Kleine duivelse dingen World Press Photo 1967 Rome verlicht voor Kerstmis Kanonrichter in kleur kreeg PAUS ROEPT OP TOT DAG VAN VREDE Prijzenregen voor (Nederlandse) Amerikaan Kinderwerk voor een handig amateur 5 maand geëist tegen Teufel Vandalen worden direct gesnapt ARME MAN WAS SCHATRIJK POLITIE GEWOON ONDER TOONBANK STETHOSCOOP LISTIG GERAFFINEERD ZONN'E-ENERGIE Nederlands fok vee naar Peru Kolendamp maakt slachtoffer mmmm -j z. 16 i>O/ A ROME Fraaie verlichting en .verkeerschaos: het jaar lijks terugkerende beeld van de Eeuwige Stad in Kerst stemming hier vastgelegd op het Spaanse Plein (Piazza d'Espana). Wet alleen niet genoeg om afluisteren te voorkomen Ook al zou het ingediende voorstel 0111 het afluisteren strafbaar te stellen spoedig tot wet worden verheven, dan nog zal daarmee slechts een dijk van papier zijn opgewor pen tegen de vloed die ook ons land met geniepige af luisterapparaatjes overspoelt. Noch het voorhanden heb ben, noch de invoer of het verkopen wordt verboden. Tegen het gebruik is voorlopig alleen de bijzondere opsporingsdienst van de PTT actief. Sinds jaar en dag spoort die met radiografische peilingen gehei me zenders op. Het merendeel van de afluisterapparaten zijn tevens zenders, omdat zij de opgevangen geluiden via de geheime microfoon naar een meest al elders opgestelde bandrecorder door geven. Zenders die voortdurend in de lucht zijn, leveren geen bijzondere moeilijk heden op voor de opsporing. Moeilijker is het met zendertjes die slechts af en toe worden gebruikt. Tot nu toe is het een open vraag of het ooit mogelijk zal zijn de minuscule zenders die wandluizen worden ge noemd via peilingen op te sporen. Zij worden immers heel ongeregeld ge bruikt, terwijl men er zeer mobiel mee is. Juist dat steeds veranderen van plaats maakt het haast onmogelijk deze zendertjes op te sporen. Bij de PTT en Philips worden al eni ge tijd mogelijkheden onderzocht om deze moeilijk te achterhalen afluister apparaten toch op te sporen. Daarbij wordt o.a. gebruik gemaakt van af- weer-apparaten die stiekeme lüistervin- ken zelf gebruiken om gewaarschuwd te worden wanneer in hun buurt nog een andere microfoon is ingeschakeld. Om begrijpelijke redenen is het zoe ken en testen van deze bestrijdingsap- paratuur met een dicht waas van ge heimzinnigheid omgeven. Ook hier tracht „de vijand" mee te luisteen! Voorlopig is deze technische afweer wel het enige wat in voorbereiding is tegen het afluisteren. Hoewel het voor de hand ligt,dat straks ook de politie bij de strijd tegen de luistervink zal worden betrokken, is thans de verwach ting dat dat zal gebeuren in de sfeèr van de algemene opsporingstaak. In kringen van de politie is de alge mene verwachting, dat tegen het afluis teren hoofdzakeLjk op binnengekomen klachten zal worden opgetreden. Ook denkt men, dat de afdeling bijzondere wetten bij de politiekorpsen deze activi teit aan haar omvangrijk en veelsoor tig assortiment toegevoegd zal krijgen. Daarnaast valt enige activiteit te be speuren bij enkele particuliere detecti ve-bureaus, die zich willen gaan specia liseren in de bestrijding van het afluis teren. Ook dat is in navolging van wat zich op dat terrein in Amerika afspeelt, hoewel het afluistereij hier nqg lang niet zulke vormen heeft aangenomen als aan de overkant van de Oceaan, waar deze kanker van de moderne maatschappij grote onrust verwekt. Daar immers is het al heel gewoon dat allerlei firma's een abonnement hebben bij een detectivebureau om hun conferentiekamers waar zakenge heimen worden besproken, elke maand op afluisterapparaten en geheime mi crofoons te laten controleren. Een