Landbouwbelang Rhenen heeft nieuwe voorzitter Motorrijder overleden Ons Genoegen speelde in uitverkocht „Irene" Echtpaar Ter louw won de hoofdprijs „Alle landbouwministers zijn lood om oud ijzer'' Haan kraait baas voor balie Gezellige feestavond van O.TS.G. RHC-heren verloren maar speelden goed Overschot van f 45.000.- PROF. MOENS VOLGT IR. TERGAST OP Aanrijding op gladde dijk D'66 bijeen in werkvergadering Kerstfeest van CNV Rhenen Metaalbond afd. Scherpenzeel vergaderde Brandweer geeft dia-avonden Kerstzang in Ederveen Handbal Geslaagd MIST Kamerlid Joh. v.d. Brake: Gezinshulp Opheusden in Jeugdraad haalt oud papier op KERSTA VOND VAM CHR. PLATTELANDSVROUWEN u uw 10550 11079 Tegen Weinig Pagina 3 MAANDAG II DECEMBER 1967 RHENEN Tijdens de vrijdagavond in Paviljoen „De Grebbeberg" gehou den algemene ledenvergadering van dc coöperatieve aan- en verkoopvereni- ging Landbouwbelang werd met vrij wel algemene stemmen prof. ir. A. Moens te Rhenen tot voorzitter geko zen. Hij wordt de opvolger van de heer ir. G. C. W. Chr. Tergast, die om ge zondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. Het bestuursvoorstel om de scheidende voorzitter tot ere-voor- zitter te benoemen werd met een ap plaus begroet. Vice-voorzitter W. de Jong, die de vergadering bij afwezigheid van de heer Tergast leidde, sprak met dank en waardering over het werk dat de aftredende voorzitter voor de vereniging heeft gedaan en betreurde het, dat hij vanwege zijn minder goede gezondheid deze laatste vergadering niet kon bij wonen. Een deputatie van het bestuur van „Landbouwbelang" zal de dank van de vergadering gaan overbrengen onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardering. Namens de leden sprak de heer E. J. v.d. Brink waarderende woorden aan het adres van de heer Tergast. Boven dien verwelkomde hij de nieuwe presi dent. Hierna reikte de heer De Jong de voorzittershamer over aan de heer Moens. Deze dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte zijn nieuwe taak zo goed mogelijk te vol brengen. Uit het verdere verloop van deze ver gadering bleek, dat de balans en resul tatenrekening over het boekjaar 1966- 1967 ongewijzigd werden goedgekeurd. Er was een overschot van f 45.000,-. Dit wordt aan de leden uitgekeerd door 2,5 pet. van hun afname bij te schrij ven op ledenrekening. In de plaats van de heer G. H. van Rooyen, die aftredend en statutair niet herkiesbaar was werd de heer E. J. v. d. Brink gekozen. De heer B. v. d. Meijden werd als bestuurslid herko zen. Het bestuur heeft een belangenge meenschap besloten met Cebeco te Rot terdam en de SOL te Utrecht. Deze vorm van samenwerking werd door de heer De Jong namens het bestuur toe gelicht, alsmede door de heer C. J. van Rooyen, directeur van de SOL. Na een gedachtenwisseling over deze nieuwe gemeenschap van belangenbe hartiging werd deze overeenkomst met algemene stemmen aanvaard. In de commissie van toezicht was de OPHEUSDEN Op de Rijnbandijk in Opheusden, ter hoogte van het win kelbedrijf Lindner, vond gistermiddag tengevolge van de gladheid een aanrij ding plaats tussen twee personenwa gens. De heer A. J. Kesteren wilde met zijn auto uiterst rechts gaan rijden om een naderende personenwagen, be stuurd door A. van O. uit Opheusden, vrije doorgang te verlenen. De auto van de heer J. raakte bij deze manoeu vre in een slip en de heer Van O. kon een aanrijding niet meer voorkomen. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op. EDE Woensdag, 13 december, houdt de afdeling Wageningen-Ede van Democraten '66 in hotel-restaurant Bui tenzorg, Amsterdamseweg, Ede een werkvergadering. Tijdens deze vergade ring zullen de volgende punten worden besproken: verslag van het congres te Helmond, de Edese schoolkwestie, de binnenkort te voeren ledenwerfactie alsmede de procedure bij de bestuurs verkiezing der afdeling, die de volgen de maand zal plaats vinden. De verga dering begint om 20.00 uur. RHENEN De afdeling Rhenen van het Christelijk Nationaal Vakver bond in de gemeente Rhenen organi seert op zaterdag 16 december voor de kinderen van haar leden een grote kerstviering in de zaal van gebouw „Irene". Het programma omvat onder andere zang en een film. De middag begint om kwart voor drie. Aan het einde van de kerstviering wordt de kinderen een cadeautje uitgereikt. OPHEUSDEN Het bestuur van de gezamenlijke diaconieën der hervorm de en gereformeerde gemeente te Op heusden deelt mee, dat er weer gezins hulp kan worden aangevraagd. Sedert 13 november is als gezinshulp aange steld mejuffrouw D. van de Bijl. Het bestuur hoopt binnenkort ook een ge zinsverzorgster te kunnen aanstellen. Als hoofdleidster heeft mejuffrouw D. den Hartog de taak van mevrouw Lod der overgenomen. Als leidster neemt mevrouw Ph. M. Schalk-Duyzer de plaats in van mevrouw Verwoert. Aan vragen om gezinshulp kunnen worden ingediend bij mej. D. den Hartog, Bur- gem. Lodderstr. 18 te Opheusden (Tel. 08887-333) en bij mevrouw Ph. M. Schalk- Duyzer, Lindelaan 10 te Op heusden (Tel. 08887-257). heer G. van Laar aftredend en niet her kiesbaar. In zijn plaats kwam de heer N. W. Legemaat. De directeur van „Landbouwbelang" de heer J. van Donselaar, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij met voorbeelden uit het verleden aan toonde dat de veranderingen in de agrarische wereld zich in steeds snel ler tempo voltreKkon. „""Viillei o^k in onze coöperatie, vooral aandacht moeten wijden aan de nodige aanpas singen, die de ontwikkeling van heet laatste tiental jaren van ons vergt. Slui ten wij hiervoor de ogen, dan konden wij wel een verschrikt ontwaken." SCHERPENZEEL. Vrijdagavond hield de afdeling Scherpenzeel van de Nederlandse Metaalbedrijfsbond haar jaarvergadering in café Marktzicht. Na een kort openingswoord door de voor zitter M. L. v.d. Haar werd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. Het leden tal was weer iets gestegen en bedraagt thans 92. Men schreef er 7 over naar andere N.V.V. bonden en vandaar kwa men er 4 terug. De aftredende bestuurs leden M. L. v.d. Haar, M. Zwanink, H. Wagensveld en T. Schoonhoven wer den allen herkozen. Hierna kreeg de heer A. van 't Lam, districtsbestuur der van het district Utrecht het woord. Deze sprak deze avond over het be- drijfswerk. Het doel van het bedrijfs- werk is om de bond dichter bij het be drijf te brengen. Men wil tevens een be ter inzicht in de economische en finan ciële situatie van het bedrijf. Men wil er een contactman aanstellen, die de bond op de hoogte houdt van alles wat er in 't bedrijf gebeurt. In verschillende bedrijven beschouwt men de bond nog altijd als een grote vijand, aldus de spreker. „Men mag hier niet eens een mededeling op het bord prikken". Na deze uiteenzetting volgde er een aange name discussie. Hierna sloot de voor zitter de vergadering en werd de avond besloten met het leggen van een kaart je. BENNEKOM Dut een kraaiende haan er de oorzaak van kan zijn iemand voor het gerecht j te brengen is dezer dagen gebleken in het landelijke Bennekom. Een inwoner van het mooie dorp j in de Veluwse bossen zal zich na- melijk volgende week voor de Wa- geningse kantonrechter moeten ver- antwoorden voor 't gedrag van zijn haan. Het lieve dier had al kraaiend, vroeg in de morgen, een van de bu ren wakker geschud en deze buur (een goede buur is beter dan een verre vriend.'