Griekse koning (nog?) niet tot compromis bereid Burgemeester Schiitz in het nauw gebracht Nieuwe rage: Golf prijsstijgingen in Engeland Israël zal pelgrims met Kerstmis alle mogelijke faciliteiten geven PARADE PARADE SNEEUWSCULPTUUR IN BELGRADO feestje bouwen? schenkde slijter uw vertrouwen! SPOEDIG VERTREK NAAR KOPENHAGEN 5 Joan Baez weer in arrest Theodorakis op 17 januari voor gerecht Republikeinen in Jemen met rug tegen muur Meer onrust in West-Bengalen ip'egS Minder vraag naar goud in Londen HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Frederika niet het grote twistpunt ULTRA-LINKSE STUDENTEN MAKEN REL In sneeuwbui tegen paard gebotst GEEN DEBAT Geen tijgers in oost-zone FREUERIKA Ontvoerd kind uil auto gegooid LAGERHUIS STEUNT WILSON M.mr „Gelooft u nou wérkelijk, dat het wat uitmaakt: de ene up of de andere up?" 't is goed. Ko drinkt 't. Oude man stierf bij aanval door ram Pelgrims LAGERHUIS Wègpijn... fijn; Als U poeders kiest! - WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 ATHENE De gepensioneerde Griekse generaal Pntani ROME Koning Constantijn verlaat, gevolgd door de prins van Hessen, gastheer van de Griekse koninklijke familie, het Griekse ambassadegebouw. Hier had een gesprek plaats met generaal b.d. Potamainos, bemiddelaar tussen de junta en de koning, die naar Athene is teruggekeerd. ADVERTENTIE De Zachte Hollandse KONJAK VIEUX De Zachte Hollandse KOSJAK BEST De 48-jarige II. J. de Groot uit Castricum is vannacht omstreeks half vijf verongelukt, toen hij op de rijksweg Eindhoven - Den Bosch onder de gemeente Best tijdens een sneeuw bui met zijn auto tegen een loslopend paard botste. De heer De Groot over leed ter plaatse. Ook het paard verloor het leven. ADVERTENTIE BERLIJN Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn had gister avond een zaal vol duwende, schui vende en wachtende studenten voor zich, toen hij op uitnodiging van de universiteitsraad een toespraak hield. De burgemeester liep geen letsel op. Het incident in de aula van de vrije universiteit begon ermee, dat een jon ge assistent van Schütz een stuk pa pier verfrommelde, dat een meisje ach ter het hoofd van Schütz omhoogstak. Het papier was slechts gedeeltelijk te lezen. De tekst voorzover die te zien was, luidde: „dergelijke idioten regeren ons....". Het was het ernstigste studenteninci dent waarbij de 41-jarige burgemeester rechtstreeks betrokken was, tijdens zijn ambtsperiode, dié pas drie maan den oud is. De burgemeester zou een lezing hou den over de buitenlandse politiek van de Westduitse regering. Hij heeft zelf op het ministerie van Buitenlandse Zaken gewerkt. Ook zou hij spreken over de oorlog in Viëtnam, de toestand in Grie kenland en de betrekkingen met het omringende Oost-Duitsland. Schütz werd gehoond en bespot. Een aantal leden van ultra-linkse groeperin gen trachtte hem te overschreeuwen. Deze oproerkraaiers hadden zich ver spreid onder de ongeveer 200 aanwezi gen en zaten vooral vlak in de buurt van Schütz en op het podium achter hem. Op een gegeven ogenblik klom een student op het spreekgestoelte en ver geleek de uitlatingen van Schütz met die van een onschadelijke kerstman. Andere studenten probeerden daarop de burgemeester een witte baard te over handigen en wierpen zilveren kerst boomslingers naar hem toe. Schütz hield zich echter goed tijdens de vrije discussie die volgde op zijn openingswoorden. Als het een echt de bat was geweest zou hij geen gek fi guur hebben geslagen. Maar hij kreeg vragenstellers tegen over zich die zonder uitzondering anti- burgemeester en anti-stadsregering wa ren en wiens aanhangers wild applau disseerden na elk woord dat ze zeiden. Zijn verklaring over de erkenning van Oost-Duitsland kreeg de meeste bijval uit de zaal. Schütz herhaalde zijn standpunt, dat hij niet voor erken ning van het Oostduitse regime kan zijn, dat namelijk niet vrij gekozen is. Zijn opmerkingen over Viëtnam wer den echter minder enthousiast ontvan gen. Hij zei dat het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen samen zou moeten gaan met een beëindiging van het gebruik van gewapende macht door de andere partij. Schütz had grote moeite de zaal bin nen te komen en te verlaten. De aula was afgeladen en studenten