Onbehagen groeiende in Indonesië Harde woorden aan adres van Zuid-Afrika Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Ulbrichts economie haalde vereiste normen 1 Over de Rommelkast Populariteit Suharto dalende CORRUPTIE NOG STEEDS NIET UITGEROEID ttuick Up't is goed. Ko drinkt 't. Ca&foïxïa soep.die is pas lekker! DcinflP0 breekt Hongerstakingen in kersttijd Engeland blijft bij embargo Zuid-Afrika Malik vraagt hulp van België Vraag naar goud blijft stijgen V. en D. koopt reisbureau DEBAT OVER Z.W.-AFRIKA 'n Lange De Kuyper NIEUW KAMERLID GRAPILLOM LIEFDEBAND TELEURSTELLING AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Devaluatie doet Universal goed verdienen Bootz Jonge genever is Extra Zacht ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE NEW YORK Het debat in de alge mene vergadering der Verenigde Na ties over de betrekkingen van Zuid- Afrika met Zuidwest-Afrika is begon nen. De Amerikaanse ambassadeur Ar thur J. Goldberg, begon met de opmer king dat het Zuidwest-Afrika-mah- daat van Zuid-Afrika, in het najaar van 1966 door de Verenigde Naties was opgezegd. Goldberg sprak vervolgens over de Zuidafrikaanse terreurwet en zei, dat deze zowel de Verenigde Naties trot seert als een nieuw bewys vormt van Zuid-Afrika's vastbeslotenheid om de geest en de bepalingen van het Volken bondsmandaat met voeten te treden (op grond van dit mandaat bestuurt uid- Afrika Zuidwest-Afrika). Hij doelde op de 37 inwoners van Zuid west-Afrika, die thans in Pretoria te rechtstaan. De algemene vergadering was bijeen gekomen om te beraadslagen over een ontwerp-resolutie, die door een zeven tigtal landen was ingediend. In deze re solutie wordt een beroep op de regering van Zuid-Afrika gedaan om het onwet tige proces zonder verwijl te staken en om de betrokken Zuidwestafrikanen naar hun land terug te brengen. Op al le landen wordt een beroep gedaan om hun invloed te gebruiken teneinde dit te bereiken. De Zuidafrikaanse afgevaardigde Bo tha merkte op dat zijn regering op het standpunt staat dat de ontwerp-resolutie onwettig is. Hij zei dat de V.N. geen wetten kunnen maken. „Mijn regering is zich niet bewust van welke internatio nale wet dan ook", die van toepassing zou kunnen zijn op het regeren van Zuidwest-Afrika. „Zuidwest-Afrika, dat deel uitmaakt van het hele Zuidafrikaanse complex", heeft altijd gedeeld ih de economische voordelen van Zuid-Afrika. „Het recht tot zelfbestuur is dit jaar reeds gegeven aan een stammengebied, dat 45 procent uitmaakt van heel Zuid west-Afrika", deelde hij mee. Het omstreden beleid van Zuid-Afri ka is gebaseerd op rassenscheiding. ADVERTENTIE de kracht vaneen verkoudheid bij Vader, Moeder en Kind.MMa A REINACH, (Zwitserl.) De kinde ren van de Aumatten-school, die slechts over een kleine speelplaats beschikt, kunnen toch naar hartelust ravotten door het werk van een paar kunstenaars, die op de beschikbare ruimte van 17 x 17 meter een betonnen labyrinth construeerden. Het geheel werd in vele vrolijke kleuren ge schilderd en biedt mogelijkheden voor vele spelletjes. ADVERTENTIE De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende manier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas, bijvullen met gewoon water, sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Misschien hebt u wel dezelfde smaak als de Frans-Canadezen. DEN HAAG In Den Haag zullen In de kersttijd twee hongerstakingen wor den gehouden. Wat aan geld wordt uit gespaard wordt bij de opbrengst van de verkoop van brochures (o.a. van de Ne derlandse Organisatie Voor Internatio nale Bijstand (NOVIB) over de wereld handel gevoegd. De baten gaan naar de Unicef, het kinderfonds van de Ver. Naties. Dit is door aktiegroep „Kerstmis '67" in Den Haag meegedeeld. Aan de eer ste hongerstaking, die van 18 tot en met 23 december duurt zullen leden van verschillende organisaties deelnemen. Het is de bedoeling dat op de Lange Vijverberg in de residentie twee