!) vond dat zo naar dat hij besloot de politie te waarschu wen. De politieman zat een beetje met het geval in zijn maag, maar wat te doen als de in de slaap ge stoorde blijft aandringen op gerech tigheid Een bon werd geschreven en de justitiële molens begonnen te draai- en. De Bennekomse eigenaar heeft zijn dagvaarding inmiddels thuis ge kregen en kan daarop lezen dat hem de overtreding van artikel 94 van 't wetboek van strafrecht ten laste wordt gelegd. Inhoud van het ar tikel: Eigenaren, houders of ver zorgers van dieren zijn verplicht zorg te dragen, dat deze niet door het voortdurend verwekken van ge- luiden voor de omgeving hinderlijk j zijn." De eigenaar zal overigens niet on- i gewapend naar het kantongerecht gaan. Bij zich zal hij een verklaring j dragen waarop andere omwonenden door te tekenen te kennen hebben gegeven dat zij absoluut geen hin- der van de haan hebben en dat ze een kraaiend haantje eigenlijk in de landelijke omgeving vinden passen. Prof. Moens (tweede van links) tijdens de bijeenkomst waarop hij tot voor zitter werd gekozen. Heden, maandag ELST Muziektent. 19.30 uur: Trekking St.- Nicolaasactie. Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De zondares van Athene". Morgen, dinsdag VEENENDAAL OCB-Gebouw, 14.30 uur: Sint.-Nico- laasfeest bejaarden. Trefpunt, 19.45 uur: Kerstfeest NCVB- Zuid. AMERONGEN Aspergelaan 3, 14.00 uur: Voor de eerste maal „De paden op Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. VEENENDAAL De motorryder D. Plaisier uitt Scherpenzeel is in de nacht van vrydag op zaterdag in het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat hem vrydag op de Nieuweweg te Veenen daal was overkomen. Hij botste toen tegen een vrachtwagen, die linksaf sloeg en de inrit bij koffiehuis De Afrit indraaide. Hy werd toen ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. RHENEN De Rhenense Harmo nie Ons Genoegen hield zaterdagavond in gebouw „Irene" de jaarlijkse feest avond met muziek en toneel. Er was geen stoel onbezet, toen voor zitter E. v. Veenendaal met zijn tra ditionele toespraak begon. Na eerst de talrijke afgevaardigden van zusterver enigingen uit de hele omtrek te hebben welkom geheten en in het bijzonder de bestuurders van de Macro, memo reerde hij wat er in het afgelopen jaar zoal tot stand was gebracht. De nieu we uniformen en de nieuwe lessenaars, door verschillende leden zelf gemaakt, waren wel de belangrijkste feiten. Bijzonder veel waardering valt heer Kobus van Ingen ten deel. Deze oud-gediende van „Ons Genoegen" was zelfs op het toneel aanwezig om de par tij te blazen van een zieke muzikant. De heer Van Ingen leidt zelfs nog zes en twintig leerlingen voor de vereniging op Hij en zijn vrouw werden in de bloe metjes gezet en er was uiteraard een presentje, 't Echtpaar Van Ingen kreeg een warm applaus. Na gememoreerd te hebben, dat verschillende oudgedienden bezig zijn de vereniging te verrassen tijdens het in februari