URKER VISSERSKOOR IN OUDE KERK WEINIG ACTIVITEITEN IN 1968 Gemeente laat bescheiden rol spelen Trottoir langs Veenendaalseweg INTERESSE VOOR VORMING BEDRIJFSJEUGD MINDER Oorzaak: weinig jong personeel Kerstzangdienst MIST Activiteiten van Vegabe gaan door Voetballers restaureerden hun clubgebouw School Lezing over Boeddhisme Amerongers gaan zwemmen in Amersfoort Meer mm DEUR u uw 10550 11079 DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Garagehouders streven naar samenwerking VEENENDAAL Hoewel de N.V. Veenendaalse Garagebedrijven i.o. (Vegabe N.V.) geen kans meer heeft om een nieuw benzinetankstation aan de Rondweg-west te bouwen gaan de bedrijven, die hiertoe het initiatief ge nomen hebben toch door met het opzetten van deze nieuwe onderneming. In eerste instantie zal worden nagegaan of ook bij de Veenendaalse garage houders. die niet aan de route Kerkewijk-Hoofdstraat-Nieuweweg zijn geves tigd, belangstelling bestaat voor een inbreng in de nieuwe onderneming. VEENENDAAL Op zaterdagavond 16 december lal om 8 uur in de Oude Kerk op de Markt te Veen en daal het Urker Visserskoor Crescendo" optreden o.l.v Mei tuiert Kramer. Het koor zal een programma ver zor gen,dat geheel op het Kerstfeest gericht is. Het Urker koor is opgericht in september 1953 en komt met circa 100 leden naar V eenend aal. De zangers geven maande lijks concerten. Uitnodigingen ontvangt men zelfs uit Ca nada en de Verenigde Staten. Er wordt opgetreden in klederdracht. Organist op deze avond is Jan Bonefaas. De 10-minuten-meditatie wordt verzorgd door ds. A. Vroegindewey, die als onderwerp gekozen heeft Blijde boodschap". De avond gaat uit van de Hervormde Jeugdraad en wordt geleid door dr. C. Graafland. De toegang tot deze avond is geheel vrij. jL - ":X' i W- fililii m? wm O "y De Veenendaalseweg zal voorzien worden van trottoirs. De foto laat zien, dat dit zonder meer een noodzakelijkheid is. EDERVEEN In Ederveen bestaan nog mogelijkheden om de woningbouw ver der tot ontplooiing te brengen. Dit deelt het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Ede mee in de memorie van antwoord aan de commis sies, die zich belast hebben met het begrotingsonderzoek voor de dienst 1968.» En kele commissieleden hadden hieromtrent vragen gesteld aan B. en W. Zü dron gen er verder op aan de stedebouwkundige opdracht te verlenen voor het ont werpen van een plan voor Ederveen. Uit het antwoord van het college blijkt dat men op dit punt geen al te definitieve toezeggingen kan doen. „Er wordt aan een herziening van het bestemmingsplan voor het buitengebied gewerkt", aldus bur gemeester en wethouders. Ederveen en De Klomp zijn in de commissievergaderingen vele malen ter sprake gekomen. Wat de woning bouw betreft merkt het college nog op, dat de woningwetbouw zoveel mogelijk in het dorp Ede geconcentreerd zal worden. De woningbouw in buitendor pen (Lunteren, Ederveen. Harskamp, Wekerom en Otterlo) zal worden afge stemd op de plaatselijke behoefte. De verbetering van het wegennet in de gemeente Ede geldt in Ederveen al leen de Kromme weg. Deze zal in de loop van het volgend jaar van een slijt laag worden voorzien. Een van de commissieleden is van oordeel dat er sprake is van een ge vaarlijke situatie aan de Veenendaalse weg te De Klomp, omdat deze weg nog steeds niet van tegeltrottoirs is voor zien. Naar aanleiding hiervan deelt het college mee, dat er volgend jaar een voorstel tot het verstrekken van het hiervoor benodigde krediet zal worden aangeboden. Het voetpad langs de ge noemde weg zal dan doorgetrokken en betegeld worden. In een van de com missies is voorts de vraag gesteld of het college de mogelijkheid wil onder zoeken tot het stichten van een openba re