Hans Verhagen van „Hoepla": militairen niets aangeboden Beurs van Amsterdam UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Stille markt RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S FINANCIËLE NOTITIES „Vastgoedfonds Breevast" voor kleine spaarder Forse order voor V.M.F. Wisselmarkt „Wij hebben de werkelijkheid gefilmd" PILOOT STORM 1 RECHTER TIE 1 TEKKO TAKS T.V. LANGENBL BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS NIET ZACHTZINNIG m TELEVISIE 2 60 Ze wist al jarenlang, dat haar huwelijk dat voor Gusti een sociale instelling was, welke haar doel in zichzelf had dat dit huwe lijk voor haar een ononderbroken tijdsverbeuzeling was, een wegvreten van die tijd, die ze in zulk een inten sieve blijdschap had willen doorbren gen. Haar huwelijk was voor haar een nooit eindigende reeks van steeds terugkomende fysiologische potserij- en geworden die haar steeds meer on bevredigd en vernederd achterlieten, zodat ze nu het gevoel had alsof ze geen eigen persoonlijkheid bezat, als of er geen trots en geen kracht in haar geest en lichaam waren achter gebleven die haar tot iets beters had den kunnen opwerken. Ze herinnerde zich een Waadtlands schilder, een cy nisch would-be Parisien, die haar eens gezegd had dat de meeste Zwit serse vrouwen op een zekere leeftijd verkoeien. Hij had gesproken van „la vachification de la femme Suisse". Haar leven met Gusti had haar in de onmiddellijke nabijheid gebracht van het ontzettende stadium waarin een jonge vrouw die de wil niet meer heeft om in opstand te komen tegen morele vooroordelen en onrechtvaar digheden, langzamerhand in haar on vermijdelijk noodlot gaat berusten. Nog één kind van Gusti en ze was voor altijd getekend. Ze kon bijna huiveren bij de gedachte daaraan. Voor haar geestesoog bewogen zich alle naaste familieleden van haar man in een optocht voorwaarts, een zurige, poezelige familie van klein- burgertjes, allemaal angstwekkend correct en steeds hunkerend en po gend om hun wereldse goederen te vermeerderen; Gusti liep aan de spits, hij, hun kampioen die door het een of andere geheimzinnig natuur proces als een kerel met een knap uiterlijk was uitgevallen. Maar er was geen spoor van een mysterie in hem, geen zweem van het onver wachte, dat verrassingen met zich mee kan brengen. Zijn compleet ka rakter lag, als een boek voor haar. waarvan ze iedere pagina uit het hoofd kende. Met een verrassende duidelijkheid realiseerde zij zich nu dat er een hal te in haar bestaan was gekomen. Als ze een donkere blik wierp over de ja- •en die verlopen waren, sedert Ama- deus haar terzijde had gesteld, had ze het gevoel dat haar voetsporen ichter haar doorliepen tot de ver verwijderde horizont, waar vandaan e haar leven begonnen was. Voor haar gaapte een afgrond. Die leed haar schrikken. Zou ze erin tpringen of zou zij trachten haar -.tappen te richten naar de plaats waar ze tien jaar geleden had ge staan om een nieuw pad. een nieuwe richting te zoeken? Misschien een avontuurlijker, een gevaarlijker pad? De klok sloeg elf. „Waarom ga je niet naar bed?" riep Gusti. Ze antwoordde niet. Hij riep nog eens. Ze bleef stil. Toen zag ze de strook licht onder de deur verdwij nen. Ze hoorde hem in zijn bed be wegen, ze hoorde, hoe hij zich van de ene kant naar de andere wierp. Ze negeerde hem. Gusti sloot zijn ogen. „Ik ga maar slapen. Morgen zal ze wel anders zijn. Ik laat haar maar uithumeuren." Hij kon immers geen honderd pro cent geluk verwachten. Negentig, tachtig, zeventig, neen, alles boven de vijftig procent was het enige wat een redelijk man kon hopen. De be legging gaf hier niet meer dan vier, op zijn hoogst vier en een half pro cent. „Maar toch is er iets met haar ge beurd", dacht hij. „Ik moet proberen om er achter te komen wat dat is. Misschien wil ze een kind hebben. Wie weet?" Juist de gedachte daaraan