Volleybalcircus van Van Asselt en Buys slaat zijn (vele) tenten weer op 213 teams op populair (school)sportfestijn Onze aanbiedingen zijn altijd voordeliger HET TEXTIELHUIS a:s Cjeluk Gelderland vraagt meer werk en betere wegen Kwestie dijkverzwaring wordt - 11a 7 jaar - hoogst urgent Een verkwikkend begin Honingoogst was goed Barneveld handhaaft ambtsgebed Brockino op bezoek bij Musketiers-jeugd Treffer damespyjama's nu 8,95 en 9,95 Huishouddusters7,95 Kindersjaals1,95 Panty nylonkousen 2,75 fsJVS Douwe Egberts 19e Veenendaals Kerstvolleybaltoernooi op 27, 28 en 29 december Spektakelstuk VHMO-groep ULO-groep Begrotingsdebatten Provinciale Staten Prov. Staten boos op Spoorwegen VEENENDAAL. Over enkele weken slaat het grote volley balcircus van de Veenendalers E. van Asselt en H. C. Buys zijn (vele) tenten weer op in Veenendaal om vooral de jeugd een gran- .dioze show te presenteren: het Veenendaals Kerstvolleybaltoer nooi, dat voor de negentiende achtereenvolgende maal wordt georganiseerd en dat een zeer grote populariteit geniet. 213 volleybalteams van 30 scholen uit Veenendaal en wijde omgeving voeren dit spektakelstuk op, dat is gepland op woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december. Het record van vorig jaar, 167 teams, is daarmee overduidelijk verbroken. Mohair herensjaals nu 4,95 Voor dames 3,50 Badstof kruikezakken 1,95 U koopt VOORDELIG en KWALITEIT alleen in H. J. Rustenhoven Adr. v. Ostadelaan 31 VEENENDAAL VERLOVINGSRINGEN sierlijk modern GEZINSKREDIET IMDUSTRIE PUBLICITEIT- Geen ontbijt zonder thee! Maar danthee met karakter! Pickwick Thee met de diepgouden kleur èn de geur èn de smaak die iedereen verkwikt. Dit is thee waar ie een tweede kopje van neemt! Pickwick Thee, in pakjes en theezakjes. Fijne Engelse Melange CULTUUR Pagina 12 DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 E. VAN ASSELT 98 ploegen RENKUM De imkers op de Velu- we zijn tevreden over de honingoogst van de afgelopen nazomer, zo verne men van de voorzitter van de afdeling Renkum van de vereniging tot bevor dering der bijenteelt in Nederland. De nationale bijenmarkt, die in de afgelo pen zomer in Renkum is gehouden, blijkt volgens het jaarverslag even eens een succes te zijn geweest. Uit de imerkerskringen in Ede ko- xen dezelfde verichten. Daar is de af gelopen nazomer vooral de honingoogst van de Ginkelse heide boven verwach ting geweest. De gemiddelde honing oogst bedroeg daar twintig kilo per kast. Een aantal bijenhouders bereikte zelfs een produktie van veertig kilo honin'g per kast, hetgeen een record genoemd kan worden. Aanvankelijk deed de droge zomer een slechte heidebloei verwachten, maar de regen is precies op tijd geko men, meent de heer M. Schoonderbeek voorzitter van de Edese afdeling. Op de middenveluwe bij Tongeren, Garde ren en Elspeet bleek de oogst minder dan voorgaande jaren. In de Betuwe was het honinggewin bijzonder goed, evenals op de kool zaadvelden in de polder Oostelijk Fle voland. BARNEVELD Vrij uitgebreid heeft de gemeenteraad van Barneveld woens dagavond gediscussieerd over het nieu we reglement van orde voor de raads vergaderingen. Een voorstel van de heer J. B. van Tilburg (p.v.d.a.) het formu liergebed aan het begin en einde van de vergadering te vervangen door een stil gebed werd door de raad verwor pen. Het kreeg alleen de steun van de heren B. van Tilburg en W. Dijkhorst (p.v.d.a.), A. J. Willemars (k.v.p.) en wethouder H. H. Knoop (v.v.d.) Ook aan het voorstel om in het ver volg fractiegewijs in de raadszaal plaats te nemen bij vergaderingen had men geen behoefte. Men zal dus ook in het vervolg door loting aangewezen plaats innemen.' Tevens worden op verzoek de raads vergaderingen van volgend jaar op een donderdagavond gehouden. Over het tijdstip van aanvang zal nog nader wor den overlegd. Gymnastiekleraar H. C. Buys stond voor de moeilijke taak een programma op te stellen voor 115 teams van lycea, hbs'en en een huishoudschool, terwijl de heer E. van Asselt, momenteel hoofd van de sportaccommodaties