Veenendaals dagblad Bulten si Vijf „wijze mannen*" gaan minister adviseren over „gevaarlijke cao's*" Johnson op tv: „Gesprek Hanoi-Saigon gewenst" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zelfs gesprek afgewezen Van Z. bekent ook derde moord In Vietnam nog meer Amerikanen Toestand van Washkanskv enigszins verbeterd Cafifctout, soep... de zon op uw tafel PRINSES IRENE WEER NAAR SPANJE TERUGGEKEERD E.E.G. verkeert in ernstige crisis Duitse stuurman dood na val noniienvrees in Rusland Veel sneeuw in Duitsland ECHTPAAR BIJ ROOFOVERVAL GEWOND „Ot/DE NOL" OEFENDE CHANTAGE OP HEM VIT Spaanse sinaasappelen LSAP - ZOET - Zwarte dag voor Europa Nieuwe gezichten Aan onze lezers Ruzie om premierschap in Australië VERKLARING REACTIE CRISES KERSTTOESPRAAK KONINGIN Wilson naar Melbourne NOG IN FUNCTIE Veel hans op groene kerst Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- Dureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 20 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 300 FRANKRIJK: WEER „NEE" UTRECHT De 25-jarige Utrechter J. van Z. heeft gisteravond zijn der de moord bekend. Zaterdag 29 april heeft hij in Amsterdam de 37-jarige Coby van der Voort in haar huis aan de Prinsengracht vermoord. De 75-jarige Oude Nol was hiervan op de hoogte en preste Van Z. daarop tot twee andere moorden: op de Utrechtse winkelier J. J. A. Donse en op de Heeswijkse veehouder Kev er de Bruijn. Van Z. vertelde de hoofdinspecteur J. H. Nicaise van de Amsterdamse re cherche gisteravond dat hij Coby van het leven had beroofd nadat hij een verhouding met haar had gehad toen hij in Amsterdam werkte. Toen hij werk in Utrecht had gevonden, knoopte hij een verhouding aan met een Engelse vrouw. Volgens Van Z. liet Coby van der Voort hem niet met rust. Zij begon hem brieven te schrijven. Van Z. raakte daardoor zo in de war, dat hij naar Amsterdam reisde met het vooropgezette doel Coby te vermoor den. )Zie Elders in dit blad: „Oude Nol preste Van Z. na moord op Am sterdamse tot fatale berovingen". ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie F'TTEK SAIGON Een nieuwe Amerikaanse legerbrigade, bestaande uit 4.300 man is woensdag in Zuid-Viëtnam aangeko men. De brigade heeft een bijzonder uitvoerige opleiding gehad in oerwoud- gevechtsvoering. De nieuwaangekomenen hebben het onofficiële sterktecijfer van de Ameri kaanse troepen boven het Koreaanse recordaantal van 472.800 gebracht. BRUSSEL De Europese ministerraad heeft dinsdagavond na zware dis cussies van V/2 dag alleen maar kunnen vaststellen, dat er geen eenstemmig heid bestaat over het openen van toetredingsonderhandelingen met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken. De voorzitter van de Europese raad zal deze landen hiervan op de hoogte brengen. De Franse minister Couve de Murville is zich ondanks krachtige druk van zyn vijf partners tot het laatste toe blyven verzetten tegen besprekingen over Britse toetreding en dus ook met die van de andere kandidaatlanden, zolang de Britse economische, financiële en monetaire politiek niet gesaneerd zou zjjn, zoals hjj het noemde. BRUSSEL Dit is een zwarte dag voor Europa, ernstiger dan in 1963, zo heeft minister Luns dinsdag avond in de Europese ministerraad in Brussel verklaard, nadat de mi nisters hadden moeten constateren dat het opnieuw wegens uitsluitend Frans verzet, onmogelijk was toe tredingsonderhandelingen met Groot- Brittannië te beginnen. De Nederlandse regering is diep teleurgesteld en uitermate bezorgd over deze nieuwe zware slag die is toegebracht aan de zaak van de Eu ropese gedachte, aldus de verklaring van minister Luns. Nederland zal echter alles in het werk blijven stel len, zowel binen de gemeenschap als erbuiten, en samen met gelijkgestem de regeringen, om de voorwaarden te scheppen waarin in een later sta dium de onderhandelingen met En geland en de andere kandidaat-leden toch kunnen worden begonnen. \mper een etmaal had de sneeuw het wereldje om ons huis veran derd, of er kwamen al