vulde zijn geest met een soort van zelfvol doening. „Ze heeft vanavond rauwe uien ge geten", peinsde hij tenslotte. „Enfin, dat doet er ook niets toe. Ik begin nu aan het optellen van de denkbeeldige reeks van getallen. Daardoor raak ik in slaap." Hij werd dan ook zelfs niet wakker toen Pauline lang na middernacht in haar bed kroop. Hoofdstuk ELF Het was een regenachtige zondag morgen. Van de bomen in het kleine achtertuintje van nummer 15 drup pelde het water. De lucht was ver duisterd door laaghangende, grijze wolken die iemand het uitzicht be namen. Pauline, die uit het venster keek, werd door een gevoel van te leurstelling overvallen. jj „Zeg hoor eens", sprak Gusti. „dat jj is een strop voor ons voorgenomen jj uitstapje voor vandaag. De auto is gisteren gewassen en gepoetst. Het gaat daarom niet aan, om in dit weer 5 uit te rijden, want dan wordt hij op- nieuw helemaal met modder en vuil E bedekt en dan kost 't weer vijf franks E om hem schoon te krijgen. En boven- E dien is 't heel gevaarlijk om in zulk E weer door de bergen te rijden." „Het is best mogelijk dat er een S blauwe lucht is, als we eenmaal de E hoogte in zijn", antwoordde ze. „Een blauwe lucht! Natuurlijk is er E boven een blauwe lucht, maar het E gaat er alleen maar om hoe hoog we E dan moeten stijgen." „Daar ga ik eens over telefoneren", E sprak ze en zich van het venster ver- E wijderend, liep ze naar beneden. Een ogenblik daarna rolde hij zijn E bed uit om naar het venster te gaan. E Hij haalde eens diep adem en maak- E te enige lichamelijke bewegingen die E voor kamergymnastiek moesten door- E gaan. Maar het duurde niet lang of E hij had er genoeg van. „Dat is maar allemaal onzin, die E lichaamsbewegingen", dacht hij en E hij liet zijn armen langs zijn lichaam E vallen. „Een gezond man van mijn E leeftijd hoeft dat niet te doen." Maar terwijl hij in zijn fraai ge streepte pyjama door zijn kamer liep was hij zich pijnlijk bewust dat hij al iemand van middelbare leeftijd was. Op dit ogenblik verscheen Pau line weer. „Het weer is overal zo", sprak ze ontstemd, „en het blijft de hele dag zo." „Dus een kerkgang is het beste wat we kunnen doen", suggereerde hij. Ze trok haar wenkbrauwen op. „Hoor nu eens, heb jij geen chris-E telijke opvoeding gehad?" vroeg hij. „Vandaag heb ik het gevoel alsof ik helemaal niet zo'n opvoeding heb gehad." „Jij bent dan ook een hele tijd niet in de kerk geweest. Ik vind werke lijk dat je daar nu en dan eens naar toe moet. En waarom zouden we nu vandaag niet naar de kerk gaan? Wat zullen de lui zo langzamerhand van ons gaan denken?" „O, de lui!" mompelde zij. „Je bent net een heidense" grom- E de hij. Hij zette zijn voet op de stoel, E boog zich voorover en inspecteerde E de nagels van zijn tenen. Hij drukte voorzichtig met zijn vin- E gers op zijn grote teen, nam een E schaar uit een la en liep naar de bad- E kamer. E Pauline staarde uit het raam. Ze E waren van plan geweest de Rossmer- E werken te gaan bezoeken. Ze had er E al haar hoop op gezet en nu had de E natuur haar plannen verijdeld. Het: regende! Het regende flink en zonder E ophouden. E (Worrit vervolgd) 3685. De vier gasten wisten niet precies wat zij van die E kleine woordenwisseling tussen broeder en zuster E moesten denken. David lachte maar wat, haalde de E schouders op en probeerde het gesprek op 'n ander E onderwerp te brengen. Maar Jane liet zich niet van S haar apropos afbrengen en dreigde: „Als jij 't ze niet vertelt, zal ik het wel doen!" Zij richtte zich als van- S zelfsprekend tot professor Dubois, de geleerde man E van het gezelschap: „David ziet er niet voor niets als E een bosjesman uit, hoor! Hij is al maandenlang bezig met een nieuwe uitvinding en hij gunt zich eenvoudig geen nachtrust. Onlangs heeft hij enkele proeven met dieren genomen, die blijkbaar succes hadden, want nu wil