Avondvullende Amerikaanse documentaire over Afrika Beurs van Amsterdam SPORT VIA RADIO EN TELEVISIE UIT DE KERKEN Kalme markt NTS 2 januari op Nederland 2: Beroep op de kapitaalmarkt voor f 2209,3 min Fokker: minstens gelijk dividend Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Vier hoofdstukken Perskritieken IN 1967 Pagina 2' ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 69 Het leven was tot nu toe te rustig, te monotoon, misschien wel te onbewust geweest, dan dat zij zich behoorlijk hadden kunnen realiseren dat er in henzelf altijd twee geheel verschillende naturen waren geweest die onmogelijk konden samensmelten. En dientengevolge was geen van bei den in staat geweest om die mate van zelfopoffering aan de dag te leg gen, die soms een getrouwd paar in staat stelt het wankele gebouw der liefde te stutten en er een sterke ba sis van respect en vriendschap onder te plaatsen. Gusti, die geheel onder gedompeld was in zijn zwaarwichtige animalisme, begeerde geen groter ge luk dan de gladlopende voortzetting van de vervulling van wensen en ver langens die hem zeer bescheiden en gelegitimeerd toeschenen. Ook al leed hij diep onder de kilheid van zijn vrouw ook al treurde hij over de pijn die deze kilheid hem bezorgde, toch miste hij de trots, die een man hui verig maakt, om medelijden te aan vaarden, wanneer hij liefde begeert. En toch, hij had nog steeds de hei melijke hoop niet opgegeven, dat ze nog eens zou terugkeren tot haar vroegere opvattingen aangaande de huwelijksplichten. Vroeger of later zou ze hem zeker wel inniger gevoe lens gaan toedragen. Hij geleek op een man, die in het bezit is van effec ten die tengevolge van een financiële crisis plotseling in waarde gedaald zijn, maar die met een onwankelbaar geloof in de soliditeit dier papieren geduldig en angstvallig het verloop van die crisis afwacht, totdat de effecten weer in waarde zullen stijgen. Geduld en taaie volharding zijn nu eenmaal karaktereigenschappen, waar de, in woners van Bern prat op gaan. En Gusti, die zelf een Berner was, ging ook prat op deze eigenschappen. Avon turen, momenten van gevaar, alar merende gebeurtenissen, die een snel besluit, die activiteit en een zich bloot stellen aan lichamelijke en geestelij ke waaghalzerij vereisten, deden hem terugdeinzen. Hij hield ervan over de ze dingen in boeken te lezen, maar de hemel verhoede, dat hij ooit in zijn eigen leven in aanraking ware geko men met dergelijke grillen van het noodlot. Hij was op een leeftijd waar op een man het pad des levens rus tig en voorzichtig bewandelt, ook al boort een worm er een diep gat in. En bovendien vorderde zijn werk als regeringsambtenaar nooit of te nim mer van hem, dat hij zich aan over ijlde stappen waagde. Kalm en vreed zaam verrichtte hij zijn dagelijks werk, dat hem tot in de kleinste de tails was voorgeschreven door die ho ge, onzichtbare macht, die sedert he- le generaties in zijn land de dingen zo geleidelijk had doen lopen en die hoge, onzichtbare macht heette staat. Hij was voldaan over de zekerheid, dat al het werk, dat hij voor de staat verrichtte goed was, want de staat stond immers boven ieder verwijt. En het was dan ook niet te verwon deren dat Gusti de staten buiten de vastomlijnde grenzen van Zwitserland met een kritische blik bezag, waarbij hij zich niet realiseerde dat hij hier in leek op een toeschouwer, die zich plotseling met een vrijbiljet in zijn zak in een groot theater ziet geplaatst. En evenmin was het te verwonderen dat Gusti het toneel, waarop 't groot se Europese drama gespeeld werd, ten onrechte aanzag voor de arena van een circus, waarop de voornaam ste optredenen clowns waren. Wat had hij te maken met de gebeurtenis sen buiten zijn land? Hij verachtte de „buitenlandse politiek", hij keek neer op alles wat- buitenlands en vreemd was. Hij hechtte meer betekenis aan het feit, dat de lokale partij tot welke hij door een natuurlijke