Veenendaals dagblad Buiten Vrachtauto in kanaal: 2 mannen verdronken Poging van „Vijf" om besluit te forceren MINDER BEPERKING OP WEGVERVOER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Domineespaar alleen naar Zuid-Afrika Positie van de ambassadeurs wordt bezien Bommenregen op Hanoi en Haiphong Helikopter haalt wijn van grote hoogte Tijdelijk regen OFFICIEREN OP SLEUTELPOSITIES LIETEN CONSTANTIJN IN DE STEEK Indonesië wil vertrouwen herwinnen Persconferentie van Johnson voor televisie BOMAANSLAG BIJ PARIJS TWEE DODEN Geraffineerde oplichting met betaalcheques Grote branden in Guatemala Duitse minister doet ons land belangrijke concessies Kerstman op roverspad Autoverkeer in 2000 bij ons „verzadigd" Levenslang voor jonge Duitser Kort bestand in Viëtnam GEMEENTE GING TOCH MAAR NIET MEE Mannen ontkennen overval op pompbediende Winterse kijk Contact Verbijstering Steun Twee Nederlanders in België gestraft Bij boerderij brand een ton schade „Geen ramp'' T ij den s feestdagen s Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reet.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 15 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 296 KONING WERD MISLEID ROME/ATHENE De militaire leider* van (.riekenland. die hun greep up het land na de nederlaag van kuning Constantijn versterkten, zijn gisteren begonnen de symbolen van de monarchie in Athene te verwijderen. De koninklijke standaard op het paleis werd opgeborgen en in de overheidskan toren en openbare gebouwen haalde men portretten van het koninklijk paar van de muur. De beroemde lijfwachten van de koning, de rokdragende Evzones, kregen bevel in te rukken en zich bij de kazerne te melden, waar zij hun kleurrijke uniformen voor het veldgrijs verwisselden. KAMPEN Ds. T. Wakker, voor zanger van de oud-gereformeerde kerk In Kampen, die begin dit jaar te kennen gaf met zijn gemeente naar Zuid-Afri ka te willen emigreren, omdat hij bang Is voor de Russen en de werkloosheid. Is samen met zijn vrouw vertrokken. Waarschijnlijk heeft hij geen geest verwanten meegenomen. Zijn kinderen heeft hij achtergelaten. Ds. Wakker heeft zijn huis te IJssel- muiden. dat hij van zijn gemeenteleden had gekregen, verkocht, vermoedelijk om de overtocht te kunnen betalen. Zijn meubels staan er nog in. Een deel van de kerkgemeente voelt lich in de steek gelaten, een ander deel meent dat hij over twee maanden zal terugkeren om rapport over zijn be zoek uit te brengen. DEN HAAG In Den Haag vraagt men zich af of de geloofsbrieven van de buitenlandse ambassadeur in Athe ne vernieuwd zullen moeten worden, omdat deze formeel zijn gericht aan koning Constanten. Den Haag neemt aan dat er in de «tatus van de tijdelijke Griekse zaak gelastigde in Den Haag geen verande ring komt, omdat hij de officiële „ver tegenwoordiger des konings" is en Griekenland een koninkrijk is geble ven. De Griekse ambassadeur, de heer Th. G. Gardikioti, is een paar weken geleden naar Athene vertrokken om zich voor te bereiden op een andere post in het buitenland. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft de twee mannen gearres teerd, die woensdagavond laat de 67-ja rige pompbediende J. Marse van een benzinestation aan de Waalhaven neer sloegen. Hoewel de mannen ontkennen lets met de zaak te maken te hebben, meent .de politie vrij zeker te weten, dat zij de daders zijn. P erlijk gezegd, hebben we nogal eens de neiging, december krachteloos te noemen, zonder energie, fut en sterkte, maar dan zien we toch over 't hoofd, dat deze maand zich in nerf en vezel dag-in dag-uit voorbereidt op de rijping van duizend-en-een zaken, die onzichtbaar in haar windselen