vreemde gasten poolshoogte nemen naar wat eet baars. Spoedig verscheen de bonte specht, verdreven uit het nabije bos van Hora of Hoekelom. Er zal daar in de vele spleten, ritsen en holten van de oude beuken stellig allerhande mondkost aanwezig zijn geweest in kevers, larven, eitjes etc. en ook staat er naaldhout genoeg, waar'an het zaad graag uit de kegels wordt gepikt. Het schijnt ons toe, dat de zwart-wit-rode boomloper het ver strekte wintervoer van haast heel het gevarieerde menu makkelijk vindt. De vogel komt tot dichtbij ons keuken raam eten en het is niet nodig de kijker te hanteren, om te zien of het een mannetje (zonder rood aan de kop) óf een wijfje is (met rode nek- band). Jongen tenslotte dragen een rode capuchon, dus het is nogal inge wikkeld bij deze wintergast. On geveer terzelfder tijd verschee een tweede boomparasiet: de klever, een stevige, gedrongen, musgrote klimmer, leiblauw van boven, steen rood met geel van onder en met lange, rechte priemsnavel, waarmee hij noten en pitten behamert. Ook zien we hem nu en dan op de grond. Er zijn veel meer koolmezen, dan een week ge leden en middelerwijl kregen zij ge zelschap van vinken, kleurige pimpels en zwartkoppen. Onze rood- horst vertoont zich meer in het open baar en mussen beginnen zich meer en meer te doen gelden; we kunnen hen missen als kiespijn en zouden liever zien, dat er een paar prachtige goedmoedige goudvinken op de knop pen der appelbomen van de buurman afkwamen. De lezeres uit Ginkel bij Overberg, die er mij over schreef, mag zich met zulk bezoek gelukkig prijzen. 20 december '67 A. B. WIGMAN Na de Amsterdamse Coby v.d. Voort te hebben vermoord nam Van Z. een zwarte koffer van het slachtoffer mee. De koffer werd gisteren door de politie getoond. V.l.n.r. hoofdagent Boonen, ad judant Schiet en hoofdinspecteur Nicaise (allen uit Amsterdam) Krachtens een vergunning van het ministerie van Economische Zaken zul len de Nederlandse dagbladen daar toe gedwongen door de aanhoudende kostenstijging hun abonnementsprij zen met ingang van 1 januari 1968 enigszins verhogen. De nieuwe abonnementsprijzen zullen bedragen per week 0.91 per maand 3.90 per kwartaal ƒ11.55 Als gevolg van deze matige verho ging kost uw dagblad thuisbezorgd 0.15 per dag. De bezorging van een brief kost 0.20 porto. Wij vertrouwen dat onze lezers hun dagbladprijs, die vele jaren bij de kostenstijgingen achter is gebleven, redelijk zullen achten. Van abonnees, die ons hebben gemach tigd tot afschrijving van het abonne mentsgeld van hun girorekening, nemen wij behoudens tegenbericht vóór 24 december a.s. aan, dat zij akkoord gaan. DIRECTIE. CANBERRA Waarnemend pre mier John McEwen van Australië heeft gezegd dat noch hij noch andere ministers van de plattelandspartij be reid zijn zitting te nemen in een rege ring onder William McMahon van de liberale partij, de voornaamste partij in de coalitie. McMahon, die op het ogenblik minister van Financiën is, heeft veel kans in de plaats van de overleden Holt te worden gekozen tot partijleider. Tegen een andere liberale premier dan McMahon heeft de plattelandspar tij geen bezwaar. WIJK bij DUURSTEDE Dinsdag avond laat is bij het afmeren van een schip in de Irenesluizen in Wijk bij Duurstede de 28-jarige Duitse stuur man Karl Gustav Dimsat uit Stockels- dorf über Lübeck om het leven geko men. De stuurman sprong van het schip op de wal, maar kwam door de gladheid ten val. Hij raakte tussen wal en schip bekneld. MOSKOU De Sovjet-Unie is dins dag afgeschilderd als een land dat be legerd wordt door buitenlandse spion nen en het Russische volk wordt ge waarschuwd op zijn hoede te zijn. Artikelen in de Russische pers ver schenen ter gelegenheid van het feit dat woensdag de Russische geheime dienst vijftig jaar bestaat, schenken al leen aandacht aan zijn taak spionnen te ontmaskeren. De artikelen zwijgen over de andere taak van de geheime dienst: het Russische volk zelf onder controle te houden en te voorkomen dat de heerschappij van de partij