AVRO-tv komt weer met Nationale Rijtest O Beurs van Amsterdam Liiy Bouwmeester en Enny Mols-de Leeuwe „Enqelen" Redactie „Contour" breekt met uitgever UIT IE KI ERKE Galapremière van „Oorlog en Vrede" VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTIIIES KON. OLIE: ZEER VAST Philips staat er beter voor dan eind vorig jaar Zelfde dividend bi j Borsumij Wisselmarkt Hedenavond op Nederland 1 PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG .ia 2' VRIJDAG 15 DECEMBER 196/ 62 Neen, werkelijk, hij had dat lijden niet verdiend. Hij had haar in niets gekwetst. Poulet had ongelijk. Waar om onthield'ze hem datgene waar hij krachtens zijn huwelijk recht op had? De preek ging door. Deze ging over het achtste hoofdstuk van de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs Als dominee over het zevende hoofd stuk had gepreekt, dan had hij Gus- ti's aandacht zeker getrokken, mis schien was er dan ook wel enige ver ontwaardiging in hem opgerezen. Wellicht gingen er zekere geheime golven van nummer vijftien uit, die in dit verheven gebouw als anathe ma's golden, hem hierheen vervol gen? Kwamen mannen en vrouwen niet gewoonlijk onder deze Gothische bogen om zichzelf te reinigen van dergelijke begeerten? Verzamelden zij zich niet hier met het doel de Al lerhoogste vergiffenis te vragen voor hun overtredingen en zonden? Er gebeurde ergens iets, wat hele maal niet goed was. Gusti voelde het en leed eronder. Maar daar hij zich uit hoofde van zijn beroep steeds be zighield met wiskunde en statistiek, produkten die in het verstand hun oorsprong vinden, miste hij het ver mogen om zich klaarheid te verschaf fen in de gemoedsproblemen die zijn particulier leven beroerden. Terwijl de godsdienstige plechtig heid dus voortschreed, terwijl de do minee de gemeente in verheven taal toesprak, geraakte Gusti meer en meer in de war. Het besef dat er iets in zijn particulier leven was, dat ab soluut verkeerd liep, werd levendiger en levendiger en groeide aan tot een pijnigende zekerheid. De weg van zijn genot was door Poulets houding tegen een blinde muur gelopen. Zij was veranderd, niet hij. Er moest dus iets met haar zijn ge beurd. Maar wat? En opeens werd hij door een verpletterende vrees aangegrepen,dat zijn particulier be zit op de een of andere manier in ge vaar was, dat een spookachtige dief zijn huis was binnengekropen, dat 'n boze geest het bezit van nummer vijf tien en alles, wat dit huis bevatte, op eiste. Wie dorst hem en zijn geluk aan te tasten? Ja, de tijd was daar, waarop hij zijn autoriteit moest la ten gelden. Hij moest achter de waar heid zien te komen. Hij werd hoe langer hoe verstrooi der. Hij keek naar alle kanten om zich heen, hij bespiedde heimelijk de gezichten der mensen, als was hij bang voor hen. Hij moest ze om de tuin leiden. Hij moest gemoedsrust veinzen. Hij moest die mensen na de kerktijd uit de weg gaan. Hij moest daarom de kerk -door een zijdeur ver laten om op die manier te verdwij nen. XII. Bem droeg zijn zondagse regenge zicht. De straten waren kalm en de boerenfamilies van het Oberland en andere zondagse bezoekers drentelden doelloos onder de arcaden en vroegen zichzelf af, wat ze tot de middag zou den doen, op welk uur zij een behaag lijk glaasje zouden vinden in de Korn- hauskeller of in een andere kroeg, die hun aanbevolen was. Dr. Elfenau, die zich door zijn kerkgang absoluut niet gesticht voel de, stapte deftig onder de arcaden door. Hij werd geheel in beslag geno men door zijn voornemen een half pond charcuterie en wat varkenspoot te kopen. Bij de Kafig Turm liep hij