Utrechtse onderwereld zorgde dat „Oude Nol" een advocaat kreeg Misschien zijn ze op concilie straks helemaal niet blij met mij Btonchileffen wie waar wnmicer w.'i ;i r» in Hogere veertari even in Zeeland gaan door VA!\ ONZE LEESTAFEL Driemanschap I JlLES I)E CORTE VERBAASD OVER UITNODIGING: gaat regeling inkomen van koningin voorbereiden Martinair mag naar V.S. Van Z. verhoord voor mo« aandeel in vierde moord r In de bocht Elegant Quick Up.... 't is goed. Ko drinkt 't. Groep illegale Turken kon door slecht weer niet weg Morgenavond De Kuyper Ziekenfondsraad gaat akkoord met overeen komsten specialisten IN CAFé GELl) INGEZAMELD Uitbreiding havens in Scheveningen WEET HET NIET AANTREKKELIJK TELEFOONTJE mmmmm oCjt; U;12t> anno 7#75... reeds 150jaar natuurkwaliteit 35ct. „TOEN IK DERTIG JAAR WERD REN UIT DE R.-K. KERK GESTAPT" IK „OER-ZIJN" KLEINE DINGEN INVALLEN WEEMOEDIG PURE ONZIN Stijging kosten voor onderwijs minder snel ie de vrouw van jaren sextig? deden ze in Z-Afrika met dat hart? kan je als vegetariër van smullen? komt Willy Dullens weer in *t veld? gaat 't "bij de Russen toch zo bont toe? zo boeiend is nu LOSSE NUMMERS 60 CENT - RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN KLACHT TEGEN LERAAR IN ONDERZOEK MOTIE IN KAMER VERWORPEN GRAPILLOR VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 DEN HAAG Drie wijze mannen zullen in januari of februari worden aangesteld om de wettelijke regeling van het koninklijke inkomen uit te werken en voor te leggen aan de Twee de Kamer. Het kabinet-De Jong wil hiermee be reiken dat de Tweede Kamer zich eerst heeft kunnen uitspreken over de hoofd lijnen van het Wetsontwerp koninklijk inkomen. Het seniorenconvent, samen gesteld uit de fractievoorzitters van de grote politieke partijen in de Twede Kamer, zal daarom met minister-pre sident De Jong op korte termijn be sprekingen voeren. Belastingvrijdom, onderhoud en eigendom van paleizen en de positie van het hofpersoneel zullen daarbij on derwerpen van gesprek zijn. Daarna zal worden bepaald welke drie wijze mannen in het vertrouwenscollege zit ting zullen nemen en welke taak zij zullen hebben. Aangenomen mag worden dat de drie niet alleen financieel uiterst deskundig zullen zijn, maar ook op politiek ge bied groot vertrouwen genieten. SCHIPHOL Een groep van 28 Turkse arbeiders is gisteren op Schi- hol blijven steken omdat het vliegtuig naar Istanboel niet vertrok. De weersomstandigheden in Istan boel waren zo slecht, dat de Turken niet voor vanmorgen acht uur zouden kunnen vertrekken. De uitgewezen Tur ken hebben vannacht onderdak gekre gen op politiebureaus in de omtrek van het vliegveld. De 28 Turken zullen op Eerste Kerst dag door nog 22 landgenoten worden gevolgd. Ook zij hebben illegaal bij de Bata-schoenfabrieken in Best gewerkt. De Turkse arbeiders worden hét land uitgezet omdat zij geen werkvergun ning bezitten. Die wordt hun ook niet verstrekt aangezien zij door de Bata waren aangenomen zonder vooraf gaand overleg met de Commissie Over leg Arbeidsvoorziening en de vakbon den. Volgens het ministerie verbleven de gedupeerde Turken die zelf hun on vrijwillige vliegreis moetin betalen niet in Nederland, zoals de Bata be weert. De personeelschef van dit bedrijf heeft verklaard, dat hij na vier maan den vergeefs zoeken naar mensen uit eindelijk besloot Turken in dienst te nemen die al enige tijd zonder werkver gunning in ons land waren. