Veenendaals dagblad Passages Johnson geschrapt Nederland levert V.S delen kernreactors Buiten GRATiS WASHKANSKY OVERLEDEN Zware aanvallen van Viët-Cöng-troepën Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Belangrijke order voor industrie: Nederlandse 7 centimeter ingekort Laatste overleg medisch team SLEUTEL KAHGERS f3000 Verolme heeft aanvragen voor schepen van 500.000 ton ONDER TRACTOR VERONGELUKT De kleinste computer ter wereld weegt vier kg en kost slechts Religieuze in Indonesië De Block: Niet nog meer geld tér bestrijding werkloosheid Zware aardbeving in Noord-Chili GRAPILLON Doorbraakop Amerikaanse markt brengt i 20 miljoen op Zwart op wit IN CANADA: Lange arm van Belgisch gerecht BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk DRIE PUNTEN ONDERNEMINGEN MAN MET VREEMD HART HAALDE HET NIET BEVRIJDINGSFRONT VOL VERTROUWEN Een charmant jurkje, een leuke pullover Groter spanning België ivenst rrteer aardgas uit Nederland Minder koud CafifaiAu»,soep... dje is pas lekker! 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 21 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 30 WASHINGTON - Uit het door de televisie uitgezonden „gesprek niet de president" zijn dinsdagavond vijl' pas sages geschrapt. Volgens de Washington Post, hadden al deze passages betrekking op Vietnam. De verklaringen werden onverenigbaar geacht met de belangen van de Natio nale veiligheid. Het blad schreef, dat het Witte Huis zich het recht voorbehouden had de tekst van het interview te lezen voor dat het werd uitgezonden. ROTTERDAM Het Verolme-con- cern heeft reeds aanvragen ontvangen voor schepen van 500.000 td.w- en gro ter, zo heeft scheepsbouwer C. Verolme meegedeeld in een jaaroverzicht in het personeelsblad „Verolmenieuws". Hij meent dat de werf op Rozenburg een der grootste ter wereld gaat worden. Deze werf is thans voor ruim twee jaar doorlopend van werk voorzien. ..Wij zijn bezig een groot aantal werk nemers aan te trekken en het is niet overdreven wanneer we spreken over een toeneming van 4000 in de komen de jaren." De heer Verolme verklaart dat de opdracht van Esso voor drie tanksche pen van elk 240.000 t.d.w. de groot ste ooit in Europa bestelde schepen zijn plannen voor de bouw van super- grote schepen heeft verhaast. De uit breiding, van zijn werf op Rozenburg zal ertoe leiden dat alle schepen die op de wereldzeeën varen, van welke groot te ook, gedokt en gerepareerd kunnen worden. De heer Verolme h'eeft zich, zoals bekend, tot de regering gewend met het verzoek hem te steunen bij de bouw van nieuwe dokken, hellingen etc. Samenwerking tussen de Nederland se werven onderling juicht de heer Ver olme van harte toe. Hij heeft zich hier toe bereid verklaard- Inmenging echter van regeringszijde ter bevordering van financiële samenwerking wijst hij ten sterkste af, omdat zijns inziens dan het vrije ondernemerschap ondergraven wordt en de concurrentiepositie eerder verzwakt dan versterkt wordt. De dit jaar tot stand gekomen samen werking in de zogenaamde „Dorchester Club" heeft reeds zeer goede resulta ten gebracht, aldus dit overzicht van scheepsbouwer Verolme. St. ANNAPAROCHIE Bij een po ging om een tractor los te krijgen op een stuk bouwland in St. Annaparochie is de 21-jarige A. Penninga uit St. An naparochie gistermiddag om het leven gekomen. Hij zou met zijn trekker een vastge lopen trekker van een collega los trek ken. Daarbij sloeg zijn eigen tractor achterover. Hij raakte er onder be kneld. Toen hij bevrijd was bleek hij reeds te zijn overleden. ADVERTENTIE Druivensap drinken - veilig rijden alcoholvrij druivensap ROTTERDAM „Voor de Nederlandse industrie is dit een doorbraak op de Amerikaanse markt". Die doorbraak is de levering van zware constructie-onderdelen voor Ameri kaanse kerncentrales ter waarde van bijna twintig miljoen gulden. Ir. J. C. van