bijna een kennis tegen het lijf, een zekere dr. Altmann, een specialist in vrouwenziekten en een bekend appor- teerder van baby's. Deze dr. Alt mann zocht toevallig naar hetzelfde als Gusti. Toen beide mannen elkaar herkenden namen ze de hoeden voor elkaar af. „Hé, dat is lang geleden sedert we elkaar het laatst gezien hebben" sprak de dokter met de nasale stem van de man uit Schaffhausen. Hij was een lang, slank persoon met zware, slaperige ogen en de bit terzoete glimlach van 'n scepticus. De mannen schudden elkaar de hand, maar dit geschiedde van beide zijden zonder een warme druk. „Ik was juist in de kerk", begon Gusti, alsof hij zich moreel verplicht voelde zijn aanwezigheid te verkla ren. „Ik kom altijd voor een preek van professor Wagner. Hij dringt zo tot de kern der zaken door. Alles, wat hij zegt is van toepassing op de dag van heden en op jezelf". „Zo, zo, zo!" klonk de nasale stem van de dokter. „Het is wel goed voor de lui om naar de kerk te gaan. Dat houdt ze af van minder goede din gen. En", vervolgde hij, „en hoe gaat 't met mevrouw?" „Heel goed, heel goed", antwoordde Gusti en de beide mannen begonnen langzaam naast elkaar te lopen met de zware tred, die bij belangrijke dingen past. „Is er al weer een kleine onder weg?", informeerde dr. Altmann en hij stak zijn hand met een proteste rend gebaar naar voren, waarna hij vervolgde. „Ik zeg niet, dat u of uw vrouw zich moeten haasten. Maar ik vind, ik spreek nu niet krachtens mijn beroep en alleen maar als een oud vriend ik vind, dat jullie ter- wille van jullie zelf zoveel mogelijk kinderen moeten hebben. U bent een knappe, grote gezonde man en zij is een mooie jonge vrouw. Jullie bent beiden uitstekend geschikt voor het vader- en moederschap en in behoor lijke omstandigheden..." „Ja maar", viel Gusti hem in de rede, „u herinnert zich toch ook wel, hoe moeilijk 't voor haar was". „Het is vaak de eerste keer een beetje moeilijk. Maar ze heeft een normaal bekken..." „Ja, maar de herinnering aan cfie erge pijn. En u zei toen zelf, dat het op het nippertje was. Ze zal dat nooit vergeten". „Vrouwen vergeten zoiets wel. Ze zeggen, dat ze 't nooit vergeten, maar ik weet heel goed, dat ze het wel ver geten. Laten we eens zien, hoé lang is dat nu al geleden?" „Bijna zes jaar". „Precies. Ik herinner me nog ieder detail". Gusti wierp de ander een angstige blik toe. Hij herinnerde zich alles nog eveneens,' alsof het gisteren gebeurd was. Op raad van zijn moeder was hij bij de bevalling gebleven. „Je moet er bij zijn, Gusti, je moet bij haar blijven, je moet haar troosten. Het is goed voor een man, als hij dat meemaakt. Hij kan zich dan realise ren, wat het voor zijn vrouw bete kent een kind te krijgen. Dat maakt, dat hij haar 'roor zijn leven trouw blijft. Hij zal daarna nooit en nooit een andere vrouw begeren". Hij had zijn moeders raad opge volgd. Hij was beslist een trouwe echtgenoot geweest en zou dit waar schijnlijk ook altijd blijven, maar die ervaring had hem vrees ingeboezemd, hij had er een schrik door gekregen, die hem altijd weer opnieuw aan greep, als hij aan de geboorte van zijn zoon dacht. De aanwezigheid van de echtgenoot aan het kraambed van de vrouw was een traditie bij de El- fenaus, zoals dit bij vele andere Zwit serse families een traditie was. „Ik ga helemaal akkoord met wat u zegt, dokter", stamelde Gusti, „maar mijn vrouw schijnt er niet veel voor te voelen, om nog meer kinderen te krijgen". (Wordt vervolgd) luiMiiiiMmiiiiiamiiiiimii ■■iimiiiimiimiimHiimmiiimiiimiimi 3687. Sandra volgde Jane naar de moderne keuken, om haar