NeVoBo koos twee aanvalsters van Panters voor ..Zeist" Weaving-heren wonnen uiterst „gemakkelijk" Sporttoto Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris Herbert Schiirmanndruk als wielerbaan-ontwerper Trainer Merkel maakte van FC Nürnberg kampioensploeg Onzekerheid zal de criminaliteit bevorderen Ede gaat bijzonder lastig duel tegemoet Voetbalprogramma Chinese sportlieden laten niets meer van zich horen Arbiter Ravens naar Lissabon Britse zwemploeg met vakantie naar Sierra Nevada Schaatsploegen naar het buitenland Britse voetbalbond vindt Chivers te duur Loting Europa Cup 1 op 16 januari 2 10 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet Na degradatie-angst nu volop strijdlust Auto geschikt voor vier vrouwen Peter Pilon enige Veenendaler in 9-districtentoernooi Techniek Rusland Volleybal Tamara Press raakte record kogelstoten kwijt Rijdt niet met een glaasje want u bent het haasje Trots Eerste opdracht BUNDESLIGA AL HALVERWEGE Verbijsterd Fraai spel Voor Amsterdam Gewone man naar Monaco Dat doet de NMB voor u! 1^1 desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 VEENENDAAL De Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo) heeft onlangs twee jonge aanvalsters van het Veenendaalse Panters uitgenodigd voor een se lectiebijeenkomst in het Sportcentrum in Zeist, welke op 2 januari wordt ge houden. De uitverkorenen zijn de 17-jarige Ditty Hiensch en haar één jaar jongere teamgenote Margriet van de Grift, coryfeeën in de Veenendaalse damesforma tie, die als enige vertegenwoordigsters van Panters reeds deelnemen aan de trainingen voor het 9-districtentoernooi. Van de heren-afdeling van Panters is voor dit toernooi uitgenodigd' Peter Pilon, die inmiddels reeds is begonnen met de training in Amsterdam. Het Is de bedoeling aldus een woordvoerder van de NeVoBo om op de se lectie in Zeist goede speelsters uit te kiezen voor de toekomst. Op de vraag of een deel van de meisjes, die in het Sportcentrum bijeenkomen, ook uitkomen op de Europese kampioenschappen die in 1968 in Rusland worden gehouden, wenste men niet verder in te gaan. Wel staat het vrijwel vast, dat een team met reserves zal worden gevormd om in belangrijke jeugdinterlands uit te komen. Op een centrale training in Woerden werden Ditty Hiensch en Margriet van de Grift geselecteerd voor het 9-dis trictentoernooi. De gave techniek van de beide aanvalsters heeft bij deze keu ze ongetwijfeld de doorslag gegeven. De 17-jarige Ditty Hiensch bedrijft 5 jaar de volleybalsport. Na het eerste jaar te hebben getraind, behoorde zij haar tweede seizoen tot de derde uit gave van Panters. De laatste drie jaar opereert zij in het eerste team en met veel succes. Margriet van de Grift is pas twee Jaar bij Panters en heeft zich in deze vrij korte periode ontpopt als een na tuurtalent. Zij ging van de meisjes- jeugd direct over naar het eerste da mesteam en is hieruit aanvallend bij zonder gevaarlijk. De Panters-meisjes moeten drie keer naar de hoofdstad om aan de training deel te nemen voor het 9districtentoer- nooi, dat op 6 januari is gepland. Van de heren koos de NeVoBo de 19- Jarige Peter Pilon, eveneens een spe cifiek aanvaller, die beschikt over een schrikbarend harde smash. HU neemt deel aan het 9-districtentoernooi. Het Nederlandse jeugdherenteam wordt hoogstwaarschijnlijk geformeerd uit de hoogstgeklasseerde ploegen van dit toernooi. Enige