Evenwicht bedreigd in Middellandse Zee UIT, GOED VOOR U Italiaanse regering leed nederlaag in parlement Zuidflank NAVO in gevaar Viët-Cong zaaide dood en verderf in Dak Son KERSTMIS KOMT IN ZICHT 9 PARADE SPIONAGEPROCES IN GRIEKENLAND TERRORISTEN ACTIEF IN PALESTINA r Gerard wil je I een stok I kaas s jj uit het I vuistje 1 Gevolgen PA pakt Xekasin Over de grenzen ITALIË WORDT ZEER RUSLAND VERSTOORT KWETSBAAR BALANS Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Achiel van Acker gehuldigd Dronken juwelier schoot op politie SOVJETS EISEN EIND AAN NEO-NAZISME wmaaoA Veeziekte in Z.-Afrika Ca&fabua, soep.die is pas lekker! Ook een hapje wol...? Vijanden m VIEUX Pelgrims werden bedreigd de snelle en zekere pijnverdrijver S teri I isat iepl an Pakistan m Beroemd beeldje blijkt vervalsing Overvallers E m I ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 ALLENTOWN (V,S.) Geen wezens uit een andere wereld, doch Amerikaanse meisjes, die de nieuwe après-skimode tonen. De uitgebreide maskers zijn een nieuwe rage op partijtjes na het skiën, waarbij men de door zon en wind ver brande huid kan verbergen. ADVERTENTIE ROME. De „links-van-het-midden" regering van premier Aldo Moro werd donderdagavond een vernietigende par lementaire nederlaag toegebracht inza ke een onderdeel van de begroting voor 1968, door een gemengde over macht van communisten, rechtsen en overlopers uit eigen gelederen. De onverwachte uitslag van de se naatsstemming kost de regering 75 miljard lire, tenzij er een uitweg ge vonden kan worden. De vernietigende slag bestaat uit een door de communisten voorgesteld amendement, waarin goedkeuring werd gevraagd voor pensioenverhogingen en uitkeringen voor oorlogsveteranen. De toelage voor oud-soldaten zou zelfs van toepassing zijn op mensen die in de ja ren 1911-1912 meevochten tegen Libië. Minister van Financiën, Emilio Co lombo, verzette zich tegen het wets voorstel en zei dat de regering zich geen verdere uitgaven kan permitteren. De communisten verzochten echter om een geheime stemming over hun amendement, dat deel uitmaakt van een serie eisen tot uitgaven van 1.000 miljard lire (1,6 miljard dollar). Het amendement werd met 107 tegen 98 stemmen aangenomen. De oppositiepartijen leverden 91 van de 107 stemmen op, waaruit blijkt dat 16 christen-democratische of socialisti sche senatoren overliepen uit de rege ringsgelederen. De nederlaag heeft de regering niet ln onmiddellijk gevaar gebracht, hoe wel twee vroegere kabinetten onder Moro in gelijksoortige omstandigheden ten val kwamen. Colombo had er voor de stemming nog eens op gewezen, dat de gevolgen van de devaluatie van het Pond op de geldmarkt het de regering noodzake lijk maakt voorzichtig te zijn met de publieke uitgaven. De totale begroting, die het parle ment werd voorgelegd vertoont al een tekort van 1.149.9 miljard lire (1.84 miljard dollar). Na de stemming ver zocht Colombo om verdaging van de senaatszitting tot maandag om de coali tieleden tijd te geven zich te beraden. Prehistorische vogel MOSKOU. In de Kaukasus leefden vijf miljoen jaar geleden struisvogels, die tweemaal zo groot waren als die van nu. Men heeft in een dorp in Geor gië het skelet van zo'n reuzenvogel ge vonden. De vorm van het borstbeen doet vermoeden, dat het dier kon vlie gen. ADVERTENTIE blijf de feestdrukte vtfdr! WELLINGTON Nieuwzeelandse geleerden onderzoeken de mogelijk heid om wol te gebruiken als voed sel. Dr. W. M. Hamilton, directeur- generaal van het departement voor wetenschappelijke en industriële research, zei, dat