affiniteit be hoorde, de leidende kracht van Bern was geworden, dan aan de groei en val van de grote rijken buiten de gren zen van Zwitserland. v Waar hij sinds zijn huwelijk 'n ver mogend man was geworden, daar ver- eenzelfdigde hij zich met die geluk kige klasse van lieden, die niet mee hoeven doen in de algemene jacht naar fortuin en dientengevolge zag hij dan ook met een niet geringe trots neer op die creaturen, op die gewone burgers of lagere ambtenaren, die ijverden voor een betere, rechtvaar diger wereld. Zijn verstand zei hem natuurlijk, dat er langzame verande ringen aangebracht moesten worden door de mannen der „hogere" klas se. De werkende klassen neen, die waren niet beschaafd genoeg om een land te besturen. En ze waren min of meer in de handen van extre misten en extremisme in al zijn vor men was voor Gusti identiek met re volutie. De geschiedenis, en meer spe ciaal de Zwitserse geschiedenis, vol trok zich als een langzaam, moeizaam proces. Vrede, comfort, veiligheid en E eerbied voor het leven en meer spe ciaal eerbied voor de eigendom waren de eigenlijke doeleinden van 't werk E der Zwitserse werkgevers en het was de plicht van iedere patriot, om een s dergelijke rusttoestand te handhaven, s Voor Gusti werd het steeds moei- s lijker om met zijn vrouw te harmo niëren. Bij iedere discussie, zelfs bij discussies over de onbetekenendste onderwerpen, raakten ze spoedig aan het bakkeleien. Al de latente krach ten die in hun harten hadden geslui merd, begonnen te ontwaken, waar door het conflict tussen hun karak ters verscherpt werd. Op een dag, toen Gusti op zijn kan toor was, scheidde Pauline de bed den, die sedert hun huwelijk naast el kaar hadden gestaan. Ze plaatste haar eigen bed in haar boudoir. Gus ti was ontsteld, toen hij thuis kwam. „Waarom zouden we ons aanstellen?" vroeg zij. „Het is zo beter voor ons beiden. Ik kan nu 's nachts lezen, zon der dat ik je belet te slapen". Haar besluit kwam als een lading bakste nen op hem neer. Zijn schouders zak ten neer. „Ik zou het zo akelig vin den, als Eugenie in de kamer kwam en ons samen in bed zag. Ik vond dat altijd al vervelend. Dat maakt zo'n beestachtige indruk" Eugenie! Dat meisje stond op het punt het sa natorium in Leysin te verlaten. Gus ti had zich vergeefs verzet tegen Poulet's plan haar hierheen te laten komen. Haar wil had getriomfeerd, omdat hij in zijn passie voor haar aan haar ondergeschikt was. Sedert zijn zinnen door haar geregeerd wer den, sedert al zijn verlangens gecon centreerd waren op het genot van haar lichaam, haar schoonheid, haar jeugd, had hij geen eigen wil meer. Hij kon niet aan haar heerschappij ontkomen, al streed hij er nog zo te gen. Hij hoefde maar even zijn blik ken op haar lichaam, op haar bekoor lijkheden te richten, hij hoefde haar maar bij het aankleden te aanschou wen, hij hoefde haar maar in haar morgenjapon uit de slaapkamer te zien stóppen, of hij raakte in vlam. Hij was bereid haar alles toe te staan, als hij maar de hoop kon koesteren dat ze hem haar gunsten verleende. Maar die ogenblikken van tedere hoop als haar lieftalligheid hem meesleur de, verstierven, zodra haar ogen op hem gevestigd waren, die ogen, die hem met die klare, koude blik met zulk een stomme, lichamelijke onver schilligheid aanstaarden. En als hij dan al zijn amoureuze pogingen ver ijdeld zag, werd hij razend, hij braak te er de ruwste woorden uit en hij verloor dan ieder gevoel van waardig heid. Ja, hij verzonk dan steeds in een sombere stemming, waarin hij er geen woord kon uitbrengen, daar hij wist dat Poulet, ondanks al zijn po gingen zijn mannelijk zelfbewustzijn te handhaven, sterker en onversaag- der was dan hijzelf. (Wordt vervolgd) 3694. David begon spottend te lachen. „Je komt me toch hoop ik niet met anti-vivisectie-argumenten aan dragen, wel? Want voor die poppenkast heb ik geen geduld!" Arend schudde het hoofd. „Tut-tut, niet zo