Onzekere toekomst voor de mijnwerkers van Kerkrade Washkansky bij Kaapstad begraven HARMONIE ZWIJGT IN DE KLANKSTAD IS STAATSGREEP WAS SLECHT VOORBEREID' Conflict Hoogleraar uit Amerika mocht China niet in I Over dei grenzen Kerstsfeer in Oberbayern Fritz Teufel vrijgesproken „V.S. moeten alleen hun weg vervolgen** SOMBERE KERST DOOR SLUITING D0MAN1ALE Oosteuropees akkoord over Midden-Oosten „Reisgeschenk'* voor bejaarden van Bundesbahn Onlusten door taalstrijd in India De Magneet Vakantiegids'68 Autoweg door Parijs open Helena Vlachoe in Londen: Quick Up.... 't is goed. Ko drinkt 't. HOOFDPRIJS IN GOUD FOISDS KERKRADE - De aanstaande liquidatie van de „Donia- niale" snijdt diep in het vlees van de hele samenleving in Kerkrade. Dieper.en pijnlijker dan zo op het eerste oog valt waar te nemen. LAGER LOON LACH VERDWIJNT EIGEN HUISJE DE AFGROND IN NOG DERTIG JAAR GRAPJES MISLEID STENEN NAAR POLITIE GEGOOID IN HERLIJN I) Nu Saigon niet met N.L.Fwil praten Grootste ISed. schip s poef Hg le water van Japanse werf D ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 KAAPSTAD Louis Washkansky. die donderdag 18 dagen na een hart transplantatie is overleden, is gisteren begraven op de joodse begraafplaats in Pinelands, een voorstadje van Kaap stad. Nog geen 28 uur nadat hij in het Groote Schuurziekenhuis de laatste adem had uitgeblazen daalde dekist neer in de groeve, waaraan honderden mensen zich hadden verzameld. Professor Chris Barnard, die de lei der was van het medisch team dat de transplantatie op 3 december verrichtte was niet op de begraafplaats aanwe zig. De inspanningen van de afgelopen dagen hadden hem volkomen uitgeput. Hij heeft wat rust genomen en vertrok vervolgens gistermiddag naar de Ver enigde Staten. Zijn jongere broer Marius, die even eens aan de operatie heeft meegewerkt, woonde de plechtigheid wel bij. Het graf van Washkansky ligt naast •en herdenkingsmonument voor de zes miljoen Joden die tijdens de tweede wereldoorlog om het leven zijn geko men. De opperrabijn van Kaapstad, Israël Abrahams, die de Washkansky's 21 jaar geleden in de echt heeft verbon den, leidde de plechtigheid. Er waren geen bloemen of kransen op de kist ge legd, in overeenstemming met de wens van de 41-jarige weduwe. In plaats daarvan is geld gestort in een fonds ter ondersteuning van Edward Darvall, die toestemming gaf het hart van zijn overleden dochter voor de transplanta tie te gebruiken. De gebruikelijke collecte na een Joodse begrafenis werd vervangen door een inzameling voor het Chris Barnard- fonds dat donderdag is opgericht ter financiering van transplantatie-onder zoek. De rabbi drong er aan de groeve bij de aanwezigen op aan dit fonds in ruime mate te bedenken. „Het hart, naar het kloppen waarvan de gehele wereld heeft geluisterd, is stil geworden", zo zei de rabbi, „het gevecht voor het leven van Washkans ky is een gevecht geworden voor het gehele menselijke leven". Dr. Marthinus Botha, de patholoog, die een sleutelrol heeft gespeeld in de transplantatie-operatie, fungeerde als eerste slippendrager. Andere slippen- gers waren de voormalige burgemees ter van Kaapstad, A. Honikman, en Washkansky's zwager. WARSCHAU Roemenië e*. zeven andere Oosteuropese landen zijn het er over eens, dat terugtrekking van de Is raëlische strijdkrachten uit de bezette Arabische gebieden de belangrijkste en absolute voorwaarde is voor het herstel en het behoud van de vrede in het Midden-Oosten". Dit staat te lezen in een gemeen - ichappelijk communiqué dat is uitge geven na aflooD van de driedaagse con ferentie over het Midden-Oosten die in Warschau is gehouden en waaraan werd deelgenomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie, Bulgarije, Oost-Duitsland, Hon garije, Polen en Zuid-Slavië en de on derministers van Buitenlandse Zaken van Roemenië en Tsjechoslowakije. BONN Iedereen die oüder is dan 65 jaar mag in het nieuwe jaar van 8 janua ri tot 30 april tegen de helft van de prijs gebruik maken van alle lijnen van de Westduitse spoorwegen. Ook buitenlan ders zullen van dit nieuwjaarsgeschenk van de Duitse Bundesbahn mogen profi teren. Aan het aantal .reizen is geen maximum gesteld. De maatregel geldt élechts voor het binnenlandse net, de in ternationale treinen vallen er buiten. Minister Leber, in Nederlandse ver voerderskringen bekend om zijn sane ringsplan voor de Westduitse spoorwe gen, acht deze geste verantwoord omdat de passagiersbezetting van de treinen gedurende de eerste vier maanden van het jaar zeer laag is. Hij hoopt, dat de oudere reizigers dan voor een betere be zettingsgraad zullen zorgen. MADRAS Een menigte van onge veer duizend tegenstanders van het Hindi als officiële taal heeft gisteren in de buurt van de Indiase stad Ma dras een trein in brand gestoken. Zij dwongen de passagiers uit te stappen, waarna zij de rijtuigen in brand sta ken. Tenslotte vormden ze een kring om te voorkomen dat de brandweer het vuur zou blussen. Van de trein bleef slechts een uitgebrand wrak over. Op het station van Peramboer, bij Madras, werd de exprestrein uit Bom bay tot staan gebracht. Betogers sta ken enkele slaaprijtuigen in brand. Doordat ook elders in de staat Madras treinen het doelwit van anti-Hindi-be- togers waren liep de gehele dienstrege ling in de war. Begin deze week is het sluitingsprogramma door aankondigingen in het mijnbedrijf aan de mijnwerkers bekend gemaakt. Het merendeel van het 2100-koppige personeel had het nieuws toen al uit de kranten gelezen. Som ber de toekomst inblikkend of kwasi onverschillig lachend wisselden de kom pels van post. Voor de vrouw van een mijnwerker werd het allemaal teveel toen ze aan de mijnuitgang op haar man wach tend over de dreigende werkloosheid hoorde praten. Ze barstte in een huil bui uit. De honderden mijnwerkersgezinnen ir Kerkrade nagenoeg de hele mijn- bezetting woont binnen haar gemeente grenzen worden er financieel niet be ter van. Ze mogen al blij zijn, als het gegeven woord „geen ontslag zonder vervangend werk", zal kunnen worden gehouden. Daar ziet het voorlopig in de oostelijke mijnstreek zelfs nog niet naar uit. Het nieuwe loon zal in de regel stukken lager zijn. Een aanpassingsre geling zal echter voorlopig nog de hard ste klappen opvangen. „We worden er geen van allen beter Van. Die nog moeten werken niet en die nu jaren eerder dan ze gedacht had den vervroegd met pensioen gestuurd worden ook „niet", is in het algemeen de reactie van de mijnwerker op de be dreiging van hun door zware arbeid verworven welstand. Maar niet alleen de zorg om het in komen benauwt de bevolking van de oudste Europese mijnstad, die voor zestig procent heel direct bij de mijn industrie is betrokken. De „Hollandse mijn" zoals de Domaniale, voorma lig bezit van de Rotterdamse groep Van der Vorm, al tientallen jaren wordt genoemd is een stuk leven van Kerkrade en omgeving geworden. De mijn bleef het middelpunt van het le ven in de klankstad. Ook al groeide de bevolking in 50 jaar van