Aalberse heeft I (beste pommade! FANTA ORANGE „Rusland heeft feiten verdraaid Leraren wensen geen taakverzwaring Rennies calcar-jenever Bogaers: „Vertrouwen dat wij er samen uit kunnen komen" ROYAL ALBERT I ZE HEBBEN I ELKAAR I TOCH WEER I GEVONDEN Wellicht regeling voor scholen voor kleuterleidsters ttuick Up't is goed. Ko drinkt 't. Vele stromen Kater knipoogde 1 Thant: „Viët-Cong wilde wel een VN-delegatie" Onderzoek naar laatste reis „Queen Mary" TOESTAND IN JEMEN ZEER VERWARD Auto van dieven was duidelijk herkenbaar Geestelijken van ontucht met voogdij - j ongens verdacht Spectaculaire redding in noodweer Radicalen akkoord met streven naar een algemeen chr. volkspartij met vooruitstrevend karakter Snoep verstandig eet 'n appel Geen tijdbom Snoep verstandig eet n appel ,Eén pot nat99 Eén tegen Protest tegen hogere Veert arieven Herlevend nazismein Duitsland ZELFVERDEDIGING BEZOEK Verdacht' sterfgeval in Amsterdam Snoep verstandig eet 'n appel ISADELIG OOK VOOR GESCHENKEN ZEDENSCHANDAAL IN VLAANDEREN TERUGGEKEERD HONDERDEN Brandend maagzuur, SCHIP IN BRAND Pagina 5 MAANDAG II DECEMBER 1967 KVP BEWAART EENHEID Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiu yillllHIIHIIIIIHIHIIIHIIIIinilllUIIIIIIIHIIIHHIIIIll jj (partijvoorzitter Aalberse heeft een i pot beste pommade. Hij houdt er s niet alleen zijn zwarte haar glanzend z mee in het gelid, maar hij plakt er s ook warrige elementen in zijn KVP z 5 mee vast. 5 5 Dat bleek vrijdag en zaterdag in i E Arnhem tijdens de vergadering van E E de partijraad. Om duidelijk te zijn: s zo'n partijraad is iets heel anders s z dan een congres. Hij bestaat, althans z 5 bij de KVP, uit afgevaardigden van E 5 de rijkskieskringen, uit een dertigtal 5 E door het partijbestuur gekozen vertez E genwoordigers van het maatschappe- 5 z lijk leven en wit leden van de frac- 5 z ties in totaal zo'n 250 man. E E Die partijraad kent de rang en E E stand. De aanzienlijksten zijn voor- E z zien van een gele kaart. Dit betekent E E dat ze mogen stemnfen. De advise- E E rende leden hebben een groene kaart E z en op vertoon daarvan mogen ze ad- E viseren. S E Het begon vrijdagavond gezellig E E met een etentje van het partijbe- E E stuur en wat daaromheen cirkelt. Zo z E zijn katholieken nu eenmaal voor- E E al als ze uit het Zuiden komen. Ze E s weten, dat de geest nooit kan opbloei- E E en uit een lege maag. Aalberse, met E E aan zijn rechter zijde woordvoerder S E en engelbewaarder Piet van de San- E E den, wachtte op zijn gasten. Een van 5 E de eersten was Schmelzer, compleet E z met diplomat enkoffer en aktentas. E E „Ha, die Pieter", en kleine Nor- E E bert moest boven zijn krachten rei- S E ken om de lange engelbewaarder een E E klopje op de schouder te kunnen ge- E ven. In dat koffertje en die tas zaten z E vele paperassen, behalve eentje. In S E de koude zaterdagochtend moest Van E E der Sanden alle Arnhemse boekhan- E E delaren aflopen om het socialistische E E ,JSen stem die telt" op de kop te tik- E E ken. Het was niet te koop en dat E E heeft Den TJyl waarschijnlijk een on. s E aardige opmerking bespaard. E TAaf etentje was overigens het eni- z E ge gezellige van de hele vrijdag- E E avond. Aalberse had voor de verga- E E dering wel gezegd dat alle voorstel- E E len „uitgekauwd en door-geëxcer- E E ceerd" waren, maar hij kon het z E vergeten. Er waren vrijdag en zat er- E dag dertig sprekers, die hun woordje E E moesten doen over de grondslagen E E van de partij. Daarbij ging het om E E christelijke inspiratie en humanisti- S E sche oriëntatie, maar de meest ver- E E standige opmerking was misschien E E wel, dat Bogaers nu eindelijk eens E E behoorlijk Nederlands moet gaan ge- E E bruiken. E z Twaalf van de dertig zwommen