Constantijn voor de tweede maal in ballingschap Griekse tragedie van uur tot uur Ook de burgers lieten koning alleen staan „In Athene was het rustig" NAVO moet naar ontspanning blijven streven DEMONSTRATIE TEGEN KONING Besluit over wapenhandel uitgesteld JJ&S Weinig hoop voor missie van Jarring IN 1941 MET FAMILIE NAAR ZUID-AFRIKA Griekse vorst in de war L'Innovation" wordt herbouwd Washkansky zat op balkon Vijfjarenplan Palestijnse vluchtelingen op en top drop 25 ct. Conferentie beëindigd Ontwerpakkoord over redding astronauten DUITSE INVAL INTERNAAT SPORT DE JONGSTE En geland-Zuid-Afrika TROUW ZIEK TRANEN Goed voor de huid het gehele jaar door TERUGGEKEERDE NEDERLANDERS: BIJ DE RADIO Voorstel Israël HINDERNIS BEVOEGDHEDEN VERMINDERING ONRUST Pagina 9 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) "Tkrie jaar en negen maanden heeft koning Constantijn van Grieken land op de troon gezeten. Sinds gis teren staat die troon leeg. Constantijn, koning der Hellenen, hertog van Spar ta, is in ballingschap gegaan. Een re gent neemt de zaken waar. Het is niet de eerste keer dat de jonge Griekse vorst zijn toevlucht in het buitenland zoekt. Misschien dwalen zijn gedachten daarom in deze dagen wel eens af naar de eerste jaren van zijn jeugd die hij ook in ballingschap heeft doorgebracht. Zijn vroegste herinneringen hangen na melijk samen met zijn verblijf in Zuid-Afrika, waar hij na de Duitse inval in Griekenland in 1941 met zijn moeder koningin-moeder Frederika was terecht gekomen. Aanvankelijk was het Griekse toen nog prinselijke gezin door de En gelsen naar Kreta gebracht. Moeder en zoon vertrokken echter later naar Egypte en toen ook dat door de Duit sers werd bedreigd gingen zij naar Zuid-Afrika, de meeste tijd geschei den van prins Paul, Constantijns va der. Vijf jaar duurde de ballingschap. In 1945 keerde de familie naar Grie kenland terug, waar een oom van Constantijn, koning George II, de scepter weer in handen nam. Na zijn dood in 1947 werd prins Paul koning en Constantijn daardoor automatisch kroonprins. De opleiding van de jonge prins was er van het begin af op gericht dat hij de Griekse kroon mettertijd van zijn vader zou kunnen overnemen. Zijn opvoeding werd voor een» groot deel verzorgd door een Engelsman, Joce- lyn Winthrop-Young, een voormalige marine-officier. Na de lagere school bezocht Constantijn het Anavryto-col- lege in Psychiko bij Athene, een in ternaat dat was opgezet op aandrin gen van koningin-moeder Frederika. Het programma van de school kwam overeen met dat van een gelijksoor tig instituut dat een broer van de koningin had geleid. De kroonprins was een van .de eerste Griekse jongens die deze school be zochten. Hij kon er goed mee en hij genoot er geen speciale behandeling. Behalve aan gebruikelijke leervakken werd er op de school veel aandacht besteed aan lichamelijke opvoeding en sport. Hier werd dan ook de ba sis gelegd voor de successen die kroonprins Constantijn later op het gebied van de sport behaalde. Hij was een uitblinker in atletiek, zei len en zwemmen. Tijdens de Olympi sche Spelen te Rome in 1960 verover de hij voor zijn land de gouden me daille zeilen in de Drakenklasse. Constantijn verwierf zich de reputatie, dat hij een „allround" sportbeoefenaar was, die bovendien 'n passie had voor snelle auto's en boten. Tenslotte be haalde hij ook nog een vliegbrevet, wat hem in staat stelde zijn eigen toe stel te besturen. Naarmate de knappe, sportieve Griek se kroonprins ouder werd staken steeds vaker geruchten de kop op over romances