Kerstnachtdienst in kleur op tv Beurs van Amsterdam Viëtnamese kinderen vanavond in „Achter het nieuws" Laatste Schrammel overleden Culturele Prijs van Groningen voor Albert Waalkens Sprookjesbundel van verlamde vrouw UIT DE KERKEN Hoofdfondsen hoger AD10- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Y.M.F. blijft met winst op peil Daggeld duurder Lening Gillette Wisselmarkt PILOOT STORM TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Zeeland vervoerde minder Holl. Soc. en Amst leven heten nu Delta Pagina 2' VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 68 Een ogenblikje overlegde zij bij zichzelf, of 't niet het beste was, om hem de waarheid te zeggen. Maar ze kon dat niet doen. „Ik geloof, dat alle getrouwde pa ren deze fases passeren", merkte ze kalm op. En na een kort stilzwijgen vervolgde zie: „Het wil me voorko men, dat twee personen, als wij, die aan elka?- gekoppeld zijn, af en toe een beetje rust van elkaar moeten hebben". „Ik wil weten, wie die Amadeus Müller is, insisteerde hij. Dt ruwe intonatie van zijn stem ir riteerde haar. Die leek snijdend door te dringen tot haar intiemste leven, tot het geheime centrum van een ge bied, waar niemand toegang had. „Hoe je 't ook beschouwt, ik ben je man en ik moet 't weten. Ik heb het recht om alles over jou te weten". „Werkelijk?" sprak ze, met een zichtbare verbazing, „je matigt je wel heel wat aan". Hij nam haar bij haar armen en trok haar dicht naar zich toe. Ze doorstond zijn geweld op een zuiver passieve wijze. „Hoe kom je erbij, dat je, omdat je me 's nachts lichamelijk naakt ziet, ook het recht heb, om mijn ziel naakt voor je te zien?" vroeg ze. Ze rukte zich los en liep naar de aangrenzende kamer. Gusti voelde zich hopeloos. Wat zou den zijn ouders wel gezegd hebben, als ze getuigen van de scène waren geweest? Die gedachte alleen al ver pletterde hem. Maar aan de andere kant ontwaakte er een schrik in hem. Misschien was hij wel te ver gegaan. Ze zou misschien nu nog koeler dan vroeger worden. Ze zouden misschien nog verder var elkaar vervreemden. Het was heel stil in huis. Het was al laat in de nacht. Al over één. Hij was een lange tijd niet zo Iaat op ge weest en morgen had hij weer zijn gewone werk te verrichten. Over ze ven uur moest hij er alweer uit. Nog maar zeven uur slaap! Maar Gusti kon niet aan slapen denken. Hij zat in een soort van verstarring heel stil op de sofa en luisterde naar de gelui den uit de andore kamer. Hij hoorde niets. Gedurende dit wachten over dacht hij zijn leven. Vanaf de tijd, dat hij Pauline ontmoet had, toen ze een nauwsluitende japon met grote koDeren knopen aan had. waarin ze de grillroom van dat hotel in Zürich was binnengetreden. Haar wangen waren toen vuurrood, haar wijdopen- gespalkte ogen sprankelden vuur uit van de champagne, ze had die ogen op hem gericht en ze had hem weg getrokken van die eenzame Byrones- que contemplatie, ze had hem getrok ken naar een dans in die binnenzaal, naar het leven, naar de essentie van een leven, dat hij zelfs gedurende de meest optimistische momenten van zijn jeugd nooit had durven dromen. Wat jong had hij zich weer gevoeld! Wat heel jong! Hij herinnerde zich, hoe hij bij de Inwaldfamilie was ge ïntroduceerd. Hij herinnerde zich die maanden, waarin zij samen hun huis hadden ingericht en waarin zij zo goed voor hem was geweest. Hij her innerde zich zijl. vreugde over de ge boorte van zijn zoon. Deze geboorte viel samen met een promotie op zijn bureau. Hij dankte die hogere plaats aan de invloed van Poulets vader. En nu stond hij op de drempel van nog