Heren gingen naar Noorwegen Bouw Olympisch Stadion in Miinchen begint volgend jaar ....en dames naar Davos GVAV vroeg KNVB om bemiddeling Panters-dames favoriet tegen WA KNVB installeerde 14 nieuwe arbiters Damclub DWS stevent recht op de kampioenstitel af Nederlander jurylid Olymoische dressuur Jan Huppen in Moskou verslagen Jan Boekestein mag niet meer voetballen Deelnemers aan j'eugd-schaaktoernooi Tom Okker weer ronde verder Mutaties in groepen Hoogoventoernooi Jeugdrecord 100 m zwemmen verbeterd DOK maakte goede beurt in Rheden Meer dan een miljard Mark nodig In controverse met Ajax Billie Jean King weer nummer een Oberwiesenfeld Pagina I» WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 SCHIPHOL Onder leiding van coach Wira de Graaf is dinsdagochtend de Nederlandse kernploeg van „Schip hol" naar Oslo vertrokken om in Fage- nes 14 dagen te gaan trainen. Nestor van de uit 7 rijders samengestelde ploeg is Kees Verkerk (25), benjamin is Arie Eriks (20). De overigen zijn Ne derlands nieuwe kampioen Ard Schenk. Peter Nottet, de wegens zyn verras sende zege op de 10 km aan de ploeg toegevoegde wielrenner-schaatsenrijder Jan Bols (door Kees Verkerk meteen al „Lucas" gedoopt), Karei te Winkel en Jorrit Jorritsma. Voor het eerst in vele jaren ontbrak Rudie Liebrechts. De ploeg zal dus zowel Kerstmis als nieuwjaar in Noorwegen doorbrengen en beginnen aan de training op het Noorse ijs, waar over ruim een maand de Europese kampioenschappen zullen worden verreden. Tussen de training door staan voor het kerst- en voor 't nieuwjaarsweek- einde 2 wedstrijden op het programma, waaraan onze landgenoten zullen deel- BRUSSEL De Nederlander Jaap Pot is door de Internationale Hippische Federatie (FEI) aangewezen om als jurylid op te treden tijdens de dres- suurwedstrijden op de Olympische Spe len, die volgend jaar in Mexico worden gehouden..Tijdens de jaarlijkse bijeen komst van de FEI, die in Brussel werd gehouden, zijn naast Pot, zelf oud-dres suurruiter, ook de Nieuwzeelander Simpson en de Fransman Margot aan gewezen als jurylid bij de dressuur- wedstrijden. Bij het springen vormen de heren Bruni (It), Clave (Fr) en Baz (Mex) de jury. nemen. Op donderdag 4 januari keert de hele ploeg naar „Schiphol" terug voor de landenwedstrijd met Noorwe gen, die voor 6 en 7 januari in Deven ter op het programma staat. Daarna gaan de rijders terug naar Noorwegen en hebben dan 3 weken de tijd om zich voor te bereiden op het Europese kam pioenschap in Oslo. De foto werd kort voor het vertrek genomen. Achter het stuur van de auto coach Wim de Graaf. MÜNCHEN Natuurlijk, eerst staan voor volgend jaar de Olympische Win terspelen in Grenoble en de Olympische krachtmeting in Mexico op het program ma. In West-Duitsland wordt echter al druk geconfereerd over de Olympische Spelen die in 1972 in München zullen worden gehouden. Gestreefd wordt naar een grootse manifestatie, waarbij niet alleen de sport, doch ook de kunst in het mid delpunt van de belangstelling komt te staan. Het voor dit doel in het leven ge roepen culturele comité heeft bijvoorbeeld reeds de medewerking verkregen van de wereldberoemde dirigent Herbert von Karajan. De financiële toestand van West- Duitsland is de laatste tijd niet bijster rooskleurig en zodoende wordt in deze aanloopperiode vooral aandacht be steed aan het vergaren van de nodige middelen. Er is reeds een fantastische Olympische loterij begonnen, waarmee men tijdig 250 miljoen mark in het laatje wil krijgen. Voor de evenementen te München en MOSKOU In de eerste ronde van het internationale bokstoernooi, dat dinsdag in Moskou is begonnen, heeft de Nederlandse bantamgewicht