met vrouwelijke tel gen uit Europese vorstenhuizen. Zo deden een tijdlang hardnekkige ge ruchten de ronde dat een verloving te verwachten was van Constantijn met de Nederlandse prinses Irene. Constantijn verloofde zich echter in 't voorjaar van 1963 met de Deense prinses Anne-Marie. Deze verloving deed wat stof opwaaien, want de prinses was pas zestien jaar en er waren pedagogen die zeiden dat het schande was. De verloofde prinses ging echter braaf terug naar haar kostschool te Mon- treux om haar studie af te maken en de kritiek verstomde. Op 18 september 1964 verbond aartsbisschop Chrysos- tomos het paar volgens de riten van de Grieks-orthodoxe kerk in het hu welijk. Op 10 juli van 'het volgende jaar werd het eerste kind geboren, prinses Alexia. Inmiddels was Constantijn al ruim een jaar geen kroonprins meer, want op 6 maart 1964 had hij als Constantijn II de Griekse troon bestegen nadat zijn vader op 62-jarige leeftijd was overleden. Koning Constantijn was met zijn 23 jaren de jongste soevereine vorst in Europa. Een rustige regering was hem niet beschoren, want al kort na zijn troonsbestijging begonnen de politie ke stormen te waaien die tenslotte zijn uitgelopen op zijn huidige balling schap. ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN om 's morgens direct fit te zijn Spaanse Sinaasappelen zitten boordevol sap. Sap zo sprankelend en milddadig als de Spaanse zon zélf en... 30% rijker aan vitamine C. Begin elke morgen met een vol glas frisheid, energie en opgewektheid. 0 Kolonel George Papadopoelos, de nieuwe Griekse premier, ant woordde gisteren tijdens een perscon ferentie op vragen over de mislukte staatsgreep van koning Constantijn. Tn zeer snel tempo hebben de gebeur- tenissen in Griekenland zich afge speeld.' Hoe snel het ging, geeft een tijdschema van de mislukte staats greep aan. WOENSDAG 11.30 (plaatselijke tijd) Tanks en pant serwagens omsingelen regeringsge bouwen en het radiostation te Athe ne. 12.00 Alle verbindingen met de provin cies vallen uit. 12.30 De militaire junta maakte bekend dat ze nog steeds aan het bewind is. 13.30 Koning Constantijn roept te La- rissa, in Midden-Griekenland, de Grieken op hem te steunen „bij het herstel van de democratie". 16.30 Telefoon- en telex-verbindingen met buitenland vallen uit. Geruchten dat koning Constantijns aanhang in Noord-Griekenland snel toeneemt. 17.00 Radio-Athene deelt mee dat de koning zich door „dwaze avonturiers" heeft lateil misleiden. 19.00-22.00 De militaire junta verzoekt alle legeronderdelen haar te steunen. 23.30 Kolonel George Papadopoelos maakt de benoeming bekend van een regent alsmede de installatie van 'n nieuwe regering onder zjjn leiding. De samenzweerders zijn verslagen, zegt hij. DONDERDAG 03.00 De garnizoenen in Kavalla en La- rissa, waarvan men dacht dat ze de koning steunden, blijven de nieuwe regering trouw. De koning is ge vlucht. Waarheen is niet bekend. 03.30 Drie generaals gearresteerd. De nieuwe regering verleent amnestie aan de aanhangers van koning Con stanten. 04.15 Koning Constantijn arriveert met zyn gezin, en premier Kollias in Ro me. 06.00 De regering verzacht fle opdracht dat banken en beurzen gesloten moe ten zijn. 06.15 Verbindingen met het buitenland en in Griekenland zelf zijn hersteld. 