twaalfdui zend tot meer dan vijftigduizend men sen. De vrouw van domaniale-bankwerker Jozef Saive (54) poetst even opgewekt als anders de stoep voor haar huis eigendom van de mijn in de Nieuw- straat. Als er over de mijn gesproken wordt verdwijnt de lach van het gezicht van de vriendelijke Limburgse. „We zullen het in de toekomst met minder loon moeten gaan doen. Mijn zoon is ook bankwerker bij de mijn. Voor hem zal er nog niet zo gauw ander werk zijn". „Het is nu al te merken, dat de men sen hier aan het terugschakelen zijn. De bakker en de slager klagen erover. Maar we zullen in de toekomst nog veel meer missen dan die guldens al leen. We zijn zo vertrouwd te rekenen op het tijdsein de sirene van de mijn. We kennen elkaar allemaal. We keken naar de mannen die door onze straat naar de middagdienst gingen". „De sfeer is zo apart hier. Ook dat zullen we erg missen. Het is sinds de oudste inwoner van Kerkrade zich nog kan herinneren altijd zo geweest. Nu moeten de mannen in een plastic fabriekje gaan werken of in een con fectiefabriek. Ze krijgen niet eens de kans om bijvoorbeeld doodgewoon tim merman te worden", vertelt de vrouw van Jozef Saive. Het lucht haar op. Vader en grootvader werkten ook al in de „Domaniale". Zo is het met heel veel families in Kerkrade, van vader op zoon trokken ze de mijn in. Ze het in dat vak goed naar hun zin heb ben. Maar lang niet allemaal en hei gaat toch niet uitsluitend om het loon, je moet toch ook plezier in je werk hebben". Dagelijks gaan enkele busjes met ex- mijnwerkers naar de Distu-Confectie- fabrieken in Geleen om daar te worden omgeschoold. De donkere kompels het kolenstof nog onder de nagels leren daar hoe ze kinderen van zeven jaar de maat moeten nemen en breken er hun hersens over figuurnaadjes. De ondergang van de mij'n sleept een aantal kleine ambachtbedrijfjes en wat onderneminkjes mee de afgrond in. Een van de getroffen mini-ondernemers is Jozef Kerchens (52) uit Kerkrade. „Ik ben eigenlijk kolenboer. Maar al dertig jaar lang breng ik op een con tract met de mijn de kolen naar de huizen van de mijnwerkers. Ik heb daarvoor een vrachtwagen. Het is al tijd een dikbelegde boterham geweest. Nu gaat de mijn dicht en word ik be dankt. Voor mij en mijn zoon Wiel van negentien, die al een jaar of vijf mee werkt is er geen aanpassingsregeling van een Hoge Autoriteit". Kerchens wil het na de kolen gaan proberen met limonade. Zijn kolenauto heeft hij a volgepakt met kleurige af fiches. Zijn gezicht en dat van zijn zoon niet te onderscheiden van die van de mijnwerkers aan het front on der de grond staan somber als ze bij na gelijk zeggen: „Zonder hulp kom je er niet tussen". Ook zij hebben een onplezierige Kerstmis. Maar minister De Block had nu eenmaal beloofd het definitieve slui tingsprogramma nog dit jaar bekend te maken. Daarom is dat maandag nog haastig gebeurd. Over nieuwe werkgelegenheid is de Kerkraadse loco-burgemeester drs. K. W. Buck maar matig optimistisch: „De prognose voor volgend jaar is 400 nieu we arbeidsplaatsen, voor het jaar daar- od 300 en voor 1970 nog eens 300. Meer licht zie ik nog niet in het probleem van vervangende werkgelegenheid". Het ziet er somber uit voor Kerkra de, waar in de bevolkingsregisters ook nog een dikke duizend mijnwerkers staan ingeschreven van de mijn „Wil- helmina". Ook die duizend moeten voor eind 1969 (met nog ruim 2000 mijnwer kers van die mijn uit buurgemeenten) aan ander werk worden geholpen. En na de ontmanteling