Verstrekkend besluit Engelse tennisbond besloot voor „open" Wimbledon Prognose betaald voetbal Vandaag valt beslissing over Zweed Danielsson KNWU wenst geen gesprek over doping met Pellenaars Jan Maathuis reed in Zuidlaren naar winst Eerste commentaren op Brits besluit Judith Salomé uitgeschakeld Concours-kalender Snelle 500 meter van Rus Lepyeshkin Tom Okker naar Zuid-Afrika Remise voor Donner Competitie NeVoBo Valencia in kwartfinales Bossche ijshockeyers zegevierden5-1 PEC contracteerde Zuidslaviër R.D.P. blijft commercieel samenwerken Geen onderscheid meer tussen profs en amateurs Waterpoloteam nog ongeslagen Vuur verbreidt zich Verdeeld Transferbedrag „Niets met hem te maken!" Doofpot Geen behoefte Olympisch vuur wordt in Griekenland ontstoken Kritische vragen over reactie op plan-Jokinen Publikatieplicht voor alle n.v.'s Man voor rechtbank „Het moeten anderen geweest zijn. v> Na ve rkeersm i sdrij f vijf jaar niet achter het stuur Til rk knoeide met zijn paspoort WETSVOORSTEL VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Het met bijna algemene stemmen ge nomen besluit van de Britis Lawn Tennis Association om in het vervolg geen onderscheid meer te maken tus sen profs en amateurs kon wel eens verstrekkende gevolgen hebben. Dit besluit betekent namelijk allereerst, dat het belangrijkste tennistoernooi ter wereld, het Wimbledontocrnooi, in het vervolg een „open" toernooi zal zijn. De BLTA heeft haar besluit genomen teneinde eindelijk een einde te maken aan de schijnheiligheid in het wereld-tennis, waar het woord „amateur" nog steeds belangrijk ge noemd wordt, maar waar In feite in de top amateurs nog nauwelijks be staan. De Internationale Lawn Tennis Federa tie heeft enige tijd geleden laten we ten, dat de Britse Bond zou worden uitgestoten, wanneer ze het besluit zou nemen tot 't invoeren van „open" tennis en met belangstelling wordt nu uitgezien, naar de reactie van de wereldorganisatie. De Engelse bond heeft o.i. een moedig besluit genomen want het is al lang een bekend feit, dat er onder de toptennissers van de wereld geen werkelijke amateurs meer te vinden zijn. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat het besluit van de BLTA een ernsti ge scheuring in de tenniswereld zal veroorzaken. Wanneer namelijk grote landen als Amerika en Australië zich achter de ILTF zouden stellen, met andere woorden het besluit van de Britse bond zouden veroordelen, dan valt een massale uittocht van topama- teurs te verwachten. De „groten" on der de „tennisamateurs" zullen zeker het belangrijkste toernooi ter wereld, Wimbledon, niet willen missen. Maar hun deelneming daaraan zou uiter aard een schorsing door de eigen bond gaan betekenen. Bovendien zou den de andere belangrijke toernooien, Forest Hills, het toernooi om de Au stralische titels en Parijs, gedegra deerd worden tot tweederangs tennis- gebeurtenissen. Voor ons land kan het betekenen, dat onze sterkste speler, Tom Okker, niet meer aan Wimbledon zal kunnen deel nemen. Dat zal namelijk het geval zijn, wanneer de KNLTB als lid van de ILTF het Engelse besluit veroor deelt. Tenzij ook Okker tot de „ten- nisrebellen" gaat behoren. Men kan overigens wel stellen, dat de oprichting van twee groepen tennis- profs in Amerika al een voorloper is geweest van het Britse besluit. We zijn bijzonder benieuwd naar de reac tie van de ILTF. De Internationale Federatie zal nu toch heel snel kleur moeten bekennen. Het valt te hopen, dat ze zich niet zo conservatief toont als in het verleden en begrip toont voor het Engelse standpunt, dat de schijnlykheid moet worden uitge bannen. BRISBANE „Het Britse aanzien in de tenniswereld is door het besluit het verschil tussen amateurs en pro fessionals op te heffen sterk gedevalu