Veenendaals dagblad Politiek rumoer in Italië Bulten Kostbaar schilderij van Schelfhout tussen afval Minister Klompé vond „Hoepla" beneden peil Reeds 120 doden in India na hevige aardbeving Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Washkansky steeds beter Rusk wil geen „hearing" over iëtnam Familie-bende uit Tiel veroordeeld MAN VAN MOORD OP MEISJE VERDACHT Chaos door sneeuw en 'Js Maand eerder afzwaaien voor 20.000 militairen KOORTS VELDE PETER POST ZWENDEL IN ANTWERPEN Sneeuw in Spanje RECHTSZAAK TE ROME RAKELT BERICHTEN OVER STAATSGREEP IN 1964 OP Paneel met paleis 't Loo erop Leven in Bombay ontwricht Geleidelijke stijging van temperatuur Openlucht-les SCHANDAAL VERKLARING TROIKA FOTO Royalisten in Jemen teruggeslagen Twee auto s tegen vrachtwagens gebotst: twee doden Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f '1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 12 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 293 De Italiaanse regering krijgt wellicht te maken met een politieke crisis in verband met de bewering, dat het land in juli 1964 maar ternauwernood is ontsnapt aan een militaire staatsgreep. De generaal van de Carabinieri, Co- simo Zinza, heeft voor de rechtbank in Rome, die de zaak behandelt, tegen de hoofdredacteur en een andere journalist van het Italiaanse tijdschrift l'Espresso verklaard dat hjj een lyst met namen van 44 mensen had gekregen, die kort voor de staatsgreep gearresteerd hadden moeten worden. Louis Washkansky maakt het goed; lachend liet hij zich fotograferen. KAAPSTAD De toestand van hart patiënt Washkansky blijft vooruitgaan, zo heeft een woordvoerder van het zie kenhuis Groote Schuur in Kaapstad meegedeeld. Begin januari willen pro fessor Barnard en zijn medewerkers opnieuw een harttransplantatie verrich ten. Washkansky degt zich veel beter te voelen dan voor zijn operatie. Hij heeft gisteren een krant gelezen en bezoek gehad van dr. Carel de Wet, een Zuid- afrikaanse minister, die hem de geluk wensen van de regering overbracht. De enorme kosten die ermee gepaard gaan en de schier onmogelijke opgave voldoende teams van specialisten en verpleegsters te vormen, zullen voorko men dat harttransplantaties op grote schaal zullen kunnen worden uitgevoerd om de gemiddelde leeftijd van de mens te verhogen, aldus heeft professor Schire, directeur-geneesheer van het Groote Schuur-ziekenhuis, verklaard. T\e eendenkooi van Lekkerkerk is min of meer een blok aan 't been van het Z.-Hollands Landschap; zij moet nodig gerestaureerd worden en een redelijke exploitatie van dit unieke 15 ha omvattende, natuurreservaat met zijn echte, weinig voorkomende rivierbos schijnt te zijn uitgesloten. Daarom heeft kooiker Tukker er een nieuwe bestemming voor bedacht, die mij in de verte herinnert aan de Ve- luwse hertegaanderijen en die men met de naam „instructiekooi" zou kun nen betitelen. Wanneer er een be scheiden Rijkssubsidie zal zijn ontvan gen, kan de kooibaas n.l. landschappe lijke en botanische excursies organise ren. Hij heeft 1.1. zomer al meer dan een demarche gehouden en bevond een bedroevende kennis van bomen, plan ten, bloemen en vogels bij zijn pu bliek. Krijgt hij een bescheiden ont vangstcentrum, dan kan tevoren een uitleg worden gegeven c.q. met dia's en/of een filmpje over het vangen en ringen voor de ornithologische weten schap van eenden. Voorts kunnen tal van attributen, die verband houden met deze oer-oude, echt-Hollandse bui tencultuur worden tentoongesteld en uitgelegd; ook hoort er de historie der eendenkooien bij en je zou nog van alles kunnen bedenken voor een boei ende omlijsting. De Rotterdamse e.a. scholen krijgen een interessante uit wijkmogelijkheid voor leerzame, bij zondere excursies en ook denkt vriend Tukker aan de Kinderdijk vlakbij, waar duizenden bezoekers komen, die graag zo'n eendenkooi zouden bezich tigen, want vooral buitenlanders heb ben daar geen notie van. Er zit heus wel wat in, zou ik zeggen. 