Toelatingsexamen lyceum afgeschaft KERKDIENSTEN Zondagsdiensten Nieuwbouw voor giraffen Bekendmaking NU „SCHOOLEINDONDERZOEK* VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Paus ook. in encycliek niet altijd onfeilbaar IN GOED GEZELSCHAP AGENDA Mening van pastoor Goes: Onvolledig Gezag VAN WOUT BLAUWKOUS POSITIEF TEST isieu w 0 p E L CHEVROLET V.A.B. Soefrs gaan nu li a's bekijken Permanent FORD-show in showroom SCHEMERIG BEJAARDEN OPBRENGST INTREDE GRENSWIJZIGING i •GEKOZEN I KERSTZANG I GIFTEN <RIJDAG 15 DECEMBER 1967 VEENENDAAL - Het toelatingsexamen, dat gedurende 21 jaar voor talloze scholieren de toegangspoort tot het chr. lyceum Mas, zal Morden afgeschaft. De leerlingen van de lagere schalen, die naar het lyceum willen gaan, wor den voor de nieuwe cursus op een andere wijze getest op kennis en intelligentie. De verandering van onderzoekmethode hangt samen met de vernieuwingen, die het voortgezet onderwijs in het kader van de Mammoetwet ondergaat. De hoofden van de lagere scholen in Veenendaal, Renswoude, Scherpenzeel. Rhe- nen, Ederveen, Eist en Lienden hebben besloten tot het invoeren van een zo genaamd „schooleindonderzoek", dat alle leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen zal worden afgenomen. Behalve in genoemde plaatsen is het ook mogelijk dat in Kesteren en in Amerongen tot deze wijze van onderzoek naar de capaciteiten van de leerlingen zal worden overgegaan. Door alle loonsverhogingen en navenan te prijsstijgingen is onze nationale munteenheid danig verzwakt. Om het gewoon te zeggen: de gulden is zo zacht geworden als zo'n schertsmunt met chocola-vulling, die in de Sinter klaastijd allerwegen verkrijgbaar was. Toch zijn, hoe vreemd het ook mag klinken, de dubbeltjes weer meer gaan tellen. We beginnen d'r weer op te passen. Dat kun je aan alles mer ken. Uit de advertenties waarin personeel gevraagd wordt bijvoorbeeld. Enige tijd geleden was het nog zo, dat je hieruit de indruk kreeg dat het werk op de tweede plaats kwam. Eerst werd kwistig gestrooid met alle voor delen die de openstaande functie voor de gegadigde zou opleveren. Dan kwam men pas met het werk op de proppen. En, afgaande op die adver tenties, moest dat ook een zeer ple zierige bezigheid zijn. Er is wat in die advertenties veran derd. De sfeer van „aanpakken" en dan pas voordelen zien is er in terug gekomen. Op Zichzelf is dat geen on gezond verschijnsel. Er zijn bedrijven die geen knapen van veertien jaar meer kunnen gebruiken. \Dmdat ze te onvoordelig zijn in de exploitatie. Men voelt er niet veel meer voor om ze van de vijf werk dagen in de week ook nog 'es een dag te laten schieten voor de vor mingscursus. Een paar jaar geleden mag dat heel prachtig zijn geweest; voor de binding aan het bedrijf. Van daag moeten ze vanaf het moment dat ze de eerste kaart in de klok dou wen produktie maken. Alleen vraag ik me af, hoe je als ouders zo'n knul van veertien jaar, die niet meer in de schoolbanken te persen is, koest moet houden. Tot nu toe was dat nog mogelijk op de enige v.g.l.o.-school die in onze ge meente met moeite in leven werd ge houden. Volgens mij zagen de mees te ouders dit meer als een soort stal ling voor hun kinderen die nog niet in het produktieproces mochten wor den geplaatst dan als een serieuze vorm van onderwijs. Men had zijn kinderen gratis droog en warm zitten onder het scherpe oog van bevoegde oppassers. Maar over tyee weken wordt dit asiel als ik het zo oneerbiedig mag zeg gen gesloten. Het is, dacht ik, geen verlies, met alle respect voor de meester die er jarenlang aan gedaan heeft wat ie kon. Maar voor de ouder van de zoon, die geen schrift meer wil zien zolang dat niet bij de wet verplicht is, een probleem. Je zal d'r maar zo eentje hebben. Op de lagere school zal men hem in alle feestelijkheid z'n getuigschrift mee