NK^onlhiat Oude Nol preste Van Z. na zestig man moord op Amsterdamse tot fatale berovingen PRISMA Man (loodde hospita na ruzie: eis drie jaar Voor ambtenaren slechts twee pet in januar ER IS MAAR KarelI vuelta 2.70 VAN ONZE LEESTAFEL ■PRISMA, Cassatieberoep NVSH om Deens boek GOLDEN 5 Nieuwe bankfusie PLAN: OPRICHTING RECREATIESCHAP O-GELDERLAND AWR: „Onbehagen over overneming van Centouri" PORNOGRAFIE HELING mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! c PRISMA Horloge van internationale allure, Vier NKV-bonden gaan fusie aan ONDERSCHEIDING VOOR IR. M. A. GEUZE ALIBI WEIGERING ONDERZOEK VAAG SIGNALEMENT B.B.-begroting door Kamer aangenomen GRAPILLON ROOFOVERVAL DAGBLADEN HIJ WILDE ALLEEN MAAR STRAFFEN WERKLOOS IN PLVNJEZAK REGERING GEE1S STAP GEWEKEN: NEUROTISCH 1 Huurwaarde van Wethouder Arnhem lid Eerste Kamer eigen woningen vastgesteld Utrechts plan voor eleetrocars in openbaar vervoer Openbare executies in China Vrouw krijgt voor gif moord 6 jaar Pagina 7 WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 TRECHT Drukkerij Lumax in UTRECHT Drukkerij Lumax in Utrecht eigendom van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft besloten haar afdeling koperdiepdruk drastisch te reorganiseren Dit betekent dat zestig tot zeventig mensen (van de in totaal 200) van baan zullen moeten veranderen. Een deel van hen zal el ders binnen de katholieke vakbewe ging, bijvoorbeeld bij de Volkskrant, aan ander werk worden geholpen. Dit besluit hangt nauw samen met de ophanden zijnde nauwere (techni sche) samenwerking tussen d- eigen dom van het NKV zijnde Volkskrant en Het Parool. (Tussen beide dagblade bestaat reeds enige jaren ccn techni sche samenwerking, belde bladen wor den op dezelfde pers gedrukt en ze hebben een gezamenlijk abonnement op de nieuwsdienst van de New York Times). De plannen tot modernisering van de afdeling diepdruk van Lumax heeft men laten varen. Het was de bedoeling om op dit gebied tot samenwerking te komen met de N.V. Arbeiders Pers. waarin het NW sinds kort een door slaggevende stem heeft. Dit plan bleek echter niet haalbaar, waarop de direc tie tot reorganisatie besloot. In de afdelingen, vellendruk J (plano) en rotatie-diepdruk van Lumax komt geen verandering. DOETINCHEM De Stichting Streek- belangen Oostelyk Gelderland bereidt op het ogenblik plannen voor om te ko men tot de oprichting van een recreatie gemeenschap voor oostelijk Gelderland waaraan in eerste instantie gemeenten uit de Liemers en de Oude IJsselstreek zullen deelnemen. Een aantal gemeenten is reeds ge vraagd toe te treden en ls daartoe ook bereid gevonden. De oprichting van de recreatiegemeenschap zal volgend jaar zijn beslag moeten krijgen. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (A.N.V.R.) vraagt zich af of het reusbureau Centouri nog wel kan werken „overeenkomstig de doelstellingen der vereniging en in de geest van het beleid zoals dit op de laatste algemene ledenvergadering werd vastgelegd". Het reisbureau is vorige weeek door Vroom en Dreesmann opge kocht. In een brief van de A.N.V.R. spreekt het hoofdbestuur zijn „bezorgdheid en onbehagen" uit over de overneming van Centouri door Vroom en Dreesmann. „V. D. zal", aldus de brief „activitei ten gaan ontwikkelen die in hoge mate nadelig kunnen zijn voor onze leden". De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, waarvan alleen reis bureaus lid kunnen worden die zich vooral met het organiseren en verkopen van reizen bezighouden, zal misschien binnenkort een beslissing over de kwes- tie-Centouri nemen. Voor 12 januari is een bijzondere ledenvergadering uitge schreven. UTRECHT De Utrechter J. van Z. heeft gisteravond bekend ook de Amster- I damse mej. C. v.d. Voort te hebben vermoord. Zyn bekentenis kwam pas nadat de politie hem het vuur aan de