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid voert tegen deze ver klaring aan, dat er meer dan genoeg werkzoekende buitenlandse arbeiders in ons land zijn die graag naar Best waren gegaan. ADVERTENTIE Als U niet vergeet één of meer De Kuyper's dranken in huis te halen, kunt U morgenavond al genieten van Neerland» beste borrel. AMSTERDAM. Het luchtvaartbe drijf Martinair Holland in Amsterdam heeft van de Amerikaanse regering vergunning gekregen tot het uitvoeren van chartervluchten naar de Verenig de Staten. Gisteren meldden wij al dat de char teronderneming Transavia een derge lijke toestemming had ontvangen. Martinair zal voor deze lange-af- standsvluchten gebruik maken van een DC-8. Zij zal in 1968 zeventig vluchten maken naar Noord-Amerika. AMSTERDAM De Ziekenfonds raad heeft de enkele weken geleden be reikte overeenkomsten voor 1968 van tandartsen, specialisten en heilgymnas- ten masseurs goedgekeurd. Een middag lang hebben die con tracten echter aan een zijden draad ge hangen. De Commissie overeenkom sten uit de Ziekenfondsraad had geen van de drie overeenkomsten .goedge keurd. In die commissie zitten wel de kroonleden, de werkgevers en de werk nemers, maar niet de ziekenfondsen en de medewerkers. De Ziekenfondsraad kon aanvanke lijk geen tweederde meerderheid op brengen om de regeling goed te keuren. Vooral de vakbonden en enkele werk gevers hadden bezwaren. Zij vonden dat de afspraken over de pensioenvoorzie ningen te ver gingen en dat er onvol doende argumenten waren aangevoerd. Omdat anders de hele regeling in ge vaar zou komen, hebben zij haar ten slotte toch goed gekeurd. De overeenkomsten behelzen een aan passing van de honoraria aan de stij ging van het loon- en prijspeil. Het net to honorarium zal worden verhoogd met 6,5 procent. Bovendien is in de con tracten vastgelegd dat de ziekenfondsen in de kosten van een nog te treffen col lectieve pensioenvoorziening vijf pro cent zullen bijdragen voor de tand artsen en heilgymnasten/masseurs en reven procent voor de specialisten. UTRECHT „Het verdedigen van Oude Nol kan een interessante zaak worden. Als er geen harde bewijzen op tafel komen, kan er een aardig juridisch gevecht uit de bus komen". De Utrechtse advocaat mr. G. A. van Straten (54) is door de Utrechtse on derwereld gevraagd de belangen van de 75-jarige Oude Nol te verdedigen. De vrienden van Nol hebben in een cafeetje zo'n 75 Ogulden bij elkaar gebracht en dat als voorschot op zijn honorarium aan mr. Van Straten gegeven. Zoals bekend is, zit Oude Nol in 'n cel van het Utrechtse politiebureau, omdat hij ervan wordt verdacht de hand te hebben gehad in twee roof moorden en een roofoverval. Mr. Van Straten heeft in zijn jaren lange loopbaan al heel wat onderwe- ROTTERDAM De Utrechtse politie heeft de afgelopen dagen de drievou dige moordenaar Hans van Z. (25) intensief ondervraagd naar zijn aan deel in de moord op Ellv Hagers in de Rotterdamse ÏJsclubdwarsstraat Verschillende keren zijn Rotterdam se rechercheurs naar. Utrecht gereisd, om hun collega's daar op de hoogte te brengen van de details van deze op 23 juli 1964 gepleegde moord. De Rotterdamse politie verzekerde ons gisteren, dat dit verhoor van Van Z. nog geen positief resultaat heeft op geleverd. Ook de Rijkspolitie in Eist is in Utrecht druk in de weer om na te gaan of Van Z. iets te maken heeft gehad met de op 1 april van dit in Eist gepleeg de moord op landbouwer G. van Pig- gelen. Er is nog steeds geen aanwij zing dat Van Z. inderdaad de dader is. Toch zijn er enkele punten van over eenkomst tussen deze moord en de door Van Z. bekende moorden. „Wij gaan in Utrecht door met het onder zoek", vertelde ons de politie. Tenslotte heeft ook de Rijkspolitie in Zwolle contact gezocht met de Utrechtse politie, inzake de nog steeds niet opgeloste moord in Olst op de molenaar Alard Boks. Voor de gene die inlichtingen kan verstrekken verstrekken die tot het oplossen van de moord kunnen leiden, is een be loning van drieduizend gulden uitge loofd. DEN HAAG Scheveningen krijgt een grotendeels nieuwe buitenhaven, een jachthaven, en de mogelijkheid van een veerdienst met Hovercrafts op En geland. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) deelde de Tweede Kamer giste ren mee, dat hiervoor de komende drie jaar veertig miljoen gulden zal worden uitgetrokken. Het project kan in 1971 klaar zijn. Volgend jaar begint het werk aan de buitenhaven. De twee uit 1894 stammende haven hoofden die nu tweehonderd meter lang zijn, zullen straks ongeveer zeshon derd meter in zee steken. Het zuidelij ke wordt het langst, omdat het be scherming moet bieden tegen de meest voorkomende westelijke winden. De ha ven, nu 3.60 meter diep wordt bij de ingang op tenminste zes meter diepte gebracht. Sinds de laatste wereldoorlog hebben de gemeente en het bedrijfsleven alles in het werk gesteld om de nu toege zegde financiële bijstand van het Rijk te' krijgen. reldfiguren „met wisselend .succes" ver dedigd voor de Utrechtse rechters. „Omdat je dan wel eens succes hebt, gaan deze jongens op je letten. Als ze je dan nodig hebben komen ze bij je", zegt de advocaat. Dinsdagmiddag heeft hij Oude Nol voor het eerst in zijn leven ontmoet. Dat gebeurde in de cel, waarin Nol zit opgesloten. „Nol was erg onder de indruk van het gebaar van zijn' vrien den. Overigens: Nol is op het ogenblik een zeer oude man. die hoogst veront waardigd is over de beschuldigingen die aan zijn adres worden gericht. Hij lijdt ook aan enkele kwaaltjes en hij heeft mij gevraagd ervoor te zorgen dat hij mag worden bezocht door een dokter. Dat krijg ik wel voor elkaar", zegt mr. Van Straten. Gelooft hij in de schuld van Nol? De verdediger haalt zijn schouders op. Hij zegt: „Ik weet het niet. Als je met hem zit te praten, denk je dat dit nou beslist geen man is, van wie iemand met de intelligentie van Hans van Z., de drievoudige moordenaar, opdrach ten zou accepteren om mensen van het leven te beroven". „Of ik in zijn schuld geloof? Ik wil eerst bewijzen zien. Tot nu toe gaat de politie af op de verklaringen van Hans van Z. Die 'man kan natuurlijk zoveel vertellen". „Let wel: Ik zeg niet dat Nol hele maal niets met Hans van Z. te maken heeft gehad. Het is best mogelijk ik weet het nog niet dat Oude Nol zijn vriend Van Z. op pad stuurde met geen andere instructiè dan te gaan roven. De andere kant van de medaille is, dat de bewijzen natuurlijk wel op tafel kunnen worden gelegd. Af gezien van de juridische vraag of dan sprake is van uitlokking of van mede plichtigheid. wordt Oude Nol in dat ge val natuurlijk zeer zwaar belast. Ook dan zal ik hem niet in de steek laten, ook al is hij dan als mens geen knip voor zijn neus waard. Iedereen heeft recht op een verdediger als hij in moei lijkheden zit. Ook een man. die een moordenaar in dienst had". Mr. Van Straten zegt: „Deze zaak trekt mij, omdat ik grote criminele belangstelling heb. Nee, het is geen specialiteit, alleen maar interesse. Ik doe bijvoorbeeld het liefst strafzaken. De moeilijkheid is dat je daar niet van kunt leven. Ik heb zo'n anderhalf jaar geleden de moordenaar terzijde ge staan van een zeeman. De zeeman was in een cafeetje in Zeist vermoord. Dat was ook een mooie zaak. Hoewel de dader had bekend, stond de doodsoor zaak niet vast. Jammer dat mijn cliënt niet in hoger beroep wilde, want ik had er beslist nog iets in zijn voordeel uit kunnen slepen". Over de „zaak-Oude Nol" zegt hij: „Begin deze week kreeg ik een ano niem telefoontje met de vraag of ik in principe bereid zou zijn Oude Nol te verdedigen. Ik heb toen ja gezegd. Enkele uren later stond er een man voor de deur, die ik enkele jaren ge leden eens heb verdedigd. Hij vertelde mij, dat de vrienden van Nol geld bij elkaar hadden gebracht. Kijk. dat heeft mij nou getroffen. Dat is kameraad schap, die ik hartverwarmend vind. Ik heb nog nooit meegemaakt, dat de on derwereld ging collecteren om een „maat" een vriendendienst te bewijzen en een advocaat te kunnen toewijzen". ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE DELFT/HILVERSUM Het wordt een vraaggesprek op de achterbank van een NTS-auto. want Jules de Corte moet in de vroege ochtendmist van Delft naar Hilversum: Kerstopnamen voor de KRO en een Oudejaarsuitzending voor het IKOR. Boven in z(jn huis aan de Delftse St. Jorisweg waar we in zyn werkkamer op de auto wachten, beginnen om kwart over negen achter elkaar tientallen klok ken een kort wijsje te tintelen: er blyken 23 klokken in de kamer te zyn, plus kleine uurwerkjes en monumentale staartklokken overal in het trappenhuis. Het moet heerlijk zyn om naar al dat verschillend getik te luisteren en te wachten op de muziekjes die elk kwartier komen. Jules de Corte. die evenals de onover troffen Griekse zanger Homerus een blinde troubadour is, heeft een uit nodiging ontvangen om zitting te ne men in het pastoraal concilie van de roomS-katholieke kerk dq£ in de eerste week van januari in Nederland wordt gehouden. Hij is wat verbaasd over deze keuze: „Misschien zijn ze er achteraf hele maal niet blij mee dat ze mij er bij hebben gehaald. Zonder dat ik mezelf zo belangrijk acht, zou ik wel eens als het Paard van Troje kunnen gaan fun geren daar op dat concilie". Ik blijk behept met het vrij algemeen heersende misverstand dat Jules de Corte lid is van de rooms-katholieke kerk. „Neen, ik ben wel rooms-katholiek opgevoed, maar nadat ik vanaf mijn zestiende jaar over geloofszaken had gedebatteerd, ben ik toen ik dertig werd uit de kerk gestapt". Dat is nu veertien jaar geleden. Jules de Corte werd in 1924 in Deurne gebo ren. Als baby kreeg hij een nu on schuldige ziekte die hem toen echter het licht uit zijn ogen nam. Hij kan daar zeer ontspannen over praten. „Ik weet niet wat zien is, dus dat mis ik ook niet en uiteindelijk missen alle mensen wèt in hun leven. Het is tech nisch soms wat lastig, maar om we zenlijk te leven heb je geen ogen no dig". Beschouwt hij zich als buitenkerke lijk? De vraag irriteert hem een beetje: „Wat is nu een buitenkerkelijke? Orga nisatorisch behoor ik niet tot een kerk en ik geloof ook niet in kerkelijke or ganisatie". Geloof hy dan in een God? „Ik geloof niet in een organisatie-god. die er bijvoorbeeld voor kan morgen dat we veilig over deze gladde wegen in Hil versum komen. Misschien is er een oer-zijn, maar daar weten we niets van af". Gelooft hij in een leven na de dood? „Ik geloof niet in een verleden en niet in een toekómst. Er is voor mij al leen maar een „nu". Wij, de mensen, vormen te zamen een groot totaal „ik" in het „nu". Val ik af sterf ik dat spat er een druppeltje van het grote geheel uiteen en dan komt er weer een ander druppeltje voor in de plaats. Ik zou mezelf veel te belangrijk vinden als ik geloofde in een leven na de dood". Hij praat soms in een soort orakel taal, al doet hij zijn uiterste best zo duidelijk mogelijk te zijn. Voor alles 'wil hij doorlopend wijzen op de betrek kelijke waarde van zijn ideeën. Wat was voor hem aanleiding om uit de kerk te gaan? „Och, ik zou niet een speciaal mo ment kunnen aanwijzen. Zoiets groeit en achteraf lijkt het opgebouwd uit al lemaal kleine dingen. Zo herinner ik me dat ik voor het eerst moest stemmen. De pastoor klom op de preekstoel om me te vertellen, dat ik op de KVP moest stemmen. De eerste keer ben ik daar ingetuimeld, maar de tweede keer dacht ik: „Ben je belazerd, dat doe ik niet meer. Ik wil zelf verantwoordelijk zijn voor mijn stem". Zo zijn er zoveel dingen, die je eerst automatisch doet en aanneemt. Duizenden mensen gaan voor een organisatie door de knieën. Een klein percentage vertikt dat en pro beert eigen motieven te vinden. Dat