Veenendaals dagblad Beraad in Rome over terugkeer Constantijn ZESTIG AUTO'S IN OHIO GESTOKT Hartelijke kerstgroet Buiten Deense regering gevallen over „bevroren" lonen Gewapende opstand in Algerije onderdrukt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kouder weekeind Zeker tientallen slachtoffers ONTSPANNEND AUTOTOCHTJE Amerika gaat ontwikkelings hulp beperken ANDERHALF JAAR HONGER Ploe« Surinaamse meters uit betwist gebied gezet REGENTSCHAP ZOU WORDEN OVERWOGEN Mail verstopt zich voor de politie na aanrijding Extra belasting afgewezen Vijftien jaar voor spion Staking bi] G.M. voorkomen Kolonel Zbiri onder huisarrest Brand te Dieren bij „Gazelle' Felle kerkbrand te Anjum (Fr.) Dubbele nier transplantatie is mislukt aardgaswarmte VRACHTSCHIP VERGAAN- BEMIDDELEN Levende natuur VERZOEK Franse senaat remt verkoop van w Betere bescherming in Indonesië voor Ned. ondernemingen Verloving prinses Beatrice verbroken .99 GEVECHTE1S AFTREDE* Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg56 Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 16 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 297 ROME (D.P.A., Reuter A.F.P.) - Speculaties over een eventuele terugkeer van koning Constantijn naar Griekenland beheersten gisteren in Ro me en Athene het politieke toneel. Ook de mogelijkheid dat de koning afstand van de troon zal doen ten behoeve van zijn zeven maanden oude zoon Paul werd geopperd. De aartsbisschop van Athene zou bereid zijn om de ko ning hiertoe over te halen. Een re gentschap. waar te nemen door een an der lid van het koninklijk huis. zou eveneens een punt van overleg zijn. De Griekse minister van Buitenland se Zaken. Pipinelis. deed op de terug weg van de NAVO-conferentie in Brus sel onverwacht Rome aan. Hij ging on middellijk naar de Griekse ambassade, waar hij een onderhoud had met de ge vluchte vorst. In Rome kwam men in de loop van de dag steeds meer tot de overtuiging, dat er „iets in de lucht hangt". Men vermoedt, dat de Amerikaanse ambas sadeur in de Italiaanse hoofdstad, -Rein- hardt, tussen de koning en de regering in Athene aan het bemiddelen is, met het doel de weg te bereiden voor een terugkeer van Constantijn. De koning had donderdagavond een gesprek met Reinhardt in de villa van prins Hendrik van Hessen. Ook in de Griekse hoofdstad deden gisteren geruchten de ronde, dat de mi litaire machthebbers aldaar de deur van een terugkeer van de vorst open houden. Reeds verwijderde foto's van Constantijn en zijn vrouw in de open bare gebouwen zijn inmiddels weer op gehangen. De aartsbisschop van Athe ne, Hieronymos, zou bij beide partijen op een compromis hebben aangedron gen. De kerkdienaren in het gehele land ontvingen van de synode van de Grieks- orthodoxe kerk de aansporing het ge bruikelijk gebed voor de koning en zijn familie niet achterwege te laten. Opvallend is ook, dat de koning in of ficiële teksten van de regering „koning Constantijn" of „zijne majesteit" wordt genoemd. Bij de militaire rechtbanken werd gisteren echter „uit naam van de onderkoning" recht gesproken. In diplomatieke kringen te Rome wordt er niet aan getwijfeld, dat de Verenigde Staten en Engeland hun in vloed by de regering in Athene hebben aangewend om een terugkeer van Con stantijn naar zijn land te bewerkstelli gen. Constantijn bracht gisteren weer en- ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie i \naanzienlijk en stijf opgerold han- gen de katjes van els en hazel, maar de toekomstige bloemkaarsen der kastanjes rusten in een behaaglij ke wieg met kleverige schubben van