heftig, beste kerel. Let op je woorden! Er zijn landen waar je voor zulke taal het cachot indraait. Neen, luis ter, zet Hannibal weer rustig in zijn hok!" „En wat moet ik dan in m'n scherm-kubus plaatsen?" vroeg David ongeduldig. Arend keek hem glunderend aan en antwoordde: „Heel eenvoudig. Een fototoestel! Heb je hier niet ergens zo'n oud apparaat liggen?" David knik- 'i*m!I i B V te, maar toonde nog weinig enthousiasme. „Zeker, maar wat wil je daar dan mee doen?" De professor begreep evenwel meteen wat Arends bedoeling was en riep uit: „Ja, natuurlijk. Hoe simpel! We stellen het fototoestel met een opname-automaat in jouw scherm- kubus en als die wachtperiode van zes uren voorbij is, krijgen wij misschien de beschikking over een paar fantastische beeld-opnamen!" De gastheer knikte lang zaam en grijnsde. „Het ei van Columbus!" vond hij. „Daar is nou echt 'n amateur voor nodig om met zo'n goed idee te komen!" s 21. „Je hebt inderdaad geen geluk, makker", zegt Tsjiao Tai. „Trouwens, ik zal je maar meteen waarschuwen dat er nog meer voor je op komst is. Gisteren zag ik een troep toneelspelers op straat acrobatische kunst jes vertonen. Er was een jochie bij van een jaar of acht, en dat zou best eens dezelfde kunnen wezen die jou betrapte bij die rijstdiefstal. Pas maar op dat hij je niet in de smiezen krijgt". „Hou op, man", zegt Hoe- ma, „hij heeft me al in de smiezen. Ik zal het je nog sterker vertellen. Hij heeft me een tweede keer be trapt. Dat jochie kende ik niet, moet je weten, maar toen ik een paar dagen geleden onopvallend naar die troep ging kijken herkende ik wel de dochter. Daar ben ik vroeger in Woe-yie wel eens mee uitgeweest. Dus ging ik gisteravond naar haar kleedhokje tijdens de voorstelling en vroeg of ze haar broertje wilde zeggen dat hij zijn snavel moest houden over die rijstkwestie. Dat zou gebeuren. Goed, we halen wat oude herinne ringen op .Ze vertelt me dat ze een rijke vent aan de haak heeft en van plan is om er vandoor te gaan om met hem te trouwen .Van het een komt het ander ik wil haar net om de hals vallen of daar komt waarach tig datzelfde jochie weer naar binnen gluren .De he mel weet hoelang hij al had staan luisteren". 87-4. Buiten het kasteel, op de tegenoverliggende oevers, had een uitgebreide politiemacht zich verdekt opgesteld. Aan de ene kant was de leiding in handen van inspec teur Botterik die enige agenten van de rivierpolitie en twee boten tot zijn beschikking gekregen had. Aan de andere kant bevond zich een inspecteur van de rivier politie met zijn mannen. Allen wachtten in spanning op het lichtsignaal dat Tekko geven zou. „Ik begrijp er niets van!" bromde inspecteur Botterik die voor de zoveel ste maal met zijn kijker de omtrek afzocht. „Van me neer Taks is geen spoor te bespeuren en van die smokkelaars heb ik taal nog teken vernomen!" „Als u het mij vraagt, inspecteur!" merkte de dikke agent op die Tekko wegens het zwemmen in verboden water had willen bekeuren. „Dan zijn we beetgenomen. We haddén die meneer Taks op de bon moeten slingeren of achter de tralies moeten zetten, dat hadden we hem tenminste goed bij zijn staart, gehad". „Hmmmm! Zo! Meen je?" twijfelde inspecteur. „Nee, dat kan niet. Ze zeiden toch door de telefoon dat het de beroemde Taks uit...!! Ssstt. Stil! Let op! Daar gaan ze! Kijk, recht voor je uit!" En vanuit hun schuilplaats onder het overhangende lover zagen zij hoe een motorboot met zacht zoevend geronk recht op het kasteel af voer. Op dinsdag 2 januari a.s. zal de NTS het hele avondprogramma op Neder land 2 inruimen voor een bijna 4 uur durend kleurenprogramma over Afri ka, „het meest besproken, doch minst gekende donkere werelddeel". Dit door de Amerikaanse televisie-maatschap pij ABC gemaakte programma wordt 't grootste en kostbaarste genoemd, dat ooit voor de televisie werd geprodu ceerd. Het kostte 2 miljoen dollar. Een team van 16 regisseurs, producers en