De lange weg naar een „nieuwe" Navo Bliksemactie Ambulance voor uw ve calcar-jenever Iwan nam café-portier en politie onder schot Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden. Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Drie jaar eis voor poging ex-eega te vermoorden Aan alle mensen die werken in een bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier vai geld ontvangen. Onze militaire medewerker schrijft Kind gebruikt ah kogelvanger Weer ongeluk op Dordtse overweg GRONINGEN KRIJGT GROOTHANDELS GEBOUW f/7*> VOOR BEDREIGING MET DOODSLAG VIJFTIEN MAANDEN GEËIST .0000 - ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 Een internationaal bekend defensiespecialist vergeleek onlangs de huidige NAVO met een zwaar zieke, een pa tiënt die slechts te redden is door een ingrijpende ope ratie, maar daartoe niet de moed en ook niet de wil kan opbrengen. Het is een wat pessimistische vergelijking die toch wel de moeite waard is er dieper op in te gaan. Het is namelijk maar schijn dat die patiënt de keus heeft tussen wél of niet opereren in feite moet hij kiezen tussen leven of dood. Nog anders gezegd: de operatie moét doorgaan wil de patiënt een levenskans behouden. Niet anders is het met de NAVO. Zonder enige twijfel is deze organisatie in haar huidige vorm verouderd wil men: ten dode opgeschreven. De tijden zijn veran derd, de omstandigheden zy'n veranderd. En daarom was er, net als voor de patiënt, deze keus: de NAVO ophef fen óf haar via een ingrijpende organisatie omvormen tot een apparaat dat niet alleen past in deze tijd, maar bovendien zinvol, nuttig werk kan doen. In de afgelopen week Is de Noordatlantische Raad in Brussel bijeen geweest. En uit het gisteren gepubliceerde communiqué is duidelijk geworden: de patiënt wil leven, is bereid de operatie te ondergaan die nodig is om de kwalen weg te nemen. Welke kwalen? Een operatie kan namelijk slechts slagen als heel nauwkeurig is vastge steld welke de zieke delen zijn en hoe die kunnen wor den verwijderd. In het donderdag in ons blad gepubli ceerde artikel heeft onze militaire medewerker voor- en tegenstanders van de NAVO aan het woord gelaten en in dat debat zijn de zieke plekken genoemd, niet nauw keurig, want in een debat spelèn gevoelsargumenten dik wijls een grotere rol dan de scherpe analyse. Die analyse is wél ter hand genomen door de NAVO zelf en over die analyse is in de afgelopen week het gesprek gegaan. En daarom wijdt onze militaire medewerker in dit slotarti kel aandacht aan deze „Harmel-studie". Reeds tien jaar geleden hebben „drie wijze mannen" voor treffelijke plannen ontwikkeld om tot reorganisatie van de NAVO te komen. Hun voornaamste advies was te komen tot een organisatie voor gemeenschappelijke buiten landse politiek er is echter niets op dit gebied gebeurd. De crisis in het Midden-Oosten heeft wel heel duidelijk aangetoond, dat de NAVO in het stuk niet meespeelde en dus ook geen gunstige invloed kon aan wenden. Het was een suggestie van de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Harmei, ruim een jaar geleden, om de toekomsti ge taken van de NAVO als factor voor een duurzame vrede nader en grondig te doen onderzoeken Vier studiegroepen werden gefor meerd en wel op het gebied van: Het Oost-West-probleem, het Duitse probleem.en de regeling van de Europese veiligheid: Betere coördinatie van het poli tieke beleid van de leden-landen binnen de alliantie; De rol van de NAVO in andere delen van de wereld; Benodigde militaire middelen en krachten, wapenbeheersing, geleidelijke ontwapening en ver dieping van het contact hierover met het Oostblok. T"ke commissie die het Duitse pro bleem, de Europese veiligheid en de verhouding Oost-West bestu deerde, had twee rapporteurs nJL de Engelse onderminister van buiten landse zaken Watson en zijn Duitse collega Schutz. Hun (voorzichtig ge stelde) oplossing komt neer op het bevorderen van het langzaam naar elkaar toegroeien met vooral meer onderlinge informatie-uitwisseling inzake de vele nationale (toenemen de) contacten met landen van het Oostblok. Zij willen een speciaal Navo-or- gaan hiervoor instellen. In het com muniqué staat het al niet minder voorzichtig: „De Navo-raad spreekt de hoop uit dat het bilaterale contact over een verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West zal lei den tot