in Vee nendaal, een wedstrijd programma moest samenstellen voor een „groep"' van 98 ploegen, geformeerd uit hoofdzakelijk ulo-scholen en een lts. Scholen uit Veenendaal, Rhenen, Wageningen, Bennekom, Ede, l anteren. Barneveld, Driebergen, Doorn en zelfs uit de Gelderse hoofdstad en het Be- tuwse Eist presenteren hun sportieve „act" aan een ongetwijfeld bijzonder talrijk publiek. Toen negentien jaar geleden de Vee- nendaalse gymnastiekleraren Van As selt en Buys het initiatief namen tot het organiseren van een jaarlijks terug kerend volleybaltoernooi voor scholen uit Veenendaal, bleek er veel belang stelling te bestaan voor dit sportfeest. Zonder onderbreking werd het evene ment 18 keer op touw gezet en over en kele weken is dus het negentiende Kerst-volleybaltoernooi een feit. Het sportfestijn dat in een achttal zalen in Veenendaal wordt gehouden is in de loop der jaren uitgegroeid tot een eerste klas spektakelstuk, waarin fervent wordt gestreden om de hoogste eer en waarbij het publiek' welhaast een hoofdrol speelt. Vooral in Eltheto is het elk jaar rond deze tijd weer een heksenketel. School- yells doen vooral in de eindstrijd het gebouw op zijn grondvesten trillen, schreeuwende toeters en de meest vreemdsoortige blaasinstrumenten stel len de hoogste eisen aan het plafond van de „volleybal-arena" en de opge zweepte teams leggen een ongekende kracht het Chr. Lyceum Veenendaal Er heerst ook in de andere sport zalen opereren de teams uit de VHMO- grootse sfeer. Een sfeer die zo langza merhand onverbrekelijk verbonden is met het machtige kijkspel, dat Vee nendaals Kerstvolleybaltoernooi heet... Titelverdediger in de 115 teams tel lende groep (VHMO) van gymnastiek leraar Buys is het Marnix-lyceum uit Ede, dat vorig jaar met grote slag kracht het Chr. Lyceum Veenndaal versloeg. Bij de dames sleepte Marnix eveneens de beker uit het vuur. In drie zalen operren de teams uit de VHMO- groep, namelijk in Eltheto, in de Huis houdschool en in de sportzaal van het Lyceum. Deelnemende scholen zijn: Marnix Lyceum - Ede; Lyceum - Veenendaal; Chr. Streeklyceum - Ede; Lyceum - Wageningen; UTS - Ede; Revius Ly ceum - Doorn; Lyceum Arnhem-Oost; Lyceum Arnhem-West; Huishoudschool - Veenendaal. De 115 teams, welke zijn geformeerd door bovengenoemde scholen, zijn on dergebracht in 27 poules. Elke wed strijd duurt 20 minuten, terwijl na tien minuten van veld wordt gewisseld. Ook in de Ulo-groep speelt men volgens dit systeem. Hoewel de heer Van Asselt zijn wed- strijdprogramma heeft gepland op 28 en 29 december, zag zijn collega Buys geen kans om het grote aantal wed strijden op twee dagen te laten spelen. De VHMO-groep start daarom reeds woensdag 27 december met een uitge breid wedstrijdprogram. 98 teams zijn ondergebracht in de Ulo-groep. Ploegen die door de navol gende scholen worden afgevaardigd: Koningin Juliana - Veenendaal; Ichthus- Ulo - Veenendaal; Herv. Ulo - Veenen daal; Openb. Ulo - Rhenen; Chr. Ulo (Bergschool) - Rhenen; Chr. Techni sche School - Veenendaal; St. Wille- brord - Wageningen; Kon. Wilhelmina- Ulo - Wageningen; Alfred Nobel - Wa geningen; Chr. Ulo - Bennekom; Chr. Ulo - Ede; Chr. Ulo, Bitterstraat - Ede; Minerva - Ede; Padberg - Ede; Pallas Ath. - Ede; Chr. Ulo - Lunteren; Chr. Ulo - Barneveld; Heem stra - Driebergen; Openb. Ulo - Doorn; Chr. Ulo - Doorn; Chr. Ulo - Eist (Be tuwe). De jongens A spelen in 6 poules van vijf teams, de jongens B in 6 poules van 5 en 2 van 4, de meisjes A in 3 poules van 5 en de meisjes B-teams eveneens in 3 poules van 5. Voor de drie hoogstgeklasseerde ploe gen in elke jx>ule zijn drie prijzen be schikbaar gesteld en voor de winnaars van elke groep wacht de grote wissel beker. Het Kerstvolleybaltoernooi 1967 be looft met een record aantal deelnemen de teams nog machtiger te worden dan voorgaande jaren. Op vrijwel alle scholen wordt alweer hard getraind. Niet alleen de deelne mers aan het volleybaltoernooi zjjn overigens actief. De „supporters" zijn druk bezig om het aanmoedigingsim- strumentarium te repareren c.q. uit te breiden, waarmee ongetwijfeld weer vele attaques zullen worden gedaan op de zenuwen van de tegenstander en de fundering van de volleybal-arena's. ELST De jeugdcommissie van voetbalvereniging Musketiers uit Eist organiseert vrijdag a.s. in „De Stui- venberg" een feestavond voor de junio ren en adspiranten van de vereniging. De bekende goochelaar en buikspre ker A. Brockino zal op deze avond het hoofdprogramma verzorgen, namelijk een non-stop-show van ruim twee uur. De feestavond begint om 19.00 uur. Wegens enorm succes met de St.