederlandse huisvrouw zegt hij: „Nee, nooit, al is dat wel nodig, voor al nu de laatste jaren de eendenhoude rij niet altijd rendabel is omdat de prijs in Duitsland betrekkelijk laag ligt. 'Bovendien ondervinden we sinds kort een zware concurrentie van de Oost- europese landen, die voer voor de we reldmarktprijs kunnen kopen terwijl wij door de EEG-bepalingen rekening moeten houden met een hoge heffing". De meeste Veluwse eendenhouders leggen zich op mesten toe. Zij kopen eendagskuikens om die na acht weken als slachteend door de slachterij te la ten afhalen. Het bedrijf van de heer De Lange is één van de vijf bedrijven die zich vooral toeleggen op het fokkep van kuikens, die aan (ook Italiaanse) collega-mesters worden geleverd: ras van ons is. Deze Veluwe-eend van gemiddeld 2.200 gram wordt minder zwaar en minder vet dan de Peking- eend. Voor verkoop per stuk is een lichte eend beter; een huisvrouw koopt immers een eend en kijkt minder naar het gewicht dan naar enen voordelige prüs". In een van de silo's bekijken wij het voer eens op de keper. Van gema len graan, veelal uit Amerika afkom stig, zijn grovere korrels geperst. De legdieren krijgen eenmaal daags die korrels en eenmaal daags meel waar de mengmachine garnalen door mengt, voor eiwit en kalk. Vooruitstrevend is de nieuwe voerband. die kortgeleden door Franse deskundigen is aangelegd en voor kippen niet meer, voor eenden nog wel uniek is. Deze band zorgt er voor dat de fokeenden, die de eieren voor de broedmachine leggen „automa tisch" worden gevoerd. De mesteenden vragen weinig verzor ging. Eenmaal per week komt de bulk auto om de grote voerbakken vol te pompen. De eenden mogen daaruit zo veel eten als zij willen. Voor vers drink water, dat door een goot langs de die- Eendekuikens in de uitloopruimte van hun hokken. ren stroomt, zorgen negen pompen. Om bij het begin te beginnen, richten wij onze schreden na aankomst in Er melo allereerst naar de achttien Neder landse broedmachines. Wekelijks wor den hier gedurende de broedtijd wel 30.000 eieren in gelegd. De capaciteit van de broedmachines wordt doorgaans uitgedrukt in kippeëieren; in een kast voor 20.000 kippeëieren kunnen 15.000 a 16.000 eendeëieren worden uitgebroed. Het „opzetten" van fokdieren gebeurt driemaal per jaar. Dat betekent dat eigen kuikens speciaal voor de eierpro- duktie worden aangehouden. „We beginnen op 1 januari met broe den en 1 oktober houden wij ermee op" aldus de heer De Lange, die zij het in geringe mate 's winters evenals zijn collega's kippekuikens mest om de slachterij aan het werk te houden. „Het duurt vier weken voor wij uit de eerste eieren de eerste kuikens en daarna nog acht weken voor wij de eerste slacht eenden hebben. Wij hebben vanaf 1 ja nuari'twaalf aanloopweken nodig om slachteenden te kunnen afleveren; daar na kunnen wij dat wekelijks doen. Van onze 20.000 wekelijkse eendagskuikens gaan er circa 13.0Q0 a 14.000 naar an dere mesters en 7.000 houden wij voor de eigen mesterij. De top van de slach terij ligt in de drie zomermaanden". In een op de broedmachines volgen de ruimte waarborgen grote lampen voldoende warmte voor de donzige kui kentjes (soms wel 8.000) die in het be drijf zullen worden gemest. „Eén week in de opfokruimte, zonder uitloop naar buiten, komen zij in verwarmde over- gangshokken mèt onverwarmde hokken, die dus nog wel onderdak bieden en ook uitloop hebben. Na drie weken ko men zij op de open terreinen aan de rand van het bos. Daar is geen onder dak meer; de dieren zijn dan voldoen de