cameralieden heeft onder leiding van regisseur James Flemming bjjna twee jaar gewerkt aan de voorbereiding en uitvoering van deze enorme produktle. De medewerkers hebben daarvoor heel Afrika doorkruist een conti nent met 290 miljoen inwoners er. gro ter dan Europa, de Verenigde Staten en India samen. Zij trokken door oer wouden en woestijnen, zij registreer den het leven van e primitiefste stam men zowel als de modernste vormen van beschaving. Zij legden politieke, religieuze en sociale spanningen vast, van de stammenoorlogen tot het nog steeds actuele probleem der apartheid in Zuid-Afrika. De ABC-mensen kwa men thuis met 160-000 meter kleuren film, goed voor 278 uur tv-kijken. In de samenstelling brachten zij dit terug tot 3000 meter. Het resultaat is een compacte, indrukwekkende kleurenre- portage over Afrika, die bij haar ver toning in de VS in september jj. 40 miljoen Amerikanen bijna 4 uur lang aan hun stoel gekluisterd hield en die door vrijwel de gehele Amerikaanse kritiek uitgeroepen werd tot een der beste documentaires ooit voor de tele visie gemaakt. In het NTS-Sportprogramma, dat zon dag 24 december van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland I wordt uitgezonden, wordt, onder voorbehoud van wijzigin- gem, aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden Sparta Feij oord en NECDOS; het intenationale basketballtoernooi Blue Stars in de Apollohal te Amster dam; de volleybalwedstrijd tussen AMVJ Blokkeer. In het NTS-Sportprogramma van Tweede Kerstdag van 19.03 tot 20.00 uur op Nederland 2 zullen, eveneens onder voorbehoud van wijzigingen, aan de orde komen: de voetbalwedstrijden Feyenoord DWS en ADO PSV; het internationale zaalhandbaltoer- nooi in de Bernhardhal te Utrecht; de ijshockeywedstrijd om de Spreng- le ~^p te Davos tussen een selectie team van Finiui v.'en Zwitserland; de draverij over 2000 meter (Kerst- prijs Hilversum). In het NRU-sportprogramm'a Langs de Lijn wordt op zondag 24 december (14.30 17.00 uur Hilversum II en 18.05 18.3t uur Hilversum I) recht streeks verslag gedaan van de voetbal wedstrijden Twente Sittardia, Sparta Feyenoord, Holland Sport Willem II, Heracles Cambuur en PSV DWS. Voorts zullen te horen zijn een verslag van de zaalhandbal wedstrijd AHC 31 Sittardia, de uitslagen van amateurvoetbal en zaalhandbal en de koersen te Hilversum. In een extra uitzending van Langs de Lijn op tweede kerstdag (dinsdag 26 december, 16.30 17.00 uur via Hilver sum II) zullen nabeschouwingen wor den Feyenoord DWS, DOS Sit- den Feijenoord DWS, DOS Sit tardia, ADO PSV, Fortuna '54 Xerxes/DHC en NAC Sparta en ver slagen van het jaarlijkse kersthandbal- toernooi in Utrecht en het jubileumho- ckeytoernooi van Zwart Wit in Breda. De NTS heeft zich beijverd deze re portage uit te zenden met name aan het begin van 1968. een jaar waarin Afrika ongetwijfeld weer een belangrij ke rol in het wereldgebeuren gaat spe len. Het programma wordt gepresen teerd door de journalist W. L. Brugs- ma. De documentaire „Afrika" bevat vier grote hoofdstukken, elk met een eigen onderverdeling. De uitzending is als volgt samengesteld. 19.03-20.00 uur De documentaire begint met opna men van wilde dieren, levend in de wouden van Tanzania. De Nederlandse bioloog dr. Hans Kruuk geeft commen taar bij beelden van wetenschapsmen sen die trachten de huidige wildstand voor Afrika te behouden. Dit gedeelte bevat ook indrukwekkende natuuropna men van de Kilamaniaro, de Victoria- watervallen en de Kongo-rivier. Dan stelt de anthropoloog prof. dr. L. S. B. Leakey-de vraag of Afrika wellicht de bakermat der mensheid was. Hij vertelt over zijn ontdekking van de vroegste mens in het tegenwoordige Tanzania. Een bezoek van dr. Silberhauer aan de primitieve Bosjesmannen in de Ka- lahariwoestijn wordt gevolgd door een reportage over Ethiopië, het oudste on afhankelijke land van het Afrikaanse centinent. Het programma vertoont ook de geboorte van een nieuwe Afri kaanse natie met een beeldverslag van de machtsoverdracht door Engeland aan zijn voormalige kolonie Bechuana- land, thans Botswana. 