Snel N.A.V.O.-eskader als tegenzet voor Sovjet-vloot Rey waarschuwt voor EEG-crisis Groot gebrek aan durf STAKERS krijgen hoger loon van warenhuis Het rode licht dat groen lijkt evoluon B REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Zo maakt u in een wip een vurrukkulluktoetje: dtépimasoepen».spaar de vlaggetjes! feestje bouwen? schenk de slijter uw vertrouwen! NEDERLAND ZAL VOOR EEN FREGAT ZORGEN Moordenaar van Emmanuel deed zelfmoordpoging Svetlana gaat in Princeton wonen „Verbied stoppen bij bushalten" Stijgende vraag naar goud in Londen Problemen bij Britse toetreding NADER BESCHOUWD „Alle staldngen onwettig in Spanje Gul gebaar Britse zakenman Aardgasveld bij Ameland „Een mens drinkt Jan-Up, Piet-Up of Klaas-Up" 't is goed. Ko drinkt 't. STUK HOUT BEMIDDELAAR Juwelier maakte gouden munten na (Van een onzer verslaggevers) MUSSEL De ministers van defensie van de NAY O hebben besloten voor de Atlantische Oceaan een nieuw geallieerd eskader op te richten, bestaande uit snel le schepen. Nederland zal er één fregat aan leveren, dat om het half jaar wordt afgelost. ONDERZEEBOTEN CHINESE RAKET „SPAAR ACHTER.: AF" Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB De bank waar ook zich thuis voelt Onmiddellijke verlichting van AANVULLING GEBLOKKEERD GOEDE VERKLARING eindhoven WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE Wat maakt 't uit Er is tochprak- tisch geen verschil. Je zou wel gek zijn, als je een cent meer uit gaf, dan nodig is. Neem Quick Up. Voor mij een béste up-drank. Misschien zelfs nog iets beter dan elke andere up. En dan een héle fles voor vijf-en- vijftig-cent! Familiefle8 tijdelijk bij 2 flessen S 10 ct voordeel I PARIJS De vijftienjarige Fran cois, de moordenaar van Emmanuel Malliart, die de vorige week maandag in Parijs verdween en wiens lijk dit weekeinde in een bos in Versailles ge vonden werd, heeft gistermorgen ge tracht zich in zijn cel van het leven te beroven. Hij had volgens een bericht van AFP geprobeerd, de polsslagader met een scherp voorwerp door te snijden, maar de verwondingen zouden slechts licht zijn. De 15-jarige jongen, die op dezelfde school ging als Emmanuel, werd, zoals gemeld, zondag gearresteerd. Volgens de politie heeft hij bekend dat hij Emma nuel met een stuk hout heeft doodge slagen. De jonge moordenaar zou aanvanke lijk naar de jeugdgevangenis in Ram- bouillet worden overgebracht, maar de autoriteiten besloten hem voorlopig in Versailles te houden om het onderzoek niet te bemoeilijken. Het lijkje van de zevenjarige Emma nuel is gisteren op een kerkhof in Ver sailles begraven. Slechts de naaste fa milieleden waren bij de sobere plech tigheid aanwezig. De uitvaartdienst in de kloosterkapel van de pater Capucij- nen in Versailles werd gecelebreerd door de Capucijnerpater Alexander. Hij trad als bemiddelaar op bij de onder handelingen over het losgeld tussen de familie an Emmanuel en de ontvoer der. O LYON De Franse politie heeft bij een juweliei in Lyon 3500 nage maakte gouden munten gevonden, die in totaal ruim twintig kilo goud be vatten. De munten waren op allerlei plaatsen zoals luchtkokers ver borgen. Veel diefstallen in Zuidoost-Frank rijk van koffers van vertegenwoordigers in juwelen en andere kostbaarheden hadden de politie op het spoor ge bracht. De juwelier verkocht de mun ten vooral in Noordafrikaanse kringen waar de vrouwen graag halssnoeren of armbanden met gouden munten dragen. Hij zou er in twee jaar tijds twee miljoen francs (ong. anderhalf miljoen gulden) mee hebben verdiend. Het hele eskader zal bestaan uit 6 tot 8 schepen, ter beschikking gesteld door Groot-Brittannië, Canada, de Ver enigde Staten, Noorwegen, Duitsland en Nederland. Verdere uitbreiding is mo gelijk. Dit snelle eskader, dat in het begin uitsluitend uit jagers zal bestaan, is bedoeld om snel te kunnen optreden waar dat nodig is. De vorming ervan is noodzakelijk geworden, omdat ook de Russen, die na de Verenigde Sta ten de sterkste maritieme mogendheid ter wereld zijn