wolproteïnen aan vaardbaar zouden zijn in onderont wikkelde landen als India, waar een tekort aan proteïnen bestaat en waar geen vlees wordt gegeten. Maandenlang wordt reeds ge werkt aan een project om wol om te zetten in eetbare proteïnen, maar tot dusverre kan nog niets gezegd worden over de resultaten van dit project, aldus dr. Hamilton. NEW YORK Het toenemen van het aantal Russische schepen in de Middellandse Zee bedreigt het even wicht tussen Oost en West in dit ge bied en kan de zuidelijke flank van de NAVO ondermijnen, aldus het Amerikaanse tijdschrift „The Report er" Het weekblad publiceerde een artikel van de hand van Claire Sterling die van mening is, dat de Middellandse Zee „niet langer een Westers meer" is en dat Italië in het bijzonder een kwetsbare plek zou kunnen worden. „Vier jaar geleden bevonden zich niet meer dan drie of vier Russische schepen in die wateren. In januari jl. waren het er al 10 tot 12 en nu zijn het er tenminste 46", aldus Sterling. De ondergang van de Israëlische tor- pedobootjager „Elath", die tot zinken werd gebracht door een Egyptisch vaartuig, uitgerust met Russische ge leide projectielen, heeft duidelijk aan getoond „dat de Russen beschikken over een dodelijke aanvalskracht", al dus het tijdschrift. Een landing van Amerikaanse mari niers in Libanon zoals in 1958, is heden ten dage door de aanwezigheid der Sovjet-vloot onmogelijk geworden. „On ze zesde vloot kan nauwelijks nog een. politiek afschrikmiddel worden ge noemd hetwelk toch de voornaamste opzet was als niet meer kan worden aangenomen dat deze in geval van nood kan optreden", aldus Sterling. „Het NAVO-hoofdkwartier is de me ning toegedaan, dat de Sovjet-Unie zich kan voorbereiden op het nemen van de grootste risico's in dit werelddeel". Italië zal buitengewoon kwetsbaar wor den, zo concludeert het tijdschrift ten slotte. „Italië zou zich, omgeven door een zee vol vijanden, nooit geheel veilig kunnen voelen, iedere verandering die in die richting wijst draagt niet alleen bij tot de bezorgdheid, maar accentu eert ook het reeds bestaande menings verschil onder de Italianen: of alje vertrouwen laten rusten bij het Atlan tische bondgenootschap, zoals de afge lopen 20 jaar, of de deur op een kier tje open laten tot de dag dat het machtsevenwicht wordt verstoord ten gunste van de Sovjet-Unie", aldus Ster ling. Kort geleden kenden ze geen lucifers99 DAK SON, (Zuid-Viëtnam) Het is nog niet zo lang geleden dat de eenvou dige bewoners van het bergdorpje Dak Son voor het eerst lucifers zagen, van vlammenwerpers hadden ze dan ook in de verste verte nog nooit gehoord. Tot op een dag, in één uur van ver schrikking, deze echte vuurwapens, ge hanteerd door de communisten, dood en verderf zaaiden onder de mensen in Dak Son. „Ze wierpen vuur naar ons" beschre ven overlevenden de aanval, die moge lijk een van de gruwelijkste op de bur gerbevolking van de hele oorlog was. Zestig huisjes, met rieten daken die vorig jaar in vier keurige rijen waren neergezet, werden maandag, kort na middernacht, in brand gestoken. Een asregen daalde neer op de karkassen van de waterbuffels die bij de bamboe omheining van het gehuchtje waren af gemaakt. Een dag later lagen er rijen vrouwen- en kinderlichamen onder de enige scha duwgevende boom op de heuvel. Op de deksel van een van de manden lagen de lijkjes van een broertje en een zusje, in hun dood elkaar nog omhelzend. Net als de andere lijken waren ook deze overdekt met blaren, veroorzaakt door de vlammenwerpers. Woensdagavond had men al 63 licha men uit de kuilen, waar de bevolking zich in had verscholen toen de Viët- Cong de aanval opende, kunnen opgra ven. Men verwachtte er nog meer te vinden. Amerikaanse en Viëtnamese autoriteiten ter plaatse schatten het to taal aantal slachtoffers op 114. Minstens 47 personen raakten gewond. 