oplossing van de hangende Europese problemen. Wat Duitsland betreft zijn de ministers het erover eens dat de enige manier om tot een oplossing van het vraagstuk te ko men, de etappegewijze methode is". T~)e commissie die zich bezig hield met intergeallieerde kwesties stond onder voorzitterschap van de socialistische Belgische oud-minister Spaak, eens zelf secretaris-generaal van de Navo, die weinig nieuwe denkbeelden schijnt op te brengen. Wel analyseert hij zeer scherp het bestaansrecht van het bondgenoot schap en zijn noodzaak tot voortbe staan. Hij acht de tijd tot vorming van een Europese groep binnen de alliantie nog niet rijp. Hij pleit voor een Navo die meer zal gaan funge ren als een orgaan om onderling het nationaal beleid van de lid-staten op elkaar af te stemmen. Hiermee zou dan het Belgische voorstel om via de Navo tot een eenstemmige politiek der lid-staten te komen, worden ge- torpedeero. Velen geloven (mèt de Gaulle!) dat Amerika, gezien de ver deeldheid der anderen, daar te veel in zou gaan overheersen. T~)e commissie die een studie maakte van de mogelijke taak van de Navo als een der leden-sta ten betrokken raakt in conflicten buiten het gebied der alliantie, werd voor gezeten door de Nederlander prof. dr. Patijn. Deze commissie schijnt tot de conclusie gekomen te zijn dat de Navo zich niet altijd kan distan tiëren van de wereld buiten het ver- dragsgebied, maar dat de leden zich Van Pierre Harmei. de Belgische minister van buitenlandse zaken, is de gedachte afkomstig om een diep gaande studie te maken van de taken die nu en in de toekomst nog voor de Navo zijn weggelegd. Op secretaris-generaal Manlio Bro- sio rust de niet gemakkelijke taak de reorganisatie van de Navo waar toe in beginsel is besloten, tot stand te brengen en wel zo dat de wereld er door gediend wordt. dienen te bezinnen hoe zij hun bond genoten kunnen bijstaan als die el ders in de wereld in conflicten wor den betrokken. Deze rapporteur pleit voor het instellen van consultatieve groepen van Navo-landen per span- ningsgebied. TAe vierde en laatste werkgroep stond onder voorzitterschap van de Amerikaanse onderminister Kohier en nam het algemene defen siebeleid onder de loep. Allereerst wordt zeer nadrukkelijk de noodzaak tot collectieve defensie gesteld. Hoe wel klimaatsverbetering wordt ge constateerd tussen Oost en West en de koude oorlogsfeer lijkt te verdwij nen wijst hij (evenals trouwens alle militaire specialisten over vrijwel de gehele wereld) op de onverminderde militaire inspanning bij de War- schau-Pact-landen. Hij constateert een toenemende bereidheid bij de Oosteuropese landen tot meer con tact met het Westen. Deze commis sie pleit voor een wederzijdse even wichtige vermindering der militaire sterktes, zo mogelijk via formele overeenkomsten, doch indien de tijd hiervoor nog niet rijp zou zijn dan maar via stilzwijgende afspraken via informele contacten. Ook hier kan men lezen dat de toenemende forme le en informele contacten, soms op betrekkelijk hoog niveau, tussen Na vo- en Warschau-Pact-leden (con tacten; die tot meer dan 100 per jaar zijn toegenomen) dienen te worden geharmoniseerd. De zeer slechte on derlinge communicatie doet soms kansen verloren gaan om tot verbe teringen te komen. "l/'ier rapporten, door Navo-secre- taris-generaal Manlio Brosio tot een geheel verwerkt en nu uit voerig besproken door de leden van de Atlantische Raad, de minister van buitenlandse zaken en van defensie van wat wij de Westelijke wereld plegen te noemen. Vier rapporten die duidelijk de ernstige kwaal bloot leggen waaraan de Navo, waaraan Europa lijdt: gebrek aan politieke eenheid. In twintig jaren Navo is die politieke eenheid in Europa een droom gebleke.i en nu, in 1967, is pig niet méér zal zijn dan een droom. Als de hervormings-operatie lukt zal het misschien mogelijk zijn in een Navo-nieuwe-stijl te komen tot een zekere coördinatie van de Westeuro- pese politiek, allereerst voor het ge bied waarbinnen de Navo opereert, misschien ook buiten het Navo-ge- bied. Maar het blijft een „mis schien": een en ander druist duide lijk in tegen de politieke inzichten van bijvoorbeeld de Franse president De Gaulle, die niet veel moet heb ben van raadpleging in Atlantisch verband en die meer vertrouwen heeft in bilaterale acties. Trouwens, als we de falende coördinatie zien