Raad Rhenen stelt begroting 1968 na rijp beraad ongewijzigd vast Algem. beschouwingen uit Rhenens Raad In januari stemming over ruilverkaveling Heiligenbergerbeek HUPSAKERIEP BURGEMEESTER „Niet meer Raad- en trouwzaal zullen worden ondergebracht in nieuw noodgebouw Brandje bij Carolan Controle op subsidies Brandweer is een probleem roddelen Jaarfeest van PJ.G.U. Militaire diensten en TNO werken serg bij onderzoek geluidshinder Soesterbamen nog voldoende voorhanden Bouwrijp industrieterrein Stemming Italiaans Import Verkaveling Onderzoek VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 BURGEMEESTER BOSCH RIDDER VAN ROSENTHAL RHENEN7 Hupsakériep burge meester mr. L. Bosch ridder van Rosen thal toen hij gisteravond de laatste hamer- klap weggafwaarmee de gemeentebegro ting voor 1968 ongewijzigd door de ge meenteraad was aangenomen. De zitting had toen ruim vier uur geduurd en er was dus wel een en ander aan die laatste klap vooraf gegaan. Dat waren eerst de alge mene beschouwingen van de diverse frac tieswaarmee wel anderhalf uur gemoeid wasSlechts over één punt moest worden gestemd. De CHU-afgevaardigde Van Don selaar stelde voor het voorstel om naast het gemeentehuis een tweede noodgebouw te stichten aan te houden voor nadere be studering tot de volgende vergadering. Hij werd daarin gesteund door de ARP-afge- vaardigde H. Griffioen. Toen de stemming was gehoudenbleek het voorstel te zijn verworpen met 4 stemmen voor en 11 stemmen tegen. Voor stemden de heren v. DonselaarGriffioenKerkstra (CHIJ) en Van Dijk (Vrije Partij). Binnen de kortst mogelijke tijd zal er tussen het hui dige gemeentehuis en Bella Vista" een houten gebouw verrijzenwaarin onder andere een gecombineerde raad- en trouwzaal wordt ondergebracht en de afd. burgerlijke stand en bevolking. Het nood gebouw zal vanaf de Herenstraat worden gecamoufleerd uit esthetische overwegin gen. E. P. VAN DIJK aanrijding Uitgebreid begon voorzitter Bosch de algemene beschouwingen te beant woorden. Hij ging daarbij uit van de beleidsnota. Hij was verheugd dat deze goed is ontvangen, al noemden ver schillende sprekers de nota een soort „troonrede". B. en W. hadden de nota niet gelanceerd als een soort rugdek king, maar uit openheid ten opzichte van de raad. De staatsrechtelijke aan wijzingen die erin opgenomen zijn wa ren volgens de burgemeester niet be doeld voor bepaalde personen, maar waren te beschouwen als een algeme ne zienswijze, die B. en W. nog eens ten overvloede wilde brengen. Met de opmerkingen van de h^er Van Dijk over Kesteren was de voorzitter het grondig eens. Het college in Rhenen heeft niet geslapen, maar het planolo gisch beleid was er de oorzaak van. Twee naast elkaar liggende gemeenten met een volslagen anders planologisch beleid noemde hij fout. Maar Gedepu teerde Staten van Utrecht en die van Gelderland schijnen verschillende maatstaven te hanteren. De burge meester was het ermee eens, dat het plaatselijk beleid door de maatregelen van hogerhand hoe langer hoe minder tot zijn recht komt. Het wordt sterk gefrustreerd. Anderzijds vond de burgemeester het niet juist te stellen, dat Rhenen in de provincie Utrecht bij andere gebieden achtergesteld wordt met betrekking tot de recreatieve voorzieningen. Hij noemde als voorbeelden het plan „Dikkenberg" en de picknickplaats aan de Autoweg. Maar anderzijds ver heelde hij niet op te merken dat dag recreatie een gemeente altijd geld kost. Inderdaad kon er volgens de burge meester meer gebeuren, omdat er nog ruimte is om de belastingen te verho gen. Die ruimte bedraagt ongeveer twee ton voordat de toelaatbare grens wordt bereikt. De voorzitter was het er ook mee eens dat er reserves moeten worden gehouden. De dienst 1966 sluit met een tekort van ongeveer een ton. „We weten niet hoe 1967 eruit zal gaan