Mr. Meyers had celibaatsplicht juridisch willen benaderen evoluon LLEN Algra heeft er geen waardering voor Weinig nieuwe kritiek op beleid van Roolvink anders dan andere calcar-jenever Nieuwe mogelijkheid in de strijd tegen astma: lagedruk-klimaatkamer Hoe staat het met uw geheugen? VIEUX ChevalMorin Officiaal van bisdom Den Bosch inoet nu zelf wegens trouwplannen heengaan Britse Rijnleger kleiner George Romney in Rusland constante kwaliteit Ademproef heeft succes Senator kreeg f 300 boete Soglo ontsnapt aan huisarrest eindhoven Sergeant krijgt voor mishandelen maand detentie Nieuwe aardschok in Debar Spionage-vonnis in Noorwegen MISVERSTAND „LATEN RIJPEN" Zui<l-Afrika koopt wapens in Frankrijk Kardinaal Spellman legateerde bezit aan opvolger Surcéanee voor NTC voorlopig SENATOR BOETES' STEM TEGEN BEGROTINGSHOOFDSTUK TWEE KEER jlprüf LOONBELEID SCHERP TOEZIEN Adenauers huis nationaal monument ERECODE REDENEN Eén op zeventien au toinobi lis ten in overtreding bij verkeerscontrole ragina 13 WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 ADVERTENTIE DEN BOSCH Mr. drs. L. C. M. Meyers geeft als eerste Nederlandse priester een zeer hoge kerkelijke functie op, omdat hij de kerkelijke plicht van het celibaat niet langer kan of wil gehoorzamen. Hij wil tussen Kerstmis en Nieuwjaar in het huwelijk treden. Het opmerkelijke is, dat mr. Meyers twee jaar lang als de hoogste kerkelijke jurist in het bisdom Den Bosch dage lijks moest praten met priesters, die hun ambt voor het huwelijk wilden op geven. ADVERTENTIE Zelfc het antwoord op deze vraag vindt u in het Evoluon. De „Memo-test" geeft aan of u snel kunt waarnemen en onthouden. Vlak er naast staat een toestel waarmee u zelf kunt vaststellen of u kleuren op de juiste wijze ziet. Veel van zulke Interessante en vernuftige 'zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iódereen tot een belevenis. Toegang f 1- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant le Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten In 1966 gesticht door Philips. LONDEN De raad van de West- europese Unie (WEU) heeft zyn goed keuring gehecht aan de Britse plannen om meer dan 5.000 man aan het Rijn- leger te onttrekken. De troepen zullen in het eerste kwartaal van 1968 worden teruggetrokken. Een en ander volgt op een besluit van de ministers van Buitenlandse Za ken die verleden week tijdens de NA- VO-conferentie bijeen zijn geweest in Brussel. De troepen die zullen worden terug getrokken zijn een brigade-eenheid en een helikoptersquadron, waarbij 5500 man zijn ingedeeld. Het Rijnleger zal na de operatie een sterkte hebben van ongeveer 45.000 man. Het basisakkoord omtrent de troe penvermindering werd dit voorjaar be reikt na Brits-Amerikaans-Westduits overleg. Een en ander was noodzake lijk, omdat West-Duitsland de kosten aan Duits geld van het Rijnleger niet op zich kan nemen. Engeland heeft van tevoren gewaar schuwd, dat terugtrekking van troepen in verband met de economische toe standen, onvermijdelijk zou zijn, ten zij de valutakosten van het Rijnleger geheel zouden worden gedekt door West-Duitsland. Een en ander werd bekend gemaakt door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Ver. Staten zullen de komende maanden hun troepen in West-Duits land eveneens inkrimpen met 35.000 man. DEN HAAG Een maand militaire detentie luidde gisteren de uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag tegen de 22-jarige beroeps sergeant N. A. V. uit Rüswfjk. De ad vocaat-fiscaal had deze straf ook ge- eist. De sergeant had in mei, toen hij nog korporaal was, tijdens een oefening ge probeerd „gevangen genomen" militai ren aan het praten te krijgen door de blote, rug van één