teddi Re nog Streven naar eenheid in kermiswereld mislukt 'oniij ker met een Philips deken dehele nacht heerlijkwarm PHILIPS uw merk van service en vertrouwen Yin Yang verdwijnt van YARA-scherm Y.P.R.O. had verlies van 500 leden nu gaan de koude nachten komen Ontploffing in voedingsstation voor aardgas Deel debiteuren van Teixeira is oninbaar Schmeh Federatie van exploitanten valt iveer in twee oude zuiltjesuiteen eur op SM IN DE ZAK GEDULD TONNEN WANTOESTANDEN OBJECTIEF Mr. F. H. Copes v. Hasselt in Den Haag overleden Nooit meer een kil, koud bed. Nooit meer koude voeten; de hele nacht constante, behaaglijke warmte en slapen als een roos. Dat kan met een Philips deken. Of het nu 2,12 of 20 graden vriest, u voelt zich de hele nacht behaaglijk van top tot teen. Een unieke kans om vooruit te komen, opleidingsmogelijkheden voorburger (VAK)diploma'S Technisch Specialist bij de Aspirant monteur VAM, Monteur VAM, Eerste monteur VAM, Koninklijke Landmacht. Werken in de Machinist bij het grond-, water- en wegenbouwbedrijf, Schademonteur VAM, praKtlJK van ae moaerne teCiinieK. en eigen vervoer), Radiomonteur VEV, VEV-bedrijfselectronicamonteur. vakdiploma's behalen. mi m De burgermaatschappij weer ingaan ïnfnnrwfiomiinnn als volleerd vakman, met een fikse 11I1U1 llIdllcUlU|JUll eeldpremie van duizenden guldens Gaarne ontvang ik -geheel vrijblijvend - nadere 0, op zak. Dat alles is weggelegd voor jongelui van 17 tot 26 jaar, die aan Adres: DINSDAG 12 DECEMBER 1967 VLAGTWEDDE In Vlagtwedde is maandagavond na een explosie brand uitgebroken in het voedingsstation voor aardgas aan de Wollinghuizerweg. De brand ontstond, toen monteurs bezig wa ren met reparatiewerkzaamheden aan een defecte leiding. Zij liepen brand wonden in het gezicht op, die door een plaatselijke arts werden behandeld. De brand werd door de brandweer van Vlagtwedde geblust. De aardgasvoorzie ning kan normaal voortgang vinden. AMSTERDAM De post debiteuren van het tn staat van definitieve sur séance van betaling verkerende ban kiershuis Teixeira de Mattos van f 22,9 miljoen is met T 18,8 miljoen vermin derd als een voorziening voor waar schijnlijke oninbaarheid. Er resteert zodoende een bate van nog slechts f 4,1 miljoen. Het totaal aan baten bij Teixeira be droeg op 15 november f 22,7 miljoen, de totale lasten f 42,9 miljoen zodat een nadelig saldo overblijft van f 20,2 mil joen. Een en ander blijkt uit een staat van baten en lasten, die de bewindvoer ders per genoemde datum hebben opge steld. De bewindvoerders hebben dit gedaan om de crediteuren van het bankiershuis, zijn dochters en zijn voormalig behe rend vennoot drs. F. een inzicht te ver schaffen in de stand bij de afwikkeling bij de boedel. Vrijdag is in het Amster damse Tropeninstituut een tweede ver gadering van de schuldeisers. Hierin zullen zij de rechtbank hun oordeel ge ven over de vraag of al dan niet tot verlenging van de surséance moet wor den besloten. Onder de lasten vormen de crediteu ren met f 27,2 miljoen de grootste post. Bij de dochterinstelling Forumbank be droegen de lasten op 15 november f 11, miljoen (waarvan f 10,8 miljoen schuld eisers), de baten f 3,5 miljoen. Hier zijn de debiteuren van f 1,2 miljoen voor bijna de helft oninbaar. Bij Dunlop en Co. en de heer E. v. Wessem, hande lend onder de naam Wed. Gerbert Re bel, resteren nadelige saldi van respec tievelijk f 2,2 miljoen en f 92.000. De staat van baten en lasten van drs. F. toont als enige in de reeks een batig saldo en wel van f 781.000. Van onze coi HEERLEN De pogingen om de ba neming Vascomij met een herfinancieri het laatste stadium gekomen. Veel hoop gingen was er gisteren echter niet. De bank Van Lanschot in Den Bosch kan voor de herfinanciering uit Zwit serse bronnen 15 miljoen gulden put ten. De bank eist daarvoor