Veenendaals dagblad Junta verijdelt staatsgreep van de koning NIEUWE REGERING IN ATHENE GEVORMD Bulten Papadopoelos premier, „onderkoning" benoemd HANGERS Bruikbare ideeën voor een goedkoper leger Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kinderen van Ambonezen- commandant* verkommerden SLEUTEL Teleurstellend Muiterij op schip voor de Hoek Arrestatie na beroving van weduwe reis voor twee van 14 dagen naar de Olympische winterspelen Overwegend droog weer Ganzen op gras ROME De 27-jarige koning Consiantijn van Griekenland is vanmorgen vroeg met zijn gezin, de koningin-moeder Frederika en zijn zuster prin ses Irene, naar Italië gevlucht, nadat zijn poging om de militaire regering in Athene omver te werpen was mis lukt. Met de koninklijke familie kwamen ook oud premier Kollias en een aantal Griekse functionarissen op het vliegveld Ciampino bij Rome aan. De koning zag bleek en koningin Anne-Marie leek wanhopig. Radiorede BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk Verbaasd GRAPILLOM STAATSSECRETARIS HAEX KREEG TAL VAN SUGGESTIES BINNEN Vrouw omgekomen door kolendamp Bur. voor redactie en administratie: Print Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: [Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VAL Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener'» Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 14 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 295 CONSTANTIJN NAAR ROME GEVLUCHT WIERDEN Op last van de officier van Justitie in Almelo, mr. W. L. de Walle, zouden rijkspolitiemannen van daag in het Wierdense Ambonezen kamp Vossebos acht kinderen van het gezin Alexander L. aan het ouderlijk gezag onttrekken. De kinderen, die in leeftijd variëren van één tot vijftien jaar, kregen er onvoldoende te eten en werden voor deze tijd van het jaar te schaars gekleed. Hun vader, die zich „commandant" van de Ambonezen noemt, weigerde ztfn leerplichtige kinderen naar school te sturen. De kinderen zullen onder toe»- zicht van de Raad voor de Kinderbe scherming worden gesteld. Evenals de andere Ambonezen in het kamp allen afkomstig uit het vroe ger Koninklijk Nederlandsch Indische Leger voelt L. zich nog steeds mili tair. Hij eist voor zich en de zijnen van de Nederlandse regering de salariëring die alle militairen in Nederland krij gen. De meeste Ambonezen weigeren daarom iedere vorm van ander be taald werk, met als gevolg, dat de meeste gezinnen geen inkomsten heb ben. In hun armoede zijn de Zuid-Mo- lukkers aangewezen op financiële steun van vrienden en familie. L. vestigde enige tijd geleden ook al de aandacht op zich, toen hij tijdens een ruzie in het Drentse Ambonezen kamp Schattenberg een andere kamp bewoner met een klewang een vinger afsloeg. Na deze rel werden de Ambo nezen verspreid over kampen in Sit- tard, Hoogeveen, Barneveld, Winters wijk en Wierden. L. vestigde zich met zijn gezin in Wierden. Langzaam maar zeker echter zochten de andere Ambo nezen hun leider in Wierden op en gin gen bij hem wonen. Enkele weken geleden werd L. tot twintig dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij ondanks herhaald aandringen van justitie en onderwijs inspectie bleef weigeren zijn kinderen naar school te sturen. Ook in ons land heeft men door ex- perimentele proeven inzicht ver kregen over de landbouwschade, die vanouds door ganzen heette te worden toegebracht, al werden blijkens proe ven in Amerika, (waarover het ru briekje gisteren verhaalde) de agra rische gemoederen nodeloos veront rust. Zulke onderzoekingen werden indertijd in de Betuwe met een dozijn tamme ganzen op 32 veldjes van een der grootte door de Plantenziektekun- dige Dienst namens de Natuurbescher- mingsraad verricht. Na alle begrazingen trof men vrij wel hetzelfde beeld aan: op de zwaar begraasde perceeltjes hoe genaamd geen gewas meer, doch een kale, platgetrapte grond, op de licht begraasde veldjes de planten sterk af- gevreten en een vastgetreden bodem, doch een deel der bladeren behouden. In de praktijk zou men spreken van een ernstige ravage. Het bleek echter gedurende de winter, dat spoedig een duidelijk herstel optrad, doordat de planten vrij snel weer uitliepen; de zwaar geleden stukken stoelden min der uit en kwamen later in de aar Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de verschillen in korrelopbrengst niet van betekenis bleken: onbegraasd 52.8 licht begraasd 51.4 en zwaarbegraasd 50.1 kg p. ha. Het geringer halm-aan tal van laatstgenoemde objecten is gecompenseerd door de zwaardere aar en in de stro-opbrengst traden slechts geringe verschillen aan het licht. 