10.30 Papadopoelos, de nieuwe Griekse premier, hekelt in een persconferen tie de actie van koning Constantijn. LONDEN Het Britse kabinet heeft gisteren een beslissing over een Zuid afrikaans verzoek om de levering van militaire uitrusting uitgesteld. Premier Wilson zei in het parlement dat geen beslissing was genomen, omdat minis ter van Buitenlandse Zaken, Brown, niet tijdig uit Brussel terug kon zijn, waar hij de vergadering van de NAVO bijwoonde. Wilson zal volgende week dieper op de zaak ingaan. Meer dan een derde van de Labour- parlementsleden eist dat het wapenem bargo tegen Zuid-Afrika van kracht blijft. Binnen het kabinet is de mening verdeeld. Sommige ministers willen het embargo eveneens handhaven maar an dere naar verluidt onder meer mi nister Brown en minister van Defensie Healey zouden menen dat het Ver enigd Koninkrijk zich in verband met zijn economische toestand niet kan per mitteren belangrijke orders te weigeren. Het wapenembargo is in overeen stemming met een resolutie van de Vei ligheidsraad. In 1964 zei Wilson, kort nadat La bour aan de macht kwam, wapenleve ranties aan Zuid-Afrika (reserve-onder- delen voor reeds geleverde orders uitge zonderd) niet te zullen toestaan. A THENE In heel Griekenland heerst rust. De dramatische oproep van V*- de koning, woensdagavond, om hem te steunen in zijn verzet tegen de regering te Athene, is praktisch onbeantwoord gebelven. Militairen noch burgers bleken bereid of in staat, de strijd met de generaals en kolonels aan te binden. Vandaar dat het regime zonder risico de koning aan de kant kon zetten. Gisterochtend toen de koning al hoog en breed in Rome zat, gaf de sterke man van het regime, de 47-jarige kolo nel Papadopoelos, 'n overzicht van de gebeurtenissen. Hjj vertelde dat de op stand was begonnen toen de generale staf een brief van de koning kreeg, waarin stond dat Constantijn het bevel over de strijdkrachten persoonlijk op zich nam. Het werd uit de verklaring van Pa padopoelos niet duidelijk of de koning toen al in Larissa was. Bij wijze van antwoord op de brief des konings liet de legerleiding alle hoge officieren op nieuw de eed van trouw aan de rege ring afleggen. Vrijwel allen deden het. De enkeling die weigerde en trouw aan de koning betuigde zit nu gevan gen. Eén generaal heeft asiel gezocht in Turkije. Er zijn geruchten over het neerschieten van monarchistische offi cieren, maar die zijn onbevestigd ge bleven. Papadopoelos verzekerde dat hij graag tot het laatst toe had geprobeerd de koning van zijn dwaze avontuur af te houden, maar er was geen contact te krijgen en daarom zette men hem af toen hij zijn oproep tot het Griekse volk en de strijdkrachten had uitgesproken voor de radiozender van Larissa. De koning zelf heeft nog geen relaas van de gebeurtenissen gegeven. Wie naar hem vroeg kreeg eerst te horen dat hij ziek was, later dat hij niet in staat was iemand te ontvangen. Tenslotte werd meegedeeld dat hij om half acht in de avond een persconferen tie zou houden. Tweehonderd journalisten én honder den fotografen begaven zich naar de villa van prins Heinrich van Hessen, 'n familielid van Constantijn. Daar heb ben de konirfg en zijn gezin voorlopig onderdak gevonden en daar zou de ko ning de pers te woord staan. Maar er bleek helemaal niemand in de villa te weten van de persconferen tie, die was aangekondigd door de Griekse ambassade. De koning ver scheen niet. Ook leden van de Griekse kolonie in Rome werden niet toegelaten. Er was daarover gisteravond in de Italiaanse hoofdstad nogal wat te doen. Vele Grieken verweten de koning dat hij gevlucht was, anderen vonden dat hij met zijn greep naar de macht veel te lang had gewacht. Bij de aankomst van de koning, de nacht tevoren, had men bemerkt dat hij volkomen in de war was. Toen hij landde in zijn eigen vliegtuig, versierd