te helpen bij het bereiden van de maaltijd, maar zij zorgde er wel voor, dat het belangrijkste van hetgeen er in de zitkamer gezegd werd, haar niet ontging. „Eigenlijk is het schandalig, om zo maar met z'n vieren op je dak te vallen. Al die drukte!" verontschuldigde zij zich. Maar Jane lachte: „Hou op aeg! Ik hen veel te blij, dat jullie er zijn. Alleen kan ik dat eigenwijze broertje van mij niet de baas, maar met jullie steun kan ik hem misschien van zijn dwaze plannen afbrengen. Stel je voor, hij wil zich zelf aan een proef onderwerpen, waarbij hij geduren de enige tijd verdwijnt! Wat daar nu het nut van is, mag Joost weten!" „Het klinkt erg fantastisch", meen de Sandra, „en het behoort juist tot de strook weten schappelijk niemandsland, waarin mijn drie compag nons zich het liefst ophouden. Nou dat kan wat wor den dan!" voegde zij er bezorgd aan toe. David Lodge keek even peinzend naar het peukje van zijn sigaar, voordat hij begon: ,Kijk ik maak nu al jarenlang speciaal studie van afweerschermen, zoals jullie die in de ruimte gebruiken tegen het bin nendringen van meteorieten en ander ogewenst spul. Ik ben me terdege bewust, dat er nog heel wat aan verbeterd kan en moet worden. Met dat doel voor ogen, ben ik nog steeds met zijn onderzoekingen be zig en bij een van mijn experimenten, heb ik iets merkwaardigs ontdekt!'... 14. Het is avond geworden. De winkeliers halen hun voorraden binnen en zetten de luiken voor de ramen. „Laten we beginnen met een werkplan", zegt Tsjiao Tai, terwijl ze een oude stenen trap aflopen, die hen sneller naar het gerechtsgebouw brengt. „De Rechter begint altijd met de vraag wie de gelegenheid heeft gehad om de moord te plegen, en wie er een reden toe had. Nu lijkt het me uitgesloten dat iemand het jochie genoeg haatte om hem uit de weg te willen ruimen. Waarschijnlijk heeft de moordenaar op deze manier zijn vader willen treffen". „Maar wie kan dat zijn?" vraagt de hoofdman. „Seah en zijn gezin traden hier voor het eerst op en kenden niemand", „Dat is waar", zegt Tsjiao Tai. „Daarom moeten we de dader zoeken onder mensen met wie Seah contact heeft ge had sinds hij hier is aangekomen. Tenzij het om iemand gaat die Seah van vroeger kent". Hij zwijgt even en vervolgt dan: „Aan de andere kant is het toch niet zo zeker dat niemand iets tegen het jonge tje kon hebben. Dat kleine grut scharrelt overal rond, en zonder dat je er erg in hebt komen ze van alles te weten. Misschien heeft de moordenaar hem wel uit de weg geruimd, omdat hij bang was dat de jongen een geheim zou verraden". 80. Niemand schonk echter enige aandacht aan de oude koffiebrenger, want de twee twistenden probeer den bij gebrek aan woorden, het geschil met geweld te beslechten. Het kleine kereltje gaf zijn chef een geduchte opdofier op diens lichtgevende gelaat waar op de aanvoerder op zijn beurt de vuist met brute kracht op het oog van zijn tegenstander deed neerko men. „Ho, stop! Kalm heren! Niet vechten hier!" schreeuwde opeens een stem door de ruimte en de tuinman plaatste zich kordaat tussen de vechtenden. Moeten jullie de laatste keer nu nog ruzie maken!" „Hij heeft m'n spokenpak weggislopt!" dreinde de kleine artiest en wreef zijn oog dat al aardig blauw was aangelopen. „Je wat?" informeerde de tuinman die niet wist waarover het ging. „Zijn hemd!" baste de aanvoerder. „Meneer is zijn hemd kwijt! Altijd wat anders, dan dit dan dat! Komt een uur geleden als laatste binnen en ontdekt nu pas dat hij..." „Zeg- eens!" kraste de tuinman, terwijl hij het geflodder- daste mannetje verbaasd aanstaarde. „Liep