33 liepen ernstige brandwonden op. 400 dorpelingen worden vermist. Deze be vinden zich waarschijnlijk nog ergens in het omringende, met struikgewas begroeide, gebied. Mogelijk zijn er dan ook nog veel meer gewonden onder de in totaal 2.008 inwoners van Dak Son. Volgens overlevenden schreeuwden de Viët-Congstrijders bij hun inval door spreektrompetten„Komt uit jullie hui zen. Jullie moeten met ons mee. Komt uit jullie huizen". Een aantal mensen vluchtte de duis ternis in. Anderen drongen nog dieper weg in hun nietige bamboe-huisjes. Veel dorpelingen kropen in de diepe kuilen, die ze in de lemen vloer van hun hui zen hadden gegraven. Toen sloeg de Viët-Cong toe. St.-Nicolaas is weer op weg naar Spanje: in de huiskamers worden de voorbereidingen voor het komende kerstfeest getroffen. BRUSSEL De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft zijn voorzitter, de 69-jarige socialist Achiel van Acker, gehuldigd die 40 jaar gele den zijn parlementaire loopbaan begon. Van Acker kwam in oktober 1926 in de actieve politiek als gemeenteraads lid van Brugge en werd het jaar daar op kamerlid. Hij is tweemaal minister president geweest (1945-1946 en 1954- 1958) en enkele malen 'minister. ADVERTENTIE 10.85 per liter De Zachte Hollandse KONJAK ATHENE Tien personen, bij wie een voormalige Griekse minister en twee Arabieren, zijn gisteren voor een speciaal militair tribunaal verschenen op beschuldiging van spionage voor Sy rië. Het tiental zou deel hebben uitge maakt van een spionagenet dat ge ruime tijd in Griekenland zou hebben geopereerd. In oktober j.I. werden zes personen, die eveneens tot deze groep zouden hebben behoord, veroordeeld tot gevangenisstraffen tot 15 jaar. Bg de verdachten bevinden zich voorts drie vrouwelijke beambten van een Grieks ministerie en twee dienstplichti ge militairen van de Griekse lucht macht. De twee Arabieren zijn de 25-jarige Ramzi Khoury uit Damascus, die vol gens de veiligheidspolitie in Athene theologie zou hebben gestudeerd en de correspondent in Athene van het Sy- risch dagblad Homs, Murfir Salem uit Lybië. Khoury is tevens onwettig wapenbe zit ten laste gelegd alsmede handel in hasjiesj en blanke slavinnen. Volgens de aanklacht is Khoury de contactman van de groep. Hij zou in lichtingen hebben verzameld overlucht- macht-, marine-, NAVO- en Amerikaan se basis in Athene en o"p het eiland Kan- ta en die hebben doorgegeven aan de militaire attaché van de Syrische am bassade in Athene, Jamil el Jundi. De straffen die worden opgelegd kun nen variëren van twee maanden gevan genis tot de dood. Tijdens de openingszitting verklaarde BEIROET De Palestijnse Arabische terroristische commando-organisatie Al Fatah heeft in een verklaring alle bui tenlanders ervoor gewaarschuwd dat zij het risico lopen hun leven te verlie zen als zij met Kerstmis of Nieuwjaar ROME De 37-jarige juwelier Lu ciano Bellini heeft in Rome tijdens een wilde schietpartij met de politie drie mensen gewond. In een half ifur tijds schoot hij 60 kogels af. Een politiewoordvoerder verklaarde, dat Bellini zich in zijn woning had ver schanst en op voorbijgangers mikte. Een ruzie met zijn vrouw zou de aan leiding hiertoe zijn geweest. Toen de politie er uiteindelijk in slaagde hem in zijn kamer te over