Schuldeisers Van Heijst kwamen in drommen Theehuisje voer over de Zaan „Veel patiënten in verkeerde bed" Kamer: „Geen extra geld voor start van „mammoet Minachting voor handenarbeid in de ontwikkelingslanden Voor twintig miljoen aan vorderingen Cs EL De sigaar die uw vader op zondag rookte» Nu voor u... elke dag. Vliegtuigjes landden uit voorzorg Schipper ging met schip ten onder Ctuick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. GROOTSTE ZAAL WAS NODIG Vermoord meisje begraven CatifciMia,soep... die is pas lekker! Rapport over verpleegtehuizen: NADER BESCHOUWD Weer nieuwjaars receptie in paleis oj) Dam AD REM die móéten wel I goed zijn I ARTSEN Haal Henkes in huis! TEGEN DE BODEM VAAG BEDRAG KLEVTERGELDEN DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 DEN HAAG (woensdag) De grootste zaal van de Haagse rechtbank moest eraan te pas komen. In grote drommen zijn de schuldeisers van de failliete J. B. van Heijst en Zonen opgekomen. Met strakke gezichten nemen zij hun plaatsen in: De haverleverancier vati oud-directeur J. J. J. van Heijst, de man die meer oog had voor paarden dan voor de positie van zijn werk nemers; de oud-voetbalier Timmermans met enkele onbetaalde rekeningen neef J. B. A. van Heijst, eens directeur van een bloeiend bedrijf, nu vech ter voor een halve ton aan pensioenrechteneen oud-werknemer, die meent ten onrechte ontslagen te zijn; en al die anderen, grote en kleine leveranciers van goederen en diensten, die met forse sommen in het debacle-Van Heijst zijn gewikkeld. Berustend laten zij de stortvloed van schulden over zich heengaan. De rcch- ter-commissaris, mr. J. Schaafsma, zet er vaart in. Dat moet, want hij mag zo'n zevenhonderd namen en be dragen voorlezen. Toch heeft hij er een kleine twee uur voor nodig om de twintig miljoen gulden er door te pra ten. Van tijd tot tijd onderbreekt curator Bloemsma hem: „Er komt nog rente bij". „De devaluatie heeft de vorde ring verminderd". „Er staat nog een bedrag tegenover". De reeks van mr. Schaafsma is ge varieerd. De bedragen lopen van enke le dubbeltjes („negentig cent van een bibliotheek") tot verscheidene mil joenen: De Amro Bank met 4,4, de Franse Davum Exportations met 4,5, het ministerie van Defensie 2,7, het Pensioenfonds 1,4 en de Oostenrijkse Firma Voëst met 1,1 miljoen gulden. De N.V. Zwolsman mag meedoen voor 123,10 gulden precies. Aanspraken ook van twee bejaarde dames Van Heijst, die altijd een vaste uitkering van het bedrijf kregen. Een bedrag wordt echter niet genoemd. Onverbiddelijk voert mr. Schaafsma de posten af. Het tegenstribbelen van curator Bloemsma „gezien hun trieste situatie'^ heeft geen succes. Naarmate de waslijst vordert, ver mindert de spanning. Handen gaan on der het hoofd en over de buik, deze en gene dommelt weg op het monotone ritme van de cijferreeks. Pas als de „betwiste" vorderingen ter sprake komen het zijn er ruim 140 ontwaakt ieder weer. De rechter commissaris vraagt: Is maatschappij Jansen aanwezig? Mensen staan op. Leggen zich neer bij de door de curator berekende schuld als het gaat om een verschil van twee, soms van 900 gulden. Wat maakt het in wezen nog uit, is hun weinig optimistische gebaar. Mr. Schaafsma ad rem in de dis cussie weet zelfs voor een lach te zorgen. Sommigen vragen om prefe rentie: „U kunt niet alles krijgen. Met dat woord ben ik erg zuinig". Anderen blijken niet gemachtigd: „Met u mag ik niet eens praten". Van oppositie is geen sprake. Alles zal