jij dan tien minuten geleden niet langs mijn woning. Ik dacht dat je wacht gelopen had of zoiets!" Op de vragen hoe of hij op dat idee gekomen was vertelde de tuinman wat hij gezien had en toen was het duidelijk dat het spookhemd gestolen moest zijn! „Mooi, laat mij dat varkentje maar even wassen!" besloot de benadeelde vliegensvlug toverde hij een groot pistool te voorschijn. „Ik ben in tien minuten térug met mijn pak en één kogel minder in mijn pis tool". HILVERSUM Hedenavond kan autorijdend Nederland weer zijn be kwaamheid testen door oplettend een uurtje lang televisie te kijken. De AVRO zendt dan via Nederland I haar derde „Nationale Rijtest" uit, gemaakt in nauwe samenwerking met Verbond voor Veilig Verkeer en KNAC; ditmaal een geheel Nederlandse tv-produktie, hoewel nog steeds naar voorbeeld van de Amerikaanse maatschappij CBS, die zijn kijkers tweemaal per jaar confron teert met een dergelijk meestal ont hullend programma. De rijtest is samengesteld uit zes on derdelen: rijden in de bergen, kennis van verkeersregels en rij-techniek en 2 zogenaamde anticipatietests, waarbij men al rijdend (met de camera mee) ge vaarlijke situaties tijdig moet signaleren De rijtest wordt afgerond met een aan tal vragen op technisch gebied. Twee vermaarde Nederlandse actri ces Enny Mols-de Leeuwe en Lily Bouwmeester zullen in het komende seizoen een van de succesrijkste kome dies van het hedendaagse repertoire op de planken brengen: „Twee on schuldige engelen" van Erich Eber- mayr naar een gegeven van Charles Wakefield. De première van deze door Paul Kij- zer geproduceerde reeks voorstellingen is 23 oktober van het volgend jaar in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Daarna wordt ook een tournee door ons land gemaakt en vervolgens wordt een serie voorstellingen in Amsterdam gegeven. Naast Enny Mols-de Leeuwe en Lily Bouwmeester telt deze komedie nog' 'negen andere rollen waarvoor tot dus ver alleen nog Kommer Kleyn en Bert Dijkstra zijn geëngageerd. ZAANDAM De redactie van het tweemaandelijks literair tijdschrift „Contour", uitgegeven door A. W. Sijt- hoff's Uitgeverij NV te Leiden, tevens redactie van de literaire reeks „Aurea" heeft de betrekkingen met de uitgever verbroken. Jan van der Vegt, Ger van Wyck en an-Willem Overveem hebben laten weten, dat zij geen vertrouwen meer hebben in de samenwerking. Hun klachten betreffen o.m. de typo grafische verzorging van het tijdschrift en van de boeken van de „Aurea-reeks" het niveau van de honoraria, de promo tie van het blad en contacten met auteurs buiten de redactie om. Het laatste door de genoemde schrij vers geredigeerde nummer „Contour" verschijnt begin januari, aldus een door de schiajyers .ppenbaar 'gemaakt uit voerig schrijven aan de uitgever. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Klaaswaal: J. van Dulle- men te Zoutelande; te Stedum: g. v.d. Meulen te Zevenhuizen; te Goes: H. Kwakkelsteih te Heinkenszand. Beroepen te Dussen en Hank: A. van Wijngaarden, kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Hien en Dodewaard: F. van Dieren te Heusden. Aangenomen naar Hardenberg (vac. R. J. Ybema) (toez.): A. v. d. Beek te Joure. Bedankt voor Rijssen (wijk Zuid) (toez).: J. den Besten te Huizen (N.H.). Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Urk: D. Slagboom te Dordrecht, voorheen te Urk. Het bureau Intomart heeft, evenals bij de vorige rijtests, de reacties gere gistreerd van een testgroep van vijfhon derd personen (in vier verschillende plaatsen). De uitkomsten van dit onder zoek zullen tijdens de uitzending worden bekendgemaakt. Daarbij kunnen de kijkers hun ken nis en rijvaardigheid toetsen aan de totaal-uitslag van de testgroep. De sa menstellers wijzen erop, dat het vooral daarom gaat in deze uitzending en dat het riskant is uit de test conclusies te trekken voor het nationale rijgedrag. DEN HAAG De groten uit de Ne derlandse filmwereld en tal van hog< gasten uit andere, ook diplomatieke, kringen luisterden gisteravond in Metro- poIe-Tuschinsky-theater in Den Haag de galapremière op van de meer dan drie uur durende Russische film „Oor log en vrede", naar het boek van Leo Tolstoi. De 70 mm-kleurenfilm is het eerste deel van het gefilmde boek. Het tweede deel, dat ook een vertoningsduur van drie uur krijgt, is in produktie geno men, zo deelde de assistent-regisseur Anatoliej Tsjemadurof mee. Hij was sa men met een van de sterren, Irina Gu- banowa, naar Den Haag gekomen om aanwezig te zijn bij de introductie van de spectaculaire Russische filmpresta tie, waarvoor het galapubliek applau disseerde. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op in formatie. 18.20 Uitz. van het GPV. 18.30 Hee: een programma voor onvolwasse- nen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Is misdaad nodig, gesprek. 19.30 Nws. 19.35 Crite rium: kunst nader beschouwd. 20.00 Ge woon anders. 20.45 De rol van Jezus, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Radiofil- harmonisch orkest en solist: mod. en semi-klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: klass. en mod. muz. 18.30 Nws. en weerpraat- je. 18.45 Act. 19.00 T(w)ienerama 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: gevarieerd muz.progr. 20.58 Tot uw diensttoe spraak. 21.03 Oscar of de wet op de zwaartekracht, hoorspel. TROS: 22.00 Met andere woorden: opinierubr. 22.30 Nws. 22.40 AU in: gevar. progr. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.55 P. de Clown. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.07 In kleur: Luipaard op schoot. 19.35 In kleur: De Vliegende Non, TV-film STER 19.56 Reclame. NTS 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. AVRO 20.20 Nationale Rijtest. 21.10 Koorzang met orkest en zangsolisten. Maria-lie- deren. 21.50 Voor de vuist weg. STER: 22.50 Reclame. NTS: 22.55 - 23.00 Jour naal. NEDERLAND II NTS 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Die van hiernaast, TV-feuil- leton. 19.33 Open oog: tips voor 't vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. TROS: 20.20 20 minuten in Wonderland: progr. voor de jeugd. 20.40 Voyage to the bottom of the sea, TV-film. 21.30 Muziek door de eeuwen heen. 21.55 Honey West: De ver dwenen haute couture, TV-film. STER 22.20 Reclame. NTS: 22.2522.30 Journ. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistische strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevari eerd programma. (9.35-9.40 Waterstan den). 10.30 Sores van Dorus, licht pro gramma. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nieuws 11.02 Stereo Harmonie-orkest (opn.). 11.25 Oost- europese kroniek. 11.45 Stereo: Metro- pole-orkest: amusementsmuziek. 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 Vara-Varia. 13.15 Tijd voor teen agers (gr.). 14.00 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz maga zine. NRU: 15.00 Welvaart en Democra tie, openigsrede congres t.g.v. 8e lus trum Kath. Hogeschool te Tilburg. 15.30 Zestig jaar jazz. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksmuziek: muzikale folklore in de Advent. VARA: 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 16.40 Uilenspiegel: studentenprogramma. 