aangetast wordt. Het feit dat de KGB zelf ook spionnen in het buitenland heeft, wordt eveneens verzwegen. In een maandag verschenen artikel wordt de rol van Harold A. R. („Kim") Philby, die als dubbelagent voor de KGB in de Engelse Intelligence Service werkte, breed uitgemeten. In de Pravda wordt dan verhaald van een regeringsfunctionaris die door zijn buitenlandse zakenrelaties overstroomd werd met geschenken als tape-recor ders en transistorradio's in ruil voor gegevens over de Russische economie en handel. De man is zijn strenge straf niet ontgaan, schrijft de Pravda. Onmiddellijk nadat gebleken was, dat Frankrijk zijn halsstarrig standpunt handhaafde, waren de vijf partners bij elkaar gaan zitten om zich te beraden op de nieuwe situatie. Zij zullen con tact met elkaar houden en trachten alle voorwaarden te scheppen, die het in de toekomst mogelijk moet maken dat Engeland alsnog de Gemeenschap kan binnentreden. Minister Luns: „Nederland wil niet ver helen, dat de onmogelijkheid om met Engeland te kunnen onderhandelen ge volgen zal hebben in het leven van de Gemeenschap en ook daarbuiten. Frankrijk heeft ditmaal niet alleen de toegang tot de EEG ontzegd, maar het heeft zelfs een gesprek afgewezen, het geen in strijd is met tekst en geest van de verdragen. De aanvragen van En geland, Denemarken Noorwegen en Ierland blijven niettemin op de agenda staan". Tot het laatste moment toe hebben de voorstanders van Engelands toetre ding tot de Gemeenschappen gehoopt, dat Frankrijk zou zwichten onder de toenemende druk. De Franse minister Couve de Murville wilde en kon op De Gaulle's bevel op geen enkel punt toegeven. Met veel moeite en een langdurig spel met punten en komma's stelden de ministers met de Europese Commissie een verklaring op. 1. Niemand heeft in beginsel bezwaar tegen een grotere gemeenschap. 2. Het herstel van de Britse economie is van essentieel belang. Niet alle lan den menen echter, dat dit herstel nood zakelijk is voor het begin van onder handelingen. 3. Alle landen erkennen dt>V Engeland sinds 18 november belangrijke maatre gelen heeft genomen op financieel, eco nomisch en monetair gebied. Er is tijd nodig om te zien of zij resultaat hebben. 4. De Europese Commissie blijft op haar standpunt staan, dat onderhande lingen kunnen beginnen zoals zij in haar rapport heeft verklaard. 5. Italië, Duitsland en Benelux delen dit standpunt. Zij willen ook nu onder handelen. Intussen kan de Britse eco nomie zich herstellen. 6. Frankrijk meent, dat eerst de Brit se economie volledig moet zijn hersteld alvorens men opnieuw de Britse aan vrage om het lidmaatschap kan bekij ken. Na het neen van generaal De Gaulle tegen Engeland van drie weken gele den, was de afloop van de conferentie in Brussel voor Engeland geen verras sing. Het is nog te vroeg om te zeg gen of Engeland zijn aanvraag voor onderhandelingen over het lidmaat schap van de EEG in Brussel op tafel zal laten liggen, zoals premier Wilson eerder op de dag nog in het Lagerhuis had verzekerd, om de zaak bij een gun stige gelegenheid weer te activeren. Engeland zal rustig doorgaan. De Duitse minister van Economische Zaken, Schiller, die de beslissende Europese ministerraad over de Britse toetreding heeft voorgezeten, verklaar de na afloop, dat er als gevolg van de teleurstellende ontwikkeling geen cri sis binnen de EEG is ontstaan. Er is weliswaar een meningsverschil t.a.v. de Britse toetreding, doch de gemeen schap als zodanig gaat verder zoals tot op heden, zo zei hij. Op initiatief van minister Lardinois is dinsdagavond een vergadering van de EEG-ministers van Landbouw, die eveneens in het congressenpaleis in Brussel werd gehouden, meteen ge schorst nadat het negatieve resultaat van de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken bekend was ge worden. Minister Lardinois, die overleg met minister Luns had gepleegd, verklaar de dat men de beraadslagingen niet gewoon kon voortzetten alsof er niets was gebeurd. De Europese Economische Gemeen schap