E vrijdagavond in een van de vele stro- E men, die de KVP kent. Een rood E lampje waarschuwde na vier minuten E E dat ze nog een minuut van de finish E E verwijderd waren. E Als een van de weinigen trok de E E laatste spreker van deze avond E E Arnhems burgemeester Matser er E E zich niets van aan. Hij wilde wat zeg- E E gen maar hij wist, om welke reden E E ook, niet wat hij zeggen wilde. Daar- E E om kwam hij niet verder dan: ,Jk E E hoop dat Nederland bestuurbaar z S blijft. Bogaers en Van Doorn, wat E E jullie nu doen, heb ik veertig jaar ge- E E leden al gedaan". E E Niemand begreep er iets van. Het z E was een triest einde van een avond E E zonder emotie, waarin aUeen 'n naar E E jongeren-jongetje.uit Den Bosch re- E E gelmatig probeerde te interrumpe- E ren. E E r» de zaterdag1 Katholieken ma- S s J ken graag van de nacht een dag. E E De partijleiding had hiermee al reke- E E ning gehouden en het begin van de E E bijeenkomst op 10 uur gezet. E Toch kon je zaterdag aan de oog- E E jes het uur van slapen gaan aflezen. E E Nu zijn leden van de partijraad E S heel serieuze mensen, en we willen E E beslist niet zeggen dat om deze re- E E den zaterdag een grote zwarte kater E E met een kromme rug en een dikke E E staart door de zaal sloop. Dit beest E E heeft er in elk geval wel voor gezorgd z E dat er van de als historisch aange- z E kondigde vergadering weinig ovèr- E E bleef. Het nestelde zich bijvoorbeeld E E op de schouders van Bogaers, en 't E E knipoogde toen vriendelijk tegen Aal- E E berse en Schmelzer. Die hadden in E elk geval geen hekel aan dat beest, E z al was het alleen maar omdat ze E E prompt om klokke een in de lift naar E E hun bed waren gestapt. E De beide heren hadden zelfs rede- z E nen om de kater dankbaar te zijn. E S Bogaers draaide radicaal om. Als 't E E programma wordt uitgediept en er E E wordt gestudeerd heeft hij alle ver- z E trouwen in zijn partij. Dat vertrou- E E wen moest in een amendement op 'n E E resolutie van het partijbestuur wor- S den vastgelegd met als gevolg, dat E na drie kwartier confereren met de z E radicalen een produkt op tafel kwam E E dat het als cryptogram in een kerst- E E krant niet slecht zou doen. E De partijraad eindigde aldus in vre- E E de, maar het was geen „vrede op E E Aarden" zoals de leuz evan de Am- E E sterdamse jongeren luidde. De radi- E z calen en de jongeren kwamen er, in E tegenstelling tot veertien dagen gele- z E den op het congres van de Partij van E E de Arbeid, nauwelijk aan te pas. Zij E E zullen nu wel ijverig naar Den Uyl E E der wijzen gaan zoeken. Voorlopig E E zitten Aalberse en Schmelzer in ie- E E der geval goed. Pas op de volgende E E partijraad moeten beslissingen wor- z E den genomen. Het is voor Aalberse s E te hopen dat deze na Sinterklaas valt. E E Dan heeft hij misschien een nieuwe E E pot pommade in zijn schoen gevon- z E den. ADVERTENTIE ARNHEM In de partijraad van de K.Vf. in Arnhem is het zaterdag niet tot een breuk gekomen. De radicale groep-Bogaers heeft zich aangesloten bij het streven naar een ..algemeen christelijke' volkspartij met een consequent vooruitstrevend karakter", samen met de A.R.P. en de C.H.U. Bovendien ging zij akkoord met het plan om alle vormen van samenwerking tussen de partijen in studie te nemen, onder voorwaarde, dat daarbij ook be hoort het permanente samenwerkingsverband, dat zij met de P.v.d.A. en D'66 wil. „Ik heb het vertrouwen en het ge loof. dat wij er samen uit kunnen ko men", zei drs. P. C. W. M. Bogaers tegen het slot van de vergadering op zaterdagmiddag. Deze uitlating sloeg met name op het urenlange overleg, dat in de naeht van vrijdag op zater dag was gevoerd tussen het partijbe stuur en enkele radicalen, onder wie