17.00 Nationaal kampioenschap hardrijden op de schaats te Amsterdam en Heerenveen. 17.10 Licht instrumentaal trio. 17.30 Ra diojournaal. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Klassieke kamermuziek, (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Licht instrumentaal trio (opn.). 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Mozaiek: gevarieerd muziekpro gramma en kunstnieuws. 11.00 Nieuws. 11.02 Solistenkamer: vraaggesprek over muziek. 11.45 De C.H.U. bijeen!: re portage. KRO: 12.00 Country and Wes tern Express (gr.) (Stereo). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoor lichting: De politie nu. 12.27 Medede lingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Zon der grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbe zit. 13.10 Vliegende schijven: platen- programma voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NRU: 16.30 Franse les. 17.00 HIRO: Blinde- lings--- KRO: 17.30 6-7-6-8: pocket radio voor tieners. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn, gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platen-cocktail. NC RV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 14.02 T(w)ienerama. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Licht platen progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu de wekelijkse sportshow en lichte gr.- muz. VRIJDAG 15 DECEMBER 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van giste ren. 10.20 Comedie. 12.00 - 13.30 Act.-kr. 16.40 Journaal. 16.45 TV-Film. 17.10 Voordracht. 17.25 Filmrep. 17.55 Over zicht middagprogr. der komende week. 18.00 Journaal (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nieuws uit Nordrheinland-Westland. 18.10 Wed- strijdspel( 18.25 Hier und Heute (1) 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (2). 19.10 TV-film. 19.40 Muzikaal zelfportr. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. 21.00 Kleur: Detective-serie. 21.50 Jour naal. weerber. en ber. voor de winter- snort. 22.05 Reportage uit Bonn. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sport 18.20 Act. en muz. 18.55 In kleur: TV- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 De vijfde colonne, TV-serie. Aan- sl.: Nws. 21.50 Inform, en meningen v. buitenlandse correspondenten. 22.35 Nw weerber. en act. 23.00 Discussie. Fonds Vorige 1ste koers not. 1966-1 7 1966 6i 1967 6è 1967 6 1965-1 53 1964-1 5i 1964 5 1958 4è 1964 4i 1959 43 1963-1 43 1961 4 1953 33 1947 3è 1951 3s 1953 1-2 3i 1950 1-2 33 1954 1-2 33 iiiiimMiHiiimmmiiiHiimiimimiimiii Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 4i H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe'r. f. a. H.A.L. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk. v. Ned Gem. '65-1 53 Bank v. N.G '58 1-2-3 43 Nat. Bk. v. Midd.Kr '66 7 Nat. investeringsb. '65 53 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 1966 6è Ned. Gasunie 53 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegerr 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 57 1-2 43 A.K.U. f 1000 4i Berghuizer Pap.fabr. 4i Zonen v. 43 103 99 A 99 ti 97 94% 91% 89 89 95% 87% 83% 84% 80% 72ft 90% 83% 74A 76% 83 86% 85% 87% 117% 59.3 85.1 116.6 119.6 105.6 149.3 675 146.8 81 172 279 141% 127 96% 86% 101% 95 92 129'/» 97% 147 100A 94% 80% 96% 95*/» 93% 90% 89V. 94 87% 103% 99fi 9912 97 V. 94A 91% 8812 88% 95 A 87% 84 84% 80'/. 