gehaad". Uren zouden wij kunnen kijken naar de heen en weer rennende kuikentjes in de onafzienbare rij afgebakende uit lopen achter hun hoikken. In elk afge rasterd deel krioelen van 200 tot 300 eendekuikens, die na een kort leven van acht weken de weg naar de slachterij opgaan. De eendenmes ter moet die ter mijn goed in acht nemen. Na acht we ken en nog enkele dagen treedt de borstrui op; dan zijn de stoppels niet meer uit het vel weg te krijgen! De eendenhouderij is een boeiend be drijf, maar de eigenaar moet er niet tegenop zien om in de winternacht „Ons streven is erop gericht een eend te fokken die minder vet is en een minder dik vel heeft (het vet bevindt zich grotendeels onder het vel) maar toch voldoende vlees", zegt de heer De Lange. Het is een eis van de tyd dat de mens minder vet en meer vlees wil eten. Wij hebben wel tien jaar gewerkt --- ii'IMp.Vchiwc-cpnrt die een eifren VEENENDAAL „Mijn kinderen zijn net thuis gekomen en zg hebben op de Vijgendam een auto zien staan met een naakte man erin" zo meld de een heer „Beijer, van het Bene deneind" telefonisch aan de politie. De politie ging kijken, maar vond nergens de bedoelde auto met de ongeklede man. Bij navraag bleek, dat geen der Beijers die aan het Benedeneind wonen de politie gebeld had. Er is dus kennelijk niet de naakte waar heid gesproken door de voor de zedelijke ondergang van zijn kin deren beduchte vader. De heer F. A. De Lange temidden van een onafzienbare schare eenden. eens naar de verwarming te gaan kij ken of om na een lange zopierse werk dag (van vroeg licht tot laat donker) een keertje uit bed te stappen ter controle van de broedmachines. Voor die werk zame eendenfokkers en -mesters is te hopen, dat de Nederlanders in de naas te toekomst meer eenden gaan eten. Zelfs Kerstgebraad 1967 kèn nog „eend" heten! SCHERPENZEEL Geboren: Jac. queline Martine, d.v. J. van Bennekom en H. Overeem, Glashorst 10; Jacob, z.v. A. J. v. d. Hoef en H. van Egdom, Gooswilligen 18; Eduard, z.v. P. W. v. d. Steen en E. C. Tijssen, Pr. Margriet- laan 45; Robert Johan, z.v. A. Stuiven- berg en C. L. Lagerweij, Stationsweg 314; Gijsbertus Dirk, z.v. D. van Dijk e^ M. van Santen, Pr. Marijkelaan 6; Maria Allegonda, d.v. W. Lasterie en E. J. van Ginkel, Vlieterweg 40b.; Evert, z.v. E. Willems en A. van Beek, Stationsweg 352; Janetta Cornelike, d.- v. P. Haanscnoten en G. Veldhuizen, Bameveldsestr. 32; Jan, z.v. J. van Ra venhorst en J. M. van Bruggen, Oude Barneveldseweg 25; Elisabeth, d.v. C. Valkenburg en B. ter Burg, Bruinhor- sterlaan 34; Evelina Geertruida, d.v. H. den Hartog en G. Overeem, Vlieterweg 42; Willem Gerrit, z.v. G. Overeem en G. H. Lansing, Bruinhorsterlaan 46. Ondertrouwd: Pol, Jannis te Wouden berg en Lit, Marijke, Willaerlaan 17, Scherpenzeel; Van der Kamp, Arend Jan, Oude Barneveldseweg 33 en Van Donkelaar, Luutje, Vlieterweg 5 te Scherpenzeel. Gehuwd: Langeveld, Frits en Stui- venberg, Teunisje, Dorpsstraat 4. de Koog; Hendrikse, Gerard A. en Buil, Helena Rh. J. M. Touwslagersbaan 13, te Batenburg. EDERVEEN Eiermarkt: Aanvoer ca. 800.000 stuks. Prijzen voor grote f 14,tot f 15,50 en kleine f 11,tot f 14,50, alles per 100 stuks. Handel vlug. WU brengen U GRATIS by de toonzalen van de bekende fabrieken. Geen koopplicht. 