van de Domaniale mijn wordt onmiddellijk een begin ge maakt met de sluiting van de mijn „Willem-Sophie". Alles bij elkaar gaan in en om Kerkrade in een paar jaar tijd 7000 arbeidsplaatsen verloren. Gerard Frantzen nu 72 jaar, oud was 51 jaar en acht maanden in dienst bij de Domaniale Mijnmaatschappij en klom er op van loopjongen tot perso neelschef. „Triest", zegt hij. „De mijn had ze ker nop een leven van dertig jaar voor d; boeg". Hij is ook begaan met het lot van de bedrijfsharmonie die stilaan naar de ondergang neigt: „Ik hoorde nog maar pas geleden, dat de „Berg- kapel van de Domaniale" al sinds ju ni van dit jaar niet meer repeteert", zegt de verdrietige vice-voorzitter van Kerkraads wereldmuziekconcours. „Al in januari wordt de harmonie de finitief opgeheven". ADVERTENTIE uit V en is verkrijgbaar in: AMERS FOORT, Zuidsingel 57, APEL DOORN, Marktplein 17, ARN HEM, Willemsplein 13. ARN HEM, Nieuwe Plein 20a, NIJ MEGEN, van Welderenstraat 113, TIEL, Weerstraat 28, UTRECHT, Nobelstraat 28, ZEIST, Slotlaan 231, ZUTPHEN, Stationsplein 56. Bij de N.D.S.M. te Amsterdam is gistermorgen een drijvend dok voor het Staatsvissershavenbedrijf te water gelaten. Het dok heeft een hefvermogen van 1000 ton, de lengte bedraagt 65 meter, de breedte 16 en de hoogte 9 meter. Op de foto ligt het dok voor de tewaterlating vastgebonden aan een der laatste „beletselen", de dikke staalkabel. PARIJS Premier Pompidou van Frankrijk heeft gisteren een nieuwe autoweg door Parijs geopend ter leng te van 13 km, die het de automobilis ten mogelijk zal maken in één ruk en met een gemiddelde snelheid van 60 km per uur in een kwartier tijds Parijs te doorkruisen van west naar oost. De weg is voor het grootste deel eenrichtingver keer. De aanleg van de weg heeft twee jaar gevergd en de kosten bedragen ongeveer 170 miljoen gulden. LONDEN Mevrouw Helena Vlachoe, de Griekse dagblad uitgeefster, die donderdag naar Engeland vluchtte en daar politiek asiel zal aanvragen, heeft gisteren tijdens een persconferentie in Londen de staatsgreep van koning Constantijn „amateurswerk" genoemd. „Iedereen in Griekenland wist ervan. Het moest wel mislukken", zei hij. „Ik geloof niet dat de democratie spoedig in Griekenland zal terugkeren. Wat de koning betreft: ik vind dat deze staatsgreep bijzonder slecht was voor bereid, maar koningen zijn daar ADVERTENTIE tuurlijk geen deskundigen in." Mevr. Vlachoe zei de indruk te hebben, dat de junta de koning terug wil hebben. Toen haar werd gevraagd wat zij het beste na- acht om een einde aan het regime in Athene te maken, antwoordde zij: „Geduld. Ik geloof dat de kiemen voor het omverwerpen van het bewind aan wezig zijn en ook dat het Griekse volk later de junta zal verjagen." vindt het onbegrijpelijk dat het nieuws van de sluiting zo kort voor Kerstmis bekend moest worden ge maakt. Moeder Saive vindt het nu wel jammer, dat haar zoon met de hulp van de onderneming vorig jaar een eigen huisje heeft gebouwd. Dat heb ben nog veel meer mijnwerkers ge daan. Ze moeten nu wachten tot ze door de mijndirectie ander werk krijgen aan geboden. Willen ze eerder ergens an ders aan de slag, dan moeten ze de van de mijn geleende bedragen ineens te rugbetalen. Voor de directie is deze regeling een buitenkansje. Het aanblijven van vol doende personeel om de mijn tijdens de inkrimping draaiende te houden is een van de grootste zorgen van de directie. „Ik geloof niet dat we daarin volle dig zullen slagen", zegt directeur G. Fokker van