Italiaan was zo alleen dat hij ging drinken Keurturnsters trachten reis naar Mexico te verdienen DE VERZEKERINGSKAMER Adverteren is verkoop stimuleren Openingstijden2e Kerstdag van 10-17 uur. Nieuwjaarsdag van 11 -17.30 uur. Werkdagen en 's zaterdag's van 9-18 uur. Europaweg 170, Apeldoorn aan de weg Apeldoorn-Ede. Telefoon 05760-17279. SPREEKVAARDIGHEID 4$ instituut RHETORICA 1 spreigroep nv Eenzaam Relaas Fout Gedrag Opmerkelijke vooruitgang Verlies topfiguren goed opgevangen Verstek Reserve Verbazingwekkend Doorstroming Zelf waarnemen Pagina 4 Wat de vakman er fj" van zegt: „Meubelen kopen is een kwestie van ver trouwen' let op het fabrikaat let op de kwaliteit -K let op de service let op de prijs U gaat immers toch een toertje maken met de kerst? Dan kunt U mooi eens hij li--i.nl in Apeldoorn gaan kijken. Het is gezellig daar., een waar eldorado voor „meubelzoekers" die ongestoord en onge dwongen hun keus willen bepalen. Rondwandelend, kijkend en verge lijkend krijgt U de zekerheid: zo'n grote meubelspeciaalzaak, zo'n enorm gevarieerde kollektie, eerste klas merkmeubelen, duidelijk geprijsd. Ja, een bezoek aan li —ml isaan te bevelen. Speciaal wan neer klasse .vakmanschap en service op prijs weet te stellen. a. MEDEWERKERS b. ENIGE TYPISTES c. MEDEWERKERS ONDER GEREGELDE CONTRÓLE ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 wij gaan naar de kerstshow van klnosvaardigheid. Immers, er wordt tegenwoordig gaderd, gediscussieerd en mondeling verhandeld tevoren. Het is dus een bittere noodzaak om zich c ledereen, die met succes de maatschappelijke ladder wil be klimmen, moet beschikken over een goede spreek- en uitdruk- ■meer ver- tld dan ooit óók op dit terrein te bekwamen. Niet alleen het politieke- en verenigings leven, maar ook het "bedrijfsleven" roept om dames en heren, die frank en vrij, dus onbevangen en doelgericht, hun waarde volle gedachten aan anderen kunnen overdragen. Wie dit kan, bouwt doelbewust een succesvolle carrière op. Is vaardig spreken moeilijk? Neenf ledereen kan zich de kunst van goed "Spreken in het openbaar' 'eigen maken. Het is slechts een kwestie van ONDERRICHT en TRAINING in de methoden en de technieken van het spreken. Dit onderricht en deze training krijgt U onder bekwame leiding op onze mondelinge cursus (persoonlijkheids- en carrièrevorming.) U leert o.m. Uw spreekangst en andere remmende factoren (b.v. examenvrees) te overwinnen. doelgericht Uw gedachten op anderen over te dragen. in conversatie en gesprek datgene te zeggen wat ge zegd moet worden. e in woord en daad een "echte" voorzitter of gespreks leider te zijn. voor de vuist-weg een gedegen en goed opgebouwde rede te houden. de juiste manier van verkopen, waardoor grotere om zetten verkregen worden. Kortom deze cursus (zonder huiswerk) vormt U tot een sterkere persoonlijkheid. De leergang is aangepast aan de eisen van deze tijd en omvat 16 lessen, die 1x per week. gedurende de avonduren, in besloten kring gegeven worden. Tevens leidt onze cursus op voor het waardevolle diploma SPREEKVAARDIGHEID. Een diploma dat in alle sectoren van het bedrijfsleven erkenning geniet Tegenwoordig verzorgen wij ook deze opleiding aan studenten van Universiteiten, terwijl tal van Overheidsinstanties en Be drijven het volgen van deze leergang verplicht stellen voor hun personeel. HET bewijs hoe noodzakelijk en doeltreffend onze cursus is. Sedert ons meer dan 20 jarig bestaan volgden ruim 28.000 dames en heren, onder wie vele Politici, Rijks 4- Gemeente Ambte naren, Topfunctionarissen, Vertegenwoordigers, Middenstan ders, Winkelbedienden, Leraren en Leraressen, Verpleegsters, Sociale Werksters etc. met succes de RHETORICA leergang. Zij ondervinden nu dagelijks wat een goede spreek -4 uitdruk kingsvaardigheid voor hun carrière betekent VRIJBLIJVENDE KENNISMAKING. Leg nu de basis voor een goede persoonlijkheids- 