zaten tot in de loopgangen toe. Het was de tweede keer dat Schütz een studenten bij eenkomst toesprak en de zaal vol zat met leden van de kri tische nieuw-links beweging. De vorige keer was hij ook uitgejouwd. BERLIJN Communistisch Oost- Duitsland wil geen tijger in zijn tank. Een jongeman vertelde dat plak plaatjes met de reclameleus van een benzinemaatschappij „ik heb een tij ger in mijn tank" taboe zijn. Hij zei dat hem tot twee keer toe door de politie was bevolen een dergelijk plakplaatje van zijn autoruit te ver wijderen. De derde keer bleef de agent die hem opdracht had gegeven het te verwijderen staan, tot hij het er afgekrabd had, alvorens hij verder mocht rijden. De plakplaatjes worden kennelijk naar Oostduitsers gestuurd door fa milieleden aan de andere kant van het ijzeren gordijn. De jongeman vertelde verder nog, dat de politie hem erop had gewezen dat hier geen reclame gemaakt wordt voor bedrijven in het Westen. ATHENE De gepensioneerde Griekse generaal Potamianos is gisteren na besprekingen niet koning Constantijn in Rome naar eigen zeggen optimistisch in Athene teruggekeerd. MaaT waarnemers in de Griekse hoofdstad verwachten nog geen spoedige oplossing van de crisis, ontstaan door het vertrek van de vorst na zijn mislukte staatsgreep. Potamianos sprak bij zijn terugkeer de mening uit dat er een basis was voor een compromis. Hij zou verslag uitbrengen aan het militaire bewind en dan misschien naar Rome terugkeren voor verder overleg, „maar dat hangt van de regering af". In Griekse kringen te Rome is ver nomen dat Potamianos tegenover de koning met kracht'het standpunt van de junta in Athene heeft verdedigd d.w.z. dat Constantijn terug moet ke ren en de bestaande orde moet eerbie digen maar niets heeft bereikt. Men verkeert dus in een impasse maar, zo zeggen dezelfde kringen, dat betekent nog geen breuk. Het overleg zal wor den voortgezet. Intussen gaan er geruchten dat de ko ninklijke familie spoedig uit Rome zal vertrekken. De bestemming zou Kopen hagen zijn, waar koningin Anne-Marie graag de kerstdagen zou willen door brengen bij haar ouders. Twee anderen die al tussen de ko ning en de militairen hebben bemid deld, minister van Buitenlandse Zaken Pipinellis en aartsbisschop Hierony- mus, voerden dinsdag besprekingen met „onderkoning" Zoitakis, die vervol gens op zijn beurt overleg pleegde met de premier, kolonel Papadopoelos en de vice-premier, brigade-generaal Pa- takos. Laatstgenoemde had eerder op een persconferentie herhaald dat de re gering de troon voor Constantijn gere serveerd hield, maar dat voor zijn te rugkeer een geschikt klimaat moest worden afgewacht. De regering zou van haar kant geen stappen doen om de ko ning terug te halen, „want de fout ligt niet bij ons." Inmiddels is na de voormalige con servatieve minister van Defensie Pana- jotis Papaligoeras, ook de vroegere centrumafgevaardigde, minister en bankgouverneur Georges Mavros op vrije voeten gesteld. Zij behoorden tot de 35 politici die na de mislukte tegen- coup van Constantijn vorige week wa ren aangehouden. Vernomen wordt dat het komende etmaal nog meer vrijla tingen zullen volgen. In de speculaties over een eventuele terugkeer van koning Constantijn naar Griekenland, valt steeds weer de naam van koningin-moeder Frederika, maar waarnemers in Athene betwijfelen of haar positie in het indirecte overleg tus sen de vorst en het militaire bewind in Athene wel zo'n belangrijk punt vormt als hier en daar gesuggereerd wordt. De kleindochter van de Duitse keizer Wilhelm II is in Griekenland allang een zeer omstreden figuur. Veel populari teit genoot deze trotse afstammelinge van de Hohenzollerns tijdeqs de onder drukking van de communistische op- OAKLAND (Califorië) Tenminste 30 betogers, onder wie de zangeres van volksliedjes Joan Baez, haar moe der en de schrijver Kay Boyle, zijn ge arresteerd toen betogers probeerden de toegang tot het meldingsbureau voor de strijdkrachten te versperren. Het was de tweede achtereenvolgen de dag van demonstraties. Het was ook de tweede maal dat Joan Baez gearres teerd werd. Op 16 oktober werd zij eveneens aangehouden toen vijf dagen achtereen bij het bureau gedemon streerd werd. De politie zei, dat pogingen gedaan werden