leger tenten komen, waarin de „hongersta kers" ook kunnen slapen. De deelnemers aan deze aktie menen dat in de kersttijd men veel te veel aan zichzelf en veel te weinig aan de mede mens denkt. Zij zien vergroting en ver betering van de ontwikkelingshulp als oplossing voor het verkrijgen van we reldvrede en rechtvaardigheid. In groe pen van ten minste vijf personen zullen de deelnemers aan de hongerstaking steeds 24 uur achtereen op de Lange Vijverberg vertoeven, waar elk etmaal een ander vijftal zal verblijven. Met deze aktie hebben de deelnemers zich solidair verklaard met soortgelijke akties, die elders op de wereld worden gehouden, o.a. in Londen, Sydney en Montreal. De tweede hongerstaking op de Lan ge Vijverberg in Den Haag begint op 23 december en duurt tot en met twee de kerstdag. Deze staking gaat uit van de Pacifistische Socialistische Jonge ren Werkgroepen. KAT Een kat is weer aan het be komen van de schrik en herstellende van brandwonden die zij opliep na het horen van een „straaljagerknal", waarop zij prompt in een terrien hete soep dook, die op tafel stond in een woning te Pom- nadour in Frankrijk. DEN HAAG De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft de heer C. Laban benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. De heer Laban heeft meegedeeld dat hij de benoeming aan vaardt. De heer Laban, 42 jaar, is deskundig op het gebied van het onderwijs en hij werkt thans in Rotterdam. Hij komt in de plaats van de heer W. v. d. Gevel, eveneens een onderwijsdeskundige van de PvdA, die op 15 november tijdens een zitting van de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken overleed. LONDON - De Britse regering heeft na drie uur kabinetsberaad besloten het embargo op wapenleveranties aan Zuid-Afrika te handhaven, zo is van doorgaans goed-ingelichte zijde in Lon don vernomen. Officiële woordvoerders hebben niets over het overleg willen loslaten. Volgens zegslieden zouden geen kabi netsleden overwegen ontslag te nemen. De laatste uren deden geruchten de ron de dat enige ministers, met name die van Verkeer, mevrouw Barbara Castle, en Richard Crossman, voorzitter van het Lagerhuis, gedreigd hadden hun functie ter beschikking te stellen als premier Wilson zou besluiten het wapenembar go op te heffen. SUHARTO terugtocht ADVERTENTIE Gezelligheid met volle teugen alcoholvrij druivensap DJAKARTA In Indonesië is een gevoel van onbehagen ontstaan, rijkelijk vermengd met teleurstelling in de regering. Eens scheen de waarnemend president Suharto verheven boven alle kri tiek. Een paar jaar geleden verzamelde hij enkele strijders om een communisti sche staatsgreep de kop in te drukken. Toen hij verder ging en onder voort durende aansporingen van de machtige studentenorganisaties Soekarno uit zijn macht ontzette, bleef zijn populariteit toenemen. Het uiterlijk beeld van Indonesië toon de verbetering. Er werd een talentvol le economische groep gevormd, Indo nesië keerde terug in de V.N., niet com munistische landen verklaarden zich be reid het te helpen bij zijn wederopbouw en er werden nieuwe verkiezingen be loofd. Maar de wittebroodsweken schijnen voorbij voor Suharto. Hij heeft laten weten dat in afzienbare toekomst geen verkiezingen zullen worden gehouden. De economische steun uit het buiten land is tot dusverre niet voldoende om Indonesië te redden van zijn eigen ver pletterende bureaucratie. De corruptie, in het bijzonder onder militaire leiders, duurt voort. De prij zen stijgen vaak op drastische wijze, zoals bij rijst en kerosine, die voor elk huisgezin levensbehoeften zijn. De belangrijkste veranderingen ten aanzien van Suharto dateren van de laatste weken. De studenten die zich lang rustig hebben gehouden, zijn weer in beweging gekomen en eisen open lijk dat Suharto andere ministers be noemt. Met meer dan 4.000 man zijn zij naar de 'bureaus van Suharto gemarcheerd, om onmiddellijke prijsverlaging van de nodigste