20.20 - plm. 21.10 uur Het tweede uur van de Afrika-repor- tage geeft beelden en beschrijvingen van de vele spanningen en plagen waaronder dit werelddeel te lijden heeft. Het begint met het interne con flict, de stammenoorlog in Nigeria, dat na het verkrijgen van zijn onafhanke lijkheid een periode van rust en stabi liteit tegemoet leek te gaan. doch dat nu verscheurd wordt door stammenoor logen. Andere beelden: slachtoffers van de melaatsheid, de ziekte waar mee dit werelddeel geteisterd wordt- Alle hoop is gevestigd op het onder wijs, waardoor men ook de strijd te gen de ziekte wil aanbinden. De uit zending laat ook het Ghana van nu zien. 21.10-21.15 Pauze. 21.15-22.05 uur. Het derde uur geeft geheel andere aspecten van de Afrikaanse cultuur. Het begint met iets nieuws voor Afri ka: de wedstrijdsport. De camera is gericht op d< Keniaanse atleet Kip Kei- no, die kanshebber wordt geacht in de Olympische Spelen van Mexico. Een oud Afrikaans vermaak: de kamelen- race. Van de sport naar de kunst. Die va rieert in Afrika van het rituele stam- menritme tot de nieuwe Volksopera in Nifcerië. In Nairobi, rvenia, zingt de in ternationaal beroemde zangeres Mi riam Makeba. In dit gedeelte wordt ook aandacht geschonken aan de zwar te bladzijde in Afrika's geschiedenis; de slavernij. Een televisiploeg bezocht de restanten van de nederzetting gen der slavenhandelaren aan de West kust, waar blanke mannen 300 jaar ge leden 50 miljoen negers als slaven ver kochten- Men toont de gevolgen die de wereld thans nog ondergaat van deze misdaad uit het verleden. Het uur wordt afgesloten met opnamen uit Ke nia, waar blanken en gekleurde men sen blijkbaar in goede harmonie sa menwerken onder leiding van president Kenyatta. In Kongo echter, waar de blanken zo goed als verdwenen zijn, vormt de verdeling der bodemschatten oorzaak van veel onrust. 22.05 - 22.55 uur. Het laatste uur toont opnamen uit die Afrikaanse gebieden, waar de blan ken het bestuur in handen hebben. Er zijn beelden uit Angola en Mozambi que. die zich los willeb maken van het Portugees bestuur. Beelden ook uit Rhodesië, waar Ian Smith zich met 'n blanke minderheid weet te handhaven. Aan het einde van het vierde uur wordt de Afrika-documentaire afgesloten met een reportage over de apartheid in Zuid-Afrika. De New York Times schreef: „Afri ka" was een bijdrage van blijvende waarde en een prachtig succes. Het was een overrompelende introductie tot een geheel werelddeel. Het omvat ten van zoveel individuele landen met hun culturen, binnenlandse moeilijkhe den, economie en politiek was een ge weldige onderneming. Toch heeft deze televisie-marathon zijn objectiviteit be houden. Het was een boeiend onderzoek van een belangrijk deel van de wereld, met welks toekomst iedereen te maken heeft. De New York Post: „Een prachtige documentaire, Afrika in% beeld bren gend van de primitieve Bosjesmannen van Botswana tot het sociale raffine ment van Zuid-Afrika's apartheid"- De Chicago Daily News: „Er werd een breed stramien van wreedheid en vriendelijkheid, vreugd en verdriet, wolkenkrabbers en hutten, moderne po litiek en medicijnmannen in beeld ge bracht. Het was een zeer interessante, boeiende avond". De Daily News: „Een meesterstuk van creatieve, elektronische journalis tiek". De Boston Herald Traveler: „Afri ka" is de ijsbreker in de bevroren pa tronen van de televisie. Door te bewij zen opvoedend, informatief en toch on derhoudend te zijn, kan deze documen taire de weg banen voor andere „tv- blockbusters". Na de uitzending voor het publiek in de avonduren, heeft de ABC dc Afrika- documentaire in vier delen uitgezon den voor de Amerikaanse schooltelevi sie, waarop 23.000 klassen zijn aange sloten. De leerlingen werden voorzien van uitgebreid documentatiemateriaal. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Zwijndrecht (vac. G. J. Hinzbergen): J. Bos te .Lunteren; te Rijk-Rijssenhout: J. Visbeek te Kats. Benoemd: tot voorganger te Ilpen- dain-Watergang: H. Plantinga, voorgan ger te Koog en Zaandijk, die deze be noeming ook aannam. Aangenomen: naar Leilens: C. A. K. Beks te Noordoostpolder (wijkgemeente Bant-ïf&tten); naar Wezep (buitenge wone wijkgemeente in wording): D. C. van Wijngaarden te Hoofddorp; naar Zwolle (vac. G. W. Korevaar): J. Chr. Plaat te Well en Ammerzoden. Bedankt: voor Luxemburg (Ned. Prot. Gemeenschap): drs. R. G. H. Boiten, predikant voor buitengewone werk zaamheden (directeur van de Stichting Oudezijds Honderd) te Amsterdam; voor Giessendam-Neder Hardinxveld: G. Westland te Wierden. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor IJmuiden: P. N. Rib- bers te Enschede-West. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Rotterdam-Hoogvliet: F. Harnick te Benthuizen; te Emmeloord, te Kalamazoo (Michigan-V.S.) en te 's-Gravenpolder: J. C. Weststrate te Me- liskerke, die bedankte voor Tricht. Beroepen: te Leerdam: A. W. Verhoef te Barneveld. Baptisten Gemeenten: Beroepen: te Hoogezand: J. A. Brand- sma te Groningen. ■miiiiiimiiiiiiiiHiii Fonds Vorig» koers lat» not. Nederland 1966-1 7 104% 104% Nederland 1966 63 99(3 99% Nederland 1967 63 9933 99H Nederland 1967 6 97% 97 A Nederland 1965-1 53 94% 94% Nederland 1964-1 53 9lA 91A Nederland 1964 5 89'/a 89'/a Nederland 1958 43 89A 8&A Nederland 1964 43 95% 95A Nederland 1959 43 87 Vt 87% Nederland 1963-1 43 84% 84% Nederland 1961 4 85% 85% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staf feil. 1947 33 72% 72H Nederland 1951 33 90% 90% Nederland 1953 1-2 33 84 83% Nederland 1950 1-2 33 74ft 74% Nederland 1954 1-2 33 76% 77 Ned. grootb. obl. 1946 3 83A 83% Ned. dollarlng. 1947 3 87Va 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85% 85% id. 30-jar. 1958/'59 43 87 A 87A H.V.A.-mijen ver. a. 115V« 115 A.K.U. a. 61.6 62.4 Delimjj. f. eert. 86.5 85.9 Hoogovens nj.c.v.a. 120 120.7 Philips gem. bezit. v. a. 120.1 122.2 Unilever c.v.a. 105.4 106.2 Kon. Zout-Organon 153.9 154 Dordtsche Petr. a. 698 700% Kon. Pe:x. f. a. 154.3 155.2 H.A.L. a. 76% 77 Java-China p n.r.c.v.a. 174 172 K.L.M. a. 281«/« 231 Va Rotterd. Lloyd a. 142 143 Scheepvaartunie a. 127 127% Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 96% 96 Bank v. N.G '58 1-2-3 48 87% 87% Nat Bk. v. Midd.Kr. '66 7 101% 101% Nat. investeringsb. '65 5! 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobL '55 4 129% Bijenkorf 6 97Va 97V« Co-op Ned. rspaarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 63 100% 100% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 78 Va 78l/a Pegerr. 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 97 96% K.L.M. 15-jarig 5 94% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90A 90% (Slotkoersen van gisteren) A.K.U. f1000 43 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94Vt Gelder Zonen v. 43 87% 88'/a Hoogovens 52 116% 117 Alg. Bank Ned. a. 227 228 Amrobank f20,a. 45.7 46.2 Nationale Ned. cert. 615 619 Ned. Credietb. aand. b. 174% 174% Ned. Middenstandsbank a. 88.3 87.5 Slavenburg's Bank a. 173 173% Albert Heyn a. 1350 1320 Amstel Br. nj.c.v.a. 401% 405 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 207% 208% Blaauwhoed a. 100 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 71 Bols Lucas a. 191 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 384 Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevieris Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gist- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. 