HAVO IN DISCUSSIE „Weg met de NAVO" of een organisatie-nieuwe-stijl Eén E.E.G.- vervoers- beleid y 3,48% rente-rekening bij de postgiro* p£d Twee beruchte Duitse autodieven gepakt feestelijke Marechaussee zoekt militairen, die in „Hoepla" optraden POLLEN Uproeft het zuivere fruit Nieuwe spelling bevalt P.E.N. maar matig /IV SURINAME KRIJGT DE OPPOSITIE GEEN KANS Sigarettendieven gearresteerd D D D' Staatssecretaris Keyzer bepleit: VERLANGLIJST „TE VEEL" 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten... overal gepast betalen met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de POSTCHEQUE- EN GIRODIENST ZWARE JONGENS GEEN TOESTEMMING BEELDBAND vruchtenbrandewijn vanvèrsfruit kardinaal Alfrink weer naar Rome -»-'a 9 DONDERDAG 14 DECEMBER 196/ In Brussel ztfn dinsdag de ministers van De fensie büeen geweest van de landen van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie om een militaire planning te maken voor de komende vier jaar men heeft de resultaten in ons blad kunnen lezen. Hoe belangrijk hun werk ook is, het staat in de schaduw van het overleg dat thans in Brussel wordt gevoerd binnen de Atlan tische Raad. Daar is het woord hoofdzakelijk aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van hun wijsheid zal het afhangen of er na 1969 nog een Navo zal zijn en hoe die Navo er dan zal uit zien. Want dit is inmiddels wel duidelijk gewor den: de Navo-oude-stjjl zal plaats moeten maken voor een nieuw bondgenootschap waarin zoveel mogelijk tegemoet wordt gekomen aan de bezwa ren die thans in brede kring leven. Die bezwaren zijn vele en velerlei en ze komen heus niet alleen uit communistische dan wel pacifistische hoek. Niet alles wat er tegen de Navo wordt ingebracht kan men al te ernstig op nemen. Het feit dat niet al te democratische lan den als Portugal en Griekenland er deel van uitmaken is niet beslissend voor het bestaans- recht van de organisatie en evenmin kan men het de Navo aanwrijven dat sommigen het on democratisch vinden als in Nederland de chefs van staven een persconferentie beleggen om hun visie te geven op de militaire situatie. Er zijn namelijk veel serieuzere verwijten en bezwaren. Als men de beschuldiging uitspreekt dat de Navo de vrede in de weg staat en op weg is om van Europa een atoomkerkhof te maken en als men tracht dit met feiten te staven dan is dat een zaak waaraan men niet lichtvaardig ▼oorbij k8" gaan.jEn evenzeer dient onderzocht te worden of zjj gelijk hebben die stellen dat de onmiskenbaar grote Russische macht niet be doeld is en ook nooit bedoeld is geweest als aan- valsmacht tegen het Westen. In onderstaande beschouwing gaat onze mili taire medewerker op al deze facetten dieper in. Zo objectief mogelijk heeft hij de argumenten van voor- en tegenstanders tegenover elkaar ge plaatst zonder nog zelf tot een conclusie te ko men. In een slotartikel dat wij zaterdag hopen te publiceren bespreekt hij de mogelijkheden om tot een Navo-nieuwe-styi te komen. ^ommigen noemen het een her- k senschim. „De dreiging zeg gen zij die de westelijke landen gebracht heeft tot het Noord-Atla- tische Bondgenootschap, heeft in feite nooit bestaan". Anderen gaan niet zover. Zij willen wel toegeven dat de NAVO in het verleden re den van bestaan heeft gehad, maar nu zien zij die bestaansnood zaak niet meer. Een oost-west pro bleem is er volgens hen vrijwel niet meer en door het verder ont wikkelen van de relaties tussen beide groepen „smelt het ijzeren gordijn weg". „Wij moeten geen satelliet van Amerika blijven zeggen zij want het communis me heeft voor velen een andere üv- houd gekregen en kan niet meer als agressief worden beschouwd, terwijl omgekeerd de Amerikaan se democratie niet of niet meer 'n louter defensieve politiek voert". Hun advies: De NAVO heeft haar taak volbracht en moet verdwij nen. In plaats van zich op militai re zaken te concentreren dienen de landen zich met alle energie te werpen op economische en politie ke taken. De voorstanders