heeft zich sedert haar ontstaan in 1958 reeds tweemaal in een crisis toestand bevonden. De eerste crisis brak uit, toen Frank rijk in 1963 tijdens de eerste onder handelingsronde met Engeland zijn ve to tegen de Britse toetreding uitsprak. Gedurende enige maanden stagneerde het werk in Brussel, tot op Duits ini tiatief de crisis werd doorbroken met een synchronisatie-plan voor de verde re werkzaamheden. De tweede crisis ontstond medio 1965, toen Frankrijk weigerde verder aan het werk in Brussel deel te nemen wegens gebrek aan overeenstemming over de landbouwfinanciering. Deze crisis werd pas in januari 1966 opge lost, o.m. door een stilzwijgend ak koord dat een lidstaat niet gedwongen kon worden zich bij meerderheidsbe sluiten neer te leggen als het meende dat zijn essentiële nationale belangen op het spel stonden. KAAPSTAD In de algemene toe stand van Louis Washkanskv is een „lichte verbetering" ingetreden, maar de situatie is nog ernstig, zo blijkt uit een communiqué dat dinsdagavond door de behandelende artsen werd uit gegeven. Over de behandeling van de patiënt werd niets meegedeeld. Eerder op de dag was gezegd, dat Washkan skv er zeer ernstig aan toe was, maar dat men de hoop nog niet had opgege ven .De artsen waren toen van plan hem een transfusie witte bloedlichaam pjes toe te dienen. De lichte verbetering trad in nadat in de middag de witte bloedlichaam pjes waren toegediend. In totaal werden twee van deze transfusies gegeven. Heden zal worden beslist of er nog een derde transfusie zal worden gegeven. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis Groote Schuur kan het lage aantal wit te bloedlichaampjes bij de patiënt ver schillende oorzaken hebben. Behalve een teken dat het lichaam het nieuwe weefsel zou afstoten, kan het ook een gevolg van de medicijnen zijn welke zijn toegediend om een dergelijke af stoting te bestrijden, terwijl het voort kan worden veroorzaakt door een zwa re infectie. HILVERSUM Op eerste kerstdag, maandag 25 december, zal de koningin in een nationaal programma van de NRU via Hilversum I, II, III haar kerstboodschap uitspreken (13.00-13.1 uur). LONDEN Premier Wilson zal naar Melbourne reizen om de plechtigheid ter gelegenheid van het overlijden van premier Holt bij te wonen, zo is offi cieel in Londen meegedeeld. Als vertegenwoordiger van de konin gin reist prins Charles mee. Oppositie leider Heath is ook in het gezelschap. SCHIPHOL Prinses Irene is dins dagmiddag van Schiphol naar Spanje vertrokken. De koningin had haar dochter zelf naar de luchthaven gebracht. BONN. In de berggebieden van Midden-Duitsland, in de Frankische Ju ra en de Beierse Alpen is veel sneeuw gevallen. In de Harz viel 35 tot 70 cm en in de Beierse dalen een meter. In de Jura is zelfs twee meter sneeuw ge meten. Hier en daar is het verkeer vastgelopen en zijn telefoonlijnen be zweken. Vooral in Hessen en Württem- berg-Baden heeft het wegverkeer veel hinder van sneeuw. DEN HAAG Op 1 januari gaat een „college van wyze mannen" aan het werk, dat de minister van Sociale Zaken moet adviseren over voor de economie gevaar lijke c.a.o.'s. Minister Roolvink heeft, zo deelde hjj gisteravond in de Tweede Kamer mee, dezer dagen het instellingsbesluit getekend. Hjj hoopt dat 1 juli een geheel nieuwe Loonwet kan worden ingevoerd. Tot dat moment moet worden gehoorzaamd aan het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Voorzitter van het college van wijze WASHINGTON President Johnson heeft zich dinsdagavond uitgesproken voor informele vredesonderhandelingen tussen de Viët-Cong en de Zuidviëtna- mese regering. De president zei dit in een tv-gesprek, dat opgenomen was voor dat hij naar Australië vertrok. Hij schaarde zich daarmee achter president Thieu van Zuid-Viëtnam, die al eerder had ge zegd dat goede resultaten van derge lijke onderhandelingen te verwachten waren. Volgens president Johnson kan de oor log in enkele weken afgelopen zijn, als de andere partij een paar eenvoudige feiten onder de ogen wil zien en als cri tici in de V.S. „ophouden valse seinen aan de communisten te geven". De voorwaarden die vervuld moeten worden, zijn volgens de Amerikaanse president: 1. De gevechten in de gedemilitari seerde zone van Viëtnam moeten wor den gestaakt. 