kleuterschool in Ederveen. Het col lege wijst er echter op, dat er zestig kleuters nodig zijn om tot de stichting van een dergelijke school te kunnen overgaan. In bijzondere gevallen kan de Kroon dit aantal lager stellen. Het minimum in dit geval is twintig. B. en W. zullen met een voorstel komen, zo gauw zich daartoe een mogelijkheid voordoet. De bouw van een dorpshuis in Eder veen zal voorlopig nog wel op zich la ten wachten. Men ziet hiertoe alleen mogelijkheden als de realisering ervan gekoppeld wordt aan een gymnastieklo kaal. Van de tien openbare scholen, die er in de gemeente Ede zijn, kost de Val- leischool aan De Klomp de gemeente verreweg het meeste geld. Door de wijze waarop de school ge bouwd is vergt het onderhoud hogere kosten dan normaal is. De kosten per leerling voor schoonhouden van het ge bouw, verlichting en verwarming zijn belangrijk hoger dan bij andere scho len. Er volgen momenteel slechts 22 kinderen onderwijs aan deze school. Het college stelt de raad voor het bedrag' per leerling vast te stellen op f 334,14. Het gemiddelde bedrag voor de andere openbare scholen in de gemeente be draagt f 114,33 per leerling. Het college is dan ook van plan het bedrag voor de Valleischool niet door te berekenen in de gemiddelde kosten per leerling die gelden voor het open baar onderwijs in de gemeente. Volgens de Lager-Onderwijswet is hiervoor van het ministerie een specia le beschikking noodzakelijk. In de vergadering van 21 december zal de raad hieromtrent een beslissing nemen. SCHERPENZEEL In de morgen dienst van Tweede Kerstdag zal er weer een Kerstzangdienst in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden. Als al tijd zal de christelijke zangvereniging „Soli Deo Gloria" haar medewerking verlenen. Voor de hieuw ingekomenen van Scherpenzeel is dit een unieke kans om deze samenzang van nabij te erva ren. Mogelijk is dit een inspiratie om na de Kerst zelf daadwerkelijk deel te nemen in dit zangkoor. De repetities worden gehouden in het verenigingsge bouw aan de Molenweg, elke vrijdag avond van 8-10 uur. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.3U uur van 17.30 18.80 uur uur Zaterdags 16.30—17.30 Heden, dinsdag VEENENDAAL Trefpunt 19.45 uur: Kerstfeestviering N.C.V.B.-Zuid. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Garage de Haas, 20 uur: Volkskerstzang. LEERSUM Damlust, 20 uur: Bijeenkomst Nut. Lezing Ing. W. Moerdijk over „Het wonen en het woonhuis van ongeveer 1500 tot heden." BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De zondares van Athene". De N.V. Veenendaalse Garagebedrij ven i.o. kwam vorige week ter sprake tijdens de vergadering van de Veenen daalse gemeenteraad. Het college van B. en W. kwam toen met een voorstel aan de Rondweg-west een perceel grond te verkopen aan Shell Verkoopmaat schappij Nederland voor de bouw van een nieuw tankstation. Na het sluiten van de inschrijftermijn was een schrij ven van de N.V. Vegabe ontvangen om alsnog in de gelegenheid te worden ge steld een bod op het betreffende per ceel grond uit te brengen. Het gemeen tebestuur vond het niet correct om het Veenendaalse bedrijf alsnog mee te la ten dingen. Wethouder R. Koppenberg sprak in dit verband van goed koop mansfatsoen. De activiteiten van de N.V. Vegabe zijn daarmee niet van de baan. „De Rondweg-kwestie" heeft de oprichting van de nieuwe N.V. verhaast", aldus de heer W. Koch directeur van Ford Vee nendaal, die zich verder evenals zijn collega's aan de doorgaande route door Veenendaal gedupeerd acht, dat het nieuwe tankstation aan de Rondweg niet door de Vegabe zal worden geëxploi teerd. „Als de aansluitingen van deze nieuwe weg in de toekomst gerealiseerd zullen zijn, zullen we een belangrijke