Jan Huppen op punten verloren van de Rus Boris Niyazov. GRONINGEN GVAV heeft de Ko- inklijke Nederlandse Voetbalbond dins dag schriftelijk verzocht te bemiddelen in de controverse tussen de Groninger eredivisieclub en Ajax. De stichting betaald voetbal van GVAV had genoegdoening geëist voor de denigrerende uitlatingen van de spe lers Vasovic, Suurbier, Swart, Buys, Keizer en Van Duivenbode in het dag blad De Tijd, naar aanleiding van de ontmoeting GVAV-Ajax van 30 novem- ALKMAAR Het ziet er naar uit, dat de 23-jarige semiprofvoetballer Jan Boekestein van Telstar nooit meer mag voetballen. Een onderzoek door de or thopedische chirurg Van Delft in Haar lem bracht aan het licht, dat er zich in de kom van zijn heup kraakbeen heeft gevormd. „Ik kreeg de mededeling", aldus de onfortuinlijke Jan Boekestein, „dat ik nooit meer zal mogen voetballen en ook geen trainer mag worden, waarvoor ik •en cursus volg op het CIOS te Over- veen". Boekestein geeft alle hoop ech ter nog niet op. Hij heeft zijn vereni ging Telstar verzocht om 'n nieuw on derzoek eventueel gevolgd door een ope ratie. De kans is evenwel klein, omdat dokter v. Delft hem duidelijk heeft ge maakt dat een operatie zeer moeilijk zal zijn. Trainer Piet de Visser van Telstar kan het nog niet geloven. „Telstar zal een nieuw onderzoek laten instellen. Misschien valt het nog mee en J komt Jan toch terug. Hij is tenslotte een sterke jongen, waarvan ik het jammer zou vinden als hij moest stoppen. Voor ik echter mijn oordeel uitspreek wil ik eerst het rapport van de dokter bestu deren". Voor Telstar betekent het niet meer spelen van Boekestein financieel een enorme strop. Vier jaar geleden werd hij door de club uit de IJmond overge nomen van de amateurvereniging Hol- landia uit Hoorn. Een jaar later werd de talentvolle voorhoedespeler voor twintigduizend gulden verkocht aan Go Ahead. Twee seizoenen daarna kocht Telstar hem voor vijfenvijftigduizend gulden terug. Boekestein: „Ik verlies er in elk ge val mijn goede humeur maar niet bij. Het blijft erg, maar ik heb toch als voetballer een mooie tijd gehad. Ik heb in het militaire elftal gespeeld en in wedstrijden voor de Europese beker winnaars. Wat wil je als voetballer nog meer". ber. Voorzitter J. van Praag van Ajax kondigde zaterdag in hetzelfde dagblad aan niet in te zullen gaan op het ver zoek van GVAV. Tegelijk met de brief aan de KNVB is een afschrift verzon den aan het bestuur van Ajax. In het schrijven van GVAV wordt uitvoerig weergegeven welke uitlatin gen door betreffende spelers zijn ge bezigd die tot de controverse hebben geleid. GVAV acht het bestuur van Ajax als werkgever verantwoordelijk voor de daden van zijn spelers. „Ten overvloede mogen wij u erop wijzen", aldus de brief van GVAV, „dat in geen ander persverslag, noch in de radio- en televisiereportages mel ding is gemaakt van onsportieve han delingen als door genoemde spelers naar voren zijn gebracht. Het ware juist ge weest, indien wij deze kwalijke zaak door rechtstreeks contact met het be stuur van Ajax tot een bevredigende oplossing hadden kunnen brengen. Nu wij op duidelijke onwil van Ajax stui ten, blijft ons niets anders over dan ons officieel bij uw bestuur te beklagen over het onrecht dat onze spelers en onze stichting is aangedaan en over de door ons gesignaleerde onrechtmatige daad, waarvan wij nu wel moeten aan nemen dat deze is gepleegd. Wij me nen, dat door deze smadelijke kwali ficaties in meerdere opzichten ernstige schade is veroorzaakt en wel ten op zichte van de verhouding tussen onze spelers en die van Ajax, de verhou ding tussen onze stichting en Ajax, de gehele Nederlandse