drs. Bogaers, mr. Van Doorn, drs. Aar den en mr. Jurgens. De beleidsresolutie van het partijbe stuur over partijvorming op christelij ke grondslag werd in dat nachtelijk be raad voorzien van de toevoeging: „mits een dergelijke partij een conse quent vooruitstrevend karakter draagt". Drs. Bogaers had er geen moeite mee om daarvoor zijn etiket „radicaal" in te ruilen „mits aan dat vooruitstre vende die inhoud wordt gegeven, waar door de KVP weer in de ogen van de kiezers die vooruitstrevende partij wordt, die zij zegt te willen zijn". Hij voegde eraan toe niets liever te willen dan dat het bestuur een oplos sing zou vinden om tot gemeenschappe lijke grondslagen te komen. Toen had ondervoorzitter drs. Hor- bach al gezegd, dat men, wat het pro gram betreft, niet zover uit elkaar ligt en dat en dat de verschillen wel waren te overbruggen. Hij verwierp echter de gedachte om binnen zes maanden met een nieuw program te komen. Volgens hem kon men dat de kiezers niet aan doen en nog minder de Kamerleden, die immers op grond van het bestaande program hun steun aan het regerings beleid geven. Dan zou het ook moeilijk worden voor het kabinet. De poging van een groep jongeren, die het akkoord nog te mager vonden, om de resolutie verder aan te kleden met enkele zinnen uit de resolutie van drs. Bogaers, werd afgewezen met 171 tegen 27 stemmen. Dit was overigens het enige punt waarop deze 'groep onder leiding van de Bosschenaar Ja cobs steun kreeg van de radicalen, met name van de Amsterdamse voor zitter mr. Jurgens. Die, kreeg echter te horen dat hij na alles niet moest pro beren om een tijdbom onder de partij raad te leggen. De resolutie zelf werd tenslotte met slechts negen stemmen van de jonge ren tegen goedgekeurd. Moeilijker ging het met de kwestie van het stembusakkoord en het samen- ADVERTENTIE NEW YORK Oe Thant, de secre taris-generaal van de V.N., bevestigde zaterdag dat hij via derden van de Vietcong 't verzoek had ontvangen om twee vertegenwoordigers naar de Ver enigde Naties te mogen sturen voor deelneming aan besprekingen over de kwestie-Vietnam. De Viëtcong noemde zaterdag het be richt dat het een vertegenwoordiging naar New York had willen sturen „een leugen van de Amerikaanse propagan da". Oe Thant noemde de tegenspraak van het Zuidvietnamese Nationale Be vrijdingsfront niet onverwacht. Hij liet uitkomen dat het „Bevrijdingsfront" in september al had gezegd dat het een eventueel bericht over het zenden van een vertegenwoordiging naar New York zou ontkennen als het zou uitlekken. Oe Thant meende dat de Vietcong bij de Verenigde Naties een soortgelij ke actie zou willen voeren als het Al gerijnse „Bevrijdingsfront" voerde vóór de onafhankelijkheid van Algerije. werkingsverband. Een akkoord is een politieke afspraak tussen enkele partij en tegen de verkiezingen over een ge zamenlijk ont werpregeringsprogram Een samenwerkingsverband, zoals de groep-Bogaers beoogt, gaat veel verder en betreft het voortdurend samengaan van enkele partijen, in dit geval van de KVP met de PvdA en D'66. Het partijbestuur had voorgesteld een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden om de kiezer meer duide lijkheid te verschaffen „omtrent het samenwerken van partijen", echter met uitsluiting van het stembusakkoord en het samenwerkingsverband. Het nachtelijke overleg had daarvoor ook een oplossing gevonden, maar na dat in het openbaar een voorstel van vijftien kringvoorzitters was ingediend om die uitsluiting te laten vervallen, was er nog een schorsing van een uur nodig om het helemaal eens te worden. Dit voorstel kwam na een scherp de bat tussen fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer en de radicaal mr. v. Doorn. „Zo'n samenwerkingsverband zou het parlement