stuk inkomsten missen", aldus de heer Koch. Personeelsontslag achtte hij hier door zelfs niet onmogelijk. Nu de bouw van een tankstation voor goed voor de N.V. Vegabe verkeken is gaan de initiatiefnemers zich binnen kort wenden tot de overige Veenendaal se garagehouders met de vraag of zij in de nieuwe onderneming willen par ticiperen. De doelstellingen van de nieuwe n.v. zijn verder o.a. het aankopen van ma terialen en gereedschappen, die voor d« individuele garagehouders te veel ka pitaal vergen. „We denken in dit ver band aan een rollenpersbank kosten f 40000,- en gezamenlijke inkoop van banden, auto-accessoires e.d." aldui de heer Koch, die goede hoop heeft dat binnenkort, eventueel samen met de overige garagehouders, spijkers met koppen geslagen kunnen worden. RENSYVOUDE Vrijdagavond kwa men de eerst-elftalspelers met reser ves in het clubgebouw op het terrein „De Hokhorst" bij elkaar om daar nog een wat late Sint-Nicolaasavond te hou den. Het was voor het eerst dat in hel eigen gebouw een dergelijke avond ge houden kon worden. De voetballers hadden het clubge bouw een ander aanzien gegeven door in hun vrije tijd het interieur te ver nieuwen. Er werd een plafond in de kleedkamers aangebracht en de houten tussenwand werd vervangen door een uitneembare afscheiding zdat er een knusse vergaderruimte ontstond. Vrijdagavond plukte men de eerst# vruchten van de zelfwerkzaamheid. Ie dere speler had een pakketje meege bracht die later op de avond werden verloot. Voorzitter Overeem bood trai ner Van Soest enige presentjes aan. Na bespreking van de spelregels bleef men nog een tijdje gezellig bij elkaar en werd er een kaartje gelegd. Voor de jeugd- en andere elftallen hoopt men, ook nu de winter 't spelen op het veld onmogelijk maakt, enkele van de avonden te organiseren en zo de band tussen de spelers te ver sterken. VEENENDAAL Het aamal cursisten van de Stichting Vorming Be drijf s jeugd voor Veenendaal en Omgeving is in verhouding tot voorgaande jaren sterk teruggelopen. Vooral in de categorie van de veertienjarigen is er nog maar weinig animo voor het vormingswerk. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat de bedrijven de laatste tijd vrijwel geen jeugdig personeel hebben aangenomen. De heer J. C. Visser, directeur van de Stichting Vor ming Bedrijfsjeugd, gelooft wel dat de aninu? voor de volgende cursus, die van 1968-1969, weer zal toenemen. Bovendien bestaat de kans. dat in janua ri 1968 er nog enkele cursisten bij zullen komen. Over het geheel genomen blijft het aantal cursisten echter ver beneden het gemiddelde van vorige jaren. Aan de huidige cursus nemen 80 jongens en 45 meisjes deel. Een totaal dus van 125 cursisten, terwijl voor gaande jaren dit aantal 200 bedroeg. Het aantal veertienjarige cursisten was vorige jaren gemiddeld 50 (jon gen). De huidige cursus, 1967/1968, wordt slechts door 16 jongens bezocht. De heer Visser meent dat veel ouders hun kinderen, die anders zouden gaan werken, vorig jaar verder lieten stude ren. „Men wist dat er weinig werkge legenheid voor de kinderen was en dat men bovendien met een diploma meer kan bereiken". De directeur van de stichting voegt hieraan toe, dat waar schijnlijk veel van deze kinderen, die men min of meer uit angst voor de toekomst verder heeft laten studeren, op hun huidige school wellicht zullen stranden en bij gevolg dan volgend jaar gaan werken. Hieruit meent hij te kunnen concluderen dat er voor de vol gende cursus meer animo zal zijn: „Ook hebben veel bedrijven als voor zorgsmaatregel geen jeugdig personeel aangenomen", aldus de heer Visser. Omdat er echter de laatste tijd spra ke is van enig economisch herstel zal men volgend jaar naar zijn mening wel