is niet alleen zo in de kerken, maar ook om een willekeurig voorbeeld te ne men bij de communisten". Wat is voor hem de inhoud van het leven? „Ik geloof in de mensen. Er zijn voor mij geen goede en geen slechte men sen. Toen ik dat helemaal voor mezelf ontdekte nadat het in de veertiende eeuw al eens was gezegd ben ik maandenlang gelukkig geweest. Het probleem is dat de mensen elkaar niet goed verstaan. Dat misverstaan maakt de mensen ontoereikend en een zaam". Dan schiet weer één van die flitsen de invallen door het gesprek heen: „Ik zou een uithuil-bureau willen oprich ten. met daarnaast een kamertje waar de mensen kunnen uitvloeken: voor vijf gulden kunt u hier uitvloeken en dan zal ik naar u luisteren". Hebt u vaak contact met mensen? „Ik reis graag met de trein om naar mensen te luisteren. Eens schreef ik een liedje dat ik in een volle trein zat en riep: „Is hier iemand?" en dat nie mand antwoordde. Nadat ik dat liedje voor de radio had gezongen, schreef een meisje uit Den Haag mij: „Ik zat in die trein en ik heb u geantwoord, maar u hebt mij niet gehoord". Dat meisje had me begrepen". Nadat Jules de Corte in het blinden instituut van Grave op school was ge weest, ging hij muziek studeren: „Wie ziet kan altijd wel piano leren spelen, maar een blinde leert het of redelijk goed of helemaal niet". Na de oorlog logeerde hij bij een ken nis in Delft en daar vond hij een baan tje als pianist op een dansschool. Te gen de dansers zei hij: „Als jullie een feest hebt, wil ik wel komen spelen en ik kan versjes maken ook", want dat had hij in Grave al gedaan. „Dat is voor een blinde niet moeilij ker dan voor een ziende. Ik schrijf even snel braille als een ander letters met de pen". Via Alex van Waayenburg kwam hij voor de radio en zijn wat weemoedige liedjes met hun simpele maar soms schokkende inhoud, werden een begrip in Nederland. e Hij maakt geen schlagers. Zijn liedjes zijn alleen maar door hemzelf te zin gen, want zij zijn helemaal uit hemzelf gekomen zo'n slordige honderdvijf tig per jaar, nu al meer dan vijftien ja ren. „Toch heb ik dikwijls het gevoel dat de mensen me in een vakje duwen, waarin ik niet pas. In het vakje van waarom-zijn-de-mensen-zo enzovoort". —In welk vakje zou hij zichzelf als zanger plaatsen? „Ik weet niet hoe ik mezelf zou moe ten noemen. Ik probeer de mensen in mijn liedjes alleen maar te vertellen wie ik ben". Wat gaat Jules de Corte doen op het pastoraal concilie? „Ik geloof in het bij elkaar gaan zit ten en praten. Al haalt dat concilie geen pest uit dan is dat bij elkaar gaan zitten en praten toch belangrijk. Het feit dat we niet slagen in het leven, zorgt voor de dynamiek. We moeten het daarom steeds weer opnieuw probe ren en misschien komen we dan soms een heel klein millimetertje vooruit op de weg van de mensheid". U bent op het concilie uitgenodigd als artiest. „Dat is pure onzin. Ik zal daar nog over bellen. Als ze. zo nodig een artiest moeten hebben, hadden ze Sonneveld moeten vragen, die is nog katholiek ook. Ik kom als medemens op dat con cilie of ik kom helemaal niet. Trouwens misschien wordt het zo'n tegenvaller dat ik na een dag al wegga. Eerlijk gezegd: ik geloof niet zo erg in die ver nieuwingen van binnen-uit. Je moet er van buiten-af met een hamer op slaan om te kijken wat er nog bruikbaar is". Met grote vaardigheid draait chauf feur G. Moret de NTS-auto voor de studio. In de hal wordt op Jules de Cor te gewacht. Als hij naar binnen loopt, zegt hij: „Of ik gelukkig ben met mijn werk? Jawel, en bovendien zou ik niet weten wat ik anders zou kunnen. Ik zou wel graag een boek schrijven geen roman maar meer een uitwerking van gedachten, gevat in een merkwaardige situatie". DEN HAAG De onderwijsuitgaven van de overheid zijn sinds 1950 