groot aantal mensen Verdient aan dit elek tronisch zuiveringswerk 'n dikke boter ham. Om er helemaal zeker van te zijn dat bepaalde topgeheimen niet worden afge luisterd, laat men soms in een conferen tiekamer nog een apart geluiddicht ka mertje plaatsen, waarin de heren zich met hun geheimen terugtrekken. Tegenover dit alles staat weer het verschijnsel, dat mensen die afluister apparaten moeten opsporen en verwij deren, zelf weer andere apparaatjes aan- ux-engen. Door dit alles wordt het zaken leven maar ook 't privéleven bespron gen door het wantrouwen. Toch worden ook in Amerika niet al tijd met kwade bedoelingen afluisterap paraten toegepast. Zo had een New Yorks warenhuis microfoons laten ver stoppen onder verschillende toonban ken, met de bedoeling de opmerkingen van de klanten over bepaalde nieuwe artikelen op te vangen. Dë bedrijfslei ding kon dan daaruit weer conclusies trekken, die niet alleen de verkoop ten goede konden komen maar ook de ver betering van kwaliteit en de vergroting van de toepassingsmogelijkheden. De bond van het winkelpersoneel stond echter toch afwijzend tegenover deze stiekeme manier van enqueteren. De bedrijfsleiding ving ook de opmer kingen van de verkoopsters op en dat werd weer gelijkgesteld met het plaat sen van speciale toestelletjes in andere bedrijven waar men sommige emplo yees wilde afluisteren. Over het algemeen zijn de mogelijk heden tot afluisteren groter dan het vergaren van werkelijk belangwekken de gegevens. Een afluisterapparaat in de vorm van een stethoscoop zoals de dokter gebruikt, mag dan een aantrek kelijk stuk speelgoed lijken, de prijs van vier- tot vijfhonderd gulden staat voor de meesten in geen verhouding tot de mogelijkheid om interessante dingen te vernemen. Niettemin is de prijs bijzonder laag voor een zo selectief instrument. Men kan er alles mee horen wat aan de an dere kant van een muur wordt gezegd of aan geluid vvordt geproduceerd wan neer de in het rubber mondstuk aange brachte microfoon tegen de muur wordt gehouden. Het is onaangenaam dat dergelijke apparaatjes gewoon te koop zijn en ook te koop blijven. De nieuwe wet zal daar niet veel tegen doen. Bovendien kan elke handige radio-amateur zelf zijn afluisterapparaatjes in elkaar knutse len met een handjevol condensatoren en nog wat spulletjes. Is hij erg handig dan hoeft zo'n din getje niet groter te zijn dan 'n lucifers doosje. Ook daar zal de nieuwe wet niet veel tegen kunnen doen, als het in bezit hebben van afluisterapparaatjes niet wordt verboden, al is en blijft het in bezit hebben van radiozenders zon der vergunning strafbaar. Het maken van reclame voor afluis terapparatuur wordt wel strafbaar ge steld. Daarmee zal de hinderlijke appa ratuur uit het gezichtsveld verdwijnen van al die onschuldige en brave -bur gers, die nimmer van plan zijn geweest zulke dingen aan te schaffen. Enkelen van hen zouden misschien door die re clame uit pure nieuwsgierigheid tot aan koop van een goedkoop en weinig effec tief dingetje kunnen komen. De echte luistervink (om van spion nen nu maar te zwijgen) die werkelijk uit is op geheimen van anderen, heeft deze reclame niet nodig. Voor hem is het niet moeilijk de wegen en kanalen te vinden waarlangs die apparaten zo wel uit Amerika als uit Duitsland ons land binnenkomen. En invoer en handel worden niet verboden, evenmin het in bezit hebben er van. De strijd tegen het gebruik of liever misbruik, zal bijzonder moeilijk zijn. De apparaatjes worden steeds kleiner, goedkoper en sterker van werking. Ze kunnen listig worden verborgen in een dasspeld, een vulpen of een pakje siga retten dat tijdens een gesprek