garantie van de gemeente Heerlen voor het he le bedrag. Bovendien moeten dan enke le grote crediteuren hun vorderi gen van 500.000 tot 1,5 miljoen gulden ais aandeel in de herfinanciering inbren gen. Er wordt de laatste dagen koorts achtig overlegd tussen de bij dit plan betrokken instanties en ondernemers. Daarbij treedt de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, als adviseur van de Brabantse bank op. Dezelfde bank hielp in 1963 Vasco mij ook al eens uit liquiditeitsmoeilijk heden met een (ook door de gemeente Heerlen gegarandeerde) lening van 5 miljoen gulden. Toen de bouwonderne ming vorig jaar ineenstortte was daar van pas een half miljoen gulden afge lost. De gemeente Heerlen nam in de loop van dit jaar die lening over. In totaal nam Heerlen voor meer dan dertig miljoen gulden aan lenin gen over. Voor rente en aflossing daar van moet elke maand diep in de (ge meente) zak worden getast. In totaal leed de gemeente al een verlies van iets meer dan een half miljoen gulden. Vorige maand besloot de raad van Heerlen tot uiterlijk half december ge duld te hebben met de Vascomijfinan- ciers. Daarna hebben Burgemeester en Wethouders eventueel volmacht om het 1277 huizen tellende woningbezit minne lijk aan te kopen of het desnoods op een executie aan te sturen. Een faillisse ment van Vascomij lijkt dan onafwend baar. i>i vu»»»HUI ïicu» Elsink heeft voor 120.000 het café cabaret De Koopermolen in Amsterdam gekocht van de inmiddels failliet ver klaarde naamloze vennootschap, die De Koopermolen met groot verlies exploi teerde. Het café-cabaret liep wel goed. De N.V. was voor de helft van Elsink en voor de helft van de Amsterdamse res taurateurs, de gebroeders Fagel. Nu komt de exploitatie geheel in handen van Henk Elsink. BREDA Er is ruzie in de kermiswereld. De Federatie van Kermisexploi tanten is ter ziele en de draaimolenaars en botsautomobilisten zullen weer ieder hun eigen zuiltje opzoeken: De Nederlandse Kennisbond (driehonderd rooms- katholieke leden) en de Bond van Kermisexploitanten Bovak (zeshonderd niet-katholieke leden). Het streven naar broederlijke eenheid onder de kermis klanten is mislukt en .diet geweten" van de kenniswereld, dr. mr. J. B. Sens (69), zit met de brokken. De heer Sens, oud-gemeente-secreta ris van Heerlen, voorzitter van de Ne derlandse Kermisbond en tot vorige week ook voorzitter van de toen nog be staande Federatie van Kermisexploi tanten. vindt dat hij in een rare wereld leeft. Hij geeft toe dat het niet boterde tussen hem en enkele andere bestuurs leden. Dat vindt hij een verdrietige zaak. Hij zegt: „Het is ontoelaatbaar dat bestuursleden aan de eeuwige concur rentiestrijd onder de kermisklanten wil len blijven meedoen en persoonlijke fi nanciële belangen boven die van de fe deratie stellen. Mag ik daar dan alsje blieft wat van zeggen? In dit kermiswe- reldje wil iedereen van iedereen pluk ken. Het gevolg is, dat de meesten het moeilijk hebben en dat er maar een héél klein groepje is, dat een redelijk inkomen bij elkaar weet te krijgen. Het initiatief om de federatie op te heffen is niet van mij gekomen, maar van de andere bestuursleden." De moeilijkheden, die de kermiswe reld in beroering hebben gebracht, zijn ingewikkeld. Het gaat vooral om een zaak, die in deze kringen leven of dood betekent: staanplaatsen, die vaak tegen zeer hoge prijzen kunnen worden ge kocht. Wanneer in een gemeente een kermis zal worden gehouden, worden de staanplaatsen geruime tijd van tevo ren bij openbare inschrijving verdeeld. Zo is het volgens de heer Sens een normale zaak, dat een kermis de ge meente Tilburg enkele tonnen oplevert aan staangelden. Een exploitant van een tent met autoscooters moet de gemeen te Rotterdam voor zijn staanplaats voor enkele dagen 45 mille betalen. In ande re