eerd", verklaarde C. A. Edwards, de voorzitter van de Australische tennis- bond, in Brisbane. Hij voegde eraan toe, dat de Australische bond open ten nis niet afwijst, maar dat hij wel tegen alle beslissingen is die buiten de inter nationale federatie om worden geno men. Zonder meer waarderend oordeelden echter de Australische toptennissers over het besluit van de Britse tennis- bond. Wimbledonkampioen John New- combe kon nog niet zeggen, of hij zijn titel komend jaar zal verdedigen. „Ik zal de vóór- en nadelen moeten afwe gen, maar zoals ik het op het moment zie, wil ik graag spelen". Billie Jean King, de Amerikaanse Wimbledonkampioene, zei te hopen haar titel te mogen verdedigen. In een commentaar op het besluit van de Brit se bond zei ze onder meer: „Ik ben voorstandster van beroepstennis en, indien de verenigingen in de Verenig de Staten het willen, zal ik graag in een open toernooi spelen. Zodra ik thuis ben zal ik met Robert Kelleher, de voorzitter van de Amerikaanse bond praten om te zien wat er aan de hand is". De andere Amerikaanse toptennis sers, onder wie Arthur Eshe, hadden enige tijd terug reeds verklaard graag in een open toernooi uit te komen. ADELAIDE. Judith Salomé is te Adelaide in de kwartfinale van het jeugdtoernooi van de tenniskampioen schappen van Zuid-Australië uitgescha keld. Onze landgenote verloor in twee sets (6-1, 6-3) van de Australische Harris. In de kwartfinales herenenkelspel leed de Australiër Bill Powrey een ne derlaag tegen zijn landgenoot Phillips- More. Voor de halve finales plaatsten zich nog drie Australiërs: Tony Roche, John Newcombe en Roy Emerson. Tot de halve finales damesenkelspel dron gen door de Amerikaanse Billy Jean King en de Australische speelsters Ju dy Tegart, Kerry Melville en Gourlay. LONDEN Dc kogel is door de kerk: van 22 april af wordt er In Engeland by tenniswedstrijden géén onderscheid meer gemaakt tussen amateurs en profs. Dit is gisteren met overweldigende meerderheid besloten door de jaarvergadering van de Britse Lawn Tennis Association (BLTA), de belangrykste die er ooit door deze organisatie is gehouden. Dit revolutionaire besluit gaat lynrecht in tegen de opvattingen van de Internationale Lawntennisfederatie (ILTF), die onlangs heeft gedreigd om Engeland uit te stoten wanneer het deze vergaande stap zou doen. Het jaarlijkse toernooi van Wimble don, het belangrijkste ter wereld, wordt van volgend jaar juni af een open toernooi: profs en amateurs zul len daar dus aan kunnen deelnemen. Hun status doet nu niet meer ter za ke. Het bestuur van de BLTA, die 95 jaar bestaat, had eerst voorgesteld om het verschil tussen profs en amateurs al op 1 januari 1968 af te schaffen, maar er kwam op de vergadering in Londen een compromisvoorstel. Dat is gedaan om de ILTF nog enkele maan den de tijd te geven om haar standpunt te veranderen Erg veel hoop, dat dit gebeurt, heb ben de revolutionaire Britten niet maar vijf van de driehonderd aanwe zigen op de vergadering stemden tegen. Dat bleek wel uit de rede van de pre sident van de BLTA, Carl Aarvold, een eminent Brits jurist. Hij sprak van het bedrog dat er aan de gang was achter de fasade van de amateurs. „Alle pogingen om de internationale federatie zover te brengen dat ze dit inzag, zijn volledig mislukt, aldus Aarvold. „Door middel van deze fede ratie kon niets meer worden bereikt. Wij stonden dus voor de keus om niets te doen en daardoor de schijnheiligheid van dit alles te aanvaarden, of om een einde aan dit alles te maken. Dit is niet bedoeld om het ideaal van het amateurisme te ondermijnen", ver zekerde de president, „noch om andere landen iet op te dringen wat wij als juist beschouwen. Wij hopen door ons voorbeeld te bereiken wat door mid del van overreding niet is gelukt". PORT