Veenendaals dagblad Krachtige steun aan beleid van Luns Kamer: Breng gesprek van „vijf" met Engeland op gang Rouwdienst voor Holt Mevr. Vlachoe uit Athene gevlucht NIEUWE METRO VOOR PARIJS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DRIE MILJOEN VOOR BOUW SPORTHALLEN Kwekeling sloeg leerling: milt verwijderd „Met geverfd haar Moeilijkheden in Praag HANOI STUURT KERSTPAKJES TERUG Vreemde explosie bi] Saigon Streven naar open Europese technologische gemeenschap Vrouw lopend ziekenhuis uit na 21 jaar verlamd in rolstoel zitten Zacht weer Cattfoüua,soepen...spaar de vlaggetjes! Uitheems gevogelte Geelzuchtepideniie Vriezen veen door kapot riool Onderwijzeres reed tegen boom Hieronymus wordt in Athene regent HAZENBERG-de Jonge gelukwensen op maandag 1 januari 1968 Nederlands-Duitse samenwerking in grensgebieden Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. VRIJDAG 22 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 302 DEN HAAG Voor de bouw van ze ventien sporthallen heeft minister Klompé (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) bijna drie miljoen gulden aan subsidie toegewezen. Het is dit jaar voor het eerst dat het Rijk afzonderlijke bijdragen voor sporthal len beschikbaar stelt. De gemeenten Noordoostpolder, De venter, Utrecht, Amsterdam, Velsen, Leiden. Krimpen aan den IJssel en Dordrecht krijgen elk twee ton. Bedra gen van 100.000 tot 175.000 gulden gaan naar Ede, Etten en Leur, Bruns- sum, Gendringen, Zandvoort, Oude Tonge, Gemert en Weert. Dokkum krijgt zeventigduizend gulden. TAoor de uitgever A. Rutgers te Gors- sel van de Nederlandse compilatie uit de wereldvermaarde ornithologi sche prachtwerken van John Gould (1804-1881) 18 folioboeken, waar van sommige in 7 delen, metbijna 3000 gekleurde platen en tezamen meer dan een halve ton wegend wordt de uitgave van tien delen, waat- van de helft thans verschenen is „Het Vogelparadijs in kleuren" genoemd. De titel dekt 't begrip, wdnt de nadruk valt meer op de platen, dan op de summiere tekst, waarin ik nochtans (dl 5) meer interessante anekdotische en historische bijzonderheden aantrof dan in de vier voorafgaande delen. Thans kwam in de fraaie reeks „Vogels van Azië I" (f 23,50) uit, wederom met tachtig reprodukties (het complete werk zal er 800 bevatten), die beter de originele platen benaderen, dan in de eerste vier nogal eens het geval was. Heb ik het goed, dat er een an dere drukker is ingeschakeld? In ieder geval mocht ik genieten van de mooie, zuiver afgestemde illustraties; menig een zal voorts tot zijn genoegen tal van fazanten aantreffen, want Azië is vanouds het stamland dezer pracht- hoenders. Niet minder dan twintig soorten, van gewoon tot zeldzaam, doch alle even kleurig van veer, tellen we erin. Het is langer dan een eeuw geleden, dat de Engelse artiesten hen conterfeitten, doch ook nu zouden ze in een modern boek nauwelijks mis staan, evenmin als de tientallen an dere figuren uit de verre Aziatische wildernis. DEN HAAG De Tweede Kanier heeft minister Luns gisteren duidelijk gezegd wat zijn taak is na het Franse veto tegen Engelands toetreding tot de Europese gemeenschappen: 1 Het op gang brengen van besprekingen tussen de vijf (West-Duitsland, Italië en Benelux) en Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. O Het streven naar een nauwe samenwerking met deze landen, onder meer om te komen tot een Europese technologische gemeenschap, open voor alle landen die eraan deel willen nemen. Minister Luns heeft donderdag in de Tweede Kamer verslag uitgebracht over de besprekingen in Brussel met be trekking tot de toetredingsaanvraag van Engeland voor de E.E.G. 22-12-67 A. B. WIGMAN MELBOURNE Prins Charles en pre mier Wilson, president Johnson en de staatshoofden of hoogste vertegenwoor digers van 15 andere landen hebhen een plechtige rouwdienst bijgewoond voor de Australische premier Harold Holt, die v(jf dagen geleden