Prof. Barnard: „Wij gaan door Grote order voor de Ned. scheepsbouw werven 'paraat' Europese Sociale Raad door Benelux genegeerd Duitsland wil ontvoerde Z.-Koreanen terug Bedreiger van de spoorwegen Roy door politie gepakt Duitse Clark Aan alle mensen die werken in een schoenen-, mode-, drank-, groente- of tabakszaak: U kunt veilig groene Betaalcheques accepteren! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die hun schoenen, kleren, drank, fruit, sigaren, sigaretten etc. altijd contant betalen: U kunt nu uw inkopen doen zónder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. ELISABETH BAS Washkansky stierf aan longontsteking Zware straffen in Moskou Sabena-man uit W arschau gezet COUVE POOGT ZICH TE VERDEDIGEN Salouiki zat zonder stroom LONGONTSTEKING GEEN EXPERIMENT GEEN BLOEMEN 0000 No. A 000000 'n lichte forse bolknak in dozen van 10 stuks PROBEER 'M VANAVOND NOG! Kamerlid vraagt over autowrakken Fantoom Pagina 9 VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 KAAPSTAD „Wij zullen weer een menselijk hart overplanten bij de eerste gelegenheid die zich voordoet". Dit zei prof. Christian Barnard, de eerste chirurg niet een harttransplan tatie bij een mens op zijn naam, giste ren na het overlijden van Louis Wash- kansky, de eerste mens die een ander hart had ontvangen. Tot het einde toe heeft Washkansy's tweede hart hem niet in de steek gela ten. Achttien dagen lang heeft het, zon der te falen, in zijn borstkas geklopt. Washkansky overleed tenslotte aan een dubbele longontsteking. Een Engelse hartchirurg, dr. Donald B. Longmore, zei gisteren in Londen toen hij had vernomen dat Louis Wash kansky was overleden: „Ik geloof dat het jaar 1968 op dit gebied een geweldi ge vooruitgang te zien zal geven." Hij voorzag in het komende jaar zeker tien of meer overplantingen van menselijke harten. „Indien Louis Washkansky geen dub bele longontsteking had gekregen zou hij wellicht nog jaren in leven hebben kunnen blijven." Dit zei gisteren prof. Thomson nadat hij in het ziekenhuis Groote Schuur de lijkschouwing had verricht. Prof. Thomson zei dat Washkansky's tweede hart zo goed had gewerkt na de transplantatie dat de toestand van zijn lever er opmerkelijk op was vooruitge gaan. Daar stond tegenover dat Washkan sky's andere kwaal, suikerziekte, hem extra vatbaar had gemaakt voor infec ties. Ook een ontsteking aan een van zijn benen had het infectiegevaar na de harttransplantatie vergroot. Prof. Chris Barnard, de chirurg on der wiens leiding het hart van Denise Darvall was overgeplant in het lichaam van Washkansky, antwoordde ontken nend toen hem in een persconferentie de vraag werd gesteld of men na de dood van Washkansky zou mogen spre ken van een mislukt experiment. „Het was geen experiment", zei hij fel, „het was een behandeling van een ziekte." Uit het feit dat Washkansky's nieuwe hart tot het einde goed had gewerkt kon men opmaken dat de harttransplan tatie zelf een duidelijk succes was ge weest voor het team van chirurgen in het ziekenhuis Groote Schuur. Mevrouw Ann Washkansky verzocht haar landgenoten na het overlijden van haar man haar geen bloemen te zenden maar in plaats daarvan geld bij een te brengen dat gestort zou kunnen worden in een fonds ter ondersteuning van Edward Darvall, de vader van De nise Darvall. Edward Darvall, die zie kelijk is, verloor door het auto-ongeluk dat zijn dochter en zijn vrouw het le ven kostte beide kostwinsters van zijn gezin. Hij kan nu moeilijk in het levens onderhoud van zichzelf en zijn twee zoons voorzien. John van Wijk, een jongetje van tien jaar dat nog leeft dank zij overplanting van een van de nieren van Denise Dar vall, gaat goed vooruit. Hij wordt ver pleegd in een ander ziekenhuis onge veer twintig kilometer van het zieken huis Groote Schuur waar Washkansky zo lang moedig voor zijn leven vocht. Prof. Chris Barnard