zien". Ook de burgemeester voelde wel voor een ijsbaan op het Kleigat. B.en W. zullen hieromtrent in overleg tre den met de ijsvereniging, De uiter waarden zullen echter 's winters bij hoog water onder blijven lopen, omdat dan de stuwen worden gestreken. Over de bouw van een noodoplossing naast het gemeentehuis voor uitbreiding van de mogelijkheden ter secretarie zette de burgemeester nauwkeurig uiteen, dat dit de goedkoopste oplossing is voor de gemeente. Het nieuwe gemeen tehuis zal achter het huidige worden gebouwd. Daarna zullen het oude en de villa „Bella Vista" worden ge sloopt voor de aaniegmogelijkheid van een groot plein. Hij wilde dit object niet vergelijken met een noodwoning. Noodwoningen die er eenmaal staan worden later steeds opnieuw gebruikt voor volgende gezinnen. Noodgebouwen voor bedrijven en kantoren verdwijnen echter zodra de definitieve oplossing gevonden is. GESCHROKKEN Van het bericht dat in de „Instuif" de pil zou worden verkocht, was de voorzitter danig geschrokken. Hij zal uitzoeken of deze geruchten op waar heid berusten. Zijn ervaring in Rhenen was echter dat het met geruchten meestal nogal meeviel en dat de zaken soms danig overdreven worden. Dat het jeugdwerk onder één leiding zou moeten staan en samenwerking mogelijk zou moeten zijn met het jeugdwerk van de kerken, daarmee was de voorzitter het eens. Maar hij zag niet in dat het verwezenlijkt zou kunnen worden. Er zal op het gebied van de woning bouw ruimte moeten worden gevonden voor duurdere woningen, waaraan be hoefte bestaat in Rhenen. In overleg met de N.V. Stadhouderslaan, die op Domineesberg gaat bouwen, zullen po gingen in die richting worden onderno men. De curveprijs en de grondkosten noemde de voorzitter echter grote struikelblokken voor eengezinswonin gen met een eigen tuintje. De nieuwe begraafplaats zal moeten komen aan de Autoweg, één begraaf plaats voor héél Rhenen. Het vervoer is geen bezwaar, daar vrijwel alle begrafenissen per auto geschieden te genwoordig. De opmerking van de heer Van Dijk over het doorrijden van de burgemees ter bij een verkeersongeval op de Utrechtsestraatweg legde de voorzitter anders uit. „Het was donker, er stonden al veel auto's stil, de politie was er bij en de dokter. Dan maak ik de toestand al leen maar gevaarlijker om er ook bij te gaan staan. Wanneer ik gemerkt had dat er geen hulp was, zou ik zeker gestopt hebben", aldus de burgemees ter, die bovendien opmerkte als burge meester alleen maar te maken te heb ben met de openbare orde. Het sociografisch rapport wordt re gelmatig gebruikt en bijgewerkt bij het beleid. Ook de voorzitter noemde de erfpacht een moeilijke zaak. Hij was het eens met de heer Lodder dat de gemeenschap niet aan haar trek komt. De kwestie-Panoramamolen bleek in 'n geheime raadszitting te zijn be handeld. Volgens de voorzitter is de beslissing nu aan de kantonrechter. Wat er is be handeld in die raad werd niet medege deeld. Ook niet waarover het gaat, kennelijk over het onderhoud, zoals in de algemene beschouwing van de heer De Jong valt te constateren. Dat „Dorpsbelang" Eist en Achter- bergs Belang slechts vertegenwoordi gingen zouden zijn van kleine bevol kingsgroepen wees de voorzitter terug naar die bevolkingsgroepen, die dan meer belangstelling moeten tonen. BRANDWEER De opmerkingen over concentratie van de brandweer kon ook de voórzit- H. GRIFFIOEN woonwagenkamp ter onderschrijven. Hij was van me ning dat de tijd komt dat met brand weerenheden in kringen zal moeten worden gewerkt, met beroepsperso- neel. Hij zal dit echter betreuren van wege de grote mate van burgerzin die de vrijwilligers bij deze diensten aan de dag leggen. Ten aanzien van de te beschikbaar te stellen materialen zal voorzichtig worden gecentraliseerd door niet 3 korpsen met hetzelfde ma tgeel uit