worden uitgezocht tussen nu en 26 maart. Komen schuldeiser en curator niet tot een oplossing, dan zal de rech ter op die dag beslissen. De verwachte oppositie wordt vooral weggenomen door het kernachtige ver slag van mr. Bloemsma: Curatoren wijten het debacle „aan het volstrekte falen" van de heer J. P. J. van Heijst, die mede op medische gronden niet in staat was de onderne ming te besturen. Ook commissarissen zijn tekort geschoten in hun toezicht houdende taak. De „meer dan voldoende winsten" werden gebruikt voor hét uitkopen van familieleden en het voeren van een „onverantwoordelijke staat". Van mo dernisering van het bedrijf kwam niets terecht. Toen duidelijk was, dat de prijzen van radiatoren gingen dalen, werd de fatale beslissing genomen de produktie te vergroten. De afzet viel tegen, veel geld bleef in de' voorraden gevangen. Er ontstond een liquiditeits crisis, die het bedrijf niet meer kon overleven. Uitvoerig belicht mr. Bloemsma de geschiedenis sindsdien: de periode van voorlopig uitstel van betaling en het daarop volgende faillissement. Hij praat ook over de (te late) ont dekking, dat de Belgische dochter toch tot de boedel van Van Heijst - Den Haag behoort: Commissaris J. P. G. M. van Bree hield de aandelen aanvan kelijk angstvallig buiten de boedel, ronduit bekennend: Het Nederlandse bedrijf is toch reddeloos, we laten het vallen en wensen zelfstandige voortzet ting van „Grobbendonk". Dit spel loODt echter stuk als blijkt dat de heer Van Bree in december 1959 weliswaar de Belgische aandelen van „Den Haag" koopt, maar daarbij optreedt als trustee van directeur J. P. J. van Heijst. Een dergelijke koop be hoeft de toestemming van commissa rissen. En die ontbrak. In de volgende discussie probeert een schuldeiser de curator een advies aan de hand te doen: „Er zijn verlie zen geleden, pie kunnen fiscaal gun stig worden benut". Mr. Bloemsma antwoordt: „Inder daad, de win tcijfers van de afgelopen jaren moeten worden herzien. De fis cus is ermee bezig. De afgelopen jaren zijn allerlei kosten opgevoerd, die het voor de belasting niet waren. Een voorbeeld: Een reisje naar Malaga van mijnheer J. P. J. beschouwt de fiscus als een privé-uitgave, erger nog: als een vorm van winstuitkering. Daar op past een dividendbelasting van 25 procent". „De herziening is in volle gang", be sluit hij opgewekt. ADVERTENTIE de harde matras' met alle comfort ▼an een zachte! j CHALONS SUR MARNE (Reuter). Ongeveer achthonderd mensen, waarbij veel huilende schoolkinderen, hebben gisteren in Chalons sur Mame bij Reims de begrafenis bijgewoond van de twaalfjarige Marie-Claude Gervais. Het meisje was vorige week vermoord en in een kanaal gegooid. Het was de tweede moord binnen enkele dagen, die Frankrijk in beroering bracht. Eerder was de zevenjarige Emmanuel Malliart uit Versailles ontvoerd en doodgeslagen door een vijftienjarige jongen. ADVERTENTIE Herinnert u 't zich nog? Zondag? Jiren geleden? Vader zat diep weggeleund in de grote fauteuil. Hij rookte. Nee, niet zo'n door-de-weeks si gaartje van '2 cent, maar een zondagse. Eentje van tien. Kalm blies uw ,ouwe heer' de geurige rook de kamer in. Hij genoot van een Mundi Victor. Dit was zijn dag. En dit zijn sigaar. Kostbaar, maar kostelijk. Jammer, dat ze er niet meer zijn die fijne sigaren van toen? Lees! Ze zijn er wel. Mundi Victor, hét merk van toen, ligt klaar bij Uw sigarenhandelaar. Even goed, even geurig, even smaakvol. Uitgebalanceerde compositie