gemeenten zijn de bedragen ten min ste even groot. Toch verdringen de ker misexploitanten zich om een plaatsje te krijgen, hoewel 't vaak kunst en vlieg werk vergt, om deze hoge bedragen tij dens de kermisdagen terug te krijgen in de kassa. In andere gevallen zijn er bemidde lingsbureaus die van een feestcomité, dat van de overheid een kermis mag or ganiseren, deze vergunnig voor enke le duizenden guldens kopen. Zo'n be middelingsbureau neemt dan op zich de kermis te organiseren. Het neemt con tact op met kermisexploitanten, die bij dat bemiddelingsbureau tegen veel geld een staanplaats kunnen kopen, of de ex ploitant moet een hoog percentage van zijn inkomsten tijdens de kermis aan het bemiddelingsbureau betalen. Voorzitter Sens zegt: „Dat z(jn wan toestanden. In veel gevallen heeft de ze situatie tot vriendjespolitiek ge leid. Het is toch logisch, dat ik dan kritiek heb op bestuursleden van de fe deratie, die er zo'n bemiddelingsbu reau op nahouden? Dan zijn die be stuursleden toch niet objectief, wan neer het om de belangen van een hele groep gaat?" Hij vertelt: „Toen ik als gemeente secretaris werd gepensioneerd, kwam het bestuur van de rooms-katholieke kermisbond mij in 1964 vragen, of ik voorzitter wilde worden. Men zocht een jurist, die niets te maken had met het kermisleven en er onafhankelijk tegenover zou staan". „De kermis heeft mij altijd nogal geïnteresseerd. Mijn hele familie woont in Amerika en enkele broers van mij hebben daar zelf zeer grote kermisat tracties. Vandaar dus mijn belangstel ling. Ook had ik hier in Nederland on der het kermisvolk een beetje naam gemaakt als feestredenaar, omdat ik voor de leden van de niet-katholieke bond wel eens inleidingen hield". „Maar goed, ze vroegen mij dus om voorzitter te worden en ik zei „ja, op één voorwaarde". Ik vond het een la chertje, dat voor pak weg duizend ker misexploitanten met allemaal dezelfde interesses en belangen twéé verenigin gen nodig waren. Ik zei, dat ik zou pro beren die twee kleine verenigingen on der te brengen in éen grote vereniging. Iedereen vond het een goed idee. Ik nam contact op met de niet-katholieke bond, en ook daar voelde men alles voor het plan". „Als eerste stap naar die ene toe komstige vereniging, stichtten wij in 1966 een federatie, waarvan het be stuur bestond uit bestuursleden van de twee kleine verenigingen. Tot zover ging alles goed. De moeilijkheden kwa men pas, toen de andere bestuursleden In de gaten kregen dat zij ten behoeve van de objectiviteit in het algemeen be lang moesten handelen en hun eigen belangen daarbij moesten aanpassen". Dat gaf dus problemen. Ruim een jaar lang probeerde de federatie van de grond te komen. „Als federatie kon den wij tenminste iets ondernemen", zegt de heer Sens. „Wij wilden het on derwijsprobleem voor kinderen van kermisexploitanten aanpakken. Wij wilden een beroep doen op de over heid om mee te werken aan het tot stand komen van winterverblijven voor kermisklanten. Wij wilden iets proberen te doen aan de hoge pacht sommen. Wij wilden onze leden probe ren te bewegen collectieve verzekerin gen af te sluiten Plannen, plannen, plannen. Zij zul len voorlopig in de ijskast worden ge stopt. „Voorlopig", want de heer Sens sop. „Vttoorlopig", wan d eher Snse zegt: „Laat deze schok eerst maar eens bij de bestuursleden en andere le den bezinken. Ik heb goede hoop dat de kermisexploitanten over een jaar of twee wat verstandiger zullen zijn ge worden. Misschien dat wij dan een nieuwe federatie kunnen oprichten". een akkoord een uitkering van 25 tot procent aan te kunnen bieden. Als st daarentegen op een faillissement tdraait is er zoals de zaken er nu x>r staan, voor die schuldeisers he- maal niets. HILVERSUM Het televisiemaga zine „Yin Yang" van de VARA wordt na de tweede aflevering op 20 