Burgemeester Hazenberg: „Wanneer we doorgaan met de oude methodes van won inginrichting b enutten we de mogelijkheden van een woning niet Eerste twee (model)flats in pian „Molenbrug" opgeleverd 288 WONINGEN OP DE VRIJE MARKT Huur circa f250.- per maand in zeven jaar MODELWONING Verrijking voor hele gemeenschap Unicum voor Veenendaal Zaterdag eiermarkt KERST- REIN KOK Bij Eurowoninsen Coördinatie speelt een grote rol Kerstfeestvieringeii van zondagsscholen VOLDOENING MOEILIJK IN DE RIJ MODERN Gezinsdienst op tweede kerstdag in Oude Kerk MARKTEN Uitslag verloting kanariefokkers Kerstzangdienst in Herv. Kerk Voortaan weer één dienst in Oude Kerk VEE1SE1SDAAL - Gister middag zijn de eerste twee particulier gebouwde flats in het bestemmingsplan Molenbrug officieel opgele verd. Het waren de eerste twee flats van de 288 die in de Molenbrugdoor Euro woningen IV. E. worden ge bouwd. Varkensprij zen 5 cent verlaagd IN HET PLAN MOLENBRUG BINNENHUISARCHITECTUUR Hoogstraat 16 - VEENENDAAL - Tel. 08385-10312 V/OENSDAG 20 DECEMBER 1967 De directeur van Eurowoningen N.V. uit Den Haag, drs. J. Poot overhandigde burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de sleutel van een der flats, zodat de bur gemeester de deur van de flat kon openen. Dit geschiedde in aanwezigheid van de vier wethouders, enkele raads leden, de onderdirecteur van de Stich»- ting Ratiobouw, de heer W. J. Nieuw- kerk, de voorzitter van Patrimoniums Bouwvereniging, de heer Van Leeuwen, de heer H. van Wagensveld, aan wie de verhuur van het complex Molenbrug is opgedragen en de aannemers Van Eist junior en senior, die de woningen heb ben gebouwd. Na de bezichtiging van de twee modelwoningen die zyn inge richt door de firma's Matser en Diepe- veen, werden enkele speeches gehou den. Het ontsluiten van de deur door bur gemeester Hazenberg ging niet hele maal zonder moeilijkheden. Eerst bleek de burgemeester een ver keerde sleutel te hebben gekregen en toen men de flat kon betreden bleek dat eerst de andere geopend had moeten worden. Ook het ontsluiten van de an dere flat ging minder gemakkelijk dan men verwachtte. Eenmaal in de flat gekomen bekeek de burgemeester in gezelschap van de heer Poot de gehele woning. Al eerder h^d hij de woningen bezichtigd en bij die gelegenheid had de burgemeester enkele opmerkingen gemaakt over be paalde situaties die verbeterd konden worden. Nu controleerde hij, of de ver beteringen werkelijk waren aange bracht. Hij toonde zich bijzonder te vreden. Na het bezichtigen van beide etage woningen opende de heer Poot het of ficiële gedeelte van de oplevering. Hij vroeg burgemeester Hazenberg enkele woorden te willen spreken ter gelegen heid van de oplevering van de eerste in een serie ontwikkelings cycluswoningen gebouwd in de particuliere sector. Ver der dankte hij de burgemeester voor zijn bereidwilligheid de eerste flats te hebben willen openen. De burgemeester memoreerde alles wat er zich had afgespeeld vanaf het moment waarop Eurowoningen N.V. hem verzocht flats in Veenendaal te mogen bouwen tot en met het moment waarop gisteren de eerste woningen werden opgeleverd. „Op het verzoek van „Eurowoningen" hier te mogen bouwen kon ik met niet de minste moei te „ja" antwoordden", zei de burge meester. Hij was bijzonder tevreden over het feit dat de indrukwekkende te keningen van de woningen in de reali teit bevestigd waren, iets wat volgens hem niet altijd voorkwam. De burge meester had