van 21 zeer rijpe tabakken. Gemelangeerd met vooroorlogs vak manschap. U proeft Java, Havanna en Braziel. Volmaaktheid van het omblad. Dekblad: pure Sumatra, eerste pluk. Naturel (of mat). Ja, meneer, de zondagse sigaar van uw vader is terug. Met één verschil. De prijs is zo gekozen, dat hem elke dag kunt roken! Bolknak Parma 29 ct. Voorradig bij de gespecialiseerde sigarenwinkelier. iiiiiiiiiurn in mini 11111111111 iiiiin^ I ADVERTENTIE ZAANDAM Gisteren is een oud E z Zaans theehuisje met een drijvende E E bok van een erf afgehaald en naar 5 E de Zaanse Schans gevaren. Het ge- wicht van het huisje bedraagt E 10 ton. Het huisje is een schenking E z van de Algemene Bank Nederland E E aan het bestuur van de Stichting E Zaanse Schans. Op de foto het E E ongewone transport op de Zaan. E ïiiHiiiHUiMimmiiiiimiiiiiiimiiHiiimiiimimii YPENBURG Vflf reserve-officie ren van de Koninklijke Luchtmacht werden gisterochtend verrast door on verwacht slecht weer. Zij namen ieder afzonderlijk de enig juiste beslissing en maakten zogenaamde voorzorgslan dingen op weilanden op de Zuidholland se eilanden. Tussen half elf en half twaalf waren zij opgestegen van de vliegbasis Ypen- burg met vliegtuigen van het type Pi- per Super Cub die toebehoren aan het 300e squadron van de groep lichte vliegtuigen. Zij zouden ieder een paar uur in de lucht blijven. De Piper Super Cub is niet uitgerust met radionavigatiemiddelen, zodat de vlieger op zicht moet vliegen. Om streeks half een. trad ten zuiden van Rotterdam een onvoorziene wijziging in de weérssituatie in. Het zicht werd minder dan anderhal ve kilometer, het grondzicht werd on duidelijk en de vliegers dreigden in wolken terecht te komen. In Melissant landden eerste luitenant L. H. Kramer uit Waddinxveen (van beroep sproeivlieger) en tweede luite nant J. C. Oosterwijk (student). Eerste luitenant J. Minoli uit Sittard (burger- vlieginstructeur) zocht een plekje op in het Rotterdamse havengebied Euro poort, eerste luitenant' G. S. Roeleveld uit Amstelveen (verkeersleider op Schiphol) koos een weiland in Oud- Beijerland en eerste luitenant R. Schram uit Waddinxveen (adviseur van een technisch bureau) kwam in Spijkenisse goed terecht. ADVERTENTIE IPHILIPSBATTE RÏ 5ËNI ADVERTENTIE UTRECHT Van de patiënten in verpleegtehuizen lag op 1 januari 1965 28 procent in het verkeerde bed. Uit het rapport Het verpleegtehuis in ontwik keling, dat gistermorgen openbaar werd gemaakt, blijkt dat vijf procent van de patiënten van verpleegtehuizen naar een inrichting voor psychisch gestoor den had moeten worden overgeplaatst. Zeventien procent zou in een verzor gingstehuis thuishoren en zes procent had beter thuis kunnen blijven. Ook blijkt uit het rapport dat tot 1980 een verdubbeling van de verple- gingscapaciteit kan worden verwacht. In 1961 telde ons land negentig erken de instellingen met in totaal 6383 bed den. in 1966 was dit aantal gestegen tot 133. terwijl de capaciteit was ver dubbeld tot 12.196. In 1980 zullen naar schatting 27.745 bedden nodig zijn. Met een kapitaalsinvestering van ongeveer vijftigduizend gulden per bed betekent dit, dat de verpleeghuisbouw een inves tering zal vergen van één miljard gul den. De sterke toeneming van de behoef te aan bedden wordt voor een groot deel veroorzaakt door de veroudering van de bejaarden. In 1900 behoorde zes procent van de Nederlandse bevol king tot de bejaarden (65 jaar en ouder), dit jaar is dat tien procent en in 1980 zal dat