be sloten liggen. De natuur immers vormt de meest perfecte organisatie, die men zich kan denken: zij bedisselt het hele jaar haar omvangrijke, ingewikkelde huishouding, is steeds aan het bered deren en arrangeert alles zeer doelbe wust en efficiënt in spruit en groei, opdat flora en fauna straks zullen gedijen naar oer-oude wetten en langs vaste lijnen. Er bestaat thans een mooie gelegenheid uzelf eens te testen op de kennis van bomen en heesters, zonder het houvast schenkende lover eraan. Zolang ze voorzien zijn van blóren, is er weinig kunst aan, want er bestaan handboekjes bij de vleet, die gemakkelijk en snel de identiteit onthullen. Zodoende komt ge er ook in het z.g. stille seizoen wel uit, want type en habitus blijven bewaard en vrijwaren voor al te grote zijsprongen. Helène Swart, die tegenwoordig wel nauwelijks meer zal worden gelezen, heeft het ergens over „een armelijk zwart skelet", dat de „hulpeloze ar men strekt", doch zo erg moeten we ons de winterbomen niet voorstellen. Reëler wordt zij in hetzelfde vers, wanneer zij vervolgt, dat ze pen bloei en bladerschat in de eigen kern be sloten houden, want dit kunt ge in de knoppen alom bevestigd vinden. Kijk slechts naar de katjes van els en ha zelaar. 15-12-'67 A. B. WIGMAN Gisteren sprak Constantijn langdurig met zijn kleine groepje trouwe volgelin gen; daarna verliet de koninklijke fa milie de Griekse ambassade en vertrok naar de villa van de prins van Hessen te Rome. Vanmorgen om twee uur ech ter ging de koning terug naar het am bassadegebouw in gezelschap van zijn zuster, prinses Irene. Bekend is gewor den dat hij contact heeft gehad mei de Amerikaanse ambassadeur in Italië. Frederick Reinhart. De Verenigde Staten hebben gisteren de nieuwe militaire regering nog niet willen erkennen en onderzoeken de aard Ml de omvang van de contra-revolutie, die de koning woensdag tevergeefs op gang trachtte te brengen. Het ziet er evenwel naar uit dat de V.S. zich wel min of meer gedwongen zullen zien het contact met Athene te handhaven. In Rome circuleren de'meest vreem de geruchten; een ervan is, dat er een verzoening tussen het kolonelsbewind en de soeverein mogelijk zou zijn. maar nergens kon men aanwijzingen bespeu ren, die naar die situatie zouden kun nen leiden. Verscheidene politicie zijn de afgelo pen nacht door de politie van de Griek se hoofdstad opgebracht en verhoord. Onder hen bevinden zich de oud-minis ter van Economische Zaken in de rege ring Papandreoe.. Mavros en de oud-mi nister v. Voorlichting, Ralulis. Ook zou den een twintigtal in Noord-Grieken land gearresteerde hoge officieren naar Seloniki zijn gebracht. Het is nog niet bekend, wanneer de koninklijke familie Rome zal verlaten, maar het is vrijwel zeker dat zij binnen kort naar Kopenhagen of naar Londen zal vertrekken. Florence, waar een tante van Constantijn woont, is even eens als toekomstige verblijfplaats van de koning en zijn ezin genoemd. Premier Jens Otto Krag van Dene marken heeft in Kopenhagen meege deeld, dat Constantijn en zijn gezin wel kom in Denemarken zijn. Ook de Britse regering heeft laten doorschemeren dat zij bereid is de familie gastvrijheid te verlenen. In Griekenland vragen voor- en tegen standers van Constantijn zich verbijs terd af, waarom de 27-jarige vorst zich zo gemakkelijk door de krachtige figuur in de militaire regering, kolonel Papa- dopoelos, schaakmat liet zetten. De ge beurtenissen van woensdag zijn overi gens langs de gemiddelde Griek heen gegaan. Ook buiten de hoofdstad was het rustig en de marineschepen, die vol gens eerdere berichten steun aan de ko ning zouden verlenen, lagen aan de ka den. Op een