weer overgaan tot werving van jonge krachten. laten zijn niet vervangen door perso neel van ons", zegt hij, ..Wij hebben geen jong bloed meer kunnen aanne men". Hetzelfde geldt voor de Rit meester Sigarenfabrieken. De heer W. van Amerongen, personeelschef van de Ritmeester, vertelt ook dat men geen veertienjarig personeel meer heeft aan genomen; juist omdat dit personeel door verplicht onderwijs geen vijfen- veertigurige werkweek mag maken. Tijdens de cursus van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd worden de cur sisten een halve dag per week bezigge houden met sport, handvaardigheid en algemene vorming. Dit echter niet als doel, maar als middel. Het eindresul taat is niet zo belangrijk. Het gaat om het bezig zijn, om de samenwerking. Hierdoor wil men de jeugd verantwoor delijkheid ten opzichte van anderen bij brengen. inzicht in de maatschappelij ke opbouw, verantwoordelijkheid leren aanvaarden en dragen en doorzettings vermogen bij haar te kweken. Men moet elkaar leren accepteren, leren openstaan voor een andermans me ning. en leren die mening uit te lok ken. De heer Visser is er een voorstander van, dat ook jeugdige kantoorbedien den en jeugdig winkelpersoneel „ge vormd" wordt. Tot nu toe volgt alleen fabriekspersoneel de cursus. „Als de jeugd van school komt is die te indi vidualistisch. Men heeft altijd alleen met zichzelf te maken gehad. In de maatschappij is er voor zo'n mentali teit echter geen plaats. De jeugd moet volwassen gemaakt worden, zodat men samen kan werken en leven in 'n be drijf en in de maatschappij". De heer R. de Vries, vormingsleider in handvaardigheid, betreurt het dat men de waarde van het vormingswerk nog zo slecht beseft op de bedrijven: „Als de jongens hier zyn geweest en ze komen weer op hun werk, dan horen ze zoiets als: „Ach, 't is toch allemaal flauwe kul" of „Zo, heb je lol gehad?" Dan is alles wat we bereikt hebben in één klap weg". De leiding van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd bijeen. Links de heer Visser, in het midden de heer De Vries en rechts de heer H. Kaasjager sportleider VEENENDAAL In het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Kerkewijk 75 wordt vrijdagavond om 20 uur een lezing gehouden over het Boeddhisme. Spreekster op deze avond, uitgenodigd door de Soefi-beweging af deling Veenendaal, is mej. dra. S. La- bordus. AMERONGEN Op 21 december zullen de leden van de Amerongse Zwemvereniging weer eens te water kunnen gaan. Dan bestaat de mogelijk heid in het Sportfondsenbad te Amers foort te gaan zwemmen. Om kwart over zeven zal vanaf de Hof worden vertrokken. Amerongse zwemmers, die mee naar Amersfoort gaan, wordt ver zocht zich even op te geven door een van de volgende telefoonnummers te bellen 2367, 1480 of 2224. Men weet dan precies hoeveel auto's er moeten rijden om allen te kunnen vervoeren. De personeelschef van de Koninklij ke Scheepjeswolfabrieken, drs. J. F. A. Rutten vertelde dat er van deze fa briek ongeveer evenveel jeugdig perso neel als vorige jaren een halve dag per week de Stichting Vorming Be drijfsjeugd bezoekt. „De jeugd, die wij hebben gaat naar de Stichting", zei hij. De personeelschef van de Panter Si garenfabrieken meende zelfs dat er van dit bedrijf meer deelnemers dan nor maal naar het Vormingswerk worden gestuurd. „Wij hebben enige tijd gele den 'n enorme wervingsactie voor jong personeel gevoerd. Alle jongelui, die toen zijn aangenomen zijn nu ook cur sisten van de stichting", aldus de heer W. Jansen. De heer Takken, personeelschef van de Hollandia Wol- en Kousenfabriek bevestigde de woorden van de heer Visser: „De tweedejaars-cursisten, die vorig jaar de stichting hebben ver-

De Vallei | 1967 | | pagina 5