9 Levering rechtstreeks van de fabriek, dus voordeel. Q Extra korting. Veel meer keus. Vraagt inlichtingen MAANDAG, 11 DECEMBER Musis Sacrum, 20 uur: Arnhemse ver eniging voor Kamermuziek. Trio Frits Brüggen, blokfluit; Gustav Leonhardt; klavecimbel en Anner Bijlsma, cello. DINSDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Spoken in Spaanse kant". WOENSDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Vanavond improviseren wij". Musis Sacrum, 20 uur: Overijssels Phil- harmonisch Orkest, o.l.v. Jan Brussen, m.m.v. Marie Thérèse Fourneau, piano. Werken van Beethoven en Bruckner. DONDERDAG, 14 DECEMBER Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rot terdams Toneel met „De Leeuwerik". VRIJDAG, 15 DECEMBER Stadsschouwburg, 20 uur: Musical „De Stunt". Jazzcafé „De Buik", Duizelsteeg: Jazz concert door Dick Vennik-kwartet. Dick Vennik, tenorsax, fluit en bas klarinet; Rein de Graaff, piano; Ferdi Rikkers, bas en Leo de Ruyter, drums. Zaterdag 9 december Stadschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „Yvonne". Nicolaikerk, 19.30 uur: Orgelvesper. Muzevaltheater 15 uur: Poppekastvoor- stelling voor kinderen v.a. 3 jaar. Muzevaltheater 21 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Zondag 10 december Stadsschouwburg 20 uur: Nederlandse Comedie met „De Trap". Dinsdag 12 december Stadsschouwburg 20 uur: Nieuw-Rot- terdams Toneel met „Hamlet" (laatste voorstelling in Utrecht). Nicolaikerk 20 uur: Cantate 1 tot en met 4 uit het Weinachtsoratorium van J. S. Bach door het Utrechts Studen tenkoor en Orkest o.l.v. Jaap Hillen. Gebouw voor K. en W. 20.15 uur: Kringconcert door Christiaan Bol, viool en Thom Bollen, piano. Woensdag 13 december Stadsschouwburg 20 uur: Het Nationaal Ballet met „Romeo en Julia" van Ru- di van Dantzig. Tivoli 20.15 uur: Woensdagavondcon cert USO, o.l.v. André Vandernoot, m.m.v. zangsolisten Annie Delorie, So- ■phia van Santen, Claude Heater, Pie- ter van den Berg en Jos Borelli. Wer ken van Beethoven en Wagner. Muzevaltheater 20.30 uur: Eénmansca- baret Hessel van der Wal met „Land in zicht". Donderdag 14 december Noorderkerk 20 uur: Adventszangavond door het Bethelkoor m.m.v. het jeugd koor Gaudeamus, het Utrechts Stu dentenkoor, instrumentaal ensemble van het U.S.K.O. en solisten. De lei ding heeft mevrouw Pita v. d. Werff- Lous. Muzevaltheater 21 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis." Vrijdag 15 december Muzevaltheater 21 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Lief zijn voor de muis". Zaterdag 16 december Stadsschouwburg 20 uur: Nederlandse Comedie met „De Vrek". Nicolaikerk, 19.30 uur: Orgelvesper. Muzevaltheater 15 uur: Poppekastvoor- stelling voor kinderen v.a. 3 jaar. Muzevaltheater 21 uur: Cabaret Hennie Oliemuller met „Lief zijn voor de Voorstellingen dagelijks en zondag;- 14.30, 18.45 en 21 uur. Rembrandt, Velperplein: „Hartentroef in Tokio voor OSS-117". Palace, Bakkerstraat, tot en met zater dag: „Een miljoen jaar geleden". Zon dag tot en met woensdag: „De wreed ste aller Amazones". Saskia, Looierstraat: „De grote goud- roof". Luxor, Willemsplein: „The professio nals". Zaterdag 23.30 uur: „Niet rijp voor liefde" en zondagochtend 12 uur: „In het jachtgebied der haaien". Studio-A, Lange Wal, dagelijks 14.30 (behalve zondag en woensdag) 18.45 en 21.15 uur: „Mijn prinses". Zondag en woensdag 14.30 uur: „Het myste rie van de slangehuid". Voorstellingen dagelijks 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondags 14.15, 16.30, 18.'45 en 21 uur. CAMERA, Oude Gracht 156: „Een gids voor de getrouwde vrijbuiter". CITY, Voorstraat 89: „Het rode kaper schip". FILMAC, Vredenburg 29, dagelijks doorlopend van 1018.30 uur: Nieuws, kleurenfilm „Jongleurs en acrobaten" en enkele tekenfilms. PALACE, Vredenburg 29, dagelijks 