Reenen, directeur van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, maakte dit gisteren bekend. De opdracht heeft de Nederlandse kernindustrie Neratoom ontvangen van de afdeling reactorbouw van General Electric, de Amerikaanse onderneming die ook de technische grondslag leverde voor de eerste Nederlandse kerncentrale by Do- dewaard. ADVERTENTIE W/aar de sneeuwlaag op het veld niet al te dik' ligt, alsook waar de wind het witte dek van de groen-brui- ne grasmat blies, ontdekken we niet zelden de zwarte aardhopen van de mol. Deze fluwelen mijnwerker blijft het hele jaar door actief en zocht het bij 't strengen der vorst hoogstens wat dieper in 't souterrain van zijn do-, mein, maar toch moet hij gedurig het zand kwijt, dat de ritten bij het voort graven vult en dit zijn dan de mols hopen, zwart op wit of groen. Hier en daar zien we een boer, arbeider of werkloze dorper met een snuffelend hondje achter de wroeters aanzitten, al mag dit wettelijk reeds ongeveer een halve eeuw niet meer. In een voed zame bodem zijn blijkbaar altoos vol doende victualiën in de vorm van regenwormen, ritnaalden, engerlingen en emelten aanwezig, vandaar dat het spreekwoord zegt: „Ze vet als een mol". Door de onderaardse levenswijs werd lang gemeend, dat de mol blind was en een tweede uitdrukking is dan ook: „Zo blind als een mol". Men meende, dat dit dier bij de schepping geen ogen had gekregen en ze zich door hard werken verdienen moest. Pas wanneer er zoveel hopen waren opgeworpen, als er sterren aan de hemel staan, zou de mol ziende wor den. Daarom zo zegt mijn oude ver haaltje is onze graver zo werkzaam. De waarheid is, dat de mol wel dege lijk ogen bezit, al zijn ze nauwelijks groter dan een speldeknop, doch niet temin een gebrekkig gezichtsvermogen wat evenwel gecompenseerd wordt door een uitermate ontwikkelde reuk en tastzin, zodat hij zich in het duister voortreffelijk kan redden. 21-12-67 A. B. WIGMAN v ZAANDAM De 27-jarige Femmie Smith, die voordat zij met haar ou ders dertien jaar geleden naar Cana da emigreerde, in Zaandam en Wor- merveer woonde, heeft in Toronto en chirurgische ingreep laten ver richten, waardoor zy zeven centime ter korter is geworden. Voor de operatie was Femmie 1,85 me ter. Zij voelde zich voor de operatie dikwijls ongelukkig door haar lengte. Omdat Femmie Smith door haar lengte onder zware psychische druk stond, besloot men haar tenslotte maar te opereren. Femmie schreef haar oma in Zaandam dezer dagen: „Ik ben nu gezond, kor ter en erg gelukkig." C7 BRUSSEL De Franse autoriteiten hebben een Belg uitgeleverd, die wordt gezocht in verband met een moord die 15 jaar geleden te Ninoveen tten westen van Brussel) werd gepleegd. De man werd onlangs in Marseille ontdekt, waar hij onder een valse naam leefde en op Belgisch verzoek aangehouden. ADVERTENTIE 3 verschillende Plak hier 6 vlaggetjes zendt rnij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats De opdracht heeft betrekking op ver vaardiging en levering van zeven zware constructie-onderdelen voor nieuwe kerncentrales in de Verenigde Staten, waaronder enkele gelden als de groot ste ter wereld. Deze opdracht is volgens Neratoom de grootste-die ooit een groep Europe se ondernemingen van de Amerikaanse nucleaire industrie heeft ontvangen. Voor de vervaardiging in Nederland van de bestelde eenheden, zeven onder steuningsconstructies van reactorker nen. is deRDM verantwoordelijk. De RDM zal deze grote opdracht uitvoeren in samenwerking met andere Neder landse ondernemingen die deel uitma ken van de kemindustriegroep Nera toom. Naast deze zeven, die naar de Ver enigde Staten gaan, heeft Neratoom de afgelopen jaren nog opdracht ontvan gen voor levering van acht van die con structies aan andere landen. Het verkrijgen van deze belangrijke order voor de Nederlandse nucleaire industrie uit de Verenigde