van hen te bewerken met een brandende sigaret. De Krijgsraad had de sergeant tot een week voorwaardelijk en tot een boete van honderd gulden veroordeeld. De auditeur-militair, die twee weken gevangenisstraf en voorwaardelijk ont slag uit de dienst had geëist, was van het vonnis van de Krijgsraad in appèl gegaan. DEBAR Een hevige aardschok heeft gisteren Debar in Zuidslavië ge troffen. Niemand werd gewond. De inwoners van het stadje vluchtten In paniek de straten op. Op 30 novem ber was Debar geteisterd door een zwa re aardbeving die aan elf mensen het leven kostte. OSLO Een rechtbank in Bodo heft de 37-jarige Sverre Ingebricht Selmer Nilsen wegens spionage voor de Sovjet- Unie tot IV2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij is schuldig bevonden aan het uitleveren van militaire geheimen. Hij werd met zijn broer en 'n zwager, alsmede een vierde man, in het voor jaar bij de Russische grens gearres teerd. Priester Meyers zegt: „Ik had graag gehad dat deze zaak zich in stilte had kunnen ontwikkelen. De kerk bevindt zich nog in een rijpingsproces. Mijn kwestie had een proef kunnen zijn". Het blijkt dat mr. Meyers een funda mentele juridische benadering van de plicht tot celibaat voor priesters had willen ondernemen. Pater Biemans, secretaris van mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, vertelde dat mr. Meyers met mgr. Bluyssen van mening verschilde over de vraag of een priester die trouwt de functie van officiaal kan blijven ver vullen. In het geschreven kerkelijk recht is deze functie voorbehouden aan een priester. Mr. Meyers: „De vraag is alleen of ik geen priester meer kan zijn als ik trouw. Zouden huwelijk en priester schap kerkelijk-juridisch verenigbaar zijn, dan kan ik als getrouwd priester officiaal blijven". In de laatste tijd verkeren vele ker kelijke juristen in twijfel over de vraag of het celibaat per definitie aan het priesterschap is verbonden. Deze plicht berust tot nu toe op een pauselijke uit spraak in de Middeleeuwen, maar men is 't er nog niet over eens of deze uit spraak juridisch verbintenis schept. Wel is in het kerkelijk recht opgeno men, dat een bisschoppelijk officiaal een praktizerend priester dient te zijn. De officiaal is de president van een bis schoppelijke rechtbank. Hij moet met een college van vijf priester-rechters beslissen in kerk-rechtelijke geschillen. Tevens moet de officiaal beslissen of het aanvragen van een nietigheidsver klaring voor een kerkelijk gesloten hu welijk aan de pauselijke rechtbank moet. worden voorgelegd: Roothaerts boek „Dokter Vlimmen", speelde zich af voor de bisschoppelijke rechtbank van Den Bosch. Tenslotte moet de officiaal verzoeken van priesters 01. uit hun ambt te wor den ontheven aan Rome voorleggen. Zijn functie is vooral in de laatste zin in het pastorale vlak komen te liggen: hij poogt eerst contact met de betrok ken priesters te krijgen. In overleg met mgr. Bluyssen zou mr. Meyers zijn zaak eerst bespreken met enkele vertrouwensmannen alvo rens een beslissing te nemen. PATER BIEMANS zegt: „Er is toen een misverstand ontstaan. Mgr. Bluys sen bedoelde een gesprek in zeer be perkte kring. Mr. Meyers meende dat hij een soort enquête kon houden". Mr. Meyers: „Ik heb op 20 novem ber aan negentien collega's de mees ten waren deken een brief geschre ven, waarin ik hun oordeel vroeg. De reacties varieerden van scherp afwij zend tot zeer bemoedigend. Door eer. indiscretie is deze kwestie toen in de publiciteit gekomen. Dit heeft mgr. Bluyssen genoopt mij te ver zoeken om ontslag als officiaal aan te vragen". Mr. Meyers \/erd in 1929 in Eindho ven geboren. Hij studeerde van 1956 tot 1959 kerkelijk recht te Rome en van 1959 tot 1963 