van de Navo stel len daar tegenover dat de (tijdelij ke??) ontspanning inderdaad een feit is en dat het verdrag daarom dient te worden aangepast aan deze gewijzigde omstandigheden Het bondgenootschap dient er een aantal taken bij te krijgen, nl. optreden als een eenheid tegenover het Warschau pact om te wijzen op gemeenschap pelijke belangen van Oost en West, het belang van wapenbeheersing en controle en tenslotte geleidelijke ont wapening. Men wijst er op dat de'omstandig heden die nu gunstig lijken, in de komende jaren weer drastisch kun nen veranderen. In een totalitaire staat is het mogelijk de „zachte" lijn zeer snel in een „harde" lijn te veranderen zodra de „haviken" weer de overmacht op de „duiven" krijgen. De onverminderde militaire inspanningen van de Warschau-Pact- landen, maar vooral van de Sovjet- Unie geven de Sovjets ongekende mi litaire mogelijkheden. Ruslands lei ders zelf riepen het dezer dagen nog uit: „Wij hebben het sterkste leger ter wereld". Hun devies is dus: „Kleed je niet uit voor je naar bed gaat", want Le nin zelf onderwees: „Vreedzame co- existentie is een van de vormen van het voeren van een oorlog". Rus lands rol in 't Midden-Oosten schijnt een en ander te bevestigen. e tegenstanders reageren fel op De Noordatlantische Raad in vergadering bijeen vlaggen, maar één doel. schuldigt de militaire experts van kortzichtigheid door maar steeds te wijzen op die steeds groter wor dende militaire sterkte. Het zijn niet de „capabilities" de militai re mogelijkheden waarnaar men moet kijken maar men dient de „intentions" de bedoelingen te bezien. Rusland bedreigt nie mand met zijn inderdaad enorme macht, maar beveiligt slechts zijn interessen. De conceptie van de Sovet-Unie is: veiligheid voor ont spanning. Waarom zouden de Rus sen niet met duikboten mogen va ren waar ook de Amerikanen va ren en waarom moet de Middel landse Zee een particuliere vijver van de Amerikanen blijven? Het gaat hier slechts om het prestige van een grote mogendheid. Alléén vermindering van oorlogsuitgaven beperkt het oorlogsgevaar. Zeg niet dat zo de veiligheid in de waagschaal wordt gesteld, want veiligheid is slechts één kant van de vrede. Voor de vrede dient men de veiligheid op te geven omdat immers het streven naar het be faamde machtsevenwicht leidt tot een bewapeningswedloop. Onze de fensiespecialisten hebben alleen oog voor de materiële veiligheid. Met het vele geld dat vrykomt kunnen de onderontwikkelde lan den worden geholpen en uit hun armoede verlost waardoor 'n drei gend NOORD-ZUID-conflict voor komen wordt. De wereld geeft nu per jaar 150 miljard gulden aan bewapening uit en slechts 11 mil jard aan ontwikkelingshulp een belachelijke verhouding. Er schuilt bijzonder veel waars in het feit dat vermindering van de oorlogsuitgaven de vrede bevordert, zo zeggen de Navo-voorstanders. Zo begonnen de westelijke machten im mers in 1945. Vermindering van de defensie-uitgaven is prachtig mits door beide partijen toegepast. Een zijdige beperkingen leiden tot ver breking van het machtsevenwicht en zorgen voor nieuwe spanningen en conflicten. Overal in Azië, Afrika en het Midden-Oosten wa^r het machts evenwicht zoek is, is onvrede. Bovendien is er geen Westeuropees land te vinden waar al niet jaren lang de defensieuitgaven relatief worden verminderd. De defensieuit gaven groeiden in West-Europa ner gens mee met de andere rijksuitga ven. In Nederland bijv. werd in 1957 5,8 procent van het nationaal inko men aan defensie besteed tegenover 4 procent voor het komende jaar. Een vermindering van 1,8 procent. Een voorzichtig voorbeeld waarbij gehoopt wordt dat het Oostelijke blok zal volgen. De Sovjet-Unie re ageerde echter met een verhoging voor 1968 met maar liefst 15 procent. Het communisme is nu eenmaal niet pacifistisch in zijn strategische con ceptie en als we nu spreken over 'n defensiewedloop kan men rustig stel len dat de Sovjet-Unie een prachtige kans maakt op een gouden medaille. We