zich hiervan, met de gehe le raad, overtuigd in Rotterdam waar het betreffende type woningen in het Bouwcentrum is gebouwd Toen alles echter in kannen en krui ken was, alle medewerking was toege zegd door de Provinciale Dienst van Huisvesting en Stedebouw. werd de bur gemeester gebeld door Eurowoningen N.V. met de mededeling dat vanwege wisselingen in de top de hele zaak niet door kon gaan. „Ik heb toen woorden gezegd die in het grote woordenboek van Van Dale niet voorkomen", sprak de burgemeester. Na goed overleg kwa men de belanghebbenden tot hun vol doening toch tot de bouw van 288 cy cluswoningen in het uitbreidingsplan Molenbrug. Burgemeester Hazenberg prees de goede samenwerking met het bestuur van Patrimoniums Bouwvereniging evenals de bouwmaatschappij Van Eist, die flink vordert met de bouw van de flats. De burgemeester was bij zonder blij met de modelwoningen: „Iedereen moet de gelegenheid benut ten hier te komen kijken" zei hij, „ook al weet hij van tevoren dat hij de wo ning toch niet zal huren". Als reden hiertoe gaf de burgemeester, dat de mensen in de modelwoningen een nieuw VEENENDAAL Met het opleveren van de eerste twee etage-woningen in het uitbreidingsplan Molenbrug zijn gisteren voor de eerste maal in Veenendaal een groot aantal woningen voor een redelijke huurprijs op de vrije markt gekomen. Patrimoniums Bouwvereniging en de gemeentelijke huisvestingscommissie staan geheel los van deze woningen en liefhebbers hebben dan ook alleen maar te ma ken met het makelaarskantoor H. van Wagensveld, waaraan de verhuur van het complex „Molenbrug" is opgedragen. Dit is voor Veenendaal een unicum in het kader van de na-oorlogse woningbouw. Nooit eerder is er sprake geweest van een particuliere woningbouw op zo'n grote schaal, bestemd voor verhuur. Toen Eurowoningen N.V. uit Den Haag het Veenendaalse gemeentebe stuur vroeg om in het uitbreidingsplan „Molenbrug" te mogen bouwen werd het aanvankelijke plan op die plaats woningwetwoningen te gaan bouwen Van de baan geschoven. „Eurowonin gen" gaf bouwmaatschappij Van Eist opdracht te gaan bouwen en door het snelle werktempo van deze maatschap pij zal men spoedig de flats kunnen op leveren. Volgens makelaar Van Wa gensveld zullen omstreeks mei van het volgend jaar de eerste woningen ge reed komen. Er worden 288 woningen gebouwd, verdeeld over twee hoge blokken die een revolutionaire verandering van de Veenendaalse sky-line vormen en vier lagere blokken. De woningen bestaan elk uit een grote woonkamer, drie slaapkamers, een douche-cel, een toi let, een hal, een bergkast en een woon- balkon langs de gehele voorkant van het huis. De woonkamer bestaat door een knik uit twee delen, die afgeschei den kunnen worden door een vouw wand. De voorkamer, die dan ontstaat, heeft een oppervlakte van ruim 19 m2. De achterkamer, die eventueel als studeerkamer of als vierde slaapkamer gebruikt kan worden, heeft een opper vlakte van 10 m2. De totale oppervlak te van de woning is 40 m2. De galerij aan de achterkant van elke verdieping heeft bij elke deur een verbreding. In de galerij zijn bij elke woning vuilstort- VEENENDAAL. In verband met het feit dat tweede Kerstdag op een dinsdag valt wordt er op dinsdag 26 december geen eiermarkt gehouden. In plaats hiervan wordt de laatste eiermarkt van dit jaar gehouden op zaterdag 23 de cember. De volgende eiermarkt zal dan gehouden worden op dinsdag 2 ja nuari 1968. kokers aangebracht. Mede door