ELIZABETH Het Neder landse waterpolozevental is op z'n tour nee door Zuid-Afrika nog steeds onge slagen. Donderdag versloegen de Ne derlanders in Port Elizabeth een Zuid afrikaans oostelijk team met 51. Dat de Nederlandse overwinning zo „mager" uitviel, was te wijten aan de tactiek, die de Zuidafrikanen toepasten en waardoor telkens het ritme uit de Nederlandse aanval werd gehaald. Na de eerste en tweede periode had Neder land nog pas een voorsprong van 2-0, in de derde periode vielen drie doelpun ten. Het tegenpunt werd in de vierde periode, door een Nederlandse immi grant, Karei Elfrink, gescoord. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van: Van der Voet, Wouda, Hoogveld, Koster en Hermsen. BRUSSEL Op de tweede dag van haar congres te Brussel heeft Interna tionale Hippische Federatie haar kalen der voor het komende jaar voltooid. De voor Nederland belangrijkste data. die op de lijst voorkomen, zijn die van de indoor-concoursen te Den Bosch (8- 13 maart), Amsterdam (1-3 november) en Zuidlaren (19-21 december). Op het congres werd bovendien beslo ten een diergeneeskundige subcommis sie in te stellen, die zich bezig zal hou den met de problematiek van de do ping. De commissie, onder voorzitter schap van dhr. Bobilev (Rusl.) en ver der bestaande uit de professoren Bor- det (Fr) en Mullaney (Ierl), heeft tot taak om vast te stellen wat precies on der doping wordt verstaan en daarna alle maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot het ontdekken van het toedie nen van dope aan springpaarden. OOST-BERLIJN. De Russische schaatsenrijder Lepyeshkin heeft tij dens wedstrijden op de kunstijsbaan van Oost-Berlijn een zeer snelle 500 m gereden in 40.8 sec. De belangrijkste uitslagen waren: Heren: 500 meter. 1. Lepyeshkin (Rusland), 40.8; 2. Muratof (Rusl.), 41.2; 3. Samolof (Rusl.), 41.4. 1500 me ter: 1. Chursin (Rusl.), 2.13.0; 2. Bonke (O.-Did.), 2.13.9 5000 meter. 1. Selja- jin (Rusl.), 7.57.6; 2. Antson (Rusl.), 7.58.9; 3. Matusevitsj (Rusl.), 7.59.8; 4. Lavrushkin (Rusl.), 8.00.3. Dames: 500 meter: 1. Tatjana Sido- rova (Rusl.), 45,6; 2. Ludmilla Titova (Rusl.), 45.7. 3000 meter: 1. Anna Sa- blina (Rusl.), 5.11.2; 2. Irina Jegorova (Rusl.), 5.12.8; 3. Lidia Skoblikova (Rusl.). 5.12.9. EREDIVISIE 4 GVAVFortuna '54 ADO—NAC g Go AheadAjax Telstar—NEC ,...v DOS—Sparta Feyenoord—Xerxes/DHC Volendam—PSV DWS—FC Twente t Sittardia—MW EERSTE DIVISIE Willem II—RBC Alkmaar/ZaanstreekVolewijckers HaarlemVitesse Elinkwijk—FC VVV HVCRCH DFCEindhoven Blauw WitHeracles SC CambuurFC Den Bosch SVV—Holland Sport TWEEDE DIVISIE LimburgiaSC Gooiland PECHeerenveen AGOVVBaronie Fortuna VI.Wageningen ExcelsiorHelmond Sport SC Drente—ZFC De GraafschapEDO VeendamZwolse Boys HilversumNO AD Roda JC—Hermes DVS De wedstrijden met ervoor zijn voor de toto van deze week; met ervoor zijn reserve-ontmoetingen. Aarvold is er zich van bewust dat velen in het buitenland tegen een een zijdige maatregel van Engeland zijn, maar hij vertrouwt dat men van me ning zal veranderen. Eén der andere bestuursleden, Derek Penman, voorzitter van de commissie voor de reglementen, drukte zich zo uit: „Wij hebben een vuur ontstoken, dat zich over de hele tenniswereld ver- DEN HAAG Tom Okker, de Ne derlandse tenniskampioen is gisteren naar Zuid-Afrika vertrokken, waar hij aan het zgn. Hulett-circuit zal deelne men. Het Hulett-circuit omvat vijf toernooien: in East-London van 18 tot 23 december, in Pt. Elisabeth van 25 tot 30 december, in Kaapstad van 1 tot 6 januari, in Bloemfontein van 8 tot 13 januari en in Durban van 15 tót 24 januari. PALMA DE MALLORCA De Deen Bent Larsen leidt het klassement in 't schaaktoernooi op Mallorca na de vijf tiende ronde. Alle donderdag gespeelde wedstijden eindigde in rimise. De uitslagen waren: Jacek Bednar- sky, Polen en Vasily Smyslov, Sovjet- Unie in 35 zetten; Svetozar Gligoric, Joegoslavië en Alberic O'Kelly België in 18 zetten; Jan Hein Donner, Nederland en Mato Damjanovic, Joegoslavië in 40; Eleazar Jimènez, Cuba en Antonio Medina, Spanje in 32; Stefano Tatai, Italië en Mikhail Botwinnik, Sovj.