12-12-67 A. B. WIGMAN De beide journalisten staan terecht op beschuldiging van laster. Ze zijn aangeklaagd door generaal Giovanni de Lorenzo, de voormalige stafchef van het Italiaanse leger, omdat zij ver klaard hadden dat hij de staatsgreep had voorbereid. De communisten en de socialisten hebben geëist dat de rege ring de zaak tot op de bodem uitzoekt; de socialisten zitten samen met de christen-democraten in de regering. Generaal De Lorenzo is in april als stafchef de laan uitgestuurd zonder op gaaf van redenen, nadat er een schan daal was ontstaan over het optreden van de militaire inlichtingendienst, waarvan hij van 1956 tot 1962 de lei ding had. Blijkens een officieel verslag had deze dienst Italiaanse politici, in dustriëlen, bisschoppen en andere vooraanstaande burgers bespioneerd en dossiers aangelegd over hun privé- aangelegenheden. L'Espresso heeft gesteld, dat gene raal De Lorenzo tijdens de crisisperio de in 1964, toen de politieke partijen niet in staat waren een levensvatbare regering te vormen, samen met ex- president Antonio Segni een plan heeft uitgewerkt voor de machtsoverneming door het leger. Generaal De Lorenzo heeft dit met kracht ontkend. Nu zit men dan met de verklaring van generaal Zinza. Hij zei voor de rechtbank dat hem op een geheime bij eenkomst van hoge officieren van de carabinieri in juni 1964 een lijst was overhandigd met de namen van 44 men sen. Zodra het bevel daartoe was ge geven, had hij hen allemaal moeten ar resteren -n naar een vliegveld moeten brengen. Het bevel was echter nooit ge geven. De Italiaanse regering heeft ontkend dat er plannen zijn beraamd voor een staatsgreep. Zij wil geen openbaar on derzoek laten instellen, omdat bij deze zaak militaire geheimen betrokken zijn. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een schrijven aan de commissie voor Buitenlandse Zaken van de senaat een debat over de Viët- nam-politiek van de Amerikaanse rege ring in een openbare „hearing" van de commissie van de hand gewezen. De Democratische senator, Albert Gore, heeft gisteren meegedeeld, dat Rusk reeds op 8 december in een brief aan de voorzitter van de onderhavige commissie, Fulbright, dit heeft doen weten. Rusk motiveert zijn afwijzing van een openbare behandeling met het argu ment, dat noodzakelijkerwijs militaire kwesties en de „delicate betrekkingen" met andere regeringen ter sprake zou den moeten komen. Rusk is echter wel bereid achter ge sloten deuren met de senaatscommissie te discussiëren en later een gecensu reerd verslag te laten publiceren. Gore spreekt het vermoeden uit, dat Rusk op aanwijzing van president John son de openbare behandeling afwijst. Maar Johnson zal naar de mening van Gore de eenheid van het land en het vertrouwen in zijn regering niet ver sterken als hij een openbaar onderzoek van zijn beleid uit de weg gaat. De laatste openbare Viëtnam-„hear- ing" met Rusk in de commissie is twee jaar geleden gehouden. ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft vanmorgen de 39-jarige chauffeur Nico v. O. uit Tiel veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek. Van O. wordt be schouwd als de leider van de familie bende, die in het begin van dit jaar een aantal overvallen op alleenwonen de oudere dames pleegde. Er was te gen hem 8 jaar geëist. De zoon van Van O., de 19-jarige Nico kreeg 2 jaar en 6 maanden. Tegen hem was 4 jaar gevangenisstraf geëist. De vriendin van vader Van O., de 19-jarige Anneke S., die ook aan de overvallen meedeed, werd veroordeeld tot 12 maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De vrouw van Van O. kreeg 5 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Zij hield zich onder andere bezig met het vervaardigen van maskers e.d. De officier van Justitie had tegen beide vrouwen resp. een straf van 1 en 2 jaar geëist. "Deter Post, de ster van de Amster- damse Wielerzesdaagse, is ziek. Met 39 graden koorts moest de lange Amstelvener, op advies van zesdaag sedokter A. M. Faber, in bed blyven. Tegen middernacht bleek zjjn tem peratuur nog 38.1 te zün. Besloten werd dan ook de neutralisatie