Staten, zei ir. M. C. van Veen, hoofd van de afde ling kernenergie bij de RDM, is te dan ken aan drie factoren: door de razendsnelle ontwikkeling van de nucleaire industrie zijn de levertijden daar zeer lang geworden, waardoor een beroep op de Europese industrie noodzakelijk werd: in weerwil van het nadeel vafl hoge transportkosten en van invoerrech ten heeft de Nederlandse industrie toch tegen de Amerikaanse kunnen concurre ren, de Nederlandse nucleaire industrie heeft de afgelopen jaren in Europa bij de bouw van kerncentrales bewezen dat zij kwaliteitswerk kan leveren. Indien de RDM geleidelijk meer op drachten van deze aard krijgt, ligt het in de lijn der verwachtingen dat een deel van het technische personeel, dat nu nog in de scheepsbouw werkt, na herscholing werk kan vinden in de nog betrekkelijk jonge afdeling kernener gie. Bij de Neratoom zijn, naast de RDM, de volgende acht ondernemingen aange sloten: NV Machinefabriek „Breda", Comprimo NV, Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij, NV Philips, Kon. Mij. „De Schelde" NV, Kon. Ma chinefabriek Gebr. Stork en Co. en Wil ton Fijenoord-Bronswerk NV. KAAPSTAD Louis Washkansky, de man die 18 dagen geleden in het zie kenhuis Grote Schuur in Kaapstad het hart van iemand anders kreeg, is vanmorgen om 5 uur 50 overleden. Als doodsoorzaak wordt opgegeven, dat de longen het hebben begeven. SAIGON De Viëtcong heeft in een laatste krachtsvertoon voor het Kerstbe stand een zware aanval gedaan op een basis van een Thailands regiment, 24 ki lometer ten zuidoosten van Saigon. Volgens Amerikaanse officieren was dit de eerste grote slag die de Thailandse troepen hebben gevochten sinds zQ in september in Viëtnam zyn aangekomen. Z'\) slaagden erin de aanvalQËA,. af f,e slaan in een strijd die vier uur duurde. Meer dan vijftien leden van de Viëtcong werden gedood. Ook werd een aantal wapens buitgemaakt. ADVERTENTIE voor fijne dagen natuurlijk van BuwJefeuis exclusief in bonneterie MARKT 7 VEENENDAAL TOKIO Dit Japanse meisje draagt een nieuwe draagbare compu ter, welke de kleinste ter we reld wordt ge noemd. Het appa raat, de „Sharp IC Complet 16" weegt slechts vier kilogr. De mini-eomputer zal spoedig in de handel worden ge bracht voor een prüs van nog geen 3000 gulden. Men sen met een inge wikkeld huishou den behoeven dus niet langer te wanhopen. Hoe groot de verliescijfers van het Thailandse regiment zijn .was niet on middellijk bekend. Een patrouille van de Amerikaanse American Divisie ontdekte woensdag een Viët-Cong eenheid van 25 man in een hut bij Due Pho. De Amerikanen doodden 12 van de mannen. Zelf leden zij geen verliezen. Een zegsman deelde mee dat de sol daten naar de hut waren gekropen en een handgranaat naar binnen hadden gegooid. Hierna openden ze het vuur. Na de korte gevechtsactie vonden ze in de hut de twaalf lijken en enkele wapens. Due Pho ligt ongeveer 520 ki lometer ten noordoosten van Saigon. „Onze huidige positie is zeer stevig, steviger dan ooit. Onze huidige kracht is groot, groter dan ooit", heeft de lei der van het Zuidviëtnamese bevrijdings- front Ngoejen Huu Tho, op 18 decem ber gezegd in een toespraak ter gele genheid van het zevenjarig bestaan van zijn organisatie. Een uittreksel uit deze rede, uitgesproken op een plechti ge bijeenkomst „ergens in Zuid-Viët- nam", is woensdag in Hanoi gepubli ceerd. „Onze vijand begeeft zich in een toe stand zonder uitzicht. Hij verkeert al geheel in het defensief" verklaarde Tho. „Wij hebben grote en volledige successen behaald op de militaire, po litieke en diplomatieke fronten. Een overwinning in de door de Amerikanen tegen ons ontketende agressieoorlog, is voor ons van mogelijkheid tot realiteit geworden. DJAKARTA Waarnemend presi dent Suharto van Indonesië heeft op een bijeenkomst in Djakarta ter her denking van de overdracht van de Ko