-Unie in 36; Ricardo Calvo, Spanje en Boris- lav Ivkov, Joegoslavië in 27; Larsen en Roman Toran, Spanje in 26. De stand in het algemeen klassement is nu: Larsen 12 pnt; Botwinnik en Smyslov 11,5, Gligoric 9.5, Portisch en Ivkov, Nine, Toran 7,5, Diez del Corral, Lehmann en Matulov. Donner 6,5, punt, Damjanovic en O'Kelly 6, Bednarsky, Median en Taitai 5, Calvi 4,5 en Jime nez 4 pnt. DEN HAAG In de eredivisie da mes is donderdagavond een wedstrijd gespeeld, namelijk PSVKaranoi. Ka- ranoi won deze Eindhovense derby met 3—1, 15—6, 5—15, 15—7, 15—5, breidt. Zouden wij dit laten doven, dan zou het nooit weer worden ontstoken. Wij hebben ons veel te lang laten lei den door amateurreglementen, die al lang niet meer konden worden nage leefd". Op 21 april zal de speciale commis sie van de ILTF, die zich met dit pro bleem bezig houdt, rapport uitbrengen. Zweden had vóór de vergadering aan de Britse organisatie laten weten, dat het de Engelse bezwaren tegen de op vattingen van de ILTF kan onderschrij ven, maar dat het wenselijk is, de in ternationale federatie tot januari 1969 de tijd te geven. De Zweedse Tennis bond voelde er meer voor om een bui tengewone algemene vergadering van de federatie bijeen te roepen, die zich uitsluitend met de kwestie van het amateurisme zou bezig houden. Volgens de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Lawntennisbond de heer P. D. A. van der Heyde, is het lang niet ondenkbaar dat andere landen de Britse stap zullen volgen en er een scheuring zal ontstaan in de in ternationale federatie. Wat de houdina van Nederland be treft: de stemming in het bondsbestuur is verdeeld. Een deel schaart zich ach ter het Britse pogen de tennissport te be vrijden van de kwalijke invloed van het schijn-amateurisme, een ander deel doet dan niet. Een bestuursvergadering zal waarschijnlijk tot de bepaling van een gezamenlijk standpunt moeten leiden. AMSTERDAM Ofschoon de Zweedse voetballer Inge Danielsson nog niet heeft getekend is het zo goed als zeker, dat hij voor Ajax zal uitkomen. Van daag reist de Zweed met een bestuurslid van Ajax naar zijn land. waar hij met zijn vereniging Helsingborg IF tot overeenstemming zal trachten te komen. Aangezien vannacht om twaalf uur de tweede transferperiode van dit seizoen afloopt moet er vandaag een beslissing vallen. Danielsson zelf wil graag bij Ajax spelen. Dat is al gebleken tijdens de reis die hij de afgelopen dagen met Ajax naar Israël heeft gemaakt. Het belangrijkste bij de onderhande lingen zal het transferbedrag zijn. Het is niet onmogelijk dat de Zweedse club ruim 250.000 gulden zal vragen. De 26- jarige Danielsson, die de afgelopen twee jaar in alle negen interlandwedstrij den van het Zweedse elftal meedeed, had voor de trip met Ajax telegrafisch om toestemming van de Zweedse bond verzocht. De Zweedse bond gaf hem die toestemming niet, maar dat kwam hij eerst te weten, twee uur nadat de wedstrijd tegen een Israëlische selectie in affa achter de rug was. Zoals be- BREDA. De Bredase ploegleider Kees Pellenaars heeft van de sport- commissie van de KNWU bericht ont vangen, dat er geen open gesprek zal komen over de beschuldigingen, welke na de „zaak Dolman" zijn geuit aan het adres van enkele officials van de KNWU. Dezen zouden namelijk stimu lerende middelen hebben verstrekt aan hun renners bij de Olympische Spelen in Tokio en bij de wereldkampioen schappen. Deze beschuldigingen vloei