72% 90% 83% 74% 76% 82H 86V. 85% 86% 117 60.7 84.8 115.5 119.4 104.1 693 152.9 80% 172V. 140 126% 96 A 86% 101% 95% 91% 97% 100 A 9433 80 96% 96 93% 90% 89% 94% 87% (Slotkoersen van gisteren) 53 Hoogovens Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevier's Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gist- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Inters atio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie cert. K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand. Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Niiverdal-ten Gate a. Overz. Gas, nat. bez. v.a.f. Pal the a. Pont Houthanael a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. 113 114 232 45.1 624 174 85.7 170% 1260 395 206% 230 45.5 618 175 85.1 170 1250 400 208% 100 71% 71% 186 394 380 465% 465% 653 652 770 770 113 113 333 332 300 295 550 550 58% 58 431 425 171 174 112 110% 754 755 134 135% 638 638 156 155% 273 275 155% 155% 47% 47 206 107 110 241 243 490 510 146% 146% 139*/« 139% 288% 288 330 320 24% 23% 78 79 97.5 96.5 61 60.5 175 175% 164*/» 164% 29.5 29.2 208% 203 259V* 259 92% 90% 445 448 715 251 246 109.8 109.9 364 362 16% 17 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek .a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 Rolinco Unitas f 50 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. cert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. British Petrol. 1966 Rott. Rijn Pijpl.mij. Grasso's Kon. Mach.f. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.-Verbl Bredero vast goed a Calvé cum.pref.wd.nr. eert. Edy emaille a. Krasnapolsky, f. a. 60.5 62 Lips en Gispen eert. 117 117 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 150.00—151.00; Philips 119.00; Unilever 105.00—105.50; Kon. Zout Or- ganon 149.50; Hoogoven 115.00; AKU 64.50—65.00. 112 187 167 140 144 74% 488 156% 812 66 480 635 647.5 183 a. 224.4 f. 217.5 a. 402.5 100.4 56% 125 33 51% 47% 31% 62% 49% 97% 149 98% 83% 42% 44% 55 41A 64% 33 40% 24% 102% 94 90% 82% 89 111 1651/ 144 77 60.5 117 111 165 148 144 75% 490 158 84% 481 635 644 184 225.4 218 402 100.8 56fi 123% 33 51% 47 31A 49% 97% 151 99% 42 62% 53% 42% 63% 40% 24% 102% 94 90% 82 89% 110 152 143% AMSTERDAM, 14 dec. In een licht verdeelde stemming bij de opening voor de internationale waarden was 't aandeel Kon. Olie zeer vast op ca 153, tegen een voorgaande slotprijs van 146.90. Een koersstijging derhalve van ruim 6 gulden ofwel 31 punten op de oude omrekeningsbasis. De directie van de Kon./Shell Groep Jheeft haar aandeelhouders een zeer prettige ver rassing bezorgd om over 1967 tien pro cent in agio-aandelen uit te keren, naast het gewone dividend. Door deze uitkering gaat een door de beurs reeds lang gekoesterde hoop in vervulling. Toen dit nieuws woensdagavond bekend werd ontspon zich in het avondverkeer een zeer drukke handel in Kon. Olie. Aan de vraag kon slechts worden vol daan tegen sterk oplopende prijzen. Ge daan werd van 147.30 tot 152.50. Deze handel werd in de voorbeurs voortge zet, waarbij een hoogste koers werd bereikt van 153.70. Dit sterk verhoogde koersniveau kon de officiële beurs niet halen. De handel in Kon. Olie was tamelijk actief. Als gevolg van winstnemingen daalde de prijs in deze hoek tot 152.50. Unilever stelde teleur op 104 (105.10) waarna nog 103.70 werd gedaan. Dit door enig aanbod van lokale zijde in een zeer dunne markt. Philips kon ook niet mee komen op 119.20 (119.40). Hoogovens opende 70 cent lager op 116 om daar na verder in te zakken tot 115.20 door winstnemingen van het publiek. Het Hoogoven-concern keert over 1967 een onveranderd interim-dividend uit van 6 pet. AKU zette de koersstijging van de twee voorgaande beursdagen voort met een verbetering van 80 cent tot 59.70. Vraag van het publiek in