de con structie met behulp van gietbeton is een goede geluidsisolatie in de flats be reikt. Van flatneurose zal men dan ook niet gauw last hebben. De huur van de etagewoningen zal volgens de heer Van Wagensveld exclu sief service en verwarming op ongeveer f 187,- per maand komen. Het werkelij ke huurbedrag zal dan ongeveer f 250,- per maand worden. Deze, voor de betreffende woningen, redelijke huur is mogelijk door de or ganisatie van de bouw, volgens de heer Van Wagensveld. „Het is een grote bouw", zegt hij en ook de beton-sys- teembouw heeft hiertoe bijgedragen. Er zijn al veel aanvragen voor de wo ningen binnengekomen. Men zal eerst proberen hoofdzakelijk aan inwoners van Veenendaal de woning te verhu ren. Mocht er van deze zijde te weinig animo zijn, dan kan men alsnog geïn teresseerden van buiten Veenendaal aantrekken. De woningen zijn, zoals gezegd, ge bouwd door Eurowoningen N.V. te Den Haag. Eurowoningen heeft nog grond aangekocht voor veertig eengezinswo ningen, die eveneens in het plan „Mo lenbrug" gebouwd zullen worden. ADVERTENTIE glas bomen lopers kaarsen kandelaars verlichting Gelderland/hoek Hoogstraat, Veenendaal - Telefoon 12656. woningen. „Wanneer we doorgaan met de oude methods van woninginrich ting benutten we de mogelijkheden van een woning niet". De burgemeester was erg onder de indruk van al hetgeen Veenendaal in de woningbouw heeft toegezegd en toege voegd gekregen. Hij noemde de nieuwe woningen een groot stuk verrijking voor de hele gemeenschap. Ook sprak hij van de ontwikkeling en de zorgen die het gemeentebestuur heeft gehad om het leefklimaat in Veenendaal zo groot en ruim mogelijk te maken. „We moeten niet alleen kunnen wo nen, we moeten ook kunnen leven", al dus de burgemeester. In verband hier mee wees hij op het vorstelijke uitzicht dat de nieuwe flats bieden. Óm dit dui delijk te laten uitkomen veegde hij de beslagen ruiten schoon, waarna men zich kon overtuigen van de prachtige ligging van de sportvelden, het instruc tie-bad en het in aanbouw zijnde over dekt zwembad. Met de nieuwe woningen diende dat alles, volgens de burgemees ter, om de Veenendaalse gemeenschap te kunnen laten leven. „Ook het parti culier initiatief mag hierbij niet ver stek laten gaan", sprak hij. „Als alles klaar is zullen vele gemeenten in Ne derland jaloers zijn op Veenendaal. Daarom feliciteer ik de heer Poot, de beleggers, alle toekomstige gezinnen die deze flats zullen gaan bewonen, de he le gemeenschap van Veenendaal en het gemeente-bestuur dat men met volledige inzet en overeenstemming dit heeft we ten te bereiken". De volgende spreker was de heer M. W van Eist. Hij vertelde dat het moeilijk was geweest de bouw van de flats in een betrekkelijk korte tijd te kunnen realiseren. Maar hij was blij dat de modelwoningen op tijd gereed gekomen zodat de mensen zich ervan kunnen overtuigen dat het bijzondere woningen zijn. De onder-directeur van de Stichting Ratiobouw, de heer Nieuwkerk zei daarna blij te zijn met de nieuwe woningen. Hij noemde Veenendaal een bijzondere gemeente. „Eerst denk je dat men hier niets wil en dan begin nen ze plotseling en het komt met een enorme vaart klaar", zei hij. Het uitgangspunt bij de bouw van het type woningen waarvan er gisteren twee werden opgeleverd was volgens de heer Nieuwkerk geweest het bouwen van een etage-woning, waarin de typi sche moeilijkheden van de etage-woning niet voorkomen. Hij was Eurowoningen dankbaar dat