binnen de Benelux, dan wordt 't te- meer duidelijk dat het een zware operatie zal zijn dan denkt men inderdaad terug aan de uitspraak dat de patiënt de operatie niet wil! pnkele slotopmerkingen mijner zijds. Allereerst over de vraag of het mogelijk is de Navo op te hef fen. Men bedenke dan dat de huidige, doeltreffend gebleken afschrikking is gebaseerd op: de zekerheid dat de Navo op el ke agressie zal reageren en de onzekerheid aangaande deze reactie. „The core of the deterrent is the nuclear uncertainty". De bestaansgrond van de Navo komt alleen In het geding als een Europese economische en politieke integratie zou ziji voltooid en de po litieke stabiliteit gewaarborgd is en een Europees militair apparaat in staat zou zijn om eigen veiligheid te verzorgen, eventueel gewaarborgd door de beide grootmachten. Zo ver zijn we echter nog lang niet. Men zou eveneens kunnen stellen dat dit povere resultaat na 25 jaar vrede en rustige opbouw eigenlijk het directe gevolg is van het comfortabele schild: de Navo. Een schild hoofdza kelijk opgehouden door de VS waar achter het nationalisme weer de kop begint op te steken. Indien het Chi nees-Russische conflict zo ernstig zou worden dat Moskou gedwongen zou worden tot een verregaand ver gelijk in Europa, zou. misschien ook een oplossing sneller dichterbij kun nen kom—i, maar dit alles ligt in de schoot der toekomst. De Navo zal verder bij de nade ring van haar derde decennium meer gericht de nadruk moeten gaan leg gen op het bevorderen van de ont spanning tussen Oost en West, door coördinatie van de talloze reeds thans gerealiseerde en voor de' on middellijke toekomst reeds in over weging én voorbereiding zijnde con tacten, en zal via de weg der geleide lijkheid als uiteindelijk doel een al gehele, gecontroleerde ontwapening hebben. Voor de partnerlanden bete kent dit echter wel dat men genegen moet zijn een redelijk deel van de to tale offers te brengen. Als wij onze democratische staatsvorm in stand willen houden een ideologisch be lang van dc eerste orde voor de over grote meerderheid van ons volk en de meeste Westeuropese volkeren en we willen dat niet blijven doen onder de Amerikaanse nuclaire para plu dan zullen de Europese landen hun defensie ernstig moeten nemen. Het is niet meer dan eerlijk dat alle deelnemers dan een zelfde percenta ge van hun nationaal inkomen aan defensie besteden, zodat het parasite ren op de defensie-inspanning van anderen eindigt. Dit percentage kan geleidelijk naar beneden worden ge bracht als ook het Oostelijke blok met dit idee akkoord gaat, ja iets dergelijks kan hun zelfs worden voor gehouden. Wij kunnen de Navo (èn het War schau Pact) waardoor de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aan Euro pa worden gebonden, voorlopig niet missen als stabilisator; en het kan de naar elkaar toegroeiende Europe se landen voorlopig blijven bundelen. oorlog als verschijnsel uitban nen is een verheven doel, dat evenwel niet door leuzen alleen wordt bereikt. Daarvoor is studie en wetenschappelijk onderzoek nodig en het studieterrein is bijzonder om vangrijk. Dit alles kost echter tijd en kan ook alleen maar resultaat op leveren als het gezamenlijk wordt aangepakt en onder deskundige lei ding. Het achterna lopen van op recht bewogen mensen die met the orieën zwaaien die vooralsnog niet zijn bewezen en die in enkele jaren willen bereiken waar de mensheid sedert haar onastaan onder gebukt gaat, is niet alleen gevaarlijk, maar ADVERTENTIE het duidelijk dat het ideaal voorlo- leidt onherroepelijk tot zelfmoord. DEN HAAG Een bliksemsnelle ac tie tot inzameling van f 2 a 4 mil joen voor het aanschaffen van ambulan ces voor hulpverlening langs de weg bij ongelukken, zal van heden tot eind de cember gehouden worden. Hierdoor moet het Ned. Roode Kruis en rijkspo litie in staat worden gesteld minstens 100 ambulances langs de wegen perma nent te posteren, één op elke 20 kilo meter. Het verkeer eist jaarlijks plm. 3000 doden en 55.000 gewonden. Het trans port der gewonden is in vele gevallen traag, omdat ambulances niet direct of slechts van grote afstand aanwezig Deze ellende langs de weg was voor de industriële kring „Vettenoord" te Vlaardingen aanleiding een nationale actie te ontketenen. „Een ambulance voor uw veiligheid". De kosten van de hele actie worden door deze kring gedragen. Men