grotere gebeurtenissen. Een zijner superieuren ha. hem kort geleden 'n hint gegeven, dat de regering van plan was een commissie te benoemen om nieuwe handelsvragen met bui tenlandse mogendheden af te sluiten en dat hij wellicht in die commissie zou worden benoemd. Alles liep uit stekend. En nu op het ogenblik, dat hij op het punt stond de vruchten te vergaren van al die jaren trouwe plichtsbetrachting, nu kwam die on verkwikkelijke geschiedenis. Neen, dat was te erg. En langzamerhand keerde zijn kalmte wat terug. „Als ze nu maar één vriendelijk woord tegen me zou willen spreken, zou ik haar om excuus willen vra gen!" Het leek wel, alsof Poulet zijn wens geraden had, want opeens verscheen ze bij de deur. „Wat voer je uit?" vroeg ze. „Waarom ga je niet naar bed?" „Naar bed? Waarom?" „Om te slapen". „Poulet", hernam hij en de tranen stroomden uit zijn ogen, „het spijt me, dat ik vanavond zo ruw ben ge weest. Ik bedoelde 't niet zo. Maar... als er iets met je zou gebeuren, zou ik niet langer kunnen voortleven. Ik zou dan beslist zelfmoord plegen". „Neen, dat zou je niet", antwoord de zij. „Je zou alleen een volgende keer een beetje redelijker worden" Ze ging naast hem zitten. Zijn tra nen ontroerden haar. Ze gaf hem de tijd om tot zichzelf te komen. „Heb ik je allerlei bijzonderheden gevraagd over de meisjes, die je se dert je schooltijd ontmoet hebt?" vroeg ze met een vriendelijke stem. „Herinner je je nog, dat ik dat nieuwe orgel bespeelde, dat ik, of lie ver, dat papa aan die oude kerk had gegeven? De predikant van die kerk dr. Straub, had kinderen. We kenden die kinderen vanaf onze prilste jeugd. Eén van de zoons van die dominee Straub nu is tegenwoordig hoofdinge nieur aan de Rossmerwerken. Toen ik dat artikel Vc.n die vreselijke idioot in de krant ias, kon ik me niet weer houden; ik knipte 't uit en schreef er een opmerking bij. En ik zond 't hem, om hem te doen weten, dat er tenminste één persoon op de wereld was, die de mening van die idiote zondagsreiziger niet deelde. Is dat nu zo'n vreselijke misdaad?" Gusti staarde naar het vloerkleed. „Het is jammer", vervolgde ze, „dat we vandaag niet de hoogte zijn ingegaan naar die Rossmerwerken. Dan had ik 't mijnheer Müller per soonlijk kunnen zeggen". „Poulet", sprak hij, haar arm grij pend, „vergeef 't me maar. Hoe kon ik dat weten? Ik was jaloers. Ik kon er niets aan doen. Je was de laatste weken zo vreemd tegen me. Ik ver langde naar je en je duwde me altijd om de een of andere reden van je af. Maar nu... Laat ons nu weer goede vrienden zijn". Hij kuste haar hartstochtelijk op de hals en haast uit medelijden met hem, stroomde haar opeens een golf van warm bloed naar de slapen. Een ogenblik daarna werd ze aangegrepen door een vreselijke woede tegen zich zelf. „Als ik ooit iets doe, wat je achter docht zou kunnen opwekken, Gusti, dan zal ik heus niet in gebreke blij ven om er voor uit te komen", sprak ze. „Ik zal 't je dan eerlijk vertellen. Ik zal er heus niet voor terugdein zen". „Zou je 't me dan werkelijk vertel len?", vroeg hij en hij vlijde zijn hoofd tegen haar borst. „Natuurlijk zou ik dat doen!" In zijn grote ogen verscheen plot seling een vreemde uitdrukking van dankbaarheid. „Poulet", prevelde hij, „je bent zo pas vreselijk wreed tegen me ge weest!" hoofdstuk xv Iedere dag, die volgde bracht nieu we moeilijkheden met zich voor de bewoners van nummer vijftien. Het leek wel, alsof er diep in hun inner lijk een mijn met explosiestoffen ver borgen lag, een gevaarlijke onder grond, die tot dusver kalm was ge bleven. (Wordt vervolgd) 