om bussen tegen te houden die jongemannen vervoerden die zich voor de dienst gingen melden, maar zij wer den allen afgeleverd aan het bureau. Na de arrestatie in oktober heeft Joan Baez 10 dagen gevangen gezeten. De politie schat dat zich 350 mensen in de nabijheid van het bureau bevon den toen de arrestaties verricht wer den. Gisteren werden er meer dan 200 ge arresteerd toen de nieuwe demonstra ties begonnen. Zij zullen vandaag allen moeten vóór komen, de meesten onder verdenking van het betreden van verboden terrein, het verstoren van de openbare orde, weigering zich te verspreiden en wan ordelijk gedrag. STUTTGART - MANNHEIM. De vijfjarige Michael Borzner, die maan dag in zijn woonplaats Mannheim door een onbekende ontvoerd werd, is dins dagmorgen ernstig gewond door een automobilist aangetroffen langs de au tosnelweg Frankfort-Würzburg. Hij is naar het ziekenhuis van Aschaffenburg overgebracht. De recherche van Baden-Württem- berg vermoedt dat de ontvoerder zich aan de jongen vergrepen heeft en hem vervolgens- uit zijn auto'heeft gewor pen. Een vriendje van Michael Borzner beschreef de ontvoerder als een man van 30 jaar of ouder, die een tamelijk grote auto had. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis zal op 17 januari te rechtstaan op beschuldiging van sa menzwering ter omverwerping van het bewind in Griekenland, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde meege deeld. De 42-jarige Theodorakis zou aanvan kelijk vorige maand terechtstaan, maar was toen volgens de openbare aankla ger ernstig ziek. stand van 1949, toen zij grote activiteit ontplooide en samen met haar man, ko ning Paul, langs het front reisde zich schijnbaar nauwelijks bekommerend om de kogels, nog minder om het pro tocol. Maar met de jaren veranderde deze minachting van het gevaar in een minachting van de openbare mening. „Als je je moet storen aan wat de men sen zeggen, dan kom je nergens", hoor de men haar eens zeggen. Haar hang naar pracht en praal en haar politieke bezetenheid verwonderden en ergerden het Griekse volk, waarvan zich in de loop van de tijd een zeer groot deel van haar afkeerde. Diverse perscampagnes deden nog meer afbreuk aan haar populariteit tot dat, in de zomer van 1965, in de straten van Athene openlijk haar vertrek werd geëist. Geen regering die daar zelfs ook maar over wilde praten. Toen Georges Papandreoe nog premier was en deze kwestie kreeg voorgelegd, weigerde ook hij haar in behandeling te nemen. „Nooit zal ik willen dat men een moe der van haar zoon scheidt", zei hij. Ook de officieren van het huidige mi litaire bewind waar de koningin-moe der aanvankelijk nogal welwillend te genover stond dachten er geen mo ment over haar weg te sturen. Bekend is dat Frederika tamelijk veel invloed heeft op haar zoon, maar deze schijnt zich daar wat aan te hebben ontwor steld. Zij heeft naar men aanneemt in geen enkel opzicht de hand gehand in de tegencoup die Constantijn vorige week ontketende. Al wat men van de houding van het militaire bewind inzake de eventuele terugkeer van de koning weet, wijst er op dat het definitieve vertrek uit Grie kenland van de koningin-moeder niet tot de eerste voorwaarden behoort, ver re van dat. Men kan er volgens waar nemers van overtuigd zijn dat deze kwestie voor de „kolonels" geen bron van ernstige- zorg vormt. ADEN Het republikeinse bewind in Jemen bereidt zich voor op een „Heilige oorlog". De drie man sterke republikeinse raad met president Al- Irvani aan het hoofd heeft, naar ra dio-Sanaa meldde, in een boodschap aan het volk verklaard: „uw vijanden hebben u een heilige oorlog opgedron gen. Daarom hebt u geen andere keus dan een heilige oorlog te voeren ter verdediging van uw onafhankelijkheid, eer en rechten". Maandagavond, toen de opperbevel hebber van het leger, luitenant-gene raal Hassan Al-Amri, tot premier werd benoemd als opvolger van Al-Ayni, verzocht president Iryani een aantal Arabische staatshoofden telegrafisch, tussenbeide te konten en „een einde te maken aan de openlijke agressie van Saoedi-Arabië tegen Jemen". Hij beschuldigde Saoedi-Arabië er van, steun te verlenen aan de Je- menitische royalisten in weerwil van een vredesakkoord met Egypte, dat tot vorige maand^naar