heel on schuldig op tafel wordt gelegd. De wandluis kan'verborgen zitten in de olijf in het cocktailglas, in de bloem aan het colbert, do ring man een vin ger. Ondanks hun nietige omvang kunnen al deze apparaatjes het gesprek zonder veel bijgeluiden doorseinen naar een bandrecorder, die buiten in een auto staat of in een aangrenzend gebouw. Ondanks de technische ingewikkeld heid van deze toestelletjes, is hun prijs betrekkelijk laag. Nog geraffineerder en groter van werking zijn de rubber pijltjes die met een windbuks of blaaspijp tegen de bui tenmuur of een raam worden gescho ten. Zolang ze daar zitten blijven zij voortdurend alles doorgeven wat er aan de andere kant van de muur of het raam te hore». is. Tot op tien, vijftien kilometer af stand kan men deze geluiden opnemen en op de band vastleggen. Deze instru menten zijn natuurlijk veel duurder. Geen enkel gebouw is voor deze soort afluisterapparatuur meer veilig. Al deze eigenschappen vormen ech ter ook weer het zwakke punt van de ze venijnige pijlen. De permanente werking vergemakkelijkt de opsporing. De opsporingsdienst van de PTT be schikt wel over zulke goed geoutilleer de opsporingsauto's, dat deze zender tjes al worden ontdekt bij het voorbij rijden van de peilwagen. Veel van deze instrumenten worden tegenwoordig gevoed door zonne-ener- gie. Dat wil niet zeggen, dat daarvoor de 'zon moet schijnen. Ook het gewone daglicht zorgt voor het bijladen van de kleine accu's evenals de lichtschiijn van een lantaarn of een bureaulamp. Deze imponerende verfijning van de techniek in deze duivelse apparatuur is afkomstig van de technieken die bij de ruimtevaart worden toegepast. Daaruit zijn ook de machtige luisterko kers voortgekomen, die eruit zien als telelenzen en kanonslopen. Die hoeft men maar uit de verte op een raam te richten om direct alles te kunnen op nemen wat achter dat raam wordt ge zegd. DEN HAAG Maandagmiddag 10 december a.s. zal bij Amster dam aan boord van het vee- schip „Cimbria" de overdra ht plaats hebben van 750 jonge fokrunderen. honderd schapen, honderd varkens en enkele geiten, als eerste van twee verschepingen van een grote vee aankoop van in totaal 1.800 dieren, bestemd voor de ontwikkeling van de veestapel en de zuivelproduktie in Peru. Bij de overdracht zullen onder meer aanwezig zijn de ambassadeur van Peru en de consul-generaal van Peru te Amsterdam. De aankoop is tot stand gekomen i het kader van een samenwerkings overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de inter-Amerikaanse ontwikkelingsbank, de „Banco Inter- americano de Desarollo". Het contract hiervoor werd ontlangs te Lima gete kend. De aan Peru te verstrekken le ning bedraagt een miljoen dollar. Ongeveer tachtig procent van dit be drag zal voor de aankoop van Ne derlands fokvee worden besteed. Met het resterende deel worden in Peru enkele met het project verband houdende voorzieningen getroffen. BERLIJN In ht proces tegen de 24-jarige student en „communard" F. Teufel. heeft de officier van justitie in West-Berlijn vijf maanden gevangenis straf geëist. Volgens de aanklager was niet bewe zen dat Teufel als raddraaier was opge treden bij betogingen tegen de Sjah van Perzië, of dat hij een steen naar de poli tie geworpen had. Wel achtte hij Teufel schuldig aan verstoring van de openbare orde. De aanklager verzocht bij toekenning van de straf het voorarrest niet in minde ring te brengen. Ook stelde hij geen proeftijd. Rentmeester, staffotograaf van het Amerikaanse tijdschrift „Ufe" en van geboorte Nederlander, heeft de twaalfde World Press Photo 1967 ge wonnen met zijn (kleuren)plaat „First housiaste