Eenzaam graf in een gouden lijst VLAKBIJ T PASTORALE RENSWOUDE LIGT NOG EEN OASE VAN STIL TE „Ziekenzorg" kampt met tekort van ruim 3 mille Beroep op leden om vrijwillige bijdrage MIST 10550 11079 üniefuM» RTTV verpletterde Oldra 2 opnieuw met 10-0 De levende natuur is vaak een sprookje Ondanks 2000 leden Nieuwe zaal in Rhenen Hazelaars Specht Bingo na boerenkool door Adriaan P. de Kleuver Schrik i Voetballers gaan kaarten Tafeltennis Voorkom nodeloos leed bij slachten u uw Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 Hmmimimmi Een verrukkelijke herfstdag was het. Wij waren over Achterberg en Over berg gereden om te bekijken wat er alzo nog aan ongeschonden boerderijtjes te vinden is. Wij ontdekten er één onder Veenendaal aan de Middelbuurtseweg zo gaaf en zo mooi dat wij dit fijne historische monumentje zo wel hadden willen kopen. Aan de Dijk in Achterberg hebben wij even stilgestaan bij dat nog zo gaaf bewaarde Dijkerhuis dat zéker op de monumentenlijst thuis hoort. Verder de bijzonder mooie langgevel'hofstede met de waterput erbij op de oude Achterbergse eng- gronden. Al met al is er nog maar weinig gaaf intact. Stuyvenes in Ach terberg ziet er ook nog netjes uit en dan nog twee schilderachtige gevels langs de oude Cuneraweg. In Oyerberg aan de Dwarsweg een bijzonder mooi complex met nog twee schaapskooien er naast en niet te vergeten het juweel van een hofstede „de Hucht" en ook nog wel „Het Eind" en „Nieuw-Amerongen met de wonderbare bandlinde voor de gevel. In het zuidelijke gebied van Renswoude heb je nog het fraaie complex de Klei ne kliert en dan is het in dit deel wel zo'n beetje het einde wat betreji oude historische boerderijen. We wilden „Engelaar" ook nog gaan bekijken en reden daarvoor naar „De Dennen" om vandaar te gaan wandelen via de Groeperkade. Ik had mijn metgezel erop voorbe reid dat hem veel moois te wachten zou staan en het werd een korte, maar zó vol aan natuurbelevenissen rijke wandeling, dat het me een ge noegen is u er deelgenoot van te ma ken. Herfst... tijd van vergankelijkheid. Dat maken de dichters ervan. Maar ook vol weemoed. Een lange, lange zomer en die van 1967 was lang hebben wij geleefd met groen om ons heen. Herst... mist en regen. Maar deze novembermiddag niet. Klaar en vriendelijk scheen de laag staande zon over de velden. Wat is dat een heerlijk beleven om alles zo in strijklicht te zien. De al kalende rode eiken hadden hun handgrote bladeren grotendeels laten vallen en stroef schuifelden wij door dit blad heen. 't Is maar een smal pad óver de kade en aan de linkerkant hebben wij éven stil ge staan bij het witgeschilderde houten kruis. Eens klonken daar de schoten van een Duits vuurpeloton, 't Zou ongepast zijn er zonder meer langs te lopen. Dit is zo'n stil plekje waar bij je denkt: „Wat waren dat toch voor mensen die zo'n lieflijk plekje opzochten om er medemensen te gaan doodschieten?" We zijn er zwij gend aan voorbijgegaan. Ineens staat er een wit kruis aan een landweggetje. Héél eenzaam. Daar beleefden wij hét wonder. Er staan wat coniferen rond dat houten kruis en de zon overgoot de plek met puur goud. In dit gouden schijn sel zwierden languit honderden en nog eens honderden ragfijne spindra- den, herfstdraden, die tezamen één trillend gouden weefsel vormden. Dat is dan een moment om nooit meer te vergeten. Een paar grote blauwe bosduiven stoven met veel geklapper uit de hakhoutwalle- op en wij keken el kaar eens aan. Komt hier in deze tijd van het jaar ooit wel eens iemand? Wij lieten ons dus maar drijven op het gevoel van verlaten heid en eenzaamheid toen wij over de kade onze