met het koninklijk wapen, raakte hij verzeild in een groep verslaggevers die trachtten een vliegtuig te krijgen naar Griekenland. Zij bestormden hem met vragen, maar hij had tranen in zijn ogen en gaf geen enkel antwoord. Ook BRUSSEL Het warenhuis l'Inno- vation aan de Nieuwstraat in Brussel, dat in mei door brand werd verwoest, zal op dezelfde plaats worden herbouwd. De directie van de „Inno" heeft hiertoe besloten na wekenlange discussies over de vraag of het niet beter zou zijn de nieuwbouw op te trekken op het nabij gelegen Rogierplein. De bouw aan de Nieuwstraat moet in augustus volgend jaar beginnen en zal twee jaar duren. ex-premier Kollias deed geen mond open en de jeugdige koningin Anne-Ma rie had het, samen met haar schoonmoe- en een verpleegster, zo uruk met haar twee kinderen, dat men haar geen vra gen durfde stellen. De universiteit van Kaapstad gaat 'n gouden medaille ter herinnering aan de eerste geslaagde harttransplantatie schenken aan professor Chris Barnard, onder wiens leiding de operatie werd verricht. Gisteren werd dr. Barnard door de universiteit benoemd tot ere doctor in de natuurwetenschappen. Met de patiënt, Louis Washkansky (55) gaat het goed. Nog twee dagen, dan is theoretisch de gevaarlijke perio de voorbij. Washkansky is in een zeer goed humeur. Hij is voor het eerst uit bed geweest en heeft op het balkon van zijn ziekenhuiskamer in de zon ge zeten. Zijn suikerziekte veroorzaakt geen moeilijkheden, een zweer aan zijn been is genezen. Wel krijgt hij met het oog op zijn suikerziekte een strenger dieet zonder de biefstuk en eieren die hij de laatste dagen heeft verorberd. ADVERTENTIE SCHIPHOL „In Athene trekken de mensen zich weinig van de gebeur tenissen aan. Gistermorgen om negen uur zaten ze net als op andere dagen in de heerlijk warme zon gezellig hun kopje koffie te drinken op de terrasjes". Dit vertelde gistermiddag ir. J. van Ettinger, president-directeur van het Bouwcentrum in Rotterdam. Hij was met zijn vrouw juist teruggekomen uit de Griekse hoofdstad waar hij het we reldcongres van de UNO over de in dustriële ontwikkeling heeft bijge woond. „Daags voor de staatsgreep zagen wij in de kleine boetiekjes naast ons ho tel koningin Anne-Marie nog doodrustig winkelen", vertelde mevr. Van Ettinger. Op het congres had men woensdag niets van de staatsgreep gemerkt. „Pas aan het einde van de dag, toen we het congresgebouw verlieten, zagen we enkele zware tanks in de buurt staan. De stad is trouwens steeds rus tig gebleven. Alleen kwamen die mid dag om ongeveer vier uur een straalja ger laag over de stad razen", aldus de heer van Ettinger. Woensdag tegen middernacht ging hij met zijn vrouw nog een wandelingetje door de stad maken. „We zagen veel militairen met bajonetten en stenguns, maar weinig burgers. Die zaten vast allemaal bij de radio, want iedere tien minuten kwam er een mededeling. Maar volgens mij kon men nauwelijks of helemaal niet de berichten uit het koninklijk hoofdkwartier in Larissa op vangen. Naat 't schijnt had die zender maar een klein bereik". Met hetzelfde toestel was ook een in Blaricum wonende technicus terugge komen. Hij was gistermorgen en woens dag in Saloniki, in het Noorden van Griekenland. Het enige dat hij had ge merkt, was dat er vgel straaljagers wa ren overgevlogen en dat er 'n uitgaans verbod van kracht was. Toen hij gister morgen naar Nederland vertrok was alles weer rustig. ADVERTENTIE PURE OLD POT STILL i btabSshedj tHJQCtJ j A.0.1710 eow sr. t>!STw.(.