hij die proef met zichzelf toepassen. Praat 't hem asjeblieft uit zijn hoofd, professor! Hij heeft zelf toege geven, dat 't niet zonder gevaar is!" David wond zich kennelijk op: „Hou je mond, Jane! Bemoei je niet met dingen waar je geen verstand van hebt!" bromde hij. Maar de professor wilde nu het naadje van de kou weten. „Proeven met dieren, proeven op jezelf?... Wat heeft dat te betekenen, beste jongen? Je bent toch niet op dwaalwegen geraakt? Wat heeft dit alles met de vervolmaking van afweerschermen te maken? Je weet waarvoor wij hier zijn. Ga me niet vertel len, dat je opeens naturalist geworden bent!" 12. „Ik heb niet eens gemerkt dat meneer Lau ruzie had met een zwerver", zegf Seah. „Als ik werk heb ik geen aandacht voor het publiek. Ik kan me niet laten afleiden". „Ik begrijp het", zegt Tsjiao Tai sus send. De arme toneelspeler is hem wel sympathiek. Hij heeft een open, eerlijk gezicht, en je kunt mer ken dat hij zijn beroep hoog opvat, al wordt er door genoeg mensen op neergezien. Hij wendt zich weer tot de rijsthandelaar en zegt: „Ik laat de acteurs nu maar aan uw hoede over, meneer Lau. U kunt ze beter troosten dan ik. Breng ze gerust naar hun lo gement als ze dat willen, ik heb ze niets meer te vra- gen. Vanavond verwachten we Rechter Tie terug, en hij zal meteen een onderzoek instellen. Daarom moe ten ze zich morgenochtend wel melden in het gerechts gebouw, voor de gewone formaliteiten. Ze kunnen dan ook het lijk van hun zoontje meekrijgen, voor de be grafenis". „U vindt het misschien vreemd", zegt Lau, „maar als u het goed vindt, kom ik morgen graag met ze mee naar het gerechtsgebouw. Ik wil alles doen om ze in deze dagen bij te staan". „Natuurlijk, meneer Lau", zegt Tsjiao Tai. „Dat is heel loffelijk. Trouwens, u moet morgenochtend zelfs meekomen. U bent een van de belangrijkste getuigen". 78. „Zo heren smokkelaars; zo zullen jullie mij niet licht herkennen!" lachte Tekko terwijl hij voorzichtig naar de ingang van het kasteel sloop. „Nu ben ik één van jullie, met dit gewaad aan, hoewel eh. als de eigenaar van dit kledingstuk 't ding maar niet ge mist heeft. Ik moet toch wel oppas.. Oei, oei, oei, daar staat de tuinman. Enfin, maar net doen of ik niets merk! Ik kan in geen geval meer terug!" De oude verteller, die buiten tegen de muur van de tuin manswoning geleund stond een pijp smoorde, had de lichtende gestalte van onze vriend natuurlijk allang opgemerkt. En toen Tekko met kloppend hart aan hem voorbij ging stak de oude fantast joviaal de hand op en riep: „Opschieten man! De boot zal zo wel komen daar moet je bij zijn! Mooi weertje anders wat?" Tekko groette flauwtjes terug enwas blij toen de oude zijn woning binnen ging zonder op antwoord gewacht te hebben. „He, he!" knerpte de stem van de tuinman die zijn keukentje ingelopen was. „Het wa ter kookt al. Nu gauw even koffie zetten en dan af rekenen. Hè, hè, hè, straks ben ik rijk, heel erg rijk. Misschien wel zo rijk dat ik dit kasteel kan huren om hier de rest van mijn levensdagen te kunnen slij ten hè hè hè!" En terwijl de oude verder fantaseerde sloop onze speurder geluidloos door de gangen en za len van het grote kasteel op zoek naar een veilig plaatsje vanwaar hij het lichtsein zou kunnen geven. DEN HAAG. „Het is een pertinen te onwaarheid, dat we die militairen bier zouden hebben gegeven. Wij heb ben de werkelijkheid gefilmd. Zo is de situatie in de treinen, waarin soldaten reizen. Ministers en Kamerleden weten dat niet. Die reizen eerste klas of zit ten in een auto". De dichter Hans Verhagen (28), één van de drie samenstellers van het tele- visieprogr. .Hoepla' van de VPRO reageert fel op de beschuldigingen, die het liberale Tweede-Kamerlid me vrouw G. V. van Someren-Downer maandagavond in de Tweede Kamer de makers van „Hoepla" in de schoe nen heeft geschoven. Zij suggereerde toen, dat