deze maatschappij de eerste was die deze woningen in Ne derland is gaan bouwen. De bouw van de woningen was mogelijk door de sa menwerking tussen een aantal gemeen ten, architecten en bouwondernemingen. Veenendaal was bijna de eerste ge meente waar de etage-woningen werden gebouwd en de heer Nieuwkerk voegde hier ironisch aan toe: „Ik ben bang dat in Veenendaal ook de eerste eenge zinswoningen van Eurowoningen N.V. gebouwd zullen worden". Hij noemde het gereedkomen van de modelwonin gen een mijlpaal. „We moeten het niet zien als het hoogste punt. Ik hoop dat deze ontwikkeling zich voortzet". Vervolgens bracht de heer Van Leeu wen. voorzitter van de Patrimoniums Bouwvereniging zijn gelukwensen uit aan B. en W. en aan de gemeente Vee nendaal in verband met de nieuwe flats. „Aanvankelijk zagen wij Eurowo ningen als een concurrent. Dat mogen beeld krijgen van de inrichting van de wi j echter niet doen. Wij moeten zonder winstbejag werken. We hebben dit standpunt dan ook helemaal gewijzigd" zei hij. De heer Poot zei tenslotte blij te zijn met de overweldigende belangstelling. Hij verwachtte dat de mensen in de toekomst in de rij zouden staan om een van de flats te kunnen bemachtigen. „De ruimte die je in deze huizen vindt, kom je in Veenendaal alleen nog maar in het nieuwe raadhuis tegen", zei hij en hetzelfde gold volgens hem voor de rust. Hij vertelde verder waarom Eurowo ningen in Veenendaal was gaan bou wen. Ten eerste was dat volgens hem om het geweldige uitzicht waarvan straks een paar duizend mensen kun nen profiteren. „Ten tweede waren de grondkosten laag", zei hij. Ook hij sprak zijn waardering uit voor de me dewerking van Patromoniums Bouwver eniging: „Dank zij Patrimoniums Bouwvereniging komen er 500 wonin gen meer tot stand", aldus de heer Poot. Het aannemersbedrijf Van Eist prees hij voor de snelle en goede bouw. „19 april jl. werd de eerste paal geheid, nu 19 december, 8 maanden later zijn de eerste woningen gereed. Daar zitten nog de periodes van regen en vakantie tussen. In feite heeft Van Eist kans ge zien in vier maanden de woningen op te leveren". De gisteren opgeleverde woningen zijn te bezichtigen elke vrijdag van 19.00-21.00 uur en elke zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Een woning is geheel klassiek ingericht. De tweede geheel modern. Er is rekening gehouden met de mogelijkheden van de woning. De verdeling van de woonkamers, die ge scheiden kunnen worden door een vouwwand, komt tot stand door een zit hoek, een eethoek en een televisiehoek, die eventueel benut kan worden als stu- deerruimte. De houtreliëfs in de door de fa. Matser ingerichte woning zijn van de Veenendaalse kunstenaar Mik Thoomes. VEENENDAAL. In de Hervormde Kerk aan de Markt wordt op tweede kerstdag een speciale kerstsamen komst gehouden onder het motto „Ge zin en Kerstfeest". De dienst zal onder leiding staan van dr. C. Graafland. Alle kinderen zullen samen een kerstlied ten gehore brengen. Verder zal er ruime aandacht besteed worden aan samenzang, waarvoor men enkele trompettisten bereid gevonden heeft de begeleiding te versterken. De aanwezi gen zullen ook kunnen genieten van so lo-zang. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer 48.000 stuks. Prijzen grote f 14,00 f 15,00 en kleine f 9,00—f 13,00, alles per 100 stuks. Handel matig. 