persconferentie zei een grap jes makende Papadopoelos, dat hij de stap van de Griekse vorst niet kon be grijpen. „Als we van zijn plannen op de hoogte waren geweest, zouden wij tot het laatste moment getracht hebben hem ervan te overtuigen, dat hij mis leid werd", aldus de nieuwe premier. Sommige waarnemers geloven, dat de koning door een groot aantal officieren, die sleutelposities bezetten, op het kri tieke moment in de steek is gelaten. Later werd gezegd, dat de Griekse luitenant-generaal Apostopoelos, aan- j hanger van de koning, vanmorgen poli tiek asiel heeft gevraagd aan de Turk se grenspost Ipsala. Het verzoek is in gewilligd. Het klandestiene Griekse radiostation ..De stem van de waarheid" heeft van daag bekend gemaakt, dat de commu nistische partij van Griekenland steun wil verlenen aan Constantijn. „Elke worsteling die ten doel heeft het mili taire fascistische regime ten val te brengen is de strijd voor de grondwet telijke en democratische vrijheden", zo werd gezegd. De vergadering van de Veiligheidsraad over de verlenging van het mandaat van het VN-leger op Cy prus, die vandaag zou worden gehou den, is tot maandag uitgesteld in ver band met de jongste gebeurtenissen in Griekenland. NEW YORK Indonesië wil zijn po sitie in de wereld als niet-gehonden natie herstellen. Het wil vrij zijn van enig politiek of ideologisch blok. Dit wordt door minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, gezegd in een te New York gepubliceerd artikel. Indo nesië wil weer een gerespecteerd land worden en wil het vertrouwen herwin nen van de landen, die door het vorige bewind zijn teleurgesteld. De nieuwe regering van generaal Suharto heeft tijd nodig, aldus minis ter Malik, om het land politiek en eco nomisch gezond te maken. Het herstel van de democratie was niet zo gemak kelijk als velen in het westen denken. „Vijf of zes jaar van hersenspoeling en indoctrinatie hebben hun sporen nage laten, zelfs bij degenen die in principe voor de nieuwe orde zijn". Aan buitenlandse hulp had Indonesië het komende jaar 250 miljoen dollar no dig. De militaire leiders in Griekenland hebben bevolen de portretten van de gevluchte koning en koningin in de openbare gebouwen te laten verwij deren. Ook de koninklijke standaard op het paleis te Ath ne verd opge borgen. NIEUW-WEERDINGE Doordat hun vrachtwagen door onbekende oorzaak het Weerdingerkanaal in het Drentse Nieuw-Weerdinge inreed, zijn gistermiddag de vijftienjarige G. J. Bouwhuis uit Daarlerveen en de 24-jarige chauffeur S. Koster uit Den Ham verdronken. Voorbijgangers, die onmiddellijk in het water sprongen, moesten hun reddingspogingen opgeven doordat zj] bevangen raakten door de kou. BREDA Op de weg Breda-Ooster- hout zijn de 34-jarige mevrouw E. Koenraad-Buys uit Teteringen en haar zesjarig dochtertje Ingrid om het le ven gekomen, toen een zandauto door een verkeerde inhaalmanoeuvre de personenwagen, waarin zij reden, zijde lings aanreed. De achtjarige Peter Koenraad werd zwaar gewond. RIJEN Op de rijksweg Breda-Til- burg ter hoogte van Holten is gisteren de tienjarige Nelleke Metsaars bij het oversteken door een personenauto ge grepen. Het meisje was op slag dood. GORINCHEM Doordat een vracht auto plotseling achteruit reed, is gister middag op de Korte Brug in Gorin- chem de tienjarige Catharina Schreu- ders overreden. Door gebaren van de brugwachter geattendeerd op wat hij had gedaan reed de chauffeur weer vooruit en nog een keer over het meis je, dat ter plaatse overleed. WASHINGTON Een uur lang zal president Johnson op 19 december voor de Amerikaanse televisie met drie journalisten een onderhoud hebben. Dit gesprek is door