van Post te verlengen tot de maximale termjjn, zodat hij respijt kreeg tot vanmiddag 1 uur. Post, zo bleek uit een verklaring van dokter Faber, had te veel koude dranken gebruikt, met ingewands stoornissen als gevolg. De „koning van de zesdaagse" was geveld. Van onze correspondent LONDEN Een „waardeloos" stukje mahoniehout, gevonden door een Engelse werkster bij het schoonmaken van een huisje van haar baas, blijkt een kostbaar schilderijtje te zijn van de negentiende-eeuwse schilder Arie Schelfhout. Het paneeltje stelt het paleis Het Loo voor. „Een aardig stukje mahoniehout", dacht de werkster, toen zij het paneel tje vond tussen een hoop rommel die moest worden verbrand. „Misschien kan meneer daar nog wat van maken." Niet meneer, maar kunstkenners van het bekende Londense veilinghuis Chris tie en van een kunsthandel in de Britse hoofdstad hebben er wat van gemaakt. De werkster had haar „meneer", een hoge functionaris van een Engels olie concern, wel eens met meubels zien knutselen, dus bracht zij het stuk hout naar hem toe. Men ging ermee naar Christie waar een der deskundigen door een dikke laag vuil en vernis op het hout een af beelding ontdekte van een gebouw dat hem erg interessant voorkwam. Er wap perde een vlag op die hij als de Neder landse herkende. Voor 't gebouw reed een vreemd rijtuig, getrokken door een driespan. Een Russische troika, dacht men bij Christie. De deskundige voor Russische kunst van Christie werd erbij gehaald en die wist zich te herinneren dat Willem H, koning van Nederland getrouwd was met Anna Paulowna, dochter van de Russische Tsaar Paul I. De koningin had een troika mee naar Nederland ge nomen. Misschien stond Anna Paulow na wel op het schilderij, aldus deze des kundige. Instanties in Den Haag werden inge schakeld, er ging een foto van het pa leis Het Loo naar Londen en weldra bleek er geen twijfel meer mogelijk. Dit was een schilderij van Schelfhout van het paleis Het Loo. Het schilderij zou intussen via de kunsthandelaar, die het bij Christie op een veiling heeft gekocht voor nog geen vijfduizend gulden, zijn verkocht aan de Haagse firma Pieter A. Scheen. „Voor een bedrag van vijf cijfers, aan zienlijk meer dan waar wij het voor hebben gekocht," zei men ons gisteren in Londen bij W. H. Patterson en Ship- man, de kunsthandel die het paneel op de veiling heeft gekocht. De heer Scheen ontkende desgevraagd iets van deze zaak af te weten. „Het doek heeft niet bijzonder veel opgebracht op onze veiling", aldus Christie. Maar zonder de juiste ge schiedkundige identificatie zou het aan zienlijk minder hebben opgebracht. De vijfduizend gulden heeft de meneer van de oliemaatschappij gedeeld met zijn werkster. BRUSSEL De Antwerpse politie heeft een autohandelaar gearresteerd, die in anderhalf jaar tijds een dertig tal mensen zou hebben opgelicht voor in totaal circa twee miljoen gulden, zo meldt de Belgische pers. De man zou van zijn slachtoffers geld hebben los gekregen, nadat hij hun fictieve contrao- ten had laten zien van door hem ver kochte auto's, waaruit moest blijken, dat hij grote sommen geld te goed had. De berichten maken ook melding van de arrestatie van een functionaris van een verzekeringsmaatschappij en on dervraging van een notaris, die bij de ze affaire betrokken zouden zijn. BEIROET Het royalistische offen sief tegen de Jemenitische hoofdstad Sanaa is volgens gisteren in Beiroet ontvangen berichten mislukt. De repu blikeinen zouden de omsingeling door broken en de belangrijkste wegen van vijanden gezuiverd hebben. AVEREEST Op verdenking van moord op de vijftienjarige Nellie de Haan, heeft de Rijkspolitie gisteren de 37-jarige J. D. uit Dedemsvaart aan gehouden. Nadat hij aanvankelijk met grote stelligheid had ontkend de moord te hebben gepleegd, weigerde de man gisteravond ook maar iets te zeggen. Hij is opgesloten in het politiebureau in Ommen en zou vandaag verder worden verhoord. Nellie de Haan werd donderdag avond 23 november in een bietenland in de buurtschap Den Oosterhuis on der de