Peperdure pompinstallatie staat in Dousadj te verroesten ZIEZO Wie wint de W.P.P. 1967 gHi mm Prinses Beatrix, die presidente is van de „European Working Group", de EWG, heeft Inder tijd haar naam gegeven aan de actie voor het Perzische Dou sadj, nadat zij de verschrikke lijke chaos en het leed had aan schouwd, veroorzaakt door de hevige aardbeving in september 1962. Na de aardbeving zijn door een actie duizenden en duizen den guldens aan giften bij de EWG binnengestroomd. Van dit geld werd een prachtige water pompinstallatie even buiten het dorp Dousadj neergezet, Na twee dagen in werking te zijn ge weest viel de waterpomp uit en heeft sindsdien niet meer ge functioneerd. Achteraf bleek, dat men te weinig informaties had ingewonnen en dat men de bo demgesteldheid niet grondig op constante aanwezigheid van wa ter had onderzocht. Bovendien was de watertank niet geïsoleerd en zodoende niet bestand tegen bevriezing. In de winternachten daalt het kwik namelijk ver on der nul. Het technisch onder houd van de pomp zou aan de zorgen van een bekwaam vak man moeten worden toever trouwd, zonder wie de centrale anders niet gaande zou blijven. Maar daar was al geen geld meer voor beschikbaar Al deze gegevens werden door een onzer redacteuren opgete kend uit de mond van de Neder landse vrijwilligster mej. Leny Jansen, die In een interview haar persoonlijke ervaringen bij de hulpacties in Perzlë toelicht- v i i ffr "WV „T>erzië als ontwikkelingsland heeft enorm met corruptie te kampen. Deze toestand is onvermijdelijk en als het ware in de aard van het volk ge worteld. Verder geeft het nooit rus tende apparaat van de geheime poli tie je een onbehaaglijk gevoel en daardoor krijgt de dagelijkse samen leving een benauwd karakter. Dat is aan alles te merken". Deze opmerkin gen komen van mej. Leny Jansen uit Vriezenveen. Vol goede voornemens vertrok zij bijna twee jaar geleden met een aantal vrijwilligsters van de EWG (European Working Group) naar Perzië. Als sociaal werkster wilde zij haar kennis in dienst van de bevol king stellen. Nu is zij, na beëindiging van haar contractperiode, tamelijk ge desillusioneerd teruggekeerd. Tijdens de rit van Parijs naar Ne derland in een zwaar bepakt vracht wagenbusje vertelde mej. Jansen over haar ervaringen met het project-Dou- sadj en over haar algemene bevindin gen in Perzië. Haar verhaal wekt al lesbehalve de indruk, dat de overkoe pelende organisatie, de FAO (Food and Agricultural Organization) waaraan mej. Jansen door de EWG was uitgeleend een snelle ontwik keling, vernieuwing en opleving van Dousadj bewerkstelligt. „Met vereende krachten hebben de bewoners van Dousadj een hypermo dern badhuis gebouwd met geld door de inwoners zelf bijeengebracht en 'n flinke subsidie van de regering. Men kreeg immers binnenkort de beschik king over een waterpompinstallatie van de FAO. Maar wat een teleurstel ling was het toen werd geconsta teerd, dat de pomp zijn watertoevoer na een paar dagen al had gestaakt. Meteen beloofde men zo spoedig mo gelijk het euvel te verhelpen en men zond experts om een onderzoek te la ten instellen." „Veelvuldige bezoeken werden aan de „plaats des onheils" gebracht, tal loze rapporten werden geschreven, doch resultaten bleven uit. Langza merhand begon de bevolking haar vertrouwen in de buitenlandse orga nisatie te verliezen. Op den duur koesterde men eigenlijk een zekere wrok." PAPIERGERITSEL Ook een irrigatiesysteem en een ziekenauto werden lange tijd geleden beloofd. Papiergeritsel en bureaucra tisch beleid van het hoofdkantoor van de FAO vormen kennelijk „onoverko melijke moeilijkheden", aldus mej. Jansen. „Oplossing en verbetering lieten maanden en maanden op zich wach ten. Alles kreeg steeds meer de schijn van een „met-een-kluitje-in-het-riet- sturen"-mentaliteit. Er kon toch niet worden verwacht dat eenvoudige en ongeletterde dorpelingen hierover on eindig begrip en