Veenendaals dagblad JohllSOn bezoekt in Militair afscheid van burgemeester Vietnam basis Buiten yj jj r. yr w y x %f MEER VRIJHEID VOOR DEMONSTRANTEN IN AMSTERDAM Ex-generaal Jouhaud weer op vrije voeten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Spelend kind overreden Koninklijke familie vierde Kerst met hele personeel W i y*lat/'A. /v nog mssemmmmwm Het bleef rustig NUTSSPAARBANK lonen en salarissen Sociale crisis in huurauto- en taxibedrijf Laatste bessen Paus biedt aan te bemiddelen Makelaar met lialve ton naar buitenland gevlucht MAN OVERVIEL MEISJE Overwegend zacht weer GEEN NIEUWE C.A.Ü. THIEU AANVALLEN VOORSTEL VIER DAGEN voor uitbetaling van LEIDER VAN OPSTAND 1961 IN ALGIERS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. llitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 23 DECEMBER I967 - 4le JAARGANG no. 303 UTRECHT In het huurauto- en taxibedrijf ontstaat op 28 december een sociale crisis, doordat er dan definitief geen CAO meer is. Alle pogingen om de op 1 april afgelopen CAO te vernieu wen zijn thans mislukt, doordat een van de betrokken werkgeversorganisa ties, de FNOP, de voorstellen van de door het college van rijksbemiddelaars aangewezen bemiddelingscommissie heeft afgewezen. De drie werknemersbonden hebben zich over de ontstane situatie beraden. Zij achten deze onaanvaardbaar en zul len zich op korte termijn hierover met hun leden beraden om te overwegen welke activiteiten zullen worden ont plooid. De moeilijkheden gelden even wel niet voor Amsterdam en Rotter dam, waarvoor afzonderlijke regelin gen gelden. Bij de CAO voor het huur auto- en taxibedrijf zijn ruim 4.000 werknemers betrokken. Eind november kwam op initiatief van het college van rijksbemiddelaars een bemiddelingscommissie tot stand onder voorzitterschap van de rijksbe middelaar mr. J. A. H. J. van der Dus- sen. De bedoeling was de bij de om streden CAO betrokken partijen weer tot elkaar te brengen. Het geschil ging over de CAO die op 1 april had moeten ingaan. Aanvankelijk werd overeen gekomen een loonsverhoging van 4 pet op 1 april en anderhalf pet. op 1 juli Eén van de werkgeversorganisaties, de FNOP, kwam daarop later terug. De FNOP wenste na intern overleg alleen akkoord te gaan met de anderhalf pet. Dit was voor de werknemersbonden on aanvaardbaar en zij stelden voor het geschil voor te leggen aan de in de CAO geregelde bemiddelingscommissie van drie personen. Op 13 december heeft de bemidde lingscommissie een rapport uitgebracht, waarin onder meer werd 'voorgesteld vanaf 1 december een loonsverhoging van 4 pet. en anderhalf voor het rijdend personeel uit te keren, neerkomende op een verhoging van f 7,23 per week voor de eerste gemeenteklassen. Voorts werd voorgesteld een overeen komstige verhoging van het vakantie- loon, eveneens van de betreffende toe slagen, een eenmalige uitkering van honderd gulden wegens het gemis van loonsverhoging met terugwerkende kracht tot 1 april en beëindiging van het onderzoek naar de sociale-verzeke- ringspositie uiterlijk op 31 maart van het volgend jaar. Hoewel aan werknemerskant geen groot enthousiasme bestond voor dit voorstel, werd er toch zoveel waarde gehecht aan het bereiken van overeen stemming en het verkrijgen van een nieuwe c.a.o., dat de drie samenwerken de werknemersorganisaties besloten dit voorstel te aanvaarden. Ook één van de werkgeversorganisa ties, te weten de KNVTO (meest de gro te bedrijven) aanvaardde het voorstel De FNOP (1100 leden en veruit de groot ste organisatie, zij het meest kleine be drijven en eigen rijders) liet opnieuw 'n neen horen. Krachtens het bepaalde