prins Claus die juicht, bij een voetbalwedstrijd tussen journalisten en hofpersoneel. De plaat kreeg als naam „Mijn jongens". Het aantal inzendingen voor de expo sitie World Press Photo (van 11 tot 16 air cavalry tank chief". Een tankcom mandant is bezig met het richten van zijn kanon. Zijn verbeten trekken zijn van vlakbij gefotografeerd. (In de zwart-wit-reproductie is de plaat he laas veel minder sterk Red.) december in het Nederlands Congresge bouw) bedraagd 3272. Van maandag tot en met woensdag is de internationale jury aan het beoordelen geweest. Na drie selecties bleven er zeven foto's over. Een schriftelijke stemming be paalde tenslotte de winnaars. Het juryrapport constateert, dat er in De winnaar zit momenteel in Hong- het algemeen foto s van voldoende kwa- Kong. Het is de bedoeling, dat hij zater- liteit werden ingestuurd. Er waren af- dagmiddag m het Nederlandse Congres- die getuigden van uit_ gebouw in Den Haag gal zijn. om daar m,mende van voortreffelijke de prijs in ontvangst te nemen uit han- ,echnische afwerklng ZMr den van mej. M. M. M. Klompé, minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De prijs bestaat uit soonlijke benadering, maar er waren ook foto's van een zeer matige afwer king. een bedrag van 5000 Duitse Marken. De maakten nog onvoldoen. een camera ter waarde van f 1394.- en van d(, expressieve moge_ een verblijf in het Scheveningse hotel ujkheden van kleurenfoto.s. Daarom Kurhaus van een week voor twee per- wordt volgend prj j$ voor de sonen. De Exploitatie Maatschappij beste artistieke foto in kleur toegekend. Wandelhoofd Schevenineen (FMWS) De jury zou verder graag een categorie zal hem de „Gouden Piertoren van ..personalities" instellen. Portretfoto's Scheveningen" aanbieden. vallen nu (ussen de verschillcnde Dezelfde foto won de eerste prijs in categorieën in. de categorie kleurenfoto's. Het Haagse De internationale jury bestond uit Gemeentebestuur biedt Co Rentmees ter een gouden medaille aan. Tevens Derrick Night uit Engeland, H. Blu- menfeld uit de Verenigde Staten. Karl ontvangt hij een filmcamera. Breyer de Duitse Bondsrepubliek> De eerste prijs in de categorie Foto- d<? 0ostduitser Walter Heiljg de En_ verhalen gaat naar de Westduitser ge,sman Charles de Nederlander Fred Ihrt voor zijn prentenserie „grie- TheQ de Japanner Masaharu, chische KZ-Insel Jaros". Ihrt heeft met de Nederlanders Orre de Jong en Joop een vliegtuig een duikvlucht gemaakt Swart> VasilIy Malyshev uit de USSR over het eiland Jaros om foto's te ma- en de Nüs mkner uit Zweden. De jury ken van de Griekse politieke gevange- beoordeelde foto's van 822 fotografen nen die zich daar in een kamp be vin- ujt 48 janden den. Hij ontsnapte aan zijn achtervol gers en landde later veilig in Italië. In Features wint Georg Munker uit de Duitse bondsrepubliek de eerste prijs met zijn foto „Een orden(tlicher) Mensch", een afbeelding van een ge- moeidelijke man die een onderscheiding omgehangen krijgt. De meest artistie ke foto is „Anderhalf jaar oud, ander half jaar honger" van de Nederlander Gerard Klijn. HHt is een plaat van een klein jongetje met grote vraag-ogen en met een uitgeteerd gezichtje. De beste Nieuwsfoto is van de En gelsman Peter Kingsley. Hij heet „Move to the rear" en stelt voor een transport van Egyptische krijgsgevange nen, dat juist een transport frontsolda ten ontmoet. Een bijna loodrecht op het water staande kano werd gefotografeerd door de Engelsman Stewart Fraser. Hij noemde deze prent „Aquabatics" en won er de eerste prijs in de categorie Sport mee. Ook de „zilveren camera", de prijs voor de beste Hollandse foto, wordt weer