ondermijnen en de kiezer misleiden", meende drs. Schmelzer Voor de kiezer zou het dan één pot nat zijn en zou het er ook niet toe doen op welke partij hij zijn stem uitbrengt. Als een verband geen meerderheid haalde, zou ons land onregeerbaar zijn, tenzij een van de partners eruit stapt en een andere combinatie aangaat, wat een heel slechte indruk op de kie zers zou maken. Het gaat alleen op met het tweepartijenstelsel, dat in ons land nu eenmaal niet bestaat. Een deel van het volk zou het be schouwen als een onaanvaardbare aan randing van zijn vrijheid. Men zal toch ten minste willen kiezen tussen socialis ten, liberalen en christen-democraten, aldus drs. Schmelzer. Hij bezwoer de radicalen het over deze, zo ondoordach te en nog lang niet uitgesproken zaak die tenslotte pas in 1971 „als het goed is" gaat spelen, niet tot een conflict te laten komen. Van begin af aan liet mr. Van Doorn daarop in zijn rede doorschemeren dat hij daar niet op uit was. Hij ging er van uit dat het partijbestuur „een vol strekt open beraad" in deze kwestie mogelijk zou maken. Ook erkende hij dat een samengaan met de Partij van de Arbeid ook zou kunnen mislukken en dan zou men het moeten opgeven. Ook zou men eerst moeten zien hoe het stembusakkoord werkt. Als dat zou blijven, kon 'er wel een samenwerkings verband uit groeien. Deze zaken zou den echter voor de studie niet mogen worden uitgesloten. „Als men zegt dat er geen samenwerkingsverband uit mag komen, maakt men het ons beslist te moeilijk", aldus mr. Van Doorn. Dit kwam dan ook niet in de resolu tie; maar drs. Schmelzer maakte wel de kanttekening dat de studiegroep er van uit kan gaan, dat de grote meer derheid van de partijraad geen vast sa menwerkingsverband wenst. Met slechts één stem tegen kwam de ze zwaar omstreden zaak er tenslotte door. Drs. Bogaers wilde toen zijn re solutie niet meer In stemming brengen. Ook drs. Couwenberg hield zijn reso lutie over een centrumpartij aan. „De geesten zijn er nog n>et rijp voor", meende hij. Mr. Aalberse zei in zijn korte slotre de te hopen dat de in de partijraad aanwezige saamhorigheidsgedachte ver der zou uitwerken. GOES Ir. een motie aan minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) pro testeert de Partij van de Arbeid in Zeeland tegen de aangekondigde ver mindering van de rijksbijdrage voor de veerdiensten over de Westerschelde. Als de vermindering doorgaat komt er een verhoging van de veertarieven met dertig procent. In de motie wordt voorspeld dat hierdoor de* industriële ontwikkeling in Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen ernstig zal worden afge remd. ADVERTENTIE 63-13 De heer C. van Herk, Van Baerlestraat 14, te Gouda, wint f 750,- over blauw) Mooi werk, meneer van HerkDank zij uw serie blauwe kroon- kurken zit u er warmpjes bij. Er zijn nog méér win naars in-den-dop. Wie? Wie weet Spaar kroonkurken en win. Met Coke, Fanta en Sprite - ge weldig lekker! VRUCHTENLIMONADE Zullen we het dan toch maar E z op een akkoordje gooien?" Drs. E E Bogaers (links) in gesprek met drs. E Schmelzer tijdens de vergadering E van de K.V.P.-Partijraad in Arnhem E immnnimi ADVERTENTIE blijf de feestdrukte vddrl LONG BEACH De Queen Mary, het grootste passagiersschip ter we reld, heeft het einde bereikt van haar laatste reis. Kapitein Jones ontkende hartstochtelijk dat er ontevredenheid aan boord had geheerst vanvyege de vervuiling en ongedierte, maar toch gingen meteen twee Amerikaanse pas sagiers van boord die een dure eed zwoeren dat zij nooit meer een derge lijke reis zouden maken. De Amerikaanse scheepvaartautori teiten zullen in elk geval een onderzoek laten instellen naar de omstandigheden aan boord gedurende de lange reis van Portsmouth via Kaap Hoorn naar