het Witte Huis aange kondigd en wordt verzorgd door de drie grootste Amerikaanse televisiemaat schappijen. de NBC, de CBS en de ABC. Het laatste dergelijke gesprek met de Amerikaanse president is in het voorjaar van 1964 gevoerd. BRUSSEL. De rechtbank te Gent heeft donderdag een Nederlander, af komstig uit Middelburg, veroordeeld tot 15 maknden gevangenisstraf, een boete van 450 gulden en een rijverbod van zes maanden. Hij werd ervan be schuldigd in oktober jl. bij Gent, rij dend onder invloed, een verkeersonge luk te hebben veroorzaakt waarbij een Belg om het leven is gekomen. De rechtbank te Tongeren veroor deelde donderdag een Nederlander tot een maand gevangenisstraf en een boe te van 150 gulden. Deze had enige tijd geleden tijdens een wielerwedstrijd ru zie gekregen met een omstander, die hij met een fietspomp te lijf wilde gaan. De fietspomp werd hem echter uit de hand geslagen, kwam tussen een groep renners terecht en veroorzaakte een grote valpartij, waarbij verscheide ne gewonden vielen. PARIJS Twee mannen, naar men aanneemt Corsicanen, hebben van nacht een bomaanslag gepleegd op de woning van Marcel Francissi, gaullis tisch lid van de departementsraad van Ajaccio, in de Parijse voorstad Bougi- val. De beide mannen kwamen hierbij om het leven. Francissi was op het moment van de bomaanslag niet thuis. BRUSSEL Duitsland. Italië en de Benelux hebben gisteren besloten dins dag een beslissing te forceren over het Britse. Deense. Ierse en Noorse lid maatschap van de Europese Gemeen schappen. Verder rekken van de be sprekingen over de vier aanvragen heeft geen zin meer. De ministers van Buitenlandse Za ken van de vijf landen hebben gisteren samen ontbeten, voordat zij zich weer naar de ministersconferentie 'van het Atlantisch bondgenootschap begaven. De Duitser Brandt was de gastheer. De Franse minister Couve de Murvil- le was op de hoogte van het gezamen lijk ontbijt van zijn collega's. Men was het er over eens dat wil men de onderhandelingen met Enge land beginnen, de instemming van alle zes landen van de gemeenschap nodig is. Maar of Frankrijk nu neen zegt of niet. het onderwerp blijft op de agenda staan. Voorwaarde is natuurlijk wel dat Engeland zelf vasthoudt aan zijn aanvrage. De vijf landen willen het contact met Engeland niet verbreken. Zou Frankrijk formeel het veto uitspreken, dan zullen de vijf landen gezamenlijk en ieder voor zich het overleg met de regering in Londen handhaven. MAASTRICHT. Een circa 30-jarige Duitser heeft de afgelopen dagen enige tientallen Maastrichtse zakenlieden op gelicht met betaalcheques die afkom stig waren van een bank in Pforzheim. De Duitser, die bij Interpol is gesig naleerd wegens soortgelijke oplichtin gen in Zwitserland en Italië, bood de Maastrichtse winkeliers chèques ter waarde van 200 gulden aan. Hij kocht artikelen, die ongeveer 150 gulden waard waren, en wist de winkeliers te bewegen hem het verschil uit te beta len. De goederen, waaronder meubelen en een beeld, r.oesten bezorgd worden bij een Valkenburgs hotel. Toen de le veranciers de artikelen daar wilden af leveren, bleek de Duitser daar niet te logeren. GUATEMALA De hoofdstad van Guatemala is gisteravond door een reeks branden geteisterd. Gevreesd wordt dat een terreurgroep de branden heeft gesticht. De grootste brand legde het grootste warenhuis van de stad in de as. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De materiële schade wordt geraamd op ruim 1 miljoen dol lar. Ook de telefoon- en telegraafcen- trale van de stad is zwaar beschadigd. De verbindingen met het buitenland werden onderbroken, maar naderhand hersteld. HERRINGEN. Donderdagavond heeft in de hofstede „De Landweg" van de landbouwer C. Poortvliet aan de Westdijk nabij Herkingen (Flakkee) brand gewoed. De grote landbouw- schuur met enkele landbouwwerktuigen ging verloren. Het woonhuis kreeg veel waterschade. De brandweren van Dirksland, Herkin gen en Melissant hebben het vuur be streden. De schade bedraagt naar schatting plm. f 100.000.-. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortslui ting. BRUSSEL De VNestduit.se minister van Vervoer, Leber, heelt belangrijke concessies gedaan aan staatssecretaris Keijzer (Verkeer en NVaterstaatl. Ongeacht de maatregelen, die in de Bondsrepubliek ten gunste van de spoor wegen en ten koste van het ook Nederlandse wegvervoer zullen worden genomen, zullen dagelijks 1950 Nederlandse vrachtauto's de Nederlands-Duitse grens mogen passeren. Dat komt ongeveer met het huidige aantal overeen. Dit succes heeft de staatssecretaris bereikt in een onderonsje met minister Leber tijdens de ministerraad van de Fluropese gemeenschappen in Brussel. Minister Leber bemerkte in Brussel echter, dat de Nederlandse staatssecre taris niet van plan was een begin te maken met de opstelling van een ge meenschappelijk vervoersbeleid, zo lang Duitsland eigenmachtig maatrege len zou nemen, die vierkant tegen een Europese aanpak zouden ingaan. Het Duitse streven ontmoette krachtig ver zet in Brussel. In het bijzonder Frank rijk schaarde zich aan de Nederlandse kant. Boven de 1950 vrachtauto's per dag komt nog het Nederlandse aandeel van ongeveer 240 vrachtauto's uit een ge meenschappelijk vast te stellen hoeveel heid. Die toevoeging is afhankelijk van een akkoord over de Italiaanse voorstellen voor een Europees ver voersbeleid. In beginsel is hierover al overeenstemming bereikt. Voor 1 juli moeten de definitieve beslissingen wor den genomen. „Het is voor het Nederlandse wegver voer geen ramp geworden", zei staats secretaris Keijzer gisteravond. Hij voeg de er aan toe: „Er komen nog moeilijke problemen, bijvoor beeld in verband met de gelijkstelling van belastingen. Het gaat er '•chter voor Nederland om de grootste wegvervoerder te blijven. En dat blijven we." SAIGON Amerikaanse gevechts bommenwerpers hebben gisteren voor het eerst in bijna vier weken Hanoi, Haiphong en omgeving weer gebombar deerd. Bij de luchtgevechten die plaatsvon den is een Mig-17 neergeschoten door F8-toesteIlen van de marine, aldus meldt het hoofdkwartier in Saigon. Het was de eerste Mig die sinds 6 no vember werd neergeschoten. Het luchtgevecht vond plaats 56 km ten zuidwesten van Haiphong. Vier Mig- 17's waren opgestegen. De bombarde menten waren de zwaarste sinds 20 no vember. Het gisteren neergeschoten toestel was de 99ste Mig die in de strijd boven Noord-Viëtnam het onderspit moest del ven. Migs hebben in totaal 29 Ameri kaanse toestellen bij luchtgevechten weten neer te schieten. PORT of SPAIN, (Trinidad) De politie in Trinidad zoekt naar een als kerstman vermomde inbreker, die woonwijken afstroopt en zijn zak met andermans eigendom vult. Een huisvrouw heeft de politie ver teld, dat zij wakker werd toen de in- breker bezig was de broekzakken van haar man leeg te halen. „Hij was in een rood-wit kerstman-pak gestoken en had ook nog een bijbehorende baard" UTRECHT Ons land zal over on geveer 30 jaar een verzadigingspunt met betrekking tot de omvang van het autoverkeer hebben bereikt, dat niet ver afligt van de huidige Amerikaanse cijfers. In deze periode zal rekening moeten worden gehouden met een ver drievoudiging van het huidige autover keer. Dit zei gisteren de voorzitter van de vereniging „Het Nederlandsche We gencongres", de heer G. G. Loggers, oud-burgemeester