3693. Dubois' woorden van bewondering deden Da vid Lodge kennelijk goed. Hij zuchtte diep en breidde de armen wijd uit. „Tja, ik mag niet mopperen. Dit is werkelijk een ideale werkplaats en ik ben blij, dat ik hier eindelijk eens 'n paar vrienden kan ontvangen. Weet je, behalve Jane is hier nog nooit iemand anders geweest Alles wat je ziet heb ik met m'n eigen han den hierheen gesleept en in elkaar gezet. Eerlijk ge zegd, was ik hard op weg om van de mensheid te ver vreemden. Jullie zijn daarom van harte welkom. Zal ik dan meteen maar beginnen met een kleine verdwijn- demonstratie?" Hij liep naar een afgesloten gedeelte van het laboratorium waar een onmiskenbare geur van dieren hing. Uit een der hokken haalde hij een schild pad tevoorschijn en zei: „Even voorstellen! Mijn goe de vriend Hannibal. Die gaat een mooi reisje maken naar het Onbekende". Toen hij de schildpad echter in zijn beruchte „scherm-kubus" plaatste, pakte Arend hem bij de arm en zei: „Wacht eens, Dave, voordat je dat arme beest laat verdwijnen. Ik heb geloof ik een beter idee!" HILVERSUM Het IKOR verzorgt zondagavond 24 december met mede werking van de NTS een rechtstreekse kleurenreportage van een kerstnacht- dienst in de hervormde kerk in Laren. Het is voor het eerst dat in Europa een kerkdienst in kleur op de tv-scher- men komt; althans bij de bezitters van een KTV-toestel. Een Achter-het-Nieuws-team, be staande uit Koos Postema, Ben Eiker bout en Frans Verhey verblijft enige weken in Viëtnam, om daar opnamen te maken voor een bijzondere uitzen ding over de kinderen in dit door oor log verscheurde land. Gewonde kinde ren, ontheemde kinderen en verweesde kinderen zijn het onderwerp van deze reportage, die de VARA vanavond in kleur uitzendt. (20.20-20.50 Nederland 1) BREGENZ De laatste musicus van de bekende Weense familie Schrammel is donderdag in Bregenz in de Oosten rijkse provincie Vorarlberg ten grave gedragen. Het was de 61-jarige muziek leraar Friedrich Schrammel, een achter neef van Johann Schrammel, die in 1877 met zijn broer Josef en twee ande ren in Wenen het kwartet „Schrammel" vormde. Het soort muziek dat dit kwar tet ten gehore bracht, wordt nu nog steeds naar de familie Schrammel ge noemd. GRONINGEN De Gedeputeerde Staten van Groningen hebben op advies van de Gewestelijke Culturele Raad de Culturele Prjjs van de provincie Gro ningen over 1967 toegekend aan de heer Albert Waalkens te Finsterwolde. De prijs bestaat uit een plaquette en een bedrag van f 1.500,- en wordt medio februari officieel uitgereikt in de Sta tenzaal van het Provinciehuis. De heer Waalkens is voor deze prijs in aanmerking gekomen op grond van de bijzondere verdiensten die hij zich heeft verworven door zijn stuwende ar beid op het terrein van de moderne kunst i; Galerie Waalkens, die hij sinds 1962 (aanvankelijk in samenwerking met Galerie d'Eend te Arrvsterdapj. eq.sjnds begin 1963 geheel naar eigen inzichten) in stand houdt in een daartoe ingerich te voormalige stal, is in de loop der ja ren tot ver buiten Finsterwolde een be grip geworden. In de kunststal van Waalkens hebben niet alleen Groningse kunstenaars hun werken kunnen tonen. Ook het werk van vele andere mo derne kunstenaars werd geëxposeerd. Daarnaast heeft hij ook andere kunst uitingen van deze tijd in zijn galerie ge presenteerd, zoals muziek, toneel, litera tuur en film. Galerie Waalkens heeft zowel in de provincie Groningen als daarbuiten bijzondere bekendheid ge kregen. Bovendien zijn de initiatieven van de heer Waalkens een belangrijke prikkel geweest voor de publieke be langstelling voor de eigentijdse kunst en voor de ontwikkeling van een leef klimaat, waarin de kunstenaar zich in Groningen kan ontplooien. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Commentaar op inf. 18.20 De vrije gedachte: de Christusle gende. VPRO: 18.30 Hee, pr. voor on- volwassenen. 19.00 Jazz-rondo: amerik. jazz in Warschau. 19.20 Is misdaad no dig: gespr. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 19.50 De moe der, hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Crite rium: kunst nader beschouwd. 19.50 De moeder, hoorsp. 20.45 De rol van Jezus (III), gespr. VARA: 21.00 Stereo: Ra- diophilharm. ork. en soliste: kl. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platen- pr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kapel van de Koninklij ke Luchtm. 18.20 Uitz. van de K.V.P. Kaarten op tafel. Een uitz. over poli tieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Voor tieners en twens. 19.40 Wereld panorama. 19.50 Uit: licht gev. muziek progr. (opn). 20.40 Over het geheim, toespr. 20.45 Hongerdominee Ficht, hoorspel. TROS: 22.00 Jazzmuziek. 22.30 Nws. 22.40 All-In: gev. pr. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. VARA: 19.07 Fen- klup, tienermagazine. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 In kleur: Kinderen in Viëtnam, filmrep. 20.50 Mies en scè ne. 22.10 De wonderbaarlijke nacht, tv- film. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journ. 19.03 Die van hiernaast, tv-feuilleton. 19.33 Open oog: tips voor het weekein de. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reel. KRO. 20.20 De Verloofden, TV-feuille- ton. 20.50 Intussen, een muzikaal kerst spel. (Prod, van de Oostenrijkse tv). STER: 22.15 Reclame. NTS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag, lezing. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Van de voorpagina, persoverzicht. 8.15 Z.O. BRUSSEL In een ziekenhuis te Antwerpen heeft een volledig verlamde vrouw van 27 jaar een bundel sprookjes „geschreven". Met hulp van een ver pleegster, die steeds weer het alfabet opzegde tot zij knikte en de aangeduide letter kon worden opgeschreven, is in zes maanden van geduldige arbeid het werk gereed gekomen. De bundel is dezer dagen gedrukt. De vrouw, Godelieve Moenssens, ge raakte zeven jaar geleden totaal ver lamd na de geboorte van een kind. Zij verblijft sedertdien in een ziekenhuis. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Woudenberg (buitengew. werkzaamh.) (wijkgemeente in wording) (toez.): Th. E. v.d. Brug te Apeldoorn. Bedankt: voor Genderen: A. van Wijngaarden, kand. te Utrecht; voor Lo- pik (toez.): J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; voor Zuid-Beveland: W. E. Heijboer te 's-Gravenmoer; voor Wer kendam (vac. A. de Bruijn): D. C. van Wijngaarden te Hoofddorp. Geref. Kerken: Beroepen: te Hardenberg (vac. G. M. W. Steen): J. W. de Roo te St. Anna- parochie. 135, gevarieerd progr. (9.35-9.40 Water standen). 10.30 Werk geven en ne men: rubriek over arbeid en arbeids verhoudingen. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Ste reo: Licht instrumentaal ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest en zangsolist. 12.10 Een nieuw geluid, jonge artiesten met in strumentaal kwartet. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tus sen start en finish: actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: progr. voor de jeugd. 14.40 Radio jazz magazi ne. NRU: 15.00 Welvaart en democra tie: gesprekken. 15.30 Zestig jaar jazz. 16.00 Nws. 16.02 Volksmuz. uit Zweden. VARA: 16.30 Operafragmenten (gr.). 