Nederlands burgerlijk recht te Nijmegen. Voordat hij rechten ging studeren was hij twee jaar kape laan in Deurne. Over de naaste toekomst wil mr. Meyers niet praten. „Deze zaak is nog in ontwikkeling en wij moeten de kans hebben om deze zaak rustig te laten rijpen". PATER BIEMANS zegt: „In de laat ste tijd is er veel begrip gekomen voor priesters die hun ambt opgeven, vooral voor hun verder maatschappelijk le ven. Onlangs nog heeft mgr. Bluyssen hierover een artikel geschreven in het priesterblad van zijn bisdom. „Als hun functie nie per definitie met het pries terschap is verbonden bijvoorbeeld bij leraren worden zij zoveel moge lijk als niet-priester in hun functie ge handhaafd". „Zoals de meningen tot nu toe zijn", zo besluit pater Biemans, „zal mr. Meyers niet als officiaal kunnen wor den gehandhaafd na zijn huwelijk. Wij hopen echter van harte dat in ons bis dom voor hem een passende functie kan worden gevonden, zodat zijn grote geestelijke gaven voor het bisdom niet verloren zullen gaan". JOHANNESBURG Zuid-Afrika zal grote hoeveelheden wapens gaan kopen in Frankrijk en mogelijk in andere lan den. Dat deelde de Zuidafrikaanse minister van defensie, Pieter Botha, gisteren mee naar aanleiding van de Britse beslissing om het embargo op de levering van wapens aan Zuid-Afrika te laten voortduren. „We hadden dit besluit al verwacht", zei Botha „en daarom hebben we al onderzeeërs besteld in Frankrijk." Sinds de instelling in 1964 van het Britse embargo had Zuid-Afrika al naar andere wapenleveranciers uitgekeken. Het vond die in de eerste plaats in Frankrijk. In Frankrijk worden onderzeeërs van het type Daphne gebouwd voor Zuid- Afrika, terwijl de Zuidafrikaanse lucht macht al eerder werd uitgerust met straaljagers van het type Mirage. NEW YORK De Amerikaanse kar dinaal Spellman heeft in zijn testament bepaald dat zijn hele bezit, dat wordt geschat op dertigduizend dollar (105.000 gulden), voor zijn opvolger is. Deze moet het als aartsbisschop van New York gebruiken voor zijn bisdom. Het testament is gedateerd op 30 april 1960. Francis kardinaal Spellman over leed op 2 december op 78-jarige leef tijd na een beroerte. Zijn opvolger is nog niet bekend. De naast familieleden van de kardinaal twee broers en twee zusters leggen zich bij de laatste wilsbeschikking neer. échte hollandse cognac met een frans karakter 11,40 per liter POLLEN - ook hét merk voor vruchten - brandewijnen van vers fruit. Vraag het de vakman: uw slijter wijnhandelaar. MOSKOU. De Amerikaanse gou verneur van Michigan, George Romney heeft over Viëtnam, het Midden-Oosten en andere onderwerpen van gedachten gewisseld met de Russische premier Alexei Kosvgin gedurende een onder houd van twee uur en 10 minuten dat dinsdag in het Kremlin plaatshad. Romney weigerde over het onderhoud tegenover «de pers nadere mededelingen te doen. Wel zei hij, dat ook de contro le op de bewapening en de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ter sprake zijn gekomen. Romney zei dat Kosygin „in tijd en openhartigheid" gul geweest was. Hij toonde zich tevreden over zijn verblijf in Rusland dat twee dagen zal duren. Op de vraag of hij nog andere Russi sche leiders zou ontmoeten antwoordde Romney „ik heb geen plannen". Een verslaggever vroeg wie tijdens het onderhoud het meest aan het woord geweest was. „Ik heb mij in principe aan de bena dering gehouden die ik voor mijn reis heb uiteengezet. Ik kom om te luiste ren meer dan om te praten. Mijn doel is de standpunten te vernemen van de mensen die ik spreek". TILBURG De rechtbank in Breda heeft voorlopige surséance van beta ling verleend aan de Nederlandse Tex tiel Combinatie in Tilburg. Het bedrijf dat gesloten wordt