in zee ver dween. Het grote straalvliegtuig van president Johnson veroorzaakte bij de landing op het vliegveld Essendon scheuren in de landingsbaan, die drie uur voor herstelwerkzaamheden moest worden gesloten. Deze scheuren kwamen niet onverwacht omdat de banen niet ge schikt zijn voor Boeings-707. Johnson is vanmiddag vertrokken van de nog niet geopende luchthaven Tul- lamarine, die speciaal bestemd is voor straalvliegtuigen. Alle andere „vips" zijn eveneens naar Tullamarine ge gaan. Op weg naar het regeringsgebouw bracht Johnson een bezoek aan me vrouw Holt, die hij zijn deelneming betuigde. Verder had hij een kort ge sprek met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Ma- lik, de Filippijnse president Marcos en de premier van Singapore, Lie Kwam- joe. Duizenden mensen stonden rond de ka thedraal van Melbourne om getuige te zijn van de aankomst der staats hoofden en andere vooraanstaande personen. De gelegenheid was te plechtig voor anti-Viëtnam-demon- straties. De menigte zweeg. Op straat werd een jongen met een geweer aan gehouden doch later vrijgelaten. Het was een mooie zomerdag en dui zenden mensen bleven bij de kathe draal staan om de dienst via luidspre kers te volgen. Johnson vertrekt om half zes uit Mel bourne. Niemand weet waarheen hij gaat. Het kan Rome, Saigon of Wash ington zijn. VRIEZENVEEN De geelzucht- epidemie in Vriezenveen is waarschijn lijk ontstaan door het openbreken van een rioolbuis in de Margrietstraat. De bewoners hadden de buis op ei gen houtje geopend, omdat enkele w.c.'s niet meer konden worden door gespoeld. Dit heeft de inspecteur voor de volks gezondheid in Overijssel de heer T. Landheer gisteren bekend gemaakt bij het bezoek van de staatssecretaris van volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga aan Vriezenveen. Met het overnemen van deze laatste gedachte van de Britse premier Wil son gaf de Kamer-meerderheid krach tige steun aan het beleid van minister Luns, die in zijn verklaring van gister morgen deze richting al had aangege- ven. j Alleen de staatkundig gereformeer den, de Boeren en de pacifisten stem den tegen een in deze geest gestelde motie, die na onderling beraad namens de zes grote fracties (kvp, pvda, vvd, ar. chu en d'66) was ingediend door de socialistische fractieleider drs. Den Uyl. Deze ging ook het verst in zijn eis, dat als deze tegenzet op het streven van de Gaulle niet zou slagen, de tactiek van de „lege stoel" het saboteren van de Europese ministerraad moest worden toegepast. De liberaal mr. To- xopeus sloot zich hierbij aan, maar mi nister Luns wilde daarover niet met een een oordeel geven. Ook volgens mr. Van Mierlo, de frac tievoorzitter van D'66, had minister Luns het uitstekend gedaan. Mr. Van Mierlo vond dat hij nu eindelijk eens moest kunnen doen wat hij in zijn diensttijd als een van zijn hoogste be vredigingen had beschouwd, namelijk „barst! zeggen tegen de generaal". NIET DODELIJK Het is wel een zware, maar geen do delijke slag voor de EEG, meende de ar-fractievoorzitter mr. Biesheuvel, die zich het minst geestdriftig toonde. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de kvp, stelde voor om de motie naar al le betrokken parlementen te sturen, ook die van de Europese Vrijhandels associatie. Minister Luns vond dat ook een goed idee. Gisteravond is de Tweede Kamer voor ongeveer een maand op Kerstreces ge gaan. DRIE RICHTLIJNEN Een ernstig uur in de naoorlogse ge schiedenis van Europa, noemde giste ren minister Luns in de Tweede Ka mer de jongste afwijzing door Frank rijk van de Britse toetreding tot de Eu ropese Gemeenschap. De Nederlandse regering is diep geschokt, maar mr. Luns gaf de Kamer de verzekering dat ondoordachte of overhaaste reacties uit gesloten zijn, wat ook weer niet bete kent dat de regering stilzwijgend over gaat tot de orde van de dag. Hij leg de de Kamer drie uitgangspunten over het te volgen beleid