Veenendaals dagblad McCarthy: ontruim deel van Z.-Viëtnam Buiten Ziekenfondsen duurder door hogere kosten KERNEXPLOSIE VOOR WINNING VAN AARDGAS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buurjongen bekent moord op ontvoerde Emmanuel Sneeuw over aangespoelde stammen OM VREDESOVERLEG TE STIMULEREN EEN GELUKKIGE LYNDA BIRD BOAC-vliegers werken weer Met stuk hout doodgeslagen Jongen bekocht tartend gedrag met beenbreuk Samen met de Belgen tegen de rode hond Personeelsraad kritiseert N.S.-directie „Washkansky zal het wel halen"' Minder koud DESERTIE VREES VOOR CHINA Nieuwe functie HONORARIA ZEVEN PROCENT OMHOOG RESERVERING GRAPILLON Vreedzaam gebruik van atoombom Tunnel Acht minuten Geen schade Kerstman stortte met helikopter neer ALLEEN SCHEIDING VODDENMAN K.K.K. in 18 staten van V.S. actief PROF. BARISAROt Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG II DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 292 T")e presidentiële protestkandidaat der Democraten in de Verenigde Sta ten, senator Eugene McCarthy, heeft gisteren voorgesteld enkele gebieden in Zuid-Viëtnan. te ontruimen teneinde vredesbesprekingen te stimuleren. McCarthy is een tegenstander van Johnson en is voornemens volgend jaar aan de Democratische voorverkiezin gen in tenminste vijf staten deel te ne men. McCarthy zei dat de Verenigde Sta ten een begin behoren te maken met de ontruiming van Viëtnam of althans niet te proberen geheel Zuid-Viëtnam te be heersen. Laten wij enkele gebieden ont ruimen en zien wat er gebeurt om dan op onderhandelingen aan te dringen. In een optreden voor radio en televi sie betoogde vice-president Hubert Humphrey echter, dat onderhandelin gen alleen dan een feit kunnen worden wanneer de communisten tot de con clusie komen dat deze strijd niet mili tair te winnen is. McCarthy zei dat er gebieden zijn die bolwerken van de Viëtcong zijn en an dere, die niet bijzonder nuttig zijn voor de Verenigde Staten. Hij merkte voorts op dat de regering-Johnson blijkbaar de voorkeur geeft aan het najagen var een militaire overwinning in Viëtnam in plaats van aan onderhandelingen ter regeling van het conflict. De uitspraak van president Johnson om waar en wanneer ook over vrede te willen spre ken, is volgens hem een holle belofte. Een Amerikaan die uit het leger is gedeserteerd totdat de Verenigde Sta ten Viëtnam hebben verlaten heeft ver klaard, dat tenminste tien deserteurs een onderkomen hebben gevonden in Nederland. Volgens een artikel in de Internatio nal Herald Tribune heeft de 19 jaar oude soldaat Richard Perrin deze ver klaring afgelegd tijdens een „semi- clandestiene" persconferentie in Parijs, gehouden voor John Hess van de New York Times en een cameraploeg van de Colombia Broadcasting Systeem Een toenemend aantal Amerikanen is van mening dat communistisch China evenals in Korea in Viëtnam tus senbeide zal komen om een Amerikaan se overwinning te vermijden. Dit blijkt uit het laatste opinie-onderzoek van het „American Institute of Public Opinion" waarvan dr. George Gallup directeur' is. Onlangs heeft dit instituut 1.583 ge zinnen ondervraagd naar hun mening. Van de ondervraagden was bijna 49 procent bevreesd voor Chinese inter ventie. In augustus en juni waren deze percentages resp. 40 en 38. Volgens dr. Gallup speelt de vrees voor de communistische Chinezer. on getwijfeld een rol bij de meningsvor ming der Amerikanen, die tegen een uitbreiding van de oorlog tot in Noord- Viëtnam zijn. Verder is gebleken dat slechts weinig Amerikanen een algehele zege in Viët nam verwachten. De overgrote meer derheid verwacht een compromis. Vanmorgen vroeg hebben Ameri kaanse bommenwerpers van hoog ten van meer dan 9000 meter een com munistische