in artikel 13 van de c.a.o. eindigt nu de geldigheid op 27 december 1967. De werknemers bonden betreuren het dat de werkne mers in deze sector niet alleen de vier procent en de anderhalf procent over 1967 missen, maar bovendien is nu het laatste restje van de tussen partijen overeengekomen rechtspositie vervallen. Fr zitten nog maar weinig vruchtjes J aan de berberisstruiken, nu het tegen Kerst loopt; daar hebben de merels wel voor gezorgd. Vooral met de intrede van vorst en sneeuw plun deren ze dag-in dag-uit de hangende trosjes vermiljoen-rode kralen, lang werpig en rolrond. Ze springen er nogal slordig en nonchalant mee om, zodat er overal stukjes vruchtvlees onder de kroezig vergroeide heesters liggen. Zolang de bessen nog groen waren, bleven de vogels eraf en ook toen ze zich bananengeel kleurden, boden ze hen weinig aantrekkelijks, doch de herfstige scharlaken over huiving der doornige struiken kunnen de lijsters moeilijk weerstaan en er was geen enkele dag, waarop ze zich niet inviteerden, meermalen 'n half dozijn tegelijk. Wanneer de beziën van de Gelderse roos, de vogelkers, de krent, de vlier, de lijsterbes en verdere garneerders van bosrand, wal en park tot op een fractie na verdwenen zijn, vinden wij smuk en ornament der berberissen voorlopig nog vrijwel onaangetast. Het is aardig hierbij te vermelden, dat lo vers zowel als bessen het binnenshuis op water gezet weken, ja maan- dendenlang uithouden en zelfs lopen de twijgen geleidelijk met witte wor teltjes uit. Dank zij zulk een verblij dende, krachtige levensvatbaarheid hebben wij die tooi wel tot ver na Oud en Nieuw behouden, zonder dat speciale verzorging nodig bleek en zonder dat het een cent kostte. 23-12-'67 A. B. WIGMAN SAIGON President Johnson is vanmorgen uit Zuid-Viëtnam vertrokken, na een bliksembezoek aan de grote Amerikaanse basis aan de baai van Cam Ranh, die hij vorig jaar oktober ook al bezocht. De basis ligt ongeveer 300 km ten noordoosten van de hoofdstad Saigon. De president bleef slechts twee uur bij de Amerikaanse militairen en vertrok toen met onbekende bestemming. Hij had eerder een bezoek gebracht aan de Amerikaanse luchtmachtbasis Korat in Thailand. Zijn verblijf in Vietnam werd om veiligheidsredenen pas na zijn vertrek bekendgemaakt. De Amerikaanse president had, zoals bekend is, vrijdag de rouwdienst voor de verdronken Australische premier Harold Holt in Melbourne bijgewoond. Paus Paulus heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten de bombarde menten op Noord-Vietnam te beëindigen en aangeboden tussen de strijdende partijen te bemiddelen. Hij richtte een aansporing tot het bewind van Hanoi, om een teken van wil tot vrede te geven. De oproep van de paus was vervat in een antwoord op de kerstwensen die hq van het college van kardinalen en an»- dere kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders had ontvangen. De paus merkte op, dat tot zyn droef heid en verbazing alle pogingen tot onpartijdige bemiddeling zqn mislukt en dat hq het nu waagt zjjn medewer king aan te bieden. De paus noemde zichzelf „een buiten staander van alle betrokkenen" en zei zich alleen zorgen te maken over de mensenlevens. „Wij hebben het aangedurfd onze neu trale samenwerking aan te bieden en wij zijn bereid op doe doeltreffendste wijze de ware vrede te bevorderen". Hij drong er bij een ieder, die van mening is over enige invloed te beschik ken, op aan uiting te geven aan de ern stige wens voor vrede. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft vrijdag de hoop uilgespro ken, dat het op dezelfde dag in Rome gehouden pleidooi van de paus voor staking van de bombardementen op Noord-Viëtnam positief beantwoord zal worden. Er gaan geruchten dat Johnson in Ro me zal afstappen om te spreken met Paus Paulus. President Ngoejen van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft vrijdag voor de pers in Canberra gepleit voor intensi vering van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Volgens hem zal een invasie van Noord-Viëtnam lechts plaats hebban <als alle andere .n«tLl."ege- Ien vergeefs zqn geweest. Op het ogen blik zouden nog geen plannen voor een invasie gemaakt worden. Een verheviging van de bombarde menten zou overigens slechts op strate gisch belangrijke doelen moeten ge schieden en niet op de Noordviëtnamese bevolking of op irrigatiewerken. President Thieu ontkende, dat er sprake zou zijn van een meningsver schil met de V.S. over de manier waar op vredesonderhandelingen gevoerd zou den moeten worden. Hij is wel bereid, persoonlijk met leden van het nationale bevrijdingsfront de NLF te spre ken, maar niet als zij als officiële ver tegenwoordigers kwamen. „Wij zullen nooit een coalitieregering met het vor men", aldus Van Thieu. Radio-Peking heeft bekendgemaakt, dat voorzitter Mao Tse-Toeng van de communistische partij in China qn zijn waarschijnlijke opvolger minister van Defensie Lin Piao en andere Maoitische topfiguren in Peking besprekingen heb ben gevoerd met vertegenwoordigers van de Viët-Cong. B 52-bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht zqn vandaag terug gekeerd naar de noordelijke oorlogszone waar de communisten geprobeerd heb ben de aanvallen met de achtmotorige Amerikaanse toestellen tegen te houden met het afvuren van SAM-raketten. De B'52's hebben Noordviëtnamese troepenconcentraties en artilleriestellin gen bestookt in de noordelijke helft van de gedemilitariseerde zone, 11 km ten noordwesten van de Amerikaanse voor post van de mariniers in Con Thien. De pas aangekomen eenheden van een verse brigade van de 101ste divisie luchtaanvoertroepen hebben vrijdag in Viëtnam hun eerste slag gevoerd in het door de communisten bezette gebied 56 kilometer ten noordoosten van Saigon, dat wel de „ijzeren driehoek" wordt ge noemd. Het Amerikaanse hoofdkwartier deel de mee dat een verkenningspatrouille van de derde brigade van de divisie bij een kort vuurgevecht veertien Viët- Congstrijdkrachten heeft gedood. De Amerikanen leden geen verliezen. MEPPEL Gisteren is de twaalfja rige Anneke Lavet uit Meppel spelen derwijs onder een vrachtauto terecht gekomen. Tjjdens het vervoer naar het Diakonessenhuis in Meppel is zij aan haar verwondingen overleden. WANSSUM Vrijdagavond omstreeks zeven uur is de vijftigjarige W. Bete- rams uit Wanssum op de weg van Wanssum naar Geysteren door een auto geschept en op slag gedood. Het slacht offer liep naast zijn bromfiets op het rechter weggedeelte. AMSTERDAM De 29-jarige mej. E. M. de Jong uit Badhoevedorp vond vrijdagavond de dood doordat de 21- jarige H. A. (eveneens uit Badhoeve dorp) haar geen voorrang gaf en haar auto met de zijne in de flank ramde. Het ongeluk gebeurde op de Plesman- laan in Amsterdam. De jongeman liep een hersenschudding op. SITTARD Bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto in Sittard is gisteravond de 12-jarige G. van D. uit Sittard, die in een personen auto zat, omgekomen. De bestuurders van de auto's werden ernstig gewond in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Jnderlangs 10.Tel.08300-27141 ROTTERDAM De Rotterdamse po litie zoekt al ruim een maand naar de Rotterdamse makelaar M. in 't V. (43), die horecabedrijven in Rotterdam en Den Haag voor ten minste