voor. In de eerste plaats blijft toelating van Engeland altijd nog mogelijk zo lang de aanvrage niet is ingetrokken. Hot dat zal gebeuren is nog in on derzoek. Ieder lid van de Europese mi nisterraad kan op elk gewenst ogenblik de aanvrage ter discussie stellen. De regering is dan ook van plan dit te doen op ieder ogenblik waarop zij dat ge wenst vindt. Zolang deze toestand voortduurt kun nen de Europese gemeenschappen niet langer worden gezien als de belicha ming bij uitstek van het ideaal van een verenigd Europa. Toch blijft de regering de gemeenschappen beschouwen als het fundament, waarop die Europese eenheid eenmaal zal zijn gegrondvest. Het herhaalde Franse optreden plaatst de regering echter wel voor de nood zaak om zich ernstig te bezinnen, zei minister Luns. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de gemeenschappen niet de weg naar een verenigd Europa wijzen, maar naar een straat die dood dreigt te lopen. Dan kan het zijn dat het beleid op een an dere leest moet worden geschoeid en dat wij van een beperktere werkelijkheid moeten uitgaan, aldus schetste mr. Luns het tweede uitgangspunt. Tenslotte zal intussen met toekomsti ge lidstaten een „actieve en vruchtbare samenwerking" tot stand moeten komen De regering wil met kracht streven naar een vorm van samenwerking die ook kans biedt om tot concrete actie over te gaan. Langs die weg kan men volgens mr. Luns voorkomen dat de kloof tussen Engeland en de EEG gro ter wordt. Belangrijk is vooral dat Engeland en de andere aanvragers zich niet van Eu ropa afkeren. De Vijf zullen daarom deze landen daadwerkelijk in het pro ces van de eenwording moeten betrek ken. De Nederlandse regering is nu doende om in overleg met de partners tot „nadere precisering" te komen. Mr. Luns betwijfelde echter of een eenvou dige procedure van overleg voldoende uitzicht biedt op dat doel. Drie maal in tien jaar is teveel, aldus de minister, hier is sprake van een systematische en hardnekkige handel wijze, die rechtstreeks is gegrond op de meest fundamentele buitenlandse po litieke beginselen van de tegenwoordige Franse regering. GRONINGEN Een Groninger kwe keling, die op een h.a.v.o./m.a.v.o. school in Leek stage loopt, heeft tij dens de middagpauze een leerling van de school mishandeld. De jongen, de vijftienjarige H. G. Venema, is in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen opgenomen waar zijn milt is weggenomen. De 22-jarige aspirant-onderwijzer B. S. is volgens burgemeester mr. Th. P. Zwart, die voorzitter is van het schoolbestuur, een rustige jongeman. Hij acht het niet uitgesloten dat S. door de leerlingen is getreiterd. De politie heeft hem bekeurd. GELDROP Annie van 't Hof, die 21 jaar lang verlamd in een rol stoel heeft gezeten, loopt morgen het ziekenhuis in Geldrop uit. Ze gaat thuis Kerstmis vieren. „Ik wist dat ik beter zou worden", zegt de vrouw die veertien dagen geleden voor het eerst weer op eigen benen stond. Haar genezing bleek geen tijdelij ke aangelegenheid want tot vreugde van velen mag Annie morgen het Sint Anna-ziekenhuis verlaten. Het leven lacht haar weer toe en als een echte vrouw wil zij weer win kels gaan kijken, schoenen en kle ding kopen. Hoe blij Annie ook was met de overweldigende belangstelling, de brieven, de bloemen, de fruitmanden er gaat toch niets boven de kerst boom in de huiselijke kring. Natuurlijk moet Annie voorlopig rustig aan doen en het spreekt van zelf dat ze na zo'n lange ontwenning nog snel vermoeid raakt Dit kan haar er niet van weerhouden om plannen voor de toekomst te maken, veel plannen, zoals een echte vakan tie („daar ben ik tot nu toe nog nooit aan toegekomen"). Het zal niet lang meer duren of zij zal aan het werk kunnen bij het confectie-atelier van Modèles Mar- got in Geldrop. WINTERSWIJK De 22-jarige on derwijzeres mej. C. J. Kobus uit Win terswijk is hedenmorgen omgekomen, toen zij met haar auto tegen een