maakt zich sterk dat alleen Vlaardingen al twee ambulances zal opleveren. Er zijn, aldus de heren Thurmer en Fonteyn van de Vlaardingse club onge veer 2,5 miljoen voertuigen op de weg. Voor het welzijn van de auto heeft men graag f 25 voor de wegenwacht over Daarom is het logisch, dat men zich voor snel transport voor medische ver zorging verzekerd moet weten. De boerenleenbanken 2700 kanto ren hebben hun medewerking jil toe gezegd. Tal van bedrijven staan klaar Men hoopt op het snel vormen van plaatselijke comités en medewerking van verenigingen. ADVERTENTIE B.M. de Vries 912545675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques.. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. AMSTERDAM „Een onbeheerst en gevaarlijk medemens" noemde de Am sterdamse officier van justitie, mr. L. van den Berge, gisteren de 29-jarige Iwan C. P., tegen wie hjj voor twee gevallen van bedreiging met doodslag een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest eiste. De man is al herhaaldelijk wegens weerspannigheid, mishandeling, bedreiging en dronken rijden veroordeeld, zo deelde rechtbankpresident mr. J.-A. Bletz mee, daarbij tot verdachte opmerkend „U bent blijkbaar toch nogal een agressief per soon" Verdachte ontkende dat hij op 1 augustus de portier van het café Casa blanca op de Zeedijk met een pistool had bedreigd. Iwan, die zelf in deze zaak had gewerkt, werd toen hij daar binnenkwam door de eigenaar aange zegd dat hij moest vertrekken. Er wa ren toen volgens de caféhouder en diens portier dreigende woorden geuit door verdachte, die dit ontkende. De portier had, toen Iwan aan zijn verzoek om weg te gaan geen gevolg wilde geven, een houten knuppel gepakt en hem daarmee gedreigd. Verdachte had daarop ineens volgens de portier naar zijn achterzak gegrepen en daar een pistool uit gehaald, waarvan hij de slede naar achteren trok, waardoor de indruk was gewekt dat een kogel uit het magazijn in de loop werd gebracht. Iwan had het pistool toen tegen de buik van de portier gedrukt. Hij zou daarbij gezegd hebben: „Ik schiet jou (de caféhouder) en jou (de portier) ook dood". Het tweede geval speelde zich drie dagen later eveneens rond het midder nachtelijk uur af. Hij was dronken en had in de Ten Katestraat een niets vermoedende huiswaarts kerende tim merman aangesproken, die omdat hij, toen hij na een kort gesprek wegliep ineens een klik hoorde en het pistool zag, achter een auto wegdook. Toeval lig kwam kort daarop een politiewagen langsrijden, die naar de woning van verdachte ging. Iwan had vanaf de trap een brigadier van politie en twee agenten met zijn pistool bedreigd. Daarvan wist hij zich de toedracht niet precies meer te herinneeren. Hij had ook nog het kind van zijn zuster uit de woning gehaald en was, het kind op zijn arm houdend, op het trappor taal, vanwaar hij de politiemannen had bedreigd, teruggekeerd. De brigadier had geprobeerd Iwan te bewegen naar beneden te komen of zijn wapen naar beneden te gooien, echter zonder succes. De volgende ochtend hadden recher cheurs hem in bed gearresteerd. Onder een kussen werd het met twee kogels geladen pistool gevonden, dat verdach te zei in Duitsland „uit nieuwsgierig heid" te hebben gekocht. Toen hjj de café-portier en de politiemannen had bedreigd was het wapen volgens hem ongeladen geweest. Tegenover de politie had hjj indertijd verklaard het wapen bij zich te dragen omdat hij zich in de binnenstad bedreigd gevoelde. De officier van justitie merkte in z'n requisitoir op: „In deze zaak moeten wij 't niet hebben van de geloofwaardigheid van verdachte. Dat hij agressief is, wordt bevestigd door zijn strafblad, 't Is een opeenhoping van agressiviteit, DORDRECHT Op de overweg in de Oudendijk in Dordrecht is gistermid dag een meisje onder een trein gekomen. Op 5 december kwam op dezelfde overweg, die door automatische knip perlichten wordt beveiligd, een jonge tje om het leven. Het meisje, de 8-jarige Irma den Toom uit Dordrecht was waarschijnlijk op weg naar school. Zij werd ernstig gewond. De machinist die het ongeluk zag aankomen heeft nog en kele fluitsignalen gegeven. Ook heeft hij nog geremd. de politie is zeer omzichtig te werk ge gaan bij zijn arrestatie. Er zou zonder twijfel geschoten zijn als er een storm loop op zijn huis had plaatsgevonden. ,,Wij moeten er rekening mee houden, dat