geworden, dergelijke snelle formaties hebben gevormd, die o.a. in de Middellandse Zee opereren. Een van de naaste medewerkers van Brosio, de secretaris-generaal van de NAVO, zette uiteen dat de NAVO over de Russische dreiging in de Mid dellandse Zee geen beslissing heeft ge nomen. De Amerikaanse Zesde Vloot wordt voldoende sterk geacht om de Russen te imponeren. Deze vloot is in de Middellandse Zee gestationeerd. Volgens de Amerikaanse permanent», vertegenwoordiger bij de Noordatlanti- sche raad, Harlan Cleveland, kan de NAVO in Europa zo nodig over 7000 Amerikaanse atoomwapens van ver schillend type beschikken. Cleveland verklapte geen geheim, toen hij mee deelde, dat de Sovjet-Unie nu al be schikt over de grootste onderzeeboot- vloot die de wereld ooit heeft gekend. Om ons alleen maar te beperken tot de Middellandse Zee: in 1963 waren de Russische onderzeeboten en andere oorlogsschepen op deze zee iets zeld zaams. Vier jaar geleden besloten de Russen hun aanwezigheid op de oude wereldzee te verzekeren door een zee macht die door officieren van de NAVO als de Russische Zesde vloot wordt aangeduid. Tussen 1963 en 1966 is deze vloot vertienvoudigd. De jongste oorlog tussen Israël en dt Arabische staten bood de Russen de kans om nog verder te gaan. In juli van dit jaar bevonden zich in de Mid dellandse Zee in totaal 46 Russische schepen met inbegrip van enkele mo derne kruisers en een stuk of tien onderzeeboten. De Amerikaanse delegatie gaf een toelichting op het zo geheten ABM- project (de antiraket-raket). Dit stelsel is bedoeld als tegenmaatregel tegen de Chinese dreiging. De Chinezen zo bracht de Nederlandse minister van Defensie Den Toom over zullen nog dit jaar een eerste raket in stelling kunnen brengen. In combinatie met de kernbom waar over China beschikt kan de militaire kracht van de volgelingen van Mao aanzienlijk toenemen. Verwacht wordt, PRINCETON (New Jersey) Svet lana Alliloejewa, de dochter van Stalin, overweegt zich voorgoed te vestigen in de universiteitsstad Princeton, zo ver tellen haar vrienden. Svetlana bevindt zich op het ogen blik in Princeton. Ze werkt aan een tweede boek en logeerde tot dusverre in Locust Valley, New York, bij haar ver taalster. Kamerlid vraagt: DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid drs. E. van Tijn (Soc.) heeft minis ter Bakker (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd de bepaling in te trekken, dat automobilisten bij bushalten mogen stoppen voor het onmiddellijk in of uit laten stappen van passagiers. In schriftelijke vragen aan de minis ter zegt hij dat het openbaar vervoer grote hinder van de bepaling onder vindt. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 225 vestigingen in Nederland dat de Chinezen in de jaren 1971 en 1973 een even sterk rakettenstelsel zul len hebben opgebouwd als de Ameri kanen. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (ponder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dal U thuis altijd een tube AlgesaI bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten, ALGESAL bij alle apoth. en dro» de gis- LONDEN (Reuter, DPA) Op Londense goudmarkt overheerste teren een grote vraag. De prijs liep dan ook op tot het record van 292 shilling en 10V4 pence per ounce. Er viel volgens de handelaren niet aan te twijfelen dat de uitgebreide publiciteit, die wordt gegeven aan de monetaire onderhande lingen in Bazel, de vraag heeft gesti muleerd. Het uitblijven an een verklaring van de centrale banken heeft uitsluitend aangemoedigd tot speculaties, aldus de handelaren. De bedrijvigheid was veel groter dan maandag, toen volgens enke le deskundigen vijftien ton goud was omgezet. De speculaties in Londen hebben de Duitse goudmarkt meegesleurd. Ook hier is deze week de vraag sterk opge lopen. Volgens de banken geeft de af levering nogal moeilijkheden. Er is wel voldoende goud voorhanden, maar bij het smelten van grotere blokken in kleinere kan men geen gelijke tred hou den met de vraag. Naar aanleiding van