en 430 mensen moet ontslaan, heeft een schuld van bijna anderhalf miljoen gulden. Tot bewindvoerder werd benoemd mr. P. K. van Ginneken in Tilburg. De krediteurenvergadering werd bepaald op 22 maart 1968. De voorraad die in het bedrijf aan wezig is, wordt geschat op 4.5 miljoen gulden. Er is een debiteurenpost van 1,5 miljoen gulden. DEN HAAG De 44-jarige heer O. M. Boetes probeerde vorige week als frac tielid van de PSP in de Eerste Kamer een politiek-staatkundig nieuwtje; hy stemde tegen het tweede hoofdstuk van de begroting, waarin onder meer zyn opgenomen de uitgaven voor de Eerste Kamer, voor de Raad van State en voor de Kanselary van de Nederlandse Ridderorden. De twee eerste colleges achtte de heer Boetes overbodig en de Kanselarij vond hy een oord van hinderlijke geldverspilling. „Het geld voor deze colleges kunnen we beter aan wat anders besteden", zo zei de heer Boetes. Nauwelijks had de heer Boetes zijn plan om tegen deze begroting te stem men wereldkundig gemaakt of het Eer ste Kamer-lid voor de ARP, de heer H. Algra repte zich voorzover men zich uiteraard in de Eerste Kamer kan en mag reppen naar het spreekge stoelte en deze 71-jarige senator sprak vermanend: „Ik begrijp het standpunt van de heer Boetes niet, want de regering is vol gens de Grondwet verplicht deze be groting in te dienen. Als de heer Boe tes tegenstemt, schendt hij de belofte, die hij als Kamerlid heeft afgelegd om de Grondwet te eerbiedigen". Nu staat de heer Boetes in zijn twij fel aan het nut van de door hem ver oordeelde instituten niet alleen: de Raad van State is oorspronkelijk een adviescollege aan de landvoogdes ge weest en hij stamt dus nog van voor de Tachtigjarige Oorlog. De Eerste Kamer werd na 1815 honend „la ménagerie du roi" genoemd de huishouding van de koning. En een bezadigd politicus als dr. W. Drees heeft in een nog niet zo erg ver verleden manhaftig maar ver geefs gepoogd de Kanselarij van de Ne derlandse Ridderorden uit haar Middel eeuws isolement te lokken. In de plechtige fractiekamer voor de A.R. in het Eerste Kamergebouw zegt de heer Algra dat hij zich heeft verzet tegen de manier waarop de heer Boe tes het begrotingsrecht heeft gehan teerd. Nu is het begrotingsrecht een van de belangrijkste steunpilaren van 'n parle mentaire democratie. Verwerpt de volksvertegenwoordiging eert begroting, dat ontneemt zij de minister in kwestie het recht om geld uit te geven. Er zijn nogal wat politieke hoog standjes uitgehaald in de vaderlandse geschiedenis voordat dit recht stevig bij de volksvertegenwoordiging lag veran kerd. In 1839 werd voor het eerst een poging gedaan om het begrotingsrecht te verwerven: de volksvertegenwoordi ging stemde twee begrotingen af. Het duurde tot 1868 voordat de koning en zijn ministers deze macht van het parlement erkenden: eind 1867 verwierp de Tweede Kamer de begroting van buitenlandse zaken. Koning Willem III ontbond de Kamer, maar de nieuw-ge- kozen Kamer verwierp op 28 april 1868 ten tweede male de begroting van bui tenlandse zaken. Koning en minister overwogen de Kamer ten tweede male naar huis te zenden, maar toen grepen twaalf hoofd- DEN HAAG De Tweede Kamer had gistermiddag weinig nieuwe kritiek op het sociale beleid van minister Roolvink. Allerwegen wilde men wel dat de „mi nimumlijders" reeds op 1 januari een tegemoetkoming voor de stygende kosten van levensonderhoud in plaats van op 1 juli. ADVERTENTIE caballero ^Toneelspeelster en TV-actrice Sigrid Koetse 25 STUKS f 1.50- EEN LAURENS PRODUKT De socialist mr. T. J. A. M. van Lier dreigde hierover met dezelfde motie, die hij 's ochtends tijdens de openbare commissievergadering had ingetrokken. De heer H. Kikkert (CH) meende dat zo'n