buiten en met een zacht wollige be kleding van 't interieur. We zien op elke wandeling, dat de natuur zich uitermate bezorgd toont om haar sluimerende kinderen. Dit stadium duurt langer dan bij menselijke wezen tjes; we vinden de knoppen van 1968 reeds aanwezig, terwijl die van heden nog aan de twijgen zitten. Uiterst langzaam schrijdt de groei voort, ja er bestaat b.v bij de kers zelfs een rustpauze, die omtrent midden okto ber begint en op welke kunstmatig „trekken" in de broeikas ternauwer nood invloed uitoefent. Deze stilstand omvat de periode met mogelijke vorst en de oude boerenwijsheid, volgens welke de bomen vriezend weer nodig hebben, om rijkelijk vrucht te dragen, zou op grond hiervan een kern van waarheid bevatten. Na een koude win ter zou derhalve een goede oogst te wachten staan; in overeenstemming hiermee zou mogen worden aange voerd, dat onze kerseboom op het tropische Ceylon een weelderig, altijd groen gewas is geworden, dat echter geen vrucht voortbrengt. Eik en beuk hebben zich in dit opzicht minder goed weten aan te passen, want ze verlie zen (b.v. op Madeiranog altoos het blad. De eerste staat op dit tilancj 110 dagen kaal en de beuk 150 dagen, zonder dat men de oorzaak weet. 16-12-67 A. B. WIGMAN kele uren in de Romeinse „Villa Polis- sena" van zijn neef prins Hendrik van Hessen door. Hij ontving daar o.a. de machtige Griekse reder Stavros Niar- chos. Deze was met een eigen vliegtuig uit Athene naar Rome gevlogen. Later op de dag keerde de koning naar de Griekse ambassade terug. Om acht uur gisteravond begon in de Griekse ambassade een door koning Constantijn voorgezeten conferentie, waaraan onder anderen minister Pipi nelis en alle leden van het gevolg van de vorst deelnamen Op r«eze bijeen komst zou de !bes!b»sing moeten vallen over een eventueel vertrek van Con stantijn naar een nog vast te stellen be stemming. Maar men is met het over leg niet klaar gekomen. Vandaag wordt fiet gesprek voortgezet. De oud-minis ter van Defensie, Spantidalies, was hierbij eveneens aanwezig. In Pangrati, een belangrijke wijk van Athene, ontploften in de nacht van don derdag op vrijdag twee bommen. Er vielen geen slachtoffers. In verscheide ne delen van de stad deden zich inci denten voor tussen aanhangers van Constantijn en de politie, die een aan tal arrestaties verrichtte. De Griekse politicus Andreas Papan- dreoe, die op 10 mei van dit jaar ge vangen is gezet onder beschuldiging de aanstichter van het „Aspida'-komplot te zijn, heeft verzocht op vrije voeten te worden gesteld. Hij baseert zijn ver zoek op de grondwet, die preventieve hechtenis voor politieke misdrijven tot drie maanden beperkt. Het bewuste ar tikel is echter na de staatsgreep van 21 april voorlopig buiten werking gesteld. ROERMOND. De 52-jarige assura deur H. H. H. uit Herkenbosch heeft in Roermond met zyn auto 'n andere per sonenauto geramd en daarna zonder zich om eventuele gewonden er waren er gelukkig geen of materiële schade te bekommeren, met hoge snelheid door gereden naar zijn huis in Herkenbosch. Een uur later wist de politie hem daar al te vinden. Op bellen, kloppen en roepen werd echter niet opengedaan. Ook twee officieren van justitie en de districtscommandant van de rijkspolitie in Roermond waren zo hooggeplaatst niet of de deur bleef dicht. Toen veel later H.'s vrouw thuis kwam en de heren wél binnen liet. was haar man daarmee nog niet gevangen. Hij verschanste zich in de slaapkamer. Pas toen de politie aanstalten maakte dan maar het slot Van de slaapkamerdeur te forceren, gaf H. zich gewonnen. Het