17.10 Opnamen van het najaarsmuziek feest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Pianore cital (gr.): semi-klass. muz. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Muz. van het Leger des Heils (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.15 Muzaiek: gevarieerd muz.- progr. en kunstkroniek. 11.00 Nws. 11.02 Vuur onder alle kerke-as, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo: Country and Wes tern Express (gr.). 12.15 Marktberich ten. 12.17 Overheidsvoorlichting: Ex- porti viteiten. Nws., wenken en adviezen op exportgebied. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. NRU: 13.00 Openbaar Kunstbezit. Christian Science: 13.10 Wak is Kerstmis?, vraag gesprek. NRU: 13.25 Vliegende schij ven: platenprogr. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes (16.00-16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Vragen aan Krishnamoerti. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nieuws. 14.02 Programma voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr voor twintigers. 15.30 Country and Wes tern muz. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow en lichte gr.muz. VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Peter Pink, volksstuk. 11.50 Canada-magazine. 12.00-13.30 Act.-kro- niek. 16.40 Journ. 16.45-17.55 Jeugdpr. 17.55 Overz. v.d. middagpr. voor de ko mende week. 18.00-19.05 Journ. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitags- magazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV film. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 A propos Jazz met Leonard Feather: vrou wenstemmen en jazz. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavcffu?. 19.00 hier und Heute (II). 19.10 Wilde Spiele: Lö- wenlotte und Hannibal (herh.). 19.40 Muzikaal zelfportret.). 20.00 Journaal en weeroverzi. 20.15 Rep. 21.00 Schatz- grüber, tv-film. 21.45 journ. weerber. en wintersportber. 22.00 Rep. uit Bonn. 22.15 Freiheit im Dezember, tv-spel. (herh.). 23.55 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Wintersport weerber. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sport. 18.20 Die Dreh- scheibe: act. en muz. 18.55 Kleur: Tam my das Madchen vom Hausboot, tv- serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Die Flucht nach Holland, doe. spel, aansl.: nws. 21.40 Kleur: Frank Wenner, agent, filmrep. 22.10 Heute: Nws., weerber., act. en wintersport- weerber. 22.40 Kleur: Korte films: 1. Notes sur un triangle) 1966). 2. Der Renn- fahrer (1963). 3. Weihnachtsüberra- schungen (1964). (Slotkoersen van gisteren) 20. Als Tsjiao Tai wat klein kopergeld op tafel heeft ge gooid en de kastelein Hoe's glas opnieuw heeft gevuld, wordt de vagebond spraakzaam. „Wat zal ik jou aan het werk helpen, makker", begint hij te fluisteren. „Ik zou je maar meeslepen in mijn eigen ongeluk. Moet je nagaan. Verleden week zal ik een paar kar- revrachten rijst jatten op een stille weg in Woe-yie. Een simpel zaakje. Ik hoefde alleen maar de karre- revoerder een tik te geven en de rijst te geven en de rijst te snaaien. Ik had een mooi rustig plekkie uitge zocht, waar de weg door het bos liep, en alles zat kits. Goed, die wagen komt eraan. Ik sla de karrevoerder neer en wil met de balen rijst uitladen, of wat gebeurt er? Een klein jochie komt de bocht van de weg om wandelen, kijkt me stomverbaasd aan en vraagt: Waar om doet u dat, meneer? Nou vraag ik je, wat moet je daarop zeggen? Tegelijkertijd hoor ik het gepiep van wagenwielen en even later komt er een huifkar met een troep toneelspelers de hoek om. Wat kon ik doen? Ik ben hem natuurlijk gesmeerd. Die toneelspelers heb ben de karrevoerder weer bijgebracht en zijn met hem verder gegaan naar de stad. Al mijn moeite voor nop. Geef toe dat dat pech hebben is. En het was nog niet eens alles!" 