te rusten. Spreker had het gevoel, dat wanneer we een generatie verder zijn met grote eenheden zal moeten worden gewerkt. Van een medisch centrum is ook de burgemeester een warm voorstander. Hij deelde mede dat er een spreiding van spreekuren zal komen, hetgeen een voordeel betekent voor betrokkenen. Het invoeren van schooltandverzor- ging op kleuterscholen noemde hij een onverstandige zaak, waarbij het raads lid Van der Spoel (VVD) nog een aan vullende opmerking plaatste als tand arts waaruit eveneens bleek dat er veel haken en ogen aan vast zitten. Fluoridering van drinkwater stuit waarschijnlijk op de raad af. Besloten werd in een eerder stadium, dat bij een grote minderheid in de raad niet tot fluoridering zal worden overgegaan. Uit mededelingen van de voorzitter bleek dat bij gehouden proefstemmin- gen was gebleken, dat die grote min derheid aanwezig is en dat er wel niets van zal kunnen komen in de huidige samenstelling van de raad. SPREEKUREN Wethouder Deen (PvdA) ging in op de opmerkingen over openheid en voor lichting. Daarbij stelde hij vast, dat de burgemeester en de beide wethouders regelmatig iedere week spreekuur hou den, ieder afzonderlijk. Maar openheid wil nog niet zeggen, dat je alles maar aan de grote klok moet hangen, was het standpunt van de wethouder, die er voorts nog op wees. dat er al allerlei comissies in het leven waren geroe pen die gezien moeten worden als zijn de gesticht in het kader van de bevor dering van openheid, zoals schoolraad, sportstichting'. commissie voor planolo gie, onderwyscommissie en andere. De wethouder juichte het toe wanneer periodiek zogenaamde „hearings" kon den worden gehouden in verschillende delen van de gemeente. LANDERIJEN Wethouder Van Lienden (CHU) kon digde aan dat sociale zaken wordt uit gebreid tot 4 personeelsleden en dat de sociale begeleiding ook hem na aan het hart gaat. Er zal van alles aan worden gedaan om hierin verbetering te brengen zodra de vierde kracht is benoemd. Wat het agrarisch beleid be treft was de wethouder van mening, dat de pachters een soort waarborg moeten hebben. Daarbij moet het ge meentebelang echter niet uit het oog worden verloren. De gemeente moet het heft in eigen hand houden, anders heeft ze niets meer over eigen grond te vertellen. Anderzijds behoeven de boe ren niet in hun boterham te worden aangetast. De heer Griffioen (ARP) wist uit be trouwbare bron, dat de pacht van de grond in Remmerden kan worden op gevoerd tot f 280,— per ha. In tweede instantie deelde de heer Griffioen mede, dat de kerken onder ling druk bezig zijn contacten te leggen voor uitbreiding van het werk op het vlak van de gezinshulp. Verder vond hij het argument eerst wachten met de bouw van een gemeentehuis totdat de woningnood is opgeheven niet meer ur gent. Het ging destijds wel op, maar nu is er bouwcapaciteit voldoende te krijgen. „Er zijn vele beleidsnota's geweest in het verleden, inaar dat is niet de openheid die ik bedoel", aldus de heer Griffioen. „De raadsleden moeten vroegtijdig worden ingelicht over allerlei zaken". Verder drong hij er op aan de grond op Remmerden te verpachten, daar er toch nimmer mag worden gebouwd en de gemeente dus die grond niet nodig heeft voor andere doeleinden. De heer Jansen (VVD) kon na de na dere uitleg begrijpen dat zijn voorstel om de reinigingsrechten te verlagen niet juist was en hij nam het terug. Verder kon hij er begrip voor opbren gen wanneer het nieuwe gemeentehuis achter het oude zal worden gebouwd met ervoor een groot plein. Hij ver klaarde t.z.t. voor dit plan te zullen stemmen. De heer Van Donselaar (CHU) ging nog even In op de zg. „hearings". In Achterberg was destijds een forum avond gehouden voor de inwoners van die buurtschap. RHENEN Aan het begin van de begrotingsvergadering stelde de heer A. Jansen (V.V.D.) de vraag waarom er geen brief van het Nederlands Ar chitecten Genootschap op tafel kwam, waarin wordt geprotesteerd tegen uit voering van werkzaamheden voor par ticulieren door technische ambtena ren van gemeentewerken. Het college bleek van de brief niet af te weten, waarop de heer Jansen, die had ge ïnformeerd bij het genootschap, de inhoud van het schrijven voorlas. De heer Griffioen (A.R.P.) werd woe dend op de V.D.D.'er. „Ik wil feiten weten van de heer Jansen", riep hij uit. „Het begint vervelend te worden, dat de heer Jansen steeds weer op deze dingen terug komt. Het houdt een verwijt in aan ambtenaren en aan het college. Ik wil staande deze ver gadering weten welke ambtenaren door de heer Jansen worden bedoeld. Het moet nu maar eens afgelopen zijn iemand een lak op te leggen". De heer Jansen veronderstelde dat B. en W. daarop het best konden ant woorden, hetgeen nogmaals de erger nis bij de heer Griffioen over dit ant woord deed oplopen. „Dat is geen antwoord op mijn vraag, meneer de voorzitter", riep de heer Griffioen. „De heer Jansen moet namen noemen". Er viel een naam, maar dat bleek een oud geval te zijn, dat al opgelost was en in de raad verscheidene malen was besproken. De desbetreffende opzich ter had er zelfs toestemming van B. en W. voor gekregen. Op aandringen van de voorzitter ver klaarde de heer Jansen tenslotte „Toen U daar binnenkwam, meneer j schriftelijk namen te zullen inleveren. de voorzitter, zei U: hoe laat is het af- gelopen met al die rotvraagjes. U was zelf voorzitter van dat forum. Als U het liever niet doet (en dat bevestigde |g m w de burgemeester) dan kan ik in het vervolg beter een andere voorzitter vragen". De burgemeester antwoordde de heer Van Donselaar, dat hy was gevraagd als voorzitter, maar niet als burge meester. Toch werden er allerlei vra gen afgevuurd, die sloegen op het be leid van de gemeenteraad, dat hij daar niet behoefde te verdedigen. Verder ontkende de burgemeester het woord „rotvraagjes" te hebben gebfruikt! De burgemeester was op een desbe treffende vraag van de heer Van Don selaar van mening, dat te veel com missies de democratie schade berokke nen. Hij vond dat de zaken zoveel mo gelijk in de raad behandeld moeten worden. WOONWAGENKAMP Bij de hoofdstuks ge wij ze behandeling van de begroting drong de heer Grif fioen erop aan meer te doen voor het woonwagenkamp. G.S. zouden een ex tra lening van twee ton hebben toege zegd voor dit project, maar B. en W. zouden dat afgewimpeld hebben tot er gernis van G.S. De burgemeester stond stomverbaasd. „De raad heeft des tijds als standpunt ingenomen dat het kamp maar zo gauw mogelijk moet verdwijnen en nu dit geluid. Er is me al verweten dat ik te slap ben tegen over GS. Nu heb ik „met de vuist" op tafel geslagen en nu is 't weer niet goed. Of de raad moet var. standount zijn veranderd". „Neen", riep de heer Kerkstra uit, „werk dat kamp maar weg met alle middelen die we hebben. Niemand heeft er iets aan en al het geld eraan besteed is weggegooid". Op een vraag van de heer Griffioen hoe lang de Cuneratoren nog in de stei gers zal staan, antwoordde de voorzit ter dat de restauratie nog ongeveer drie jaar zal duren. Op voorstel van B. en W. werd naast de vaststelling van de begroting voor '68 nog een doorstromingsverordening op tafel gebracht. Besloten werd een half jaar deze verordening te „probe ren" en daarna de zaak opnieuw te be kijken. H. v. d. SPOEL haken en ogen RENSWOUDE Zaterdag 16 decem ber zullen de PJGU afdeling Wouden berg „Tot Nut en Genoegen en „De Toekomst" afdeling Renswoude in de zaal van hotel „De Mof" te Leusden hun jaarfeest houden. Opgevoerd wordt het mysterie „Oom Albert op huwelijksreis" geschreven door G. v. Dijk. De zaal is open om 7 uur, het spel begint om half acht. J. v. Donselaar (CHU) Het verschil tussen de kosten van het lager onderwijs en' de uitkering van het gemeentefonds is f 43.000,- hetgeen ons met enige zorg vervult, mede omdat LJ spreekt van een voortgaande daling van het leerlingenaantal van de openbare scholen. Een onderzoek betreffende 't in de toekomst te verwachten aantal leer lingen met de meest gewenste vesti gingsplaats van de scholen lijkt ons wenselijk. In verband met eventuele nieuwbouw van de Bantuinschool ach ten wij een dergelijk onderzoek zelfs noodzakelijk. Ten aanzien van de Rijnschool in Eist geven wij alle medewerking aan Uw plan van nieuwbouw en verplaatsing omdat vrije keuze van schooltype hier bemoeilijkt wordt door de ongunst'ge ligging van deze school. Nieuwe aanvragen van subsidies worden terecht zeer kritisch beoor deeld terwijl onze indruk is dat instel lingen en verenigingen die reeds jaren subsidy ontvangen te gemakkelijk als „oude getrouwen" worden opgenomen in de begroting. Geven alle verenigin gen en instellingen rapporten waarvoor ze de subsidie gebruiken en verslagen van hun werkzaamheden over het afge lopen jaar? Wij stellen voor verenigin gen en instellingen die dit nalaten zon der meer te schrappen van de lijst daar controle op de noodzaak van subsidies dan wel zeer moeilijk is. Het nut van een uitgaaf van f 100.000, om aan het gemeentehuis een noodwo ning te plakken is twijfelachtig. Bo vendien verbiedt de gemeente haar in woners noodwoningen te bouwen en dreigt bij overtreding met afbraak, hoewel de nood van de betreffende ge zinnen zeker zo groot is als de „woning nood" van de gemeenteambtenaren. Zelf doen wat men anderen verbiedt is een beeld dat inconsequent is en waar wij ons niet mee kunnen vereni gen. Wij stellen U voor dit voorstel te rug te nemen en een betere oplossing te zoeken. Mogelijkheden zijn inrichting van „Bella Vista", verhuizing van de in stuif naar de brandweerkazerne en de brandweer naar het gebouw van ge meentewerken aan de Bantuinweg. Een andere oplossing is versnelling van de bouw van een kantine aan de Bantuin weg en hier tijdelijk enkele afdelingen van de gemeente of de instuif onder brengen. Voorts dient de bouw van een nieuw, representatief en doelmatig gemeente huis zo snel mogelijk te geschieden. Dat het college de woningnood zo ef fectief mogelijk wil bestrijden stemt tot voldoening, het is een ernstige zaak en wij zijn blij dat wethouder Van Lienden zich voor een rechtvaardige verdeling volledig inzet. Jammer is het dat inwoners die ho gere huren willen betalen wanneer hier meer wooncomfort tegenover staat hier in niet slagen. Is fiet mogelijk levens verzekeringen te interesseren voor bouw en exploitatie van dergelijke wo ningen? Ten aanzien van Eist wijzen wij op de toestand van de Houweg, lichtpunten bij de veerweg en de hoek Zwijnsber- gen/rijksstraatweg. Ten aanzien van het jeugdwerk wijst U op de accentverschuiving van hobby- werk naar vormen van sociale ontmoe ting. Samenspreking en samenwerking met kerken en verenigingen die zich ook met jeugdzorg bezig houden lijkt ons niet alleen nuttig maar zelfs nood zakelijk om tot een optimaal resultaat te komen. Dat U hiervoor in de toekomst een volledige kracht aan wilt stellen juichen wij toe mits een goede samenwerking en coördinatie mogelijk is. Om als ge meente zelfstandig de jeugdzorg verder uit te breiden achten wij verwerpelijk. Dat de artsen een medisch centrum willen stichten heeft onze volledige in stemming, combinatie hiervan met een apotheek lijkt ons aanbevelenswaardig. Zou het college dit zover als in zijn vermogen ligt willen bevorderen? Een ijsbaan voor de schaatssport steunen wij van harte daar de huidige baan op de Blauwe Kamer ver van de stad verwijderd is en bovendien vrij ge vaarlijk is. Samenwerking met de ijs- vereniging bij de verdere uitwerking