den rechtstreeks voort uit het feit, dat de KNWU Dolman zijn nationale titel ontnam wegens het gebruik van doping, een feit, dat door Dolman werd toege geven. Op 14 augustus j.l. heeft Pelle naars de KNWU voorgesteld om een gesprek te laten plaats vinden tussen de renners, die deze ernstige beschul digingen hadden geuit, en de betrokken officials. In een schrijven van 15 au gustus verklaarde de KNWU zich be reid om een dergelijk gesprek te hou den. Aan het verziek van Pellenaars om nog voor de wereldkampioenschappen in Heerlen' rond de tafel te gaan zitten kon de sportcommissie van de KNWU niet voldoen in verband met drukke werkzaamheden, welke waren verbon den aan de voorbereiding van het we reldkampioenschap. Pellenaars be richtte hiervoor begrip te hebben, maar drong er zijnertijds op aan zo spoedig mogelijk na de kampioenschappen bij elkaar te komen. Op 19 oktober j.l. ontving Pellenaars een brief, waarin stond, dat de sport commissie niet go^d zag in welke func tie Pellenaafs bi' deze bespreking aan wezig zou moeten zijn. Naar aanlei ding van deze mededeling heeft de ploeg leider op 24 november in Den Haag een onderhoud gehad met de sportcommis sie. Daarna heeft Pellenaars verklaard de indruk te hebben gekregen, dat de sportcommissie liever geen open ge sprek wilde. Donderdagmorgen heeft Pellenaars 'n afwijzende beschikking van de voor zitter van de sportcommissie, de heer W. van Steenbergen, gekregen. In de brief stond tevens, dat er tijdens de bij eenkomst op 24 nov. was overeen gekomen geen mededelingen aan de pers te doen, maar dat er toch publika ties hierover zijn verschenen. De sport commissie is wel bereid om met ren ners te praten maar dan zonder Pelle naars. Desgevraagd zei Pellenaars over de beslissing van de sportcommissie: „Ik vind het bijzonder jammer, omdat de sportcommissie de kans voorbij laat gaan om de zaak in de kiem aan te tas ten, nu de doofpot eraan te pas moet komen". De heer Van Steenbergen, als voor zitter en de sportcommissie van de KNWU stellen zich op het standpunt, dat bij een mogelijk gesprek over het toedienen van stimulerende middelen bij de Spelen van Tokio Pellenaars niet aanwezig behoort te zijn. „Pellenaars immers", zei de heer Van Steenbergen, „heeft van 1963 af geen functie gehad bij officiële Nederlandse ploegen in wereldkampioenschappen of Olympi sche Spelen. Alles wat Pellenaars zegt te weten, heeft hij uit de tweede hand. Dat geeft hij ook zelf toe. Nadat Pellenaars ons kort voor de wereldkampioenschappen had voorge steld om de tafel te gaan zitten, heb ben wij dat mogelijke gesprek voorlo pig uitgesteld, omdat wij door de druk te van de wereldkampioenschappen onmogelijk tijd konden vrijmaken. De renners Beugels en Den Hartog, die zou den hebben verklaard dope te hebben gekregen van officials van de. wielren- unie zijn, nadat de eerste publikaties daarover waren verschenen, op die verklaring teruggekomen. De derde man, Dolman, hebben wij meegedeeld graag eens met hem te willen spreken en dat hij ook Pieterse, Zoet en Kar stens, zijn „gouden ploegmakkers" van Tokio, kon meenemen. Op deze uitnodi ging aan Dolman hebben wij nog steeds geen antwoord gekregen. Na ons gesprek met Pellenaars van drie weken geleden heeft de sportcom missie nog eens gesteld geen nadrukke lijke behoefte te hebben aan een ge sprek waarbij hij aanwezig is en dat hebben wij Pellenaars meegedeeld. In het laatste jaar heeft de unie al het mogelijke gedaan om het kwaad van doping te bestrijden. Zowel bij de natio nale als de wereldkampioenschappen hebben wij daarvoor grote bedragen uitgegeven. Wij \/illen de zaak over do ping werkelijk niet geheim houden. Maar wij menen, dat een man die uit roept. of laat uitroepen: „Joop Midde- link en mr. Van Ballegoyen de