18.45 en 21 uur:, en de vrouw schiep de liefde". REMBRANDT, Oude Gracht 73, dage lijks 14.30, 18.45 en 21.15 uur, zondags 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur: „Eldo rado". OLYMPIA, Amsterdamsestraatweg 350, dagelijks 18.45 en 21 uur, woensdag ook 14.30 uur, zondags gewoon: „De onoverwinnelijke drie". Maandag tot en met woensdag 18.45 en 21 uur: „De duivelsclub". SCALA, Potterstraat l(f: „Ik een kil ler". Zondagochtend 10.30 uur: „Der Zigeunerbaron". STUDIO, Oude Gracht 154, dagelijks 14.45, 19 en 21.15 uur, zondags 14.30, 16.45, 19 en 21.15 uur: „Stimulantia". VREEBURG, Vredenburg 8a: „Het ge heime merkteken". Gevraagd voor spoedig een Iets voor een gepensioneerde, voor vrije-tijdsbesteding en tevens een bij verdienste. Aanmelden Hoofdweg 124a, Ederveen, tel. 08387- 404. Hoofdstraat 28 te Veenendaal, vraagt wegens het beschikbaar komen van een woning voor een gehuwde steno-typis te, per 1 februari 1968 een nauwkeurig kunnende werken. Sollicitaties worden graag verwacht op boven staand adres. Aan een vooruitstrevende, zelfstandige juffrouw (tenminste 25 jaar) kunnen wij in één onzer moderne fabrieksafdelingen de functie van aanbieden.- Goede salariëring. Brieven aan de personeelsafdeling van te Veenendaal. Op de afdelingen Bedrijfsbureau, Verkoop Bedrijfsleiding bestaan vacatures voor als assistent op het bedrijfsbureau; voor de administratie en met een goede ervaring. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan de afdeling Personeelszaken van INDUSTRIELAAN 38 TEL. 08385-19110 VEENENDAAL In de buurt van Rhenen legde onze fotograaf dit winterse tafereeltje vast. De schoonheid van sneeuw, gecombineerd met de starre tak ken, waaruit het leven verdwenen lijkt te zijn, biedt altijd weer een fascinerëhd schouwspel. De winter mag dan met name de automobi list veel last bezorgen, wie oog heeft voor de natuurlijke charme, zal in die winterse dagen toch ook altijd weer iets boeiends ontdek ken! BARNEVELD Gisteravond heeft de afdeling Barneveld van de Nederlandse Imkersbond haar jaarvergadering ge houden, waarvoor een zeer grote be langstelling bestond. Direct na zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer A. Noorlander, het woord aan de secretaris, de heer W. v. 't Land, voor zijn jaarverslag. Hij zei o.a., dat het een zeer goed bijenjaar is geweest, zodat sommigen maaar weinig, maar ook zeer velen heel goede heide honing hadden geoogst. De heer L. Buitenhuis, penningmees ter, meldde een batig saldo. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de heren A. Noorlander en H. Hazeleger. Zoals ieder jaar werden ook deze avon4 weer door de aanwezigen het gewicht van 3 korven geraden; het lid, dat het dichtst bij het gewicht was, werd eigenaar van de volle korf. De eerste korf woog 35.2 pond, winneer werd H. Hoogenbeen met 34.4 p.; de tweede woog 24 p., winnaar werd G. van Maanen met 24 p. en de derde woog 20 pond, winnaar B. Muledr met 20.1 p. KARLSRUHE Iedereen dacht, dat de baanwachter een grapje maakte toen hij waarschuwde, dat er een leeuw op een van de wagons van een trein zat. die gisteren in de richting van Karlsruhe raasde. Maar de man had gelijk. De leeuw, die per goederentrein op weg was naar een Zwitsers circus, werd door een temmer en een hefschroefvliegtuig in het oog gehouden. De directeur van een die rentuin uit Heidelberg maakte in allerijl verdovende kogeltjes klaar, die op de leeuw afgevuurd werden. Het dier is nu in zijn kooi terug en weer op weg naar Zwitserland. v-

De Vallei | 1967 | | pagina 4