ran, uiting gegeven aan zijn grote be zorgdheid over de toenemende span ning tussen Mohammedanen en christe nen in Indonesië. Suharto pleitte voor een harmonische samenleving van de verschillende religieuze groeperingen in het land. Hij waarschuwde voor be keringen in een bepaald gebied als ge volg van het feit, dat een bepaalde re ligieuze groepering daar de meerder heid vormt en maakte bekeringen op basis van materiële voordelen belache lijk. Dit laatste sloeg kennelijk op de beschuldiging van mohammedaanse zijde, dat enkele christelijke kerken ar me mohammedanen proberen te beke ren door hun levensmiddelen en kle ding in het vooruitzicht te stellen. Be keringen, aldus Suharto, moeten ge richt zijn op verbetering van het indi vidu en bevordering van de eenheid tussen de verschillende godsdienstige groepen. De vorige maand is men er op een door de regering belegde bijeenkomst niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over een handvest inzake de godsdienstige harmonie. Van welinge lichte zijde is toen gesteld dat het ak koord in het bijzonder daarom niet tot stand kwam. omdat de christenen niet konden instemmen met het voorstel van mohammedaanse zijde om het christelijke geloof niet te verbreiden in traditioneel mohammedaanse streken en het mohammedaanse niet in tradi tioneel christelijke gebieden. Weinige uren voor het overlyden van Washkansky besprak het medisch team in Kaapstad nogmaals de zorgwek kende toestand van de patiënt. V.l.n.r: dr. B. Bosman, prof. Barnard, dr. M. C. Botha en dr. R. S. Mibasbaum. DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) kan niet tegemoet komen aan de wens van de socialist dr. ir. A. P. Oele alsnog tweehonderd miljoen gulden beschikbaar te stellen voor bestrijding van de werkloosheid. „Er is geen geld voor. Als er enige ruimte komt zal ik graag bekijken of er nog iets op dit terrein kan gebeu ren", zei hij. Mr. De Block verwacht volgende maand een top in de werkloosheid. Daarna zal zij maandelijks zeer ge leidelijk dalen. Het werd gisteravond niet duidelijk of de minister deze da ling aan de komende lente dan wel aan de verbetering van onze economie toe schrijft. De socialist drs. J. M. den Uyl, die hierover interrumpeerde, kreeg geen antwoeord. De minister De Block zei gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de verde diging van zijn begroting, dat de regio nale werkloosheid iets daalt. In het noorden van het land is zij tussen mei en november gezakt van 4,8 tot 4,5 pro cent; in Brabant en Limburg van 4,2 tot 3,7 procent. Ook hier werd niet aan gegeven of seizoeninvloeden meespelen. „Het eerste programma voor de be strijding van de werkloosheid is geheel gerealiseerd, het tweede bijna", zo zei mr. De Block. De gemeenten hebben hun extra geld voor de werkgelegen heid bijna geheel gebruikt. Met de be talingsbalans zal het in 1968 minder goed gaan dan oorspronkelijk werd ver wacht. Door de afsluiting van het Suez- kanaal en de devaluatie van het pond zal er op de lopende rekening geen overschot zijn van achthonderd, maar waarschijnlijk van ongeveer vijfhon derd miljoen gulden. Drs. Den Uyl zag in dit overschot toch een goede mogelijkheid om nog wat extra's voor de werkgelegenheid te doen, maar mr. De Block voelde hier niet voor. Met de stijging van de prijzen is het volgens de minister erg meegevallen. Dit komt door een scherp prijsbeleid, maar ook door de gunstige weersom standigheden. Mr. De Block waar schuwde wel voor al te optimistische verwachtingen inzake onze economie in 1968. „Het gaat nu wel wat beter dan wij hadden verwacht, maar dit bete kent niet dat er nu volop ruimte voor uitspattingen zal komen". YVashkansky's toestand is vele dagen ernstig geweest. Tegen het einde van verleden week, ging zijn toestand plotseling aanzienlijk achteruit. Woensdagavond werd zijn toestand kritiek. Tot