2. De hereniging van Viëtnam moet een zaak zijn van vreedzame maatrege len en onderhandelingen. 3. De Noordviëtnamese troepen moe ten Laos verlaten. 4. De Zuidviëtnamtzen die nu onder een Viët-Cong-bewind leven, moeten over hun toekomst kunnen stemmen. Johnson zei geen „nee" en geen „ja" op een vraag of de Verenigde Staten alleen maar genoegen zullen nemen met een militaire overwinning. Over de rol van Amerika verklaarde de president: „Voor zover het Amerika betreft kan ik zeggen, dat wij bereid zijn vanavond al met vechten op te hou den als zij daartoe de bereidheid tonen". „Maar wij zijn niet bereid de strijd op te geven als dit voor hen slechts aanmoediging zou betekenen de strijd uit te breiden". „Wij zullen hun daden beantwoorden. Maar we zullen niet zo onnozel en sloom zij;, te zeggen, dat we onze strijd zullen staken en dan maar hopen en bidden dat zij het ook zullen doen". ADVERTENTIE BEERTA Een echtpaar is ernstig gewond bij een roofoverval gister avond om acht uur in Beerta. De da der is een uur later in zijn ouderlij ke woning, eveneens in Beerta, aan gehouden. Het is de 19-jarige Geert S., die onder het voorwendsel een pijp te willen kopen de sigarenwin kel van het echtpaar Goeman aan de Hoofdstraat was binnen gekomen. Toen mevrouw Goeman, die alleen in de winkel was. hem de rug toekeerde om een pijp te zoeken, sloeg de over valler haar met een hamer van vier kilo op het hoofd. Op het gillen van de vrouw kwam de echtgenoot naar de winkel, die toen werd aangevallen met een steekwapen. S. nam echter de vlucht omdat er voorbijgangers langs kwamen. De heer en mevrouw Goeman zijn opgenomen in een zie kenhuis in Winschoten. mannen, waarop speciaal de Stichting van de Arbeid heeft aangedrongen, is prof. prof. mr. F. J. H. M. van der Ven. Hij is hoogleraar in het arbeidsrecht aan de economische hogeschool in Til burg; sinds 1946 is hjj lid van het col lege van rijksbemiddelaars. De overige leden zijn de Rotterdam se hoogleraar in het arbeidsrecht prof. dr. N. E. H. van Esveld (o.m. voor zitter van het Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken), de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV, dr. B. Pruijt, werkzaam bij de Steenkolenhandelvereniging, en drs. D. Roemers, burgemeester van Vlis- singen en oud-voorzitter van het NW. In de overgangsperiode tot 1 juli 1968 zal het College van rijksbemid delaars nog in functie blijven. Als de minister van Sociale Zaken een CAO gevaarlijk vindt, stuurt hij haar om advies naar de rijksbemiddelaars. Gaat dit college ook „neen" zeggen, dan komen de wijze mannen er aan te pas. Na 1 juli vervalt de taak van de rijksbemiddelaars. „Het is niet de be doeling", zo zei minister Roolvink, „da- voor een eventuele loonpauze ook hei advies van de wijze mannen wordt ge vraagd. Hij zal dan de Sociaal-Econo mische Raad eerst om advies moeten vragen. De minister hoopte overigens, dat het nieuwe college het niet druk ker zou krijgen. Tn de poollucht heeft het vannacht en vanmorgen licht tot matig ge vroren. Apeldoorn registreerde -4, Zutphen -4,5, Twente -5, Deelen -6 en Soesterberg en Woensdrecht -7 gra den. Ook in de komende nacht zal het in Gelderland opnieuw licht tot matig vriezen, maar de verdere vooruitzich ten wijzen op een overgang naar min der koud weer. Een hogedrukgebied boven Engeland trekt momenteel vrij snel in zuidelijke richting weg en maakt plaats voor een depressie, die naar Schotland oprukt. Deze ontwik keling brengt met zich mee, dat een stroming van zachte en vochtige oceaanlucht uit het zuidwesten zich naar het continent gaat richten. Door het vroegtijdig in actie ko men van de zogenaamde „kersldepres- sie", lijkt dit jaar een groene kerst waarschijnlijker dan een witte.

De Vallei | 1967 | | pagina 1