Veenendaals dagblad Bezuinigingen stellen ambtenaren teleur Premiespaarregeling wordt ook gewijzigd Buiten m: Regering officieel akkoord met vrijer loonbeleid Akkoord over beperking van de handel in goud Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TE GLAD OM OVEREIND TE BLIJVEN ARRESTANT BEKENT MEISJE TE HEBBEN NEERGESLAGEN Parlementaire primeur van 1)66: novelle In 1968 minder kindertoelage en verplaatsingskosten Korte brand in bejaardenhuis Geen verlaging van studie toelagen Klem geraakt in maehine M'b Moordzaak Avereest opgelost Amerikaanse versterkingen naar Vietnam Cyprus vrijdag in V-raad Militairen op gladde weg geslipt: dode Frankrijk onder druk gezet Nederland in slecht blaadje bij Arabieren Zachtere lucht VAKANTIEDAGEN Ganzen op de akker Minister over concentraties van dagbladen bezorgd MOTIE IN KAMER: Spaanse |j|| sinaasappelen VOLSAP - ZOET [zonder tnTfEN Minder treinen op Oudejaarsavond LATER OVERLEDEN IMTIATIEFWET TOT VERKI EZ ES GEN /V GROOT-GROJSINGEy PARITEIT FRANSE STEUN KWESTIE ISRAEL Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 13 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 294 DEN HAAG De ambtenaren zijn ernstig teleurgesteld. Zij krijgen volgend jaar minder kindertoelage, de verplaatsingskosten gaan omlaag en de premie- spaarregeling wordt gewijzigd. Deze bezuinigingen zijn gisteren uit de bus gekomen in het overleg tussen staatssecretaris mr. G. van Veen (Binnenlandse Zaken) en de organisaties van ambtenaren. De vermindering van de toelage kan voor sommige ambtenaren een strop opleveren van honderd gulden per maand. De beknibbeling van het inkomen van de ambtenaren moet het rijk vol gend jaar vijftien miljoen gulden ople veren. De lagere kindertoelage komt het rijk in de komende vier jaar zelfs op een besparing van honderdmiljoen gulden, want de bedragen zullen steeds groter worden. Staatssecretaris Van Veen moet de plannen nog voorleggen aan de Twee de Kamer. De ambtenaren wagen zich niet aan een voorspelling of de bezui nigingen de goedkeuring van het parle ment zullen halen. „De politiek is een onberekenbare factor. Het kan best ge beuren dat de belangen van de ambte naren worden opgeofferd aan het al gemeen belang", zei een woordvoerder van de ambtenarenbonden. De organisaties die aan het overleg deelnamen de Algemene Bond van Ambtenaren, de Algemene Rooms Ka tholieke Bond van Ambtenaren en de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zullen geen ad vies uitbrengen over de verlagingen. Zij doen dat niet, omdat de verlagin gen zijn ingegeven door overwegingen, die het algemeen financieel beleid van de regering raken. Praten over langere vakantie was er gisteren voor de ambtenaren ook niet bij. Ze wilden van veertien op vijftien of zestien dagen komen. De regering wilde daar niet aan, maar voelde wel voor een gesprek, volgend jaar, over de HEEMSTEDE Vanmiddag heeft 'n korte felle brand gewoed in het be jaardencentrum „Irene" aan de Over- boslaan in Heemstede. De vijftien in wonende bejaarden konden tijdig het brandende huis verlaten en zijn in an dere bejaardencentra of bij familiele den ondergebracht. De brand is ontstaan in de slaap kamer van de directrice en breidde zich snel uit over de zolderverdieping. Door het nemen van maatregelen kon den de bewoners snel naar buiten gaan. Enkelen moesten, omdat zij slecht ter been zijn, per brancard worden ver voerd. De zolderverdieping brandde ge heel uit. De oorzaak is nog onbekend. Daar het huis veel waterschade heeft opgelopen, zal het voorlopig niet ge bruikt kunnen worden. BERGEN OP ZOOM Na op 26 no vember op zijn fiets door een auto te zijn aangereden is gisteren in een zie kenhuis in Breda de 31-jarige A. P. Wagtmans uit St. Willebrord aan zijn verwondingen overleden. Tn landbouwkringen is men nogal eens beducht geweest, wanneer 's winters grote scharen ganzen op het ontkiemde graan neerstreken, want dit werd zeer schadelijk voor