dienen voort te gaan op de weg naar toenemend contact met het Oosten en we moeten proberen hen ook tot beperking van de bewa pening te krijgen, zonder echter on ze veiligheid bij voorbaat op te of feren in goed vertrouwen op staten die dit vertrouwen nog lang niet hebben waar gemaakat Bezuiniging gebaseerd op het onderschatten van de Russische expansiedrang en mili- kracht is levensgevaarlijk. Aldus de velen die de Navo nog als een nood zaak zien. Tiet dit antwoord is zo zeggen de critici het verwijt niet ontzenuwd dat de Navo geen enke le bijdrage heeft kunnen leveren aan de oplossing van het wereld probleem: de ontoelaatbare ver schillen tussen armen en rijken. De rijken hebben hun geld besteed aan uitbreiding van de bewape ning zelfs het aantal kernmo- gendheden is toegenomen. Dus doende zyn die verschillen tussen rijkdom en armoede in plaats van kleiner groter geworden. Hier wordt tegen in gebracht dat men met evenveel recht kan zeggen dat de Navo niets heeft bijgedragen aan de kankerbestrijding of het in ternationaal recht/volkenrecht, om dat de Navo in eerste instantie een regionale defensieve alliantie was en nog is, wie men het uitblijven van de wereldwelvaartspreiding niet kan en mag verwijten. Dank zij de sta biliteit in Europa is het mogelijk ge weest iéts te doen al is dat te wei nig. De bewapening nam inderdaad na 1948 in West-Europa toe doch naar Oosteuropese maatstaven tot een betrekkelijk gering peil. De mi litaire kracht van West-Europa ligt voor een groot deel in de Ameri kaanse nucleaire wapens als af schrikking. Juist door de aaneenslui ting en de dreiging die uitgaat van de Amerikaanse nucleaire wapens was het mogelijk tot nationaal lage re defensiebij dragen te komen, waar door enige ontwikkelingshulp moge lijk was. Het feit, dat de aanvanke lijk conventionele behoefte benodigd voor verdediging tegen agressie van 70, via 50 tot 30 divisies terugliep en in feite nimmer boven de 23 uit kwam, toont wellicht aan dat de Westeuropese landen, onder de Na vo paraplu, voor een deel op de beurs van Uncle Sam teerden. overheersende rol van de jVer. Staten brengt sommigen tot een zo op het oog logische ar gumentatie. Sedert de Cubaanse crisis zo zeggen zij hebben Amerika en Rusland elkaar gevon den. Zij weten wat ze aan elkaar hebben en handelen reeds stilzwij gend als partners om de vrede te handhaven. Is het dan nodig dat Nederland nog lid blijft van een Navo en drie miljard aan defensie uitgeeft, als we toch geen enkele rol meer spelen? Als dit zo zou zijn zo luidt het antwoord, van de Navo-voorstanders is dat alleen maar een reden om blij te zijn, want alle inspanning is er toch uiteindelijk op gericht de vrede te handhaven. Maar vraag u dan ook af waaróm Amerika en Rus land elkaar gevonden hebben? Is dit niet de oorzaak dat de Westelijke collectieve verdediging onder leiding van Amerika voor de Russen geloof waardig is? Wordt die alliantie on geloofwaardig door gebrek aan ge zamenlijke kracht of omdat ze wordt uitgehold, dan is het niet onwaar schijnlijk dat weer andere regels gaan gelden: een stilzwijgende over eenkomst kan ook weer stilzwijgend worden vergeten En ook dit -moet men zich afvragen: in de Cuba-cri sis ging het om een directe en on middellijke bedreiging van het Ame rikaanse vasteland en dat gaf aan de „Kennedy-dreigementen" 'n heel bijzonder en ernstig accent zou den de Amerikanen een even krach tige houding aannemen als het zou gaan om een Europees land waar mee het geen verdedigingspact zou hebben gesloten? Daarmee is toch wel de vraag beantwoord of wij nog mee moeten doen Cerieuze aandacht verdient ook de suggestie die onder meer door de Europese Raad van Ker ken is geopperd namelijk om zo wel de Navo als het Warschau pact tegelijkertijd te ontbinden en dusdoende te komen tot een atoom- vrij West- en Midden-Europa van Weichsel tot Atlantische Oceaan en gegarandeerd door zowel Rus land als Amerika. Een zeer mooie doch van weinig praktisch inzicht