decem ber stopgezet. Er zyn verschillen van inzicht tussen de samenstellers, die on oplosbaar bl(jken te zyn. Eindredacteur-regisseur Frans Boe len kan het niet eens worden met de ideeën van het redactieteam (Wim de Bie, Kees van Kooten, Ralph Inbar, Sonja Barend) en andersom. Het ging daarbij om regie, presentatie en in houd van dit magazine voor jongeren. Wim de Bie zegt: „Een kwestie van mentaliteitsverschil, helemaal vastge lopen. Zó zelfs, dat ook geen compro mis meer mogelijk is. Erg jammer." Frans Boelen heeft opdracht gekregen om begin volgend jaar met een nieuw jongerenprogramma op het scherm te komen. HILVERSUM. Ofschoon het niet gebruikelijk is tussentijdse cijfers te verstrekken over zyn ledenaantal, maakt de VPRO naar hjj mededeelt, hierop een uitzondering om de sensationele ge ruchten over dit aantal een halt toe te roepen. De V.P.R.O. telde op: 1 januari 1967 115.084 abonnees op Vrije Geluiden; op 1 juli 1967 was deze stand 115.212 abon nees op Vrije Geluiden, op 1 oktober 1967 114.578 en op 30 november 1967 109.214 abonnees op Vrije Geluiden. Van deze laatste stand zijn de bedankers per 1 januari 1968 reeds afgetrokken. Het aantal leden-contribuanten vijf gulden per jaar is van 1 januari 1967 tot en met 30 november 1967 gestegen van 26.143 leden tot 31.523 leden. Hiermede is het wettig aantal leden- DEN HAAG Op 72-jarige leeftijd is plotseling overleden mr. F. H. Copes van Hasselt, die van 1945 tot aan zijn pensionering in 1960 Nederland in Mon treal heeft vertegenwoordigd in de in ternationale burgerluchtvaartorganisa- tie ICAO. Tot aan zijn overlijden toe was de heer Copes van Hasselt o.m. voorzitter van de Stichting Luchtvaartmuseum en vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. abonnees dat de V.P.R.O. daadwerkelijk steunt van 1 januari 1967 van 115.084 plus 26.153 is 141.237, tot en met 30 no vember 1967 teruggelopen tot 109.214, plus 31.523 is 140.737 abonnees-leden op Vrije Geluiden. Het totaalverlies dat de V.P.R.O. dit jaar dus had te boeken, be draagt 500 leden, aldus de mededeling. <éSSÊ w*s «K ilitii ■:'C :t» \vvSv PHIl *!- i» M |S S>*\. Automatische temperatuurregeling. U stelt de gewenste warmte in. Daalt de temperatuur in de kamer, dan zorgt de thermostaat automatisch dat uw deken meer warmte geeft. Veilig. Philips dekens zijn volkomen veilig. Het veiligheidssysteem is door-en-door beproefd. Royale maat. Bovendekens met extra brede randen voor lekker instoppen. Onderdekens met knoopsgaten voor gemakkelijk bevestigen. Gehele oppervlak verwarmd. Wasbaar. Philips dekens kunt u zelf wassen. Praktisch en mooi. Philips dekens zijn sterk, zacht en motecht. 1-persoons onderdeken 70x140 cm 75.— 1-persoons onderdeken 75x165 cm 87,50 2-persoons onderdeken 125 x165 cm 109,— 1-persoons bovendeken 150* 210 cm 120,— 2-persoons bovendeken 180 x210 cm 140.— 2-persoons bovendeken met persoonlijke temperatuurregeling 180 x210 cm 160.— Technisch Specialist in het Ieger;va anin de huigermaatschappij Vipr viif rvf 7oc ionn niG Autorijschoolinstructeur VAM0R (inbegrepen certificaat anti-slipcursus), Vlei, vijl ui zeb Jdtir dlb Aspirant monteur VAM CCV-chauffeurs diploma B (goederenvervoer). Beroepsgoederenvervoer en grensoverschrijdend vervoer (wegtransport), Lasser SMECOMA, CCV-chauffeursdiploma B (goederenvervoer, personenvervoer (rnpH hpfflfllri wnrrlpn Frk-pnrWhiirirPT*) Middenstandsdiploma. Algemene Handelskennis, Magazijnmeester EVO, Viueu ueiauiu woruen.ui Kt nou (UUI gt 1Praktjjkdiploma boekhouden, Diploma Nederlandse Handelscorrespondentie. inlichtingen tijdens een huisbezoek. L,,L- u 1 u hun toekomst wuien bouwen. G^t^~:::~::zzzzzzzzz:zzz:::::::zz::: School-/Vakopleiding: Als brief verzenden aanBureau Technisch Specialisten, Postbus 900, Den Haag. - 3J

De Vallei | 1967 | | pagina 6