weg vervolgden naar de schans. Een gedruis drong tot ons door en dan kom je op het bruggetje over de doorstroming van de Lun- terse beek. De damsluis is verstel baar en als je naar beneden gaat is er constant een miniatuur waterval letje. Ineens was hij daar in een metaal- glanzend met roestrood pakje; een snel naar het water neerschietende ijsvogel. Fel lichtte het blauw van de rug even op en toen dook hij het wa ter in dat langs de kant al tot rust gekomen was. We maakten samen uit dat dit een goed visplekje was. Komt een alvertje of een gren deltje in de stroomversnelling te recht dan heeft het zoveel met zich zelf te stellen dat het de geduldig op de loer zittende ijsvogel niet op kan merken. Dié weet zijn kostje dus ge kocht. Deze keer was weer raak. In de jachtijver moet de vogel ons niet opgemerkt hebben, maar toen de buit binnen was wel. Met een zilver- schitterende prooi in de donkere grijosnavel vloog ons flonkerende ju weel een eind stroomopwaarts. Aan z ij n tafel geen gluurders. Wij wandelden door tot we een klaphekje door moesten. Een in herfsttooi gestoken eikenlaan kruist door de Groeperkade. Die laan slin gert om het oude goed „Engelaar" heen. Een groene specht fladderde van boom tot boom, een beetje uit het lood geslagen door onze plotselin ge verschijning. In een weilandje naast de netge- schilderde woning met luiken in de kleuren van de Taets van Ameron- gens, stond een stier. Een kolossaal zwartbont beest dat wat op de voor poten begon te deinen, zo van „ik lust je wel rauw" maar geen van ons beiden wilde de toreador uit gaan hangen. Bij het sluisje werden onze blikken getroffen door een paar al volop in de bloeiknoppen zittende hazelaars. Er zijn twee bomen, of beter gezegd één boomsoort en één struikvorm waar ik persoonlijk veel van houd. Ze herinneren mij aan een tijd van rust met niets om je heen dan hei develden waar eerst een teerrose waas over ligt dat overgaat in een broedendwarm paars, een paars dat ik nog slechts ken van de vergane zomer op plekken waar rond „De Ossenberg" de heide penetrant geur de en er zo warmbloedig bijstond. Op die heide stonden de berken. Neen, geen bos van omhoogschieten- de, altijd in beweging zijnde berken- stammen zoals rond de Leersumse plassen, maar slechts hier en daar een berk voluit gekroond met in het voorjaar een meigroen tuintje en in de nazomer met gouden lovertjes behangen, de ruwe stammen vol re- genscheuren en slordig zittende bast. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiii RHENEN Gisteravond kwam de vereniging „Ziekenzorg" in het wykgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg in jaarlijkse algemene ledenvergadering byeen. Van de ruim tweeduizend leden waren er 6 aanwezig. Het bestuur, dat gister avond met een achttal achter de „groene" tafel zetelde, was over deze opkomst bijzonder goed te spreken. Als regel komt er niemand. En dan te bedenken dat over het verslagjaar 1966 een exploitatierekening werd behandeld die sloot met een bedrag aan baten en lasten van f 117.630,22. Er bleek over genoemd jaar een tekort te zijn van f 3.339,73. Op vragen uit de vergadering op welke wijze men dit gat dacht te stop pen werd besloten tegen het uitschrij ven van de nieuwe contributiekaarten begin 1968 een beroep te doen op de leden naast de contributie een vrijwil lige bijdrage te storten. Op vragen waar de oorzaak moet worden gezocht van de geringe belangstelling voor „Ziekenzorg" van de zijde van de inge zetenen antwoordde het bestuur, onder voorzitterschap van dokter B. Stege- man, dat het werk van de vereniging de mensen niet aanspreekt. Overigens was men er niet ondersteboven van. Welke vereniging, zo vroeg men zich af, kan bogen op grote belangstelling tijdens vergaderingen? ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17-80 uur van 17.30— 19.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 De heer J. Hovestad, secretaris-pen ningmeester van „Ziekenzorg" bracht zijn gebruikelijke jaarverslag uit. Het bestond uit een droge opsomming van cijfers; zoveel bezoeken afgelegd bij aanstaande moeders, zoveel bezoeken gebracht voor hulpverlening, zoveel personen „afgelegd", kortom het was weer een lange reeks, zowel in Rhenen als in Eist. In 1966 was bovendien een stagezuster in opleiding. Het financieel overzicht zat goed in elkaar, zo goed. dat de kascommissie, bij monde van de heer Van Daalen, de penningmeester een compliment bracht en de vereniging feliciteerde met een kracht als de heer Hovestad. Aan contributies was f 30.605,70 ont vangen, aan subsidies f 43.591.43. Hoe wel de contributie niet aan de hoogste kant is, wilde het bestuur voor 1968 niets weten van een verhoging. Wel zal men - om in medische termen te spreken - de vinger aan de pols hou den. Nadat de heren K. van Boeyen en W. Roelofsen in de nieuwe kascommis sie waren gekozen, werd de heer D. Dirkse, periodiek aftredend, herkozen als bestuurslid. De voorzitter deelde aan het slot van de vergadering nog mede, dat de mi nister van Volksgezondheid een perso neelsstop heeft afgekondigd. Dat wil zeggen, wanneer de vereniging tot uit breiding wil overgaan van het aantal wijkverpleegsters zal uitvoerig moeten worden aangetoond dat een dergelijke uitbreiding gewettigd is. Tijdens de rondvraag werd geïnfor meerd door één van de aanwezige le den naar het instituut gezinsverzor ging. Uit de antwoorden bleek, dat men momenteel bezig is contacten te leggen met omliggende gemeenten, cm- dat de minister als subsidie-eis stelt, dat men minstens 50.000 zielen nodig heeft om een centrum voor gezinsver zorging te stichten. Men wil komen tot een centrum, waarin alle gezindten zijn vertegenwoordigd. RHENEN. In de „Instuif" in „Bel la Vista" wordt voor de leden op don derdag 28 december 's avonds om half zeven een boerenkoolfuif gegeven. Daarna wordt een spelletje bingo ge speeld. RHENEN Met een enthousiaste toespraak opende wethouder mr. J. I)een gistermiddag de nieuwe zaal van de heer A. Th. Onink aan de Munt straat, genaamd „De Munt". De dochter van de eigenaar overhan digde de wethouder de sleutel, waarna alle genodigden het gebouw konden be treden. De heer Onink heeft hier iets tot stand gebracht waarop heel Rhenen bijzonder trots mag zijn, aldus wet houder mr. Deen. Er ligt een parketvloer in het mid den, die alle kritiek kan doorstaan. Rondom de vloer staan gezellig de ta feltjes en de stoeltjes geschaard, hier en daar met een gedempte verlichting op de achtergrond. De grote lampen zijn allemaal in stijl gehouden. Er is veel kristal in verwerkt. De bar is al even smaakvol opgebouwd met veel en warm aandoend houtwerk. De achter het gebouw liggende keuken is groot en van alle technische gemakken voor zien. De toiletten voor dames en heren ontbreken evenmin en ook daaraan zijn geen kosten gespaard. Onder de velen die de openingsrecep tie bijwoonden bevonden zich onder an dere wethouder T. van Lienden en een vertegenwoordiging van het bestuur van de RMC, waarvan de heer Onink vanaf de oprichting lid is. Veel bloemen en geschenken werden aangedragen, hetgeen de toch al fees telijke inrichting een nóg feestelijker tintje bezorgde. voer brachten erover. Wat is er van E geworden? Een oase van heerlijke rust. Er is nooit een ;schot