schenen had gelegd. Onmiddellijk na de moord op Coby van der Voort kwam de politie erachter dat uit de woning aan de Prin sengracht verschillende voorwerpen waren gestolen, onder andere een zwartleren koffer, een gasaansteker, waaraan een schroef ontbrak, drie boeken over de Twee de Wereldoorlog, eert massage-apparaat en een nieuwe witte jurk. Nadat hy in Utrecht was gearresteerd wegens de roofoverval op de weduwe Woortmeycr-Nikkcl vertelde de Engelse nieuwe vriendin van Van Z. de politie dat hy op de avond van de moord naar Amsterdam was gereisd en was terugge komen met een aantal voorwerpen die niet van hem waren. Onder andere noem de de Engelse vrouw de koffer, de boeken, de aansteker, de jurk en het massage apparaat Van Z. gaf de jurk aan zijn nieuwe vriendin. Omdat deze haar niet paste gaf zij hem aan haar hospita. Deze gaf het kledingstuk op haar beurt weer aan een dochter, die inmiddels naar Ame rika is geëmigreerd. Ook de boeken zyn tot nu toe onvindbaar. Volgens de politie heeft Van Z. deze waarschijn lijk verkocht. De koffer werd dezer dagen in de Utrechtse woning van Van Z. gevonden. De aansteker werd de politie in handen gespeeld door kennissen van Van Z. Op de plaats waar het schroefje ontbrak had Van Z. een nieuwe schroef ge draaid. Volgens de verklaringen van Van Z. was hij na de moord in Amsterdam in paniek geraakt. In zijn verwarring had hij al deze bezittingen uit de woning van Coby weggenomen. Van Z. was op 27 augustus, vijftien dagen na de moord op Reyer de Bruin in Heeswijk, duidelijk overspannen. Dat blijkt onder meer uit de behandeling van een zaak voor de Utrechtse politierech ter. Van Z. stond daar terecht wegens het handelen in en maken van pronogra- fische foto's. De man bekende dat hij in de zomer naaktfoto's had gereproduceerd uit tijdschriften en foto's had genomen van zijn Engelse concubine. Hij verdiende metde verkoop van deze foto's onge veer vierduizend dulen. .De pornografiezaak kwam aan het licht toen de Engelse politiehulp inriep omdat Van Z. haar bij een ruzie had mishandeld. Bij de huiszoeking vond de politie uitgebreie foto-apparatuur en een aantal foto's. ..Arresteer me maar. Ik heb in een gekke bui naaktfoto's van die vrouw genomen en die foto's heb ik verkocht," zei Van Z., die eraan toevoegde dat hij zich overspannen voelde en graag ge arresteerd wilde worden. De politie deed dat niet. Van Z. werd wegens por- nografiehandel veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en hon derd' gulden boete. Bij de in beslag ge nomen foto's zou ook een plaatje zijn, waarop Coby van der Voort, Van Z. en zijn Engelse vriendin voorkomen. De dag voordat Van Z. schriftelijk het vonnis vernam, was ook zijn op drachtgever. de 75-jarige Ouwe Nol, in het Utrechtse paleis van justitie om zijn zoveelste vonnis aan te horen. Hij kreeg vier maanden gevangenisstraf wegens heling van horloges. ADVERTENTIE a PRISMA MET GOUDEN BAND Klassiek model, fraai bewerkte band en duidelijke wijzerplaat 385.» b PRISMA MET GOUDEN BAND Elegant model, moderne strakke wijzerplaat 445.- waterdicht, nieuw type wijzerplaat 95.- tot 229.- Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonen Alls Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal UTRECHT Vier bonden van het Nederlands Katholiek Vakverbond gaan binnenkort een fusie aan. Het zijn de agrarische bedrijfsbond, de tabaksbe- werkersbond, de bond van horecaper- soneel en de bond in de voedings- en genotmiddelen. Aan de leden is voorgesteld de nieu we bond de naam van Katholieke Bond van Personeel in Agrarische, Voedings- en Genotmiddelenbedrijven te geven. Voor de nieuwe naam schreven de bon den een prijsvraag onder hun leden uit 10s namen opleverde. DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer. dr. ir. J. P. Mazure, heeft gistermiddag