uitgereikt. Hij gaat naar H. E. Vereecken voor een foto van een ent- ETTEN LEUR In Etten-Leur heeft zich gisteren een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Toen vrij dagmiddag een op bezoek komend fa milielid zich toegang tot de gesloten wo ning aan de A. M. de Jongstraat had verschaft, bleek de 65-jarige H. J. van Oers reeds te zijn overleden. Zijn 57- jarige echtgenote, mevrouw Van Oers- Hendrikx. werd in allerijl overgebracht naar het Sint Ignatiusziekenhuis in Bre da. Haar toestand is zorgwekkend. LIVERPOOL In Liverpool is een nieuw openbaar toilet in gebruik ge steld, waarin vandalen zich niet meer kunnen uitleven. Het is voorzien van een infra-rode installatie, die een sirene in werking stelt zodra schade wordt aangericht. Het toilet, dat een bedrag van 3000 pond sterling heeft gekost, is ook uitge rust met een onverwoestbare outillage. Voorts heeft het zwarte tegels om het de auteurs van „schuttingliteratuur" bijkans onmogelijk te maken hun „in spiraties" de vrije loop te laten. V ATI K A AN STAD Paus Paulus VI heeft de katholieken en alle anderen „die van goede wil zijn" aangespoord de eerste dag van ieder kalenderjaar te beschouwen als „dag van de vrede". Paus Paulus sprak opnieuw de vrees uit dat de conflicten in de wereld zou den kunnen leiden tot een kernoorlog. De Paus schreef niet in zoveel woor den over Viëtnam. In vorige jaren heeft hij omstreeks deze tijd wel opgeroepen tot vrede in Viëtnam. Het was overigens toch wel duide lijk dat Viëtnam nog steeds de grootste plaats in zijn gedachten inneemt. Het uit zeven bladzijden bestaande schrijven heeft niet de officiële vorm van een schrijven aan de bisschoppen in de wereld en werd ook niet als een Motu Proprio (eigen initiatief van de Paus) gekenmerkt, welke vorm deze rondschrijvens meestal hebben. Het Va- ticaan noemde het slechts een bood schap. De Paus zinspeelde duidelijk op wat wel een „hippie"-houding wordt ge noemd ten opzichte van de dienstplicht en zei: „Het is te hopen dat de verheer lijking van het vredesideaal, niet de laf heid aanmoedigt van hen die vrezen dat het hun plicht zal worden hun leven te geven voor hun vaderland en voor hun eigen broeders, wanneer die gewikkeld zijn in de verdediging van het recht en de vrijheid, want zij zijn het die willen vluchten voor hun verantwoordelijkheid en de gevaren die noodzakelijkerwijze vastzitten aan de vervulling van zulke grote pliehten en zulke edelmoedige hel dendaden." „Vrede", voegde hij hieraan toe, „is noch een pacifisme en verbergt geen la ge en vadsige levensopvatting, maar be hoort tot de hoogste en meest univer- sel waarden van het leven, zoals waar heid, recht, vrijheid en liefde". Hij verwierp nationalistische wedlo pen, bewapening, revolutionaire provo caties, rassenhaat en wraakzucht als een „voorspel tot oorlog". ROME Als honderdvoudige llre- miljonaire ontpopte zich gisteren na zijn dood de in „armelijke omstandigheden" levende Atillio Masinari te Salerno. De 73-jarige Masinari is in het week einde gestorven aan ernstige brandwon den die hij opgelopen had doordat zijn kleren in brand waren geraakt terwijl hij met vuur bezig was. Bij een onderzoek van zijn armoedi ge woonruimte bleek, dat de oude fa belachtig rijk was. Onder zijn stroma tras vond men een spaarboekje met meer dan een half miljoen lire en aan delen en obligaties ter waarde van en kele miljoenen. Daarenboven blijkt, dat Masinari eigenaar was van zes winkels en vier huizen. Zijn vermogen wordt al les bij elkaar op 100 miljoen lire (600.000 gulden) geschat. Dit alles erft nu een schoonzuster van de man in Pa- via.

De Vallei | 1967 | | pagina 6