Jong hebben de injectiespuit bij de renners op het nachtkastje achter gelaten", geen ideale gesprekspartner is. Zeker niet als hij deze bewering zelf niet heeft kunnen verifiëren". kend, speelde de Scandinaviër in de eerste helft mee. De voorzitter van de Amsterdam mers, Van Praag: „Ik heb vergeefs ge tracht de transfer telefonisch te rege len. Als we het vandaag over de prijs eens worden, nemen wij hem". BOEKAREST Valencia (Spanje) heeft zich als achtste club geplaatst voor de kwartfinales van het Europese toernooi van de bekerwinnaars. Valen cia verloor donderdag in Boekarest met 01 van de Roemeense bekerhou der Steaua Boekarest, maar had op ei gen veld de eerste ontmoeting met 30 gewonnen. Het enige doelpunt in de tweede wedstrijd werd na elf minuten gemaakt door de Roemeense midden voor Constantin. Er waren bijna 20.000 toeschouwers. De acht clubs die nog in de strijd zijn aanstaande maandag is in Zü- rich de loting voor de kwartfinales zijn: Bayern München en Hamburger SV (West-Duitsland), Standard Luik (België); Torpedo Moskou (Rusland); Cardiff City (Wales); Olympique Lyon (Frankrijk); AC Milan (Italië) en Va lencia (Spanje). ATHENE Het Griekse Olympische Comité heeft donderdag laten weten dat het Olympische vuur, ondanks de situatie in Griekenland, zaterdag op de Olympus zal worden ontstoken. Woens dagavond heeft het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen zich in Grenoble beraden over de vraag waar het Olympische vuur vandaan te halen als in Griekenland een burgeroor log aan de gang zou zijn. Het plan is toen geopperd het vuur in Oslo te ont steken. DEN BOSCH Op eigen ijs heeft Den Bosch donderdagavond met 51 gewonnen van the, Huskies, een Cana dees legerteam uit de Westduitse stad Soest. De tussenstanden waren 20, 31 en 00. Er waren 2200 toeschou wers bij deze wedstrijd. ZWOLLE De Zwolse tweede divi sieclub PEC heeft de Zuidslaviër An ton Vuckov gecontracteerd, die de laatste twee seizoenen voor de West duitse Bundesligaclub Bayern München uitkwam. In Zuid-Slavië speelde Vuc kov voor FC Zagreb. AMSTERDAM Twee Amsterdamse raadsleden van de KVP hebben B. en W. van de hoofdstad schriftelijk ge vraagd welke dringende noodzaak er was om op zo korte termijn een stand punt te bepalen over het verkeersplan van de Amerikaanse planoloog prof. Jokinen. De raadsleden vragen zich af waar om men het nodig vond in dergelijke bewogen bewoordingen te reageren. Voorts wijzen de raadsleden erop dat de indruk is gewekt dat het (gemeen telijk) verkeersplan al vast staat, ter wijl de gemeenteraad het nog moet be oordelen. Danielsson (rechts) in gesprek met Cruyff, nadat het tweetal met Ajax was teruggekeerd uit Israël. DEN HAAG Wegens uitlokking van valsheid in geschrifte, hoorde gis termiddag de 44-jarige ex-rijschoolhou der J. H. B. uit Leiden negen maanden, waarvan twee voorwaardelijk, tegen zich eisen. B. stond voor de Haagse rechtbank terecht, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij knoeierijen in de bouwwereld. De man, die ter zitting opmerkte dat hij niets van de gang van zaken be greep en dat er twee andere personen bij de zaak betrokken zouden zijn, zou voor ruim 56.000 gulden aan belasting en premiegeld in eigen zak hebben ge stoken. HAARLEM Tot anderhalf jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de Haarlemse rechtbank gisteren een monteur, die een dodelijk auto-ongeluk had veroorzaakt, nadat hij 31 glazen bier had gedronken. De monteur, de 26-jarige G. V. uit Beverwijk, was op de avond van 11 september tussen Castricum en Heems kerk met zijn auto op de verkeerde rijbaan gekomen. Met zeer grote snel heid had hij een tegenligger geramd. Het gevolg was 'dat een 24-jarige ver pleegster levend verbrandde en haar zuster ernstig werd