de Domaniale Mijn. „Het zal vooral moeilijk zijn de beambten volgens programma te laten afvloeien. De besten onder hen en die zijn hier meer dan ooit onmiskenbaar zullen het eerst weglopen". Stil drongen dinsdag telkens weer nieuwe groepjes mijnwerkers voor de publikatieborden. In 1970 moet de hele onderneming al ontmanteld zijn. Ze ge loven het maar nauwelijks, al weten ze het nu al jaren dat dat er van moest komen. Anderen lachten zenuwachtig en maakten grapjes om de verandering die te wachten staat. De mijnpolitie handhaafde strenger dan ooit artikel 75 van het mijnreglement dat toegang van onbevoegden verbiedt. „Wat wij nodig hebben in de ooste lijke mijnstreek is een grote industrië le „motor" die nog tal van kleinere bedrijfjes naar hier lokt. Wat er nu gebeurt is pet", zegt ko- lenwasser Fred Ruiters. „Ik ben nu 48 en zal maar moeilijk ergens anders aan de slag kunnen. Ze moeten voor ons werk zien te vinden wat mannelijk is en niet in een confec- tie-atelier. Natuurlijk zijn de reacties verschillend. Er zijn mijnwerkers die Kerstsfeer rondom de kapel op de 1830 meter hoge Oberbayern, waar een flink pak sneeuw is gevallen. Wendelstein in Het Griekse ministerie van Openbare Veiligheid heeft meegedeeld, dat het huisarrest van mevr. Vlachoe sinds vo rige week vrijdag was opgeheven en dat zij toen vrij was te gaan waar zij wilde. De 56-jarige dagbladuitgeefster heeft gezegd, dat haar huis wel dege lijk werd bewaakt tot op het moment van de ontsnapping uit haar woning. Zij had heur haar met een tandenbor stel geverfd, de bril afgedaan en op die wijze de wachtposten misleid. In tussen wordt de vlucht van mevrouw Vlachoe in Athene geheim gehouden. WEST-BERLIJN De 24-jarige Westduitse student Fritz Teufel is gis teren door het Berlijnse gerechtshof vrijgesproken van een aanklacht we gens ordeverstoring tijdens een demon stratie tegen het bezoek van de Sjah van Iran aan West-Duitsland in juni j.l. Fritz Teufel verscheen voor het hof gekleed in een grijze trui. gele broek en met een baard. Nadat de uitspraak was gevallen steeg een luid „bravo" op van de publieke tribune. die grotendeels door jongelui was bezet. Sedert juni heeft Teufel drieëneenhal ve maand in voorarrest gezeten. De openbare aanklager had vijf maanden tegen hem geëist. Voor het gebouw waren ongeveer 200 jongelui verzameld, die door een poli- tiekordon werden verhinderd het ge bouw te betreden. Nadat de vrijlating eenmaal een feit was geworden trok de menigte naar een nabijgelegen politie bureau ,waar werd geprotesteerd tegen de detentie van twee andere studenten. Het hof was van mening dat er geen bewijs was geleverd voor de schuld van Teufel, die tijdens de demonstraties in West-Berlijn tegen de Sjah van Iran in juni j.l. met stenen naar de politie zou hebben gegooid. De demonstraties ontaardden in grote gevechten met de politie tijdens welke een student door de politie werd dood geschoten. Een gerechtshof heeft de politie die de dodelijke kogel had afgevuurd on langs van alle blaam gezuiverd. De man was tijdens het onderzoek niet in hech tenis gesteld, in tegenstelling tot Teufel. mislukte slaatsgreep in Algerije, gericht tegen het twee jaar oude bewind van kolonel Hoeari Boeme- dienne vormt het voorlopige hoogte punt van een machtsstrijd, die al ge ruime tijd binnen het regieme aan de gang is. Er zijn veel punten van overeenkomst met de staatsgreep van juni 1905, die een einde maakte aan het bewind van president Ben Bella. Evenals toen