geven, want leren doet ie toch niet meer, hoogstens de klas op stelten zetten en op de fabriek kan ie niet terecht, omdat ie van hogerhand nog niet de volle werkweek mag mee draaien. Natuurlijk, je kunt 'em bij een andere vorm van voortgezet onderwijs in be waring geven. Er zijn er nog genoeg. Maar dat ziet ie ook als een mis plaatst geintje van z'n vader en moe der en het is te begrijpen dat de di rectie van een dergelijke school ook de boot een beetje afhoudt. Knapen die wat willen leren: boekhou den of handelsrekenen, timmeren of bankwerken, zijn te hebben, maar geen gasten die voor tijdverdrijf bo ven een boek gaan zitten grapjassen of wat in 't wilde weg met 'n zaag of een schaaf komen stoeien. En zo zit je dan vanzelf in de bekende cirkel: te groot voor de school en te klein voor de fabriek. Lang leve de ambtenaar die zo'n prachtige cirkel heeft kunnen trekken. Misschien dat deze „misplaatsten" straks nog in de schoot van de mam moet geborgen kunnen worden. Voor lopig zijn ze nog onder de logge po ten van het beest terechtgekomen... ADVERTENTIE II. Hiensch. con-rectoren van het Chris telijk lyceum, gaven als hun mening over de vernieuwing: „Het is verblij dend dat de hele onderwijswereld in onze omgeving en het gemeentebestuur van Veenendaal zo volkomen achter de vernieuwing staat. We hebhen trouwens al met al de indruk, dat de Mammoet wet geen schrik behoeft in te boeze men, maar dat men de toekomst op onderwijsgebied met vertrouwen tege moet kan zien". VEENENDAAL NPB-gebouw 20 uur: Bijeenkomst Soe- fi-beweging. Vertoning van dia's over India door mej. Monna. LEERSUM De Weerwolf 19.30 uur: Discobal. OPHEUSDEN Gemeentehuis 19.30 uur: Bijeenkomst raad en veren over „De Smellenburg" BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: ..Hombre". Morgen, zaterdag: VEENENDAAL Oude Kerk, Markt 20 uur: Kerstavond Herv. Jeugdraad, m.m.v. Urker Vis serskoor ..Crescendo". AMERONGEN De Postmeester 16, 14.30 uur: NVVH- kindermiddag. Poppekastvoorstelling door mevr. O. N. L. GelokMuyzen- berg. EDERVEEN Hervormde kerk 19.30 uur: Kerstzang- dienst m.m.v. Herv. jeugdkoor „Van knop tot bloem" en chr. gem. koor „De Lofstem" en ds. J. C. de Bie. LEERSUM De Weerwolf 19.30 uur: Rock William en „The fighting cats". Het „schooleindonderzoek" zal niet alleen gebruikt worden om vast te stel len welke leerlingen geschikt zijn voor het lyceum, maar ook wordt er bepaald welke andere mogelijkheid er eventueel het meest voor de leerling geschikt is. Daarom bestaat er tussen de leiding van het lyceum en die van de ulo-scho len in Veenendaal, Scherpenzeel. Rhe- nen en eventueel Kesteren, de huishoudscholen en de lagere techni sche school in Veenendaal een nauw contact. Overigens worden de ouders vrijgelaten in de schoolkeuze voor hun kind. Het „eindonderzoek" zal advise rend van karakter zijn. Naast dit on derzoek krijgt het hoofd van de lagere school een belangrijke stem in de toe lating van leerlingen op de scholen voor voortgezet onderwijs. Indien de ouders een kind, dat het „schooleindon derzoek" niet goed heeft doorstaan, toch naar het lyceum willen sturen be neden de daarvoor gestelde grens, dan kan het schoolhoofd beoordelen, of het kind toch geschikt is voor deze vorm van onderwijs. Indien het schoolhoofd positief adviseert, zal het kind zonder meer geaccepteerd worden op het ly ceum. Voor het „schooleindonderzoek" wordt gebruik gemaakt van een test, die in Amersfoort al enkele jaren ge bruikt wordt. Over deze methode is ad vies ingewonnen van de heer W. G. Ha- gens, pedagogisch adviseur van de ge meente Amersfoort. Met medewerking van het gemeentebestuur van Amers foort en in samenwerking met dat van Veenendaal Veenendaals vroede va deren staan geheel achter deze ver nieuwing heeft men over deze test de beschikking gekregen. In Amers foort werkt deze goed. Aan