infiltratieroute in de wil dernis vlak bij de Cambodjaanse grens gebombardeerd. "1Jon aloude vangplaats tot weten schappelijk ringonderzoek heeft de eendenkooi een nieuw doel ge kregen. De vermaarde „Bakkerswaal" of „Bakkerswoede", sinds 1945 eigen dom van het Zuidhollandse Land schap, gelegen aan de Lek bij Lekker- kerk, zal namelijk een functie krijgen bij het plantkundig onderwijs. Dit grote Wiel was tientallen jaren de meest bekende kooi van Nederland, want het hele leven en bedrijf vooral van de grote aalscholversneder zetting kon je van de dijk, zittend op het talud, volgen. Dan had je een prachtig gezicht over het bos van wil gen, essen, peppels en elzen met hun rijke ondergroei en kruidenflora, waar toe vele vogels zich aangetrokken voelden, o.w. de zeldzame kwak, die er thans al lang niet meer huist. We gingen er vijftig jaar geleden helemaal uit het Gelderse langs de lange kron kelige dijk van Rijn en Lek heen, doch hadden er goede vrienden aan de rivier, met introductie bij d» kooiker van „Lekzicht", zodat we er van veel moois genoten. Helaas verdwenen de schollevaars wel over de 1000 paren in aantal in de laatste hon gerwinter, omdat men zich wellicht herinnerde, dat de jongen omtrent de 17e eeuw voor de consumptie uit de grote kolonies van het Zevenhuizense Bos en de Wollef oppenpolder werden geschud en dit nu ook op de Bakkers- waalse dieren toepaste. Ze vertrokken voorgoed naar elders, voor zover ze de inquisitie overleefden. Voor de kooi, ontstaan tijdens de St.-Eliza- bethsvloed, die een groot gat in de dijk sloeg, een zg. viel of waal, be staat belangstelling van Rotterdamse scholen en wat het onderwijs erin ziet, vertel, ik u morgen. 11 december '67 A. B. WIGMAN PRESIDENT Johnsons oudste dochter Lynda heet sinds zaterdag mevrouw Robb. In de balzaal van het Witte Huis zegende een episcopaalse geestelijke uit Texas, de geboortestreek van de familie Johnson, in een plechtigheid die slechts twaalf minuten duurde, het huwelijk in tussen Lynda Johnson en kapi tein Charles Robb. Onder de honderden bruiloftsgasten, die het bruidspaar kwamen gelukwensen, bevond zich de 83-jarige Alice Roosevelt, dochter van de eerste der twee presidenten Roosevelt, die ook in het Witte Huis in het hu welijk is getreden, zij het dan 61 jaar geleden. De 23-jarige bruid, die zoals vele bruiden, iets te laat voor de plechtigheid arriveerde en zoals alle bruiden er wat nerveus uitzag, was gekleed in een wit satijnen, met parels bestikte japon met korte sluier. Vader Johnson geleid de de bruid naar het altaar en fluisterde haar intussen wat bemoedigende woordjes toe. Op verzoek van de bruid was het woord „gehoorzaamheid" uit het huwelijks formulier weggelaten. Het défilé van alle bruiloftsgasten duurde twee uur. Daarna sneed Lynda met het zwaard van haar kapitein-echtgenoot de toren hoge bruiloftstaart aan. De 28-jarige bruittygsn, gaf «$n echtgenote oorbellen naar eigen ontwerp die met parels en diamanten waren versierd. Hij kreeg van haar een paar gou den manchetknopen. Van de president en mevrouw Johnson kregen zij een „aanzienlijk bedrag" in de vorm van staatsobligaties. Het paar is inmiddels op een der Maagdeneilanden in de Caraïbische Zee aan gekomen voor zijn huwelijksreis. AMERSFOORT „Met toenemend onbehagen" hebben de ziekenfondsen met verschillende groepen van mede werkers overeenstemming bereikt over een verhoging van het netto-honora rium met zeven procent. Verder gaat de vergoeding voor praktijk kosten om hoog met zes a acht procent en zullen de ziekenfondsen nu al geld gaan re serveren voor toekomstige pensioen fondsen van de medewerkers. Door de nu bereikte akkoorden zullen de uitgaven van de ziekenfondsen vol gend jaar