14-12-6 7 A. B. WIGMAN De vlucht van Constantijn vormde oen climax na een dag van verwarde en rumoerige gebeurtenissen. De koning kwam gisteren in verzet tegen het zeven maanden oude militaire regiem en stelde in Noord-Griekenland een eigen regering samen. Als reactie hierop ontnamen de generaals in Athene hem zijn koninklijke bevoegdheden en benoemden luitenant-generaal Zoitakis tot onderkoning. Beide partijen beweerden tot gister avond laat nog de strijdkrachten ach ter zich te hebben. Uit Larissa, waar de koning zijn actie zou hebben geleid, kwam een radioboodschap, waarin ge zegd werd, dat negentig procent van 't leger en de gehele marine en lucht macht achter Constantijn stonden. Een beroep werd gedaan op de strijdkrach ten in het gebied van Athene om dit voorbeeld te volgen. Maar de militai re regering in de Griekse hoofdstad maakte daarentegen gisteravond duide lijk. dat zij de toestand volkomen in de hand had, dat de contrarevolutie neergeslagen was pn dat de koning en zijn belangrijkste medestanders op de vlucht waren geslagen. Dat laatste, zo bleek in de loop van vanmorgen, bleek juist te zjjn; daarmee is (voorlopig) 'n einde gekomen aan de macht van de Griekse monarchie, die dateert van 1830. Constantijn had gistermorgen een beroep gedaan op het Griekse volk zijn pogingen tot herstel van de parlemen taire democratie te steunen. In de avonduren werd in Athene een nieuwe regering gevormd onder leiding van ko lonel Papadopoelos. Tot dusver was Kollias premier, maar die is eveneens gevlucht. De machthebbers hebben vanmorgen vroeg arrestaties bekend gemaakt van enige hoge militairen. De koninklijke familie heeft haar in trek genomen in de Griekse ambassa de te Rome. Twee Italiaanse politie mannen hebben postgevat voor de in gang van het gebouw en een politiepa trouille bewaakt onopvallend de omge ving van de ambassade. Uit Zuidslavische bron in Londen is vernomen, dat gisteren voor het ver trek van de koning uit zijn land, ge vechten zouden zijn geleverd in Midden Griekenland en op Kreta. Ook op het militaire vliegveld Fleusis, dat dicht bij Athene is gelegen, zou geschoten zijn. Voorts werd in Londen gezegd, dat gisteren in de loop van de dag de Griekse vloot zich aan de zijde van de koning had geschaard, evenals het tweede luchtmachtkorps en de 28ste tactische groep van de luchtmacht, die respectievelijk zijn gestationeerd in La rissa (Midden-Griekenland) en in Pana- gra, ongeveer 100 km ten noordwesten van Athene. 0 Kolonel Zoitakis is benoemd en beëdigd tot onderkoningvan Griekenland. ADVERTENTIE 3 verschillende Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats De sterke man van het nieuwe be wind, Papadopoelos, heeft vanmorgen in een radiorede gezegd, „dat de „an ti-nationalistische samenzwering de kop is ingedrukt en dat de opstande lingen zjjn verjaagd." Hü sprak met geen woord over de koning; in Athene is nog niet algemeen bekend, dat de ko*- ning in Rome verblijft. „U hebt zich waardig gedragen en u hebt de betekenis van de ware vrijheid en een gezonde democratie met zelfop offering beschermd", aldus de nieuwe premier, die de strijdkrachten en het volk bedankte voor de steun aan zijn regering. Terwijl de crisis verliep werd het le ven in Athene weer normaal. De troe pen en pantserwagens, die gisteren 't parlementsgebouw omringden, waren weggehaald. De gewapende wacht bij het hoofdkwartier der strijdkrachten in buitenwijken van de hoofdstad was echter gehandhaafd. Volgens de mili taire leiders in Athene hebben alle ge neraals, die aan de staatsgreep hebben deelgenomen, zich overgegeven, waar bij geen druppel bloed is gevloeid. Vanmorgen gingen de mensen in de Griekse hoofdstad gewoon naar hun werk. Alle banken en de effectenbeurs blijven vandaag echter op last van de regering gesloten om een „rush" te voorkomen. Waarnemers zijn verbaasd, aldus Agence France Presse, over de volko men onverschilligheid van de bevolking van Griekenland tegenover de gebeur tenissen, die zich gisteren en vandaag in hun land hébben voltrokken. In Athe ne, Saloniki en zelfs in Kavala, waar de koning zijn hoofdkwartier zou heb ben ingericht, bleef de bevolking zijn gewone bezigheden verrichten; de staatsgreep