de samen stellers van „Hoepla" voor hun uitzen ding van 23 november militairen in een trein dronken hadden gevoerd ter wille van een interview over Viëtnam. Mi nister Klompé liet in dezelfde Kamer vergadering weten, dat zij „Hoepla" beneden het peil van de goede smaak vond. Verhagen, in Den Haag bezig aan de laatste voorbereidingen voor een gram mofoonplaat met de Middelburgse pop groep „Dragonfly", noemt de minister en het Kamerlid wereldvreemde men sen, die normen hanteren van vijftig jaar geleden. Voor het bewuste onderdeel van het programma had het „Hoepla"-team dat behalve uit Verhagen, de cineast Wim van der Linden en de beeldende kunstenaar Wim Schippers, eerst iets anders op het oog. „We wilden een hard interview bren gen met generaal Zielstra, één van de hoogste autoriteiten in Nederland. Zijn voorlichtingsdienst liet ons weten, dat het interview niet door kon gaan, om dat „Hoepla" niet het juiste program ma was om daarin de generaal aan het woord te laten". Wim van der Linden kwam op het idee de militairen in een trein te onder vragen. Het gebeurde op een zondag avond in het restauratierijtuig van de trein Amsterdam-Utrecht. Van der Lin den filmde, de journalist Trino Flothuis stelde de vragen. Flothuis zegt: „We zijn zo maar een willekeurige trein binnengestapt en al ■ii-IT ÜEMBER 1967 WOENSDA DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 AJurn. (herh. v. gis teren). 10.20 De Caterina Valente Show. 11.30 Filmrep. 12.00—13.30 Act. kroniek. 16.04 Journ. 16.45 Natuurfilm. 17.00 Handenarbeid. 17.30 Filmreporta ge. 18.0018.05 Jouifn. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Von Nachbar zu Nachbar. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: Muzikaal progr. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Aeute (I). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Gevar. progr. 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 TV-serie. 21.30 Muzikale show. 22.30 Journ., commentaar en weerber. 22.50 Pantomime. 23.40 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 TV- film voor de jeugd. 18.20 Act. en muz. 18.55 Detective-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Kleur: Zirkus- direktor Johnny Slate, TV-film. 20.45 Rep. Aansl.: Nws. 21.15 Gottes zweite Garnitur, TV-spel. 23.15 Nws. en weer bericht. pratend kwamen we tot de ontdekking, dat we met herhalingstroepen te ma ken hadden. We hebben ze niets, maar dan ook niets aangeboden". Dat het niet lieflijk en zachtzinning toegaat in zo'n groepje reizende mili tairen, weet Verhagen uit ervaring. „Er wordt gelald en overmoedig ge kletst. Er vallen schuttingwoorden. Ik zelf ben ook wel eens uitgelachen door zo'n groepje soldaten, alleen omdat ik lang haar had". „Het was niet de bedoeling van de makers van „Hoepla" deze militairen voor schut te zetten", zegt Verhagen. „Wij willen alleen de realiteit signale ren en doorgeven. Mogen we mis schien? Waar halen die ministers en Kamerleden het recht vandaan om over een gebrek aan goede smaak te spre ken?" Dichter Verhagen is door „Hoepla" in de schulden geraakt. „De VPRO be taalt niet veel en voor „Hoepla" heb ben we veel tijd nodig. Als het leden verlies bij de VPRO doorzet, zie ik nog eens, dat heel „Hoepla" verdwijnt. En dat terwijl de programma's, die we tot nu toe hebben uitgezonden, eigenlijk al leen nog maar tests waren". Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Westerhaar - Vriezen- veensewijk (toez.): L. Emmerzaal te Per nis; te Yerseke (toez.): K. v.d. Sluys te Herwijnen. Aangenomen: naar Amsterdam-Bui ten veldert (als ziekenhuispred. voor de V.U.): W. F. O. Stange te Weerselo; naar Noordoostpolder (wijkgem. Luttel- geest-Kraggenburg): K. Schaap te Tan- ge-Alteveer; naar Geertruidenberg: J. P. van Santen te Oudehaske (c.a.). Bedankt: voor Zwijndrecht (vac. J. C. Stelwagen): G. Pettinga te Wageningen. Geref. Kerken: Beroepen: te Oosterzee: J. v.d. Klis, kand. te Kampen. Aangenomen: naar Amsterdam-Slo- termeer/Geuzenveld (vac. wijlen A. Fer- werda): P. Kooy te St. Pancras; naar Leidschendam (vac. G. L. R. Riphagen): H. J. Lugtigheid te Hengelo (Ov.). Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Hilversum-Oost: H. W. Eerland te Amersfoort. Bedankt: voor Gorkum: D. Biesma Jr. te Aalsmeer. Bedankt: voor Den Haag-West (voor de 2de maal): J. H. Velema te Apel doorn. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Westkapelle: J. Karens te Nieuwerkerk; te Amsterdam-Centr.: A. W. Verhoef te Barneveld; te Giessen- dam-Neder Hardinxveld: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Veenendaal en voor Clifton (New Jersey, U.S.A.): J. C. West stra te te Meliskerke; voor Middelharnis: C. Harinck te Utrecht; voor Borssele: P. Blok te Dirksland. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de WD. 18.30 Jazz op het Holland Festival 1966. 18.55 Stereo: Tango-rum- ba orkest met zangsol. 19.30 Nws. 19.35 Stereo: Mod. orkestwerken (gr). 20.00 Waar de wijsjes zijn: liedjes van over al. 20.25 Vragenvuur. 20.45 Akkoord: licht gevar. platenprogr. 21.20 Tramme lant in Loeren aan de Hor, radiofeuille ton. 21.50 Country and Western muz. 22.05 Een chronisch bedrijfsongeval in Delfzijl, documentaire. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Mod. en klass. gramm. muz. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Veel gevr. gew. muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. NRU: 19.00 Gastcollege: Kritiek op de Ned. strafrechtspraak. 19.45 Pianoreci tal (gr.).: mod. muz. 20.00 Salzburger Festspiele 1967. Camerata Academia van het Mozarteum met sol.: klass. muz. 21.30 Wat is er van onze idealen geworden? (II), gesprek. 21.50 Varié tés de Paris: Franse chansons. 22.05 Spiegel van België. 22.20 Sextant: het wekelijks radioprogr. van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.5524.00 Nws. NEDERLAND I AVRO: 17.00—17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. NTS: 19.07 Schatèi- land, TV-film voor de jeugd. 19.32 Pa- noramiek: panorama van het wereld gebeuren. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. STER: 20.16 Reel. NTS: 20.20 Uitzending van de KVP 20.30 Cette nuit lè (In die nacht), speelfilm (Rijkskeuring: 14 jaar). 22.00 Uitzending Stichting Socutera. 22.15 Journ. 22.20 Openbaar Kunstbezit. 22.3523.00 Laatste half-uur van de Zesdaagse in Amsterdam. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journ. AVRO: 19.03 Moef Ga Ga, pro gramma voor de jeugd. 19.28 Hier Pa rijs - Hier Jan Brusse, maandelijks rendez-vous. NTS: 20.00 Journ. en weer overzicht. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 Literaire ontmoetingen. 21.06 Jazz-O-Rama: grote contrasten in de jazz. 21.40 Medische kroniek. STER: 22.11 Reel. NTS: 22.15—22.20 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act 8.20 Li. gr muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Mod. solo concerten (gr.J. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beuisber. 12.00 Stereo: Pianorec.: klass. muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Mod. platteland, praat je. 12.35 Li. gr.muz. voor oudere luiste raars. 13.00 Nws. 13.10 Journ. 13.30 Ste reo: Hobokwartet: klass. en mod. muz. 14.00 Stereo: Sopraan en piano: klass. en mod. lied. 14.25 Voordracht. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 I. Vo caal ensemble: mod. lied.; II. Festival van Vlaanderen 1967: mod. muz. 17.00 Amateurs musiceren. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Badinerie: li. klass. platen- pr. (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.58 Marktberichten voorde schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogisch pr. KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.27 Med. t.b.v. land; en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Hoe kan ik Kerstfeest vieren? Ad- ventsfcfcenifi* 13.10, Variant: radio-snel- buffet. 