bleek, dat hij zo bang was voor de politie, omdat hij niet alleen een aan rijding had veroorzaakt en was doorge reden, maar bovendien die daad in neve len van alcohol had gehuld. i pii PARIJS De Franse senaat heeft gisteravond een wetsontwerp, dat libe ralisering van de verkoop van voor behoedsmiddelen beoogde, tegen de ver wachting in verworpen en geëist dat de anti-conceptie-pil slechts aan vrouwen boven de 24 wordt verstrekt. De Natio nale Vergadering had het wetsontwerp, waaronder personen boven de 18 jaar alle soorten voorbehoedsmiddelen zou den kunnen kopen, eerder goedgekeurd. Het wetsontwerp gaat nu terug naar de assemblee. Terwijl koning Constantijn onder handelde over zijn mogelijke terug keer naar Athene, maakten konin gin Anne-Marie en haar dochtertje Alexia gisteren een autoritje in de omgeving van Rome, in gezelschap van prins Heinrich van Hessen, die min of meer als hun gastheer op treedt. Op de achterbank maakten ook koningin-moeder Frederika en 's konings zuster Irene de rit mee. POINT PLEASANT (West-Virginia) - Juist op het spitsuur is vrijdagavond een hangbrug over de rivier de Ohio bij Point Pleasant in de Amerikaanse staaf West-Virginia ingestort. De auto's en vrachtwagens, die bumper aan bum per reden, werden mee de diepte in gesleurd. Pas uren later kon de politie meedelen, dat er toen twaalf lijken ge borgen waren en 22 gewonden waren gered. Vermoedelijk zijn echter zeker zestig mensen verdronken. Het kan echter nog dagen tot weken duren voordat precies is vastgesteld hoeveel auto's en mensen zich op de brug be vonden. Een van de beide opritten bezweek eveneens. Daarop reden vier of vyf auto's en twee vrachtauto's, die vijftig meter omlaag vielen. Zes mensen ver loren daardoor het leven. De Amerikaan se kustwacht zette na dc ramp alle scheepvaartverkeer op de druk bevaren rivier stop. Een van haar schepen be gon met andere vaartuigen aan de red dingsoperaties. Daarbij moest door de invallende duisternis al spoedig van zoeklichten gebruik worden gemaakt. Duikers en helpers met dreggen sloe gen wanhopig aan het werk om de men sen uit de wagens te redden, die in het 22 meter diepe, ijskoude water waren verdwenen. De meeste voertuigen wa ren bekneld geraakt tussen gezonken brugdelen. Sommige automobilisten had den zich aan brugresten in het water vastgeklampt, vele anderen werden door de sterke stroom meegesleurd en moeten zijn verdronken. De 520 meter lange hangbrug was al veertig jaar oud en zou binnenkort wor den vervangen; er is al een nieuwe brug gebouwd. De brug verbond Kanauga in Ohio met Point Pleasant in West-Vir ginia en maakte deel uit van een hoofd verkeersweg. Dagelijks passeerde een groot aantal vrachtwagens voor de che mische industrieën in het gebied; boven dien maakten zeer veel forensen gebruik van de brug, dikwijls met vier of vijf man in een auto reizend. KOPENHAGEN Het Deense par lement heeft gisteravond met 91 tegen 86 stemmen zijn vertrouwen aan de re gering van premier Krag onthouden. De premier kondigde daarna nieuwe verkie zingen aan. Tijdens een heftig debat in het Folketing verbond Krag de ver trouwenskwestie aan een door zijn so ciaal-democratische minderheidsregering voorgestelde wet, die zy in verband met de devaluatie van 20 november noodza kelijk achtte. De Deense kroon werd toen in navolging van het pond sterling met 7,9 procent gedevalueerd. Om prijs stijgingen tegen te gaan wilde de rege ring de lonen, die in Denemarken aan het prijsindexcijfer zijn gekoppeld, be vriezen. Bovendien wilde zij van alle niet-sala- ristrekkenden een extra