Overijsselse gemeente Avereest na een poging tot aanranding ver moord. Vijftien rechercheurs zijn gister avond uitgezwermd om allerlei pun ten uit het eerste verhoor van D. met nadere informatie te controleren. Daarbij werd ook het door D. opgege ven alibi onderzocht. De politie is tot deze arrestatie over gegaan. omdat er bij het uitgebreide buurtonderzoek verschillende feiten naar voren waren gekomen, die D. verdacht maakten. D. is getrouwd en heeft een gezin. Hij is afkomstig uit de buurtschap Den Oosterhuis, waar hij nog vaak familie bezoekt. Het gezin De Haan kent hij zeer goed. Ook kent hij de landbouwer Melitz uit Zuidwolde, waar Nellie die avond melkmonsters had genomen, voordat zij op weg naar huis verdween. In au gustus was het twintig jaar geleden, dat D. de boerderij van Melitz in brand had gestoken. De boerderij brandde toen af. WASHINGTON Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft een artikel in de federale wet, dat leden van com munistische actiegroepen uitsluit van functies bij defensie-instellingen, on grondwettig verklaard. DEN HAAG Het programma Hoepla van de VPRO, met meningen van militairen over Vietnam, heeft minister Klompé gisteravond in de Tweede Ka mer als „beneden het peil van de goede smaak, dat men mocht verwachten" aangemerkt. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zei dit in antwoord op de vraag van de liberale afgevaardigde mevr. Van Someren- Downer of hier geen sprake was ge weest van het uitlokken van een straf baar feit. Volgens het Kamerlid waren in dat programma dronken matrozen en sol daten in de trein geïnterviewd over Viëtnam. „Bracht de VPRO het bier in de trein en wat voor last hebben de militairen dientengevolge gehad?" had mevr. Van Someren gevraagd. Ze doelde op een onderzoek dat de minis ters van Defensie en Justitie zouden kunnen instellen. Zij kon zich levendig indenken, dat de VPRO hierdoor leden verliest: „Ik kan U wel toevertrouwen dat ik daartoe ook behoor". „Het was een zwart-wit-uitzending", aldus minister Klompé, „maar ik heb het idee, dat deze door mevr. Van So meren een beetje gekleurd is voorge steld". De minister dacht dat er één dronken soldaat in voorkwam. Ook had zij de indruk gekregen, dat het publiek in het algemeen zich wel heel scherp op de „missers" concentreert, terwijl er volgens haar toch voldoende goede programma's zijn. ZORGBAREyD Wel erkende zij, dat een aantal er van haar toch ook wel zorgen baarde, met name het programma van de NVSH. Ir. K. Kooij, de voorzitter van de VPRO, vond het moeilijk om over het programma te oordelen omdat hij de uitzending niet heeft gezien. „Ik heb er ook niets bijzonders over gehoord. Er is niet over gediscussieerd. Wel weet ik, dat er nogal verschillend over wordt gedacht". BOMBAY Vanmorgen zqn te Poona en Bombay lichte aardschokken gevoeld. Nog geen 24 uur tevoren was het gebied van Koynanagar in het westelijke Ghat-gebergte, 250 km ten zuidoosten van Bombay, door een verwoestende aardbeving geteisterd. Chaos op de weg langs de Engelse zuidkust tengevolge van sneeuwstor men; 'honderden auto's moesten de „strijd" tegen de elementen opgeven. Met man en macht moesten de wa gens worden uitgegraven. Het aantal doden in Koynanagar is thans gestegen tot 120. Het zoeken naar de doden gaat onverminderd voort en volgens onofficiële ramingen zal het totaal stijgen tot 200. Het aantal ge wonden, dat behandeling behoeft, is thans tot 1.600 gestegen. De ziekenhui zen in Karad Sangli en Satara, die het dichtst bij de getroffen streek liggen, zijn overvol. Konvooien met medisch personeel, levensmiddelen en geneesmiddelen plus reddingsbrigades baanden zich vanmor gen een weg over zwaar beschadigde wegen naar het geteisterde gebied. Vrouwen en kinderen Het zwaarst getroffen is Koyna, een stad bij de dam met 10.000 inwoners. De meeste slachtoffers kwamen om 't leven of werden gewond toen hun hui zen instortten, die voor het merendeel gebouwd zijn met niet gebakken stenen en zonder houten of stalen steunbalken. Het merendeel