zijn het niet de verklaar de nolitieke tegenstanders van het re gime die de crisis hebben veroor zaakt, maar ontstonden de moeilijk heden binnen het machtsapparaat zelf. Evenals toen heeft het conflict maan denlang gebroeid voor het tot een openlijke uitbarsting kwam en ook ditmaal speelden de gebeurtenissen zich af buiten het Algerijnse volk om. Het grote onderscheid is gelegen in de afloop ervan- In 1965 zegevierden de opstandelingen. Deze keer versterkte de president zijn positie. De voor naamste rivalen in het huidige con flict waren een aantal naaste mede werker van Boemedienne, onder wie verscheidene ministers en een groep legercommandanten, met name de chef-staf van het Algerijnse leger, ko lonel Zbiri. IJet zijn niet alleen persoonlijke te genstellingen geweest die de oor zaak waren van de groeiende rivali teit. Het was veeleer een verschil in mentaliteit tussen de oudt generatie van de revolutie en de jongere garde die voor een opeenhoping van con flictstof zorgde. De jongere generatie, de „technocrat ten", huldigden andere opvattingen van het socialisme dan de vroegere rebellenstrijders die nog nadroomden van de glorieuze heldendaden uit de strijd tegen de Fransen. NEW YORK Na de officieel mee gedeelde weigering van de Zuidviëtna- mese regering om te gaan onderhan delen met het nationale bevrijdings front, moeten de Verenigde Staten al leen hun weg vervolgen, zo schrijft de New York Times gisteren in een com mentaar op de gemeenschappelijke verklaring, die de presidenten John son en Van Thieu donderdag in Can berra hebben afgelegd. Volgens het blad is het verschil van mening tussen Washington en Saigon over eventuele besprekirigen met het nationale bevrij dingsfront. waarvan de Viët-Cong de militaire afdeling is, door de ontmoe ting van beide staatshoofden niet ver minderd. „De militairen, die in Zuid-Viëtnam aan het bewind zijn, hebben met het afwijzen van de Amerikaanse adviezen niets te verliezen en alles te winnen, zolang een half miljoen Amerikaanse militairen het zwaarste deel van de strijd voor hun rekening nemen ten koste van dertig miljard dollar per jaar. Bovendien worden ze nog gé- sterkt door de weigering van de rege- ring-Johnson zelf om in 'n verkiezings jaar met een communistische vijand te gaan onderhandelen en tot een ver gelijk te komen", schrijft de New York Times. „Het tragische is dat opnieuw een mogelijke gelegenheid om besprekin gen op gang te brengen dreigt te wor den verspeeld. Er zijn de laatste maan den aanwijzigingen dat het bevrijdings front niet alleen bereid is om te gaan onderhandelen, maar zich bovendien gematigder opstelt dan Noord-Viët- nam. Er zijn tekenen van meningsver schillen tussen Hanoi en het bevrij dingsfront en ook binnen het front zelf. In feite zou het voor de Verenigde Staten ook gemakkelijker zijn om al leen de mogelijkheden voor vredeson derhandelingen te verkennen", aldus het blad, dat er tenslotte op wijst dat de belangen va nstrijdende partijen 't beste zullen worden gediend door zich naar de conferentietafel te wenden. PARIJS Een Fransman, die een miljoen frank fn de staatsloterij heeft gewonnen, heeft geweigerd de prijs in frankbiljetten te accepteren. Toen hij zich na de laatste trekking met het winnende lot bij een bank in Marseille vervoegde, zei hij tegen de man achter het föket „Geeft u me het bedrag maar liever in goud". Hij ging naar huis met achttien goudstaven van elk 500 gram. ROTTERDAM Op 11 januari zal op de werf van Ishika-Wajima-Harima