-Nicoloos MARKT 19 - VEENENDAAL TEL. 12272 Huis inrichten, kleding kopen, auto aanschaffen, vakantie? Doe 't met contant geld. Kredieten voor ambtenaren en andere vaste werknemers. Zonder borg. Snel en discreet. Desgewenst schriftelijk. Kwijtschelding bij overlijden. Wettelijke Voorwaar den. Vraag inlichtingen bij N.V. NATIONALE VOLKSBANK Den Haag, Riviervismarkt 4, tel. 639386 Tevens in Amsterdam en Rotterdam GEZINSCREDIET 1928 DE BANKIER VAN UW GEZIN H. C. BUYS 115 teams ANRHEM De verbetering van de werkgelegenheid in de provincie Gelderland, verbetering en uitbreiding van de oeververbindingen in het rivierengebied, met name rond Arnhem, Nymegen en Tiel en voorts nog betere weg- en spoorver bindingen tussen de steden Zwolle-Apeldoorn-Arnhem, dat waren naast nog vele andere punten, wel de voornaamste onderwerpen van bespreking tjjdens de algemene beschouwingen, die de leden van de Gelderse Provinciale Staten don derdagmorgen zjjn begonnen naar aanleiding van de onlangs door Gedeputeerde Staten ingediende begroting voor 1968. De werkgelegenheid in de provincie baart, totaal gezien, nog geen extra zorgen. De toestand is, zoals de fractie voorzitter van de KVP, Arnhems bur gemeester de heer Chr. G. Matser, be toogde, zeker nog niet onrustbarend. Maar er zijn in de provincie toch wel bepaalde gebieden die extra aandacht vragen zoals de Achterhoek, het Rijk van Nijmegen en het westelijk rivieren gebied. „We zullen het werk naar de mensen moeten brengen", aldus de heer Mat ser, die niet veel voelde voor massaal vervoer van arbeidskrachten naar an- de plaatsen dan die hunner inwoning of onmiddellijke omgeving. Hij vroeg ook de economische ontwikkeling van de provincie te bevorderen vooral met het oog op de daaruit voortvloeiende werk- ARNHEM De dijkverzwaring, zo hoog nodig in het Gelderse rivierengebied, met name in eerste instantie in de Bommelerwaard. maakte tijdens de algemene beschouwingen op de provinciale begroting, donderdagmiddag wel een groot deel van de besprekingen uit. Het gaat in totaal om 270 km dijken die geacht worden in tijden van nood onvoldoende bescherming te bieden. Vooral de landbouwdes kundige van de P.v.d.A., de heer H. Manders, bleek zich in deze materie nogal verdiept te hebben. Deze vroeg in eerste instantie wie nu eigenlijk verantwoor delijk was, de provincie of het rijk. De heer Manders, wie de woorden door tal van andere sprekers al min of meer in de mond waren gelegd, wees erop dat die kwestie van de dijkver zwaring eigenlijk al een oud zeer is. Het dateert van 1961. Men schatte toen de kosten van de dijkverzwaring op 75 miljoen waarvan het rijk 75 pet voor zijn rekening zou nemen. Maar een jaar later, toen er nog geen definitieve be slissing was genomen, bleken die kos ten eigenlijk al 150 miljoen te bedra gen. En in dat ja.ar kwam er een af wijzende beschikking van het rijk be treffende die 75 pet.Men zou volstaan met 45 pet. De waterschappen moesten 25 pet betalen en de rest zou voor re kening van de provincie komen. Er heerste over deze gang van zaken vol gens de heer Manders een groot gevoel van onbehagen. Hij meende dat niet de provincie, maar de rijksoverheid voor die dijken verantwoordelijk is. Met dat al is men niets verder geko men in die zeven jaar en de huidige minister van Verkeer en Waterstaat gaat er zich weer in verdiepen. Intus sen geeft de provincie voor urgente wer ken voorschotten. Maar niemand is met deze gang van zaken content. Ook ir. J. Baas