tijdens een korte plechtig heid in het Eerste-Kamer-gebouw het aftredend kamerlid ir. M. A. Geuze (CHU) de versierselen van ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw over handigd, als erkenning van zijn ver diensten in en buiten het parlement. Ir. Geuze is elf jaar lid van de Eerste Kamer geweest en heeft om gezondheids redenen bedankt O WASHINGTON President Johnson heeft meegedeeld dat de Britse premier Wilson begin februari met hem in Washington besprekingen zal voeren. Volgens traditie ontkende Ouwe Nol ook in deze zaak keihard. Ik ken die man niet eens, liet hij de rechters we ten, nadat de dief had verklaard het gestolene aan Ouwe Nol te hebben ver kocht. De parketwachters moesten er zelfs aan te pas komen om de woeden de Ouwe Nol van de dief te scheiden. Toen de oude bandiet de eis van ze ven maanden, waarvan drie voorwaar- elijk. had gehoord, riep hij woedend: „Je kan me beter ophangen, wat heb ik allemaal aan die komedie." Van Z. is al spoedig na de moord door de Amsterdamse recherche ver hoord, mdat de politie had achter haald dat hij met zijn Engelse vriendin tot de kennissenkring van Coby van der Voort hoorde. De Utrechter wist zich zelf toen een alibi te verschaffen, dat zo goed in elkaar zat dat de politie hem moest laten gaan. Tijdens zijn bekentenis heeft Van Z. gisteravond verteld dat de moorden in Heeswijk 'en Utrecht het rechtstreekse gevolg zijn geweest van chantage die Ouwe Nol op hem heeft gepleegd. Onder een borrel bad Van Z. in april a%n Oude Nol verteld dat hij Coby van der Voort had vermoord. Gewapend met die wetenschap heeft de 75-jarige Utrechtse onderwereldfiguur hem ertoe geprest verscheidene overvallen te ple gen. Zijn uitgangspunt daarbij was steeds dat de slachtoffers het zwijgen moest worden opgelegd. Bij de moord op Coby van der Voort heeft Van Z. waarschijnlijk ook gebruik gemaakt, zo werd gisteravond meege deeld, van zijn geliefde wapen de loden pijp. Hij heeft de vrouw na een vrij langdurig gesprek vermoedelijk van achteren neergeslagen om vervolgens beide polsen met een broodzaag door te snijden. Het wapen liet hij in de rug van het slachtoffer achter. Dat was op zaterdagavond 29 april. Tevoren was' een borreltje gedronken bij Coby thuis. De Utrechtse politie heeft geen recht streekse aanwijzingen dat Van Z. nog meer moorden heeft gepleegd. Men is daar ook niet van overtuigd. Na zijn bekentenis van gisteravond maakte hij en bijzonder ontspannen indruk. Een heel andere houding heeft Ouwe Nol aangenomen. Hij weigert ieder ge sprek met de politie en is ook niet op de hoogte gehraeht van de bekentenis van Van Z. Diens 42-jarige Utrechtse concubine Caroline G. is niet aangehouden. Zij was volkomen onkundig van de moord, maar vermoedde wel het een en ander. Hierdoor heeft de politie ook vrij mak kelijk de hand kunnen leggen op de kof fer en de aansteker die Van Z. bij Coby van der Voort had weggenomen. De eerstkomende dagen wil de Utrechtse politie Van Z. rust gunnen. Daarna wil men proberen de details van de moord op Coby van der Voort uit hem te „trekken". Dan ook wil men aandacht gaan besteden aan een aantal nog niet opgeloste moordzaken in den lande. Politiekorpsen uit het hele land heb ben de afgelopen dagen contact opgeno men met hun Utrechtse collega's om na te gaan in hoeverre Van Z. ook in deze zaken de hand heeft gehad. Onder an dere heeft de districtrecherche in Den Bosch de Utrechtse politie gevraagd of Van Z. iets te maken kan hebben met de moord op een Oirschotse caféhou der. Hiervoor is wel iemand aangehou den maar deze man, een Dordtse zwer ver, blijft ontkennen. Ook tie Rijkspolitie van Eist heeft al sinds zondag enkele rechercheurs in Utrecht om te onderzoeken of er ver band bestaat tussen Van Z. en de moord op de landbouwer G. van Pigge- ien. die 1 april