te vieren hon derdjarig bestaan, stak de heer V. Vee nendaal zijn waardering voor de huidige directeur de heer Joh. van Ingen niet onder stoelen of banken. „Ik hoop, dat U zult constateren, dat we weer wat vooruit zijn gegaan in het afgelopen jaar, maar onze dirigent, zelf een be roepsmusicus, is nog lang niet tevre den", aldus de voorzitter van „Ons Ge noegen". KESTEREN In café „Het Ambts huis" te Kesteren vond vrijdag avond de jaarlijkse feestavond plaats van de ijsclub O.T.S.G. Een groot aantal belangstellenden heeft genoten van het gezellige feestpro gramma, dat onder andere bestond uit het toneelstuk „Als een dief in de nacht" door de toneelgroep ZoelenDe avond werd besloten met een bal, waaraan door „The Show Stars" uit Groesbeek muzi kale medewerking werd verleend. Voorail dit laatste programma onderdeel bepaalde voor een groot deel de gezellige sfeer, welke ook dit jaar weer kenmerkend was voor de feestavond van O.T.S.G. De feest vreugde bereikte tegen middernacht het hoogtepunt en had tenslotte veel weg van een groot familiefeest. Het bestuur van de ijsclub heeft met deze geslaagde feestavond op nieuw aangetoond, dat men ook kans ziet om op het „droge" de beentjes van de vloer te krijgen. ■■■■■■■■■■■Ml De geest van wijlen directeur P. Hool- horst, was tijdens deze jaaruitvoering aanwezig. De avond werd namelijk ge opend met het spelen van de Macro mars, een compositie van wijlen de heer Hoolhorst, vlak voordat hij stierf. De twee andere nummers die ten ge hore werden gebracht waren getiteld: „The sound of Music" van Rodgers en de Hudson Mars van Everaarts. In de pauze trad de Tiroler-kapel op, terwijl de toneelclub van de vereniging de klucht „Pension Drie" van Johan Blaaser voor het voetlicht bracht. Dit jaarfeest van „Ons Genoegen" mag weer geslaagd worden genoemd, terwijl opnieuw eebleken is dat de aan hang van deze Rhenense vereniging bij zonder groot is. EDERVEEN Woensdag maakt de hervormde Jeugdraad weer een begin met het ophalen van oud papier. De volgende straten zijn aan de beurt: Meikade, Nieuweweg, Luntersekade, omgeving „De Bruinhorst", omgeving „De Fliert" en de Brinklanderweg. OPHBUSDEN De vrijwillige brandweer van de gemeente Kesteren is er in geslaagd een aantal dia's te maken, welke een beeld geven van de mogelijkheden die er zijn om brand te beperken of te voorkomen. De dia's la ten onder andere zien wat er in een huisgezin kan worden gedaan ter voor koming van brand, 't Gemeentebestuur van Kesteren is van mening dat een goede voorlichting op dit gebied zijn nut zeer zeker zal afwerpen. Het college heeft dan ook besloten een aantal voorlichtingsavonden te or ganiseren voor de inwoners van de dorpen Kesteren en Opheusden. In een huis-aan-huis schrijven wekt het ge meentebestuur een ieder op deze gratis toegankelijke bijeenkomsten bij te wonen. Het eerste tweetal voor lichtingsavonden vindt plaats voor de bevolking van Opheusden in de achter zaal van hotel „De Zwaan". De anti- brand bijeenkomsten worden gehouden op woensdag 13 december voor belang stellende inwoners van Opheusden wo nende in de volgende straten: Dalwagenseweg, Nijlandseweg, Tolse- straat. Acaciastraat, Meidoornstraat, Achter 't Klooster, Kastanjelaan, Es doornstraat, Koningsstraat, Lakemond- sestraat, Woltswaard, Rijnbandijk, Kerklaan, Tielsestraat, Veerweg, Mars dijk. In 't Land, Vispad, Markstraat, Parallelweg en Varakker en op dins dag 19 december voor belangstellenden wonende in de volgende straten: Burg. Lodderstraat, Eikenlaan, Rozen straat, Lijsterbesstraat, Patrijsstraat Ribesstraat, Molukkenstraat, Fazant straat, Rosea Albastraat, Middenweg, Lindelaan, Dorpsstraat, Hamsestraat, Kempkeslaan, Ooievaarstraat, Kievit straat, Lijsterstraat, Spechtstraat en Smachtkamp. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur precies. De heer A. J. Bovenschen reikt 't echt paar Terlouw symbolisch de hoofd prijs uit. EDERVEEN Op zaterdag 16 de cember wordt in de Nederlandse Her vormde Kerk te Ederveen de jaarlijk se kerstzangdienst gehouden. Aan deze avond werken o.a. mee het Hervormd Jeugdkoor „Van knop tot bloem" o.l.v. mevr. Boeve en het chr. gem. koor „De lofstem" o.l.v. de heer De Boef. Verder is er deze avond samenzang en enkele schriftlezingen. De leiding berust bij ds. J. C. de Bier. Men verwacht 'n grote opkomst, temeer omdat men op deze avond het chr. gem. koor, dat kort ge leden werd opgericht, nu al kan beluis teren. De dienst begint om 8 uur. RHENEN Het voor de eerste keer deze competitie complete le he renteam van RHC heeft tegen het ster ke UD in Utrecht getoond een plaats in de 1 e klasse volledig waard te zijn. Cees van de Pol was voor het eerst sinds 9 weken weer van de partij, ter wijl broer Jan op deze voetballoze zon dag voor de tweede versterking zorg de. Dit meespelen had ook op de rest van het team een inspirerende in vloed. Jammer was het, dat nu juist UD de tegenstander was. Deze ploeg behaalde overwinningen van 24-13 en 28-7 tegen teams waar het toen onvöl- lèdige RHC met ongeveer dezelfde cij fers van verloor! Van krachtsverschil was in deze wedstrijd geen sprake. UD speelde systematischer, maar de tegenstoten van de Rhenenaren waren zeer gevaarlijk. Een op de training goed ingestudeer de combinatie bracht al direct succes. Cees van de Pol bracht Jan tweemaal vrij aan de cirkel en dat betekende een 2-0 voorsprong. UD kwam snel te rug en te aarzelend ingrijpen van de verdediging deed de voorsprong ver anderen in een 2-3 achterstand. Een benutte strafworp en een doelpunt van Hans Kok zorgden echter weer voor 4-3. Weer kwam de tegenpartij terug en boog de achterstand om naar 4-6. Via 5-6, door een doelpunt van Piet de Zwarte, en 5-7, brak er weer een produktieve periode aan van de RHC- 'ers. Jan van*de Pol scoorde 3 x en bracht daarmee de ruststand op 8-7 in het voordeel van RHC. Na rust wist UD al snel op 8-10 te komen. Nog eenmaal kwam RHC via twee doelpunten van Hans Kok en Cees van de Pol terug, 10-10. In deze periode groeide doelman Bijker naar een geweldige vorm. Na een 10-11 ach terstand was he.t Piet de Zwarte, die de partijen weer op gelijke voet bracht. De eindsprint werd echter door de Utrechters gewonnen. Twee vrij ge lukkige doelpunten brachten de stand in deze periode op 11-13. Omdat enkele schitterende schoten van Hans Kok en Cees van de Pol van de binnenkant van het houtwerk het veld weer invlo gen, kwam het einde ook mets deze stand. De dames rehabiliteerden zich bij zonder goed voor de nederlaag van vo rige week. Zij wonnen overtuigend van Fidelibus met liefst 80. Doelvrouwe Ans Schinkel was weer in prima vorm, terwijl de goedschietende aan val d.m.v. Riek Scheeren 3 x, Wil Krechting 2 x, Iny ter Hogt 2 x en Ineke van Laar voor de 8 doelpunten zorgde. BENNEKOM De Chr. Plattelands vrouwen Bond Bennekom houdt op 13 december een Kerstavond. Voor de pau ze is er de kerstliturgie en na de pau ze dia's met de titel „Dieren op de Ve- luwe". Belangstellenden zijn welkom. RHENEN Het uitermate slechte weer bracht niet die belangstelling bij de trekking van de door de Rhenense Middenstands Centrale georganiseerde St.