van Aalsmeer, op de jaarlijkse algemene vergadering van deze vereniging in Utrecht. Op deze congresdag is als centraal thema het probleem van de „ongelijk vloerse kruispunten in auto( snelwe gen" besproken. Over dit onderwerp hebben drie deskundigen pre-adviezen uitgebracht. Niet alleen degenen, die bij de tech nische vormgeving en de uitvoering van verkee^svoorzieningen zijn betrok ken, zijn geïnteresseerd in de ver keersproblematiek. Ook de overheid be gint zich te realiseren, dat een goed functionerend verkeers- en vervoers systeem van zowel vitaal en sociaal als van economisch belang is voor onze samenleving, zo zei de heer Loggers. Hij memoreerde, dat ruim 60 procent van het totale tonnage van het interlo kaal vervoer over de weg geschiedt. De noodzakelijke snelle uitbreiding van ons wegennet en van de stedelijke verkeersvoorzieningen is echter nog steeds te weinig. In dit verband zal men in de toekomst steeds meer wor den geconfronteerd met de vormgeving van kruispunten van autowegen onder ling en van deze wegen met minder be langrijke verbindingen. WUPPERTAL (W.-Duitsland) Een 21-jarige voormalige koorknaap is van daag tot levenslang veroordeeld van wege de sadistische moord op vier schooljongens en een poging tot moord op een vyfde. De jeugdrechtbank te Wuppertal be vond de jongen schuldig aan alle vier moorden en volgde de aanbeveling van de officier van justitie op om hem als een volwassene te behandelen en tot levenslang te veroordelen. Psychiaters die de jongen onderzocht hebben deelden de rechtbank mee, dat hij geestelijk verantwoordelijk is voor zijn daden en als volwassene berecht kon worden, hoewel hij de eerste moord pleegde toen hij 15 jaar was. CAN THO, (Zuid-Yiëtnam) De Zuidviëtnainese troepen en hun bondge noten zullen tijdens de komende feest dagen bestandsperioden van in totaal slechts vier dagen in acht nemen. Vice- president Ngoejen Cao Kv zei in Can Tho dat met Kerstmis en het Gregori aanse nieuwjaar het vuren 24 uur zal worden gestaakt en met het Viëtname- se nieuwjaar achtënveertig uur. In die perioden zullen ook geen Amerikaanse bombardementen op Noord-VIëtnam uit gevoerd worden. De totale bestandsperiode die de Zuid- viëtnamezen en hun bondgenoten in acht zullen nemen is minder dan een derde van.de perioden van tezamen 13 dagen zoals die vorige maand door de geheime radio van de Viët-Cong zijn aangekondigd en de helft van het be stand dat vorig jaar door Zuid-Viëtnam en zijn bondgenoten werd vastgesteld. In Brulefer Zwitserlandliggen de wijngaarden op 1200 meter hoogte. Zelfs muilezels zijn niet in staat de wijnvaten van die hoogte naar be neden te dragen, zodat men dit jaar voor het eerst de hulp van helikop- Iers heeft ingeroepen om de „oogst" naar de consument te brengen. Vroe ger ging dat te voet gedurende de laatstedagen werd het weer in ons land beheerst door een hogedrukgebied nabij Enge land. Zaterdag zal echter een depres sie nabij IJsland het weerbeeld be palen. Deze depressie verplaatst zich in de richting van Scandinavië en doet op de Noordzee de wind tot hard of stormachtig toenemen. Een koufront van deze depressie trekt thans over de Britse eilanden naar ons land. Uit de bij dit front behorende bewolking zal tijdelijk enige regen vallen. Aan de achterzijde van het front zul len zaterdag overdag enkele opklarin gen voorkomen, maar aangezien de dan aangevoerde lucht onstabiel is, kunnen deze worden afgewisseld door enkele regen- of natte sneeuwbuien. Met de naar noordwest tot noord rui mende wind wordt wat koudere lucht aangevoerd, waarin de temperaturen over het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1