meesteren, rook hij zwaar naar alcoho lica. Er werden twee lege flessen jene ver naast hem gevonden. Geen der gewonden is er ernstig aan toe. Ongeveer 50 politiemannen waren ter plaatse aanwezig. ADVERTENTIE KARATSJI (Pakistan) Pakistan heeft het plan opgevat maandelijks on geveer 60.000 mannen te steriliseren als onderdeel van het geboortebeperkings programma. Dit programma kost de Pakistaanse regering jaarlijks 12 mil joen dollar en doelt op een verminde ring van het geboortecijfer van 50 pro- rnUIn if) nrnmtllp NEW YORK Een prachtig beeldje van een paard, waarvan men oorspronkelijk meende dat het 2400 jaar geleden in Griekenland was gemaakt, blijkt een vervalsing te zijn. Het beeldje behoort tot de verza meling van het Metropolitan Mu seum of Art te New York. Het 38 cm hoge bronzen paard, werd sinds 40 jaar door oudheidkun digen beschouwd als een van de fraaiste antieke bronzen ter wereld. De vervalsing is ontdekt door Jo seph V. Noble, onder-directeur voor administratie van het museum. „Het beeldje is beroemd, maar een vervalsing", verklaarde hij in een lezing over kunstvervalsingen. „Het is een van de belangrijkste vervalsingen van klassieke kunst, die ooit ontdekt zijn", verklaarde hij. „Het paardje werd drie tot zes jaar voordat wij het in 1923 aan kochten, vervaardigd door een bui tengewoon bekwaam neoklassistisch beeldhouwer", aldus Noble. „Ik geloof dat het in Parijs was gemaakt, omdat het een voorbeeld is van de voortreffelijkste zandgiet- techniek van Parijs". Op zekere dag in 1960 ontdekte No ble een ragfijn lijntje, dat dwars over de rug naar een van de benen van het beeldje liep. Dit wees erop, dat het vervaardigd was met behulp van een zandvorm ,een techniek, die eerst in de 14de eeuw werd ontdekt. Het is onbekend hoeveel het mu seum in 1923 voor het beeldje heeft betaald. miiiiiiiiiMiiii een bezoek trachten te brengen aan Je ruzalem. De verklaring was gedateerd op 3 december en werd vrijdag door Li banese dagbladen bekendgemaakt. De verklaring werd geopend met de wenr aan alle mensen van de wereld „voor een Zalig Kerstmis en een geluk kig nieuwjaar". Een andere guerrillabeweging, „het volksfront voor bevrijdingen", heeft in het dagblad Al Anwar opgeroepen tot „een gewapende rebellie op grote schaal". De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft voorts gewag gemaakt van weer een andere guerrilla-organisatie, waarvan de leiders zich de „revolutio naire commandoraad voor de bevrij ding van Palestina" noemen. Het Egyptische blad Al Ahram is van oordeel, dat de Arabische landen gelei delijk hun defensieve houding zullen verwisselen voor een meer offensieve. Het defensieve vermogen van Egypte is hersteld, aldus het blad en de natio nale economie wordt gereorganiseerd tot een oorlogseconomie. Hoofdredacteur Heykal, een vriend van Nasser, schrijft dat na de oorlog met Israël de Sovjet-Unie de Arabische zaak -voor honderd procent begrijpt, Frankrijk voor 50 procent en Engeland voor 25 procent. Het Britse percentage kon nog worden vergroot. Zes Arabische overvallers zijn gedood in een vuurgevecht met Israëlische vei ligheidstroepen nadat ze verdreven wa ren uit hun bergplaats ln een grot bij Nabloes op de bezette westelijke Jor- daanoever. Verscheidene andere saboteurs, die deel zouden uitmaken van een grote groep El Fatah-activiteiten, werden ge vangengenomen, zo deelde een leger aanvoerder mee. De Arabieren werden ontdekt door soldaten en grenstroepen in een actie bij het dorp Beit Foerik, 6 km ten zuid oosten van Nabloes. De saboteurs vluchtten uit