gevallen E anders dan van jagers op fazanten E en hazén. We zagen ze beide. Met oorverdovend veel geraas stoof een fazanthaan op uit zijn middagdutje. E Wij keerden rustig op onze schre- den terug. Er smiesperden wat kool- meesjes in de struiken; er vlogen E wat spreeuwen over de velden; er E buitelden zelfs als kleine aapjes twee staartmeesjes door het ijle takjesge- wriemel van de berken. En dan... in- E eens dat vréémde geluid. „Een vo- gel. maar welke?" j Ik liet in gedachten een hele vo- E gelplaat afdraaien. „Dat is 'm", zei E ik, „de regenroep van een zwarte specht." En ja, in wijde golven vloog ze langs de eikenlaan. Die was dus E van plan om te overwinteren! Of ze E kwam uit de bossen van Scandina- vië. Wie zal 't zeggen? In ieder ge- val een fijne ontmoeting. Het was een beetje gaan waaien. E Nu zijn berken bijna nooit rustig. Dan moet het volslagen wipdstil zijn. Maar dié middag was al héél goed te bemerken hoe stoeilustig berken E zijn. Alles stond beneden nog roer- E loos en als de wind even een duwtje E ergens tegenaan gaf, dan dwarrel- den er nog wel bladeren van de struiken, maar bóven het hakhout uit staken de berken hun kop in de E wind. Berken met hun ruige uiterlijk en welige pruikebol zijn wildebras- sen. Een beetje wel de kwajongens j onder de bomen. Vréémd ook een E beetje want met het ouder worden E gaan ze op vriendelijke mannetjes met een gelaat vol rimpeltjes lijken. i Onze berken op de taluds van de E Groeperkade zijn evenwel nog elas- E tisch en jong en vormen een fijne E nuancering tussen het winterse groen van de eikenstammen. Ook hazelaarstruiken verdienen ieders belangstelling. Vooral als ze, zoals in de schans van Engelaar aan een beek staan. In.een bundel yertaalde sprookjes, door' de Gebroeders Grimm verza meld, staat het verhaaliAsse poester. Dat schone, verwaarloosde prinsesje 'nam eëft takje van een ha zelaar en plantte dat op het graf van haar overleden rpoeder, de voormali ge koningin. In dat tot wasdom ge komen stekje kwam het sneeuwwitte vogeltje dat haar introduceerde aan het hof van de koning die voor zijn zoon een gemalin zocht. Een fijnge voelig verhaal, waar grote compo nisten (Verdi) en grote filmmannen (Walt Disney) hun beste krachten aan gegeven hebben; een verhaal met zo'n diepe inhoud dat je als vol wassene jezelf er niet voor behoeft te schamen het schoop te, yindepj verhaal met een.gróéiend stekje ha zelaar. Daar staan ze*dsft"i 'biTde" Édnférsb beek. Barstend vol leven. De dood zal het niet winnen van het leven, want straks, als de prille lente weer warmte zal brengen, dan zal dat la tente leven weer ontspringen aan de koele bodem, nieuwe sappen aanvoe rend en als eerste herauten zullen dan al op zonnige januaridagen die hazelaarkatjes bij ieder windzuchtje omwolkt worden met een stoffijn stuifmeelpoeder. Zó vol van beloften zitten daar de hazelaars. De schans is in het midden van de achttiende eeuw opgeworpen. Ze wildeh in tijd van dsgigipg ropd het d^rp Renswoude iern water- Vrije'' zone' scheppen' öp bepaalde punten zou geschut komen te staan. Ook hiér, op dit vredige plekje. De Emmikhui^erberg zou 'n vuurspuwend monster worden, een krater vol verderf óm zich heen zaaiend geschut. Zo dachten prins Frederik Hendrik en die na hem zijn plannen ten uit- ■iniHimiiiimiiiMmimimimimiiiiimimiHimimnimi,, Bij het hoekje waar het bos „De Dennen" aansluit bij het berceau E van de kade, stoven twee eekhoorn- tjes de bomen in en, grappenmakers als dat zijn, keken telkens twee paar kraaloogjes van achter de stammen E waarin ze pijlsnel zich verschanst E hadden, in onze richting. Eén zat al