het onderzoek zullen alle leerlin gen van de lagere scholen in Veenen daal en omgeving deelnemen. Het wordt op de scholen gehouden. De cor rectie van de test is in handen gelegd van een commissie van vijf hoofden van lagere scholen, die deze correctie waarschijnlijk zullen uitvoeren in het raadhuis te Veenendaal. De kosten die hieraan verbonden zijn worden door de gemeente Veenendaal gedragen. Naar aanleiding van de uitslag van de test, zal de ouders geadviseerd wor den hun kind te plaatsen in een brug klas van het lyceum of in een brugklas van het mavo (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs de opvolger van de ulo). In ieder geval tot Kerst mis zullen de lesprogramma's van de klassen parallel lopen. Indien blijkt dat een leerling die in de brugklas van een mavo geplaatst is over de capaciteiten beschikt voor één der opleidingen aan 't lyceum, is er een mogelijkheid om hem over te plaatsen naar de brugklas. An dersom is die mogelijkheid er ook, zo dat het plaatsen van een leerling op een niet voor hem geschikt schooltype niet meer betekent, dat er een jaar verloren gaat, zoals tot nu toe het geval is. Overigens zal een „overplaatsing" van de ene school naar de andere al leen plaatsvinden in overleg met de ouders. Met ingang van het nieuwe cursus jaar in september 1968 hoopt het Chris telijk lyceum niet alleen een nieuw ge bouw te betrekken, maar tegelijkertijd worden er 'n aantal nieuwe „namen" en schooltypen ingevoerd. De school krijgt twee hoofdrichtingen: voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) en hoger algemeen voortgezet onderwijs (havo). Het vwo bestaat uit de richtin gen gymnasium A en B en atheneum A en B. Beide richtingen zullen een studieduur van 6 jaar hebben. De laatstgenoemde komt in de plaats van de tegenwoordige hbs. De middelbare meisjesschool gaat verdwijnen. Hier voor komt min of meer in de plaats de havo, die echter ook voor jongens toegankelijk zal zijn. Door het systeem van keuze-vakken zijn de mogelijkhe den in deze richting vrij groot en min of meer aan te passen aan de aanleg van de individuele leerling. De studie duur voor het havo zal 5 jaar bedragen. Het „schooleindonderzoek" is één van de vijf mogelijkheden, die de Mammoetwet kent om toelating op een ..middelbare" school te krijgen. Die vijf zijn: advies van het hoofd van de lagere school, schoolvorderingentests, die enkele malen gedurende het laatste schooljaar, eventueel gedurende de de laatste schooljaren, afgenomen wor den. het toelatingsexamen, een proef klasse en een intelligentie-test. Uit de ze vijf mogelijkheden moet de leiding van een lyceum twee mogelijkheden kiezen. Verplicht is daarbij het advies van de schoolhoofden, terwijl de ande re mogelijkheden ruimte voor keuze geven. In 1969 zal waarschijnlijk ook de in telligentietest geldig zijn voor toelating op het voortgezet onderwijs. De com missie van vijf uit de hoofden der scholen, die ook de correctie van het „schooleindonderzoek" op zich geno men heeft, heeft - opdracht te zoeken naar een goede, maar zo goedkoop mogelijke test, die hiervoor gebruikt kan worden. Voor het deelnemen aan deze tests is toestemming vereist van de ouders, omdat het gaat om een psy chotechnisch onderzoek, wat het „schooleindonderzoek" beslist niet is. De heren drs. J. I. Carsouw en drs. KERKDIENSTEN VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Terlouw; 17.00 uur: ds. Jongerden. Julianakerk, 9.30 u. ds. Kok uit Baarn, 17.00 uur: ds. Vroegindewey. Vredeskerk, 9.00 uur en 10.30 uur: ds. Assenbergh; 17.00 uur: ds. Terlouw. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Vroegindewey; 17.00 uur: ds. Den Hartog, Ede. Bejaardencentrum. 