iedere vijf jaar verdubbeld. In 1965 beliepen deze uitgaven nog ongeveer 4,3 mil jard gulden. In 1970 zullen de yitgaven niet het dubbele van die van in 1965 bedragen. De expansie verloopt de laatste twee jaar minder snel. In percentages uitge drukt bedraagt dit verloop sinds 1958: vijf procent (1958), zes procent (1962), zeven procent 1965) en waarschijnlijk acht procent (1970). Deze cijfers zijn ontleend aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoestdrank in tabletvorm.95ct \7>ijwel elke party is zo onderhand in de bocht van de vernieuwing geraakt, aldus „De Volkskrant" (R.-K.) Na de AR, die zichzelf dóór de bocht waant zaterdag werd op de vergade ring van de AR-jongeren echter opge merkt dat de AR-leiding al voor uit ligt op de achterban volgden de vernieuwingsdiscussies bij PvdA en KVP. En in het afgelopen weekend ver schenen ook de CHU en de PSP in de baan. „Op 't congres van de PSP werd duidelijk dat men beseft dat de partij, zoals het nu ligt, 'kennelijk gedoemd is een klein en voor de politieke verhoudingen weinig bete kenend partijtje te blijven. Een deel van de PSP heeft daar vrede mee. Het ziet in de PSP vooral een mogelijkheid om verouderde socia listische denkbeelden, uit de tijd van de SDAf\ te blijven belijden. Een ander deel zou de drang naar vernieuwing echter graag gebrui ken om aansluiting te krijgen bij het grote socialistische koppel van de PvdA. Op het congres van de PvdA was 't „Nieuw Links", dat daarvoor het meest bleek te voe len, maar ook de partijleiding maakte van haar kant een uitnodigend ge baar in de richting van de PSP. Hoe links zou de PvdA bij een te rugkeer van de PSP moeten wor den? Zouden de mogelijkheden voor een brede concentratie met andere progressieve groeperingen daardoor wellicht eerder kleiner dan groter worden? In de bocht laat zich het resultaat van een der gelijke sprint nog niet bij benade ring schatten. De voorzitter van de CHU, dr. Tilanus, mocht zaterdag op de zeer druk bezochte buitenge wone vergadering van de CHU zeg gen dat degenen, die de unie al voor dood verklaarden, ongelijk hebben gehad. De unie leeft maar er hoort wel „eindelijk" bij, want het heeft heel lang geduurd voor men daar tot het besef kwam, dat het nu toch hoog tijd werd een heu se politieke partij te gaan worden. Zaterdag was het dan zo ver. Op de bijeenkomst in Utrecht hebben de stromingen fel en boeiend tegen over elkaar gestaan. De ene stro ming ging het om het behoud van de huidige unie, de andere wil ook de CHU opstoten in de vaart van de vernieuwing. Daarachter gingen ongetwijfeld ook uiteenlopende po litieke inzichten schuil, al werd dat voorlopig het beste bij de stroming van de unie-radicalen duidelijk. Wie kreeg gelijk? De unie-voorzit ter sprak na afloop, in een televi sie-interview, nog geheel volgens het oude recept: we gaan niet links en niet rechts, we gaan rechtuit. Wie dat politieke duidelijkheid vindt mag de vinger opsteken. Ook met de besluiten kan men nog alle kanten uit. De CHU blijft meedoen aan het overleg tussen de drie christelijke partijen in „de groep van achttien", dat de bedoeling heeft om bij de volgende verkiezin gen tot een gezamenlijk optreden te komen. De verschillende stro mingen in de CHU gaan, evenals bij de KVP, samen in de commis sies zitten om te proberen het eens te worden over de te volgen koers. Wat gaat dat allemaal voor de noodzakelijke partijvernieuwing en de behoefte aan meer duidelijkheid betekenen? Dat blijven voorlopig nog vragen. Maar ook de CHU gaat iu werkelijk meedenken en meedoen. Ook de CHU ligt in de bocht. En dat is heel wat". PANORAMA geeft antwoord op de vi agen van de week DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, stelt een onderzoek in naar een klacht tegen een leraar