werd gepleegd. De groepscommandant van de Rijks politie in Eist verzekerde ons: „Wij willen eerst kijken of er inderdaad sprake is van een intensief contact tus sen Ouwe Nol en Van Z. Voorts weten wij niet precies wat er na de moord op Van Piggelen uit zijn huis is gestolen. Wij vragen ons af wat er nog meer tussen de bezittingen van Van Z. wordt gevonden. Vast staat, dat ons onder zoek in Utrecht tot nu toe niets heeft op geleverd. Het vage signalement dat wij hebben van de moordenaar wijst ook in de richting van een jongeman tussen de 25 en dertig jaar". Sinds enkele dagen wordt het Utrecht se politiebureau ook bezocht door enke- r DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de begroting van algeme ne zaken en voor civiele verdediging zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De motie van drs. H. M. Franssen waarin werd gevraagd de civiele verde diging met zeven miljoen te verminde ren, werd verworpen. Voor de motie waren de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N. en de radicale K.V.P.-ers drs. J. M. Aar den, drs. F. J. Jansen, mej. A. A. M. Kessel en mr. H. W. van Doorn. ADVERTENTIE Gezelligheid met volle teugen alcoholvrij .druivensap fCEBR. STEURNV) le rechercheurs van de Rotterdamse politie. Zij vragen zich af of Van Z. iets te .maken heeft gehad met de moord op de lerares Els Hagers in de IJsclubdwars- straat. De Rotterdamse politiemannen zijn er al wel zeker van dat de Moord- Brekelsveld, waarbij een 'sigarenwinke lierster en haar achtjarig zoontje op beestachtige wijze werden vermoord, niet het werk is van Van Z. Deze zat ten tijde van deze moord in de gevan genis. Nol echter was toen op vrije Nagegaan wordt of deze iets moord te maken kan hebben Oude voeten, met de gehad. Tenslotte heeft ook de Barendrechtse politie belangstelling voor Van Z. De Barendrechtse recherche zal binnen kort contact opnemen met de Utrechtse collega's in verband met een roofover val op de 49-jarige mevrouw D. Klim mers, die op 13 maart in haar huis werd overvallen. De overvaller begon op de vrouw in te slaan, maar sloeg vervolgens op de vlucht. Van Z. werd gisteren tweemaal ver hoord. Nadat hij 's morgens om elf uur was opgestaan, kreeg hij enkele dag bladen ter inzage. Hij raakte zo uit zijn humeur over de verhalen die over hem in de krant stonden, dat hij, toen hij om twee uur werd verhoord, zei: „Daar is allemaal niks van waar. Nou zeg ik geen pest meer." Gisteren in de namiddag werd hij voor de tweede keer verhoord. Toen kwam ook de bekentenis van de moord op Coby van der Voort uit zijn mond. Rustig zei hij: „Ik heb haar afgemaakt, omdat zij teveel van mij wist." DEN HAAG „Ik wilde haar alleen straffen, maar zeker niet doden. Ze had my een man met tegennatuurlijke neigingen genoemd". Dit zei gistermiddag de 30-jarige Rijswijkse verkoper Aad van R. voor de Haagse rechtbank. In mei van dit jaar had hy zyn hospita, de 24-jarige gescheiden Yvonne Keller, met een klauwhamer op het hoofd geslagen, daarna met een arm gewurgd en vervolgens een touw strak om haar hals gesnoerd. Aaan die versitkking was de vrouw vol gens patholoog-anatoom dr. Zeldenrust overleden. Op alle vragen van de president van de Haagse rechtbank, prof. mr. W. G. C. van Hattum, en die van de officier van justitie, mr. J. van den Bruggen, gaf de verkoper rustig antwoord. Later bleek uit een verklaring van zijn verde diger, mr. S. van Langeveld, dat kal merende middelen die rust hadden ver oorzaakt. Van R. ontkende niet dat zijn hospita verscheidene malen op zijn vertrek had aangedrongen. Door werkloosheid had hij geen geld en met hangende poot jes naar het huis van zijn ouders terug keren wilde hij niet. In de nacht van donderdag 18 op vrijdag 19 mei was het tot een ruzie tussen kamerbewoner en hospita geko men. Tijdens die ruzie