9.30 uur: ds. Jon gerden. Dijkstraat, 14.45 uur: de heer Tanis. Veeneind, 15.00 uur: ds. Vroeginde wey; woensdag, 20 dec. a.s. 19.30 u. ds. Middelkoop uit Zwolle. Hervormde Gemeente „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Nijeboer en 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Oude Kerk. 9.30 uur: ds. IJtsma en 17.00 uur: ds. De Kleer van Scheve- ningen. Petrakerk, 9.30 uur: ds. De Kleer en 17.00 uur: ds. IJtsma. Geref. Kerk (OCB): 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk. 9.30 uur: leesdienst en 14.30 uur: ds. Velema van Apeldoorn. Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Keuning. Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 uur en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gemeente (Syn.): 9.30 uur en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Burgers van Leusbroek. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.00 uur en 11.00 uur: H. Mis en 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk, 8.00 uur en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. J. T. Cazander, voorm. bediening H. Doop. Geref. Kerk: 10.00 u.: ds. A. v. Asselt uit Dordrecht 18.30 uur: ds. G. F. Hajer uit Ede. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: de heer B. Roest. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: ds. P. v. Staveren uit Amersfoort. De dienst wordt gehou den in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. Ver. v. Vrjjz. Herv.: 14.30 u.: Kerstfeest met mej. ds. Doets De dienst wordt gehouden in het nieuwe Verenigingsgebouw te Wou denberg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. AMERONGEN N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra, H. Doop. 19.00 uur: ds. G. A. Brucks uit Zeist. Jeugddienst. Dorpshuis 10.00 uur: JeugdkapeL Geref. Kerk 10.00 uur:'ds. De Boer uit Surhuister- veen; 17.00 uur: ds. Lugtigheid. Ned. Prot. Bond 10.30 uur: ds. W. Knoppers uit Utrecht. Rem. OVERBERG N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. C. van Viegen; 18.30 uur: ds. J. van Noort. Oud Geref. Gem. 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. ELST N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. Westra uit Rhenen. 18.00 uur: ds. P. M. Breugem uit Bar- neveld. Ger. Gem.: 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LIENDEN N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. ijlstra, Scherpenzeel; 18.30 uur: ds. f S. de Liert. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 u. ds. M. J. G. van de Velden uit Renkum; 10.30 uur: ds. Tichelaar uit Veenendaal; 19.00 u. ds. M. J. Wagenvoorde uit Lienden (Jeugddienst). Bergschool, 8.45 u. ds. A. Westra. Geïef. Kerk: 10.00 en 17.00 u. drs. H. Steendam uit Wageningen. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; woensdag 20 dec. a.s. 19.30 u. ds. Chr. van Dam uit Werkendam. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.00 uur: leesdienst; dins dag 19 dec. a.s. 19.30 u. ds. Mallan uit Veenendaal. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; donder dag 21 december a.s. 19.00 u. ds. Wil- tink uit Doetinchem. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. de weleerw. heer Meyer uit Veenendaal; 19.30 u. ds. Van de Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 19.30 uur: ds. A. Kok uit Zeist. LEERSUM Géref. Kerk: 10.00 u. ds. G. Lugtigheid uit Zeist; 17.00 u. ds. J. Boer jr. uit Surhuis- terveen. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. C. Treuse uit Has selt. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u. leesdienst. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 9.00 u. ds. Muilwijk uit Opheusden, 18.30 u. ds. Terlouw uit Veenendaal. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. ds. M. van Beek. VEENENDAAL Zaterdag 16 december: H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, tel. 12481. Zondag 17 december: W. Remme, Markt 10. tel. 12061. Apotheek: Zuidersma. Hoofdstraat 53.. Wijkverpleegster Groene Kruis: zr. M. Post, Schrijverspark 4 II, tel. 12573. RHENEN Voor Rhenen neemt waar: Dr. Rienstra, tel. 2577. AMERONGEN Voor Leersum. Eist en Amerongen neemt waar: dr. Th. C. Bakker, Rijksstraat weg 172a, Leersum, tel. 03434-1495. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt waar: dr. Pon uit Scherpenzeel. tel. 1250. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens woude neemt waar: dr. Rademaker uit Ederveen tel. 201. KESTEREN Voor Lienden, Ommeren en Kesteren neemt waar: dr. Guépin uit Ommeren, tel. 03443-250. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt waar: dr. Tromp uit Dodewaard. tel. 08885 - 213. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen: tel. 08385 - 12945. WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt RHENEN Nu, ruim 22 jaar na do bevrijding, is het laatste restant van de oorlogsschade, die Ouwehands Die renpark heeft opgelopen, hersteld. Rhe- nens burgemeester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, metselde gisteren de eerste steen voor het giraffenhuis. waarvoor al jarenlang bouwplannen bestonden, die echter steeds weer werden uitgesteld. 0 Dodelijk Voor de oorlog was het park twee giraffen rijk, die in 1940 dodelijk door het oorlogsgeweld werden getroffen. Het houten gebouw, waarin zij waren ondergebracht ging toen ook verloren. Voordat de burgemeester de officiële daad verrichtte, zei de heer A. Ouwe hand, een van de directeuren van het park: „Met de hele entourage van dit gebouw is een verschrikkelijk kapitaal ADVERTENTIE KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE gemoeid. 'We hebben lang met de nieuwbouwplannen rondgelopen, en we vonden dat het nu maar eens gebeuren weest". De burgemeester, die in zijn ambts periode steeds bij alle evenementen die het park betreffen, aanwezig is ge weest, prees de directie voor de wijze waarop zij het ondernemersschap in praktijk brengt. Hij vond de bouw van het giraffenhuis hier weer een sprekend voorbeeld van. Met behulp van een zilveren troffel bracht hij daarna de eerste steen in het cement aan. Zijn echtgenote kreeg een boeket bloemen ten geschenke, dat haar door de heer Ouwehand werd overhandigd. Het gebouw is een ontwerp van de VEENENDAAL Hedenavond zou mej. S. Labordus voor de Soefi-bewe- ging een lezing houden over „He't Boeddhisme". Wegens ziekte van mej. Labordus gaat deze lezing niet door. In plaats daarvan zal mej. Monna dia's vertonen over India. De avond wordt ge houden in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Ker kewijk en begint om 20.00 uur. Duitse architect Kurt Meywald, die over de hele wereld dierentuinen heeft aangelegd. „Een man met rigoureuze ideeën", zo zei de heer Ouwehand over deze architect uit Keulen. Tenslotte bood de andere directeur, de heer J. Baars, de burgemeester een boekwerk aan. Ouwehand gaat nu als volgende stap een tweetal giraffen aanschaffen, die dus zullen worden ondergebracht in een ultra-modern gebouw, waarin vele speciale voorzieningen voor deze lang- halzige dieren zijn getroffen. De burgemeester van Veenendaal vestigt er de aandacht op dat het voor handen hebben, de verkoop en de op slag van vüurwerk is gebonden aan di verse voorschriften. Zij die dergelijke stoffen willen ver handelen, wordt in hun eigen belang aangeraden zich hierover schriftelijk in verbinding te stellen met de korpschef van gemeentepolitie. De burgemeester voornoemd, J. Hazenberg. ADVERTENTIE waar: Zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444 -257. OPHEUSDEN Voor Opheusden neemt waar: Zr. H. Budding uit Dodewaard, tel. 08885 - 218. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen neemt waar: dr Nutma, telefoon 457. mini Veenendaal' (08385)12244^ VEENENDAAL „De paus is ook in zijn encyclieken niet altijd onfeilbaar", is de mening van pastoor C. Goes te Veenendaal. Dit wat „ketters" klinkend geluid was zijn reactie op de rede die ds. H. J. Hegger gewezen rooms-ka- tholiek priester vorige week gehouden heeft in de Oude Kerk. Ds. Hegger legde in zijn rede over „De Paus als heerser over leven en dood, hemel en hel", grote nadruk op de macht van de paus en zijn gezag dat hij volgens ver schillende kerkelijke uitspraken heeft. Ook citeerde ds. Hegger een verslag uit „De Tijd" van een rede, die pater drs. W. Goddijn OFM gehouden had voor studenten van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Naar aanleiding van die uitspraak had de (conservatieve) „Confrontatie"-groep een telegram aan kardinaal Alfrink gezonden. „Het verslag in „De Tijd" blijkt nogal onvolledig geweest te zijn. De gewraakte uitspraak van pater God dijn, was een citaat en zeker geen uitspraak van hemzelf. Het is dus niet zo, dat Pater Goddijn beweerd heeft voor een Nederlandse Katholie ke kerk te kiezen indien er een breuk met Rome zou ontstaan. Hij heeft alleen maar een ander geciteerd, die deze keus zou maken". Als be wijs van zijn stelling toont pastoor Goes enkele rooms-katholieke dag bladen, die op deze kwestie ingaan. In „De Volkskrant" staat: „Het epis copaat wacht nu op een telegram, waarin „Confrontatie" vraagt om openlijk eerherstel van pater God dijn". „Ds. Hegger is al weer heel wat jaren de rooms-katholieke kerk uit en daardoor weet hij niet, wat er momenteel gaande is in de kerk. De laatste tien jaar is er een verande ring gekomen op het gehele terrein van het geloof. Er is een vernieu wing gekomen in de liturgie, maar dat is eigenlijk slechts een uitvloei sel van de vernieuwing in het den ken. Zo is het ook met het gezag van de Paus. Overal ziet men een „aantasting" van het gezag en dat gaat natuurlijk de kerk niet voorbij. Een encycliek wordt nu niet meer als bindend voor alle tijden gezien. Bijvoorbeeld de encycliek over het celibaat. Daarin beschrijft de Paus wat hij op dit moment voor de wes terse kerk als juist ziet. Het is ech ter waarschijnlijk, dat hij of zijn op volger over 10 of 15 jaar hierover an dere gedachten heeft. In Zuid-Ame- rika heeft men kortgeleden al beslo ten gehuwde priesters èen taak te geven.als diaken. Zo zijn ze dus in geschakeld in het kerkelijke wérk, al hebben ze dan niet dezelfde be voegdheid als 'n priester. Ik zie dit als een overgangsstadium. In de ooster se kerk, die met de Roomse geüni eerd is, bestaat het gehuwde pries terschap, maar voor de westerse kerk wordt het nog niet wenselijk géacht, al blijven er uitzonderingen. Want ook de westerse kerk kent een aantal gehuwde priesters. Meestal betreft het dan dominees, die rooms- katholiek geworden zijn precies het tegenovergestelde van ds. Heg ger dus", aldus pastoor Goes. Toch heeft de Paus voor hem ge zag: „Ik ben toch wel blij inet de Paus, als hoofd van de kerk. Wij ge loven dat de Heer hem op een zeker moment, indien het werkelijk kri tiek is. een besluit zal ingeven. In een dergelijk geval is dat vaak de enige oplossing en ook als je het dan niet met het besluit eens bent, leg je je er toch bij neer maar die onfeilbaarheid geldt alleen voor heel speciale gevallen". De vernieuwing in de rooms-katho lieke kerk uit zich niet alleen in het gebruik van de landstaal tijdens de mis en het zingen van gezangen en psalmen. Het contact met de ande re Christenen is ook veranderd. „Vroeger was het ondenkbaar, dat een protestant de communie gebruik te. Nu komt dat wel voor, bijvoor beeld bij huwelijken tussen protes tanten en katholieken. Indien de pro testante partij verzoekt deel te heb ben aan de communie, en het blijkt dat hij gelooft ih de tegenwoordig heid van Christus, dan zullen de meeste pastoors daar geen bezwaar tegen maken ook al mag het vol gens de geschreven wetten misschien niet. Natuurlijk zal een pastoor nooit zeggen, dat hij het doet, want als men de bisschop