elf procent zijn. In de verpleegtehuizen worden twee maal zoveel vrouwen als mannen be handeld. Bij de vrouwelijke patiënten behoort 82 procent, bij de mannelijke 68 procent tot de alleenstaanden. In 1964 had een derde deel van alle verpleegtehuizen een organisatori sche band met een zieken- of bejaar dentehuis, maar voor 1980 wordt dit aantal op ruim de helft geraamd. In 1964 werkten dertig artsen in Neder landse verpleegtehuizen. Nu zijn er 59 verpleegtehuizen met een of meer art sen in vaste dienst. Het aantal artsen in gedeeltelijke dienst bleef nagenoeg gelijk. In 1964 waren dat er 62 en dit jaar 64. De enquêteformulieren zijn door 82 procent van alle verpleegtehuizen inge vuld, terwijl 73 procent van de ver pleegtehuizen ook een formulier over de patiënten zelf instuurde. Het gemid- derde aantal patiënten per verpleegte huis was twee jaar geleden 77, maar is nu gestegen tot 92. Het hele onder zoek strekte zich uit over ruim elfdui zend patiënten. HANSWEERT Op de Westerschel- de is gisterochtend het Nederlandse binnenschip Corrie B door een Pools zeeschip overvaren en gezonken. Het staat vast dat de schipper van de Cor rie B, de 52-jarige Abraham den Bra- ber uit Sint Philipsland, met zijn schip ten onder is gegaan. De twee andere opvarenden me vrouw Corrie den Braber- Scholten (45) en de Belgische opstapper Julien van der Plas uit Gent konden met moei te worden gerei. De aanvaring gebeurde kort voor het aanbreken van de dag op nauwelijks vijftig meter van de haveningang van Hansweert. Ter plaatse is het op die tijd van de dag spitsuur. Talrijke schepen hadden ook gisteren de buitenhaven van Hansweert verlaten om hun reis op de Westerschelde te vervolgen. Een reeks binnenschepen lag gestopt te wachten totdat enkele zeeschepen gepasseerd zouden zijn. Eén binnen schip stak wel over. Het Poolse vracht schip Swidnica (3365 brt) moest daar voor uitwijken en stoomde met volle kracht over de Corrie B heen. Mevrouw Den Braber sprong vlak voor de aanvaring overboord. De op stapper Van der Plas hield zich aan de deurposten van het stuurhuis vast toen het schip onder water werd gedrukt. Het water spoot naar binnen maar hij slaagde erin zich naar buiten te wer ken. Hij moest er zoveel kracht voor ge bruiken dat de nagels van zijn vinger toppen scheurden. Eenmaal in het wa ter kwam Van der Plas onder het Pool se schip terecht. Tot twee keer toe moest hij zich tegen de bodem van de Pool afzetten voordat hij vrij kwam van het schip en de oppervlakte bereik te. Beide drenkelingen werden door an dere binnenschepen opgepikt. Volgens de opstapper is schipper Den Braber door de geweldige druk van het water van het stuurhuis af in de kajuit gezo gen. DEN HAAG De Tweede-Kamer meerderheid heeft gisteren geen extra miljoenen willen geven voor de invoe ring van de Mammoetwet tegen sep tember volgend jaar. De motie van de socialist dr. Tans om vijftig miljoen gulden beschikbaar te stellen in plaats van de voorgestelde 23 miljoen, werd met 69 tegen 41 stemmen verworpen. Voor stemden de fracties van de PvdA, PSP, CPN en D'66. De meerderheid kon meegaan met de opvatting van staatssecretaris mr. Grosheide dat er niets aan de hand is als er door het invoeren van de nieu we wet op het voortgezet onderwijs geen slechtere toestand ontstaat. Bovendien had de Kamer de stellige verzekering gekregen dat er van een slechtere toe stand geen sprake zal zijn. Dr. Tans had de zuinige manier van invoering vergeleken met een