in de kamer van de verkoper had de vrouw hem ge zegd, dat hij zijn kamer verwaarloosde en de volgende dag verdwenen moest zijn, omdat ze haar flat helemaal zelf nodig had. De kans was groot dat ze opnieuw ging trouwen. Van R. weersprak de tenlastelegging van de officier, die meende dat hij met de stellige bedoeling te moorden de slaapkamer van zijn slachtoffer was binnengedrongen. „Toen ik daar bin nenkwam, was het vrijwel donker. Er was alleen licht van een straatlan taarn. Ze sliep en ik sloeg eenmaal op haar hoofd. Even later kwam mevrouw Keiler in haar bed overeind en viel ze met een gil uit bed. Daardoor raakte ik in paniek en sloeg ik mijn arm om haar hals", vertelde Van R. nauwkeu rig. Ondanks de paniek paste hij kunst matige ademhaling toe om daarna toen s de vrouw begon te braken, met een in middels gehaald touw haar keel dicht te snoeren. Later stopte hij zijn slacht offer in een plunjezak in een kast van zijn kamer. Volgens de officier was dit laatste een duidelijke blijk van voorbedachte raad. Hij eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. „Deze man wist precies wat hij deed. Hij had zijn moord bijna perfect afgewerkt. Hij bracht de kleding van zij slachtoffer in een tas naar het station en wilde het doen voor- kmen alsof zijn hospita het huis had verlaten. Alleen vergat hij een overjas van de dode mee te nemen. De verkoper is een gevaarlijk mens die niet in de samenleving thuishoort", zei mr. Van den Bruggen. Hij eiste drie jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat Van R. een onzekere figuur is met neurotische verschijnselen. „Misschien heeft hij gehandeld in een psycholo gisch ftoodweerexces", zeggen de des kundigen in een rapport, waarin Van R. ook sterk ontoerekeningsvatbaar wordt genoemd. ADVERTENTIE DEN HAAG De ambtenaren z(jn bitter teleurgesteld: zy krygen 1 januari niet meer dan twee procent loonsverhoging. De regering heeft gisteren keihard vastgehouden aan dit standpunt. Staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Zaken) mocht geen duimbreed wyken voor de eisen van de vyf centrales. „Dit is een gemis aan iedere vorm van goed overleg", protesteren de ambtena ren. ZU zullen nu in het voorjaar een tweede salarisverhoging eisen van ten min ste 1,3 tot 1,5 procent, omdat de pryzen zullen stygen met 3,3 procent en de pro- duktiviteit met zeker 3,5 procent, zo blykt uit de jongste berekeningen. DEN HAAG De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de secretaris-pen ningmeester van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming, de heer G. N. De heer N. was in cassatie gegaan van het vonnis van het Haagse ge rechtshof dat hem tot honderd gulden boete had veroordeeld wegens ver spreiding van pornografie. Het ging om het boek „Is pornografie schadelijk" van de Deense schrijfster Annekarin Svedberg. Het vonnis hield toen ook in beslagneming van het boek in. Het cassatiemiddel van de secreta ris-penningmeester van de NVSH „er wordt zo anders over seksualiteit gedacht dat niets meer aanstotelijk voor de eerbaarheid is" is volgens de advocaat-generaal in strijd met wat men dagelijks in onze samenleving kan bemerken. „De verandering in de op vattingen over de seksualiteit betekent niet dat het schaamtegeboel van een. toch wel aanzienlijk deel van de be volking niet meer gekwetst zou kunnen worden", aldus de advocaat-generaal. „Men moet niet vooruitlopen op een ontwikkeling", meende hij. Hij noem de de opvattingen van de secretaris- penningmeester van de NVSH „volko men in strijd met de realiteit en der halve onaanvaardbaar". Het tweede cassatiemiddel was dat het publiek recht heeft op informatie. De advocaat-generaal vroeg zich af of het in het omstreden boek om reële, serieuze informatie gaat. De regering had al toegezegd dat het z.g. trend-beleid