schatting 60.000 militairen in Jemen had om de repu blikeinen te helpen. Egypte trok zijn troepen krachtens een in september te Kartoem gesloten overeenkomst terug, terwijl Saoedi-Arabië toezegde alle hulp aan de royalisten te zullen staken. Dit laatste is volgens president Iryani niet gebeurd. Integendeel, Saoedi-Ara bië had zijn militaire en financiële steun verdubbeld. In Jemen woedt een burgeroorlog sinds september 1962, toen Imam Al- Badr door het leger onder leiding van generaal Al-Sallal werd verdreven. Sallal zelf is begin vorige maand bij een onbloedige staatsgreep als presi dent afgezet. LONDEN Door de devaluatie van het pond op 18 november, is in Engeland een stroom van prijsverhogingen losgekomen. Niet alleen ingevoerde grondstof fen, levensmiddelen, industrieprodukten en verbruiksgoederen zijn aanzienlijk duurder geworden, maar ook de in Engeland zelf geproduceerde industrie- en verbruiksgoederen. Hieruit blijkt nu reeds de stijging van de invoerprijzen, als gevolg van de devaluatie, maar ook de algemene stijging van de produktiekos- ten in de afgelopen vijftien maanden, die werd tegengehouden door de prijsstop. De prijsstijging voor industrieprodukten varieert van 2l/2 tot 25 procent. KOPENHAGEN De grote rage in Denemarken is op het ogenblik een stropdas voor dames. Hier een bijzonder fraai exemplaar oranje, goud en zwart. CALCUTTA. Een menigte boze vrouwen heeft het ontslag geëist van de gouverneur van de Indische staat West-Bengalen, Dharma Vira. Zij eis ten het aftreden van de regering van de staat. De politie arresteerde hon derd vrouwen. Dinsdag was het „vrouwendag" in een serie demonstraties van een week, georganiseerd door de partijen van de afgezette regering van het linkse ver enigd front. Heden moeten de studen ten demonstreren. In New Delhi werd dinsdag een wets ontwerp ter voorkoming van afschei dingsbewegingen in India in behandeling genomen. De minister van Binnenlandse Zaken, Chavan, zei dat de wet niet te gen een politieke partij is gericht. BETHLEHEM Een nieuwe ster zal dit Kerstfeest boven Bethlehem zweven: de ster van David. En evenals de stralende ster, die bijna 2.000 jaar geleden boven dit sla perige stadje zweefde, volgens de Bij bel, zal zij pelgrims lokken naar de plaats waar Christus is geboren. De Israëli hebben Bethlehem in de juni-oorlog bezet en alle slagbomen die vroeger voor zovele pelgrims uit de ge hele wereld Kerstmis ontsierden met ADVERTENTIE Hebt U er 6 naast elkaar geproefd? Ik wel. En ik kan u zeggen: ik proef nauwelijks verschil. Sindsdien let ik op de prijs. Wat ik nu drink? Quick Up: een hele fles voor 55een t. En laat-ie nou eigenlijk nog de lekkerste zijn ook! Familiefles tijdelijk bij 2 flessen 10 ct voordeel WADDINXVEEN De 75-jarige J. Hofman uit Waddinxveen is gistermid dag aan een hartverlamming overleden, toen hij werd aangevallen door een ram. Morgen zou hij 76 jaar zijn'gewor- den. vijandigheid en wantrouwen, neerge haald. Gedurende 19 jaar moesten degenen, die uit Israël kwamen zich onderwer pen aan strenge controle door Jordaan se grensautoriteiten. Het vorig jaar heb ben dit maar 7.000 pelgrims gedaan. Verwacht wordt dat dit Kerstfeest 16.000 mensen naar de Bijbelse stad zullen stromen or. op 24 december de beroemde nachtmis bij te wonen. In Jeruzalem, waar zij eens langs de controlepost bij de Mandelbaumpoort over de wapenstilstandslijn moesten gaan, die de heilige stad in tweeën verdeelde, zullen zij er nu langs rijden. Christenen die uit Israël over de grens wilden, moesten op zijn minst twee documenten hebben - hun pas en een speciaal door de Israëli uitgereikt inreisvisum. De Jordaniërs weigeren daarentegen iedereen toe te laten die een door de Israëli afgestempelde pas had en in de regel vroegen zij bewijs dat de pelgrim geen Jood was. Maar zelfs dan waren de.moeilijkhe den van de geplaagde pelgrim niet ach ter de rug. Bezoekers, die uit Israël over de grens waren gekomen, moch ten niet langs dezelfde weg terug, zo dat zij om naar huis te kunnen komen, ook nog een Jordaans inreisvisum moes ten bemachtigen. Als zij' uit Amman of andere Arabi sche steden naar Bethlehem kwamen echter, konden zij via Israël vertrekken als zij op zijn minst 72 uur in Jordanië bleven. Verwacht