woensdagavond laat wisten de art sen. die de harttransplantatie-operatie hadden uitgevoerd, nog niet zeker waarom Washkansky er zo slecht aan toe was. Zijn hartslag was betrekkelijk krach tig. Zijn pols was goed. maar de longcomplicaties, die zaterdag waren begonnen, werden ernstiger. Eerst dachten de artsen, dat hij eer. dubbele longontsteking had. Vervol gens meenden zij, dat de complicaties een uiting waren van de neiging van het lichaam om vreemd weefsel af t< stoten. Zij gaven toe niet zeker te zijn van de oorzaken van Washkansky's kritieke toestand en dat heeft hun pogingen om de man in leven te houden ern stig bemoeilijkt. Chirurgen van het Groot-Schuurzieken- huis in Kaapstad plaatsten zondag 3 december tijdens een vijf uur duren de operatie het hart van een .jonge vrouw, die bij een verkeersongeluk dodelijk was gewond, in de borstkas van de 56-jarige groothandelaar in le vensmiddelen Louis Washkansky. De man was hartpatiënt en volgens de geneesheren had hij niet lang meer te leven. Een team van chirurgen wachtte onder leiding van professor Barnard al geruime tijd op een gun stige gelegenheid om de patiënt te helpen. Zij hadden daarvoor echter een gezond hart nodig. Toen de -25-jarige Denise Durvall na een autobotsing op de avond van za terdag 2 dec. stervend het Groote- Schuurziekenhuis werd binnengedra gen, deed zich een gunstige gelegen heid voor om tot transplantatie van het niet beschadigde hart over te gaan. De vader van Denise, die bij het auto-ongeluk ook zijn vrouw ver loor, gaf toestemming tot de operatie toen de artsen hem verzekerd hadden dat zijn dochter niet meer te redden was. Een ploeg Japanse chirurgen en elek trotechnici zijn er in geslaagd een nieuw type kunsthart te bouwen, dat goede dienst zou kunnen bewijzen bij het tijdelijk of voor een langere pe riode overnemen van de functie van het hart. Het nieuwe apparaat, dat „hulphart" wor<it genoemd is ontwikkeld door de chirurgische afdeling van de Hokkai do universiteit onder leiding van dr. Takashi Aoki en door professor Ma- sashi Mochizoeki van het onderzoek- cehtrum voor toegepaste elektro techniek van dezelfde universiteit. BERKELEY (Californië) Op de S?seismograaf van de universiteit van Californië is donderdagmorgen om half vier een krachtige aardbeving geregis treerd. Het epicentrum blijkt zich in Noord-Chili te bevinden- De beving hadeen sterkte van 7.5 volgens de schaal van Richter. Volgens een zegsman voor de seismografische afdeling van de universiteit kan de aardbeving in een bevolkt gebied grote schade hebben veroorzaakt. BRUSSEL De Belgische minister van economische zaken heeft verklaard dat met Nederland besprekingen wor den gevoerd over de mogelijkheid om de Nederlandse aardgasleveranties te verhogen van de huidige vijf miljard m3 per jaar tot 10 of 15 miljard m3. Zo'n grotere hoeveelheid kan echter alleen worden afgenomen als de prij zen worden verlaagd, zo zei hij in de commissie van economische zaken en energie van de Belgische Kamer. De minister voegde hieraan toe, dat ook de mogelijkheid om aardgas van Britse producenten te betrekken, wordt overwogen. DE BILT Een hogedrukgebied boven Midden-Europa veroorzaakte daar in de afgelopen nacht matige tot strenge vorst. Ook in Scandinavië en Oost-Europa is het winters weer. Bij ons was de vorst echter overwe gend licht. Het hogedrukgebied trekt langzaam weg naar het oosten. Een diepe en omvangrijke depres sie op het midden van de Atlantische Oceaan verplaatst zich langzaam naar het zeegebied ten zuiden van IJsland en stuwt zachte lucht voor zich uit. Deze lucht had vanochtend reeds Mid- den-Engeland en West-Frankrijk be reikt. De opdringende warme en vochtige lucht veroorzaakt bij ons veel bewol king en tijdelijk enig eregen of mol regen, terwijl morgen de temperatuv verder zal stijgen. ADVERTE

De Vallei | 1967 | | pagina 1