4 carrlèrevorming..... dus voor een goede toek omst. In de week van 8 tlm 13 jan. a.s. vangen in onderstaande plaatsen onze lessen weer aan. Hebt U hiervoor interesse? Post dan direct onderstaande bon voor een intro- ductiekaart tot het vrijblijvend bijwonen van de eerste les, dis wij U tijdig vóór de aanvang van de cursus zullen toezenden. bouw iii camera Aalsmeer Alkmaar Almelo Almkerk Alphen a/d Rijn ATneralooit Amsterdam Antwerpen (BelflJ Apeldoorn Arnhem Asten Bearn Bergen op Zoom Beverwijk Breda Brlello Cap. a/d IJisal Coe. orden Delft Deventer Doetinchem Dokkum Dordrecht Drachten Emmen Enschede Ermelo Franeker Ge|dermal«en des Gor.rchem Gouda 's-Gravenhage Groningen Haarlem iïffifcw Heerenveen Heerlen Helmond Hengelo (O) •s-Hertogenbotch Hilversum Hoogeveen Hoogvliet Leerdam Leeuwarden Middelburg Middelharnie Nijverdal Oottburg Oosterhout Ott Roermond Roosendaal Rotterdam Schagen Schiedam Schljndel Sittard Sneek So.jkenitse Steenwijk Inzenden als brief of geplakt op briefkaart aan: INSTITUUT "RHETORICA" Postbus 144, Dordrecht Zend mij'introductiekaart(en) tot het geheel vrij blijvend bijwonen van Uw eerste les NAP op SPREEKVAARDIGHEID te: dhr. NAAM: movr mej. STRAAT:nr PLAATS: Visstraat 19 Postbus 144 Dordrecht 01850-37283 vraagt voor spoedige indiensttreding wegens uitbreiding van haar taak met het toezicht op het schadeverzeke ringsbedrijf voor postregistratie en archief voor het bureau Jaarverslag Vereisten voor a. diploma ULO b. diploma ULO en typen c. diploma ULO en Praktijkdiploma Boekhouden. Salariëring afhankelijk van leeftfld, opleiding en ervaring voor a. van 531,tot 732,p. m. b. van 531,tot 732,p. m. c. van 531,tot 894,p. m. Bovenstaande bedragen zijn exclusief de vakantietoeslag ad 6 De AOW-premie komt voor rekening van het Rijk. Aanstelling boven het minimum is mogelijk. De Verzekeringskamer zal eind 1968 naar Apeldoorn worden verplaatst, tot dat tijdstip kunnen eventuele rels- en/of pensionkosten onder bepaalde voorwaarden worden vergoed. Sollicitaties te richten aan de Verzekeringskamer, Kei zersgracht 569571, Amsterdam. Op de enveloppe te vermelden „Sollicitatie". I POSTBUS 261 -TELEFOON 05760-21095-APELDOORN WAGENINGEN De in Ede werkzame Italiaan Q. A. werd door de officier van Justitie, mr. J. H. G. Boekraad, „een man die met zijn ziel onder de arm loopt" genoemd, toen hij voor het Wageningse kantongerecht terecht stond wegens openbare dronkenschap. De gastarbeider kon, zo bleek ook nu weer, de alcohol nog steeds niet met rust laten, ondanks het feit, dat hij al diverse malen was geverbaliseerd Door middel van een vrouwelijke tolk liet hij de kantonrechter mr. A. C. van den Brand weten, dat hij zich 's avonds bijzonder eenzaam voelt en dat hij bo vendien geen vrienden heeft. De rech ter informeerde waarom hij zijn ont spanning dan niet in een tehuis voor gastarbeiders zocht zoals er in Ede enkele zijn. De verdachte antwoordde dat de buitenlanders, die bij de AKU werken hier vrijwel uitsluitend gebruik van maken. De werkgever van de Ita liaan, een directeur van een plasticfa- briek, deelde vervolgens mee, dat de gastarbeider een goede werkkracht was en dat hij nu onder behandeling van een neuroloog stond. De directeur had er wel hoop op dat een ontwen ningskuur resultaat zou opleveren. De kantonrechter wilde nog niet tot strafoplegging overgaan, omdat hij het raadzaam achtte eerst advies in te winnen van een instantie die zich met overmatig alcoholgebruik bezig houdt. De officier kwalificeerde de toestand, waarin A. was terecht gekomen als „een geval van vereenzaming in opti ma forma". De Italiaan verliet de rechtszaal nadat hii had beloofd zijn leven te beteren. „Als je weet dat de politiewagen ach ter je aan zit, dan ga je toch zeker niet te hard rijden?" vroeg de Hars- kampse timmerman A- P. zich veront waardigd af, toen hij zich moest ver