gehandhaafd blijft. Dit wil zeggen dat de ambtenaren eind vol gend jaar een uitkering ineens krijgen om het verschil met de loonontwikke ling in het particuliere bedrijfsleven te overbruggen. De ambtenaren voerden gisteren aan dat nu al*wel zeker is dat de loonontwikkeling in het bedrijfsleven zo sterk zal zijn, dat 2 procent „voor schot" voor hen op 1 januari onaan vaardbaar is. Zij wilde dat er in elk geval verschil zou worde.» gemaakt tussen de salaris verhoging in procenten) voor hoge en lage ambtenaren. In socialistische ambtenarenkringen was aangedrongen op een andere vorm van differentiatie: een uitkering van 285 gulden ineens en daarnaast een loonsverhoging van twee procent. De regering heeft niet willen praten over deze mogelijkheden. Het tweede voorstel zou voor het Rijk een loonkos tenstijging van vier procent hebben be tekend. Om de bittere pil een klein beet je te vergulden is de regering wel be reid een „vloertje" te leggen in de va kantie-uitkering. De laagst betaalde ambtenaren kunnen rekenen op een nog vast te stellen minimumbedrag. De cen trales vonden dit een sympathiek ge baar. Daar staat echter tegenover dat de regering er iets voor voelt om de va kantietoeslag aan te passen aan de grootte van de gezinnen, zoals de amb tenaren ook hadden gevraagd. DEN HAAG De heer J. Heij, wet houder van Arnhem en lid van Provin ciale Staten van Gelderland, is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Hij heeft de benoeming aanvaard. Hij volgt in de fractie van de C.H.U. ir. M. A. Geuze op. DEN HAAG Het ministerie van Financiën heeft voor de' inkomstenbe lasting en de premieheffing over 1967 voor de vaststelling van de economische huurwaarde van eigen woningen en de afschrijving daarop de volgende normen vastgesteld. De huurwaarde van woningdh in de vrije sector wordt gesteld pp 160 pro cent van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de personele belasting over 1967-'68. Voor de vaststelling van de huur waarde van premiewoningen gelden de volgende percentages. Woningen gereed gekomen in: 1962 of eerder 1963 1964 1965 1966 en 1967 Percent, huurw. pers. belast. '67-'68 115 125 135 140 150 De huurwaarde van woningen gereed gekomen voor 5 mei 1945 kan in het algemeen worden gesteld op 115 procent van de huurwaarde personele belasting 1967-'68. De genoemde percentages kun nen ook voor de heffing van loonbelas ting en premie AOW/AWW worden ge hanteerd. Voor woningen gereed geko men in 1962 of eerder geldt dan in het algemeen een percentage van 120. Een pittige frisdrank pas send bij de gezelligheid van Kerstmis en van Oud en Nieuw. Ideaal voor mannen die nog moeten rijden en niet van zoete drankjes houden. UTRECHT Het gemeentebestuur van Utrecht heeft plannen om over niet al te lange tijd in de binnenstad van Utrecht met kleine busjes, zogenaamde „electrocars", te gaan ryden met de be doeling daarmee het openbare vervoer aantrekkelijker te maken. De commissaris van de Utrechtse ver keerspolitie, de heer C. S. van Doesburg, deed deze mededeling op de gisteravond in Utrecht gehouden teach-in van de stichting „Stad zonder hart". De busjes zouden aan maximaal 20 personen een staanplaats bieden, een lage instap- mogelijkheid hebben en met hoge fre quentie moeten rijden. Er zullen binnenkort uitgebreide be sprekingen beginnen over dit voor ons land unieke plan. FAe samensmelting van de Algemene Bank Nederland en de Hollandse Bank Unie is, hoewel al geruime tijd talrijke geruchten rondgingen, toch nog een sensatie. Op de lijst van gegadig den voor de HBU stond de ABN wel op één van de bovenste plaatsen, maar het waren toch vooral Amerikaanse handen, die naar de HBU werden uit gestrekt. Het bestuur wilde echter het Nederlandse karakter niet prijsgeven, constateert „De Volkskrant" (r-k). „Via het opgaan in de ABN blijft de Unie, met haar omvangrijke ken nis en ervaring in de ontwikkeling en de handel van Zd.