scheen haar nauwelijks te raken. Over de situatie op het eiland Kre ta zijn de berichten nog verward; daar zou de rust nog niet zijn weergekeerd. De regering heeft inmiddels meege deeld, dat amnestie zal worden ver leend aan de officieren van het derde legerkorps, die teg?n de revolutie van 21 april jl. in opstand waren gekomen. Garoefalias, een vroegere minister van Defensie, die door de koning gis termorgen tot premier van de door ge vormde regering zou zijn benoemd, ver bleef in Parijs toen hij van de schok kende berichten uit zijn vaderland hoorde. Hij verklaarde daar, dat hij bereid was als premier naar Grieken land terug te keren, wanneer Constan tijn een beroep op hem zou doen. La tere ontwikkelingen maakten aan deze plannen een einde. Ook de Griekse oud- prmier Karamanlis riep gisteren van uit Parijs op tot steun aan de koning. (Zie ook elders in dit blad) w *0* vi i Erg duidelijk is het nog niet wat er gis teren is gebeurd en nog minder dui delijk is welke gevolgen deze Zuid amerikaans aandoende revolte zal hebben. Er zijn vragen te over. Wat heeft koning Constantijn bezield »*en hij aan zijn avontuur begon en wat heeft hij willen bereiken? Was het hem te doen om herstel van de demo cratie in zijn land? Wilde hij de ko lonels-regering aan de kant zetten omdat het Cyprjjs-akkoord hem niet zinde? Of speelde hjj met 'n combina tie van beide: gebruikte hij de onmis kenbaar bestaande onlust over Cy prus om deze regering ten val te bren gen en wilde hü, als dat eenmaal was gelukt, inderdaad tot een meer de mocratische staatsvorm komen? Niet minder vragen doemen op als men zich gaat afvragen waarom hü in zün opzet niet is geslaagd. Vast staat dat zijn greep op het leger minder hecht bleek dan hij had verwacht. Vast staat ook dat zijn volk niet bijster ac tief heeft gereageerd op zijn oproep de democratie te herstellen. Moet men dat verklaren uit angst voor het met straffen niet malse militaire be wind? Vertrouwde men de gezindheid van de koning niet? Of... maakt het Griekse volk zich minder zorgen over de democratische staatsvorm dan sommige Nederlandse Kamerleden menen? Dit laatste is namelijk ook een mogelijkheid. Niet erg bemoedi gend voor degenen die menen dat on ze westerse democratische staats vorm de alleen-en-overal-juiste is voor ieder land, maar 't is 'n uitgangs punt waarmee men wel rekening dient te houden. Het maakt het de leden van de Atlan tische Raad. die op dit ogenblik be zig zijn te beslissen over de toekomst van de Navo, niet gemakkelijker. De Navo wil op de bres staan voor de Westerse democratie als blijkt dat een der leden zich niet zo heel veel geleden wil laten liggen aan die de mocratische staatsvorm, is dat zon der meer teleurstellend. Maar dat geeft niet het recht repressailles of andere ondoordachte stappen - mis schien heeft het buitenlands lawaai koning Konstantijn toch al be ïnvloed toen hij zijn actie begon. Als het resultaat zou zijn dat er een bur geroorlog in Griekenland uitbreekt, dan dienen de ach-en-wee-roepers over Griekenlands democratie zich wel af te vragen in hoeverre »ij daaraan mede schuld hebben. ADVERTENTIE Haal een wedstrijdfolder bij uw winkelier. 500 grs. familiepak roodmerk 3.42 250 grs. normaalpak roodmerk 1.75 0 De Griekse koninklijke familie kwam vanmorgen vroeg in Rome aan. Hier de aankomst van het vor stenpaar met zijn kinderen en konin gin Frederika op het vliegveld Ciampino. HOEK VAN HOLLAND De Li beriaanse vrachtvaarder „African Mo narch" (7298 brt) is vanmorgen op on geveer 3 mijl uit de kust voor Hoek van Holland voor anker gegaan, na dat aan boord muiterij was uitgebro ken. Het schip, afkomstig uit Monro via, was op weg naar Rotterdam. De kapitein van de „African Mo narch" heeft de hulp van de Neder landse marine ingeroepen in verband met de muiterij, die op zijn schip is uitgebroken. Daar het schip buiten de territoriale wateren ligt, kan de Ma rine echter niet in actie komen, tenzij de regering van Liberia hier om ver zoekt. De Marine hield zich vanmorgen ge reed om in te grijpen. De „African Monarch" is eigendom van de rederij General Navigation Ltd. in Monrovia. Het schip kwam uit Rostoch en was op weg naar Rotter dam, waar het in de Eemhaven bij Nienhuis en Van den Berg gerepa reerd zou worden. Het is niet bekend hoeveel opvarenden bij de muiterij be trokken zijn. De Rotterdamse agent van de rede rij kon vanmorgen geen commentaar geven