waarschijnlijk met dertien a veertien procent stijgen. „Vandaar ons onbehagen", zei de voorzitter van de Federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (V.M.F.), de arts H. A. J. J. M. Spe- leers, zaterdag in de algemene verga dering van de federatie in Amersfoort. Het gevolg van de stijging van de uit gaven zal een verdere verhoging van de premies zijn. Volgens de heer Speleers, zal hierdoor niet alleen de tendens om een eigen risico in te voeren worden verstrekt, maar zou deze ontwikkeling bovendien kunnen leiden tot het afkap pen van verstrekkingen die traditioneel bij het ziekenfondswezen horen, zoals de huisartsenhulp. Van de zeven procent waarmee de honoraria worden verhoogd was al 3,5 procent opgenomen in het hono rarium 1967. Per 1 januari worden de tarieven opgetrokken met de overblij vende 3,5 procent plus een prognose voor 1968, dus met 6,5 procent in to taal. In afwachting van de door de rege ring beloofde wettelijke regeling, die verplichte pensioenfondsen voor de vrije beroepen mogelijk zal maken, zul len medewerkers en ziekenfondsen sa men geld gaan reserveren voor de toe komstige pensioenvoorziening voor elke medewerkersgroep afzonderlijk. De reservering is vastgesteld op tien procent van het netto-honorarium. Van de honoraria van tandartsen, apothe kers en fysiotherapeuten zal vijf pro cent worden ingehouden, terwijl de zie kenfondsen de andere vijf procent voor hun rekening nemen. De specialisten hoeven maar drie procent af te staan, de overblijvende drie procent wordt door de ziekenfondsen betaald. Tenslotte zullen in 1968 de tarieven van sommige medewerkers, zoals apothekers en enige specialisten, extra worden verhoogd, onder meer als ge volg van de stijging van het aantal ver richtingen of van een herwaardering van de dienstverlening. Met enkele medewerkersgroepcn is het overleg nog niet beëindigd. De on derhandelingen met de huisartsen over de praktijkkosten verlopen nogal stroef. De contracten met de groepen waarmee het gezamenlijk overleg van zieken fondsen overeenstemming heeft bereikt, moeten nog worden goedgekeurd door de Ziekenfondsraad en de minister. De V.M.Z. is tegen de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsver zekering zo constateerde voorzitter Spe leers, aan het eind van de discussie in Amersfoort. Hij voegde er echter aan toe, dat handhaving van dit standpunt afhangt van de vraag of de medewer kers voldoende zullen meewerken aan de bewaking van de nog steeds stijgen de kosten. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden alcoholvrij druivensap SANTA Fé (New Mexico) De Ver enigde Staten hebben een begin ge maakt met het vreedzame gebruik van kernexplosies. Op ongeveer 1300 meter diepte lieten technici zondag een kern lading ontploffen in het nationale park Carson, in het noordwesten van de staat New Mexico. Zij deden dat in de hoop dat in de ko- kervormige holte, die na de explosie moest ontstaan, in het onderaardse ge steente zich aardgas zou verzamelen. Slaagt deze eerste proef, die bekend staat als project-Gasbuggy, dan is de weg ook vrij naar het gebruik van kernexplosies voor winning van andere delfstoffen, zoals aardolie en ertsen. De Verenigde Staten kunnen dan rekenen op een verdubbeling van de aardgasre serve. Vandaag al zijn de technici van de Amerikaanse commissie voor atoom energie begonnen met het boren van een tunnnel die toegang moet geven tot de reusachtige onderaardse grot die bo ven in de kokervormige holte boven het explosiepunt moet zijn ontstaan. Het zal echter enige weken of mis schien zelfs maanden duren eer een volledig rapport kan worden opgesteld over de resultaten van deze proef. De kracht van de onderaardse kern explosie was vergelijkbaar