getuigende oplos sing, zeggen de practici. Dit zou 'n terugtrekken van Russische troepen achter de Weichsel betekenen (220 km) en van de Amerikanen tot over de Atlantische Oceaan (9000 km). Een zuiver militair argument is dat alle Oosteuropese legers precies zo georganiseerd zijn als 't Russische. Men heeft overal vrijwel dezelfde wapens, van pistool tot kanon, schie tend met dezelfde munitie. Een mili tair ideale standaardisatie die in West-Europa, waar ieder land zoveel mogelijk zijn eigen economie bevoor deelt, verre is te zoeken. Bij een ontbinden van beide pacten blijven de Oosteuropese landen alleen al hierdoor zeer snel gezamenlijk inzet baar. Bij de Navolanden zou elke moeizaam verkregen integratie na enige jaren volledig verdwenen zijn. Politiek is overigens een dergelijk plan alleen uitvoerbaar als het Wes ten de Oder/Neisse-grens en de staat Oost-Duitsland erkent. De druk van het economisch veel sterkere West- op Oost-Duitsland zou dan onherroe pelijk toenemen en het regime in Oost-Duitsland, zowel als in andere Oosteuropese landen, zou zonder de steun van Russische troepen niet lang stand kunnen houden. Rusland staat dit natuurlijk nooit toe. Men herinnert zich de opstand in Honga rije. Ook betekent zuiver militair beke ken het terugtrekken van de 26 Rus sische divisies achter de Weichsel alleen maar het terugtrekken van 'n voorhoede terwijl de enorme hoofd macht Oost van de Weichsel onmid dellijk inzetbaar gereed blijft staan. Alvorens één Amerikaan voet in Eu ropa kan zetten zou geheel Europa al bezet gebied zijn, tenzij elk West europees land bereid zou zijn het twee- of drievoudige aan een eigen militair apparaat uit te geven. Neen, de aanwezigheid van de Amerikaan se troepen in Europa met daarach ter de enorme Amerikaanse nucleai re afsohrikkingsmacht is bepalend voor de stabiliteit in ons werelddeel en garandeert ons Amerikaanse hulp in geval van nood. ander sympatheik geluid is dat Nederland zijn defensie-in spanning dient te richten op een vredesleger. Wat dit wil zeggen: onze soldaten moeten een geweld- bedwingende opleiding krijgen niet een opleiding die gericht is op het elimineren van een tegen stander en zelf op het doden van de vijand. Als Nederland dat voor beeld geeft aan andere landen zal het op deze wijze bijdragen tot een meer duurzame vrede. Sympathiek maar hiertegen wordt aangevoerd dat zelfs voor ge- weldbedwingende acties een norma le militaire opleiding nodig is. W§nt men dient op te treden tegen militai ren die er soms wél op uit zijn de ze vredestichters te elimineren Men kan hoogstens naast de normale op leiding bepaalde technieken nader beoefenen. Ervaringen van VN-vre desdetachementen hebben geleerd dat slechts die vredeseenheden hun taak naar behoren konden vervullen zonder grote verliezen te lijden, die een goede en harde militaire oplei ding hadden genoten. Overigens ge schiedt een dergelijk optreden in het kader van de Verenigde Naties en de praktijk heeft uitgewezen dat dit instituut nog verre van „verenigd" is en het voorlopig ook wel niet zal worden. Laat staan dat het over 'n eigen machtsapparaat zal gaan be schikken vele Nationaliteiten, vele ADVERTENTIE |e meest indrukwekkende en ook met de meeste hartstocht ver dedigde argumentatie tot slot: de beschuldiging dat de Navo mede de koude oorlog veroorzaakt, de totstandkoming van een wereldvre de tegenwerkt en de weg baant naar een nieuwe wereldoorlog die Europa zal maken tot een nucle air slagveld. „Laten wjj als Euro pese landen toch onze eigen weg gaan" is de leus. „Laten wij ont wapenen en aldus de vrede die nen" Met grote nuchterheid stellen de verdedigers van de Navo de feiten hiertegenover: de gebeurtenissen in Berlijn, de muur, Hongarije, Cuba feiten uit het verleden die aanto nen wat beheerste reactie tot stand heeft gebracht. Men dient de voordelen van de Navo niet te onderschatten. Ze geeft kleine landen, waaronder ook Nederland, de gelegenheid invloed uit te oefenen kleine landen als het onze hebben in feite zelfs een on evenredig grote zeggenschap. Daar om gaat er van de Navo en wel degelijk ook van het Warschau-Pact een remmende invloed uit op de supermogendheden. Er bestaat door de Navo een fo rum voor een vrije raadpleging, o.a. op nucleair gebied. Via de NPG (nucleaire planning group) van de Navo heeft Europa inspraak op nu cleair gebied. Er wordt door de landen van het Oostblok geluisterd naar de Na vo. Verzwakking van de Navo door het uittreden van leden verzwakt de onderhandelingspositie en lokt tot of fensieve avonturen. 