der slachtoffers bestaat uit vrouwen en kinderen. Een andere zwaar beschadigde plaats is Rohni, een dorp dat gebouwd werd voor gepensioneerde militairen. In Koy na bleven alleen een paar ijzeren schu ren overeind. Maar de beving schijnt de Koyna-dam, een van de grootste in Azië, onbeschadigd gelaten te hebben. In Bombay, de op een na grootste stad in India, vertoonden vele gebou wen gescheurde muren en stortten en kele oude bouwwerken in. Het uitval len van de elektriciteit, die geleverd wordt uit Koyna, bracht een aantal fa brieken tot stilstand, met het gevolg dat 700.000 arbeiders een paar dagen niet aan het werk kunnen. De economi sche verliezen worden geraamd op 260.000 dollar per dag. OLDEBROEK Gisteravond is de veertigjarige W. van de Stege uit De Zande (gemeente IJsselmuiden) op de Zuiderzeestraatweg in Oldebroek met zijn personenauto tegen een terzijde van de weg staande vrachtauto gebotst. De man, die alleen in de auto zat, was vrijwel op slag dood. GORINCHEM De 38-jarige heer P. A. van Mourik uit Gorinchem is vannacht in het ziekenhuis van zijn woonplaats overleden aan de verwon dingen, die hij gisteravond bij een ver keersongeval opliep. Hij reed toen op de provinciale weg in de gemeente Giessenburg met zijn personenauto te gen een vóór hem rijdende vrachtwa gen. MINISTER KLOMPé niet alleen „missers" DEN HAAG Twintigduizend dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht mogen Ln 1968 en begin 1969 een maand eerder afzwaaien. Deze diensttijdverkorting betekent voor de Landmacht een besparing op de exploitatiekosten van ongeveer vijf miljoen gulden. Daarmee was in de be zuinigingsplannen voor 1968 al reke ning gehouden. Het gaat om dienstplichtigen, die tussen 31 mei 1936 en juli 1967 onder de wapenen zijn gekomen en die be horen tot de zogenaamde Indas-eenhe- den. Indas-eenheden zijn onderdelen, die in de organisatie van bijvoorbeeld, een bataljon of afdeling maar eenmaal voorkomen en waarbij het personeel op individuele basis wordt ingedeeld. (In dividueel aanvullingssysteem). Het personeel van zo'n onderdeel verlaat dan ook weer op verschillende tijdstip pen de dienst. Voor de lichtingsploegen, die vanaf september van dit jaar opkwamen is de diensttijd bij de Landmacht verminderd tot achttien maanden (reserve-officie ren, onderofficieren en soldaten-specia list) en zestien maanden (de meerder heid van soldaten niet-specialist). Deze diensttijdverkorting werd bereikt door een concentratie van de eerste oplei- dingstijd en de invoering van een ge automatiseerde indeling van alle dienst plichtigen. In de overgangsperiode van thans is het mogelijk gebleken aan een vrij ruim aantal dienstplichtigen van voor september 1967 opgekomen lichtingsploe gen ongeveer een maand eerder klein verlof in afwachting van groot verlof te verlenen. MADRID Spanje werd vandaag getroffen door sneeuw en harde wind, zelfs in de badplaatsen aan de Middel landse Zee die gewoonlijk niet weten wat kou is. (Van onze weerkundige medewerker) tVrt kleine, maar vrij intensieve de- pressie op de Noordzee voert een aanval tegen het Europese vorstgebied uit. De oceanische stoottroepen heb ben hun eerste successen voorname lijk op hoger niveau geboekt. De daar doordringende zachtere lucht met een hoog vochtgehalte bracht in Gelder land circa een centimeter sneeuw, regen en motregen bij een tempera tuur aan de grond, die vanmorgen om acht uur varieerde van -0.5 tot -0.1 graden. Gevolg: gladde weggedeelten, vooral waar het schoongemaakt was. Gisteravond was de temperatuur in onze provincie eerst nog gedaald tot -4 a -5 graden. De zachtere lucht zal vandaag lang zaam van west naar oost vorderen en vermoedelijk vanavond dicht bij de oostgrens gearriveerd zijn. Wij ver wachten in Gelderland echter pas morgen een wat duidelijker stijging van de temperatuur tot 2 a 4 graden boven het vriespunt, na ruiming van de wind naar het westen tot noord westen. In de komende nacht zal het nergens meer tot vorst komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1