hun grot en namen de be nen, aldus de woordvoerder. De troe pen openden het vuur en schoten ver scheidene vluchtelingen neer. Israëli's werden niet gewond bij het vuurge vecht. In de grot werd een klein arsenaal gevonden, dat onder meer zeven Chine se en Russiche machinegeweren, een bazooka en munitie bevatte. Vrijdagmorgen verdwenen wachtpos ten van de kibboets Neve-Eitan in de Beisan vallei in Noord-Israël, 32 km ten noorden van Nabloes, vijf saboteurs die 30 kilo explosieven bij een huis had den gelegd. De wachtposten openden het vuur met automatische wapens. De infiltran ten vluchtten over de Jordaan. De ex plosieven werden onschadelijk gemaakt en er werd geen schade aangericht een getuige a charge, marinecomman deur Jonnis Dracapoloes, tegenover de vijf rechters, dat hij verscheidene maan den geleden werd benaderd door Khoury die hem onder meer zou hebben ge vraagd inlichtingen te verstrekken over Israëlische schepen in Griekse havens. Khoury had hier 3000 drachme (100 dol lar) per maand voor over, aldus de ma rine-officier. Tijdens het kruisverhoor verklaarde Dracapoloes, dat de inlichtingen niet noodzakelijkerwijs alleen voor Syrië waren bestemd maar ook „voor een land van het Oostblok". De minister is de 56-jarige Ben Takis Georgioe, voormalig minister van Pers en Voorlichting. Hij wordt beschuldigd van onachtzaamheid. Verwacht wordt dat het proces twee dagen zal duren/ MOSKOU De Russische regering heeft maatregelen geëist tegen de toe nemende neo-nazistische activiteiten in West-Duitsland. Onder-minister van Buitenlandse Zaken Wladimir S. Seme- nof gaf een verklaring uit, waarin de ze eis aan de Westduitse zaakgelastig de Hans H. Santé vervat was. De Westduitse regering werd ervan beschuldigd een „welwillende houding" aan te nemen tegenover de nationaal democratische partij. De Russische re gering zei, dat de mogendheden die het bondgenootschap tegen de nazi's vorm den tijdens de Tweede Wereldoorlog, de plicht hebben de overeenkomst van Potsdam uit te voeren en elke opleving van het nazisme in Duitsland te voor komen. De regering beklaagde zich erover, dat een officieel protest dat op 28 ja nuari werd ingediend bij de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk over het om zich heen grijpende neo-nazisme geen uitwerking had gehad. ADVERTENTIE JOHANNESBURG De mond- en klauwzeerepidemie in Zuid-Afrika, voor het eerst ontdekt bij een kudde dieren in het nationale Krugerpark, breidt zich steeds verder uit, aldus hebben dieren artsen vrijdag verklaard. Ongeveer 70.000 stuks vee worden nu bedreigd. Het is nog niet bekend of er dieren zullen worden afgemaakt. „De ziekte breidt zich in de kudden nog wel uit maar ik geloof wel dat we de toe stand meester zijn", aldus een woord voerder. Engeland heeft woensdag de vleesimport uit Zuid-Afrika stopgezet in verband met het mond- en klauw zeer. Nu het gevaar van en oorlog met Turkije over Cyprus voorlopig is bezworen, ziet het Griekse militaire bewind zich weer voor de groeiende binnenlandse problemen geplaatst. Het verloop van de crsis en het te rugtrekken v»n de Griekse troepen schijnen het aanzien van de regering ook in het binnenland geen goed te hebben gedaan. Hoewel de regering het land voorhoudt, dat het Grieks-Turkse akkoord waar dig en een garantie voor vrede was, meenden sommige Grieken dat het regime een diplomatieke neder laag heeft geleden, door zo snel toe te geven aan de Turkse eisen. De grote vraag is nu, wat het regime moet doen met de naar schatting 12.000 Griekse manschappen die van het eiland