antwoorden omdat hij op de Kerkweg in Ede te hard met zijn motor gere den zou hebben. Hij werd in zijn verklaringen ge steund door zijn vriendinnetje, het Ot- terlose meisje M. R., hulp in de huis houding, dat destijds op de duo had ge zeten. De kantonrechter, die het lange relaas van de verdachte had aange hoord was er echter niet van overtuigd dat de verbalisant die te hoge snelheid dan maar uit zijn duim gezogen moest hebben. Ook de getuige-verklaringen van het meisje, dat nogal wat moeite had met het afleggen van de eed, kon den hierin geen veranderingen bren gen. Zowel de officier als de kanton rechter achtte het daarom raadzaam eerst de desbetreffende verbalisant te horen. De zaak werd daarom aange houden. De vertegenwoordiger F. J. uit Doe tinchem had het niet eens kunnen wor den met de Edese gemeente-arbeider E. van de H., met wie hij op de Ach terdoelen in Ede een aanrijding had gehad. J. was een uitrit uit gekomen met zijn auto en volgens zijn verklarin gen zou de Edenaar tegen hem op ge reden zijn. De gemeentearbeider stel de de situatie precies andersom voor. „Hij reed tegen mij aan..." Hoe dan ook, de bromfiets van Van de H- was door de aanrijding nogal be hoorlijk beschadigd. De heren konden echter over de hoogte van het schade bedrag geen overeenstemming berei ken. De vertegenwoordiger: „Hij zei dat het f 125,- zou gaan kosten, maar vol gens mij is de brommer niet meer dan f 75,- waard". Even later zei hij: „Ik blijf ontkennen dat ik niet fout ben... „Dus u bent wel fout", haakte de rech ter in. „Nee", zei de verdachte daar op, „dat was maar een kleine zinspe ling". De officier stelde dat de bromfietser toch heus niet voor zijn plezier op de auto gevlogen zou zijn. Hij achtte de vertegenwoordiger strafbaar en eiste een boete van f 10,-, alsmede toewij zing van de civiele vordering ten be drage van f 91,-. (de schade van de bromfiets). De rechter vonniste conform. De zo goed als nieuwe bromfiets van magazijnbediende D. R. uit Doorwerth werd door de rechter aan het verkeer onttrokken. R .had dit te wijten aan zijn gedrag op de weg, dat nu al voor de vierde maal aanleiding had gegeven tot een proces-verbaal. Nu was hij be keurd omdat hij zonder licht had gere den en zijn brommer niet voorzien was van een deugdelijke geluidsdemper. Bovendien was aan het licht gekomen, dat hij een carburateur had gemon teerd, die het mogelijk maakte nog sneller dan R. doorgaans al deed, te rijden- „Waarom rijdt u toch zo hard?" wil de de rechter weten. „Ik heb zo weinig geduld", was het enige verweer van de verdachte. De officier noemde de affaire „een droevige zaak". Hij had bovendien geen goed woord over voor de mentali teit van de verdachte, die zich blijk baar niet al veel zorgen maakte over het gebeurde. Toen de officier zijn eis uitsprak kwam de magazijnbediende echter toch wel onder de indruk: een totale boete van f 75,- voor de gebreken aan de brommer en het rijden zonder licht, alsmede onttrekking aan het verkeer van de in beslag genomen bromfiets. De rechter vonniste conform de eis. De Nederlandse keurturnsters hebben de eerste stap gezet op de moeilijke weg naar Mexico. De pogingen, die na de Olympische Spelen van 1960 te Ro me zijn gedaan om het prestatiepeil op internationaal niveau te brengen, le veren eindelijk succes op. In de afgelopen maanden is gebleken, dat de keur turnsters zich kunnen meten met sterke Europese ploegen. Daardoor is er stel lig uitzicht op deelneming van Nederlandse turnsters aan de Olympische Spe len in Mexico. In het voorjaar krijgen zij echter nog een zware test in de thuis wedstrijden tegen Hongarije en wereldkampioen Tsjecho-Slow'akije. De grote overwinningen van de keur turnsters, eerst op het sterke Polen, daarna op het wat zwakkere Oosten rijk, hebben sterk de aandacht getrok ken. Niet alleen door de duidelijke cij fers waarmee die overwinningen