èsy oubun -vf door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS WÜRDEMANN N.V., AMSTERDAM NEW YORK Het hoofd van de Is raëlische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties, Michael Comay, heeft voorgesteld onmiddellijk bespre kingen te beginnen over een vijfjaren plan voor herplaatsing en integratie van Palestijnse vluchtelingen. Israël wil deze onderhandelingen voeren met de zogenaamde „gastlanden" en de „bijdragende landen". De „gastlanden", waar de ongeveer anderhalf miljoen vluchtelingen een toevlucht hebben gevonden, zijn Egyp te, Syrië, Jordanië en Libanon. De „bij dragende landen" zijn de naties, zoals de V.S. en Engeland, die financiële of materiële steun verlenen voor het on derhoud van -de gevluchte Palestijnen. Comay deed zijn voorstel in de twee de politieke commissie van de Algeme ne Vergadering tijdens het jaarlijkse debat over de Palestijnse vluchtelin- genkwestie. ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De conferentie van de Navo in Brussel is gesloten. Het belang rijkste vraagstuk dat de ministers aansneden was de verhouding Oost-West. Dit kardinale probleem vormde ook de hoofdmoot van het „rapport-Harmel" over de toekomstige taken van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie. van de NAVO niet van de rest van de wereld mag worden geïsoleerd. Secretaris-generaal Brosio zei over de moeilijkheden in Griekenland dat de ministers daar wel met elkaar over hadden gesproken, maar dat woelingen als een binnenlandse aangelegenheid worden gezien, waarmee de NAVO zich niet bemoeit. CAIRO De missie van Gunnar Jar ring is bij voorbaat gedoemd te mis lukken. De Zweed, die de volgende week als vredesstichter van de Ver enigde Naties te Cairo zal aankomen, werd door Heikal, hoofdredacteur van Al Achram, begroet met de woorden dat hij uitsluitend ontvangen wordt om tijd te winnen voor het voltooien van de militaire voorbereidingen. Heikal, die doorgaans het regerings beleid weergeeft, schrijft dit in zijn we kelijkse hoofdartikel. „Er kan niet an ders overblijven dan een hervatting van de oorlog, tenzij een wonder gebeurt en Israël overtuigd kan worden dat het zijn onaanvaardbare voorwaarden voor een politieke regering dient te herzien". De missie van Jarring kan niets meer opleveren dan een tweegesprek om de crisis in 't Midden-Oosten in de belang stelling te houden, aldus Heikal. Egypte ontvangt de afgezant derVer- enigde Naties, -schrijft hij, in overeen- In de tegenwoordige situatie kan aan stemming met 's lands verplichtingen jegens internationale Dit plan werd deze week, zoals ge meld, in gewijzigde en wat verwaterde vorm door alle landen van de NAVO ook door Frankrijk aanvaard. Zowel uit het slotcommuniqué als uit de tekst van het rapport-Harmel blijkt duidelijk dat de ministers de Duitse kwestie vooralsnog als een hindernis zien op de weg naar snelle toenadering tot de landen van het Oosteuropese blok. De ministers gaven hun ambassa deurs bij de Noordatlantische Raad de opdracht de details van het rapport ver der uit te werken. Dat kan gebeuren door het uitbreiden van de arbeid die al is aangevat en door het aantrekken van gespecialiseer de deskundigen en ambtenaren uit de landen van de NAVO. Op initiatief van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en zijn Nederlandse collega Luns besloten de ministers aan de parlemen tariërs in de landen van de NAVO meer bevoegdheden te verschaffen. Aan secretaris-generaal Brosio is ge vraagd om de middelen en wegen daar toe aan te geven en aanbevelingen te doen. Frankrijk liet weten dat het niet op alle punten