diverse specula ties over het pond sterling heeft de En gelse minister van Financiën, Roy Jen kins, gisteravond in het parlement ver klaard, dat er geen reden is om aan te nemen dat het pond opnieuw zal deva lueren. ADVERTENTib Na het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Egypte is gisteren de Engelse ambassadeur, Sir Harold Beeley (met bril) met zijn gezin in de Egyptische hoofdstad Caïro aangekomen. De betrekkingen tussen de beide landen werden twee jaar geleden verbroken na een geschil over de kwestie-Rhodesië. BRUSSEL Jean Rey, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft gisteren de Europese ministerraad in Brussel met klem gewaarschuwd voor het gevaar van een ernstige crisis in de gemeenschap naar aanleiding van problemen rondom de Britse toetreding. Nadat hij een mondeling verslag over zijn recente besprekingen in Lon den had uitgebracht, verklaarde hij zich bereid tot „verzoenende arbeid". Als die verzoening echter geen resul taat zou hebben, zo zei hij, zou er een ernstige crisis ontstaan, zowel tus sen de zes gemeenschapslanden als in hun betrekkingen naar buiten. Zo'n crisis, zou een verschrikkelijke politie ke terugslag betekenen, juist op een ogenblik dat de eenheid van Europa meer dan ooit nodig is, aldus Rey. De Franse vice-voorzitter van de Europese Commissie, Barre, die de be sprekingen van Rey in Londen heeft bijgewoond, verklaarde in een aanvul ling op diens mondelinge verslag, dat de devaluatie van het Britse pond en de aangekondigde andere economische maatregelen van de Britse regering 'n stap in de goede richting zijn. Het ni veau van de devaluatie achtte Barre voldoende. De beide EEG-leiders zeiden voorts tevreden te zijn over de vastbesloten heid die de Britse regering aan de dag legde om de monetaire en eco nomische problemen te overwinnen en over het Britse verlangen om in het kader van de toetredingsonderhandelin gen met de Europese gemeenschap de kwestie van de internationale rol van het pond sterling te bespreken. Rey deelde de Europese ministerraad mee, dat premier Wilson hem had ver klaard. dat hij niet goed kon inzien hoe Engeland de gemeenschappelijke belangen met de EEG-landen zou kun nen voortzetten als de weg voor volle dig lidmaatschap van de gemeenschap geblokkeerd zou worden. We zullen ons dan op een splitsing van wegen („crossroads") bevinden, aldus Wilson volgens het rapport van Rey. De Europese Commissie herhaalde tenslotte opnieuw haar opvatting, dat de problemen van de Britse toetreding op gehelderd dienen te worden in onder handelingen. Er is in de ministerraad geen dis cussie naar aanleiding van deze verkla ring gevoerd. De ministers zullen maan dag en dinsdag een afzonderlijke ver gadering aan het Britse toetredingsver- zoek wijden. De Nederlandse staatssecretaris H. J. de Koster, die gisteren de Neder landse delegatie leidde, noemde het be- ADVERTENT1E T^erwijl met de dag duidelijker wordt hoe zwak de economische grond vesten van Engeland zijn, vragen steeds meer mensen zich af of er ook niet hoognodig wat moet worden ge dokterd aan de politieke structuur van het land. Er wordt van alle kanten ge roepen om een moderne Cromwell, om een doortastende persoonlijkheid die Engeland als een nietsontziende direc teur van een grote onderneming, dus volgens de methoden van de zakenwe reld, gezond kan maken. Tenslotte wor den er van alle kanten proefballonnen opgelaten over een politieke wapenstil stand tussen de socialistische rege ringspartij en de conservatieve opposi tie, en zelfs over de mogelijkheid van een coalitieregering. Alom in Engeland bestaat grote onte vredenheid. Die bestond al voor de de valuatie van het pond maar sindsdien is zij nog belangrijk versterkt. Ontevre denheid over het economische beleid van de regering-Wilson, die het land veel werkloosheid heeft gebracht en al lerlei andere onaangename verschijnse len zonder de voorspelde verbetering en tenslotte de devaluatie met de belof te dat er nog heel wat meer bittere pil len komen. Maar