om toestemming vraagt zal deze het op formele gron den moeten verbieden, maar ik weet dat het gebeurt en ook de bisschop pen er weinig bezwaar tegen heb ben. De verschillen tussen Avondmaal en Communie zijn trouwens niet zo scherp meer. Ook wij geloven niet meer, dat een hostie werkelijk een stukje vlees wordt. Gezamenlijk heb ben we echter de mystiek van de te genwoordigheid van Christus en als men het zo beziet, dan blijft er al leen nog een strijd over heel onder geschikte punten", zegt pastoor Goes. Zoals bekend, heeft de kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Vee nendaal plannen in studie om twee wijkcentra te bouwen. Een in de Westwijk en één in de wijk „De En gelenburg". De plannen voor het centrum in de Westwijk schijnen in een scheme rig stadium te verkeren, als we af gaan op het bericht dat de predikant van die wijk, ds. A. Wisgerhof, in het kerkblad van de gemeente lan ceert. De predikant zelf kan tenmin ste niet door de mist heenkijken die zich om de bouwplannen heeft op getrokken. Ds. Wisgerhof schrijft desge vraagd dat het plan van archi tect Vellekoop het meest acceptabel werd geacht door de heren kerk voogden en dat deze zienswijze werd gedeeld door de centrale kerkeraad. Voor de rest tast de predikant in het duister. Hij meent evenwel dat er genoeg geld binnen is en dat hem niet verweten behoeft te worden dat hij niet genoeg geduld heeft opge bracht. Al dertien jaar heeft hij moe ten tobben. Ds. Wisgerhof vindt dat de wijkgemeente west er recht op heeft om te weten wat er op korte termijn gaat gébeuren. Het lijkt hem het beste, dat de wijkkerke- raad op korte termijn een gemeente avond belegt om over de situatie eens een open gesprek met de ge meente te voeren. De eerstvolgende bejaardenmid dag, uitgaande van de hervormde ge meente te Ederveen zal in het teken van het kerstfeest staan. Ds. B. J. Wiegeraadt te Bennekom, directeur van de bond voor inwendige zending zal het werk van deze bond toelich ten. De verkoopactie van de hervorm de meisjesvereniging te Achterberg heeft bruto 900 gulden in het laatje gebracht. De nieuwe predikant van de her vormde gemeente te Eist ds. J. van Malenstein hoopt op zondag 25 fe bruari zijn intrede aldaar te doen. De zondag daarvoor neemt hij af scheid van zijn huidige gemeente Kampen. De bewoners van de Zuiderkade en omgeving, die kerkelijk onder de j hervormde gemeente te Ede ressor teren hebben de synode verzocht de grenzen van de hervormde gemeen te te Veenendaal iets te verleggen. De betreffende personen kerken na melijk in Veenendaal en vinden het daarom juist dat zij ook bij deze ge meente behoren. De synode heeft in principe in de grens wijzing toege stemd, nadat de centrale kerkeraad te Veenendaal zich volledig akkoord had verklaard. Tot ouderling der hervormde ge meente te Kesteren werd gekozen de heer J. A. Spaan in de vacature A. Zandijk. De heer Spaan heeft zijn benoeming aanvaard. Het hervormde meisjes- en hel hervormde samenkoor te Opheus den verzorgen op dinsdag 19 decem ber a.s. een kerstzangavond in het verenigingsgebouw „Eltheto". De leiding berust bij mej. M. Lazet. Voor het nieuwbouwfonds van de gereformeerde kerk te Veenendaal werden twee opvallende sommen ge offerd, nl. 3750 gulden en 1000 gulden. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Kesteren mocht eer gift ineens van 1500 gulden in ont vangst nemen. Op bovenstaand thema zal ds. C'. Treure te Hasselt zondagavond pre ken in zijn vroegere hervormde ge meente te Ederveen. De dienst is speciaal voor de jeugd bedoeld. De jeugd is uitgenodigd om na afloop, onder het genot van een kopje kof fie, de vragen te beantwoorden en te bespreken, die ds. Treure naar aan leiding van zijn preek heeft opge steld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii ■in ■iiiiiiiiiiii

De Vallei | 1967 | | pagina 3