10.000 VEENENDAAL. Met het doel op een vlotte en zo voordelig mogelijke manier zoveel mogelijk woningen te bouwen werd op 22 juni 1960 „Eurowo ningen N.V." opgericht. De eerste wo ningen van deze bouwmaatschappij werden in 1962 opgeleverd, waarna het aantal opgeleverde woningen jaarlijks verdubbelde, van de 192 in dat eerste jaar tot 3073 in 1966. Dit jaar zal men waarschijnlijk omstreeks 4000 wonin gen gereed krijgen, zodat in de loop van dit jaar de 10.000ste woning opgeleverd werd. Het aandeel op de woningbouw markt in Nederland bedraagt momen- VEENENDAAL. Het Kerstfeest van de zondagsschool Schrijverspark (OCB) wordt gehouden tweede Kerst dag om 3 uur in de Geref. Kerk Vaart- brug. Aan 't programma wordt veel door de kinderen zelf meegewerkt. De ou ders en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het Kerstfeest van de Nieuwewegse- zondagsschool wordt gehouden dinsdag middag om kwart over twee in Elthe- to. VEENENDAAL. De uitslag van de verloting die 25 november jl. werd ge houden door de kanariefokvereniging „De Gelderse Vallei" ter gelegenheid van de kanarie-tentoonstelling in het NVV-gebouw aan de Tuinstraat is be kend. De eerste tot en met de tiende prijs is respectievelijk gevallen op de nummers: 423, 396, 492, 543, 718, 31, 208, 15, 515 en 34. Eventueel nog niet ontvangen prijzen kunnen worden afge haald bij de heer A. van de Weerd, Beatrixstraat 74 te Veenendaal. SCHERPENZEEL. Op Tweede Kerstdag zal weer de jaarlijkse Kerst zangdienst in de Ned. Herv. Kerk wor den gehouden. Evenals in voorgaande jaren zal de Chr. gemengde zangvereni ging „Soli Deo Gloria" weer haar me dewerking verlenen. De dienst zal worden gehouden in de morgenuren. Het gesproken woord wordt verzorgd door de plaatselijke predikanten. Voor de nieuwingekome- nen in Scherpenzeel is het bezoeken van deze Kerstzangdienst een unieke aangelegenheid om kennis te maken met de prestaties van dit koor. teel 3,3 pet., wat betekent dat van elke 1000 gereed gekomen woningen er 33 „Eurowoningen" zijn. Het grondprincipe waarop „Eurowo ningen" werkt is het in stand houden van bouwstromen. Hiervoor is het nood zakelijk, dat men enkele gemakkelijk in serie te bouwen „herhaalbare" types ontwerpt. Hierin is „Eurowoningen" in zoverre geslaagd, dat men kans ziet om hele stadswijken te bouwen, zonder dat daar een grauwe zee van allemaal dezelfde huizen ontstaat. Men bouwt in de hoofdvormen: hoogbouw, met en zonder lift, en eengezinswoningen. De hoogbouw kan men dan weer onderver delen in betonconstructies en staalcon structies. Door gebruik te maken van de laatste technische mogelijkheid heeft „Eurowoningen" het hoogste flat gebouw in Nederland, een 17 verdiepin gen hoge torenflat in Delft, gebouwd. In twee van dergelijke flats biedt men daar een woning aan 1088 studenten. Vooral echter coördinatie speelt een grote rol bij „Eurowoningen". Hoewel men in staat is „zelf" te bouwen, ge beurt het ook meermalen, zoals mo menteel in Veenendaal, dat een plaat selijke aannemer ingeschakeld wordt. De coördinatie wordt dan belangrijk: „Eurowoningen" heeft contacten met de opdrachtgevers, beleggers, toeleve ringsbedrijven en dergelijke. Hierdoor wordt een sneller bouwen mogelijk en kan men verzekerd zijn van een langer lopende bouwstroom. De maatschappij heeft contacten met (institutionele) beleggers als pen sioenfondsen maar kan ook zelf ge hele stadswijken exploiteren door het „Park-fonds", een samenwerking van het pensioenfonds van de Koninklijke Shell, Blaauwhoed en Eurowoningen. Sinds 1964 is „Eurowoningen N.V." een dochter van