verstop- ADVERTENTIE /"Ontwikkelingshulp wordt in de laat ste tijd vooral gezien als een fi nancieel probleem. Deskundigen die overtuigd zijn van de noodzaak, dat er veel geld en veel deskundige hulp no dig zal zijn om de afzichtelijke kloof tussen rijke en arme landen te dichten, hebben echter door bittere ervaring ge leerd, dat alle hulp, hoe goed ook be doeld, weinig effect heeft als deze tech nische en financiële hulp geen geeste lijke voedingsbodem vindt in de ont wikkelingslanden. Hulp moet niet alleen gegeven, maar zij moet ook aanvaard worden, wil zij effect hebben. Over het probleem van het hulp aan vaarden is aan de Nederlandse rege ring een advies uitgebracht door de Na tionale raad van advies inzake hulpver lening aan minder-ontwikkelde landen: Advies Acculturatie. In het advies wordt het probleem als volgt omschreven: „Er zitten in de so ciale, 'religieuze en culturele situatie van vele ontwikkelingslanden inge bouwde remmen op de maatschappe lijke vooruitgang, die moeten worden •herkend, geanalyseerd en zo mogelijk weggenomen." - Vele arme bevolkingsgroepen in de ontwikkelingslanden beschouwen hun trieste lot als de wil der goden of als een soort natuurwet, waartegen zij zich toch niet met succes kunnen verzetten. „Deze voorstelling", zo zegt het advies, „is mede een gevolg van de maatschap pelijke structuur waarbij pogingen tot lotsverbetering '-an de dorpelingen in belangrijke mate ten goede komen aan andere bevolkingsgroepen, bijvoorbeeld grondeigenaren of geldschieters." Het advies waarschuwt er tegen de Westerse maatsehappijvorm aan de ont wikkelingslanden op te dringen en het wijst op Japan dat met behoud van eigen normen en cultuur tot ontwikke ling kwam. Een van de remmingen op de ontwik keling is zo vermeldt het advies de minachting in de meeste ontwikke lingslanden voor handenarbeid. Onder wijs kweekt een witte-boorden-proleta- riaat. Nederland heeft zulks aan den lijve ondervonden in Indonesië, waar het oprichten van dessascholen veelal een teruggang in de landbouw ten ge volge had omdat de jeugd zich met het ABC intellectueel gevormd voelde en du te goed was geworden voor het be bouwen van de sawah's. De minachting voor handenarbeid is in de ontwikkelingslanden zelfs merk baar aan de top, waar de belangstelling voor culturele studie veel groter is dan de interesse voor praktische vakken als techniek en biologie. IXet advies acht op dit terrein een ombuiging van de mentaliteit onont beerlijk, maar deze ombuiging dient te geschieden „met grote aandacht voor het in vele ontwikkelingslanden aanwe zige besef van menselijke waardigheid, nationaal zelfbewustzijn en eigen crea tiviteit." Speciale aandacht verdient volgens het advies de positie van de vrouw: „Als haar scholing en ontwikkeling niet ter hand wordt genomen, zal zij met de ouderen de traditionele cultuur blijven vertegenwoordigen." Een ander belangrijk facet is het cul tureel en historisch verankerde wan trouwen in de ontwikkelingslanden te gen „onbaatzuchtige geschenken". Om al deze remmingen tegen te gaan bepleit het advies intensievere inscha keling van niet-Westerse sociologen, culturele antropologen en deskundigen die in bepaalde gebieden met het leven van de bevolking vertrouwd zijn bij voorbeeld zendelingen en missionaris sen. Voor particuliere ontwikkelings projecten zouden dergelijke deskundi gen door de regering ter beschikking worden gesteld. Hiervoor is onder meer nodig dat het opleidingssysteem in