Geen bezuiniging op def ensiebegroting „Dagbladproblemen al bij Persraad in studie" Dr. Klompé voelt wel voor nieuw toneelbestel Nederlandsche Bank verhuisde paperassen in eierldsten Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. TOMADO DE VEELZIJDIGE KLOPMIX TOMADO Dan hebt u nog déze maand uw kleurentelevisie of ski-uitrusting of bontmantel of auto...of? persoonlijke lening Meerderheid van Tweede Kamer acht beknotting onverantwoord Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Minister Klompé verzekert Kamer: Delft geplaagd door macabere „grappenmaker'" Burgemeester van Vinkeveen kreeg ontslag Op het Frederiksplein ruikt het naar kip Man gestikt in afgesloten garage f 69,50 U bent welkom bij de VERSCHVIVINGEN Haal Henkes in huis VOORSCHOTTEN ONDERZOEK Sinterklaas gedroeg zich onzedelijk met Zwarte Piet RADICALEN Rectoraatsoverdracht te Kampen uitgesteld i. v. m. moeilijkheden .0000 - ,0000 - No. A 000000 Pioniers Goudvoorraad POTTER'S CATARRH PASTILLES Beeldengroepje uit tuin verdwenen DINSDAG 12 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. DEN HAAG De moeilijkheden in de Nederlandse dagbladpers heeft minister Klompé (C., R. en M.) reeds in oktober aan de Persraad voorgelegd. Dit deelde zjj gisteravond aan de Tweede Kamer mee. DEN HAAG Minister mejuffrouw dr. M. Klompé heeft het plan van de drie grote toneelgezelschappen voor de reorganisatie van het Nederlandse to neelbestel in grote lijnen overgenomen. De minister deelde gisteravond in de Tweede Kamer mee dat zij aan de Ne derlandse Vereniging van Toneelkunste naars een brief had geschreven, waarin zij erkende, dat er in dit plan goede mogelijkheden liggen voor de ontwikke ling van het toneel, hoewel daarvan nog niet alle mogelijkheden zijn te overzien. Minister Klompé wil echter reeds voor het seizoen 1968-1969 met de uit voering van het plan beginnen, wat be- teket dat bij wijze van proef voorlopig alleen voor die eerste fase medewer king zal worden verleend. De minister wilde zich over de verdere uitwerking nog niet uitspreken. De gezelschappen zullen hun begro tingen voor het seizoen 1968-1969 in ge zamenlijk overleg moeten opmaken en deze per gezelschap gespecificeerd bij de subsidiegevers (Rijk, provin cie en gemeenten) moeten indienen. Het plan kan volgens minister Klom pé alleen worden uitgevoerd, als alle subsidiegevers het met deze begroting eens zijn. In de eerste fase zal meteen al dui delijk moeten blijken dat de drie gezel schappen uit het Westen van het land hun bezetting zullen verminderen. Dit betreft dus de Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie en het Rotterdams To neel. De verschuiving die daardoor in de tableux de la troupe zullen komen moeten ten goede komen aan het peil van alle gezelschappen in het land, in het bijzonder van die in de provincie. ADVERTENTIE De socialistische afgevaardigde me vrouw G. Brautigam had haar ge vraagd met het oog op de concen traties, die er in de Nederlandse dag bladpers de laatste tijd tot stand zijn gekomen een staatscommissie in te stellen om de verscheidenheid in de Nederlandse pers te verzekeren. Minister Klompé wilde dat idee van een staatscommissie nog wel rustig overwegen, maar zij was toch bang daarmee een te grote vertraging te ver oorzaken. De Persraad achtte zij een deskundig college en dit zou even tueel nog aan te vullen zijn met enkele andere leden. Over de vergoeding van de schade die de Nederlandse kranten door de te levisiereclame zouden hebben geleden,* deelde minister Klompé mee, dat zij daarvoor een voorschotregeling had ingesteld. De uitwerking van de plan nen van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) voor de berekening van deze schade zou te veel tijd in beslag ne men. De voorschotten, die vooral nodig zijn met het oog op enkele zwakke bedrij ven, zullen zijn gebaseerd op de gege vens van de advertentie-opbrengsten gedurende de eerste negen of tien maan den van dit jaar. Er zou nog wel enige mogelijkheid zijn om ervoor te zorgen, dat het geld komt waar het nodig is, maar minis ter Klompé gaf de Tweede