te Yokohama het grootste Nederlandse schip, de tanker Macoma met een draagvermogen van 210.000 ton, aan de rederij Shell Tankers NV te Rotterdam worden overgedragen. ar kwam bij dat hoge officie ren zich zorgen maakten over de macht die kolonel Boemedienne als staatshoofd en als premier begon te krijgen. Naarmate zijn invoeld zich uitbreidde, verzwakte dc greep die de legeraanvoerders op partij en rege- BOEMED1ENNE .nog aan de macht ring hadden. Pogingen om het getij te keren van een aantal officieren, die zich in 1965 achter Boemedienne hadden geschaard om een einde te maken aan de „persoonlijke macht" van Ben Bella, hadden geen resul taat. Tenslotte grepen zij naar het uiterste middel: een staatsgreep. TYe maandenlange strijd om de macht kwam vooi het eerst in de open baarheid toen kolonel Zbiri niet ver scheen bij de plechtigheden op de 1* november ter herdenking van de re volutie. Hij protesteerde hiermee te gen de weigering van kolonel Boeme dienne om de Raad van de Revoluti» bijeen te roepen .waarop Zbiri ver scheidene malen had aangedrongen Voor Zbiri was het toen duidelijk dat van het „collegiale leiderschap", dat Boemedienne na de val van Ben Bella had beloofd te zullen invoeren niets terecht zou komen. Het staat wel vast dat Boemedienne ernstig heeft geprobeerd het principe van het collegiale leiderschap te ver wezenlijken, maar de 26 man tellende Raad van de Revolutie bleek in de praktijk een forum, waar langdurige vruchteloze discussies werden ge voerd. Dit bracht Boemedienne ertoe de Raad steeds minder bijeen te roe pen. De druppel die de emmer voor Zbiri en zijn aanhangers deed overlopen was de reorganisatie die Boemediene doorvoerde in de leiding van de FLN, de oude revolutionaire partij en die ten doel had ook de invloed van het leger op de partij drastisch te ver minderen. Boemedienne schoof Kaid Ahmed naar voren als nieuwe partij leider- Hij was minister van Finan ciën in de Algerijnse regering en leef de met de chef-staf van het-leger, ko lonel Zbiri, op gespannen voet. Op dat ogenblik greep Zbiri in. Uoe ver de inlvoed van Boemedienne intussen al reikte, bleek uit de ge ringe weerklank die het optreden van Zbiri bij de rest tfan het leger onder vond. Na een kort gevecht werden de rebellen verslagen door de aan Boe medienne loyaal gebleven troepen. De macht van de ascetische kolonel is voorlopig onbetwistbaar, al zal Boe medienne ongetwijfeld in herinnering houden, dat zijn verdreven voorgan ger Ben Bella ten val kwam op het ogenblik dat hij het toppunt van zijn macht had bereikt. HONGKONG Chineese grenswach ten hebben geweigerd een hoogleraar in de landbouwwetenschappen uit de Ver. Staten, die van Chinese afkomst is en de Amerikaanse nationaliteit heeft af zworen; tot communistisch China toe te laten, zo hebben functionarissen in Hongkong, meegedeeld. De professor, dr. Paul H. Lioe, pro beerde dinsdag oven de brug van Lo- woe, die op de grens ligt, communis tisch China binnen te komen. Nadat hij de Britten was gepasseerd, werd hij aan de andere kant door de Chinezen tegen gehouden, omdat hij geen visum had. De hoogleraar bleef daarna bijna 30 uur zonder eten en drinken op de brug wachten, werd toen opnieuw geweigerd en keerde daarop naar Hongkong terug. Een woordvoerder van het Amerikaan se consulaat zei dat de hoogleraar op 5 december zijn paspoort was komen in leveren en een verklaring had getekend; waarin hij zijn staatsburgerschap af zwoer.

De Vallei | 1967 | | pagina 6