belasting van drie procent heffen. De regering leed een nederlaag doordat de linkervleugel van de socialistische volkspartij het beginsel van de automatische loonregeling niet los wilde laten. Het bestuur van deze partij had zich donderdag al tegen het regeringsvoorstel gekeerd. Zes volks socialisten stemden in het parlement tegen en de overige veertien voor het wetsontwerp. Bij de jongste parlementsverkiezingen, die op 22 november 1966 plaatsvonden, verloren de sociaal-democraten 7 zetels en kwamen op 69, terwijl de socialisti sche volkspartij haar zetelaantal ver dubbelde en met 20 afgevaardigden in het parlement kwam. De sociaal-demo craten kregen voorts nog een zetel van de Faröer-eilanden. Met 90 vertegen woordigers in een parlement van 179 zetels hadden de socialisten voor het eerst in de geschiedenis van Denemar ken een absolute meerderheid. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben vrijdag een wetsontwerp aan vaard. waarin de ontwikkelingshulp van de Verenigde Staten voor het komende begrotingsjaar wordt vastgesteld op 2.295 miljoen dollar. Dit is het kleinste bedrag uit de thans twintig jaar oude geschiedenis van het Amerikaanse hulpverleningsprogramma. Het is bijna 33 procent kleiner dan het bedrag, dat president Johnson had gevraagd. Het betekent een drastische vermindering van de ontwikkelingshulp aan ongeveer 74 arme landen in Azië, Afrika en La- tijns-Amerika. Het Amerikaanse Congres heeft te vens 1.773 miljoen dollar toegewezen voor de strijd tegen de armoede in de VS in 1968. Dit bedrag is 15 miljoen dollar minder dan de directeur van het programma, Shriver, zegt nodig te heb ben om op hetzelfde niveau als dit jaar door te gaan, en 200 miljoen dollar min der dan president Johnson had ge vraagd. Toch wordt deze toewijzing als een overwinning voor de regering be schouwd, want zij vreesde, dat het Huis van Afgevaardigden het bedrag veel sterker zou besnoeien. In het Groote Schuur-ziekenhuis te Kaapstad zit hier dé patiënt Wash- kansky op de rand van zijn bed, daarmee demonstrerend, dat hij goed herstelt van de bij hem uit gevoerde harttransplantatie. Hij heeft gisteren in een boodschap de bevolking van Kaapstad reeds zijn beste wensen voor Kerstmis en Nieuwjaar doen toekomen. In dit geval een bijzonder „hart"elijke Kerstgroet. c* DJAKARTA. Indonesië heeft met Nederland een overeenkomst gesloten, die Nederlandse ondernemingen in Indo nesië beter tegen politieke risico's moet beschermen. De overeenkomst is een aanvulling op de wet voor buitenlandse investeringen, die enige tijd geleden in Indonesië van kracht is geworden. Voorafgaande aan de ondertekening is.twee en een halve week onderhandeld tussen Indonesische functionarissen en een Nederlandse missie onder leiding van dr. L. P. H. van Oorschot, directeur-generaal van het bureau voor economische betrekkin gen met het buitenland van het minis terie van economische zaken. Dr. Van Oorschot heeft ook gesproken over de mogelijkheid van vestiging van banken en handels- en verzekerings maatschappijen in Indonesië. Hij was te vreden over het verloop van de bespre kingen. „Er zijn concrete resultaten be reikt", aldus dr. Van Oorschot. ROME De Italiaanse filmster Mau- rizio Arena heeft bekendgemaakt, dat zijn verloving met prinses Maria Bea trice van Savoye, de dochter van ex- koning Umberto van Italië, is verbro ken. „Beatrice zal niet naar Italië te rugkeren, wanneer ik mijn paspoort terug heb ga ik naar de V.S.", zei hij. De verloving werd midden oktober bekend gemaakt en baarde veel opzien. TURIJN De bekende Italiaanse