- Nicolaasactie als men had verwacht. Toch was de grote hal van garage „De Rhoter" vrijdagavond nog vrij goed gevuld, toen notaris S. J. Vleer begon met de vijfde prijs te trekken uit de lawine van inzendingen. Dit jaar werden alle records gebroken. RMC-voorzitter A. J. Bovenschen sprak daarover in zijn welkomstwoord zijn grote voldoening uit. Hij leidde daaruit twee dingen af, namelijk dat de actie was aangeslagen bij het kopend publiek en dat men Rhenen s winkelcentrum steeds hoger in kwaliteit gaat aanslaan. De heer en mevr. P. Terlouw, wonende Nieuwe Veenendaalseweg 78, wonnen de hoofdprijs. Zij hadden slechts drie formulieren ingestuurd. „Vorig jaar wa ren het er veel meer," vertelde ons me vrouw Terlouw, „en toen hadden we niks." Vijftien dagen mogen de heer en me vrouw Terlouw op kosten van de RMC op een zelf te kiezen tijdstip naar Ma- jarca per vliegtuig. „Ik ben een verwoed reisliefhebber," zei de heer Terlouw, toen hij symbo lisch de prijs in ontvangst nam, „maar het zal waarschijnlijk van de beslis sing van mijn vrouw afhangen of we er gebruik van zullen kunnen maken". Mevr. N. Randewijk-Schut, Bosland- weg 60, die acht dagen Luxemburg won heeft al beslist. Zij kan er geen ge bruik van maken en heeft het RMC-be- stuur al benaderd om een oplossing te zoeken. Die oplossing zal er wel komen, vermoedelijk krijgt mevr. Randewijk de waarde van deze reis voor twee per sonen in waardebonnen uitgekeerd, die zij op haar beurt weer bij RMC-leden kan besteden. De heer en mevrouw J. A. Heller, Meidoornlaan 3, wonnen zes dagen Boppard am Rhein per luxe salonboot. Of zij dit snoepreisje langs de Rijn zullen gaan maken, was bij het ver schijnen van dit nummer van ons blad nog niet bekend. De heer en mevr. E. C. van Om meren, Rijnstraat 51, die vijf dagen Parijs wonnen, staan nog in dubio. Dr. P. Rienstra, Herenstraat 63, heeft inmiddels laten weten dat hij niet in de gelegenheid is vijf dagen naar Valken burg te gaan. Ook met hem zal het RMC-bestuur een regeling treffen. EDERVEEN Voor het examen tot scheidsrechter van de KNVB, afdeling Utrecht slaagde de heer N. van Beek. De heer Van Beek is de eerste Eder- vener die na 10 jaar actief lid te zijn geweest bij Advendo, de scheidsrech- tersfluit gaat hanteren. dagblad D7- ^".Sl Bel: tot 17.30 uur van 17.30 19.30 uur uur. Zrl tt-'i 16.30—17.30 ACHTERBERG Ruim twintig „vrije boeren" waren vrijdagavond bijeen in het Buurtschapshuis om te luisteren naar een rede van het Tweede-Kamerlid voor de Boeren Party, de heer Joh. van den Brake. Reeds de keuze van zyn onderwerp: „Waar gaat het heen met de landbouw" gaf aan. dat de spreker niet geheel gerust was over de gang van zaken op het agrarisch terrein. Duidelyk kwam naar voren, dat hij aan ziet komen, dat de autoriteiten alles in het werk stellen om nadat eerst de kleine boer met alle mogeliyke middelen van zyn hofstede verdreven is, de gehele boerenstand onder controle te krygen. Een van de middelen hiervoor is volgens de heer Van den Brake het ruilverkavelingsbeleid. waarover hij maar weinig goeds wist te vertellen. „De boeren zijn altijd tegen de ruil verkaveling, maar de burgers, die er niets mee te maken