worden teruggetrokken. De evacuatie wordt met grote geheim zinnigheid omgeven, blijkbaar om de regering niet verder in verlegenheid te brengen. Oppervlakkig bezien zou het regime geen moeilijkheden van het leger te duchten hebben. Maar zo'n 2.000 be roepsofficieren, die kort geleden klaar stonden om te vechten als Tur kije Cyprus was binnengevallen zijn naar verluidt diep teleurgesteld over het Griekse standpunt. Diplomatieke zegslieden menen, dat de komende drie, vier maanden massale pensionering in het leger verwacht kan worden, als het bewind probeert zijn positie te consolideren en even tuele pogingen tot een tegen-coup van ontevreden officieren uit Cyprus in d« kiem te smoren. J^e diplomaten vragen zich af, waar om Griekenland de 12.000 man eigenlijk naar Cyprus stuurde, als het niet voornemens was de strijd aan te binden? Het regime erfde dat probleem, maar deed niets om de manschappen te rug te trekken na de staatsgreep van 21 april. De junta bevestigde in feite de opvattingen van vroegere Griekse regeringen over vereniging van Cy prus en Griekenland. JJet feit dat Griekenland toestemde in het terugtrekken van de troepen toen Turkije dat eiste, bewijst volgens goed ingelichte kringen, dat het regi me, dat zich in het binnenland onze ker voelt en in het buitenland weinig vrienden heeft, vreesde een recht streekse confrontatie met Turkije niet te zullen overleven. Toen oud-premier Constantino® Kara- KARAMANLIS veel kritiek manlis op het hoogtepunt van de Cy prische crisis vanuit zijn vrijwillige ballingschap in Parijs kritiek op het regime uitoefende, werd de positie van de kolonels nog neteliger. Karamanlis leidde acht jaar lang een rechtse regering voordat hij in juni 1963 aftrad na geschillen met de mo narchie. Hij heeft een belangrijke aanhang in Griekenland. Zijn eerste aanval op het regime in een vraaggesprek met een Franse krant ontlokte de junta prompt een vinnig antwoord. Verscheidene uitgevers dreigden de publikatie van hun dag bladen te staken, als het regime hun niet toestond, het vraaggesprek met Karamanlis naast de reactie van de regering af te drukken. De uitgevers achtten het onrechtvaardig, slechts een partij aan het woord te laten, en da junta schijnt te hebben toegegeven om verdere onrust te voorkomen. Volgens betrouwbare bronnen kwetsten de uitlatingen van Karamanlis de trots van de junta. Verscheidene le den van het regime hebben in parti culiere gesprekken toegegeven, dat zij voorbereidingen troffen voor de terugkeer van Karamanlis aan het hooM t«n een zakenkabinet met een yCSment na een volksstemming over d® *.ieuwe grondwet volgend jaar. Nu is alles anders. Karamanlis wordt nu beschouwd als een van de belang rijkste tegenstanders van het regime. J^et verzet in het hele land wordt stoutmoediger. Het wemelt van pamfletten waarin geëist wordt dat de junta verdwijnt of zich op een gewa pende opstand voorbereidt. Da verbode* Griekse communistische partij (KKE) heeft zijn Griekse ra dio-uitzendingen van achter het ijze ren gordijn opgevoerd. Daarin wor den de Grieken aangespoord in op stand te komen. Op het eiland Kreta zijn volgens be trouwbare zegslieden militaire pro cessen afgelast toen getuigen char ge weigerden te verschijnen nadat zij met de dood waren bedreigd. Kreta was het enige gebied waar men probeerde de machtsovername door het leger zeven maanden geleden te weerstaan. Het begint er voor Pattakos en zijn mannen, die zo zelfverzekerd begon nen, naar buiten, maar duister uit te zien. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5