13.30 Stereo: Li. gev. muz.pr. 14.30 Stereo: Sopraan en piano: mod. lied. 15.00 Protestantse middagdienst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Nickel-Ödeon (Stuivertjesbioscoop) een pr. over film en filmers. 16.50 Spe len met taal. 17.00 .Oude en mod. muz. (opn.). NCRV: 17.45 Sportact. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Li. instr. muz. 10.00 Nws. 10.02 Mu ziek bij de koffie. (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Verzoekplatenpr. Pla- tenkeus. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 1„.07 TNT: Knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 lORRrr. platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07- 18.00 Verzoekplatenpr. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige koers late not. Nederland 1966-1 7 10311 104 Nederland 1966 61 99% 99% Nederland 1967 61 99H 99% Nederland 1967 6 97% 97% Nederland 1965-1 51 94% 94% Nederland 1964-1 51 91% 90H Nederland 1964 5 8812 88% Nederland 1958 44 89'/» 89A Nederland 1964 44 95A 95% Nederland 1959 41 87% 87% Nederland 1963-1 41 84 85% Nederland 1961 4 84'/» 84% Nederland 1953 33 80% Ned. staffell. 1947 3* 72% Nederland 1951 3s 90% 90A Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 74 74% Nederland 1954 1-2 31 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 83 Ned. dollarlng. 1947 3 87'/» 87 Bank v. N.G. wnbJ. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958/'59 41 87 87% H.V.A.-mijen ver. a. 116 117 A.K.U. a. 58.5 58.2 Delimij. f. eert. 85.8 85.8 Hoogovens n.r.c.v.a. 116.7 116.4 Philips gem. bezit. v. a. 119.7 119.1 Unilever c.v.a. 106.3 105.7 Kon. Zout-Organon 149.5 150 Dordtsche Petr. a. 674 666'/» Kon. Pe'r. f. a. 147.3 145.9 H.A.L. a. 80 80>/« Java-China p n.r.c.v.a. 178 173 K.L.M. a. 274 279 Rotterd. Lloyd a. 143'/» 143% Scheepvaartunie a. 126% 126% Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 96% 96% Bank v. N.G '58 1-2-3 43 83% 86'/» Nat. Bk. v. Midd.Kr '66 7 94% Nat. investeringsb. '65 53 89% 89 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129'/t Bijenkorf 6 97% 97% Co-op Ned. r.spaarbr. 147 147 Ned. Gasunie 1966 61 100% 99% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 80% 80'/» Pegem 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96% 95'/» K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 91% 90% A.K.U. f1000 41 89'/» 89'/» Berghuizer Pap.fabr. 41 94 A 94 Gelder Zonen v. 43 88 88 Hoogovens Alg. Bank Ned. Amrobank f20, Nationale Ned. Ned. Credietb. aand. 51 113 112 a. 230 228 a. 45.6 45.5 eert. 612 618 b. 175% 174% Ned. Middenstandsbank a. 87 86.5 Slavenburg's Bank a. 170 170 Albert Heyn a. 1235 1248 Amstel Br. n.r.c.v.a. 400 399% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 209 209 Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 71 7lVt Bols Lucas a. 186 185 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 393 394 Buhrmann-Tetterode a. 471 465% Bijenkorf n.r.c.v.a. 650'/» 651% Calvé c.v.a. 775 778 Drentsch-Overijs. Houth. a. 113% 113 D.R.U. a. 323% 334% Elsevier's Uitgeversmij. a. 304 Erdal mij. v. wasverw. a. 537 540 Excelsior metaalbuizen a. 59 58% Fokker a. 434% 430 Gazelle Rijwielfabriek a172 170 Gelder Zonen, van a. 114% 114 Gist- en Spiritusfabriek a. 751 754 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 124 127% Heineken's Bierbr. aand. 630 643 Holec aand. 158 157 Interratio aand. 278 274 Kon. Ned. Papierfabr. a. 156 155% Kon. Ned. Textielunie eert. 48 47% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 215 210 Meteoor Beton a. 113 109 Misset, Uitgeversmij. a. 251 249 Naarden Chem. fabr. a. 463 475 Naeff gebr. a. 146% 146 Nedap ned. app.fabr. aand. 138 139% Ned. Kabelfabrieken aand. 291 287 Nelle, wed. J. van aand. 331 330 Nyma n.r.c.v.a. 23% 24% NUverdal-ten Cate a. 79 78 Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. 