weer gauw bij het plekje waar van- daan ze gevlucht waren, aan een sparappel te knauwen. Zo zijn de dieren van het bos nu E eenmaal. Even is er schrik, maar in de beschutting van de dekking ver- geten. ze weer snel. Midden op het E paadje zaten twee egels die hele- E maal geen haast maakten om weg te - komen. Ze zijn veel vertrouwelijker en dichtbij gekomen waren ze nog doende onder wat bijeengewaaid blad te kruipen. Ze zijn zich ook wel een E beetje bewust van hun privé-beveili- ging. Dat kost menige egel het le- voedsel de wegen over. Tientallen egels zijn dit jaar in onze omgeving tot kokosmatjes gereden. Wat een middag! En dan zo on- E verwachts. De mooiste belevenissen E op een plekje waar middenin de week nooit een mens een voet zet. Adriaan P. de Kleuver E ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unië Wie kan het beter wètert Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood jong belegen; blauw belegen; p.urs extra belegengeel oud; bruin m overjarige kaas ELST. De voetbalvereniging „Mus ketiers" organiseert donderdagavond 21 december een zogenaamde Kerst kaartavond in het clubhuis bij hotel „Stuyvenberg". Bij voldoende deelne ming zal men kunnen klaverjassen en schudjassen. Voor de prijswinnaars zijn een aantal mooie prijzen beschik baar. RHENEN RTTV 1 heeft ook in de laatste wedstrijd van de eerste com petitiehelft geen moeite gehad met zijn tegenstander Oldra 2. Evenals in Arn hem werd het een 100 overwinning. V. d. Broek had tegen Langen drie games nodig (1621, 2110 en 2112), dóch de beide'andere tegenstanders leverden geen moeilijkheden op. Tegen Ha mers werden het ook nog drie games (21—16. 1421 en 21—13), maar tegen Egging werd het tweemaal 2114. V.d. Brink had het tegen Langen nog al moeilijk. Desondanks werd het een overwinning in 3 games (21/10-18/21 en 21/15). In de beide andere partijen versloeg hij eveneens zijn tegenstan ders. Tegen Egging werd het 21/7 en 21/15 en tegen Hamers zelfs 21/10 en 21/3. v. Breenen won met bijzonder veel inspanning van Egging. De cijfers wa ren 21/13 - 15/21 - 21/19. Beide andere tegenstanders werden ook kansloos ver slagen. Tegen Hamers werd het 21/7 en 21/16 en tegen Langen 21/13 en 21/12. Het dubbel werd door v.d. Broek en v. Breenen gewonnen met 2 x 21/14, waardoor het weer 10-0 werd. In de promotiegroep heeft dit team goede kans om kampioen te worden. De start hiervan is half januari. De eindstand in deze groep is daardoor als volgt geworden. 1. RTTV 8-14; 2. Stv. Climax 2 8-12; 3. Tios 2 8-9; 4. Nizo 1 8-5; 5. Oldra 2 8-0. OLDRA 1 - RTTV 2: 7-3 C. Lieftink deed het in dit team het best. Hij won 2 partijen en moest al leen in de zeer sterke v. Wolveren z'n meerdere erkennen. W. de-Grootmulder won van één te genstander en J. Engelaar stelde teleur door zonder winst te blijven. Ondanks deze nederlaag komt dit team toch in de promotiegroep, die wel zwaar zal zijn voor deze spelers. RTTV 3 - RIT AC I: 9-1 H. v. Holland en O. Meijer bleven beiden ongeslagen, doch A. Udo moest in mej. B. v.d. Weerthof zijn meerdere erkennen. Ook het-dubbel bracht winst voor team 3. Voor dit team dus ook plaatsing in de promotiegroep. RTTV 4 - SKF I: 8-2 J. Notermans bleef ongeslagen. H. Huntekerslag en O. Weyssenfeld ver loren van v.d. Berg. Door wirist in het dubbel werd het tenslotte 8-2. Ook voor dit team plaatsing in de promotiegroep. RTC I - RTTV 5: 3-7 E. v. Hees, J. v.d. Brink en B. Mid del wonnen ieder 2 maal. Door winst in het dubbel werd het een 3-7 overwin ning. Hierdoor werd net niet de promo tiegroep bereikt maar deze 3 spelers spelen tegen Winstpunt I uit Veenen daal. De verdere uitslagen zijn als volgt: RTTV 7 - SKF 3 - 10-0; SKF 4- RTTV 9 - 9-1. Op 19 december is er weer het tradi tionele St.