gewond- ROTTERDAM Wegens valsheid in geschrifte veroordeelde de Rotterdam se rechtbank gisteren de negentienjari ge Turkse arbeider Suleyman G. con form de eis tot een half jaar gevan genisstraf met, af trek van voorarrest. De man had met behulp van een ver valst paspoort een jaar lang kinderbij slag (in totaal duizend gulden) los we ten te krijgen van de Raad van Arbeid in Rotterdam. DEN HAAG Op de donderdag ge houden ledenvergadering van de Re gionale Dagblad Pers is besloten, dat de commerciële samenwerking (in de vorm van een collectief advertentie aanbod) zal worden voortgezet. Gezien de publikaties rondom een aantal aan gekondigde mutaties in de samenstel ling van de RDP, deelde de directeur van deze combinatie de heer J. P. Verhoek het volgende mede: Aan de ledenvergadering van giste ren is door een viertal deelnemers n.l. de Verenigde Noordhollandse Dagbla den te Alkmaar, de C.V. Provinciale Zeeuwse Courant te Vlissingen, de N.V. Friese Pers te Leeuwarden en N.V. „De Grondwet" Uitgeversmij te Roosendaal, meegedeeld, dat zij het lidmaatschap per 31 december 1968 wensen te beëindigen, zulks als een consequentie van hun besluit, toe te treden tot een andere redactioneel sa menwerkende groep. Daar deze aankondiging samenvalt met het op 30 juni 1967 geannonceerde uittreden van drukkerij en uitgevers bedrijf J. D. van der Veen N.V. te Winschoten en Wegeners Couranten Concern N.V. te Apeldoorn, laat het zich aanzien, dat de redactionele sa menwerking in R.D.P.-verband eerder dan ultimo 1968 beëindigd zal worden. Overblijvende redactionele deelne mers zullen wellicht in ander verband en met nieuwe partners de redactione le samenwerking voortzetten. De ledenvergadering is zich bewust van de consequenties, die deze ontwik keling voor het personeel zal hebben en heeft inmiddels wat de journalistie ke medewerkers betreft de directie op dracht gegeven contact op te nemen met de door de Federatie van Neder landse Journalisten aangewezen ver trouwensman. Met betrekking tot het voornemen van de groep de commerciële samen werking voort te zetten, wordt bericht, dat de Nieuwe Apeldoornse Courant (Wegener) hieraan zal blijven deelne men. Deze activiteit is zelfs nog uit gebreid door toetreding per 1 januari van de Graafschapbode, een uitgave van de uitgeversmij C. Misset N.V. te Doetinchem. DEN HAAG Wetsvoorstellen voor de regeling van de jaarrekeningen van naamloze vennootschappen en over het recht van werknemers in de onderne ming zijn thans gereed. De minister van Justitie, prof. mr. Polak, deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat deze in handen van de Raad van State zijn. De publikatieplicht zal ook gelden voor gesloten vennootschappen. De li beraal mr. Geertsema had hiervan ge- zegt, dat de affaire-v. Heijst hem dui delijk had gemaakt dat een wettelijke regeling voor de jaarverslaggeving niet halt mocht houden voor de poorten van de gesloten NV's.j - er Nog belangrijker échter vond hij het, .C dat haast werd gemaakt met de rege ling voor de inspraak van de werkne mers in de onderneming. Minister Polak gebruikte voor zijn antwoord hierop het huishoudelijke voorbeeld van het potje op het vuur, waarmee de socialistische woordvoer ster mevrouw mr. Singer- Dekker de voorbereidingen voor een wettelijke re geling van het ondernemingsrecht had vergeleken. De SER is bezig met het opmaken van een advies over de ondernemings raden. Daarvoor had de minister al en kele malen aan de bel getrokken. Hij hoopte het advies nu spoedig te krijgen. Over de benoeming van commissaris sen op voordracht van de directie zei de minister dat dit thans nog niet is verboden, maar dat de zaak wel zal worden bekeken bij de juridische as pecten van het vennootschapsrecht. „Bij nieuw op te richten nv's