een halve ton zou hebben opgelicht. De makelaar is met de vrijwel nieuwe auto van zijn compagnon naar het buitenland ge vlucht. De politie heeft Interpol ge vraagd naar hem uit te kijken. De makelaar wordt ervan verdacht valse koopcontracten te hebben gete kend, geld dat hij bij verkoop van cafe taria's ontving in eigen zak te hebben gestoken en de auto waarmee hij op de vlucht is, te hebben gestolen. Ten minste twee cafetariahouders in Rotterdam, één in Schiedam en één in Den Haag, zijn voor duizenden guldens gedupeerd. .mm. - fit m M T F* m AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam willen het vergunningenstelsel voor optochten en demonstraties vervangen door een meldingsplicht. Zij hebben de raad voorgesteld de politieverordening te wijzigen. Demonstranten hoeven in de toekomst geen vergunning meer aan te vragen. Wel moeten demonstraties 24 uur tevoren worden gemeld bij het bureau alge mene zaken op het stadhuis of buiten de kantooruren op het hoofdbureau van politie bij de inspecteur van dienst. De organisatoren moeten wel infor maties verstrekken over tijd, route en ordedienst. Komt de bnfeeraeester toj^de conclusie dat het alg. bei'pg - f de optocht zal worden geschaad, dan kan hij een verbod uitvaardigen. B. en W. van Amsterdam gaan er vanuit dat censuur op mee te voeren leuzen on grondwettig is, zodat die niet langer door de burgemeester hoeven te worden goedgekeurd. In Amsterdam zijn regelmatig moei lijkheden ontstaan over demonstraties en leuzen die niet waren goedgekeurd. Het socialistische raadslid drs. Ed. van Thijn had daarom voorgesteld de de monstraties geheel vrij te laten en al leen achteraf overtreders te beboeten. B. en W. nemen 't principe van het voor stel over maar ze achten 't in het belang van zowel burgers als overheid dat er tevoren contact over een optocht is, zo dat de kans op een goede regeling zo groot mogelijk is. Er wordt ook een tweede mogelijkheid geschapen. Als men vier dagen voor de optocht de kennisgeving doet, moet men worden gehoord in geval de demonstra tie wordt verboden. Daar is bij een de monstratie binnen 24 uur geen tijd voor. In het laatste geval kan de burgemees ter voorschriften geven omtrent veilig heid, strafbare feiten en verkeer. Optochten die niet zijn gemeld, zijn bij de nieuwe regeling verboden. De bedoeling van de nieuwe regeling is zoveel mogelijk waarborgen te heb ben dat de zaak goed zal gaan. Er moet een dialoog zijn tussen verantwoorde lijke burgers en verantwoordelijke over heid. De afweging van belangen dient zoveel mogelijk van tevoren te gebeu ren. Als door de meldingsplicht tevoren zoveel mogelijk gegevens over de op tocht worden uitgewisseld, is de kans op conflicten kleiner. De demonstratie mogelijkheden zullen groter worden als de overheid steeds tijjiig beschikt over de noodzakelijke gegevens, vinden B. en W. van Amsterdam. De voorgestelde regeling wijkt nau welijks af van een rapport van de Dr. Wiardi Beckmanstichting hierover, dat onder meer werd samengesteld door prof. dr. Samkalden. Rotterdams burgemeester Thomassen heeft zich kortgeleden fel gekant tegen het vervangen van het vergunningen stelsel door een meldingsplicht. Burge meester Thomassen dreigde zijn functie neer te leggen als een dergelijke rege ling in Rotterdam van kracht zou wor den. Wij konden hém geen commentaar vragen op de Amsterdamse regeling omdat hij gisteren met vakantie vertrok. STEENWIJKERWOLD Een onbe kende man heeft het zestienjarige meis je Ria Wagter uit Kallenkote gistermor gen om kwart over acht op een stille landweg bq de legerplaats Steenwyker- wold met een hard