geduld toonden. De trage afwikkeling van de waterpomp affaire heeft dan ook weinig stimule rend gewerkt bij het leggen van con tacten met de bevolking door de vrij willigers, die in 1965 als eersten bij 't project-Dousadj te werk werden ge steld. Men bemerkte achterdocht en moest spotterijen van de bevolking aanhoren". „De eerste drie maanden was er voor de vrijwilligers geen geld aan wezig en moesten de uitbestede krachten aan de FAO teren op de zak van de EWG. Zij konden dus ook geen begin met hun werk maken", zegt mej. Jansen. „Allemaal het ge volg van de papiermolen en het on begrip bij de organisatie. Toen ik een half jaar later als vijfde vrijwillige medewerkster in Dousadj aankwam, ondervond ik dezelfde tegenstand bij de dorpsbewoners als de anderen". BRIEF „Ze mogen je wel, maar dan mis schien alleen om je persoon. Praat niet over de organisatie waarvoor je werkt. Zolang de pomp niet werd her steld, viel er weinig met de bevolking uit te richten. Samen met mijn col lega Maureen Andrews, een vrijwillig ster uit Engeland, heb ik een brief ge schreven en rechtstreeks aan prinses Beatrix gestuurd. De gang van zaken in de afgelopen periode hebben wij haar volledig uit de doeken gedaan. Afschriften van de brief hebben wij ook naar het hoofdkantoor van de FAO en alle sponsors gezonden". Is de oplossing toen snel geko men? „Weineen", zegt mej. Jansen, „het heeft nog ruim een half jaar ge duurd. Een paar keer kwam een advi seur poolshoogte nemen, beloofde gouden bergen en vertrok dan weer. Tot tweemaal toe is dat zo gegaan. Nu is er gelukkig een nieuwe pomp naast de oude gekomen. Aan de ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 oude pomp was niets meer te doen. Weggegooid geld staat daar in de vorm van een peperdure pompinstal latie te verroesten. In ieder geval heeft het dorp nu eindelijk water en krijgen de Dousadjenaren misschien wat meer vertrouwen in de FAO". Dousadj ligt als veel dorpjes in een woeste onvruchtbare streek. Daarom valt in Perzië een sterke verstedelij king te constateren. Grote steden als Teheran en Shiraz breiden zich steeds meer uit. OPPOSITIE „Ook al wordt er in Perzië geen op positiepartij getolereerd, toch bestaat er een ondergrondse partijorganisa tie onder de naam „Internationaal Front", zegt mej. Jansen. „De meeste leden zijn volgelingen van wijlen ex- premier Mossadeq. Deze man genoot een grote populariteit bij het volk. On danks het feit dat hij veertien jaar ge leden gevangen werd genomen, werd hij door velen nog lang als feitelijk leider van het Perzische volk be schouwd". „Vier maanden geleden overleed Mossadeq in een dorp, omringd door prikkeldraad. Eenzaam heeft hij er ja renlang geleefd. Hij werd uiterst goed verzorgd en medisch in de watten ge legd. Dat was zeer verstandig van de sjah. Na zijn dood heeft men het dorp voor het eerst een dag opengesteld voor bezoekers. Vrijwel niemand durf de een bezoek te brengen, omdat men bang was, meteen als aanhanger van Mossadeq te worden betiteld", aldus mej. Jansen. „Onlangs op zijn verjaar dag, werd het dorp voor de tweede maal voor het publiek toegankelijk gesteld, maar ook toen durfden slechts weinigen het dorp te betre den uit angst voor represailles". „Een student vertelde mij", zegt mej. Jansen, „dat het terrein van de universiteiten eigenlijk een neutraal territorium is waar men vrij zijn me ning mag verkondigen. Tijdens een grote demonstratie op de universi teitsterreinen werd met geweld de poort geforceerd en soldaten sloegen de betogers uiteen. Vanaf die tijd is elke anti-actie tegen het regeringsbe leid de kop ingedrukt." Aan de buitenkant lijkt het leven in Perzië vrij democratisch. „Als de sjah op het vliegveld arriveert of zich el ders in het openbaar vertoont, moet van elk ministerie, van elke industrie of firma een afgevaardigde aantreden om hem te begroeten. De naleving er van wordt nauwlettend gecontroleerd. Het