9 Zou de multilaterale verdragsor ganisatie die de Navo thans is niet in een of andere vorm worden gehandhaafd, dan lijdt het geen twij fel dat de afzonderlijke staten in kleiner verband aaneensluiting zou den zoeken, misschien op ideële ba sis, maar met minder zekerheid en ten koste van grotere uitgaven. In het algemeen dient men te be denken dat de wereld zich bij het verdwijnen van de Navo van de klei ne landen nog maar bijzonder wei nig zal aantrekken. Bovendien lijkt het niet onwaarschijnlijk dat veel oud zeer weer naar boven zou ko men. Europa ligt nu eenmaal altijd nog boordevol conflictstof: oude re keningen zoden ter vereffening kun nen worden aangeboden en allerlei minderheden zouden zich kunnen gaan roeren. Men denke aan het conflict tussen Griekenland en Tur kije, waarin de Navo (zij het met bij zonder veel moeite) heeft kunnen be middelen. Bovendien is er dan nog altijd West-Duitsland. Velen zouden het allerminst een prettig idee vin den als dit land zijn strijdkrachten (het grootste leger in West-Europa) naar eigen goeddunken zou kunnen gebruiken. Nu staat het onder Navo- bevel als de Navo ontbrak wie zou het dan in toom houden als er in Oost-Duitsland lokale opstanden zou den uitbreken? En ook: wie zou de ze Duitsers beletten, als ze zich in de steek gelaten voelen, kernwapens te gaan vervaardigen? Bij de huidi ge stand van de techniek zou dit voor West-Duitsland allerminst een probleem zijn. Te controleren valt het evenmin, want in de toekomst zullen nucleaire wapens steeds een voudiger worden en steeds goedko per te verwerven zijn. En hierover zal iedereen het eens zijn: een Na- vo-kernwapen is altijd nog verre te verkiezen boven een Duitse (of Frans of Engels) kernwapen! BRUSSEL Nederland wil op zo kort mogelijke termijn een gemeen schappelijk vervoersbeleid in de Euro pese gemeenschappen. Voorwaarde is dan wel, dat Duitsland niet eenzijdig maatregelen neemt, die het internatio nale vervoer raken. Staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Waterstaat) heeft dat gisteren in Brus sel verklaard tijdens een ministerraad van de Europese gemeenschappen. Hij steunde het Italiaanse voorstel om het vervoersbeleid werkelijk gestalte te ge ven door midden van een samenstel van maatregelen. Zij zouden betrekking moeten heb ben op de concurrentie, op richtlijnen voor de werktijden van chauffeurs en de bemanning van vrachtauto's, op de nationale steun aan het vervoer met name aan de spoorwegen, op de verde ling van de kosten van de aanleg van verkeerswegen (inclusief rail en kana len) over de vervoerders, alsmede op tarieven en vervoersvergunningen. „De stukken die we de laatste tijd onder ogen zien, geven aanleiding tot grote ongerustheid", zei de heer Keij zer tot de voorzitter van de minister raad, de Duitser Leber. Deze Duitser brengt het Nederlandse internationale wegvervoer in grote moeilijkheden door de nationale maatregelen, die hij in de Bondsrepubliek voorbereidt. In Parijs heeft Leber aangekondigd dat het Nederlands goederenvervoer over de weg verder zal worden inge krompen door het aantal vergunningen te verminderen. Nederland krijgt te veel vergunningen, vindt hij. De brand stof die vrachtauto's belastingvrij over de grens mogen meenemen, wordt ver der teruggebracht van 200 tot 50 liter. DEN HAAG De voorgestelde ver andering in de spelling van bastaard- wooorden werkstuk van een Neder lands-Belgische