wer den behaald, maar veel meer door de wijze waarop. Het bleek, dat frappante vorderingen zijn gemaakt en dat, ter wijl de nationale ploeg nog wel geduch te verliezen had geleden door het zich terugtrekken van enkele prominente krachten, zoals Thea Belmer, Grietje van Essen en kort geleden onze vijf voudige Nederlandse kampioene Ria Rietveld. De jonge turnsters, die de openge vallen plaatsen hebben bezet, hebben het verlies prachtig opgevangen. Niet alleen kwalitatief kan van vooruitgang worden gesproken, maar wat zeer belangrijk is ook kon uit een groter aantal jonge krachten worden geput dan voorheen het geval is geweest. Dat De Rhenenaar B. R. werd bij ver stek veroordeeld tot een boete van f 100,- en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proef tijd van twee jaar. Bij een controle had de Veenendaalse gemeentepolitie ge constateerd dat hij met zijn auto op de Industrielaan aldaar te hard had gere den. Hoofdagent H. Luisman trad als getuige op: „We hebben nog gezien dat hij zonder vaart te minderen een krui sing overstak... De agent vertelde dat hij de Rhenenaar niet onmiddellijk staande had kunnen houden, omdat de afstand hiervoor niet groot genoeg was geweest. R. had tegen de pojitie verklaard „er zich niet van bewust te zijn de maxi mum snelheid overschreden te heb ben De rechter zei er wel terdege van overtuigd te zyn en dat leverde de al genoemde boete op. is mogelijk geworden doordat de door stroming van de regionale trainings centra naar de centrale training be langrijk sterker is geworden. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond beschikt nu over een re serve van jonge turnsters, die zelfs het plotselinge verlies van topturnsters niet tot een probleem behoeft te maken. Die centrale training in het CIOS te Arnhem wordt niet alleen behartigd door de Nederlandse leiding van trai ner Wijmstra en Nel Krauwel, maar het aantrekken van een buitenlandse kracht als de Roemeense Livia Costa die te Düsseldorf woont heeft daar grote invloed op gehad. Het is een strenge en dikwijls harde training, waarbij de turnsters zich opofferingen moeten getroosten, doch die de voldoe ning geeft van vrij snelle en duidelijk zichtbare resultaten. Vooral de strijd tegen de sterke Poolse damesploeg heeft dat aangetoond. Al was de wed strijd tegen een jonge Oostenrijkse ploeg veel minder spectaculair, er was toch een groot verschil in klasse en daarover heeft Livia Costa zich het meest verheugd. Ook in het buitenland heeft de voor uitgang in prestatie van de Nederland se keurturnsters de aandacht getrok ken. Tijdens de wedstrijd tegen Oosten rijk in de sporthal te Wolvega bleek zelfs de voormalige Duitse turnkam- pioene Rosie Rieder naar Nederland te zijn gekomen om zich van die vooruit gang te overtuigen. In de pauze van die wedstrijd hebben we even met haar gesproken en zij noemde de vorderingen van de Neder landse turnsters verbazingwekkend. „Ik heb mij wegens mijn huwelijk in 1962 teruggetrokken als wedstrijdturnster", zei Rosie Rieder, „maar ik herken het Nederlandse keurturnen niet meer. Toen ik had gelezen, dat de ploeg van Polen had gewonnen, kon ik dat nau welijks geloven en daarom ben ik hier om zelf die vooruitgang te kunnen zien. Ik heb geen spijt van de reis, want uw turnsters leveren werkelijk prachtig werk". Zo'n uitspraak zegt toch wel iets, vooral omdat deze vroegere Duitse kampioene vele malen in haar nationa le ploeg tegen Nederland is uitgeko men. Trainster Livia Costa was getuige van dit gesprek en begrijpelijk glunder de zij van trots. Na afloop van de wedstrijd tegen Oostenrijk, die de Nederlandse ploeg met ruim acht punten verschil had ge wonnen, zei ze: „Och, die acht punten zeggen mij nog niet eens zoveel. Het gaat om het klasseverschil, want Ne derland was toch zeker twee klassen beter en zoiets komt in cijfers moeilijk tot uitdrukking. Maar