86. Tekko beschreef een kleine boog door de lucht en sloeg als een zoutzak tegen de grond. Hij slaakte een diepe zucht bleef bewegingloos liggen. „En?" grijnsde de aanvoerder terwijl hij zich over zijn slachtoffer heenboog. „Wat drommel!" barstte hij toen los. „Dat is mijn man niet. Dit is dat \ereltje van vannacht! Maar dan moet! Wacht! Dit raadsel moet ik opgelost hebben voordat de baas komt!" AL een veertje nam de grote sterke kerel Tekko over de schouder en snelde met hem naar boven. Op de bovenste verdieping vond hij eindelijk de man naa. wie hij zocht en die, nog half versuft door de klap van Tekko, bezig was om zijn doorzeefde hansop aan te trekken. „Vooruit! Zeg op! Kijk niet zo spookachtig uit je ogen!" voer de aan voerder uit en hield de bewusteloze Tekko bij diens nek vel voor zich uit. „Wat heeft die lawaaischopper^ hier te betekenen? En wat doet dit hondsvod hier?" „Oh... eh? Heeft u 'em te pakken gekregen?" vroeg het man netje, opeens weer helemaal nuchter op het zien van onze bewegingloze vriend. „Dat is..." „Ja, ja ik weet wie hij is!" beet de aanvoerder he" geschonden wit- hemd toe: „Ik heb nu geen tijd meer! De baas zal er denkelijk al zijn! Bewaak dit gevaarlijke heerschap in die torenkamer daan en houd hem onder schot tot wij komen om met hem af te rekenen!" „In orde chef!" antwoordde de geschonden artiest en hij nam Tekko »bij een oor over van de aanvoerder die zich weer naar beneden spoedde. IHIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIMIIIMIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIMIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIHHIIIIHH"' mmmm Fonds Vorige koers late not. Nederland 1966-1 7 104ft 104% Nederland 1966 61 100 99 li Nederland 1967 61 99% 99H Nederland 1967 6 97% 97% Nederland 1965-1 51 94% 94% Nederland 1964-1 51 91% 91 ft Nederland 1964 5 89'/t 89Vt Nederland 1958 41 89% 80A Nederland 1964 41 95% P5% Nederland 1959 41 87'/» 87V« Nederland 1963-1 41 84% 84% Nederland 1961 4 8411 85% Nederland 1953 31 80% 80% Ned. staffell. 1947 31 73 72?* Nederland 1951 3l 90% 90% Nederland 1953 1-2 31 84 84 Nederland 1950 1-2 31 74A Nederland 1954 1-2 31 76'/» 76'/» Ned. grootb. obl. 1946 3 83A 83 ft Ned. dollarlng. 1947 3 87% 87% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958/'59 41 87% 87 ft H.V.A.-mijen ver. a. 113% 115'/» A.K.U. a. 60.8 61.4 Delimij. f. eert. 86 86.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 119 119.7 Philips gem. bezit. v. a. 118.9 120.1 Unilever c.v.a. 105 105 Kon. Zout-Organon 153.7 153.9 Dordtsche Petr. a. 685 694 Kon. Pe;r. f. a. 152.3 153.3 H.A.L. a. 78 76% Java-China p nj.c.v.a. 172 172'/» K.L.M. a. 282 281.5 Rotterd Lloyd a. 140 140% Scheepvaartunie a. 127 127 Bk. v. Ned. Gem. '65-1 5i 96% Bank v. N.G 58 1-2-3 41 87V« 87% Nat Bk. v. Midd-Kr. '66 7 101% 101% Nat. investeringsb. '65 51 94% 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 97'/» Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 6è 100 100% Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 79 78'/» Pegem 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 97% 97 K.L.M. 15-jarig 5 93% 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 41 90 90ft A.K.U. f1000 41 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94'/» 94% Gelder Zonen v. Hoogovens Alg. Bank Ned. Amrobank f20, Nationale Ned. Ned. Credietb. aand. 43 51 a. a. eert. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. nx.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevieris Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Giste en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Inten-atio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie eert. K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand. Nelle, wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. NUverdal-ten Cate a. Overz. Gas, nat bez. v.aJ. Palthe a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mijJt. a. Schok beton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaarne ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. La. Twentsche Kabelfabriek a. 87 87% 115% 116 226 226% 46.2 45.7 611 615 174 174% 88.3 88.3 172 172% 1370 1350 395 401 208 208 100 71% 71 189 191 390 384 469 662 778 113% 342 302 570 59 421 175 112 752 125 620 158 290 470 665 780% 113 338 302.5 563 59 422 176 110% 751 125% 620 156% 291 160 161 44 45 195 111 109 240 528 147 135% 294% 325% 22% 77 93.5 60 175% 162 28.1 188 257 90 472 695 243 110 525 147 138 295 327 23 77 95 60 175 164 28.3 188% 251 90 458 695 244 109.9 363 364 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoed bel .fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 Rolinco Unitas f 50 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert Woolworth cert. 22% 109% 190 169 152 140 71 475 161 812 84 K 766 635 650 184.8 24 109% 169% 153 140 73 460 162 770 635 655 185 a. 225.3 226 f. 218.4 221.5 a. 401 402 101.6 59% 127 33% 517/s British Petrol. 1966 7i Rott Rijn Pijpl.mij. 51 Grasso's Kon. Mach.f. 5i Meteoor beton 52 Stokvis en Zonen 42 Thomassen/Dr.-VerbL 4è Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. cert Edy email le a. Krasnapolsky, f. a. Lips en Gispen cert. VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 155.20; Unilever 106.00; Phi lips 122.40; Hoogovens 121.00; AKU 61.80 31% 60% 48% 94 152 97 84% 42% 63 53% 41% 65% 33 40 24 102% 94 92% 83% 88% 112% 161 143 75 62 134 101.6 59% 127% 33 53 46% 31% 95% 154 97% 85 43% 64% 54 41% 66% 40% 24»/, 102% 94% 92% 83% 88% 112 155 141 75 65 AMSTERDAM Bij de opening van de beurs hebben de internationale aandelen een overwegend vaste stem ming te zien gegeven. Mede door de koersverbetering die Wall Street giste ren voor onder meer Philips en Ko ninklijke Olie te zien gaf zijn de note ringen opgelopen. Beginbeurs lag Uni lever prijshoudend in de markt. Hoog ovens werd f 2,hoger geadviseerd op f 121,een notering die tijdens de beurs werd veranderd in f 120,Van ochtend is bekend geworden dat het staalconcern op korte termijn gaat on derzoeken welke de industriële vooruit zichten voor het bedrijf in Indonesië kunnen zjjn en als gevolg van dit be richt liep de koers op. Wat betreft Phi lips en Koninklijke valt nog op te mer ken dat buitenlands aanbod vanochtend uitbleef en dat de beroepshandel een aantal dekkingsaankopen uitvoerde. Bij de start van de officiële handel boekte Koninklijke Olie een winst van ruim f 1,De openingskoers werd f 153,50. Philips ging ruim één gulden naar boven tot f 120,20 en AKU won zes tig cent on f 61,50. Unilever startte on veranderd op f 105maar kon even na de eerste koers een kleine winst boeken. De scheepvaartmarkt gaf een licht verdeelde stemming te zien. De grootste koersmutatie kwam voor rekening van Holland-Amerika Lijn. De eerste affai res werden afgesloten op 76 1/4, het geen een reactie betekende van 1 3/4 punt. Voor de andere scheepvaartaan delen waren de koersverschillen van veel geringere betekenis. In