verlaat hier het ziekenhuis Grote Schuur. Hij verklaarde op een persconferentie, dat de groep artsen, die bij Washkansky een ander hart had ingeplant, opnieuw een dergelijke operatie zal uitvoeren, zodra de gelegenheid zich voordoet. ROTTERDAM Twee Nederlandse scheepsbouwcombinaties hebben op drachten ontvangen ter waarde van een kleine 25 miljoen gulden voor het bouwen van baggerwerktuigen. De Industriële Handelscombinatie Holland (I.H.C. Holland) zal voor een Italiaans/Panamese aannemersgroep drie snijkopzuigers, een zogenaamd tussenstation en een hefponton bouwen. De hefponton die vier poten krijgt, zal dienst doen bij het plaatsen van ri oolsecties met een gewicht van zestig ton. Het eiland wordt dertig meter lang en 21 meter bred. Voor dezelfde opdrachtgever zal de sleepzuiger Yolanda die in 1965 door IHC Holland werd opgeleverd, met tien meter worden verlengd. De inhoud van het ruim wordt daarmee van driehon derd tot 4100 kubieke meter vergroot. Deze omvangrijke opdracht, waarmee een bedrag van ongeveer vijftien mil joen gulden is gemoeid, zal worden uit gevoerd door Gusto in Schiedam, Smit Kinderdijk, Verschure en Co. in Am sterdam en de Klop in Sliedrecht. De onlangs gevormde combinatie van scheepswerven De Hoop in Lobith en De Liesbosch in Jutphaas verwierf van Nederlandse aannemers de opdracht voor de levering van vier onderlossers van een bijzonder type. Zij worden geconstrueerd volgens een Amerikaans patent. Het gaat om zand- schepen die in één keer hun lading los sen. Daarbij klappen de 2500 ton grote schepen aan de onderkant over de gehe le legnte open. In samenwerking met een Portugese scheepswerf zal de Liesbosch voor de haven van Lissabon een baggermolen bouwen met emmers waarvan de in houd 750 liter bedraagt. 1 BERGH In het Sint Radboudzie- kenhuis te Nijmegen is overleden de 47-jarige A. van Uum uit de buurtschap Stokkum, die vorige week woensdag ernstig gewond raakte bij een auto ongeluk te Beek (gemeente Bergh). ADVERTENTIE NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN f/y.fo B.M. de Vries 5 12 3 4 5 6 7^ DATUM PLAAT^ MAXIltiÜM G4&ANTIE 50,- N1BT OVEKDRAAG8AA8 Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt. MOSKOU Vier Russische intellec tuelen zijn schuldig bevonden te hebben samengespannen met het doel het com munistische bewind omver te werpen en zijn veroordeeld tot straffen va riërend tot vijftien jaar. De vier personen werden ervan be schuldigd landverraad te hebben ge pleegd nadat de geheime politie bij hun arrestatie wapens had gevonden. Zij zouden deel uitgemaakt hebben van een geheim oppositienetwerk in drie ver schillende streken in Rusland. Onder de Russische wet is de maxi mumstraf voor landverraad de dood straf. Volgens een welingelichte woordvoer der werd een van de verdachten, pro fessor Ogoertsof, een Tibet-specialist aan de universiteit van Leningrad, ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Eugen Vagin, secretaris van een co mité dat een uitgave voorbereidt van de werken van de Russische schrijver Dostojefski werd tot dertien jaar ver oordeeld, aldus de zegslieden. Er zou geen verband bestaan tussen dit proces in Leningrad en het proces dat mogelijk op korte termijn in Mos kou gevoerd zal worden tegen vier jon ge Russische intellectuelen, die ervan beschuldigd worden anti-sovjet propa ganda te hebben geschreven en ver spreid. WARSCHAU De vertegenwoordiger van de Sabena in Warschau heeft bevel gekregen Polen te verlaten. Francois Rillaerts, een vrijgezel, die zeven jaar dienst heeft gedaan in de Poolse hoofdstad, heeft meegedeeld, dat de poltie hem woensdag heeft laten weten dat hij binnen 48 uur het land moet verlaten. „Ik heb geen idee waar om, ik weet niets", verklaarde hij te genover the Associated Press. Rillaerts zei van plan te zijn te ver trekken en naar België terug te keren. Een