het gewas geacht. Toen men dit in een Ameri kaans waterwildreservaat eens serieus naging, kwam er een verbluffend re sultaat uit de bus. Er werd n.l. een drietal percelen wintertarwe uitge zaaid, als trekpleister voor de Canada ganzen, die er ten getale van 2000 overwinterden en hoofdzakelijk één der akkers aantastten. Op het tweede stuk verschenen er slechts een paar honderd en de derde bleef volkomen vrij van bezoek. Overigens waren van alle de bodemgesteldheid, de bemes ting en de bewerking hetzelfde. Toen het gewas in de lente ging groeien, viel gemakkelijk te zien, dat de tarwe op het intensief begraasde perceel het best uitstoelde, maar de latere oogst- berichten spraken nóg duidelijker taal. De akker van de 2000 vogels schonk n.l. de grootste opbrengst, de lichtbe- graasde wat minder en de niet bezoch te bleef nagenoeg de helft achter bij de eerstgenoemde. Terwijl een aantal farmers reeds vroeger had ingezien, dat de aanwezigheid der ganzen het wintergraan geenszins schaadde, doch eerder goed deed, leverde het weten schappelijk onderzoek op „Hog Is land" (Virginia) het concrete bewijs. 13-12-67 A. B. WIGMAN verkorting van de arbeidstijd. Maar dan moet de gang van zaken in het be drijfsleven daar wel aanleiding toe ge ven. Een nieuw verzoek van de ambtena ren om een uitkering ineens tegen over de winstdelingen en tan tièmes in het bedrijfsleven haalde het ook niet. De staatssecretaris vond, dat die uitkeringen in het bedrijfsleven niet een zodanige vorm hebben aange nomen, dat ze nu ook voor ambtenaren moeten worden ingevoerd. Dinsdag gaan de ambtenaren weer praten met hun werkgever, de rege ring. Dan komt de salarisverhoging op 1 januari aan de orde. DEN HAAG Ook minister Klom- pé (Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk) is bezorgd over de con centraties van ondernemingen ir. de dagbladwereld. In haar antwoord op vratsn wi hel Tweede-Kamerlid Mévrouw G. Drauti- gam (soc.) verzoekt zij de Kamerle den zich te beraden over de mogelijk heden, die er zijn om de concentraties binnen redelijke grenzen te houden. Het Staatsblad bevatte gisteren een Koninklijk besluit, waarbij wordt be paald dat de ''ag- en nieuwsbladen van 1 januari af het normale advertentieta rief mogen berekenen voor adverten ties die de staat plaatst voor kosteloos procederende Dartijen. Tot nu toe be taalde de staat slechts de helft van het tarief. DEN HAAG Ondanks de toezeg ging van minister Veringa om de schrij nende gevallen tengevolge van de nieuwe regeling voor de studietoelagen samen met de Nederlandse Studenten raad opnieuw te bekijken, heeft de op positie in de Tweede Kamer gister avond een motie ingediend met de eis om de verlagingen onmiddellijk onge daan te maken. Deze motie was afkomstig van de pacifist dr. v. d. Lek, die daarmee deed wat de socialistische woordvoer der dr. Tans had willen doen. Het was een politiek succesje voor de tribunes, die waren moegelopen na enkele de monstraties op het Binnenhof, wat al jaren gebruikelijk is bij de onderwijs debatten. De Kamermeerderheid was tevreden met de uitleg van de minister dat het gaat om de ergste gevallen. Dr. Verin- ga dacht dat deze voornamelijk in de middengroepen liggen. HETEREX De 17-jarige Paulus Burgers uit het Betuwse Driehoek is maandagmiddag omgekomen toen hij op de NV Van Wijcks Waalsteenfabrie ken tr Heteren tyemraakte in één van de machines. De overal van de jongen raakte verward in de draaiende as van de machine. De arbeidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. De 53-jarige lasser C. Verdoorn uit Roermond is dinsdag om het leven ge komen in een werkplaats van het bag gerbedrijf NV Ballast Maatschappij „De Merwede" te Roermond. Hij werd tijdens werkzaamheden getroffen door een vallende stalen bak van een grint- baggermolen en overleed kort na het ongeluk. Y^ertigduizend handtekeningen wer den gisteravond in dozen aange dragen op het Haagse Binnenhof, waar enige