commissie komt neer op een culturele verpaupering, voldoet niet aan elementaire eisen van logica en goede smaak, is niet urgent en is economisch niet verantwoord. Dit schrijft het P.E.N. Centrum voor Nederland, waarbij meer dan tweehon derd schrijvers en dichters zijn aange sloten, aan minister Veringa (onder wijs en wetenschappen). In de brief worden allerlei bezwaren opgesomd die tot het vernietigend oordeel hebben ge leid. WNIÊÊtHKHNU -k 'av,: :-k.v l'lill»WliWM ii MID» Ml"'i1II inHl i WilMil),11V». Weer een voordeel voor rekeninghouders bg de postgiro: een gemakkelijk te openen v rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De eenvoudige manier om geld van de giro rentedragend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen bericht in semenwerking met de Rijkspostspaarbcmk het grootste gironet van Nederland-volledig geautomatiseerd - «- iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiimimmiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiimifl" UTRECHT Utrechtse rechercheurs hebben gisteren in Düsseldorf, in sa menwerking met de Duitse politie de 41-jarige Ronald R. en de 27-jarige Karl H. F. aangehouden. Al lange tijd werden de twee autodieven gezocht. Met anderen hadden zij in Duitsland honderden auto's gestolen en in Neder land verhandeld. Ook elders in Europa hadden ze geopereerd waarbij zij ook op grote schaal kentekenplaten en iden titeitsbewijzen hadden vervalst. Dank zij een paar tips kwam de po litie in Nederland de groep Duitse autodieven in oktober op het spoor. Op 30 oktober deed de Barneveldse politie een inval in een bungalow, die door een paar Duitse echtparen was gehuurd. Zij hoopte er enkele autodieven te vin den, want bij de bungalow werd op nog al verdachte wijze aan auto's gedokterd. De 28-jarige Duitse Rosemarie F. liep met haar drie kinderen in de armen van de politie. Karl F. en Ronald D. ontkwamen. D.'s dertigjarige vrouw was al tegen de lamp gelopen, toen zij op het baga gedepot van het Centraal Station in Utrecht naar twee koffers informeerde. Deze koffers had men opengemaakt, omdat zij niet binnen de vastgestelde termijn van drie dagen door de eige naar waren opgehaald. Ze bleken on der meer een groot aantal valse num merplaten te bevatten.' De twee in Düsseldorf gepakte man nen zijn volgens de politie, zware jon gens, die er niet voor terugdeinzen van vuurwapens gebruik te maken als hun ADVERTENTIE biijn-heet lang f hp koelkast goed^etvnes^a^vande DEN HAAG De Koninklijke Marechaussee is op zoek naar de militairen, die hebben meegewerkt aan de uitzending van het televisieprogramma Hoepla van de VPRO op 23 november. Het onderzoek wordt op verzoek van de mi nister van Defensie ingesteld naar aanleiding van de vragen van het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer, deze week in de Kamer. Volgens mevrouw Van Someren, wa ren in deze uitzending dronken militai ren in de trein geïnterviewd over Viet nam. Zij suggereerde, dat de VPRO het bier wel een:, in de trein gebracht zou kunnen hebben en vroeg zich wat voor gevolgen dat voor de militairen zou kunnen hebben. Uit een voorlopig onderzoek, dat het ministerie van Defensie samen met de Nederlandse Spoorwegen heeft inge steld, is gebleken dat de VPRO voor de ze uitzending geen bier ter beschikking heeft gesteld, zoals al eerder door de samenstellers van Hoepla is verklaard. De opnamen voor het programma zijn zondagavond 29 oktober gemaakt door een filmploeg, die bestond uit de ADVERTENTIE blijf de feestdrukte vdor! cineast Wim van der Linden, de jour nalist Trino Flothuis en een camera man. De ploeg filmde en ondervroeg militairen op herhaling, die in de trein van Amsterdam naar Utrecht zaten. In Utrecht stapte de filmploeg over op één van de laatste treinen naar Amsterdam waarin opnamen werden gemaakt van een groep zingende matrozen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de VPRO geen toestemming had gevraagd om in de trein e mogen filmen. Vol gens de Spoorwegwet is fotograferen en filmen op N.S.