met de ex plosiekracht van 26.000 ton springstof. Natuurkundigen van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie hadden berekend hoe sterk de trillirf£en in de aardkorst zouden zijn: 5,2 op de seis- mografische schaal van Richter. Een seismologisch instituut in Denver in de staat Colorado, meldde echter dat daar op een afstand van 320 kilometer, ster kere trillingen waren geregistreerd. De trillingen hielden daar acht minuten aan. Ook in het nationale park Carson vlak boven de kernexplosie trilde de aarde duidelijk merkbaar. Waarnemers die zich hadden opgc=te'd op ongeveer acht kilometer van <fe fbhacht waarin de kernexplosieven waren neergelaten, voelden de aarde onder hun voeten schokken. Dat gebeurde tweeëneenhal- ve seconde na de explosie. Ergens in de buurt viel een telefoon-draadanten ne uit en daardoor waren de journalis ten onder de waarnemers korte tijd verstoken van verbinding met de bui tenwereld. Bij de waarnemers waren ook bui tenlanders, zoals Australische en Ja panse diplomaten en vertegenwoordi gers van de Franse commissie voor atoomenergie en van belangstellende Franse en Westduitse ondernemingen. Een half uur na de ondergrondse explosie maakte de Amerikaanse com missie voor atoomenergie bekend dat er geen schade was veroorzaakt. Er was ook geen radio-activiteit naar de oppervlakte ontsnapt. Uit voorzorg wa ren alle aardgasboorputten in wijde omtrek voor de explosie afgesloten. LONDEN. De piloten van de „Brit ish Overseas Airways Corporation" (BOAC) hebben zondag te middernacht het werk hervat na een staking van twee dagen, die de maatschappij een schade van naar schatting 43 miljoen gulden heeft gekost. Passagiers die bij de BOAC hadden geboekt zijn door be middeling van deze maatschappij door andere ondernemingen vervoerd. PARIJS Het lykje van de 7-jarige Emmanuel Malliart, die sinds maandag werd vermist, is zondag gevonden in het bos op ongeveer 150 meter van het huis van zyn ouders in Versailles. De 15-jarige Frangois M., een schoolkame raadje van Emmanuel die in dezelfde straat woont als de Malliarts, heeft tegen over de politie bekend dat hy zyn vriendje vorige week woensdag met een stuk hout heeft doodgeranseld, een kwartier nadat hy hem had meegenomen. AMSTERDAM Een groep van 150 provo-achtige jongelui heeft zondag middag in de binnenstad van A'dam wat herrie lopen schoppen. Ietwat la waaierig en provocerend, gingen zij het Rijksmuseum binnen; zij verlieten het gebouw korte tijd later en begaven zich vervolgens via het Leidseplein en de Dam naar het clubhuis „Anker" aan de Prins Hendrikkade. In de Leidsestraat werd een van de jongens, de 16-jarige R. Westenborg, door een personenauto aangereden. Hij tartte de passerende automobilisten door telkens voor hun wagens te sprin gen en op het laatste ogenblik weg te rennen. Een keer lukte dit niet en kwam hij op de motorkap van een auto terecht, waar hij weer afviel. Met een dubbele beenbreuk werd de jongen in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Tegenover de politie verklaarde hij, dat het ongeluk te wijten was aan het feit, dat hij in paniek had moeten vluchten voor een politieman met een hond. Omstanders wisten echter te ver tellen, dat de jongen door eigen onvoor zichtigheid was aangereden. Volgens de politie bevond de dichtstbijzijnde po litiehond zich op een afstand van min stens 20 meter van de plaats van het ongeluk. EVANSVILLE „De kerstman is dood, de kerstman is dood", schreeuw den huilende kinderen zaterdag in de Amerikaanse stad Evansville (In diana), nadat ze de helikopter die hem naar het plaatselijke winkelcentrum bracht hadden zien neerstorten. Het toestel, dat een hoogspanningsdraad had geraakt, kwam precies op de