compensatie het vrije loonbeleid niet zou doorkruisen. De anti-revolu tionair J. Boersma sputterde tegen de aanvrage van minister Roolvink aan de SER voor een geleidelijke afbraak van de kinderbijslag voor het eerste kind. Hij pleitte voor een BUB (een Baby Uitzet Bijslag). De meeste sprekers waren niet zo enthousiast over het vrije loonbeleid. „Zullen de arbeiders het nemen dat ze, omdat ze in verschillende bedrijfstak ken werken, dezelfde arbeid tegen ver schillende beloning moeten verrichten", vroeg de heer Kikkert zich af. Nog maals werd aangedrongen op een stu die over de inkomenspolitiek. De liberaal mr. J. G. Rietkerk vond het moment voor de vrije lonen niet zo slecht. De KVP-er drs. P. J. J. Janssen had ook niet zoveel bezwaar tegen vrije loonpolitiek, hoewel hij, evenals mr. Van Lier, moest erkennen dat het loon beleid de regering een mogelijkheid ontneemt om de economie in toom te houden. Verscheidene sprekers vroegen de heer Roolvink er nauwlettend op toe te zien dat het met de lonen niet uit de hand gaat lopen. Mr. Van Lier vroeg zich nog af: „Zullen de grootste loon- zondaars, als er inderdaad een loon stop moet komen, de volle buit houden en moeten zij die later aan de beurt zijn, dan boeten?" De Kamer was blij, dat het volgens de laatste cijfers met de werkgelegen heid iets beter gaat, hoewel, zo zei de heer Kikkert, een stijging van de werk loosheid in het noorden met zestien pro cent toch wel een somber cijfer is. BONN De familie van wijlen Bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland heeft 't huis van Ade nauer te Rhöndorf, bij Bonn aan de re gering overgedragen, om als nationaal monument te dienen. Dit heeft het Duilse ministerie van Binnenlandse Za ken bekendgemaakt. Krachtens een in Rhöndorf getekende overeenkomst zijn bij de overdracht ook veel meubilair, talloze manuscrip ten en de bekende rozentuin inbegre pen, waarin dr. Adenauer vaak placht te vertoeven. Geref. Kerken Bedankt voor Beverwijk (vac. J. Knol): G. v. d. Veere te Hardegarijp; voor Warffum: J. H. Meyer te Meliskerke. leraren en een commissie uit de Eerste Kamer in. De koning boog het hoofd en stuurde op 3 juni 1868 zijn ministers naar huis. Erkent de heer Algra dit begro tingsrecht en deze begrotingsmacht voor de volksvertegenwoordiging dan niet? De heer Algra stamt van het Friese platteland. Innerlijk en uiterlijk is hij het schoolvoorbeeld van de standvasti ge vaderlander die gestreng waakt over de erfenis der vaad'ren zonder uiterlijk enige emotie te laten blijken. Hij toornt bij tijden tegen moderne schrijvers als Wolkers en Van 't Reve. Hij is voor zondagsrust en tegen beatfestijnen. Zijn antwoord is afgerond: „Het ver werpen van begrotingen om redenen bui ten de begroting gelegen, moet worden afgekeurd". Het is de tekst van één der artikelen uit het allereerste beginselprogramma van de Anti-Revolutionaire Partij, dat in 1879 werd opgesteld. Later in het ge sprek verruimt de heer Algra deze regel die overigens thans niet meer in het programma van de A.R.P. staat: „Het verwerpen van begrotingen is behoor lijk als men de inhoud van de begro ting of het beleid afkeurt". Toch blijft het een wat onzekere zaak, want weer wat later zegt de heer Al gra: „Als de volksvertegenwoordiging tegen het beleid van een minister is, kan zij een motie van wantrouwen in dienen. De minister moet dan gaan'. Een minister kan een motie naast zich neerleggen. Onlangs heeft minister Luns nog de Viëtnam-motie naast zich neergelegd. „Dat was geen motie van wantrouwen een motie van wantrouwen kan geen enkele minister negeren. Bovendien kan de Tweede Kamer het salaris van de minister met één gulden verlagen dat staat gelijk met een motie van