hebben en die ook geen hogere lasten krijgen geven altijd de doorslag, vooral omdat de thuis blijvers als voorstemmers beschouwd worden. Bij een ruilverkaveling waren ruim driehonderd boeren betrokken, maar er gingen 1200 oproepen de deur uit. Er werden zelfs oproepen ver stuurd naar PGEM-huisjes. Bij die ruilverkaveling waren ruim driehon derd tegenstemmen en dus werd het plan „met grote meerderheid" aange nomen," vertelde hij. „Dat alle boeren tegen waren, daar werd niet naar geke ken." „Die ruilverkavelingen hebben het doel de boerenstand geheel te socialise ren. Men wil hier naar het Russische systeem van kolchozen toe," aldus de heer Van de Brake, „want men weet heel goed, dat de kleine boerenbedrij ven niet onrendabel zijn. Niemand kan trouwens vaststellen, wanneer een be drijf onrendabel is. Ik heb het eens aan oud-minister Biesheuvel gevraagd en die wist het toen ook niet. Dat heeft hij me tijdens een vergadering van de landbouwcommissie in de Tweede Ka mer kortgeleden nog toegegeven. De heer Mansholt sprak enkele jaren gele den nog van een minimum per bedrijf van 10 a 15 ha, nu spreekt hij over 150 ha. Maar dat alles heeft ten doel de boerenstand weg te krijgen. De gro te bedrijven zijn zo gemechaniseerd, dat ze helemaal niet rendabel zijn, hier in Achterberg wordt beter geboerd. Er komt hier ook geen standophouden bij te pas. Als de ene boer in de Noord oostpolder een combine aanschaft, dan wil zijn buurman morgen een nog gro tere. Nou,en hoe het dan met de ren tabiliteit gaat, kun je je wel inden ken." De aanwezigen konden zich dat in denken, getuige de bijval. Iedereen was het roerend met de spreker eens, die bijvoorbeeld alle ministers van landbouw, die na de Wereldoorlog II opgetreden waren „lood om oud ijzer noemde". Men werd het er over eens, dat het Landbouwschap op zijn laatste benen liep, hoewel deze instantie kan« had gezien de vordering op de heer Van den Brake binnen te krijgen, door drie maanden kamersalaris van hem in te houden. De heer Van den Brake had weinig goede woorden voor zijn mede-land bouwdeskundigen in de Tweede Kamer. Vooral de heer Kikkert (CHU) moest het ontgelden. „Die man komt uit een omgeving met kleine boeren en turf stekers. Toen hij in de CHU wat om hoog kwam heeft hij een cursusje ge volgd voor Godsdienstonderwijzer, waarna hij in de Tweede Kamer kwam. Toen hij daar eenmaal zat is de turf steker een hoed gaan kopen en in Zeist gaan wonen. Vroeger had hii nog wel eens een eigen mening over landbouw vraagstukken, maar sinds wij in de Kamer zitten niet meer, want wij we ten er veel meer van dan hij". Ook een beschuldiging aan een voor man van een andere politieke partij, dat deze in de Tweede Wereldoorlog „fout" geweest zou zijn bleef niet ach terwege: „Jullie kennen Lammerts wel, die Gedeputeerde uit Drente? Nou, die heeft in de oorlog van die mooie zwarte laarsjes aangehad, hij was Landwachter". Aan het einde van de vergadering behaalde de heer v.d. Brake nog een succesje: hij kon twee leden inschrij ven voor de „Vrije Omroep", de om roep, die de Boerenpartij in staat moet stellen om het Nederlandse volk „eer- lyk in te lichten op de manier zoals wy het zien", aldus een der aanwezigen - en het kamerlid was het daarmee van harte eens. Wel verklaarde hij, dat niet alleen politieke praatjes de uitzen dingen van die omroep zouden vullen: Er zullen ook andere programma's ko men.

De Vallei | 1967 | | pagina 3