we zijn er nog niet: deze ploeg moet rijp worden ge maakt voor de Olympische Spelen in Mexico. Daar moeten we in 1968 heen, want in zo'n Olympisch turn toernooi valt enorm veel te leren, vooral voor zo'n jonge ploeg als we nu hebben". Over de doorstroming van jonge turnsters van de regionale trainingen naar de centrale training, was Livia Costa heel tevreden. „Er is veel goed materiaal bij", vond ze, „waarmee ge leidelijk goede resultaten kunnen wor den bereikt". Deze uitspraak van Livia Costa klopt ook precies met de tegen woordige praktijk. Veel meer dan vroeger het geval is geweest en we zien dat speciaal in het buitenland klimmen heel jeug dige turnsters op naar de rijen van het keurturnen. Ook in ons land hebben we dat kunnen zien, toen in mei van dit jaar de Europese turnkampioenschap- pen voor dames in het Amsterdamse RAI-gebouw werden gehouden. In deze strijd van de allergrootsten was Polen vertegenwoordigd met een keurturnster van veertien jaar en de Oostduitse Ka rin Janz, die in de finales een belang rijke rol speelde, was nog maar net vijftien. Bij de voor-Olympische Spe len, enkele weken geleden in Mexico, viel diezelfde Karin Janz zelfs in de prijzen. Dat is een vingerwijzing ook voor het Nederlandse keurturnen. Weliswaar komen de laatste tijd veel meer jeugdige turnsters aan bod dan vroeger het geval is geweest, maar er zijn nog teveel belemmeringen, vooral reglementair, om ook het heel jonge talent zijn kans te geven. Dat gebeurt bijvoorbeeld in de Oosteuropese landen veel vroeger. Wel krijgen in ons land heel jonge turnsters kans in wedstrijden uit te ko men, doch de prestaties worden nog te veel gemeten naar het behaalde punten totaal in jeugdwedstrijden. Dat kan glo baal bezien een vingerwijzing zijn, maar in wedstrijden kan ook een talentvolle turnster fouten maken, waardoor het puntentotaal ongunstig wordt be- invloed en het werkelijk talent niet tot uitdrukking wordt gebracht. Zo'n talent ontsnapt dan aan de aandacht van de hoogste technische leiding. Er zou veel meer jong talent worden ontdekt, wanneer die hoogste tech nische leiding zelf overal in het land zich door deskundige waarnemers of in dit geval waarneemsters liet voor lichten. Met andere woorden: de tech nische mensen zouden door eigen waar waarneming op allerlei wedstrijden het jonge talent moeten gaan ontdek ken en het daarna op regionale of zelfs de centrale training een kans moeten geven. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de jongens, waarbij ook nog wel wat hapert aan de snelle doorstroming. De in wedstrijden behaalde totaal cijfers zeggen ook daarom niet altijd voldoende, omdat jong talent, dat zwaardere oefenstof uitvoert, ook ge makkelijker kan falen dan degenen, die lichtere oefeningen foutloos weten te brengen en daardoor hoger worden be oordeeld. Eigen waarneming door des kundigen is daarom van veel meer be lang om jong talent te ontdekken. Het is opvallend, dat de nationale ploegen van allerlei landen steeds met meer jongere turnsters uitkomen. Ook in Nederland gaat het deze rich ting uit. De angst van veel turnleiders om jonge turnsters moeilijke oefenstof aan te leren heeft de vooruitgang in het algemeen geremd. In individuele gevallen kan zich een bezwaar voor doen voor het opvoeren van prestaties, maar nu de medische begeleiding van de sport steeds meer ingang vindt en daardoor de controle op wat wel en wat niet geoorloofd is deskundig wordt beoordeeld, vervallen veel bezwaren. Met vallen en opstaan zijn onze keur turnsters op de goede weg gekomen en de sprong vooruit, die zij hebben ge maakt op de internationale ranglijst, geeft hoop voor de toekomst. Deson danks zullen er nog moeilijke klippen moeten worden omzeild, waarvan de wedstrijden tegen Hongarije en Tjecho-Slowakije stellig niet de minst belangrijke zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 4