van de VVD niet die duide lijk de verantwoordelijkheid in deze zaak gesteld wilde zien. De heer Jager, zijn partijgenoot, wilde zelfs met de aankoop van natuurreservaten en landgoederen stoppen en de dijkver zwaring laten prefereren. gelegenheid. Van de opheffing van de personeelsstop voor overheidsbedrijven verwachtte hij niet zo veel soelaas vooral niet omdat het streven van tal van gemeentebesturen en ook van de provincie erop gericht dient te zijn dat zo efficiënt mogelijk gewerkt wordt. De problemen die zich voordoen, en met name die van de industrievestiging zullen modern moeten worden aange pakt. Dat wil zeggen in samenwerking met andere provincies en andere open bare lichamen en zelfs in overleg met onze Duitse buren. Dat laatste werd sterk bepleit door de heer mr. H. P Jager, de fractievoorzitter van de VVD die -de huidige situatie, welke wijst op een hevige concurrentie van Bockholt. niet gezond achtte. Er moet, ook vol gens andere fracties, meer overleg tus sen Ned. en Duitsland op dit stuk ko men. De toestand in en rond Winters wijk begint zorgelijk te worden, waar bij dan nog komt, dat velen uit die om geving voor sport en culturele ontwik keling hun heil in het op vele terreinen goed ontwikkelde Bocholt zoeken. Volgens verschillende afgevaardigden zouden de werkkansen aanmerkelijk kunnen worden verbeterd door ver vroegde uitvoering van urgente werken als die van de aanleg van de Rijksweg 50 en het bouwen van de voor het over- verkeer zo noodzakelijke bruggen. Dat is tot nu toe eigenlijk volgens tal van sprekers tijdens de algemene beschou wingen maar slecht van de grond ge komen. De heer Matser pleitte in dat ver band onder meer voor het in het leven roepen van regionale commissies die G.S. moeten inlichten over de stand van zaken betreffende de werkgelegen heid in bepaalde probleemgebieden Voorts vond hij dat de provincie uit meer moet gedaan worden aan het stimuleren van de structurele hervor ming op agrarisch gebied door de be vordering van ruilverkavelingen streekverbeteringen, ontsluiting en wa terbeheersing. Dat raakt ook de re creatieve zijde van deze zaken, aldus de heer Matser, die de belangstelling van de provincie voor recreatieve mo gelijkheden ook in de richting van het IJsselmeer wilde leiden. De reglemen ten van de waterschappen moeten op de helling en de lasten van deze licha men zullen volgens de heer Matser an ders moeten worden verdeeld. Voor het idee van Gedeputeerde Sta ten om een provinciaal tijdschrift in het leven te roepen dat op provinciaal ge bied voorlichting zou kunnen verschaf- TTZ 111/1 fen, voelden de Staten niet bijster veel. De heer Matser met name was bang dat een dergelijk geschrift, dat zo rond de 1200 abonnees zou krijgen, van wie 1000 betalenden, maar weinig gelezen zou worden. Hij was, met vele colle ga's, meer voor ruimere publikatie van provinciale vraagstukken in de regiona le bladen. Mr. S. J. Wijnperle, de fractievoorzit ter van de PvdA, was het in grote trek ken met de heer Matser eens. Hij wil de komen tot de benoeming van een voorlichtingsambtenaar. Voorts drong hij aan op een betere efficiëntere ver gaderingstechniek en wilde eveneens meer interprovinciaal overleg, ofschoon hij de Gelderse Gedeputeerde Staten daarover geen verwijt wilde maken. De heer Wijnperle vroeg zich voorts af of de huidige bestuursvormen wel gelijke tred hebben gehouden met de voort schrijdende verstedelijking van de pro vincie. Hij achtte de huidige bestuurs vormen daar niet meer voor toereikend. Er is een groeiende behoefte aan een andere gemeentelijke indeling, vooral waar gemeenten niet in staat zijn zich apart aan de schaalvergroting die we overal waarnemen aan te passen. In tergemeentelijke samenwerking zal een nieuw type bestuursorgaan vergen en vermoedelijk ook een andere wettelijke basis. We hebben, aldus de heer Wijn perle, wel voldoende werkobjecten voor de mensen die daarom verlegen zitten, maar waar moeten we het geld van daan halen? Voorts dacht deze spreker dat veel werkgelegenheid