620 Holec aand. 156 Interratio aand. 292 Kon. Ned. Papierfabr. a. 161 Kon. Ned. Textielunie eert- 45 K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 195 Meteoor Beton a. 109% Misset, Uitgeversmij. a. 240 Naarden Chem. fabr. a. 520 Naeff gebr. a. 146 Nedap ned. app.fabr. aand. 138 Ned. Kabelfabrieken aand. 295 Nelle, wed. J. van aand. 327% Nyma nj.c.v.a. 24 Ni1verdal-ten Cate a. 77 Overz. Gas, nat bez. v.a.f. 95 Pal the a. 60% Pont Houthanoel a. 174% Reesink en Co. a. 164 Scheveningen Expl.miji. a. 28.1 Schokbeton aand. b. 189 Scholten Carton en Pap. a. 251 Schuppen Sajetfabriek a. 90 Simon de Wit aand. b. 458 73 192 380 470 470 668 675 780% 776 112 112 339% 339% 303 307 562 60 61 425 427 176 111 113% 751 757 126 130 625 160 290 160% 44 190 112 235 525 144% 140 289 23% 76 96.5 60% 174% 164% 28.1 193 253 90 465 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 695 Technische Unie a. 244 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 109.9 Twentsche Kabelfabriek a. 364 Ubbink-Davo a. 24 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109% Veenendaalsche stoomsp. a. 190 Ver. Machinefabrieken a. 170 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 153Va Vredestein Rubb.br. c.v.a. 143 Vulcaansoort a. 73 Wessanen's Kon. Fabr. a. 460 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 162% Billiton le rubriek a. 812 Geldersche Tramw.mij a. 84% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 770 Interbonds 1 pb f. 635 Vastgoedbel.fonds part. f. 655 Interunie f50 a. 185 Robeco f50 a. 226 Rolinco f. 218.5 Unites f 50 a. 404 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.6 Canadian Pac. Railw. eert. 59% Int Nickel Cy. Can. cert. 127% Shell Can. (10 a.) cert. 33 A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. 53 Anaconda cert. 46% Bethlehem Steel cert. 31% Chesapeake and Ohio cert. 60'/t Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 48% Douglas Aircraft cert. 95'/a Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 154 General Electric cert. 97% General Motors cert. 85 Kennecott Copper cert. 43% Phillips Petroleum cert. 64% R.C.A. cert. 54 Republic Steel cert. 41% Shell Oil cert 66% Standard Brands 10 a cert. 33 U.S. Steel (10) cert. 40% Woolworth cert. 24% British Petrol. 1966 73 102% Rott Rijn Pijpljnij. 51 94% Grasso's Kon. Mach.f. 5i 92% Meteoor beton 5! 83% Stokvis en Zonen 43 88% Thomassen/Dr.-Verbl. 43 112 Bredero vast goed a. 145 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 141 Edy email]e a. 75 Krasnapolsky, t a. 64 Lips en Gispen eert. 134 687 245 109.9 364 24% 106 169 153% 143% 72V« 465 162% 775 635 649 185.9 227 219 406 102 59 127% 33% 53% 46% 31% 60% 48% 96% 155 96% 84% 44% 63Va 54% 41% 69% 33% 40% 24% 102% 94% 92% 83% 89 111% 156 142 76 64 130 AMSTERDAM, 22 december Op de laatste beursdag voor het kerstreces kwam de handel aan de Amsterdamse effectenbeurs slechts moeizaam in be weging. In het vooruitzicht dat de beurs tot woensdag gesloten zou blijven, wer den slechts weinig nieuwe posities aan gegaan, Men bleef voorzichtig opere ren hetgeen echter niet weg nam, dat de goede ondertoon, waarvan de markt de hele week had blijk gegeven, vol ledig behouden bleef. De stemming mocht dan ook vooral voor de grote internationale fondsen be paald vast worden genoemd. Dit hoge re niveau werd ook in het latere ver loop van de markt gehandhaafd. Voor al Kon. Olie trok de aandacht. In New- York lag dit fonds V« dlr hoger en in Amsterdam werd een gulden hoger ge handeld op 155.60. Philips trok zelfs twee gulden aan tot 122.40. In Unilever daarentegen zit nog weinig beweging en kwam een openings koers van 106 gulden tot stand. Voor AKUneemt de belangstelling toe en dit fonds werd genoteerd op een niveau, dat ruim een halve gulden beter was. Overigens is AKU deze week, echter ex het interimdividend, gelijk gebleven aan de koers van een week geleden. Hoogovens werd gestimuleerd door de kerstboodschap van het bestuur en trok ruim vijf gulden aan. Voor Philips blijft een goede markt bestaan en bedroeg de koerswinst drie gulden. Unilever handhaafde zich zon der meer, maar Kon. Olie noteerde een stijging