plaats waar het had moeten landen neer. In de nabijheid stonden ongeveer duizend mensen. De kerstman kwam om voor de ogen van zijn vrouw, twee van zijn kinde ren en een kleinkind. De piloot werd ernstig gewond. Het strand tussen Zandvoort en Bloemendaal kwam het afgelopen weekeinde vol te liggen met aangespoelde boomstammen, waarschijnlijk afkomstig van een schip, dat zijn deklast had verloren. De natuur bedekte dit omvang rijke object voor strandvonders met een egaal sneeuw- laagje, wat een aardig plaatje opleverde. Hij bracht de politie naar een plek in het bos waar kinderen een hol had den gemaakt. Daar lag het lijkje tus sen een hoop bladeren. De politie zou zaterdag na een ano niem telefoontje naar het huis van Frangois M. zijn gegaan om dat gron dig te doorzoeken. Zij zou daar in de kamer van de jongen kranten hebben gevonden, waaruit letters waren ge knipt die Frangois gebruikt had om de anonieme brief met de eis tot los geld op te stellen, die aan de vader van het vermoorde jongetje is gezon den. Frangois heeft bekend Emmanuel al leen ontvoerd en vermoord te hebben. De jongen zou niet helemaal normaal zijn, werd gezegd. Hij had Emmanuel na de moord gedeeltelijk ontkleed en 's nachts begraven. Met de kleren, die hij meegenomen had, kon hij een deel van het losgeld innen. Hij heeft ze na melijk naar de vader van Emmanuel gezonden. Hij heeft ook alleen met de haar Maillart getelefoneerd om verho ging van het losgeld te eisen dat hij aanvankelijk op 20.000 frank had ge steld. De politie heeft van het begin af de overtuiging gehad dat de ontvoering niet het werk van beroepsafpersers is geweest. Niettemin heeft zij tot het laatste ogenblik niet kunnen geloven, dat deze verschrikkelijke moord door een jongen is gepleegd. Frangois M. heeft twee zusters, de 18 jaar oude Martine en de 4 jaar oude Sophie. Met hun drieën woonden zij bij grootouders sinds de scheiding van de ouders. De vader van de kin deren, directeur van een grote auto mobielfirma, had slechts zeer spora disch contact met zijn kinderen sinds de 43-jarige moeder, vriendschappelij ke betrekkingen onderhield met een van haar kennissen. De jongen is er in geslaagd van de vader van het kind een som van 60.000 frank los te krijgen in ruil voor de trui en een schoen van het slachtoffer, al dus heeft de Parijse politie gisteravond op een persconferentie meegedeeld. Het geld is teruggevonden. Vorige week maandag zo werd door de politie gezegd, nodigde Frangois M. een grote stille jongen, Emmanuel bij het uitgaan van de school uit in een kist te kruipen die op een karretje stond. Daarmee reed hij Emmanuel naar het bos. De 15-jarige deed aldus scholieren alsof hij een voddenman was en riep: „Oud ijzer, oud ijzer". DEN HAAG. Onder voorzitter schap van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, is dezer dagen een be spreking gehouden, die 'gewijd was aan de Nederlands-Belgische samenwer king op het gebied van de volksgezond heid. In het bijzonder werd gesproken over de samenwerking t.a.v. pokstof bereiding en de gemeenschappelijke bestrijding van de rode hond. Op het technische vlak werden de be staande contacten tussen het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie in Brussel en het RIV in Utrecht-Biltho- ven versterkt. WASHINGTON Blijkens een ver slag van de commissie voor anti-Ame rikaanse activiteiten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden telt de Ku Klux Klan in de V.S. op het ogenblik 17.000 leden, die in 18 staten actief zijn. 15.000 behoren tot de mach tige groep onder leiding van de „kei zerlijke tovenaar" Robert Shelton. In het rapport staat dat de Ku Klux Klan zich nog steeds van dezelfde methoden bedient, namelijk terreur, intimidatie