door ambte lijke rompslomp wordt belemmerd. Over de mate waarin Gelderland zich industrialiseert waren de meeste Sta tenleden niet erg tevreden. Men is te veel afhankelijk van het gemeentelijke beleid, en vele gemeenten tonen een ongezonde concurrentie, waar het er om gaat industrie aan te trekken. We moe ten dit niet als een kansspel zien. Evenals de heren Wieten (CHU) en Oostlander (AR) had de heer Wijnperle wel wat zorgen om het culturele leven in Gelderland, met name om de toneel- spreiding. Daarvan kon hij de conse quenties moeilijk overzien, maar hij verwachtte er een teruggang van. De beide fractievoorzitters van de protes tants-christelijke partijen legden meer de nadruk op de volgens hen gekwetste gevoelens van toneelliefhebbers door stukken van een bepaald gezelschap. De heer Oostlander noemde met name The ater, dat hij een wat meer verantwoorde keuze van stukken toewenste. Over de cultuur, de sport en tal van andere nut tige zaken braken de vertegenwoordi gers van de Boerenpartij, zo bleek uit de woorden van de heer T. Boers, zich het hoofd niet. Zij waren er in princi pe wel niet tegen, maar vonden dat daarvoor geen subsidies moesten wor den gegeven en huldigden het stand punt dat ieder die op dit terrein iets wil dat maar uit eigen zak moet betalen. De Boerenpartij bleek ook tegen loons verhogingen en tegen salarisverhoging van de ambtenaren te zijn. „Dat werkt de geldontwaarding maar in de hand", aldus de heer Boers. In een zaak gingen de andere frac tievoorzitters met de gedachten van de heer Boers mee, dat was de opheffing van de spoorlijn Ede-Wageningen. Al- lerwege wordt die lijn als een gevaar lijk verkeersobstakel gezien. Maar ver der bleek de Boerenpartij zowat tegen alle voorstellen te zijn. Tegen de pro vinciale planologische dienst, tegen de stichting welzijn ter plattelande, tegen beroepenvoorlichting en tegen subsidie voor Het Gelders Landschap en de Re creatiegemeenschap. Kortom tegen al le subsidies, die volgens de BP „zaken kunstmatig in stand houden.". De lijst van voorstellen en subsidies waar de BP tegen was, bleek zo groot te zijn: dat de fractieleider van de Boerenpartij er van afzag een opsom ming te geven. Hij had ze keurig op een lijstje staan dat hij de voorzitter, mr. H. W. Bloemers, aan het eind van zijn speech ter hand stelde. ARNHEM De plannen van de Ne derlandse Spoorwegen tot opheffing van de spoorlijnen Apeldoorn - Zutphen -Winterswijk, Zevenaar - Winterswijk en Arnhem - Geldermalsen, ontmoetten donderdagmiddag tydens de algemene beschouwingen op de provinciale begro ting door de fractieleiders in de Sta tenvergadering te Arnhem heftige kri tiek. Die kritiek gold voorts het ontbre ken van een goede spoorwegverbinding tussen Arnhem en Apeldoorn en Apel doorn en Zwolle. Men was overigens over de situatie van de verbindingswegen tussen die laatste grote plaatsen ook al niet erg te spreken. De heer Jager van de WD voegde aan die lijst ook nog de ontoe reikende oeververbindingen in Arnhem en Nijmegen toe. Daar moeten volgens hem zo spoedig mogelijk bruggen ko men. De verbindingen in de Achterhoek moeten volgens deze spreker ook be ter worden. Verder zullen er meer landwegen moeten worden verhard. Dat betekent ook een ontlasting voor de bestaande en ontoereikende wegen. Na ook op zijn beurt critiek op de spoorwegen té hebben geuit kwam de heer G. van der Heide, fractieleider van de P.S.P., met het idee om, waar zijn inziens de vervoerbedrijven het hier en daar laten zitten zo zou on langs een vervoeronderneming in de Betuwe geweigerd hebben onrendabele lijnen te gaan rijden met een eigen provinciaal vervoerbedrijf te komen. ,En als we niet genoeg industrie aan kunnen trekken, moet de provincie maar bedrijven stichten", was zijn oor deel. Voor de bouwwereld dacht deze spreker aan een eigen provinciaal bouwbedrijf. De heer Van der Heide keerde zich voorts scherp tegen alles wat de B.B. aanging en sloot zijn ljetoog met een opwekking om te stoppen met de Nato- taptoe.

De Vallei | 1967 | | pagina 12