is het in ieder geval niet meer toegestaan", al dus prof. Polak. O De Koningin heeft op paleis Soest- dijk afscheid genomen van de Indone sische ambassadeur dr. Sudjarwo Tjon- dronegoro. Hij vertrekt woensdag 20 de cember. Als zijn opvolger is benoemd generaal Taswin. ZUIDLAREN Een zeer scherp ge reden parcours, waarby hy alle wendin gen zo kort mogelijk hield, heeft Jan Maathuis met Nenuphar C een zege bezorgd in het internationale spring concours, waarmee de vierde van het internationale indoorconcours hippique van Zuidlaren werd geopend. Maathuis was in de barrage over zes hindernissen met acht sprongen van maximaal 1,45 m sneller dan onder meer Karl Heinz Giebmanns, en An ton Ebben. De oud-wereldkampioen Hans Günther Winkler, die voor het eerst weer reed sinds hij bij een val in Hamburg beide onderarmen brak, reed een rustig parcours en eindigde als achtste. Het oorspronkelijke parcours van 550 m met 12 hindernissen en 15 sprongen van maximaal 1,35 m bleek aan de lichte kant, zodat 21 combina ties zich voor de barrage plaatsen. Elf kwamen ook in de barrage foutloos rond. De uitslag: 1. Jan Maathuis (Geesteren) met Ne nuphar C 0 ft. 32,4 sec.; 2. Karl Heinz Giebmanns (Did) met Saphir 0 33,6; 3. Anton Ebben (Hilversum) met Kairouan 0 34,4; 4. Jeannet Smith (GB) met Phebus 0 35,3; 5. Hubert Parot (Fr.) met Garant 0 35,7; 6. Tjeerd Vel- stra (Brummen) met Espoir 0 36,7; 7. Karei Heinz Giebmanns met Arithmetik 0 37.0; 8. Hans Günther Winkler met Fortun 0 37,5. Het internationale jachtspringconcour werd gewonnen door de Britse Jeannet Smith, die slechts 56,8 sec. nodig had voor de vijftien sprongen over de twaalf hindernissen. Alleen de eerste vijf rui ters slaagden erin foutloos rond te ko men. De uitslag: (lengte parcours 575 m, 12 hindernissen, max. hoogte 1.35 m, 15 sprongen): 1. Jeannet Smith (GB) met Saiila 56.8 sec.; 2. Henry Daout (Belg) met Inchallah 60.- sec.; 3. Lutz Goessing (Did) met Heika 60,6 sec.; 4. Hermann Snöck (Did) met Feiner Kerl 60.7 sec.; 5. Anton Ebben (Ned.) met Kai rouan 64,2 sec.; 6. Jan Maathuis (Ned.) met Fliegette 64,6 sec.; 7. Hermann Voszkamp (Did) met Welfenkrone 67.0 sec.; 8. Karl Heinz Giebmanns (Did) met Arithmetik 67,5 sec.; 9. Lutz Gössing (Did) met Frappant 67,7 sec.; 10. Sönke Söksen (Did.) met Lancelot II 68,- sec.; Het onderdeel jachtspringen interna tionaal voor landelijke ruiters werd met ruim verschil gewonnen door Albertus Mellema uit Beerda, die voor het 540 m lange parcours, waarin twaalf hin dernissen tot een maximumhoogte van 1.25 m waren opgenomen, 58,5 sec. no dig had om rond te komen. De resultaten waren: 1. Albertus Meilama (Beerda) met Majoor 58,5 sec.; 2. Bernard Haver kamp (Did) met Dorngraf IV 63,8 sec.; 3. Jan Duursema (Bierum) met Adonis 63,9 sec.; 4. Horst Kersen (Did) met Astra 65,5 sec.; 5. Ino Meijer (Dronten) met Brio 67.3 sec.; 6. Jacques Rade makers (Bant) met Montano 70.2 sec. Het laatste nummer van het indoor concours hippique in Zuidlaren, een Pa rijs springconcours nationale, is gewon nen door Bakker met Pasquino. Bakker kwam als enige in de derde barrage foutloos rond. Tot de derde barrage wa ren vijf combinaties toegelaten, nadat in de eerste ronde 27 ruiters foutloos had den gereden. Na de eerste barrage ble ven twaalf combinaties over. In de derde barrage staakte de jonge Tilburgse amazone Fans van Gorkom vrijwillig de strijd nadat haar paarc' Gita voor de eerste hindernis, de muur van 1 m 80 had geweigerd. De uitslag na de derde barrage luid de: 1. Bakker (Ermelo) met Pasquino 0 fouten, 2. Ebben (Hilversum) mei Flipper en Irene Wagemakers-Janser (Oss) met Sans Souci, 1 fout., 4. Vel- stra (Geesteren) met Lady Be Good, 2 fouten, 5 Fanny van Gorkom (Tilburg) met Gita.

De Vallei | 1967 | | pagina 13