honderden Am.Q;rdammers ouders, onderwijzers en studenten protesteerden tegen het onderwijs beleid van minister Veringa. De handtekeningen waren gezet door mensen, die tegtn de verhoging van ihoolgeld \Ssi^+ideuteronderwijs vóór de achterwege ge- verlaging ven de leerlingen bij het kleuter- en lager onder mensen, De studenten uydh^erden tegen de verlaging vuii/fë i-' Jstudietoelaee, de verhoging yan het tischrijf- en exa mengeld yoor het wetenschappelijk onderwijs en d3*>rem op de inves teringen van het onderwijs. ADVERTENTIE ledtfre./jag weer, 'n heerlijke tractatie ^WVNAAA/ OMMEN De 38-jarige fabrieksar beider Arend D. uit Dedemsvaart heeft gisteravond eigener beweging bekend de vijftienjarige Nellie de Haan op 23 november te hebben vermoord. De man, die getrouwd is en drie kin deren heeft, werd maandag door de Rijkspolitie in Ommen gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij iets met de moord te maken te hebben gehad. La tei kreeg men geen woord meer uit hem, totdat hij gisteravond om kwart voor acht eindelijk bekende. Hij lijdt aan vallende ziekte. Over hetmotief heeft hij zich nog niet uitgelaten. De moord is gepleegd met een metsel steen. Nellie de Haan, leerlinge van de huis houdschool in Dedemsvaart, werd don derdag 23 november na een poging tot aanranding vermoord in de Overijs selse buurtschap Den Oosterhuis bij Avereest. Haar lijk werd de volgende dag gevonden in een bietenveld, op nog geen kilometer afstand van de boerderij waar het meisje woonde. Op de bewuste avond reed Arend naar zijn moeder, die op ongeveer vierhon derd meter van het bietenveld woont. Hij had de steen bij zich. Toen hij ter hoogte van het bietenveld door kreeg, dat een meisje hem achterop kwam, stapte hij van zijn fiets en hield hij het meisje aan. Hij gelastte haar af te stappen en samen met hem Een gekantelde vrachtwagen ver oorzaakte gisteren een chaos op een van de drukste kruispunten in Enschede. In het oosten van het land ondervond het verkeer dins dag veel hinder van de gladheid. In Enschede konden grote vracht wagens amper stoppen voor de rode verkeerslichten. De politie had handen vol werk om het verkeer in goede banen te leiden. SAIGON Eind deze week zal de Amerikaanse troepensterkte in Zuid- Viëtnam zijn uitgebreid met 10.000 pa rachutisten die op het ogenblik met 60 grote transportvliegtuigen worden over gebracht. Amerika zal daar dan over 475.000 militairen beschikken. De 10.000 man die nu worden aange voerd, vormen de kern van de 50.000 mi litairen die in augustus j.l. aan gene raal Westmoreland, de Amerikaanse op perbevelhebben in Zd.-Viëtnam, z(jn be loofd. President Johnson heeft machti ging verleend om de troepensterkte daar tegen juni van het volgend jaar op 525.000 man te brengen. NEW YORK De Veiligheidsraad zal vrijdag bijeenkomen om de kwes- tie-Cyprus te behandelen. De raad zal zich vooral bezighouden met verlen ging van het mandaat van de VN- strijdmacht op Cyprus dat 27 december afloopt. UTRECHT Op Oudejaarsavond zal de dienstregeling van de Spoor wegen tot acht uur 's avonds normaal worden uitgevoerd. Daarna zullen er nog slechts enkele treinen rijden. Voorgaande jaren reden alle treinen een uur langer, maar omdat Oude jaar nu op zondag valt heeft men dat tijdstip een uur vervroegd. A leen de TEE-treinen en de D-treinen rijden ook nu normaal. DEN HAAG De regering heeft officieel ingestemd met het vrijere loonbeleid, zoals de- Stichting van de Arbeid dat eenstemmig voorstaat. De ministers Roolvink (Soc. Zaken), De Block (Econ. Zaken) en Witteveen (Financiën) hebben dat gisteren aan 'n bestuursdelegatie van de Stichting me degedeeld. Het minimumloon is gedurende het gesprek niet aan de orde geweest. Een wetsontwerp is in voorbereiding om deze kwestie voor 1 juli te rege len. De heer Roolvink schat dat der tigduizend mannen van 25 jaar en ouder nog onder een regeling van het minimumloon vallen. Toen hij onlangs de aandacht van