Long Beach in California. „Wat er ook verteld is", zei kapitein Jones, „wij hebben in elk geval een prachtige reis gehad en geen van de passagiers is met klachten bij mij ge komen hoewel daarvoor alle gelegen heid was." „Natuurlijk hebben wij voor- en te genspoed gehad. Dat was te verwach ten. Wij hadden gerekend op grote hit te, maar afgezien van een paar dagen in de buurt van Rio de Janeiro hebben wij steeds goed weer gehad." Vandaag wordt de Britse vlag op de Queen Mary gestreken en vervangen door de Amerikaanse. De Queen Mary blijft als conferentie- en hotelschip in Long Beach liggen. De stad heeft het meer dan 30 jaar oude schip gekocht voor 1 1/4 miljoen (niet gedevalueerde) ponden. DEN HAAG Er komt wellicht een overgangsregeling voor de vijf oplei dingsscholen voor kleuterleidsters; die met sluiting worden bedreigd doordat ze geen subsidie meer krijgen. Van die scholen Staan er twee in Hilversum: de andere in Eindhoven, Haarlem en Mid- delharnis. De regeling zou een tijdelijke subsi die voor de aflopende jaren moeten in houden. Daartoe is een wetswijziging noodzakelijk. Staatssecretaris Groshei de (Onderwijs en Wetenschappen) zal de mogelijkheid van zo'n regeling in studie nemen.- Als gevolg van de mogelijke sluiting door een hiaat in de Mammoetwet zouden vijfhonderd in opleiding zijn de meisjes zwaar worden gedupeerd. Minister Veringa (Onderwijs en We tenschappen) heeft ons gezegd dat hij een onderzoek zal instellen naar het hiaat. Zijn staatssecretaris vond overi gens dat de besti ren van de met sluiting bedreigde scholen door het lezen van de wet de moeilijkheden tijdig hadden kunnen zien aankomen. SANAA Abdol Rahman Iryani de president van Jemen heeft het staatsbezoek dat hij aan Egypte zou brengen uitgesteld. De toestand in zijn land is uiterst verward na het uitbre ken van hevige gevechten tussen repu blikeinse en royalistische troepen rond de hoofdstad Sanaa. Zaterdag ontkende de republikeinse regering met kracht de berichten als zouden royalistische troepen de hoofd stad omsingeld hebben. De ambassade van Jemen in Cairo gaf gisteren ech ter toe dat royalistische strijdkrachten rond een deel van Sanaa waren gele gerd. In Vaticaanstad is bekend gemaakt dat een delegatie van de rooms- katholieke kerk zich in de Sovjet-Unie bevindt voor overleg met de Russische orthodoxe kerk. Aan het hoofd staat de Nederlander mgr. Jan Willebrands hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der Christenen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft dit weekeinde de Sovjc Unie ervan beschuldigd dat z|j „de feiten geheel heeft verdraaid". Zij doeldi daarhy op een Russische nota, die vrijdag aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk was overhandigd. Daarin werd de Westduitse regering ervan beticht, dat zij het nazisme aanmoedigde en de groei van het militarisme bevorderde. In hun antwoord op de Russische beschuldigingen wijzen de Verenigde Staten erop, dat in West-Duitsland in de afgelopen twintig jaar vijf algemene verkiezingen zijn gehouden, die geheel democratisch zijn verlopen en dat de huidige regering door negentig procent van de Westduitse bevolking wordt ge steund. „Wat de aantijgingen over de Duit se herbewapening betreft behoeven wij er slechts op te wijzen dat de Duitse strijdkrachten voor zelfverdediging in het leven zijn geroepen en dat zij on dergebracht «zijn in en onder comman do staan van de NAVO", aldus de Ame rikaanse nota. De Amerikaanse regering voegt er aan toe dat de Bondsrepubliek het eni ge land is dat heeft afgezien van de nationale produktie van kernwapens. Bondskanselier Kiesinger omschreef de jongste Russische nota als „laster". Hij zei zaterdagavond op een bijeen komst in Pfullingen dat West-Duitsland