Kamer de verzekering, dat zij daarvoor de nodi ge voorwaarden zou scheppen. Met de NDP, de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschriftuitgevers en met de nieuwsbladen had zij besprekingen gehad, ook over het berekeningsplan van de NDP. De bewijsvoering daar voor had zij echter pas vorige week vrijdag ontvangen en deze is dus thans nog in onderzoek Bovendien is de totale schade niet voor eind 1967 te bepalen. De drie groe pen erkennen dat het berekeningsplan in ieder geval voor de tijdschriften niet bruikbaar is. Er zal een regeling moe ten komen en minister Klompé stond nu voor de moeilijkheid om daarvoor een aanvaardbare methode te vinden. In afwachting daarvan had zij dus een re geling voor het verstrekken van voor schotten laten ontwerpen. EMMELOORD Een 29-jarige man uit Emmeloord, die op 5 december als Sinterklaas een aantal huisbezoeken moest afleggen, heeft onzedelijke han delingen gepleegd met zijn Zwarte Piet, een dertienjarig meisje. Haar vader heeft pas later een aanklacht inge diend. Bij het verhoor bleek dat de man al eerder ontoelaatbare handelingen met minriernarige meisies had gepleegd. DEN HAAG Een bezuiniging van tachtig miljoen gulden op Defensie is voor de meerderheid van de Tweede Kamer onaanvaardbaar. Een voorstel van de socialist W. Wierda om het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" en de kruiser „De Ruy- ter" uit de vaart te nemen en om de pa rate sterkte van de landmacht terug te brengen tot vier brigades is gisteren verworpen. De P.v.d.A. kreeg hiervoor slechts de steun van de pacifisten en de com munisten. De KVP-radicaal drs. J. M. Aarden had nog voorgesteld om 38 miljoen gul den op defensie te schrappen ten gun ste van de ontwikkelingshulp. Hier voor gold hetzelfde: de meerderheid van de Kamer meende dat verdergaan de bezuiniging op de defensiebegroting, die toch al zo krap is, niet verantwoord i>. D'66 echter vormde hier de uitzonde ring. Haar woordvoerder, dr. M. J. J. A. Imkamp, vond dat dit bedrag de sterkte niet zou aantasten, dit in tegen stelling tot de tachtig miljoen van het voorstel-Wierda, waarvan hij had ge zegd, dat dit een afkappen van taken van de krijgsmacht en een eenzijdig opzeggen van onze Navo-verplichtingen zou betekenen. De 38 miljoen echter zouden, volgens hem, op de defensie begroting, waarvan zij slechts 1,2 pro cent vormen, best te vinden zijn. Drs. W. K. N. Schmelzer had als fractievoorzitter van drs. Aarden niet de minste moeite om uit te leggen, dat de overgrote meerderheid van de rooms-katholieke fractie er niet van overtuigd was dat dit afkappen een bruikbaar middel is om te bezuinigen. De fractie had trouwens al eerder la ten weten dat, als er op defensie iets zou kunnen worden bezuinigd, het pro fijt daarvan toch ten goede moest ko men aan de verhoging van de soldij van dienstplichtigen. Over het voorstel-Aarden werd hoof delijk gestemd, wat uiteraard was be doeld om te laten zien wie nu tot de Radicalen behoren. Dit bleek ook wel. Van de KVP stemden drs. Aarden, me juffrouw Kessel, drs. Janssen en mr. v. Doorn voor 't voorstel; van de anti revolutionairen de afgevaardigden Van Bennekom en drs. Boersma. Verder kreeg het de steun van de fracties van de PvdA, PSP, CPN en D'66. Het voorstel werd verworpen met 73 tegen 52 stemmen. Tenslotte was er nog een voorstel van de socialist Wieldraayer om de dienstplichtigen een vakantiebij drage van 6 procent te verlenen. Ook dit voor stel werd verworpen met slechts steun van de pacifisten, de communisten en D'66. Bij de stemming van de begroting lieten de communistische en pacifisti sche fractie aantekenen dat zij tegen waren. De socialistische pacifist drs. Franssen was tegen de begrotingspos ten voor de Navo. Vijf studenten aan de universiteit van Philadelphia zijn gisteren om gekomen toen er een brand woedde in een der slaapzalen. DELFT Een man, die doodkisten bestelt en de mensen de stuipen op het lijf jaagt met macabere telefoonge sprekjes, opereert op het ogenblik in Delft. Een begrafenisonderneming is al tweemaal door de man gebeld, bei de