99 98.5 Pal the a. 61% 60% Pont Houthanoel a. 179'/» 177 Reesink en Co. a. 163 164 Scheveningen Expl.mij.f. a. 29 29.4 Schokbeton aand. b. 205 208'/» Scholten Carton en Pap a. 259 259 Schuppen Sajetfabriek a. 92% Simon de Wit aand. b. 438 440'/» Spaarne ver. bez. 500-100 a. 705 710 Technische Unie a. 252 250 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 106.9 109.5 Twentsche Kabelfabriek a. 366 365 Ubbink-Davo a. 16 16% 70 72 Vi 490 489% 163 158 812 762 635 648.5 183 224.4 218 403 104 563/4 124 "k 32% 51% 46% 31% a. 224.9 f. 218.5 a. 402 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 112% 113 Veenendaalsche stoomsp. a. 187 Ver. Machinefabrieken a. 169 167 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 140% 142 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 143 144 Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. 66 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 760 Interbonds 1 pb f. 635 Vastgoedbel.fonds part. f. 643.5 Interunie f 50 a. 183.2 Robeco f 50 Rolinco Unitas f 50 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 40.4 Canadian Pac. Railw. eert. 56% Int. Nickel Cy. Can. cert. 126 Shell Can. (10 a.) cert. 32% A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. 51% Anaconda cert. 46% Bethlehem Steel cert. 32 Chesapeake and Ohio cert. 62% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 49 Douglas Aircraft cert. 95 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 149 General Electric cert. 101 General Motors cert. 83% Kennecot* Copper cert. 42% Phillips Petroleum cert. 63% R.C.A. cert 56% Republic Steel cert. 42% Shell Oil cert 65 Standard Brands 10 a cert. 32% U.S. Steel (10) cert. 40% Wool worth cert. 25 British Petrol. 1966 7è 103% Rott. Rijn Pijpljnij. 51 93% Grasso's Kon. Mach.f. 53 90% Meteoor beton 53 82 Stokvis en Zonen 43 883/ Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 106% Bredero vast goed a. 165 Calvé cum.pref.wd.nr. eert. 186 Edy emaille a. 81 Krasnapolsky, f. a. 58.5 Lips en Gispen eert. 115% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 146.20; Philips 119.70; Unk- lever 106.00; KLM 280.00. 49% 94% 149 99% 83% 42% 63 55 42 64% 33% 40% 24% 103 90% 82% 88 110 165% 144% 77 59 117 AMSTERDAM In een stille markt is de stemming voor de internationale waarden vandaag b(j de opening, even als gisteren, licht verdeeld geweest. On derscheidde Philips zich maandag door een vaste stemming, vandaag liet dit fonds het afweten met een koersdaling van een halve gulden op 119.20. Dit door enkele winstnemingen van lokale zijde. Unilever ging aanvankelijk 30 ct. omhoog tot 106.30 doch zakte later in tot 105.70. AKU verbeterde van 58.10 tot 58.40 (58.10). Kon. Olie lag opnieuw zwak in de markt met een daling van bijna een gulden op 146.20, waarna 145.90 werd gedaan. Hoogovens avan ceerde twee dubbeltjes tot 116.70 doch moest later deze winst weer prijsgeven. Van Wall Street ging geen enkele sti mulans uit. Het tegendeel was eerder waar omdat Philips en Kon. Olie er iets lager sloten. KLM was in New York echter ruim twee dollar hoger, hoewel dit fonds er niet op het hoogste punt van de dag sloot. Het aandeel KLM werd in Amsterdam hoger geadviseerd. Wall Street moest maandag, evenals vorige week vrijdag, opnieuw koersda lingen incasseren, waardoor de markt er flauw sloot, vooral voor de tv-aande- len. Dit op de verwachting dat per 1 januari 1968 de prijs voor tv-toestellen in Amerika belangrijk zal worden ver laagd. De scheepvaartsector was meren deels goed gedisponeerd echter met wéinig zaken. De koersverschillen naar beide richtingen waren gering. Van de cultures opende Amsterdam Rubber 3'/» punt lager op 57 om daarna te her stellen tot 