woordvoerder voor het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd de reden voor de uitwij zing niet te weten. ADVERTENTIE f3.20 ADVERTENTIE Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Ais u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. BRUSSEL De Europese ministerraad van Sociale Zaken heeft donderdag in Brussel een aantal facetten van de sociale ontwikkeling in de gemeenschap be sproken,' zonder echter enig besluit te kunnen nemen. Nederland en België hadden aan het begin van de vergadering meegedeeld, niet aan besluitvorming te kunnen meewerken, gezien de situatie die was ontstaan door het nieuwe Franse veto van dinsdag jl. tegen Engeland. SALONIKI Een grote storing in de elektriciteitsvoorziening van Saloni- ki heeft de stad in het donker gezet en een enorme paniek teweeggebracht on- de de 300.000 inwoners. Na het uitvallen van de stroom de den onmiddellijk geruchten de ronde dat er opnieuw een staatsgreep aan de gang was tegen het bewind in Athene. Twee en een half uur later ging het licht weer aan. Honderden mensen zaten opgesloten in liften. Winkels moesten vroeger sluiten. De twee Griekse rediostations in Saloniki staakten hun uitzendingen, ook de zender van „de stem van Amerika" werd het zwijgen opgelegd. Woordvoerders van het elektriciteits bedrijf deelden mee dat in een grote krachtcentrale kortsluiting was opge treden. Minister Roolvlnk was, in tegenstel ling tot zijn collega's uit de andere landen, niet naar Brussel gekomen. De Belgische minister Servais was wel aanwezig, doch hij zei, met enige na druk, dat dit alleen maar uit beleefd heid tegenover zijn collega's was die wel naar Brussel waren gereisd. Hij sloot zich voor het overige aan bij de Nederlandse verklaring en zei ook niet te kunnen meewerken aan besluiten, omdat de Belgische regering nog niet haar standpunt had bepaald t.a.v. de nieuwe situatie in de EEG. Nederland was op de vergadering vertegenwoordigd door de ambassadeur bij de Europese gemeenschappen, de heer Spierenburg en een van zijn amb tenaren. Zij hebben de discussies wel j bijgewoond doch niet eraan deelgeno- j men. De Duitse minister van Sociale Za- j ken Katzer, die woensdag ondanks Ne derlandse en Belgische verzoeken om opschorting besloten had de zitting toch te laten doorgaan, verklaarde na afloop, dat men ondanks alles toch in een goede atmosfeer een nuttige dis cussie had gehad. Er is o.m. gespro ken over de ontwikkeling van de werk gelegenheid. raadpleging van de socia le partners op Europees niveau, en uit breiding van de taken van het Europe se Sociale Fonds. Minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville heeft voor de televisie de Franse weigering verde digd om onderhandelingen met Enge land aan te knopen voor toetreding tot de EEG. Volgens de minister, zal het werk aan de opbouw van de Europese Ge meenschap gewoon doorgaan en is wat betreft de Britse toetreding het laatste woord nog niet toegesproken. „In de toekomst zullen wij zien of hei niet mogelijk is zich voor te stel len, dat een Engeland dat zich hersteld heeft, zich kan aandienen als waarde vol (EEG)-lid en in staat zal zijn aan het Europa van nu, dat slechts een deel van Europa is, een waardevol element toe te voegen, dat de kracht van Euro pa zou doen groeien, wat nu niet het geval is", aldus Couve. Over de verwijten van andere lidsta ten, dat Frankrijk de politieke eenwor ding in de Gemeenschap tegenhoudt, zei hij: „Het politieke Europa wordt reeds jaren tegengehouden, juist omdat onze partners niet willen verwezenlijken wat zij zeggen te willen bereiken met toe lating van Engeland tot de EEG, n.l. een onafhankelijk Europa, een Europa dat niet eenvoudigweg een aanhangsel van de Atlantische wereld is". Volgens Couve komt het Idee van sommige EEG-leden, dat men onder handelingen met Engeland moet aan knopen om het te helpen met