met het slotcommuniqué kon meegaan. Het rapport-Harmel gaat met name in op het bereiken van meer politieke ontspanning in Europa. De mogelijk heid van een crisis blijft echter be staan zolang de kwestie-Duitsland niet is opgelost. een ingrijpende vermindering van de strijdkrachten in Europa niet worden gedacht. De ontspanning is niet een eindstreep, het hoogste politieke doel van de alliantie is het bereiken van een duurzame vrede waarbij voor de vei ligheid garanties zijn gegeven. Het pro bleem van de hereniging van Duitsland en de gevolgen daarvan voor Europa is in het algemeen de zaak van de Sovjet- Unie en de drie grote westelijke mo gendheden, waarbij ook de Duitse Bondsrepubliek een belangrijke rol speelt. Volgens het rapport-Harmel moet elk lid van de NAVO ten volle aan het zoe ken naar betere betrekkingen met de Sovjet-Unie en de andere landen van het Pact van Warschau meewerken. Deze politiek van ontspanning zal ech ter niet tot een splitsing in de verdedi gingsorganisatie mogen leiden. De kans op succes zal het grootst zijn als de le den van het bondgenootschap zoveel mogelijk dezelfde politiejc voeren, voor al wanneer het gaat om gemeenschap pelijke belangen. De onrust aan de zuidoostflank van Europa is bijna een apart hoofdstuk in het rapport in het slotcommunniqué. De aanwezigheid van een steeds groter wordende Russische vloot in de Middel landse Zee roept problemen op. Aan de andere kant leggen de ministers de ver antwoordelijkheid ten aanzien van het Midden-Oosten in handen van de UNO. Ook is duidelijk gemaakt dat het gebied gemeenschap om een vreedzame regeling alle moge lijke kansen te geven. „Maar de op dracht van de heer Jarring lijkt bij voorbaat gedoemd te mislukken". ADVERTENTIE blijf de feestdrukte vddrl Voor de tijdelijke verblijfplaats van koning Constantijn, de Griekse ambassade te Rome, is gisteravond hevig gevochten door anti-koningsgezinde demonstranten en de politieVerscheidene betogers zouden gewond zijn ge raakt. Op de foto een der demonstranten die hardhandig door de politie wordt verwijderd. NEW YORK De V.N. hebben de tekst bekendgemaakt van een ontwerp overeenkomst met betrekking tot de redding van astronauten die een nood landing moeten maken op buitenlands gebied. Volgens Amerikaanse zegslie den zou het plan zowel de steun van de Verenigde Staten als van Rusland hebben. De overeenkomst is een vervolg op het verdrag over het vreedzame ge bruik van de ruimte, dat vorig jaar door de Algemene Vergadering van de V.N. werd goedgekeurd en eerder dit jaar van kracht is geworden. Diplomaten die zich bezighouden met de ontwerpovereenkomst hopen, dat het voorstel zal worden aangenomen voor de huidige zitting van de Assem blee volgende week zal worden ver daagd. Allereerst is goedkeuring nodig van de VN-commisèie voor vreed zaam gebruik van de ruimte. Naar verwacht wordt vormt dit echter geen obstakel. In de overeenkomst staat dat „in dien, tengevolge van een ongeluk, moeilijkheden, of een noodlanding, de bemanning van 'n ruimteschip landt in een gebied dat valt onder de jurisdic tie van een land, dat de overeenkomst heeft mede-ondertekend, dit onmiddel lijk alle noodzakelijke hulp dient te ver lenen". Astronauten die een dergelijke on vrijwillige landing maken moeten ook „onmiddellijk en veilig worden overge dragen aan vertegenwoordigers van het land dat de lancering uitvoerde". In het geval van een noodlanding op zee zullen de ondertekenaars van het verdrag „indien nodig hulp bieden bij de reddingspogingen".

De Vallei | 1967 | | pagina 9