aan de rijk-,-hbs te Venlo, die het niet- inleveren van een schrift door een Joodse leerling toen hem daarom werd gevraagd, een „Jodenstreek" noemde. ADVERTENTIE DEN HAAG De verhoging met dertig proeent van de veertarieven over de YVesterschelde gaat door. Een nog verder gaande verhoging ligt in het verschiet. De regering vond verhoging noodza kelijk na verlaging van de rijksbijdrage in de tekorten van deze veren met 1,3 miljoen. Met 69 tegen 51 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteravond minister Bakker in het gelijk gesteld door verwerping van een motie van de socialist drs. Westerhout, die deze verla ging op de begroting van verkeer en waterstaat ongedaan wilde maken. Van de regeringsfracties stemden al leen de vier Zeeuwen Van Bennekom (a.r.), Dusaduijn (kath.v.), Van der Peijl (c.h.) en Schlingemann (lib.) voor de motie. De financiële specialist van de P.v.d.A., drs. Peschar, was tegen de motie van zijn partijgenoot, waarschijn lijk omdat h-'4 als voorzitter van de Al gemene Begrotings Commissie die uit gave van 1.3 miljoen niet kon billijken. In het debat over de tariefsverhoging voor de veerdiensten over de Wester- schelde stelde minister Bakker een ver dergaande verhoging in het vooruitzicht. Hij wil de verhouding zestig-veertig tussen kosten en opbrengsten, die nu is bereikt, voor de toekomst handhaven. Die verhouding was tot nu toe zeventig dertig. De Tweede Kamer heeft gisteren de begroting van economische zaken en de brief van minister Udink (ontwikke lingshulp) over de wereldhandelsconfe rentie zonder hoofdelijke stemming aan vaard. 4 an het loonpolitieke front is het dit najaar rustiger dan ooit. Nu eens j geen hard gevecht over de trend, zoals dat onder het oude loonpolitieke sys teem gebruikelijk was. De vrijere loon politiek heeft tot gevolg dat het eigen lijke gevecht zich verplaatst naar de bedrijfstakken. Daar zullen de spaan ders er nog wel afvliegen, voorspelt „Trouw" (prot. ehr.). Vervolg G. de BIE. „Op één punt is de bewindsman tussen twee vuren komen te zitten. Dat betreft het minimumloon. Mi nister Roolvink kreeg te dezer za ke een unaniem advies van d« Stichting van de Arbeid. Zij advi seerde om pas per 1 juli 1968 het loon der laagstbetaalden op te trek ken. Daarnaast zou een uitkering ineens gegeven moeten worden per die datum ter compensatie van be paalde kostenstijgingen. Met name de werkgevers zijn be ducht geweest, dat een eerdere op trekking van het minimumloon dan per 1 juli a.s. een opkrikkende wer king zou hebben op het gehele loon niveau. Dit onderdeel van 't advies van de Stichting ontmoette bezwaar in de Tweede Kamer. Een grote meerder heid dreigde uit te spreken dat de laagstbetaalden vroeger dan halver wege het volgend jaar tegemoet moeten worden gekomen in komen de kostenstijgingen. Op een behen dige en tegelijk elegante manier heeft de bewindsman een uitweg uit de moeilijkheid weten te vinden. Nadat de minister reeds in Arnhem tijdens de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (bedektelijk) 'n beroep op de werkgevers had gedaan om de zwakste groepen in onze samenle ving vooral niet te vergeten, is hij thans nog eens met de Stichting gaan praten. Deze bleek bereid de zaak opnieuw te bekijken. Daar door kwam in de Tweede Kamer de zaak woensdagmiddag tenslotte niet op scherp te staan. De laagstbetaalden vormen een niet zo kleine groep in ons maat schappelijk bestel. De onder politie ke druk aangebrachte correctie heeft sociaal tot gevolg, naar we mogen aannemen, dat de laagstbe taalden geen nadeel zullen onder vinden van de start met het nieuwe loonpolitieke systeem. Dat is in elk geval een winstpunt". ADVERTENTIF Kostelijk voor uw kinderen alcoholvrij druivensap IgIbr. steur nvI

De Vallei | 1967 | | pagina 7