voetbalwereld, die onnodig en ongemotiveerd in opspraak is gebracht, scheidsrechter Van Gemert die geen enkele melding heeft gemaakt, van de geïnsinueerde handelingen van onze spelers en het publiek, dat een volkomen vertekend beeld van de si tuatie krijgt". NEW YORK Billie Jean King-Mof- fitt, kampioene van Wimbledon en Fo rest Hills, is door de Amerikaanse ten- nisfederatie tot speelster van het jaar gekozen. Het is de derde achtereenvol gende maal, dat zij deze plaats bezet op de Amerikaanse ranglijst. Voor Nancy Richey betekent dat evenzovele keren de tweede plaats. Het klassement luidt: 1. Billie Jean King-Moffitt 2. Nancy Richey 3. Mary Ann Eisel 4. Peaches Bartkowicz 5. Rosemary Casals 6 Ca role Grabner 7 Stefanie de FIna 8 Kathy Harter 9. Lynn Abbs 10. Vicky Rogers. Enkele uren na de heren zijn ook de dames van de Nederlandse schaats ploeg vertrokken en wel per KLM naar Zwitserland om zich in Davos voor te bereiden op de Olympische Spelen, die in februari in Grenoble worden gehou den. De ploeg, die op 19 februari in ons land wordt terug verwacht, blijft dus precies 2 maanden in het buitenland. Gedurende die tijd zullen onze da mes aan verschillende internationale schaatswedstrijden deelnemen,de eer ste maal op 6 en 7 januari in Oost-Ber- lijn, waar de door Stien Kaiser vorig jaar gewonnen Dynamo-cup op het spel staat. Men ziet op de foto v.l.n.r. Carry Geyssen, Stien Kaiser, Ans Schut, Wil Burgmeijer, Bep Geyssen, Rieneke Demming en Elly v. d. Brom, met in het midden trainer-coach Piet Zwanen burg. AMSTERDAM Het internationale Niemeijer-jeugdtoernooi, dat van 27 de cember tot 8 januari in Groningen wordt gehouden, zal 16 deelnemers tel len, afkomstig uit 14 landen. Na zeven ronden volgens het Zwitserse systeem volgen een splitsing in finale- en kwali- ficatiegroep. De volgende deelnemers worden verwacht: Meulders (België), Atanassov (Bulgarije), Jacobson (De nemarken), Tate (Engeland), Jocha (Hongarije), Fucak (Zuid-Slavië), Boersma, Ligterink en Timman (allen Nederland), Dudek (Oostenrijk), Lewi (Polen), Zara (Roemenië), Kaplov (Rusland), Hostalet (Spanje), Mader (West-Duitsland) en Schaufelberger (Zwitserland). Naast deze wedstrijd zal een klokseance gehouden worden, waar voor de Roemeense grootmeester Geor- ghiu en de Nederlander Bouwmeester zijn uitgenodigd. EAST LONDON De Nederlandse kampioen Tom Okker is dinsdag door gedrongen tot de tweede ronde van het internationale tennistoernooi van East London in Zuid-Afrika. Hij won met 75, 62 van de Zwitser Matthias Wer- ren. In de openingsronde werd een ge- plaatse speler uitgeschakeld. Robert Maud, de Zuidafrikaanse Davis Cupre serve, werd met 63, 64 verslagen door Graydon Garner, die twaalfde staat op de Zuidafrikaanse ranglijst. Bob Hewitt hersteld van de tegen India opgelopen enkelblessure, had enige moeite met de Rhodesiër Andrew Pat- tison: 46, 64, 61. Bij de dames bereikten de als vijfde geplaatste Amerikaanse Stefanie de Fi- na en de Zuidafrikaanse Laura Ros- souw als eersten de kwartfinales. De Amerikaanse stond 135 min. op de baan, alvorens zij de Zuidafrikaanse Greta Delport met 97, 68, 1210 uitscha kelde. Laura Rossouw schakelde met 63, 62 de als zesde geplaatste Brazi liaanse Carmen Mandarino-Coronado uit. In de tweede ronde van het heren dubbelspel wonnen Tom Okker en de Zuidafrikaan Jack Saul met 75, 63 van de Zuidafrikanen Salomon en Bon- fa AMSTERDAM In de grootmees- tergroep van het Hoogoventoernooi, dat van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee wordt gehouden, zijn enkele verande ringen aangebracht. De Duitser Darga en de Tsjech Kavalek zullen niet spelen. Hiervoor komen in de plaats de Bul garen Bobotsov en Padevski. De groep wordt verder gecompleteerd met de Zuidslaviër Ivkov. In de damesgroep wordt de Fran- gaise Chaude de Silans vervangen door de Bulgaarde Ivanova, echtgenote van grootmeester Bobotsov. Aansluitend op het Hoogoventoernooi zal op dinsdag 30 januari in Amster dam de jaarlijkse V. en D.