het voor bereiden van de aanpassing als EEG-lid neer op „betutteling". k_> DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel (PvdA) heeft de minister van Volkshuisvesting en ruim telijke ordening, ir. W. F. Schut in schriftelijke vragen verzocht het vraag stuk van landschap ontsierende auto kerkhoven op te lossen door te bevor deren dat wrakken tot schroot worden verwerkt. ADVERTENTIE -vieux BONN West-Duitsland heeft nogmaals een dringend beroep op Zuid-Korea gedaan, de uit het land ontvoerde en in Seoel berechte Zuidkoreanen terug te sturen naar de Bondsrepubliek. De Zuidkoreaanse regering wordt gewaarschuwd dat zij volledig verantwoor delijk zal worden gehouden voor de gevolgen van een eventuele weigering, zo heet het in een nota van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die aan de Zuid koreaanse gezant, Joeog Tsjoe Kim, is overhandigd. Van de 17 Zuidkoreanen die deze zomer uit West-Duitsland ontvoerd werden, konden zes na ondervraging terugkeren naar de Bondsrepubliek. De overigen zijn wegens spionage voor Noord-Kored tot zware straffen veroordeeld. HAMBURG De lang gezochte „Roy Clark", die in West-Duitsland ver scheidene aanslagen op spoorweg installaties heeft gepleegd, is donderdagavond door de recherche in zijn woning te Altenburg aangehou den. Het blijkt een 40-jarige staatloze chauffeur, Alexander Hemblock te zijn. Hij heeft een bekentenis afge legd. Volgens de recherche in Stade (Neder- saksen) was op 17 december een au tomobilist gesignaleerd die iets uit voerde bij een plaatsnaambord. Later werd daar een stukje papier met de naam „Roy Clark" gevonden. De po litie slaagde erin het spoor te volgen. Bij een donderdag verrichte huiszoe king werd in de woning van de be wuste man een kilo TNT-springstof aangetroffen. Nadat men hem met het bewijsmateriaal had geconfron teerd zei hij kort: „Heren, u hebt ge wonnen". Vervolgens legde hij een uitvoerige bekentenis af. Sinds december 1966 had de geheimzin nige aanslagpleger, die zich over de telefoon en in brieven met „Fan toom" of „Roy Clark" aanduidde, talrijke aanslagen op de „Bundes- bahn" uitgevoerd en geldsommen tus sen 30.000 en 700.000 mark geëist. De laatste maal was op 5 november in Hamburg op het terrein van de spoor wegdirectie een helse machine ont ploft, die naar het vermoeden van de politie van „Roy Clark" afkomstig was. Daarvoor had al een hele reeks aansla gen de „Bundesbahn" en de politie in spanning gehouden. Op 8 december 1966 ontplofte een springlading in een bagagekluis op het Centraal Station in Hamburg. Op 13 mei 1967 werd tussen Hamburg en Bremerhaven een stuk rails losgedraaid. Op 2 oktober werd de ernstigste aan slag gepleegd op een trein in Bre men. Onder de motorwagen van een stoptrein ontplofte een lading, waar door een passagier werd gewond. In een poging aanwijzingen te krijgen over de identiteit van „Roy Clark" liet de politie bandopnamen van tele fonische dreigementen van „het Fan toom" over radio en televisie horen. Uit niets blijkt tot dusver dat dit de politie op het spoor van de chanteur heeft gebracht Het succes van „Het Fantoom" bezorg de hem een grote schare navolgers in de bondsrepubliek, die onder de naam „Roy Clark" of het „Fantoom" trach ten spoorlijnen te saboteren. Een aan tal van hen werd aangehouden en en kelen zijn reeds veroordeeld. Tegenover het sensatieblad „Bild-Zei- tung", bekende Clark zelfs een moord te hebben begaan. Nadat de politie bandopnamen van zijn dreigementen via radio en televisie had laten uit zenden, schreef hij aan 't blad: „De enige getuige van mijn stem ligt er gens met een stuk ijzer om de half op de bodem van een water". ADVERTENTIE SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat Jij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...datverrukkelijke aroma van de^^^j^y^htennwakL

De Vallei | 1967 | | pagina 9