wan trouwen". Stelt u zich het denkbeeldige ge val voor dat de volksvertegenwoordi ging zich niet kan verenigen met de op vattingen van minister Luns over parle mentaire democratie. Mag zij dan vol gens u de begroting van buitenlandse zaken afstemmen? „Dat acht ik onjuist. Zij moet dan met een motie komen. Anders krijgen we weer wat de vorige eeuw her haaldelijk voorkwam dat het parle ment een minister wegstemt omdat hij als mens niet in de smaak valt. De En gelsen hebben daar een erecode voor: Measures, not men (vrij vertaald: het beleid, niet de man moet moet worden beoordeeld). Er zijn dus drie redenen om een be groting te verwerpen, waarvan de heer Algra alleen de eerste van harte, de tweede met enige schroom aanvaardt en de derde afwijst: vanv/ege de zake lijke inhoud, vanwege het beleid van de bewindsman, vanwege de persoon van de minister. De heer Boetes heeft vorige week een vierde reden gevonden: hij verwierp een begroting omdat de instituten die de begroting moest bekostigen, hem niet bevielen. In de serene rust van het Eerste Ka mers-gebouw, waar plechtige, voorzich tige en veelal bejaarde heren de intie me zithoekj es in de ruime hallen vullen als in een klassieke Engelse club, komt de heer Algra tot rondere woorden dan de vorige week: „Het was een nieuwtje van de heer Boetes, maar een volstrekt dwaas nieuwtje". LONDEN De Britse regering heel'l met haar nieuwe wet ter beperking van het rijden onder invloed, krachtens welke automobilisten aan ademproeven worden onderworpen, een opvallend succes geboekt: het aantal verkeers slachtoffers is de eerste maand dat zij van kracht was met twaalf procent ge daald. De Britse minister van Vervoer, me vrouw Barbara Castle, deelde op een persconferentie mee, dat Engeland als het zo doorgaat jaarlijks 12.000 ver keersdoden minder te betreuren zal hebben. In oktober jl. vielen er op de weg in totaal 30.995 slachtoffers verge leken met 35.120 in oktober vorig jaar. De vermindering van het aantal doden en zwaargewonden bedroeg veertien procent. De nieuwe Breathanatyser-wet werd op 9 oktober van kracht, de datum waarop de sterke daling van het aantal verkeersslachtoffers begon. AMSTERDAM Uit de resultaten van dc landelijke verkeerscontrole ia de nacht van 16 op 17 december tussen elf en twee uur is gebleken, dat 1 op de 17 automobilisten In over treding was. Ruim 800 man rijks- en gemeentepo litie hebben in nagenoeg het hele land (Overijssel, Rotterdam en Limburg uit gezonderd) op circa 160 controleposten een kleine 17000 automobilisten ge controleerd op het gebruik van alco hol bij snelverkeer. Deze actie van de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC) was een voorproefje van de grote landelijke ac tie, die in de meeste steden van ons land wordt gehouden in de periode van 23 december tot 2 januari. In totaal werden 42 automobilisten aangehouden, omdat ze onder invloed van alcohol verkeerden, terwijl een even groot aantal nog juist voor het in de auto stapoen in vele gevallen na een bezoek aan een café een rijver bod kon worden opgelegd. Bovendien werden in 836 gevallen andere overtre dingen geconstateerd, zoals defecte ver lichting, slechte autobanden, het niet in orde of bij zich hebben van de auto papieren en technische gebreken (een auto kon direct naar de sloop). In Gelderland werden 2384 motor voertuigen door in totaal 119 contro leurs aangehouden: drie automobilis ten kregen een rijverbod, vier hadden te diep in het glaasje gekeken en 67 vielen in de categorie „andere over tredingen". AMSTERDAM De rechtbank in Alkmaar heeft gistermorgen het Eerste- Kamerlid O. M. Boetes (pac. soc.) ver oordeeld tot een boete van driehonderd gulden. De officier van