de getuigen zich niet happy zullen voelen als verdachte weer vrij komt", aldus de officier, in verband met wraak neming van verdachtes kant. Verder sprak hij nog van „het sinistere beeld van de man die een kind als schild wil de gebruiken". De raadsman bepleitte een gedeelte lijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 29 december. GRONINGEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Groningen heeft in samenwerking met een aantal groothandelsbedrijven in Groningen 'n onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden van vestiging van een groothan delsgebouw in de stad Groningen. Het resultaat is geweest dat er thans een concreet plan op tafel ligt met de realisering waarvan men in de eerste helft van 1968 hoopt te beginnen. De directe aanleiding van het plan is te vinden bij de steeds groter wor dende parkeermoeilijkheden in de bin nenstad en het ontbreken van voldoende uitbreidingsmogelijkheden in het stads centrum. Het te bouwen groothandels complex moet een eigen aantrekkings kracht gaan uitoefenen door de concen tratie van een groot aantal bedrijven in één verband. Het complex is bedoeld voor groothandelsbedrijven in duurzame consumptieartikelen. Gedacht wordt aan meubelen, tuinmeubelen, woningtextiel, manefacturen, radio, tv, huishoudelijke apparatuur, sanitair, verwarming, ver lichtingsartikelen en etalagemateriaal. Het geheel zal worden gecompleteerd met een aantal algemene voorzieningen zoals een café-restaurant en een quick- service centrum. Het complex zal 8 ha omvatten. UTRECHT Een gevangenisstraf van drie jaar eiste de officier van Jus titie bij de Utrechtse rechtbank gister middag tegen de 34-jarige havenarbei der A. S. uit Amersfoort voor een po ging tot moord op zijn vrouw. Na een tienjarig huwelijksleven wa ren er in het gezin van S. enorme spanningen ontstaan, die culmineerden in een echtscheidingsprocedure. Op de achtste augustus van dit jaar kort nadat hij van vakantie was terugge keerd ontmoette S. zijn vrouw in de Amersfoortse binnenstad. Na een korte woordenwisseling werd hij zo kwaad dat hij een dolk uit zijn zak haalde en op de vrouw wilde inste ken. Op dat moment kwam de vrouw te vallen. Terwijl zij op de grond lag dien de S. haar enkele steken toe in de rug, bovenarm en hand. Omstanders konden verhinderen dat S. zijn vrouw nog meer verwondde. Aldus kon worden voorko men dat de vrouw ernstig letsel opliep. Gisteren op de zitting bleek dat S. de dolk enkele dagen voor de aanslag had gekocht. Hij was op dat moment vast van plan zijn vrouw uit de weg te ruimen, omdat zij met een andere man was gaan samenleven. In zijn ver klaringen tegenover de politie was hij bijzonder duidelijk geweest over zijn voornemen. Gisteren op de zitting zei hij niet meer te weten of hij wel zo vast van plan was geweest zijn vrouw te do den. Uit de rapporten bleek dat de man nog niet eerder is veroordeeld. Hij staat bekend als een harde werker. De psy chiater oordeelde dat de havenarbei der op het ogenblik van zijn daad in sterk verminderde mate toerekenings vatbaar was. De officier van Justitie, mr. F. G. Wüstenberg zei in zijn requisitoir de po ging tot moord duidelijk bewezen te achten. Op bijna elke bladzijde van het proces-verbaal staat te lezen dat S. z'n vrouw wilde doden. Ook op dit moment is hij volgens de officier nog niet tot in keer gekomen. Hij heeft geen spijt van zijn daad. Dit was voor mr. Wüstenberg aanleiding aan te nemen dat een her nieuwd contact tussen S. en de vrouw opnieuw tot een uitbarsting kan lei den. Als het aan S. had gelegen zou de vrouw nu dood zijn geweest, aldus de officier. Hij achtte voor dit ernstige misdrijf een straf van drie jaar zonder aftrek op zijn plaats. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. ADVERTENTIE blijf da feestdrukte vddr I ADVERTENTIE NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZF. CHEQUE AAN ,0000 - No. Ay)0000 B.M. de Vries 9 12 5 4 5 6 7 5 FtAATSU MAXttóUM G NT 1E ƒ50,- mrr dvE*py0>AAt Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de biJbehorende\etaaIpas (zie elders op deze pagina).. Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,- u bent dus zeker van de betaling. U ker^och al het handige boekje over deze nieu\ bank- service? Vraagt u er anders vand^ nog een bij het bankkantoor in uw buurt

De Vallei | 1967 | | pagina 10