er is in Engeland meer gedeva lueerd dan alleen het pond sterling. Men heeft het gevoel dat ook de politi ci aan waarde en gezag hebben inge boet; „Het doet er niet toe wie er aan de macht zijn; ze kunnen het geen van allen", hoort men steeds meer zeggen. Tnderdaad is. het gevoel volkomen gerechtvaardigd dat geen der bei de partijen in staat is gebleken de fun damentele vraagstukken op te lossen en het land er werkelijk bovenop te hel pen. Men mist bij allebei de durf om het mes er zo diep in te zetten om zulk hoogst noodzakelijk impopulaire dingen te doen, dat het land er inderdaad bo venop komt. v IJet spektakel in het Lagerhuis on middellijk na de devaluatie en het lachwekkend geredetwist over perso nen en futiliteiten, over zaken uit het verleden die niets te maken hebben met de dringende problemen van het ogen blik, hebben allesbehalve bijgedragen tot het aanzien van de politici. Het Brit se volk kreeg als klap op de vuurpijl nog de boodschap dat de leden van het parlement van 21 december tot 22 ja nuari met kerstvakantie gaan. De kerstkoopwoede van de bevolking slaat dit jaar, ondanks de economische nood, alle records. Er is meer geld in omloop dan ooit. Maar de regering heeft gewaarschuwd door middel van geïnspireerde artikelen in de kran ten dat de koopgolf na Nieuwjaar krachtig zal worden afgeremd. Waarom dan niet meteen, vraagt men zich af. Vertel de mensen de waarheid, de hele waarheid, en wacht er niet meer, zo vermaant men de regering. Laat zien dat jullie eindelijk durft. Uit alles blijkt dat er in Engeland een zoeken en tasten aan de gang is naar de juiste aanpak. Coalitieregerin gen zijn hier, behalve in oorlogstijd, geen succes gebleken. Bovendien blijkt be- dat onder meer in Nederland hoeveel zwaren een politiek stelsel heeft noodgedwongen telkens een coalitie op levert. jVflen mag van 'n land met een twee- partijenstelsel zoals Engeland, dat bovendien politiek zeer rijp is, ver wachten dat de partij in de oppositie een werkelijk alternatief heeft, dat bij het falen van de regering in praktijk kan worden gebracht en waar de meer derheid van de kiezers vertrouwen in heeft. Engeland is nog geen land voor een boer Koekoek of een De Gaulle. De beste oplossing lijkt dat alle partijen zich positief concentreren op wat er moet gebeuren om verder afglijden te voorkomen naar een tweede devaluatie (waarvoor velen nu al waarschuwen) en tenslotte naar een economische de- bêcle. Hiervoor behoeft er geen formele po litieke wapenstilstand te worden afge kondigd. Nodig is alleen maar dat men in en buiten het parlement blijk geeft van een dringend nodige verandering en mentaliteit. fee n irrelevante nonsens meer in het parlement, zoals elkaar vlie gen afvangen en voor lachertjes zorgen en ook niet daarbuiten, in de vakbe weging en het bedrijfsleven, waar ve len nog altijd de weg kiezen van de minste weerstand. Dan behoeft men ook niet bang te zijn voor onherstelba re schade aan de politieke en sociale vrijheid, waarop de Britten terecht zo trots zijn, of voor allerlei vormen van extremisme die kunnen ontstaan als er een coalitie mocht komen. Maar boven al moet Engeland niet langer de rol wil len spelen van een leidende grote mo gendheid. toog van Rey na afloop van de verga dering „een buitengewoon goede verkla ring". Hij kon ze geheel onderschrij ven. Alleen zou hij persoonlijk nog niet het woord crisis hebben uitgesproken. Ik hoop nog steeds dat het niet nodig zal zijn dit woord in de mond te ne men, aldus de staatssecretaris. ADVERTENTIE .99 MADRID Het Spaanse hoogge rechtshof heeft bepaald dat alle sta kingen „in principe onwettig" zijn in Spanje. Hiermee zijn de mensen in het onge lijk gesteld, die meenden dat stakingen mits zij om economische en niet om po litieke redenen worden gehouden, ge wettigd zyn krachtens de herziening van het wetboek van strafrecht, in de cember 1965 voltooid. Het hoogge rechtshof, dat uitspraak deed in een industrieel geschil in de Baskische stad Bilbao, verklaarde dat stakingen zon