Ne derland voor niet-Westerse sociologen en culturele antropologen een meer op de praktijk gericht accent krijgt. Dit elfde advies van de Nationale Raad aan de regering belicht een zeer boeiend facet van de ontwikkelingshulp. Te veel nop wordt in de ontwikkelende landen verondersteld dat de ontwikke lingslanden onze hulp slechts in nederi ge dankbaarheid mogen aanvaarden. Velen ontgaat het dat een loyale mede werking in de ontwikkelingslanden on ontbeerlijk is en dat die medewerking niet van-zelf-sprekend is. Bekende vraag: „Maar als ze onze hulp niet willen, waarom beginnen we er dan aan?" Welnu, ontwikkelingshulp is geen goedheid van de rijke landen, maar een noodzaak voor hen. De arme landen in mankracht tv/.emaal zo sterk als de rijke landen hebben, vooral politieke, macht gekregen. Zij zullen het niet blij ven dulden dat éénderde van de mens heid in overvloed leeft ten koste van de honger van tweederde van de mens heid. Als de ontwikkelingslanden niet onze bondgenoten maar onze vijanden worden, zijn wij de rijke landen de verliezende partij, omdat we het meeste te verliezen hebben. te straat, maar minister dr. Veringa had daar tegenover gesteld, dat de straat dan toch maar was opengebroken. Wat de Mammoetwet aan vernieuwingen eist zal worden toegepast. Dr. Tans bleef echter bij zijn mening, dat dit met een bedrag van 23 miljoen niet kon worden gehaald, dat het ten koste van het on derwijs zou gaan en dat de leraren zwaarder zullen worden belast. De liberale afgevaardigde mevrouw Van Someren-Downer verweet hen ech ter gebruik te maken van een vaag be drag, dat de staatssecretaris eens in de onderwijscommissie had genoemd en dat het geen manier van doen was om het in een motie op te nemen. Boven dien had de PvdA geen dekking voor de gevraagde extra 27 miljoen aangege ven Minister Veripga haalde zijn begro ting tenslotte ongeschonden binnen. Al le andere voorstellen van de oppositie werden ook verworpen met ongeveer dezelfde stemverhoudingen. De motie- Tans om meer geld beschikbaar te stellen voor het benoemen van boven tallige leerkrachten bij het buitenge woon onderwijs voor ziekelijke kinde ren, werd verworpen nadat staatsse cretaris Grosheide had toegezegd dat zal worden voorzien in schrijnende ge vallen. Twee amendementen van de com munist Bakker om de verhoging van kleutergelden, van de bijdrage voor 't beroepsonderwijs en van de heffingen voor de cursusgelden niet te laten door gaan, kregen evenmin voldoende steun. Hetzelfde gebeurde met een motie van de afgevaardigde Dijkstra van D'66, om meer boventallige leerkrach ten toe te staan bij het lager onderwijs teneinde het beproeven van nieuwe vormen van basisonderwijs mogelijk te maken. De staatssecretaris had daarvan gezegd dat er blijkens de praktijk van de aanvrage voldoende mogelijkheid voor experimenteren is. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! AMSTERDAM Voor het eerst sinds jaren zullen koningin Juliana en prins Bernhard hun Nieuwjaarsrecep tie voor het corps diplomatique weer houden in het paleis op de Dam in Amsterdam. Sinds eind 1960, toen met de restau ratie van het paleis werd begonnen werden de recepties op Huis ten Bosch gehouden. De komende Nieuwjaarsreceptie zal op 3 januari worden gehouden. Voor het vrijwel volledig gerestaureerde pa leis zal een erewacht staan. De diners voor de leden van het corps diplomati que worden op 4 en 5 januari gegeven op Huis ten Bosch.

De Vallei | 1967 | | pagina 10