en geweld. In de besneeuwde bossen van Ver sailles hielden politie en gendarmerie de wacht terwijl het lijkje van de ont voerde Emmanuel Malliart werd op gegraven. UTRECHT. De persor#elraad van de Nederlandse Spoorwegen, waarin vertegenwoordigers van de erkende vakorganisaties zitting hebben, vindt, blijkens een vandaag uitgegeven com muniqué, dat de maatregelen, die de NS-directie heeft aangekondigd om eni ge verbetering te brengen in de ernsti ge financiële situatie, geen duidelijk en concreet plan inhouden om na de ex ploitatie weer een gezonde basis te ver schaffen. In het communiqué zegt de personeel- raad voorts, dat ook de aard en de om vang van de sociale consequenties niet duidelijk zijn. Daardoor is het in feite een sluitend complex van passende maatregelen op te stellen om de socia le gevolgen op verantwoorde wijze op te vangen. De raad vindt het onjuist, dat niet tijdig gelegenheid bestond om vóór de afkondiging daarover overleg te ple gen. De personeelraad heeft de direc tie van NS nu gevraagd „op korte ter mijn een inzicht te verschaffen in en te overleggen over haar plannen met be trekking tot de taak en de omvang van het bedrijf, de maatregelen die nodig zijn en de periodes en etappes, die ze daarbij in acht wil nemen". Daarna aldus het communiqué zouden in overleg tussen directie en personeelraad de aanvullende maatre gelen genomen moeten worden, die lei den tot een verantwoorde oplossing van de sociale problemen. KAAPSTAD. Prof. Chris Barnard, de leider van het team dat een week geleden de eerste harttransplantatie bij een mens heeft verricht, heeft gisteren gezegd er op te vertrouwen dat de pa tiënt Louis Washkansky (53) de opera tie zal overleven. Eén van de leden van het team zei: „Wij denken dat wij alle problemen te boven zijn". Barnard merkte echter op dat de voornaamste zorg nu is te voorkomen dat er infectie bij komt. Het natuurlij ke weersandsvermogen van Washkan sky tegen infectie is verminderd door de behandeling tegen verwerping door het lichaam van het hart. De uiterste zorg wordt nu genomen om infectie te voorkomen. Een Amerikaans tijdschrift en een televisiemaatschappij hebben een half miljoen dollar geboden voor een foto van de harttransplantatie in Kaapstad, aldus heeft een lid van de chirurgische ploeg, die de operatie verrichtte, mee gedeeld. Hij zei dat geen enkele foto is gemaakt en dat dit jammer is, omdat een half miljoen dollar gebruikt had kunnen worden voor verder onderzoek. NORG In hef Drentse Norg is za terdagmorgen de 42-jarige A. Gerding om het leven gekomen. Hij was met zijn auto in een slip geraakt en tegen een boom gebotst. (Van onze weerkundige medewerker) Aflet een maximumtemperatuur van -1 graden heeft Gelderland gis teren 'zijn eerste ijsdag van dit seizoen beleefd. De afgelopen nacht bracht op de meeste plaatsen in het binnenland matige tot strenge vorst, maar daar mee hebben we het dieptepunt van het decemberwintertje alweer achter de rug. De temperatuur zal zich de komende 24 tot 36 uur in de richting van het vriespunt gaan bewegen. Over de Britse eilanden nadert namelijk een oceaanfront, waarachter zich zachtere lucht bevindt, die zich ge leidelijk in de richting van ons land verplaatst. In verband hiermee is er vooral na vandaag kans op sneeuw, die later overgaat in regen of mot regen. Tijdelijk is ijzelvorming niet uitgesloten. De temperatuur kan in de loop van dinsdag oplopen tot iets boven het vriespunt. De minimumtemperaturen waren van nacht in ons land afhankelijk van het wel of niet aanwezig zijn van bewol king boven het hier en daar 15 cm dikke sneeuwdek. Apeldoorn regis treerde 9 graden vorst en Eindhoven zelfs -13 graden. V

De Vallei | 1967 | | pagina 1