-terrein en in treinen van de N.S. verboden, tenzij men toestem ming heeft. Een conducteur van de trein Amsterdam-Utrecht heeft de film ploeg die op het balkon stond, tot twee keer toe gezegd, dat zij niet mocht fil men. Omdat het in de trein erg druk was, heeft hij de ploeg niet in de gaten kunnen houden. De marechaussee onderzoekt nu wei militairen bij d< opnamen betrokken zijn geweest. Een verzoek om de beeld band van de uitzending te mogen zien had de VPRO gisteravond nog niet be reikt. Het is niet uitgesloten, dat één of meer militairen, die zich hebben laten filmen, krijgsturhtelijk zullen worden gestraft. De samenstellers van Hoepla hebben gisteren een onderhoud gehad met de directie van de VPRO. Besloten is de film, over de ang van zaken in een abattoir, die in hoepla van 23 novem ber zou worden uitgezonden, maar door de leiding van oe VPRO voorlopig op zij werd gelegd, definitief in de archief kast op te bergen. Twee kinderpsychia ters, die de film onlangs hebben beke ken, vonden hem minder geschikt voor jongeren. De samenstellers van Hoepla hebben volgens het contract nog drie uitzendin gen te verzorgen. De eerstvolgende is op 8 januari. iets in de weg wordt gelegd. Zij moe ten zonder hun papieren die had de politie al in beslag genomen vanuit Barneveld naar Duitsland zijn gekomen. Men verwacht, dat verschillende lan den geïnteresseerd zijn in het duo en vooral in Karl F. die van nog andere misdrijven wordt verdacht. De bende leverde behalve aan Ne derland, ook auto's voornamelijk Mercedessen aan Zuidslavië. Tur kije en Zwitserland. Het was kennelijk een lonende bezigheid: bij de arrestatie van Rosemarie E. bleek de bende pas enkele bungalows in ons land te hebben gekocht. PARAMARIBO De Surinaamse kranten leveren scherpe kritiek op de beslissing van de Surinaamse minister raad de oppositie niet langer aan te ho ren. De ministers verlaten de vergader zaal van het parlement zodra leden van de Verenigde Hindostaanse Partij, de Progressieve Nationale Partij en de Serakat Rakjat Indonesia aan het woord komen. De ministerraad besloot daartoe na dat bij de begrotingsdebatten van de kant van de oppositie was opgemerkt dat de voorzitter niet au sérieux was te nemen. De heer J. Lachman moest bij deze debatten de vergaderzaal verlaten. Het dagblad Suriname noemt het re geringsbesluit „een lafhartige aanval op de parlementaire democratie". De Ware Tijd spreekt van een droevig uni cum en voegt eraan toe dat dit jen hoogst kritiek en gevaarlijk moment is in de Surinaamse geschiedenis. Het blad verbindt er de conclusie aan dat Suriname in het proces naar een dictatuur nu in het stadium van elimi neren van het parlement is beland. Over premier Pengel schrijft het dag blad Suriname: „Dat de leider van het regeringsteam minachting heeft voor het parlement en het slechts ziet als middel otn een doel te bereiken, heeft hij al in zijn prilste politieke bestaan gedemonstreerd". ADVERTENTIE ^aardbeien i abrikozen citroen frambozen kersen sinaasappel zoete schillen bessenjenever v.a. f6.95 bij uw slijter Voor uw longdrink of puur: VIEUX „Che val Marin" f 11,40 per liter. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vijf Amsterdammers en een vrouw aangehouden die ervan wor den verdacht betrokken te zijn bij een reeks diefstallen van sigaretten en shag uit spoorwagons op de hoofdstedelijke rangeerterreinen. De 44-jarige voorman-rangeerder F. H. had de sigaretten en pakjes shag weggenomen. De overigen hadden een aandeel in de verkoop. SCHIPHOL Kardinaal B. J. Alfrink is gistermiddag van Schiphol naar Ro me vertrokken, waar hij vandaag en morgen voor de tweede keer de verga dering van de kardinalencommissie zal bijwonen, die door paus Paulus is inge steld om de moeilijkheden over de Ne derlandse catechismus op te lossen. De kardinaal had goede hoop dat de besprekingen hierover ditmaal zouden kunnen worden afgesloten.

De Vallei | 1967 | | pagina 9