deze hoek deed de koers verder oplopen tot 61. In een goed prijshoudend Wall Street waren de goud-aandelen echter flauw. Dit op de door zeven landen getekende overeenkomst om de dollar te bescher men onder meer door het afvloeien van goud tegen te gaan. Van de computer aandelen was Sperry wederom hoger. Kon. Olie steeg in New York een volle dollar op de 10 pet agiostock, terwijl KLM ruim 4 dollar hoger sloot. In dit verband werd KLM in Amsterdam be langrijk hoger geadviseerd. De markt van de internationale waarden kreeg gedurende de verdere beursduur een wat onregelmatig ka rakter. Zo sloot AKU op de hoogste prijs van de dag op 61.30, Hoogovens trok weer aan tot 115.90. Philips ver liet de markt op 119 doch Unilever ver beterde tot 104.30, daarentegen zakte Kon. Olie nog iets in tot 152.30. KLM ging f 6,- omhoog. In de eerste periode werd voor claims Van Nelle 120 betaald tegen gisteren 122 bieden in de 2e periode. Albert Heijn was 10 punten hoger niet aan te komen. Billiton-2 ging f 1,- omhoog. Verder verbeterde. Dagra met 5, Key en Kramer 9. Chem. Naarden 15, Ver. Touw 8 en Holl. Beton met 9 punten. Lyempf, welk fonds gisteren reeds 15 punten steeg voegde hieraan nog 3 pun ten toe. ACF verbeterde 2 en Kluwer f 1,50. Bredero vast goed en Bredero Ver. Bedrijven lagen flauw in de markt. Inventum ging 5, Holl.-Soc. 9, Bataaf. Aann. Maatschappij 8, Vorsten landen 5. Technische Unie eveneens 5, Geveke 10, Bensdorp 9 en Ned. Vlas 6 punten omlaag. Elsevier was flauw met een koersdaling van f 5,-. Fokker gaf 5 punten prijs terwijl van Schokbe ton ruim 5 punten lager niet was af te komen. EINDHOVEN Philips gaat het ko mende jaar met vertrouwen tegemoet. Het bedrijf staat er dit jaar beter voor dan eind vorig jaar. Dit heeft ir. F. J. Philips gezegd in een vraaggesprek dat is opgenomen in het kerstnummer van de personeelskrant, de Philips Koe rier. „De maatregelen die wij eind 1966, begin 1967 hebben genomen, hebben ge leid tot een meer krachtige en doelma tige opstelling van onze onderneming. Wij hebben dit jaar de resultaten daar van al kunnen bespeuren. Maar het heeft ook psychologisch gewerkt. Er zit meer pep in de mensen. Steeds meer doen, steeds groeien, is een levensvoor waarde voor onze onderneming", aldus ir. Philips. Hij voelt zich optimistischer dan een jaar geleden en heeft gemerkt dat de mensen in het bedrijf, op alle niveaus, er ook zo over denken. DEN HAAG Ondanks de teruglo pende conjunctuur verwacht het be stuur van Borsumij-Wehry, dat het ge consolideerde netto-resultaat over dit jaar even hoog zal zijn als dat over '66. Mogelijk lio-t het zelfs nog iets hoger, zo werd meegedeeld in een buitenge wone vergadering van aandeelhouders. Aangezien 'e liquiditeitspositie verder verbeterde, zal zeker hetzelfde dividend kunnen voorgesteld na toevoeging van f 750.000 aan de algemene reserve. Voor het komende jaar lijken de vooruitzich ten ook bevredigend. Bij de maatschappij is zich een in terne structuurwijziging aan het vol trekken. Deze betreft niet de aard van het bedrijf, maar wel de juridische vormgeving. Zo zal Borsumij-Wehry voortaan uitsluitend als houdstermaat schappij gaan optreden van een aantal dochters, waarin de eigenlijke activi teiten zijn ondergebracht. AMSTERDAM Londen 8.64% - 8.65%; New York 3.59tè - 3.59%; Mon treal 3.33 - 3.33%; Parijs 73.34% - 73.39%; Brussel 7.24% - 7:1 Stock holm 69.51 - 69.56; Zurich 83.36% - 83.41%; Milaan 57.61% - 57.66%; Ko penhagen 48.23% - 48.28 Oslo 50.33% - 50.38%; Wenen 13.93% - 13.94%; Lissabon 12.59% - 12.60%. f f

De Vallei | 1967 | | pagina 2