van deze plannen is zeker op zijn plaats. H. Griffioen (A.R.) „Er behoeft maar heel weinig te ge beuren of we zitten op de bodem van de schatkist. Ook in 1969 zullen we erg krap komen te zitten. Drastische belastingverhogingen zullen voor 1969 gerealiseerd moeten worden". „Bij eventuele nieuwbouw moet hier mee terdege rekening worden gehouden. Ik ben een bijzonder voorstander van het bijzonder onderwijs, maar betreur deze achteruitgang bij het openbaar on derwijs wel. De prognose voor het open baar onderwijs in onze gemeente is fout geweest, maar de schuld ligt bui ten R henen. Er moet op het vlak van het onderwijs in Rhenen grote voor zichtigheid worden betracht. Vercl?r moet het brandweerpobleem worden aangepakt. Ik weet wel dat geen enkele politieke figuur in Rhenen dit ooit in het openbaar heeft durven aanpakken, maar laat ik het dan maar doen. Dat wil niet zeggen, dat ik geen respect heb voor de grote burgerzin die de brand weermensen aan de dag leggen. Maar 3 korpsen zullen in de toekomst uit fi nanciële overwegingen voor de gemeen te niet te handhaven zijn. Ik onder streep de woorden van de heer E. P. van Dijk over de noodbouw naast het gemeentehuis. Trek „Bella Vista" maar als werkruimte bij het gemeentehuis. De kwaliteit van de boeken in de Rhe- nense bibliotheek laat wel eens te wen sen over. Laatst had ik zelf een boek dat zelfs bepaald kwetsend was voor een heleboel ingezetenen. Ik betreur dat omdat ik een warme voorstander ben van deze bibliotheek en leeszaal. Ik ver zoek de voorzitter hiernaar een onder zoek in te stellen". Wat het lesje in democratie betreft in de beleidsnota, daarachter zette de heer Griffioen een groot vraagteken. „Ik geoof wel dat de verhouding col lege-raad en omgekeerd wel eens wat te wensen overlaat. Maar mijn vraag is ligt dat aan de raad of soms aan het college. De voorlichting en de openheid die er naar de woorden van wethouder Deen zouden komen zijn grotendeels achterwege gebleven. Maar dat ver baast me niks. Wanneer je amateurs naar de Olympische Spelen stuurt, be hoef je ook niet terekenn op plakken. Het plan van B. en W. met betrekking tot de inschaarders is bepaald mislei dend. Hier is sprake van grote rechte loosheid. Ik wens er nooit aan mee te werken. De sport staat er in Rhenen goed op. Een voorbeeld voor de hele omgeving. Ik ben blij dat de vorige raad dat heeft gedaan voor de sport in Rhenen. Ik zal graag meewerken aan een ijsbaan op het Kleigat, maar een sporthal vind ik een dwaasheid voor Rhenen. Zo vlug mogelijk moet er een nieuw gemeentehuis koinen achter het huidige gebouw". UTRECHT De geluidshinderdie de omgeving van het vliegveld Soesterberg ondergaat door het militaire vlieg verkeerzal onderwerp van studie zijn in een samenspel van gemeentenprovinciehet T.N.O. te Delft en de mili taire instanties. Dit deelde het lid van Gedeputeerde Sta tende heer Sikkesmede op de tweede dag van de behan deling van de begroting voor het dienstjaar 1968. bij de 1968 zal plaats vinden. „De materie is nu onderhanden de Cultuur-Technische Dienst en plaatselijke werkgroep en Ged. Staten hebben over de gang van zaken geen enkele zeggenschap meer", aldus de 'heer Verhoef. ADVERTENTIE Exclusieve tassen en andere lederwaren. (Zie etalage). Deze gedeputeerde verzekerde de Statenleden, dat van de militaire in stanties de volle medewerking is ver kregen om door middel van een diep gaand onderzoek aan deze overlast voor de omwonenden te dokteren. Hij achtte dit onderzoek van groot belang voor de planologie van de diver se gemeenten ten aanzien van de ver schillende bestemmingsplannen. Het PSP Statenlid de heer Beijen, die zijn bezwaren had geuit tegen de me dewerking van e militaire wetenschap pelijke dienst bij het onderzoek spe ciaal met het oog op de objectiviteit, kreeg te