in weerwil van de Russische beschuldi gingen langs vreedzame weg zal blij ven trachten tot hereniging van Duits land te komen. Wat de herlevirtg van het nationaal-socialisme betrof was Kiesinger gaarne bereid Moskou ophel dering te verschaffen, met name over de uiterst rechtse partij NPD (Natio- naldemocratische Partei Deutschlands). Intussen is gisteravond een Oostduit- se delegatie onder leiding van partij chef Walter Ulbricht naar Moskou vertrokken. Het is het tweede bezoek van een sterke Oostduitse delegatie aan de Sovjet-Unie binnen zes weken. Er is geen officiële reden gegeven voor het bezoek van de Oostduitsers aan de Sovjet-Unie. Opmerkelijk is dat het bezoek samenvalt met tekenen die duiden op een strakkere houding van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland tegen over de Westduitse Bondsregering. De Russische nota over opleving van het nazisme in West-Duitsland werd aan de ambassades van de vier grote mogendheden in Moskou overhandigd ongeveer od het ogenblik, waarop de Oostduitse regering weigerde brieven in ontvangst te nemen van de West- AMSTERDAM. De angtoompatho- loog dr. J. Zeldenrust zal vandaag sec tie verrichten op het lijk van de 56-ja- rige G. J. de Kok uit Amsterdam. De Kok, die een logement aan de Oude zij ds Voorburgwal bewoonde, zou voor zijn opname in een ziekenhuis zijn mis handeld. De mar*, die zeer veel dronk, was opgenomen wegens uitputting. ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT Vijfduizend van de vijftienduizend leraren bij het christe lijk middelbaar onderwijs hebben za terdag uiting gegeven aan hun veront waardiging en verontrusting. Die gol den de voorstellen van minister Verin- ga (onderwijs en wetenschappen) over hun salaris- en rechtspositie. De ge voelens van de leraren mondden uit in een felle motie. Het laatste deel daar van was in feite een opdracht aan de lerarendelegatie in het georganiseerd overleg: alle regeringsvoorstellen die niet aan bepaalde voorwaarden vol doen worden afgewezen. Typerend voor de sfeer in de meer dan volle Merwedehal van het Utrecht- s Jaarbeurscomplex waren de discus sies na de inleidingen. „Wat gaat u doen", vroeg een van de leraren, „als ADVERTENTIE V AMSTERDAM Door de oplettend heid van twee Amsterdamse agenten zijn drie jongens aangehouden, die de brandkast van de Amsterdamse firma Honeywell hadden gestolen. Het was de surveillerende agenten opgevallen dat de auto, die voor hen reed, zo scheef hing. Toen zij harder gingen rijden, gin,» de auto er vandoor en ontstond er een achtervolging, die werd gewonnen door de agenten.. De loodzware brandkast werd in de auto gevonden. Een van de drie jongens had bij de bestolen firma gewerkt. Met een vorkheftruck had het trio de zware brandkast keurig in de auto ge tild. De politie weet nog niet hoeveel erin zit, omdat de kassier niet bereik baar was. Waarschijnlijk zitten er en kele duizenden guldens in. Eerder halden de drie jongens tussen de 21 en 22 jaar ingebroken bij een ander bedrijf, waar voor dui zenden guldens schade werd aange richt. Daar hadden ze de brandkast echter niet naar buiten kunnen krijgen. het georganiseerd overleg ontploft?" De voorzitter van de raad van lera ren, de heer A. F. J. Jacobs antwoord de: „De besturen van de vijf organisa ties zullen dan niet langer meewerken aan de ontwikkeling van de gedachten over de Mammoetwet". "Met andere woorden: de uitvoering van de wet komt dan in gevaar. De vijfduizend kwamen als één man pvereind en ap- plaudisserden vijf minuten aan één stuk. In de motie verklaren de leden van de samenwerkende organisaties una niem en nadrukkelijk dat de invoering van de Wet op het voortgezet onder wijs niet tot taakverzwaring mag lei den. Ook dat aantasting van de rechts