-Nicolaasfeest. Naast tafel- tennismatches zijn er diverse andere wedstrijden met prijzen. iimmiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiHiiiim De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren schrijft ons, dat er elk jaar rond de feestdagen vaak door ondoordachtzaamheid, soms ook door wreedheid, bij het slachten van kleine dieren nodeloos wordt gele den door pluimvee en konijnen. Node loos, omdat er tal van abattoirs zijn waar men voor een gering bedrag die ren kan laten slachten, een karwei, waarvoor men ook bij veel bona-fide poeliers terecht kn. Êr wordt overi gens op gewezen, dat het kwellen van dieren door de wet strafbaar is. Door de inspecteurs van de dierenbescher ming zal er dan ook in samenwerking met de politie nauwlettend op worden toegezien, dat de normen van redelijk heid niet worden overschreden. Beste lezers en lezeressen, wij zijn in deze tijd van het - jaar met al ons denken en doen uit de wijde natuur tot binnen de enge grenzen van ons huis teruggedrongen en buiten levert thans de natuur niets op, of het moet zijn, dat we vermaak hebben in de grillige onbestendigheid van het weer. Sneeuw- buitjes, vorst, regen en slijk, ja, zelfs zacht maart weer, zoals we dat soms in de Kerstweek kunnen hebben, wisselen elkaar af en daarom worden we van moeder Natuur om deze tijd het meest vervreemd. We zijn thans vaders, echt- genoteh, moeders, kinderen, zusters, broeders in de volste zin des woord. Maar neen, zo erg is het toch eigen lijk niet. Steeds wekt de een of andere telg van flora aangename herinnerin gen op aan de thans door de winter geketende plantenwereld. Volgens de kalender is het nu eigen lijk pas winter, doch dat neemt niet weg, dat wij om deze tijd reeds de eerste gewaarwordingen der hoop voe len opzwellen. Immers de Kerstnacht ontleent zijn aantrekkelijkheid aan de winter en het contrast van het gure en koude weer daarbuiten, van de lange donkere avonden (met een fonkelende Kerstboom) i^ er onafscheidelijk aan verbonden. De thans van de aarde afgewende zon is door tal van helder lichtende lamp jes of kaarsjes vervangen, en de warmte die daarvan opstijgt, brengt de wiekjes wan het molentje, dat er bovenop ge plaatst is, langzaam in beweging, even als de weer toenemende zonnewarmte straks de stof door het plantenrijk in een kringloop rond zal voeren. De kinderen staren de bewegingen van het molentje met bewondering aan, omdat zij de oorzaak er van niet ken nen of vermoeden. Zo gaat het ook de mens ten opzich te van de bewegingen die als de direc te uitingen van het leven te beschou wen zi. -ï. De wetenschap, die zich het onderzoek van het leven ten doel stelt, is nog maar aan de eerste letter van het alfabet. Het is nog maar kort ge leden, dat het leven voor ons niets an ders dan een prentenboek zonder tekst was. De viering van nieuwjaar sluit als 't ware bij die van het Kerstfeest aan. De hogere betekenis, die men aan de Nieuw jaarsdag toekende, gaf vaak aanlei ding tot de bewering, dat eigenlijk iedere nacht een nieuwjaarsnacht en een even geschikte tijd is voor wensen en plannen voor het op de morgen nieuw aar. te vangen leven. De opmerkzaamheid, waarmee wij over enige weken het begin van het lengen der dagen waarnemen, is een teken hoezeer wij in geheel ons leven en werken door de bron van het licht beheerst worden. Beste lezers en lezeressen, vanaf de ze plaats wens ik u een echt mooi en vrolijk Kerstfeest toe. E. J. GRIJSEN - RHENEN

De Vallei | 1967 | | pagina 5