-Amerika, voor Ne derland behouden. Hoezeer het overi gens niet om ideële, maar om zuiver economische en commerciële belan gen gaat, demonstreert de recente stopzetting van de HBU-relaties met Israël. Deze stopzetting had duidelijk ten doel de Arabische landen (waar mee de ABN zaken doet) gunstig te stemmen. De HBU is juist dezer da gen geschrapt van de Arabische zwar te lijst. Fusie van bedrijven is in Nederland mede door de groei van de Euro- markt en de concurrentie, aan de or de van de dag. De banken maken daarop geen uitzondering, integen deel. Ir^ feite zijn de afgelopen tien tallen jaren nergens zoveel samen smeltingen voorgekomen als in de bankwereld. Vooral de ABN, zelf in 1964 ontstaan uit een fusie van de Twentsche Bank en de Nederlandse Handel Mij, heeft regelmatig kleine re en middelgrote banken opgeslokt. In de maalstroom van de wereldhan del, waar de grote internationale klanten ook grotere voedende finan ciers eisen is het samengaan van Ne derlandse banken onvermijdelijk ge worden om zichzelf en de geboden werkgelegenheid te kunnen handha ven. ABN en HBU zijn, meer dan an dere Nederlandse bankiers, sterk op het buitenland en de buitenlandse handel gericht. En in de hele wereld wordt de concurrentie scherper, moei lijker, groter. Met name van Ameri kaanse bankreuzen. In dit licht is de huidige fusie be grijpelijk en misschien ook noodzake lijk. Er staat echter tegenover, dat door die noodzaak de mededinging in de bankensector toch maar weer ver mindert, dat de machtsconcentratie in het binnenland groeit. Tegenover de giro- en spaar-instellingen voeren de handelsbanken een scherpe con currentie, maar tussen hen onderling manifesteert deze zich in mindere ma te. Zij werken meer en meer samen. Daar is op zichzelf niets tegen, mits het toezicht van De Nederlandsche Bank en andere autoriteiten voldoen de tegenwicht biedt tegen ongewen ste concentraties in het bankbedrijf. Wanneer de samenleving beschikt over mogelijkheden om te verzeke ren, dat de machtsconcentratie goed wordt gebruikt (en over bevoegdhe den om bij onverhoopt misbruik in te grijpen) moet men zich neerleg gen bij de nieuwe fusie tussen groot banken, als zich thans weer voltrekt. Voor het personeel klinkt in ieder geval geruststellend de mededeling van de directies, dat er eerder meer dan minder werkgelegenheid valt te verwachten. Bij ABN en HBU is be paald in geringere mate sprake van doublures en overlappingen van func ties dan bij de bankfusies in 1964, toen menigeen in zijn verwachtingen op een zeker gewaande positie werd te leurgesteld". TOKIO Radio-Moskou heeft be kendgemaakt. dat een niet nader gespe cificeerd aantal tegenstanders van Mao Tse-toen in het openbaar is terechtge steld in China. Deze executies zouden onlangs heb ben plaatsgehad in Sjangsa in de pro vincie Hanan en Sining in de provincie Tsing Hai. Radio-Moskou gaf in zijn uitzending (in de Japanse taal), geen andere bij zonderheden over de terechtstellingen, doch vermeldde wel dat ondanks de po gingen van Mao en zijn volgelingen het verzet tegen hen te breken, dit nog al tijd krachtig is in heel China. DEN HAAG De 48-jarige huis vrouw J. de N. uit Den Haag, die in sep tember vorig jaar samen met haar 19- jarige zoon haa. man had vergiftigd, is door de Haagse rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Haar zoon was al eerder veroordeeld tot een jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Op de verjaardag van de man had de vrouw wat parathion in een flesje bier gedaan, waaruit de man dronk. Het vergif had de zoon meegebracht van de tuinderij waar hij werkte. ADVERTENTIE Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10:

De Vallei | 1967 | | pagina 7