op de gebeurtenissen £an boord van de „African Monarch". „Wij heb ben de betreffende autoriteiten ge waarschuwd", was de enige reactie. De „African Monarch" kwam in de cember 1966 voor het laatst in Rotter dam. De bemanning van het schip be stond toen voor het grootste deel uit Italianen. UTRECHT De 66-jarige weduwe E. Woortmeijer-Nikkel is gisterochtend in haar woning ln Utrecht neergesla gen door een man. die zich voor belas tingambtenaar had uitgegeven en zo haar huis was binnengekomen. De man nam de benen met tienduizend gulden van de weduwe op zak. Gisteravond heeft de Utrechtse poli tie in verband met deze zaak de 25-ja- rige Van Z. aangehouden. De vrouw liep een zware hersen schudding en een beschadigde neus op. Van mevrouw Woortmeijer was bekend dat zij nogal wat geld had en dat altijd in een tas bij zich droeg. Gisterochtend belde een blonde „slun gelachtige" man bij haar aan. Toen zij bovenaan de trap de deur opentrok riep hij naar boven, dat hij van de be lastingen was en haar papieren moest inzien. Ze zei, dat alles geregeld was maar de man hield aan en mocht tenslotte boven komen. In de huiskamer vroeg hij weer om de papieren, waarop mevrouw Woort meijer de bewuste tas onder een bank vandaan haalde om haar AOW-boekje te pakken. Op dat moment kreeg zij een fikse klap op het hoofd. De man griste uit de tas het geld en vluchtte de trap af. Mevrouw Woortmeijer strompelde naar het raam en riep om hulp. Haar overbuurman hoorde haar. Hij zag dat zij uit het hoofd bloedde, dacht aan een ongeluk en belde de GGD. De beneden buurvrouw van4 mevrouw Woortmeijer die het geroep óok had gehoord, belde intussen de politie. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden alcoholvrij druivensap DEN HAAG Staatssecretaris Haex van Defensie heeft het afgelopen half jaar uit de Landmacht honderden sug gesties gekregen voor bezuiniging, die samen in de komende jaren ongeveer tien miljoen gulden winst kunnen ople veren. De staatssecretaris had zelf ge vraagd om ideeën, die de kosten van het leger kunnen drukken, zonder dat de gevechtskracht wordt aangetast. Het meest vergaande voorstel is de Milva, de afdeling vrouwelijke militai ren, op te heffen of in te krimpen. Dit punt wil de staatssecretaris graag nog even in beraad houden. Wel voelt hij voor plannetjes als; Koffie-automaten in de kantines, waardoor er bespaard kan worden op personeel; Niet meer ongehuwde kostwinners oproepen voor het vervullen van hun dienstplicht; Geen vitamine C-tabletten meer verschaffen; Minder chauffeurs toewijzen aan hoge officieren; Buitenlandse militairen zullen meer moeten betalen om mee te kun nen lopen in de Vierdaagse. De taptoes in Delft en Arnhem kunnen goedkoper worden opgezet; Reserve-officieren behoeven niet meer voor slechts één dag op te ko men alleen om instructies in ontvangst te nemen; WOERDEN Woensdagavond is de 78-jarige mevr. De Visser-Poddewijn in Woerden door een kleindochter dood in haar woning aangetroffen. Volgens de politie is de vrouw overleden ten gevolge van kolendampvergiftiging, na dat zij 's middags de huiskamerkachel had aangemaakt. Voor dienstreizen worden geen vas te bedragen meer betaald, maar geeft het Rijk de werkelijk gemaakte kosten terug; Militairen krijgen hun persoonlij ke uitrusting voortaan in eigendom en moeten die zelf onderhouden tegen een bepaalde vergoeding. Het Rijk behoeft de zogenaamde PSU's dan niet meer te onderhouden. Al deze suggesties zal staatssecreta ris Haex proberen te verwerken in een nieuw bezuinigingsplan. Weinig kans maakt het voorstel om de paraatheid van de troepen in het weekeinde te verzwakken. "Doven de Britse eilanden bevindt zich een hogedrukgebied, terwijl nabij IJsland een depressie is gelegen. Onder invloed van deze beide syste men waait er in onze omgeving een noordwestelijke wind, waarmee voch tige lucht van zee wordt aangevoerd. Boven ons land kwam in deze lucht op vele plaatsen mist voor. Het lage drukgebied nabij IJsland trekt nu ech ter in de richting van Scandinavië, waardoor de wind iets zal toenemen en zal krimpen naar zuidwest. Hier door, en door het geleidelijk verdwe nen van het sneeuwdek, nemen de mistkansen voor vrijdag af. Hoewel er over het algemeen veel bewolking zal zijn, wordt hieruit weinig of geen neerslag verwacht. In het tempera- tuurverloop komt daarbij weinig ver andering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1