justitie had een boete van tweeduizend gulden geëist wegens het in vredestijd bevorderen van desertie. De heer Boetes had van 17 april tot 22 mei een twintigjarige militair ge huisvest die uit zijn legeronderdeel ln Den Bosch was gedeserteerd. COTONOU (Dahomey) Generaal Christophe Soglo, die zondag bij een onbloedige staatsgreep ten val werd gebracht, heeft onderdak gezocht in de Franse ambassade. De 58-jarige generaal ontsnapte aan huisarrest, door eerst de Amerikaanse ambassade binnen te wippen die naast zijn villa staat. Soglo nam zijn in Frankrijk geboren vrouw met zich mee. Het regime van twee jaar van Soglo werd omver geworpen door een groep jonge officieren onder leiding van ma joor Maurice Koeandete. Soglo was zelf in 1965 eveneens door een onbloedige staatsgreep aan de macht gekomen. ADVERTENTIE ROTTERDAM In de kelder van het Havenziekenhuis in Rotterdam staat een nieuwe mogelykheid in de stryd tegen astma, een van de ernstige volksziekten. Het is een lage-druk klimaatkamer, ontwikkeld door de biometereoloog dr. S. W. Tromp uit Oegstgeest. Ter behandeling van patiënten kunnen in die kamer meteorologische verschijnselen worden nagebootst, zoals die tot zesduizend meter hoogte in de bergen bestaan. Acht patiënten kunnen tegelyk worden behandeld. Volgens dr. Tromp zijn de laatste zes en een half jaar al veel resultaten be reikt. Soms, zegt hij, heb ik na langdu rige behandeling kunnen spreken van volledige genezing. Vooral jonge pa tiënten reageren zeer goed op de be handeling. Tijdens het verblijf op de kunstmatig grote hoogte voelen de pa tiënten zich erg prettig. Belangrijker is, dat de verbeteringen kunnen worden aangetoond. Van suggestie zou geen sprake zijn. Dr. Tromp, die geen medicijnen heeft gestudeerd, acht voor het genezen van jonge kinderen zestig tot honderd be handelingen van een uur nodig. De pa tiënten worden tevoren nauwkeurig door anderen onderzocht (longfoto's, elektrocardiogram, bloedonderzoek). Volgens dr. Tromp is de klimaatka mer ook met succes toe te passen voor patiënten met kinkhoest, moeilijk te ge nezen allergische aandoeningen of ec zeem of lijders aan bepaalde vormen van reuma. Dank zij de klimaatkamer krijgt de patiënt een grote weerstand tegen de gevolgen van weersverande ringen. De klimaatkamer van dr. Tromp heeft een koelaggregaat met een tem- peratuurbereik van twee tot 45 graden Celsius. De relatieve vochtigheid kan schommelen van dertig tot honderd procent. Via een speciale kabel is het doorlopend mogelijk te controleren hoe het hart van de patiënt op het verblijf in de kamer reageert. Ultraviolette lampen bootsen het ultraviolette spec trum na van zeeniveau en van twee duizend meter hoogte. Door een sluis kunnen zonodig urine en bloedmonsters worden doorgegeven. Rechtstreeks con tact met de patiënten is mogelijk via een telefoontoestel. De patiënten blijven telkens een uur op grote hoogte (twee- tot vijfduizend meter). Om het verblijf in de drie me ter lange en 1.60 meter brede cilinder te bekorten kunnen zij praten of lezen. Zij ondergaan de behandeling gekleed. Vaak is nog een deken nodig om hen te gen de lage temperatuur te bescher men. De hoogte wisselt met de aard van de ziekte. Patiënten met zuiver bronchiale astma kunnen op een nage bootste hoogte van 2500 meter of hoger blijven. Dr. Tromp heeft het onderzoek sa men met zijn assistente mejuffrouw J. Bouwma uit Oegstgeest verricht. Tot nu toe heeft het in Nederland weinig aan dacht getrokken. Zijn behandeling valt niet onder de verstrekkingen van het ziekenfonds. Dit heeft tot gevolg, dat dr. Tromp zijn werk gratis doet. In fi nancieel opzicht wordt hij geholpen door Amerikaanse bronnen.

De Vallei | 1967 | | pagina 13