-simultaan- toernee beginnen. Naast Nederlandse spelers zullen de Russen Tal en Kortsnoi hieraan deel nemen. AMSTERDAM —De juist zestien jaar geworden Dolfijnzwemmer Jef Schillemans heeft dinsdag tijdens z wemcompetitiewedstrijden in het AMVJ-bad van Amsterdam het Neder lands adspirantenrecord (25 meterba- nen) op de 100 meter vrije slag scher per gesteld. Schillemans legde de vier banen af in 57.0 seconden, dat is 0,8 sec. sneller dan de tijd, waarmee hij sinds 20 november recordhouder is. te Kiel, waar de kampioenschappen zeilen worden gehouden, zal intussen een veelvoud van dat bedrag nodig zijn, naar schatting een miljard mark, ruim 900 miljoen gulden. Alleen reeds voor de organisatie, d.w.z. voor het on derdak en de verzorging van de atle ten, de propaganda en andere uitgaven is 450 miljoen mark vereist, die weer kunnen worden gecompenseerd door inkomsten van de kaartverkoop, televi sierechten en dergelijke. Op de voorlopige begroting resteert een som van 300 miljoen mark, die vol gens een bepaalde verdeelsleutel voor rekening komt van de regering te Bonn, het land Beieren en de stad München. Ook hier staan weer inkomsten tegen over, bijvoorbeeld door de speciale postzegels en de gouden munten, die men in omloop brengt. Centrum van alle Olympische activi teiten te München wordt een uitge strekt terrein, het Oberwiesenfeld. De complete accommodatie moet daar worden gebouwd, voor welk doel een afzonderlijk bouwbureau is opgericht. Reeds heeft dit bureau een wedstrijd uitgeschreven onder architecten, waar bij een combinatie van architecten uit Stuttgart onder leiding van Günther Behnisch met de erste prijs ging strij ken. Volgens het bekroonde model zullen alle arena's onder één dak worden ver enigd, een reusachtig bouwsel van kunststof, dat iets weg heeft van het Duitse paviljoen op de wereldtentoon stelling, die dit jaar te Montreal in Ca nada is gehouden. Volgend jaar zullen de aannemers op het Oberwiesenfeld aan de slag kunnen gaan. Geen gering probleem is het deelne mers en bezoekers onderdak te ver schaffen. De hotels, pensions en te verhuren kamers staan in geen verhou ding tot de verwachte stormloop. Aan de andere kant is er natuurlijk de nodi ge terughoudendheid tot de bouw van hotels, die ook na afloop van de spelen hun geld moeten opbrengen. Derhalve is het noodzakelijk, de wijde omtrek van München bij de plannen in te scha kelen, waarbij dan extra treinen en autobussen moeten worden ingelegd orn éen snelle verbinding met Oberwie senfeld te waarborgen. Willi Daume, voorzitter van de alge mene Duitse sportbond en van het Duitse Olympische comité, is er on danks alle problemen, die zo'n evene ment zelfs onder gunstige omstandig heden met zich meebrengt, vast van overtuigd, dat alles volgens plan en zonder strubbelingen zal verlopen. „Binnen twee a drie jaar zal men reeds kunnen constateren, hoe de ac commodatie voor de Olympische Spe len van 1972 er ongeveer uit zal zien", deeld hij mede. „Na 1936 worden voor de tweede maal Olympische Spelen op Duits grondgebied gehouden. Dit wordt echter geen „gigantische zaak", doch een manifestatie zonder franje opdat de deelnemers zich volledig kunnen be zinnen op de ware Olympische sfeer", voegde hij er optimistisch aan toe. VEENENDAAL Morgenavond trekt het eerste damesteam van Pan ters