boom reed. Mej. Kobus reed te kwart over acht op de Groenloseweg richting Groenlo. Ter hoogte Honusweg is zij op onverklaarbare wijze van de weg ge raakt en verongelukt. LONDEN Mevrouw Helena Vlachoe (56), de Griekse dagblad uitgeef ster en tegenstandster van de junta, is gisteravond in Londen aangekomen na ontsnapt te zijn aan het huisarrest in Athene. De BBC, die dit bekendmaakte, vermeldde niet hoe ze aangekomen was. Mevrouw Vlachoe vertelde dat zo voor haar ontsnapping haar haar had ge verfd. Zij meende, dat ze buiten Griekenland beter voor de Griekse vrijheid kon ijveren. De uitgeefster werd kort na de staatsgreep van april gearresteerd, omdat zij in haar kranten geen gecensureerd nieuws wilde publiceren. Een zegsman van de BBC zei later: „Na het vraaggesprek met onze re porter heeft mevrouw Vlachoe de stu dio verlaten. Wij hebben er geen idee van waar ze zich bevindt". Haar opmerkingen gaven de indruk dat het Griekse militaire bewind vast in het zadel zit na het vertrek van ko ning Constantijn. De politie in Athene weigerde donder dagavond te bevestigen dat Helena Vlachoe zich niet meer in haar woning in Athene zou bevinden. Mevrouw Vlachoe stond sinds oktober onder huisarrest in afwachting van het proces dat tegen haar is aarigespan- nen. Zij wordt ervan beschuldigd de lei ders van het Griekse bewind in uitla tingen tegen buitenlandse verslagge vers te hebben beledigd. De interviews verschenen in Italiaanse en Britse kran ten. „Geen commentaar" zei een zegs man van de politie toen hem werd ver teld dat mevrouw Vlachoe per vlieg tuig in Londen was aangekomen. In Athene deden onbevestigde ge ruchten de ronde, dat mevrouw Vla- choe nooit voor het militaire gerecht gebracht zou worden, omdat de publi citeit die dat tot gevolg zou hebben, groot nadeel zou zijn voor het regiem. De woning van mevrouw Vlachoe be vindt zich op de bovenste verdieping van een gebouw dat uitzicht biedt op het koninklijk paleis in Athene. De flat heeft een terras waarop me vrouw Vlachoe bij mooi weer 's mid dags in de zon zat. Hoe ze naar Londen wist te ontkomen is niet bekend. i i J Een kerstsurprise voor de Parijzenaars Een nieuwe metrotrein met plastic koetswerk, zacht rollende onderstellen en meer luxe in het interieur. Bovendien geluiddicht, air conditioned, terwijl uit de luidsprekers muziek weerklinkt. De oude metrotreinen zullen door dit nieuwe type worden vervangen. ATHENE Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Griekse rege ring ernstig overweegt regent luitenant- generaal Zoitakis in de komende dagen te vervangen door aartsbisschop Hiero- nvmus, de primaat van de Grieks-Or thodoxe kerk. Door deze maatregel zouden naar buiten alle tekenen van militaire in vloed in de huidige regering zijn weg genomen. De regering werd woensdag een burgerlijke toen de junta van ko lonels en bloc ontslag nam uit het le ger. Zoitakis werd enkele uren voordat koning Constantijn naar Rome vluchtte door premier George Papadopoelos tot regent benoemd. Hieronymus, oud-hofgeestelijke, is betrokken gewest bij de onderhande lingen om de 27 jaar oude koning weer op de troon te brengen. Hij vloog za terdag als afgezant van het bewind naar Rome en sprak met de koning in een poging hem tot terugkeer te bewe gen. Indien Hieronymus tot regent be noemd wordt, zal het bewind zonder twijfel gemakkerlijker aanvaardbaar worden voor de Grieken en voor de vreemde mogendheden, die tot dusver re aarzelen met hun erkenning. ADVERTENTIE De burgemeester van Veenendaal en mevrouw geven gaarne aan de ingezetenen gelegenheid tot het wisselen van van I 1.30 uur tot 13.00 uur in het raadhuis. Inde loop van donderdag begon zach- te en vochtige oceaanlucht het Europese vasteland binnen te stromen. De zuidwestelijke stroming wordt in stand gehouden tussen een diepe de pressie ten zuiden van IJsland en een omvangrijk ho gedrukgebied boven Zuid-Europa. Vooral in Nederland gaf