goederen te eisen. Onder de oppervlakte gaat een sterke wrevel over de grote invloed van het leger op de zaken van Indonesië schuil. Suharto waarschuwde de studenten niets te ondernemen tegen zijn minis ters, omdat hij anders tegen de demon stranten zou optreden. Het officiële blad van het leger, de „Koerier van de Strijdkrachten" volgde met 'n in bloemryke termen vervat arti kel, waarin werd betoogd dat de stu dentendemonstratie „een belichaming was „van Indonesische beschaving, misschien ongeëvenaard in welk ander land ter wereld ook waarin regering en volk elkaar vinden in een vaderlij- de liefdesband, om gemeenschappelijke problemen op te lossen. Maar de militaire commandant van Djakarta, gen. maj. Amir Machmud, kwam tot de conclusie dat hij genoeg had van de „vaderlijke liefdesband" en verbood verdere studentendemonstra ties. De studenten reageerden woedend, we zen het verbod van de hand en verklaar den dat het een „vertrappen van de mocratische rechten was". In zijn rede tot de studenten zei Su harto, dat hij verantwoordelijk was voor de problemen en tegenslagen van het land. Diplomaten bewonderden hem omdat hij aldus de verantwoordelijk heid aanvaardde, maar velen achtten dit een tactische fout. Een andere criticus, Rosihan Anwar, maakte in een artikel op, dat Suharto zichzelf tot een mikpunt voor toekom stige kritiek had gemaakt en dat hij ten slotte tot zondebok voor de huidige mis lukkingen zou kunnen worden gemaakt. Veel van de op Suharto uitgeoefen de kritiek vindt haar oorsprong in te leurstellingen. Ondanks onstuimig gepraat over ver betering van de volkshuishouding is de rijst driemaal zo duur geworden en zijn de prijzen van andere goederen in over eenkomstige mate gestegen. Suharto wordt nu in de pers openlijk aangevallen en soms indirect vergeleken met de leuzenfabrikant Soekarno. Suharto heeft derhalve gauw enig suc ces nodig om zijn afnemende populari teit te herwinnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3H% rente- En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Malik, heft met de Belgische ambassadeur in Djakarta, Van Ussel, besprekingen ge voerd over de hulp die Indonesië in 1968 nodig heeft. In Amsterdam werd dit jaar een conferentie van Indonesië en zijn credi- teurenlanden gehouden, waaraan ook door België werd deelgenomen en waarop men tot de conclusie kwam, dat Indonesië volgend jaar kredieten tot een totaal van 325 miljoen dollar nodig zal hebben. De Belgische ambassadeur in Dja karta heeft nog geen bepaald bedrag toegezegd, daar de kwestie nog steeds wordt bestudeerd in Brussel. Dit jaar heeft België niet bijgedra gen aan de hulp aan Indonesië. Minister Malik en ambassadeur Van Ussel bespraken ook de technische hulp die België Indonesië volgend jaar zal verlenen in het kader van het nieuwe Belgische programma voor buitenland se hulpverlening. Begin volgend jaar zal een groep Belgische deskundigen een bezoek bren gen aan Indonesië om projecten te be studeren. LONDEN/PARIJS Op de Londen- se goudmarkt bestond vrijdagmorgen opnieuw algemene vraag. Bij de offi ciële vaststelling kwam de dollarnote ring van het goud op het hoogtepunt van 35,19 7/8 per ounce vergeleken met de prijs van 35,19 3/4 van donderdag. De internationale „goudpool" bleef de markt van goud voorzien en de prijzen handhaafden zich dan ook. Op de Londense wisselmarkt moest het pond opnieuw terrein prijsgeven en daalde de dollarnotering van het pond van 2,4025 tot 2,40115. De Bank van En geland kwam tussenbeide om de daling af te remmen maar de daling heeft tot gevolg gehad dat de goudprijs in pon den sterling op recordhoogte kwam. In Parijs zijn vrijdag op de goudmarkt alle records gebroken; de omzet kwam uit op 94,9 miljoen frank vergeleken met 50,8 miljoen frank donderdag. Die om zetten komen overeen met resp. 14 en 8 ton goud; normaal wordt per dag 400 a 500 kilogram verhandeld. AMSTERDAM Vroom en Drees- mann-Nederland en reis- en