keren op een zondagavond. De eerste maal deed hij dat, nadat hij al een Delftenaar door de telefoon had gevraagd contact met de begrafe nisonderneming op te nemen om de be grafenis van zijn vrouw te regelen. Zondagavond vroeg de „grappenma ker" de begrafenisonderneming om rouwkaarten en kisten. Waarvoor hij die nodig had wilde hij niet zeggen. Het was de begrafenisondernemer toen wel duidelijk, dat hij sprak met dezelf de man en hij legde de telefoon op de haak. Na dat gesprek belde de onbekende man een bejaarde inwoner van Delft met de mededeling, dat de kisten wa ren aangekomen en of hij nu maar de bekleding kwam uitzoeken. De politie onderzoekt wie deze tele foontjes pleegt. DEN HAAG Aan de burgemees ter van Vinkeveen, de heer A. C. Blom, is op zijn verzoek onmiddellijk ontslag verleend. De burgemeester had verle den week bij de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht zijn ontslag ingediend. De burgemeester werd ervan be schuldigd bouwvergunningen te heb ben afgegeven voor projecten, die ver uitgingen boven de grens van tiendui zend gulden. Tot dit bedrag mogen bur gemeesters zonder inmenging van ho gerhand bouwvergunningen verstrek ken. Het conflict met een deel van de ge meenteraad leidde er tenslotte toe dat de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Vinkeveen de be voegdheid ontnam om zelfstandig bouwvergunningen af te geven. De jus titie onderzoekt of er strafbare feiten zijn gepleegd. KAMPEN De rectoraatsover dracht aan de theologische hogeschool der geroformeerde kerken (vrijge maakt) te Kampen, die vanavond zou geschieden gaat niet door. Daartoe heeft de senaat van de hogeschool J>e- sloten in verband met moeilijkheden, die de laatste tijd aan de hogeschool zijn gerezen. De moeilijkheden vinden hun or- sprong in het z.g. „attestenbesluit". Dit besluit was genomen door de se naat met betrekking tot studenten, die komen uit gemeenten, waarvan be kend is dat de kerkeraad staat achter de Open Brief. Deze Open Brief, die o.m. een zg. vrijmakingsgeloof veroor deelt en alle absolutisme op dit ge bied wraakt heeft in de vrijgemaak te kerken tot grote beroering aanlei ding gegeven en deed de jongste gene rale synode besluiten op die grond een der Noordhollandse afgevaardigden, ds. B. J. S. Schoep uit Amstelveen niet toe te laten. Aan de hogeschool te Kampen wer den twee lectoren, drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder, door het curato rium geschorst, nadat zij aan de cura toren hadden laten weten, dat zij hun medewerking niet konden verlenen aan de voorbereiding en het afnemen van propaedeutische examens, zolang de se naat zijn besluit inzake de attesten niet heeft ingetrokken. ADVERTENTIE NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.M. de Vries '9. 12345^75 f-A Al MAXIMUM CmNTIE 5§,— NIET OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpae (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog óén bij het bankkantoor in uw buurt. AMSTERDAM In eierkisten is de Nederlandsche Bank naar zijn nieuwe hoofdzetel op het Frederiksplein verhuisd. Daar waar de kisten in het nieuwe hoofdgebouw opgetast staan, hangt een geur van kippenhokken, een geur die meekwam uit de eiergroothandel, waar de bank de ettelijke duizenden kisten heeft kunnen betrekken omdat het bedrijf ze kwijt moest. Al twee jaar geleden schafte de bank de kisten aan, en vorig jaar, toen de verhuizing van de Oude Turfmarkt, van de Damstraat en van de Heren gracht naar het Frederiksplein nog ver weg was, werden de kisten al over de verschillende afdelingen uitgezet. Nu is de operatie goeddeels achter de rug. Deze week moeten alleen de afde lingen interne controle, boekhouding, buitenland, rekening-courant, giro-clea ring en kassierder(j nog over naar het Frederiksplein. „Het is geweldig zoals het personeel heeft meegewerkt om de verhuizing vlot te doen verlopen", zegt in zijn nieuwe kantoor waar sommige spul len nog moeilijk zijn terug te vinden mr. U. Suermondt, hoofd van de secre tarie-afdeling. „De mensen hebben zich echt offers getroost, vooral op de