voorwerp op het achterhoofd geslagen. Ria raakte bewusteloos. Drie kwartier lag zij bloedend uit een niet ernstige hoofdwond langs de weg voordat mi litairen haar vonden. De man heeft haar niet aangerand. Ria, een aantrekkelijk uitziend meisje, heeft de politie een vrij nauwkeurig signalement van de onbekende gegeven. Hij is ongeveer vijftig jaar oud, 1,75 me ter lang en heeft donkerblond achter over gekamd haar. DEN HAAG In de Koninklijke Stal len te Den Haag heeft de koninklijke familie gistermiddag met het voltallig personeel kerstfeest gevierd. De foto laat zien hoe prins Bernhard, nadat de Konin gin, prinses Beatrix en prins Claus (en ook de prinsessen Margriet en Christina) alsmede mr. Pieter van Vollenhovenhun plaatsen hadden ingenomen, naar het podium toeliep om een woord van wel kom te spreken. Later zou hij nog een toespraak houden. Daarover leest u meer in ons bericht „Koninklijke familie vierde kerstfeest met personeel", elders in dit nummer NIJMEGEN Burgemeester Hustinx van Nijmegen gaat zeer binnenkort met pensioen. Bij wijze van afscheid defileer den gisteren diverse land- en luchtmacht onderdelen van het garnizoen Nijmegen reeds voor hem en zijn echtgenote. In het tweede gedeelte van dit nummer vinden onze lezers een grote Kerstpuzzel, waar mee zelfs de ervaren puzzelaar nog wel enkele uurtjes zoet zal zijn. Het oplossen is een pp aardig en nuttig tijdverdrijf. Voor een aantal inzenders (die met de beste oplossing) looft de O redactie van ons blad vijf prq- zen uit: één van i 50,één van f 25,e? drie van f 10, 10% Oplossingen inzenden vóór za lf-3 terdag a.s. aan het bureau van ,y=: dit blad met vermelding op de ijl enveloppe: Kerstpuzzel. ry*> DEN HAAG De koningin heeft goedkeuring gehecht aan een voorstel om aan de Nederlandse rijksschool voor voortgezet onderwijs te Zeven bij Seedorf in de Duitse bondsrepubliek de naam „Prins Willem-Alexanderschool" te verlenen. DEN HAAG/UTRECHT De ver wachte Kerstdrukte op de Nederland se autowegenis gistermiddag en-avond uitgebleven. De rijkspolitie, ditmaal ongeveer 25 procent boven de normale sterkte, had weinig meer te doen dan een kleine kettingbotsing op Rijksweg 4A bij Leiderdorp te ontrafelen en het verkeer tot kalmte te manen in de kop van Overijssel, waar het wat mistig was. Als vandaag blijkt dat geen bijzonde re maatregelen nodig zijn, krijgen de extra krachten vrijaf tot dinsdag. Van het weertype op deze Tweede Kerstdag hangt het af of het bijzonder druk zal zijn op de Nederlandse we gen. Bij mist, regen of gladheid ver wacht de rijkspolitie grote hoeveelhe den auto's waarvan de bestuurders zich gaan haasten om toch op tijd thuis te komen. Voor alle zekerheid heeft de ANWB een aantal informatrices in reserve. De Wegenwacht is, zoals gebruikelijk tijdens de feestdagen, op volledige sterkte langs de weg. Alle militairen die gemotoriseerd met kerstverlof zijn gegaan hebben bij de poort van de kazerne een folder ge kregen die ervoor waarschuwt dat het verkeersgevaar tijdens de feestdagen niet met verlof gaat. De Nederlandse Spoorwegen hebben het gistermiddag en -avond extra druk gehad. Tussen een uur gistermiddag en tien uur 's avonds hadden de treinen een topbezettingsgraad. Opvallend ver schil met vorige jaren was dat de grootste drukte twee uur eerder begon. Met extra treinen werden 3.500 4.500 mensen naar het buitenland ver voerd, meest naar de wintersportcentra. Opvallend daarbij was de aanwezig heid van vele jonge kinderen (tussen acht en 12 jaar). Wat het binnenlands vervoer be treft: Eindhoven meldde een bezet tingsgraad van de sneltreinen van 140 pet. Sittard-Heerlen