de ondernemers voor de groep van de laagstbetaalden vroeg, bedoelde hij niet alleen deze groep mensen, maar ook hen, die een of twee gulden meer verdienen. Een wettelijke regeling vond hij een moeilijke zaak. Er zijn verscheidene mogelijkheden om de hoogte van het loon te regelen en die wijziging ook te laten ingaan. Bovendien zijn er in ver schillende bedrijfstakken de laatste ja- n.n slechts geringe loonsverhogingen gegeven. Die loonschalen zouden bij een wettelijke regeling onder het minimum vallen. Volgende week zal minister Roolvink de namen bekend maken van waar schijnlijk vijf deskundigen die hem zul len adviseren over het eventueel onver bindend verklaren van een c.a.o. of van bepalingen daarin. Het College van Rijksbemiddelaars blijft voorlopig be staan, maar ontvangt van de minister geen richtlijnen meer. Het zal wel re kening moeten houden met de opvattin gen van de regering, waartoe het nau wer overleg pleegt met de minister van Sociale Zaken. Ir. J. Bosma, de werkgeversvoorzit ter van de Stichting van de Arbeid, vertelde na afloop van het gesprek, dat de ministers De Block en Witteveen zich „enigszins bedachtzaam" hebben opgesteld. Zij hebben het bedrijfsleven nogmaals op zijn verantwoordelijkheid gewezen. het veld in te lopen. Het meisje was erg bang en ging onder dwang met hem mee. Toen ze ongeveer honderd meter van de weg waren sloeg hij het meisje plot seling met de steen op het achterhoofd. Zij raakte buiten bewustzijn, kwam niet meer bij en overleed vrijdagoch tend aan koude en inwendige bloedin gen. Toen de man tot bezinning kwam dacht hij: „O, wat heb ik gedaan." 'Hij bekeek het meisje nog even. Toen hij zag, dat het meisje geen teken van leven meer gaf, pakte hij zijn fiets en reed hij de bietenakker weer af. Hij ging weer naar zijn moeder, tegen wie hij niets over de moord vertelde. De moord moet zijn gepleegd in een opwelling van verstandsverbijstering. DEN HAAG Voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis heeft een lid van de Tweede Kamer door middel van een novelle een initiatief- wet ingediend. Het is de enige moge lijkheid om een wetsvoorstel, dat al is goedgekeurd door de Tweede Kamer, en waarover de Eerste Kamer nog geen verslag heeft uitgebracht, gewijzigd te krijgen. Mejuffrouw mr. A. Goudsmit (D'66) diende gisteren deze initiatiefwet In, waarin gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Groningen worden voorgesteld. Enige tijd geleden is een wet tot op heffing van de gemeenten Hoogkerk en Noorddijk ingediend. Ook werden daar in de grenzen van de gemeenten Adorp, Bedum, Groningen, Haren en Hooge- zand-Sappemeer gewijzigd. In 1968 zou de gemeente Groningen daardoor aan zienlijk worden vergroot. In het wets ontwerp ontbrak echter een regeling voor gemeenteraadsverkiezingen. Minister Beernink had eerder deze maand op vragen van mejuffrouw Gousmit en het Tweede-Kamerlid Jon geling (GPV) geantwoord dat geen van de bij de grenswijzigingen betrokken gemeenten een verzoek had ingediend tot het houden van verkiezingen. Me juffrouw Goudsmit laat echter in de memorie van toelichting bij haar ini tiatiefwet weten, dat de gemeente Noorddijk een motie had aangenomen, waarin gemeenteraadsverkiezingen wenselijk werden geacht. Tevens argumenteert zij, dat de ge meenteraad van Groningen een groot aantal beslissingen moet nemen, waar bij ook de inwoners van het nieuwe ge bied zijn betrokken. DiiSSELDORF Tussen Niendorp en Epe in Noordrijnland-YYestfalen is door de gladheid een auto met vjjf Ne derlandse militairen geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de negentienjarige soldaat van de lucht macht VV. Kastelein uit Bussum, vond de dood. Twee militairen werden zwaar en twee licht gewond in een ziekenhuis in Gronau opgenomen. De militairen behoren tot een lucht machtsquadron, dat in Schöppingen is gelegerd. LONDEN De zeven actieve lidstaten van de Londense Goudpool hebben vol gens The Times