der politieke motieven op grond van de herziening niet meer als misdrijven worden beschouwd, maar daarmee nog niet gewettigd zijn. Het geschil in Bilbao gaat over een ontslagkwestie. Arbeiders van een staalfabriek aldaar hadden beroep aan getekend tegen het ontslag dat zij ge kregen hadden na een staking. Hun advocaten stelden dat de rechtbank, waarvoor de zaak het eerst gediend had, de staking als onwettig had be schouwd, louter en alleen omdat het 'n staking was. Deze rechtbank had dus geen onderscheid gemaakt tussen de verschillende soorten staking. Voorts stelden de advocaten, dat deze recht bank in strijd met de grondwet had ge handeld, omdat de staat zich, juist in de Grontwet verbonden heeft zijn wet geving te laten inspireren door de leer van de r.k.-kerk en de kerk erkende 't stakingsrecht. Het hooggerechtshof was het hier niet mee eens. In het decreet van het jongste Vaticaanse Concilie pver de brandende wereldvraagstukken, aldus het hooggerechtshof, wordt alleen maar gezegd, dat „staking ook nu nog een noodzakelijk, zij het uiterst middel kan zijn voor de verdediging van de rechten van de arbeiders en de inwil liging van hun rechtvaardige eisen." In de Bilbao-zaak was niet gebleker dat staking een noodzakelijk of laatsfr verdedigingsmiddel was. Het was nie aantoonbaar dat de normale, wettig middelen" tér'regeling van het gesch waren uitgeput. De staking fungeert in de Spaan' wetgeving niet als middel ter regelir van arbeidsgeschillen, evenmin troi wens als uitsluiting door werkgever aldus het hooggerechtshof. calcar-vieux ADVERTENTll (Van onze correspondent) LONDEN De directeur van een groot warenhuis in de Engelse stad Notting ham heeft aangeboden om drie weken lang de loonsverhoging te betalen die het stakende buspersoneel in zyn stad eist, maar niet krygt van de gemeente. Het gaat om veertienhonderd man die een pond per week meer loon willen hebben. De reden van deze gulheid van de zakenman is, het enorme verlies dat zijn bedrijf lijdt door de staking, die al tien dagen duurt. Dat verlies bedraagt zeker tweeduizend pond per dag. Er ko men door de staking de helft minder klanten, dan elders in deze dagen voor Kerstmis. „Ik vind dat de busmensen dat pond extra per week toekomt", zegt de direc teur van het warenhuis, Maurice Hu ghes. Zijn zaak maakt deel uit van 'n groep die bedrijven heeft in het hele land. Hij heeft zijn aanbod aan de sta kers niet met zijn mededirecteuren be sproken. „Het kan best zijn dat ze me eruit gooien", zei hij, „maar ik vind dat ik goed doe". Mochten de stakers zijn aanbod aan nemen dan moeten zij onderhandelin gen beginnen met de gemeente dat heeft de heer Hughes als voorwaarde gesteld. En mochten zij hun zin krijgen dan verwacht de directeur van het waren huis, dat de gemeente hem zal terug betalen wat hij de busmensen wil ge ven. Krijgen ze niet hun zin, dan hoopt hij dat andere zakenlieden in Notting ham hem tegemoet zullen komen. DEN HAAG. Minister De Block (Economische Zaken) wil bevorderen, dat de NV Nederlandse Aardoliemaat- schappij en Mobil Producing Nether lands Incorporation toestemming krij gen voor het winnen van aardgas bij en onder Ameland. Dit antwoordt hij op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Oele. De minister is bereid met de vaste commissie voor Economische Zaken ui* de Tweede Kamer van gedachten te wisselen, over de normen voor het al dan niet deelnemen door de staat in de exploitatie van de op het vasteland aangetoonde gas/oorwaarden die aan te verlenen concessies zullen worden verbonden. ADVERTENTIE Een kind kan rood van groen onderscheiden, zegt u? Gewoonlijk wel en gelukkig maar. Toch zijn er omstandigheden, dat een rood licht groen en een groen licht rood lijkt. Hoe dat komt? In het Evoluon kunt u dit zelf ontdekken. Veel van zulke interessante en vernuftige •zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang f 1.— dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 196G gesticht door Philips.

De Vallei | 1967 | | pagina 11