gedwongen eerbetoon speelt zich ook langs de route af. Om een dikke haag van mensen langs de kant van de weg te krijgen, voert men vracht wagens vol mensen van de lagere be volkingsklasse uit Zuid-Teheran aan". In Perzische bioscopen wordt de hoofdfilm steeds voorafgegaan door een kort filmpje over de sjah. Ten slotte verschijnt zijn gezicht als die van de Orwelliaanse grote broer, gro ter en groter op het witte doek. Alle bioscoopbezoekers moeten dan uit eerbied opstaan." „Zo zijn er nog veel meer dingen op te noemen, die voor de vluchtige toerist verborgen blijven. Zelfs na langere tijd constateert men als bui tenstaander niet alles. Toch lijkt mij de sjah, die zijn vrouw en zichzelf kortgeleden tot keizerin en keizer kroonde, momenteel de juiste man op de juiste plaats in een land als Perzië. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O RMHI n e volgende week zullen twaalf U vooraanstaande journalisten en fotografen uit alle delen van de wereld een keuze doen uit 3300 foto's die werden ingezonden voor de grootste competitie tussen pers fotografen: de World Press Photo. Wéér is het aantal inzendingen groter dan vorig jaar. Van de vijf tig landen gaat Engeland op kop, dan volgen Amerika, Duitsland, Polen en Rusland. De eerste foto die voor de World Press Photo werd ingezonden, kwam uit Israël en toch zijn er niet veel foto's uit de „kleine oorlog" binnen gekomen, waarschijnlijk omdat het conflict te vlug was af gelopen om de fotoverslaggeving op volle toeren te laten draaien Wat biedt World Press Photo dit jaar? Wéér Vietnam natuurlijk, wéér uitgebreide series met gruwe lijke close-ups uit demonstraties (New York, Berlijn, Londen, To kio) en rassenrellen. Evenals vorig jaar is er weer een keur uit gruwe len en ellende: treinrampen, ver keersongelukken, natuurrampen, mishandelingenSchokkende foto's zijn er van de brand in het Brusselse warenhuis, van de „eeuwige oorlogin Vietnam en van hongerende kinderen. De meest lugubere foto is af komstig uit Argentinië: een vrouw die zich voor een trein wierp. De organisatoren van de W.P.P.'s schuwen de werkelijkheid niet, maar toch hebben zij deze Argen tijnse inzending niet opgehangen. Jl/fet spanning wordt uitgekeken naar de beslissing van de jury. Ja, dat zegt men, maar is 't wel zo? Er is vrijwel nog geen W.P.P. voorbij gegaan of zoals een fotograaf eens zei: de el lende droop er afPrijzen zijn de afgelopen jaren gegaan naar de foto van de soldaat die in doods nood een priester omklemt, naar die van de moordenaar van een Ja panse politicus. Trofeeën gingen naar beelden van een vluchtende moeder met haar kinderen, het levenloze lichaam van een gevan gene achter een tank, een branden de Boeddhistische monnik. Hoewel er grote tragiek schuilt in de foto van de doelman die in de stromende regen achter het net vist, was de uitverkiezing van deze plaat eigenlijk een „verademing" •1Y/at zal het dit jaar worden? Zal de jury willen, kunnen of durven breken met het oude stramien van de mens op z'n aller ongelukkigst? Wie weet, komt er eens een blije plaat een fascine rende foto uit een andere wereld, zoals die er toch óók is. „De wereld is mooi", schreef eens de bekende kosmopoliet en schrijver George Mikesmooi, boeiend, vaak tegenstrijdig en dikwijls humo ristisch De grote prijs van de World Press Photo krijgt de fotograaf die de beste foto maakt. Wat is de beste? We kunnen er lang over praten, want de keuze van de jury wordt niet bepaald, althans niet al léén door de techniek, maar ook door visie van de fotograaf die iets te zeggen heeft. Of we het begrij pen Zeshonderd van de 3300 foto's worden vanaf 16 december a.s. twee maanden lang in het Congres gebouw van Den Haag opgehan gen. Dan kan iedereen zijn visie en indrukken vergelijken met die van fotografen uit vijftig landen van de wereld. Dat kan waardevol zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 9