afde- ADVERTENT1E B.M. de Vries 912545675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. lingen organisatie en ningen". deviezenvergun- „Zij zijn als het ware pioniers ge weest, want zij gingen al in juli over naar de vierde en de elfde verdieping in de toren hier, terwijl men overal nog met de afwerking bezig was. Zij waren de eersten, die hun eierkisten vulden. Iedereen pakte zijn spullen zelf in en zette ze klaar voor de verhuizer die het transport naar het Frederiks plein verzorgde". Er is nauwelijks iets aan het toeval overgelaten. Al in 1965 werd een ver- huiscommissie ingesteld, waarvan de heer Suermondt lid werd die de hele verhuizing moest voorbereiden, en die in de gepensioneerde chef van de afde ling organisatie, de heer H. J. Dalen- oort de grote motor kreeg. Hij kon er al zijn tijd aan geven. Hij zorgde er voor, dat er geen dag vruchteloos voor bijging. „Er verscheen zelfs een boekje, „Thuisraken aan het Frederiksplein", dat elk van de ongeveer achthonderd personeelsleden kreeg uitgereikt om wegwijs te worden in het nieuwe ge bouw. Een man van de technische dienst moest onder meer alle ruimten van de kamer van de president tot de toiletten toe nummeren. Zo nauwkeurig was de verhuizing voorbereid, dat het werk er zelfs op de verhuisdagen niet door stagneerde. Vorige week verhuisde de directie, hetgeen voor de directie-boden beteken de, dat zij zich in het nieuwe gebouw in het nieuw konden steken: geen lange jassen meer, maar een uniform met een kort jasje, waarop een oranje em bleem van de bank. Over één onderdeel van de verhuizing laat men zich bij de bank echter niet uit: de goudvoorraad, die een waarde heeft van zes en een kwart miljard gul den, een hoeveelheid van ongeveer vijf tienhonderd ton. Ligt dat allemaal in Amsterdam? Men blijft het antwoord schuldig. Hoe is het naar het Frederiksplein overge bracht? Het blijft een diep geheim. Zelfs zal men niet vertellen wanneer het is gebeurd. Want zelfs dat zal voor bepaalde lieden een aanwijzing kunnen zijn over wat in de toekomst de beste tijd en manier zou kunnen zijn voor een overval. Wel wil de bank loslaten, dat het in eigen beheer is gebeurd, met eigen mensen. Niet voor niets trouwens wordt de politiemacht van de Nederlandsche Bank in eigen huis geoefend. Er is on der het nieuwe gebouw op het Frede riksplein zelfs een schietbaan voor de politiedienst ingericht; en hoger een sportzaal waar staffunctionarissen onder wie ook de president van de bank, prof. dr. J. Zijlstra zich fit houden. en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten NAARDEN Uit de tuin van de wo ning van de beeldhouwster mevrouw P. C. van Riet-Hoogesteger is een beel dengroep verdwenen ter waarde van ongeveer 2.000 gulden. Het is een vijf kinderen voorstellende beeldengroep, door de beeldhouwster „Het Geheim" genoemd, die al 2V« jaar samen met enkele andere beel den in de tuin van de woning van mevr. Van Riet aan de Juliana van Stolberglaan stond. Het werkje is onge veer 80 cm hoog en weegt ruim 150 kg. Het is uitgevoerd in kalksteen. ADVERTENTIE f Tip voor handiger huishouden (voor hulsvrouwen die van kokkerellen houden) Gl?d beslag voor cake of panne koeken. Een geraffineerd sausje maken. Mooie romige mayonaise. Prachtpuree. Eieren en room klop pen. De Tornado klopmix doet het allemaal. Met een snelheid en han digheid die uitnodigt tot gezellig kokkerellen. De Moulinex Tornado klopmix kost compleet met stan daard, mengkom op draaiplateau en leuk receptenboekje f69,50. Zonder standaard f49,50. Losse standaard f 22,50. DEN HAAG De 39-jarige Rotter damse machinist J. H. Witsenburg is zaterdagavond in een garage in Den Haag gestikt. De politie vond hem dood onder een auto, waarvan de motor liep. De deuren van de garage waren geslo ten, en de ventilatie functioneerde niet voldoende. De man stierf door kool- monoxydevergiftiging. De hond van de machinist lag versuft onder de voor bank van de auto. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om da ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht

De Vallei | 1967 | | pagina 7