wordt dat verscheidene honderden Christen-Arabieren van on geveer 22 december af volgens een speciaale kerstprogramma over de Al- lenbvbrug zullen gaan. Anderen zullen via de grenspost Rosj Hanikra van de Libanon naar het zuiden komen. Vliegtuigen vol Christenen uit de ge hele wereld zullen over de bergen naar Jeruzalem komen, waar de hotels in de Arabische wijk voor het eerst sinds de oorlog veel reserveringen mel den. De Israëli doen alles, om deze Kerst mis gedenkwaardig te maken. Er ko men faciliteiten voor de bezoekers om telefonisch kerstgroeten naar huis te zenden en in de kleine katholieke wijk rond de kerk der geboorte, komt een gesloten tv-circuit om de mensen die niet in de kerk kunnen (deze heeft slechts 700 zitplaatsen) in staat te stel len niettemin de middernachtsmis te volgen. Een tv-film van de dienst wordt per speciaal vliegtuig naar Rome gebracht voor relayering over de gehele wereld via de communicatiesatelliet Early Bird. In bijna alle sectoren gaan de prij zen omhoog. Verwacht wordt, dat bin nenkort ook de prijzen van staal voor de binnenlandse markt met minstens vijf procent zullen worden verhoogd. Ook worden hogere prijzen van olie, gas en grondstoffen verwacht. Deze prijsverhogingen zullen samen met de verhoging van de stroomtarie- ven met gemiddeld tien procent en de hogere vrachtkosten wel moeten leiden tot een verdere stijging van het kosten- peil der Britse industrie. Nieuwe prijsverhogingen voor afge werkte produkten en halffabrikaten van de industrie zijn dan ook onvermijde lijk. Dit zal ook in de Britse exportprij zen doorwerken. Het Britse ministerie van Handel ver vult deze ontwikkeling met grote zorg. Het ministerie verlangt thans van vele ondernemingen een verklaring, waarom zij hun in Pond Sterling luidende prij zen hebben verhoogd. Deskundigen vre zen, dat de nieuwe golf van prijsstijgin gen in Engeland, die onherroepelijk leidt tot een stijging van de kosten van het levensonderhoud, die weer grond is voor nieuwe looneisen, de door middel van de devaluatie bereikte voordelen voor de export in korte tijd weer ver loren zal doen gaan. Het Britse lagerhuis heeft zich dins dagmiddag met 331 tegen 241 stemmen akkoord verklaard met het besluit van de Labourregering om geen wapens aan Zuid-Afrika te leveren. Voor d® stemming had de leider van de conser vatieve oppositie, Edward Heath, in een felle aanval op de socialisten, ge wezen op de economische en strategi sche consequenties van het besluit. Vol gens hem zou Zuid-Afrika de benodig de wapens nu in Frankrijk kunnen be stellen en vervolgens de strategisch be langrijke oorlogshaven Simonsstad bij Kaapstad ter beschikking van de Fran sen stellen. Op het ogenblik heeft Engeland daar faciliteiten, die zeer belangrijk zijn. vooral nu de scheepvaart geen gebruik kan maken van het Suez-Kanaal maar om de Kaap moet varen. Heath betoogde dat de bestelde wa pens o.a. duikboten, fregatten en bommenwerpers voor een totaal bedrag van circa 130 miljoen gulden niet zouden kunnen worden gebruikt om de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika te ver sterken. Hij ze idat het standpunt van de regering-Wilson op een „schijnmo raal" was gebaseerd. ADVERTENTIE BELGRADO Jonge kunstenaars maakten dankbaar gebruik van de flinke sneeuwval om een straat in het centrum van de stad op artistieke wijze te versieren voor de komende feestdagen. Als het de komende dagen nu moor niet gaat dooien SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben du® meer sap. meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I LONDEN. Op de Londense goud- markt is de vraag dinsdag verminderd tot bijna de omvang van voor de deva luatie van het Prnd Sterling. Volgens de handelaren was de belangstelling gering en was de bedrijvigheid in de meeste financiële centra van Europa klein. De Londense goudmarkt verstrekt geen omzetcijfers, maar over het alge meen wordt aangenomen dat een om zet van ongeveer vijf ton per dag als normaal mag worden beschouwd. Tij dens de koopgolven die zich na de de valuatie hebben voorgedaan, is enkele malen meer dan vijftig ton per dag verhandeld. Dit komt overeen met vijf entwintig miljoen Pond Sterling. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9