van 120 tot 140, het Oosten van het land 120 pet. en Zwolle-Arnhem 140 pet. Verschillende stoptreinen hadden het wat minder druk. Het accent van de kerstdrukte bij de spoorwegen viel op de lange afstanden. Er was een con stant aanbod van 110.000 zitplaatsen tij dens deze jaarlijkse piekuren voor de N.S. Uit het buitenland kwamen ook heel wat extra (volg-) treinen naar ons land, met name uit de richting Mün- chen en Zwitserland. De Franse toeris tenservice, die in dez^ tijd van het jaar normaal ongeveer honderd Nederlan ders in Parijs herbergt, vervoerde nu 600 landgenoten naar de Franse hoofd stad. LONDEN Een 55-jarige Russische filmcameraman, die slechts wordt aan geduid als Michejef, heeft politiek asiel in Engeland gekregen, aldus maakte het Britse ministerie van Binnenlandse Za ken vrijdagavond bekend. Michejef arriveerde in Londen als toerist en maakte deel uit van een ploegje filmers. 13 december werd hem toestemming gegeven in het land te blij ven. ADVERTENTIE met dagafschrift - zonder kosten - Kantoren KERKEWIJK Dr. SLOT. DE BRUïNEPLEIN 1 PARIJS De Franse ex-generaal Edmond Jouhaud, die in 1962 tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld wegens zyn aandeel in de putsch tegen president de Gaulle in Algiers in 1961, is vrijdagavond op vrqe voeten gesteld. Hq profiteert met vijf anderen, die by dezelfde opstand waren betrokken, van een gratiebesluit van president de Gaulle, ter gelegenheid van de jaarwisseling. Aan de putsch op 22 april 1961 na men, behalve Jouhaud, de .voormalige generaals Raoul Salan, André Zeiler en Maurice Challes deel. Van hen zit nu alleen ex-generaal Salan nog gevan gen in Tulle. Jouhaud was bevelhebber van de luchtmacht in Algerije. Hij vroeg als zo danig ontslag ongeveer één jaar voor de opstand in Algiers. Van de vier leidinggevende personen van deze actie was hij de enige die in Algerije was geboren. e Het was indertijd de bedoeling van de ex-generaals om Algerije Frans te houden. Doordat de grote meerderheid van de strijdkrachten trouw bleef aan De Gaulle, werd het plan om vanuit Al gerije een invasie in Frankrijk te doen, niet uitgevoerd. De vijf veroordeelden die tegelijk met de 62-jarige Jouhaud werden vrij gelaten, waren minder bekende activis ten die deel uitmaakten van de verbo den „organisatie van het geheime le ger" (OAS). Ongeveer 50 personen die indertijd in verband met verzetsactiviteit tegen het verlenen van onafhankelijkheid aan Algerije werden veroordeeld, zitten nu nog gevangen. De nationale vergade ring verwierp onlangs met 269 stem men tegen 195 een amnestievoorstel van de regering, het merendeel van de oppositie, afgezien van de communis ten, stemde tegen omdat zij het voor stel niet ver genoeg vond gaan. (Van onze weerkundige medewerker) liet weer zal tijdens het lange kerst- weekeinde overwegend zacht blij ven. Tussen een hogedrukgebied van Spanje tot Zuid-Duits land en een diepe depressie bij IJsland wordt via een brede baan warme lucht uit het Azorengebied naar West-Europa ge voerd, De vorst is teruggedrongen tot een lijn van Oslo door Polen tot Joegoslavië. De temperatuur in Gelderland zal dit weekeinde oplopen tot waarden tus sen 8 en 10 graden. In de loop van de kerstdagen is een kleine daling niet onmogelijk, maar vorst en gladde wegen zijn zeer onwaarschijnlijk. De eerstkomende dagen blijft het ver moedelijk zwaarbewolkt weer met kans op motregen; in een later sta dium zijn opklaringen mogelijk, maar ook nog een bui. Alles bijeen zijn er de laatste jaren wel paasdagen ge weest, waarop we met minder ge noegen hebben moeten nemen

De Vallei | 1967 | | pagina 1