pa rachutist Giorgio Rinaldi is gisteravond tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens spionage voor de Sovjei - Unie. Tijdens het proces had de 39-ja- rige Italiaan bekend agenten voor de Sovjet-Unie te hebben geworven en op geleid. Zijn echtgenote kréég elf jaar en hun chauffeur Armando Girard 10 jaar. PARAMARIBO By de monding van dc Oronoco aan dc rechteroever van de Boven Corantynrivier in het zuidwesten van Suriname heeft zich een grensinci dent tussen Suriname en Guyana voorgedaan, waarbij de Surinaamse arbeiders van de post Hydrologie van het bureau Waterkrachtwerken door zeven met auto matische wapens uitgeruste Guyanese politiemannen werden gedwongen te ver trekken, omdat volgens hen, de post op Guvanees gebied lag. De ploeg van het bureau is naar het meeteiland in de Corantijn vertrokken. Zoals bekend is, wordt de grens tussen Suriname en Guyana (het vroegere Brits Guyana) gevormd door de rivier de Corantijn, met dien verstande, dat de hele rivier Surinaams gebied is. In het zuiden, bij de splitsing van de Corantynrivier in twee zijarmen, ligt een stuk „betwist" gebied, omdat de Surinaamse en Guya nese regeringen verschillen van inzicht welke zijtak eigenlijk de oorsprongrivier is van de Corantynrivier. Over dit betwiste gebied is destijds reeds in Londen overleg gepleegd. Vast staat evenwel, dat de hele rivier behoort tot het Konink rijk der Nederlanden (Suriname). „Anderhalf jaar oud anderhalf jaar honger" heet de foto van de Nederlandse fotograaf Gerard Klijn. Deze qpname werd gisteren in Den Haag tijdens de tentoonstelling „World Press Photo 1967" bekroond met het predikaat: „Meest artistieke foto". Er- werden op de W.F.P. 1967 nog méér foto's bekroond (zie elders in dit blad). DETROIT. De vakbond van werk nemers in de automobielindustrie in de Verenigde Staten, U.A.W., en General Motors hebben overeenstemming over een nieuwe arbeidsovereenkomst be reikt, waardoor het gevaar van een sta king bij G.M. begin komend jaar is weggenomen. De arbeiders zullen de overeenkomst nog moeten goedkeuren. ALGIERS In Algerye is in de nacht van donderdag op vrijdag een be perkte gewapende opstand uitgebroken, die neergeslagen is, zo heeft premier Boemedienne gisteravond meegedeeld in een toespraak die voor radio en tele visie werd uitgezonden. De premier zei dat een „groep avonturiers" de opstand had ontketend om wanorde en anarchie teweeg te brengen. Hij zei niet wie er by betrokken waren. Eerder op de dag had Boemedienne in een dagorder aan de strijdkrachten verklaard, dat hij besloten had de lei ding van het Algerijnse leger in eigen hand te nemen. Het Algerijnse persbureau meldde later, dat kolonel Zbiri, de afgezette chef van de generale staf van het leger, de opstand heeft geleid. Hij werd daar bij gesteund door een aantal „avontu riers" onder wie enkele officieren. Uit diplomatieke bron wordt verno men, dat zich in het gebied van Miliana, vijftig km van Blida, gevechten hebben voorgedaan tussen regeringsgetrouwe militairen en troepen van kolonel Zbiri. Daarbij zouden twee doden en een der tigtal gewonden zijn gevallen. Bij de opstand zijn talrijke slacht offers onder de burgerbevolking geval len, zo meldt het Algerijnse persbureau, dat verder „speciale buitenlandse diensten" verwijt door ondermijnende activiteiten moeilijkheden te hebben ge schapen. Waar Zbiri zich bevindt is niet be kend. Volgens onbevestigde geruchten heeft hij huisarrest in Algiers. De kolo nel zou hebben aangedrongen op het af treden van Kaid Achmed, die sinds en kele dagen leider is van het