positie van in dienst zijnde leraren, met name wat betreft de omvang van de volledige betrekking en de salaris sen onder geen voorwaarde zal wor den aanvaard. Volgens de motie moet ook aan hen die onder de werking van de Wet op het Voortgeze Onderwijs in dienst zul len treden, een rechtspositie en een sa lariëring in uitzicht worden gesteld die in overeenstemming zijn met het ni veau en de aard van hun onderwijs, opdat de kwaliteit daarvan gewaar borgd blijft. De raad van leraren, zo kreeg de vergadering te horen, meent dat de op bouw van het nieuwe salarissysteem en het hanteren van nieuwe maatsta ven voor het verwerven van een volle dige betrekking nadelig zullen zijn voor het christelijk middelbaar onder wijs. De komende loonschalen pakken nadelig uit voor de academici, voor de tijdig af studerenden en voor hen die een niet-volledige betrekking hebben. De laatste groep omvat bijna twee derde van het totale aantel docenten. Met name aan de verzwaring van de taak komt de minister onvoldoende te gemoet door de toewijzing van taak- uren. Als noodzakelijke voorwaarden „om de doelstellingen van de Mammoetwet zelfs maar waar te kunnen maken" sprak de vergadering zich uit voor in tegrale garanties voor de docenten en een ruime armslag in hun weektaak. duitse PTT en van de Westduitse mi nister van Verkeer, waarin werd voor gesteld om besprekingen te beginnen over vervoersproblemen door weder zijdse vertegenwoordigers. Oost-Duits land wenst slechts een gesprek op mi nisterieel niveau. ADVERTENTIE ENGELS PORSELEIN Vraagt folders bij de importeur: t HOOLHOES"lreneweg2 Bunde(L) (Van onze correspondent) BRUSSEL Drie roomst-katholleke geestelijken zijn in voorlopige hechte nis genomen in verband met een enorm zedenschandaal in het Vlaamse Oostak ker. Daar bevindt zich een instelling van de Zusters van Liefde, waarin voorna melijk voogdij-jongens worden opge voed die er door de kinderrechter of door sociale gemeentelijke instellingen aan werden toevertrouwd. De kinderrechter stelde een voogd aan, die al een aantel weken geleden is gearresteerd evenals een biechtva der. In het gesticht bevinden zich op het ogenblik tegen de honderd jongens tussen de negen en vijftien jaar. Uit het onderzoek is gebleken dat ook op de vakschool die door de leerlingen van het instituut bezocht werd, bijzon der onverkwikkelijke dingen gebeur den. In verband daarmee zijn twee geestelijken gearresteerd. Een hunner vertrok de dag voor zijn verhoor op be vel van zijn overste naar Nederland, doch hij kwam terug nadat een aanhou dingsbevel tegen hem was uitgevaar digd. Tegen twee andere geestelijken, die onalngs naar Brazilië werden over geplaatst, duurt het onderzoek nog voort, x Het parket heeft reden te veron derstellen dat in de loop der jaren eni ge honderden jongens het slachtoffer zijn geweest van de praktijken van de lieden aan wier zorgen zij waren toe vertrouwd. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! HONOLOELOE Het Britse vracht schip Baron Maclay heeft alle 26 opva renden overgenomen van het zinkend* Japanse vissersschip Seiku Maru. Tevoren waren er per parachute twe* Amerikaanse artsen op het vissers schip neergelaten, nadat daar brand was uitgebroken, waarbij enige beman ningsleden zwaar gewond waren. Deze spectaculaire redding geschied de op achthonderd mijl van Honoloeloe in noodweer waarbij de golven opliepen tot meer dan acht meter. De Japanners werden bij twee of drie tegelijk door reddingsvlotten naar het Britse schip gebracht, terwijl een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht boven de schepen cirkelde om aanwij zingen te geven. De twee Amerikaans* parachutisten verlieten als laatsten het wrak. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 5