passage- bureau Centouri nv hebben overeen stemming bereikt over de overname door Vroom en Dreesmann van een meerderheidsbelang in Centouri. De activiteiten van Centouri, met na me de produktie van vakantiereizen en de verkoop ervan door middel van agenten, zullen normaal worden voort gezet. Vroom en Dreesmann zal op korte termijn een aanvang maken met de ver koop van Centouri-reizen. Door deze transactie worden de af zetmogelijkheden voor Centouri-reizen aanzienlijk verruimd, terwijl met het oog op de te verwachten ontwikkelin gen op het gebied van de luchtvaart en de toeneming van de vakantiereizen nieuwe projecten ter hand kunnen wor den genomen. De leiding van Centouri blijft berus ten bij de huidige directeur, de heer T. Jansen. Zo spoedig mogelijk zal drs. P. P. Kohnstamm, die in opdracht van Vroom en Dreesmann een marktonder zoek inzake vakantiereizen heeft inge steld, tot de directie van Centouri toe treden. PRAAG Andreas Graf Razumov- sky, correspondent van de Frankforter Allgemeine Zeitung, Is uit Tsjecho-Slo- wakije gezet, aldus meldt het persbu reau CTK. Razumovsky werd beschul digd van arbeid, onverenigbaar met de taak van een journalist. BERLIJN Oost-Duitsiand heeft in de eerste elf maanden van dit jaar zijn industriële produktie met 7,6 pet. ver groot iten opzichte van de overeenkom stige periode van vorig jaar, zo heeft de Oostduitse vice-premier, Gerhard Schürer, vrijdag aan de „Volkskam- mer" in Berlijn medegedeeld. De pro- duktiviteit per arbeidsuur is met 8,4 pet. gestegen. Het parlement behandelde in eerste en tweede lezing de wetsontwerpen in zake het economische plan en de be groting voor 1968. Schürer deelde mede, dat de produk tie van de bouwnijverheid met tien pro cent is toegenomen en dat ook het agra rische bedrijfsleven goede resultaten heeft geboekt. Zo bedroeg de stijging bij slachtvee zes procent en bij melk 2,5 procent. Voor 1967 valt volgens de vice-premier voor het nationale inko men een toeneming van 5 a 5,1 pet. te verwachten vergeleken met het gemid delde van 4,9 pet. per jaar voor de pe riode 1964 tot en met 1966. In het economische plan voor 1968 worden de volgende groeicijfers ten op- zi hte van 1967 verwacht: nationaal in komen 5,4 procent, agrarische bruto- produktie 2,7 procent en investeringen tien procent. De arbeidsproduktiviteit in de staats- industrie en de bouwnijverheid zal ten minste zeven procent groter worden. De Oostduitse minister van Finan ciën, Siegfried Böhm, deelde mede, dat de begroting voor?iet in ontvangsten van 58,9 miljard en in uitgaven van 58,8 miljard mark. NEW YORK In 't Amerikaanse weekblad Variety staat, dat de film maatschappij Universal op de pro- duktiekosten van de film „Willem de Veroveraar", tengevolge van de de valuatie van het Britse pond, een miljoen dollar zal besparen. De film wordt opgenomen in En geland en Spanje en zou de duurste film worden die Universal ooit heeft gemaakt. In plaats van tien miljoen zal hij nu nog slechts negen miljoen dollar kosten. Variety, het grootste showbusiness- tijdschrift in Amerika, noemde het een van de meest opzienbarende be sparingen, die een filmmaatschap pij aan de devaluatie te danken heeft gehad. Een functionaris van Universal wilde geen bijzonderheden geven, maar zinspeelde erop dat zijn maat schappij de devaluatie had zien aan komen. ADVERTENTIE Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hele fles f 10,15 gezien het feit dat van de zeven Griekse koningen er vier min of meer voorgoed of voor lange tijd werden weggejaagd, kan men wel stellen dat de Griekse vorsten nu niet direct uitgemunt hebben in politiek inzicht. Zeker, het Griekse volk is wispelturig. Maar vanaf het ogenblik dat de Beier se prins Otto als eerste vorst Athene binnenkwam eri de latere Deense prin sen, die het bewind overnamen, is het Griekse vorstenhuis bezig geweest met zelf te regeren, in plaats van dit aan het volk over te laten. Het is dan ook