naar de Amersfoortse sporthal om het op te nemen tegen WA. Voor Pan ters een gelegenheid om dit jaar met winst te beëindigen, want de competitie ligt daarna tot 8 januari a.s. stil. De heren van Panters komen deze week niet tussen de lijnen. De eerste wed strijd is op 13 januari, namelijk Pan ters 1 contra Panters 2. De dames van Panters hebben in het nabije verleden nog niet van WA ver loren. Ook ditmaal is Panters favoriet ondanks dat de Veenendaalsen niet compleet aan de start kunnen verschij nen. Spelverdeelster Margriet van Ot- terlo is namelijk nog steeds gebles seerd. VEENENDAAL De voorzitter van de KNVB, afdeling Utrecht, de heer E. van der Kaa, heeft gisteravond in hotel „De Korenbeurs" in Veenendaal in totaal veertien scheidsrechters uit Veenendaal, Ederveen en Scherpenzeel officieel ge ïnstalleerd. Van de vyftien examinandi werd slechts één kandidaat afgewezen. Op deze avond waren aanwezig enkele bestuursleden van de scheidsrechterscom- missie van de KNVB, de heer Van Pelt, voorzitter van het COVS en de groepen Amersfoort en Veenendaal van het Centraal Orgaan van Scheidsrechters. De heer Vermeulen opende de avond en gaf allereerst het woord aan de heer Van der Kaa. In een bijzonder in teressante speech sprak deze - alvo rens over te gaan tot de diploma-uitrei king - de veertien geslaagde arbiters toe. „In de beginperiode van uw loopbaan als scheidsrechter zult u het ongetwij feld bijzonder moeilijk krijgen en het staat wel vast, dat u vele fouten zult maken. Het belangrijkste in deze tijd is, dat u niet ontmoedigd raakt door verschillende naargeestige ervaringen, maar doorzet met hetgeen, waaraan u zo vol enthousiasme begonnen bent." De voorzitter van de Afdeling Utrecht van de KNVB wees er met nadruk op, dat de scheidsrechter een sterke per soonlijkheid moet zijn, die onder alle omstandigheden zijn zaken met een grote eenvoud moet behandelen en zich niet moet ontpoppen als een imitator van een „groot" referee. Hij wenste aan het slot van zijn leer zame rede de nieuwe scheidsrechters veel succes en deelde nog mede, dat De voorziter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith heeft gisteren een bedrag van 250.000 gulden overhandigd aan „Het Dorp" in Arnhem voor de bouw van een specia le sporthal. De voorzitter van de stich ting prof. ir. L. H. de Langen, nam een cheque met dat bedrag in ontvangst. De NSF beloofde tijdens de 24-uurs t.v. marathon van Mies Bouwman te zor gen voor een aangepaste sporthal voor de toekomstige bewoners van „Het Dorp". De al in aanbouw zijnde hal, die in totaal 380.000 gulden zal kosten, moet in mei klaar zijn. Behalve zaalhandbal kunnen er alle zaalsporten in worden gespeeld. Voor de aangepaste appara tuur zal nog ongeveer 20.000 gulden no dig zijn. Mr. Feith onthulde een ge denksteen voor het dorp (foto). Links de directeur van „Het Dorp", mr. Bij- leveld. de geslaagde arbiters vanaf dat mo ment een stukje van de KNVB waren. De diploma-uitreiking kreeg onver wacht nog een feestelijk tintje. Door dat in de aangrenzende zaal een brui loft werd gevierd, werden de speeches van de verschillende KNVB-functiona- rissen voortdurend op vrij rumoerige wijze vocaal begeleid. Hoewel het meestentijds nogal storend was, kon den de aanwezigen naar het zich liet aanzien de deuntjes echter wel waarde ren. Na een bescheiden „Slaap, kindje slaap" en het overbekende ,,'k Zag twee beertjes broodje smeren" deins den de feestgangers er zelfs niet voor to^^ii^volk^oorsl^^Tarar^-bof^n- De Olympische vlam, die zal branden tijdens de Winterspelen in februari in Grenoble, is dinsdagmiddag per vlieg tuig naar Parijs overgebracht uit Athe ne. De