een nieuw opgerichte „hol ding company", „Eurohuis N.V.". Een zuster van „Eurowoningen" is „Euro fonds N.V.", een beleggingsmaatschap pij. De moeder neemt deel in een aan tal andere op het woninggebied georiën teerde naamloze vennootschappen. Een van die deelnemingen is „N.V. Uit- hoornse bouw- en aannemingsmaat schappij", een combinatie van de meeste Uithoornse aannemers, speciaal opgericht om een geheel uitbreidings plan vol te bouwen. In dit plan komen, behalve een winkelcentrum, 1400 flats in 10 woonlagen en 360 eengezinswonin gen. Alles volgens „Eurowoningen"-sys- temen. H. van Wagensveld veel aanvragen Heden, woensdag VEENENDAAL SKF-kantine 20 uur: Kerstklaverjas- toernooi. Consistorie Ger. Gem.: Fluiterstr. 19.30 uur: „Bijeenkomst SGP-studievereni- ging „Petrus Datheen". De landbouw in deze tijd" door de heer v. d. Glindt. OVERBERG Christelijke school 20 uur: Kerstfeest viering CPB. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „De Vikingkoningin". Morgen, donderdag VEENENDAAL Postkantoor 912 uur: Verkoopstand kinderpostzegels. AMERONGEN Gemeentehuis 19 uur: Raadsvergadering SCHERPENZEEL Gemeentehuis 19 uur: Raadsvergadering ELST Clubgebouw hotel Stuyvenberg 20.00 u.: Kerstkaartavond v.v. „Musketiers". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uuri „Hint vecht met vrouwen". De inkoopcombinaties voor slachtvar- kens VAKO (Oss); IVO (Deventer) en HOVA (Homburg) hebben de uitbeta- lingsprijzen voor slachtvarkens voor de week tot 22 dec. met 5 cent verlaagd. Ook de coöperatie NCB verlaagde met 5 cent Men hanteert de volgende prij zen voor geslachte varkens van le kwa liteit op basis van af-mestbedrijf: 68-85 kg f2,70; 86 - 90 kg f 2,60; 91 -100 kg f2,55 met de gebruikelijke kortingen van 12, 17 en 22 cent voor varkens van 2e, 3e en 4e kwaliteit. Ook de Coveco- coöperatie verlaagde haar uitbetalings- prijzen met 5 cent. Het aantal slachtingen bedroeg in de week tot 9 dec. ca. 130.000 dat is ca. 12.000 minder dan 's weeks tevoren. Uitgevoerd werden, volgens voorlopige cijfers, 15.593 geslachte en 2688 leveni-e varkens in hoofdzaak naar de lidstalen van de EEG. In België was de varkensmarkt de afgelopen week aflopend. Ook daar klaagt men over een moeilijke export wat betreft de prijzen. Dat is ook de belangrijkste reden voor de verlaging in Nederland, want in het algemeen blijft de vraag bevredigend doch kan men niet die prijzen realiseren bij ex port die corresponderen met de uitbe- talingsprijs. In Frankrijk was de markt ook zwakjes en kan de SIBEV weer re gionale interventie toepassen. De inter ventieprijs is echter, zo blijkt ook nu weer, weini" aanlokkelijk. In oktober werden in Nederland 624.000 varkens geslacht, ruim 96.000 méér dan vorig jaar In de eerste tien maanden bedroeg het aantal slachtin gen 5.594.000, dat is ca. 380.000 méér dan in 1966. EDE De hervormden kunnen voor taan weer gaan kerken in de Oude Kerk aan de Grotestraat. Zoals bekend werd voordien in het gebouw Rehoboth gekerkt. De tweede ochtendienst, die tot nu toe werd gehouden in de Nieuwe Kerk, komt voortaan te vervallen. Met ingang van zondag zal dus voortaan steeds één dienst worden gehouden, die om half tien begint, in de Oude Kerk. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I" ADVERTENTIE GEOPEND tot zaterdagmiddag a.s. iedere middag en avond tot 9 uur daarna tot juni iedere vrijdagavond tot 9 uur en zaterdag van 10 tot 5 uur. matser

De Vallei | 1967 | | pagina 3