het binnendringen van de zachtere lucht aanleiding tot ijzelvorming. De temperatuurstijging verliep maar lang zaam, een stijging die ook in de nacht doorging. Het komende etmaal blijft ons land in de zachte en vochtige lucht, waarin veel bewolking voorkomt met af en toe regen of motregen, bij een matige tot krachtige zuidwestelijke wind. PRAAG In Praag is meegedeeld, dat het centrale partijcomité geduren de drie dagen heeft geconfereerd over economische vraagstukken, internatio nale onderhandelingen en de in febru ari in Boedapest te houden conferentie van communistische partijen. Er is niets gezegd over de veronder stelde moeilijkheden in de partijleiding of over meningsverschillen in de par tij over de toekomstige politiek. Men neemt aan dat economische moeilijkheden een crisis in de partijlei ding hebben veroorzaakt. Zij zou ver deeld zijn over de vraag of die moei lijkheden met de sterke arm moeten worden opgelost of door middel van een liberale tactiek, gebaseerd op het winstprincipe. ADVERTENTIE WASHINGTON De Noordviëtname- se autoriteiten hebben enige tiental len kerstpakketjes, bestemd voor de Amerikaanse krijgsgevangenen, te- ruggestuid. Volgens de woordvoerder waren 231 pakjes ontvangen met de opdruk „ge weigerd door Noordv.etnamese pos terijen". Volgens hem zullen ongetwij feld vele Kerstpakkeijes voor de ge vangengenomen Amerikanen heizelf de lot treffen. De woordvoerder noemde de Noord - viëtnamese houding „schokkerd" en in strijd niet de Conventie van Genève voor krijgsgevangenen. De woordvoerder beschuldigde de Noordviëtnamezen van drie schendin gen van de Conventie van Genève: ge heimhouding van de namen van de krijgsgevangenen, weigering van toe stemming aan het internationale Ro de Kruis om de gevangenen in Noord- Viëtnam te bezoeken en het nagenoeg afsnijden van het postverkeer tussen de krijgsgevangenen en hun familie in de V.S. Een zeer gering aantal brieven bereikt de gevangenen nog. In totaal zijn volgens de laatste opgaven van het Pentagon 228 Amerikanen gevangen genomen, terwijl 635 anderen wor den vermist. Aangenomen wordt dat vele vermisten krijgsgevangenen zijn gemaakt. OSNABRÜCK De industrie- en handelskamers in Münster en Osnabrück en de kamers van koophandel in Arn hem, Hengelo en Zutphen streven naar nauwere samenwerking om in de toe komst tot grotere economische ontwik keling te komen in het grensgebied tus sen Nederland en Duitsland. Donderdag deelde de industrie- en handelskamer in Osnabrück mee dat bij het ministerie van Economische Za ken in Bonn een voorstel is ingediend tot bestudering van de economische mogelijkheden in het grensgebied. Als het voorstel wordt goedgekeurd kunnen de betreffende gebieden tot eco nomische ontwikkelingsgebieden in de Europese Gemeenschap worden ver klaard. SAIGON Een explosie die vanmor gen door de Viëtcong werd veroorzaakt heeft een scheur gemaakt in de kiel van een Amerikaans vrachtschip dat voor anker lag in de rivier Nha Be, 15 kilometer ten zuidoosten van Saigon. Een zegsman van het Amerikaanse hoofdkwartier deelde mee dat de ont ploffing een gat onder de waterlijn van de „Seatrain Texas" had veroorzaakt, maar dat men nog niet wist van wat voor wapen gebruik werd gemaakt. Niemand zou gewond geraakt zijn. Britse vrouwelijke advocaten niet in mini-rok of laarzen LONDEN De Britse vrouwelijke advocaten, die er in de rechtszaal graag vrouwelijk uitzien, hebben een onprettige brief gekregen van de eminente Queen's Council Harry Fi sher, die voorzitter is van de orde van advocaten. Aanleiding hiertoe was, dat de rechters in de Hoge Raad, die zelf pruiken dragen, waar van de haren tot op hun schouders hangen, hun afkeuring hebben te kennen gegeven over het voorkomen van vrouwelijke advocaten, die niet schromen te verschijnen met inge wikkelde kapsels, met kant versierde bloesjes, knielaarzen en schande zelfs in minirokjes.

De Vallei | 1967 | | pagina 1