de cultuurafdeling trad HVA op de voorgrond. Geopend werd op 117 een vooruitgang van 3 3/4 punt. Even daarna zakte de notering echter in tot 116. Amsterdam Rubber en Deli-maat- schappij lagen prijshoudend in de markt. KLM werd fractioneel lager ge adviseerd. De staatsfondsenmarkt gaf een licht verdeelde stemming te zien. De handel was over het algemeen redelijk. Dit geldt met name voor Koninklijke Olie en Unilever. Na afloop van het eerste tijdvak werd voor Hoogovens een koers doorgegeven van f 119.70, een winst van zeventig cent ten opzichte van woensdag. Tijdens het verdere verloop van de beurs heb ben de andere hoofdfondsen slechts fractionele koersmutaties aan de dag gelegd. Tegen het eind van de beurs steeg Kon. Olie echter tot f 154.50. De vraag naar deze aandelen werd toege schreven aan aankopen voor Franse re kening. De laatste affaire van Kon. Olie werd afgesloten op 154.80. AMSTERDAM Het bestuur van de Verenigde Machinefabrieken (Stork- Werkspoor) heeft in een buitengewone vergadering van aandeelhouders zjjn prognose van begin november herhaald, dat het resultaat over 1967 niet veel zal afwijken van dat over 1966. Toen werd een winst behaald van f 27,7 miljoen en werd 12 procent dividend uitgekeerd. De orderportefeuille voldoet in alge mene zin aan de verwachtingen, hoe wel er per afzonderlijke produkten- groepen nog wel wensen bestaan. Hoofd zaak is dat het concern niet in een on derbezetting valt, zei het bestuur. Een voorgestelde statutenwijziging kon wegens gebrek aan quorum niet in behandeling komen. Zij houdt o.m. in: de mogelijkheid tot uitgifte van divi- dendbewijsloze aandelen en de omzet ten van de directie in raad van bestuur. ROTTERDAM De omvang van het passagiers- en autovervoer bij de Stoomvaart Mij. Zeeland is bij vorig jaar achtergebleven. De directie schrijft dit toe aan een vermindering van het aantal Engelse toeristen. Het goederen vervoer kon zich op hetzelfde niveau handhaven. De stijging van de exploitatiekosten, alsmede de gevolgen van de devaluatie van het pond sterling zullen een nade lige invloed hebben op de resultaten van 1967. AMSTERDAM De grote geldop- vragingen met het oog op de komende feestdagen hebben de geldmarkt verder verkrapt. Het tarief van daggeld is daar door gekomen van 4 op 4Vi procent AMSTERDAM Een syndicaat onder leiding van de Algemene Bank Neder land heeft een converteerbare obligaties- lening overgenomen van Gillette Inter national Corporation, dochtermij. van de Amerikaanse Gillette. De lening, die een rente draagt van 4»/, pet. en 50 miljoen groot is, wordt tegen 100 pet. uitgegeven. De obligaties zijn van 31 mei 1968 verwisselbaar in gewone aandelen tegen 67,50 per aandeel. De opbrengst is bestemd voor de verwerving van het Duitse concern Braun. AMSTERDAM De Hollandsche So ciëteit van Levensverzekeringen en Amstleven, die eind vorige maand een fusie aankondigden gaan een houd stermaatschappij oprichten onder de naam Delta Verzekeringsgroep met een kapitaal van f 22,74 miljoen. De combinatie heeft 2000 personeels leden. Het bestand aan levensverzeke ringen zal f 7,7 miljard bedragen met inkomsten aan premies van f 180 mil joen. Het totaal van de beleggingen is f 1,7 miljard. AMSTERDAM, 21 dec. Londen 8.64 —8.64%, New York 3.59ft—3.59H, Mon treal 3.33%—3.33%, Parijs 73.31%— 73.36%, Brussel 7.23^—7.23%, Frank fort 90.25%—90.30%, Stockholm 69.56% —69.61% Zürich 83.17%—83.22%, Mi laan 57.57%-57.62%, Kopenhagen 48.22% 48.27%, Oslo 50.30%—50.35%, Wenen 13.92»/<-13.93%, Lissabon 12.58%-12.593/4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2