58'/». Voor HVA werd twee punten meer betaald op 118. De staats- fondsenmarkt was verdeeld eveneens met weinig zaken. De beurs krijgt er een fonds bij. Op woensdag 20 december kon worden in geschreven op de resterende 240.000 fracties van het Vastgoedfonds Bree- vast 1967 tegen de prijs van f 100 per bewijs van één fractie. Hierdoor wor den de kleine beleggers in de gelegen heid gesteld belang te nemen in onroe rend goed. Er zijn ook bewijzen van 10 fracties, tegen f 1000. AMSTERDAM De Verenigde Be drijven Bredero en Bredero Vast Goed komen met een nieuwe creatie op de Amsterdamse effectenbeurs: het Vast goedfonds Breevast 1967, waarvan op 20 december 240.000 fracties voor f 100 zullen worden aangeboden. De storting moet op 5 januari geschieden. Als beheerder van het nieuwe fonds zal Bredero Vast Goed optreden, als bewaarder een nieuw opgerichte Stich ting Bewaarder Vastgoedfonds Bree vast. 1967. Het bestuur van deze stichting is in handen van de maatschappij tot be vordering van de bouwprojecten-finan ciering van De Nationale Investerings bank (Herstelbank). Bestuurder van de stichting en de beheerder zijn dus twee onafhankelijk van elkaar optre dende corporaties. Van de 300.000 fracties uit de komen de emissie zijn er 30.000 geplaatst bij Bredero Vast Goed en 30.000 bij de VBB, die echter voorlopig stemrecht missen. Jaarlijks zal een vergadering van fractiehouders worden belegd, waarin belangrijke besluiten over het beleid met volstrekte meerderheid van stemmen zullen worden genomen. In het nieuwe Vastgoedfonds Bree vast is een pakket projecten ingebracht van f55 miljoen. Daarvan zal f30 mil joen worden gefinancierd uit de op brengst van de nieuwe uitgifte en f 25 miljoen door het opnemen van geldle ningen, al of niet onder hypothecair verband. Het ligt in de bedoeling, dat van het hele bezit niet meer dan 45 pro cent zal worden gefinancierd. Een deel van de projecten, die gro tendeels door de Verenigde Bedrijven Bredero zullen worden gebouwd, komt reeds in 1968 geheel of gedeeltelijk in exploitatie. Het laatste project bereikt dit stadium in de eerste helft van 1970. Onderdeel van het pakket zijn een groot kantoorgebouw in Den Haag, het win kelcentrum Holtenbroek in Zwolle, het winkelcentrum De Klanderij te En schede en verder een groot aantal klei nere projecten, gespreid over de pro vincies Utrecht, Gelderland, Groningen en Noord-Holland. AI deze projecten zullen worden verhuurd. De opbrengst van de verhuur is zo danig. dat Bredero Vast Goed over 1968 en 1969 een uitkering per tien fracties verwacht van f72,50 en over 1970 en 1971 van f73. Na 1970 zal de geraam de huuropbrengst liggen op ruim f 5 miljoen, hetgeen een bruto-huurop- brengst zal betekenen van 9,2 procent van de verwervingskosten. Na aftrek van de exploitatiekosten en rente op geldleningen zal er per bewijs van tien fracties een netto resultaat overblijven van f82. De uitkering per tien fracties zal dan naar schatting f73 blijven. AMSTERDAM De energie-divisie in Almelo van het ingenieursbureau Continental Engineering dat behoort tot de Verenigde Machinefabrieken (Stork-Werkspoor), heeft van de rege ring van Saoedi-Arabië een opdracht van meer dan f50 miljoen ontvangen voor de bouw van een elektrische cen trale en een waterfabriek in Djeddah. De centrale krijgt een capaciteit van vijftig megawatt. De waterfabriek zal per dag ongeveer negentien miljoen li ter zoet water produceren. Het ligt in de bedoeling, dat de installaties mid den 1969 gereed zullen zijn. AMSTERDAM, 12 dec. Londen 8.64 J—8.651; New York 3.593—3.60; Montreal 3.32H3.331%; Parijs 73.344— 73.394Brussel 7.243—7.251; Frankfort 90.361—90.41 J; Stockholm 69.53—69.58; Zürich 83.37—83.42; Milaan 57.641— 57.691; Kopenhagen 48.221—48.271; Oslo 50.38—50.43; Wenen 13.931—13.941; Lis sabon 12.621—12.631.

De Vallei | 1967 | | pagina 2