horen, dat het TNO te Delft niet over de benodigde apparatuur be schikt om bij het onderzoek tot succes volle resultaten te komen. Er zal bij dit onderzoek rekening worden gehouden met het type vliegtui gen dat in de toekomst door de lucht macht zal worden gebruikt. De heer Sikkes moest het antwoord schuldig blijven op de vraag of de re sultaten van het onderzoek te zijner tijd bekend zullen worden gemaakt. Veel zal daarbij afhangen of er mili taire geheimen mee gemoeid zijn en dat kon hij in dit stadium vanzelfspre kend nog niet overzien. De gedeputeerde de heer A. G. Ver hoef hield op deze tweede dag onder meer een gloedvolle verdediging voor de ruilverkaveling in het algemeen en vooi; die in het gebied van de Heiligen bergerbeek in het bijzonder. Hij tracht te daarmee het standpunt van het Boeren Partij Statenlid de heer Van Yperen te ontzenuwen die ruilverkave ling een ondemocratische zaak vond. De heer Verhoef schetste ruilverkave ling als een zegen voor het platteland waarbij de praktijk uitwijst dat betrok kenen bij het tot stand komen in 99 van de 100 gevallen het betreuren dat men er niet eerder toe over is gegaan. Wat betreft de ruilverkaveling Hei ligenbergerbeek had hij goede hoop dat de stemming hierover in januari i Hij verdedigde de stemming die nog al door het BP-Statenlid was gehekeld. „Het kan moelijk democratischer", al dus de heer Verhoef, „omdat naast hoofdelijke stemming ook nog een aantal stemmen wordt gekoppeld aan de oppervlakte land die men bezit". Door de heer Verhoef en later ook door mevr. Tellegen-Veldstra werd bij de behandeling van het punt werkgele genheid nog eens onderstreept dat het zinvoller is werkgelegenheid te creë ren, dan werkloosheid te bestrijden. Statenlid de heer De Groot (CHU) was overigens niet zo erg gerust over de werkgelegenheid en het daarmee sa menhangende probleem van het be schikbare areaal bouwrijpe industrie terreinen. Door Ged. Staten werd in dit ver band meegedeeld, dat de provincie niet zo erg geporteerd is voor allerlei in dustrieën. Aan dit standpunt ligt de be perkte omvang van dit gewest ten grondslag. Het meest wordt gevoeld voor bedrijven die zich bewegen op het terrein van de dienstenverlenende sec tor, maar die stellen op hun beurt weer eisen ten aanzien van plaats en omge ving waar men zich wil vestigen. Men zoekt verwantschap met soortgelij ke instellingen en het Economisch Tech nologisch Instituut stelt dan ook momen teel een onderzoek in wat deze eisen zijn. De bewering, dat er thans een tekort aan bouwrijpe industrieterreinen zou zijn werd bestreden met de medede lingen, dat er thans in de provincie Utrecht circa 105 hectare beschikbaar in (waarvan 40 hectare aan waterwe gen zijn gelegfen) verdeeld over 21 ge meenten. Het in overmatige hoeveelheden bouwrijpe industrieterreinen voorhan den hebben werd van de zijde van Ged. Staten ontraden omdet dit een onnodi ge financiële verzwaring met zich mee brengt door een steeds zwaarder druk kende rentelast. Na een volle tweede dag vergade ren werd de begroting tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Al leen de twee PSP-leden de heren ir. Hoepelman en Bijen en de heer De Kruijf (SGP) verzochten ten aanzien van ondergeschikte punten aanteke ning hebben tegengestemd. VEENENDAAL Bij Carolan ont stond do. begin van brand, toen een slang van een gasfles, die aan een las apparaat verbonden was brak. Het vuur ontstond toen een werknemer van de firma H. de vlam van zijn lasappa raat dichtdraaide. De vlam schoot toen in de slang, waardoor deze brak en daardoor raakte het aanwezige gas in brand. De brandweer hoefde aan het eigen lijke blussingswerk niet veel meer te doen, daar men de brand met eigen blusmiddelen meester geworden was. Bij de Carolan ontstond wat water schade.

De Vallei | 1967 | | pagina 5