beslist als een politieke fout aan te merken dat de nu in bal lingschap gegane Griekse koning Con- stantijn II, is overgegaan tot 'n soort staatsgreep, zonder zich vergewist te hebben dat er ook werkelijk enige kana van slagen was en zonder de nodige geheimhouding te betrachten. Reeds een veertien dagen geleden was het In Athene een publiek geheim wat er zou gebeuren en werden de namen van de conspiratoren openlijk in een Zweeds dagbladartikel genoemd. Een dergelijke samenzwering is zo ama teuristisch, dat het voor de kolonels 'n kinderspel moet zijn geweest deze te ontdekken. De nu ex-koning heeft en dat was op zich niet zo gek gezien willen ge bruik maken van de verbitterde stem ming onder de officieren die als gevolg van de Grieks-Turkse overeenkomst Cyprus moesten verlaten. Op zich was deze gekwetste eerzucht van de clandestien daar verblijvende troe- PAPADOPOELOS er op los penleiders al niet zo best. Maar het ergste was, dat blijkbaar alleen de of ficieren en dan nog enkel de hele hoge, enige steun verleenden en het lagere kader en de manschappen niet de min ste neiging vertoonden om te volgen. Er mag nu het kolonels-regime met zoveel nadruk beweert dat er geen bloed is gevloeid wel eens gewezen worden op anders luidende inlichtin gen van Zuidslavische en andere zijde, waarbij wel degelijk sprake is van gevechten.Maar dat men zich van te voren niet had vergewist of er wel enig enthousiasme was voor 'n staats greep, is toch wel een fout van de eerste orde. I7r is ook verwondering over uitge sproken dat de Griekse bevolking niet of nauwelijks gereageerd heeft. Neutrale, onpartijdige toeschouwers hebben dat duidelijk vastgesteld. Het is eigenlijk niet zo verwonderlijk. Ten eerste had de koning voor de staatsgreep van de kolonels in april zelf al eerst Papandreoe over wie men overigens denken mag zo men wil het regeren wel zeer zuur ge maakt. Daarna heeft hij zelf ettelijke malen met de gedachte van een staatsgreep in die tijd gespeeld. Toen dan tenslotte de coup van een an dere zijde kwam, heeft hij zij het mokkend zich bij het kolonelsbe wind neergelegd. Hij liet toe dat het grootste deel van royalistische offi cieren uit het leger werd gezet. Hij ïere: zag zonder openlijk protest toe hoe de vrijheid meer en meer geknot werd; hoe in schijnprocessen de Grieken steeds meer in het nauw gebracht werden; hoe de democratie steeds meer verlaten werd. A Is Constantijn in april zich resoluut verzet had tegen de kolonels, als hij werkelijk zich op de bres gesteld had voor vrijheid en democratie, dan zou hij zonder twijfel het gehele Griekse volk van links tot rechts achter zich gekregen hebben. Nu hij na aanvan kelijk falen, ten halve poogde te ke ren, was het vertrouwen van 't Griek se volk weg. Men vreesde dat de ko lonels-dictatuur zou worden vervan gen door een koninklijke dictatuur en daar voelde men niets voor. Ook hier wreekte zich weer de politieke fout van de koning. Er zijn er die deze fouten niet alleen de thans gevluchte vorst verwijten, maar meer zijn raadgevers. En onder de raadgevers wordt dan veelal genoemd de kwade genius, de koningin-moeder Frederika, vroeger Duits prinses, die graag de rol achter de schermen speel de. Zoiets is echter, gezien de subtili teit, wel nooit te bewijzen. Achter blijft het Griekse volk. Thans overgeleverd aan de kolonels die van hun overwinning niet zullen nala ten profijt te trekken. Nu de toch voor hen blijkbaar als rem werkende pre mier Kollias naar de royalisten is overgegaan, is het laatste hek voor Papadopoelos en de zijnen van de dam. Maar al te zeer kennen wij de wijze van regeren van dictatoren, die vijf jaar in ons eigen land geheerst heb ben. Er zullen ongetwijfeld „rust en orde" heersen en de geheime politie zal daar meer van weten. In het land waar de democratie werd geboren in antieke tijden, zal men voorlopig de vrijheid en de democra tie in de rommelkast zetten.

De Vallei | 1967 | | pagina 5