van vijf gulden. Ook in KZO kwam beweging door een koersverbe- tering van circa vier gulden in de afge lopen week. De overige afdelingen waren zeer kalm, maar goed prijshoudend. In Deli Mij wilde de handel niet erg vlotten en hier het jongste bericht geen stimu lans opgeleverd. Amsterdam Rubber en HVA waren prijshoudend; de scheep vaart handhaafde zich uitstekend. Ne derlandse staatsfondsen boekten een fractie winst voor de 7 pet-leningen, maar waren voor het overige eerder iets luier. De licht stijgende tendens duurde ln de tweede beursperiode voort. Hoog ovens noteerde 120.70, K.Z.O. 154 en Kon. Olie kwam op 155.80, terwijl ook Unilever tot boven 106 aantrok. Philips deed 122.50, terwijl Deli ten achter bleef op 85.90. K.L.M. was prijshoudend op 82.50. AMSTERDAM In 1967 is op de Ne derlandse openbare kapitaalmarkt een beroep gedaan voor een totaal bedrag van f 2209,3 min. tegen f 2220.9 min. in 1966, zo bl(jkt uit cyfers van het Cen- Iraal Bureau voor de Statistiek. Het be drag over 1967 is incl. f 735 min. van de emissie Unilever N.V. in januari 1966, waarvan de storting in de loop van 1967 heeft plaats gevonden. Van het totaal lag in de overheidssec tor (het rijk) f 791,4 min., bij de Bank voor Ned. Gemeenten f 949,7 min., in de particuliere sector f 418,2 min. en in het buitenland f 50,0 min. In 1966 was de onderverdeling aldus: het rijk f 447,8, B.N.G. f 833,7 min., particu lier f 939,4 min., buitenland nihil. Aan delenemissies werden verricl.t tot een bedrag van f 59,9 min. In 1966 was dit f 68,6 min. De obligatie-uitgiften ver schilden niet veel met die van 1966- Zij maakten een bedrag uit van f 2149,4 min. vergeleken met f 2152,3 min. In de overheidssector (het rijk) lag f 791.4 min., B.N.G. f. 949,7 min., particulie re sector f 358,3 min. en buitenland f 50,0 min. Onder de totale obligatie-uit giften in 1967 bevond zich voor een be drag van f 8,6 min. aan'converteerba re obligaties. Uitgelote obligaties c.q. pandbrieven vormden een totaal van f 775,2 min. te gen f 851,4 min. in 1966- ^an het totaal lag in de overheidssector Af 459,4 min., B.N.G. f 86,9 min., partidhliere sector f 152,7 min. en buitenland f 76,2 min. SCHIPHOL Tijdens de buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker werd de opheffing van het in de sta tuten geregelde recht van voorkeur voor de uitgifte van ten hoogste nomi naal f 3.600.000 gewone aandelen goed gekeurd. Voorts werd op de, in verbandmet de overname door Fokker van alle aandelen Aviolanda bijeengeroepen vergadering, op voordracht van de vergadering van houders van preferen te aandelen tot commissaris benoemd de heer H. A. Burgerhout (gedelegeerd commissaris van Aviolanda) en tot di recteur mr. G. C. Klapwijk. De heer H. During, financieel direc teur N.V. Fokker, deelde de aandeel houders mede, dat Fokker alle aande len Aviolanda heeft overgenomen te gen afgifte aan de aandeelhouders van Aviolanda N.V. van 2875 gewone aan delen Fokker ex dividend 1967. Aange zien de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop, eigenaar van 20 procent van het aandelenkapitaal van Fokker, ook van het nieuwe aandelenkapitaal 20 procent zal willen bezitten, werd de uit gifte van ten hoogste 3600 gewone aan delen goedgekeurd. Op vragen van de aanwezige aan deelhouders deelde de heer During voorts mede te verwachten, dat de re sultaten van Fokker over het bijna af gelopen jaar beter zullen zijn dan die van 1966, en dat het dividend 1967 ten minste gelijk zal zijn aan dat van het vorig jaar, toen onveranderd 18 pet. op de gewone aandelen werd uitgekeerd. AMSTERDAM. 22 dec. Londen 8.623—8.631; New York 3.59 ft—3.59H; Montreal 3.33ft—3.33ft; Parijs 73.26— 73.31; Brussel 7.231—7.241; Frankfort 90.13—90.18; Stockholm 69.55—69.60; Zürich 83.19—83.24; Milaan 57.583— 57.631; Kopenhagen 48.2648.31; Oslo 50.351—50.401; Wenen 13.94—13.95; Lis sabon 12.581—12.593. i

De Vallei | 1967 | | pagina 2