vlam, die zaterdag ontstoken is in Olympia, is maandag naar Athene overgebracht en vandaar dinsdag in een mijnlamp per Caravelle van de Air France onder de hoede van functio narissen van het Franse Olympische Comité naar Parijs gebracht. Albert Michallon, president van he olympische comité, heeft de vlam op het vliegveld van Athene in ontvangst genomen. Geflankeerd door atleten liep de Franse Olympische wielerkampioen Da niël Moreion met de vlam over de Champs Elysées. diee" aan te heffen, waardoor de heer Van der Kaa zijn speech even beleefd onderbrak en nogal verbaasd glimlach te. De kandidaten, die slaagden voor hun scheidsreehters-diploma zijn: N. van Beek - Ederveen; R. van Beek - Veenendaal; A. ter Burg - Scherpen zeel; A. van de Craats - Veenendaal; J. M. Gerritsen - Veenendaal; G. P. Heikamp - Veenendaal; L. C. van In- gen - Veenendaal; H. van Kooten - Veenendaal; E. M. Nagel - Veenendaal; A. G. S. v. Nieuwamerongen - Veenen daal; G. Schoeman - Veenendaal; H. Sukkel - Veenendaal; A. van Veldhui zen - Scherpenzeel; J. M. Verheul - Veenendaal. EDE DWS is er in geslaagd een ruime damoverwinning te behalen op het Rhenense RBV. De einduitslag gaf liefst 14-6 aan. Ondanks het feit dat Rhenen veel lager geklasseerd staat, gaf het toch goed partij en ver schillende partijen hadden een bijzon der spannend verloop. E. Fluit vond in K. van de Pol een handige tegenstander en een gemakke lijke party werd het dan ook niet voor hem. In de eindfase gaven beide spe lers elkaar nog steeds geen haarbreed toe, zodat een remise onvermijdelijk was. E. Jochemse kon remise behalen in zijn partij tegen L. Tolleman, maar hij waagde teveel en verloor. J. van de Hoef had minder moeilijk heden met Van Zetten. Door sterk mid denspel verrastte hij Van Zetten, die geen verlies kon voorkomen. J. Idema had het tegen Van Doorn niet gemak kelijk. De laatste ontpopte zich in deze partij als een ware vechtjas. Gelukkig voor Idema schoot hij in het eindspel tekort, waardoor de Edenaar alsnog met de punten ging slepen. Van Hol land liet zich niet verschalken door de lokzetjes van W. Baars en speelde zijn eigen spel, wat Baars noodlottig werd. Voor A. Jochems was er deze avond ook succes weggelegd. Ditmaal ging A. Lieuwen tenonder. J. van Hierden en De Jong waren aan elkaar ge waagd en de slotconclusie luidde dan ook remise. J. Peters vergiste zich in Haalboom en dacht dat hij gemakkelijk winst kon boeken. Hij kwam bedrogen uit. Haalboom stond niet meer dan een remise af. J. Meerveld begint steeds beter in zijn spel te komen. Remise was zijn be loning tegen de zeer goed spelende De Gast. Invaller J. F. Boon wilde tonen, dat hij zijn plaats waard was en won op fraaie wijze van Van Hatert. In een tweede partij moest DWS te gen zijn plaatselijke rivaal EDV spe- plen. De inzet was de bovenste plaats. Er werd een bijzonder spannende match verwacht. Dit pakte echter anders uit. Vanaf het begin nam DWS de leiding en het stond deze niet meer af 15-5. EDV kon als enige excuus aanvoeren, dat het met drie invallers moest aan treden. J. Lammers, E. Jochemse, J. van de Hoef, Peters, J. van Hierden en J. Meerveld wonnen hun partijen. E. Fluit, H. van Holland en A. Jo chemse brachten het tot remise. Voor de aanvang van deze partij heeft de voorzitter van EDV de beker uitgereikt, welke DWS heeft gewonnen tijdens het Neder Veluwe-toernooi. Maandag 8 januari wordt er voor het eerste gedamd in het nieuwe jaar. Wint DWS deze wedstrijd dan is het kampi oen en speelt weer in de hoofdklasse. 16 januari speelt DWS tegen TDV uil Tiel en 22 januari word de onderlinge competitie voortgezet.

De Vallei | 1967 | | pagina 15