overeenstemming bereikt over nieuwe plannen ter beperking van de handel in goud. Het blad schrijft, dat de zeven landen tot overeenstem ming zijn gekomen in vergaderingen achter gesloten deuren, die zondag en maan dag te Bazel zijn gehouden om termijntransacties in goud, de handel in goud met geleend geld en biedingen uit naam van andere centrale banken (die zich recht streeks tot de Amerikaanse schatkist zullen moeten wenden) te verbieden. Het doel van de nieuwe maatregelen is de bescherming van de officiële mo netaire goudreserves tegen speculatie ve druk in de periode van herstel van het internationale monetaire systeem, die na de devaluatie van het pond ster ling nodig is geworden. De overeenkomst van de zeven lan den de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, de Duitse Bondsrepubliek, Ita lië, Zwitserland, Nederland en België komt neer op een grootscheepse steun aan de dollar op basis van de huidige pariteit met het goud (een ounce goud staat gelijk aan 35 dollar). Elk van de zeven centrale banken zal de verboden op de eigen goudmarkt volgens de eigen voorschriften en wet ten invoeren, aldus The Times. „Frankrijk, hoewel in naam nog een actief lid van de Goudpool, is niet uit genodigd de recente besprekingen bij te wonen omdat het land zich openlijk vijandig heeft getoond ten aanzien van de dollar", aldus het blad. „De nieuwe overeenstemming van Bazel zet Frankrijk op vernuftige wijze onder druk. De speculatieve vraag naar goud die door de actieve landen van de Goudpool niet als wettig toelaatbaar wordt beschouwd, zal zich thans naar andere centra verplaatsen, waarvan Parijs het natuurlijkste en gemakke lijkste is. „Indien de Franse autoritei ten weigeren mee te gaan zullen zij verplicht zijn de pariteit van de Fran se frank te verlagen tot die van het goud of te verhogen tot die van de dol lar. „De eerste maatregel zou het prestige van generaal De Gaulle ern stig aantasten en de tweede zou de in ternationale concurrentiepositie van de gehele Franse economie verzwakken". The Times zegt vervolgens: „Het al ternatief is, dat de Franse autoriteiten gedwongen zullen worden precies de zelfde restricties ten aanzien van goud speculaties toe te passen als de landen van de Goudpool". „In dat geval zal de consequentie zijn dat de dollar even zeer door Frankrijk gesteund wordt als door de zeven andere landen zonder dat het land ook maar de troost van een stem in de Goudpool heeft". DAMASCUS Het centrale Arabi sche bureau voor de boycot van Israël heeft de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen laten weten dat zij uit het Arabische luchtruim zullen worden ge weerd als zij Jeruzalem aandoen of over door Israël bezet Arabisch gebied vlie gen. Dit is meegedeeld door Mahmoed, commissaris-generaal van de boycot-or ganisatie. Hij zei dat vorige maand met succes de buitenlandse scheepvaart maatschappijen in overweging is gege ven weg te blijven uit de Israëlische ha ven Eilath aan de Golf van Akaba. Mahmoed verklaarde verder, dat hij het secretariaat van de Arabische Liga heeft ingelicl t over toenemende zionis tische activiteit in Nederland, met ver zoek deze kwestie ter tafel te brengen op de volgende vergadering van de raad van de Liga. 'Fen zuidwesten van Ierland bevindt zich een gebied van hoge lucht druk. Om dit gebied heen trekken sto ringen over IJsland naar Scandinavië en verder zuidoostwaarts Centraal- Europa in. Hierdoor handhaaft zich boven de Noordzee en Engeland een westelijke stroming, waarmee oceani sche lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. In deze toestand komt ook morgen maar weinig verandering. De zachte lucht zal geleidelijk verder West- Europa binnendringen, zodat de tem peraturen ook in het oosten en zuid oosten van ons land geleidelijk hoger komen. In het algemeen wordt er veel bewolking verwacht, maar enige regen van betekenis zal er niet uit vallen. v

De Vallei | 1967 | | pagina 1