nationaal bevrijdingsfront, en andere nauwe me dewerkers van Boemedienne, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Boeteflika, en de minister van Binnen landse Zaken, Medeghri. DIEREN. Vrijdagmiddag om kwart voor vier is brand uitgebroken in de kleurenlakafdeling van de N.V. Gazelle Rijwielfabriek te Dieren. De kostbare apparatuur ging voor een groot gedeel te verloren of werd ernstig beschadigd. De bedrijfsbrandweer en de drie brand weerkorpsen uit de gemeente Rheden konden het vuur na een uur lokaliseren. Het is waarschijnlijk dat in de pro- duktie van gekleurde fietsen enige stag natie zal ontstaan, hoewel men nog wel een tussenvoorraad heeft. De brand is vermoedelijk ontstaan door het over springen van een vonk. De schade is nog niet bekend, maar zal naar schat ting meer dan 100.000 gulden bedragen. Het verkeer tussen Arnhem en Dieren ondervond veel hinder van de rookont wikkeling tijdens de brand. METSLA WIER In de afgelopen nacht is te Anjum in Friesland de gerefor meerde kerk door brand verwoest. De brand werd om half drie in de tegen de kerk aangebouwde verenigingsgebou wen ontdekt, waarna direct de brand weren te Anjum, Metslawier en Eng- wierum werden gealarmeerd. De gebouwen waren toen reeds een zee van vlammen en niets kon verhin deren, dat het vuur oversloeg naar de in 1886 gebouwde kerk. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat reeds om tien yoor vier de toren, waarvan de verbe tering twee jaar geleden 20.000 gulden had gekost, instortte. Het orgel, dat zes jaar geleden eveneens voor 20.000 gul den was gerestaureerd, ging ook verlo ren. Voor een bedrag van meer dan een ton waren na de oorlog de verenigings gebouwen geplaatst, waarvan steeds een druk gebruik werd gemaakt. Vrijdag avond was er tot na middernacht een bruiloft in gehouden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. JOHANNESBURG De dubbele niertransplantatie, die'vorige week za terdag in het algemeen ziekenhuis in Johannesburg werd uitgevoerd, is mis lukt. De artsen hebben gisteren bekend gemaakt, dat de nier die in het lichaam van mevrouw Patsy Clarke was overge plant, verwijderd is, nadat het orgaan had opgehouden te functioneren. De an dere nier van dezelfde donor, die in het lichaam van Ivan Roscoe was aange bracht, werd reeds kort na de ope ratie afgestoten. De toestand van beide patiënten is bevredigend. Roscoe leeft nu op een kunstmatige nier in afwachting van een volgende poging, wanneer een nier ter beschik king komt. Voor mevrouw Clarke wa» het al de tweede keer dat een nier transplantatie op haar werd toegepast. De eerste poging mislukte in april van dit jaar. ADVERTENTIE TOKIO Het Panamese vrachtschip ..Kenan" met een lading mangaan is gisteravond in mvare storm op de rotsen 'by Nigata (Noordoost-Japan) geslagen en in tweeën gebroken. 34 bemannings leden verloren het leven, vier werden ernstig gewond. (Van onze weerkundige medewerker) pVn stormdepressie voor de Noorse kust loodst in de loop van het weekeinde koudere lucht ons land binnen. Deze zal Gelderland vermoe delijk in de loop van zaterdag berei ken. In de polaire lucht, die met tijde lijk krachtige of harde winden zal arriveren zijn enkele buien, mogelijk met hagel en natte sneeuw te ver wachten. Na vier zeer sombere dagen komen er echter ook weer opklaringen, voor al zondag. In de komende nachten neemt de kans op lichte vorst sterk toe. De depressie wordt namelijk ge volgd door een hogedrukgebied van 1030 millibar uit IJsland, dat de uit straling zal bevorderen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1