tijd geleden werden de Vee nendaalse meisjes bovendien uitgeno digd voor een training in het Sportcen trum in Zeist. Geruchten doen de ron de, dat deze selectiebijeenkomst is be legd met het oog op de Europese jeugd kampioenschappen in Rusland, maar een functionaris van de NeVoBo deel de desgevraagd mede, dat hiervan nog niets officieels bekend is. „Deze trainingsdagen worden door gaans belegd om goede speelsters voor de toekomst op te leiden en te specia liseren. Het gebeurt wel vaak, dat VEENENDAAL Donderdagavond moest het herenteam van Weaving de laatste wedstrijd van de eerste compe titiehelft spelen tegen de heren van Olympia 3. Aangezien Olympia slechts met 5 spelers kon aantreden werd de ze wedstrijd reglementair met 3-0 door Weaving gewonnen. Deze avond kon ook NVC weer 3 pun ten aan zijn totaal toevoegen, zodat de stand ongewijzigd bleef. De maand januari gaan de heren gebruiken voor een intensieve training, daar zij gedu rende deze weken geen wedstrijden behoeven te spelen. De dames beginnen de eerste wed strijd in 1968 op donderdag 18 januari tegen Spirit 5. EDE Ede zal morgen alles in het werk stellen om bij het Apeldoornse Robur et Velocitas tenminste één punt je uit het vuur te slepen. Een onge twijfeld moeilijke opgave voor de Ede naren, daar het hun nog steeds niet voor de wind gaat. Ook verleden week moesten ae tegen RKHVV een neder laag incasseren, hoewel deze wel wat onfortuinlijk was. Robur et Velocitas staat weliswaar bovenaan en zal zich door Ede wellicht niet laten verrassen, maar een kat in het nauw kan rare sprongen maken. Wat de opstelling betreft is er nog niets bekend. Er schijnen intern enige moeilijkheden te zijn ontstaan met en kele eerste elftalspelers, die vorige week tegen RKHVV niet waren opge steld. Het volledige programma in IIA luidt: Robur-Ede, VDZ - Victoria Boys, WAVV - Achilles, Leones-DIO, RK- HVV-Theole. Res. 2e klasse B: Epe 2 - RKHVV 2, ESCAVC 3 - Leones 2, Quick 2 - OAB 2, NEG, 3 - WSV 2, AWZO 2 - Ede 2, Vaassen 2 - Columbia 2. Vierde klasse H-West: FortitudoEMS Zwaluwen VooruitSVF VeenendaalJSV KDSMidlandia De MeernUtrecht VreeswijkCandia '66. Vierde klasse F-Oost: DrielHertog Hendrik AVWRVW EendrachtOosterbeek Excelsior ZArnhemia OpheusdenEWV Voor Tweede Kerstdag zijn geen wed- ■«rijcittjj vastgesteld. wanneer veelbelovend materiaal voor handen is alvast een team met re serves wordt geformeerd om in be langrijke interlands uit te komen Er is ons echter niets van bekend, dat de ze oefendag wordt gehouden in ver band met de Europese jeugdkampi oenschappen in Rusland". DEN HAAG De cijfefs van sportto to 25 luidden: aantal deelnemers 647.263; bruto-inleg 905.570,40 gulden. Totaal prijzenbedr. 298.837,96 restant van tot 24 ad 51.226,04 gulden is samen 350.064 gulden. Eerste prijs 192.535,20, drie goede voorspellingen. Per kolom wordt 64.179,40 gld. uitbetaald. Tweede prijs 105.019,20 gulden 124 meldingen. Per kolom 830 gulden. Derde prijs 52.509,60 gulden, 423 mel dingen ca. 123 gulden per kolom. De cijfers van reservetoto 6 luidden: aantal deelnemers 242.099; brutoinleg 308.378,40 gulden. Totaal prijzenbedrag 101.765 gulden. Eerste prijs 55.970,75 gulden. Er waren geen meldingen met 13 goed voorspelde uitslagen zodat tweederde van dit bedrag naar de twee de prijs gaan en eenderde naar de der de. Tweede prijs 67.843,33 gulden, 16 meldingen. Per kolom 4240,20 gulden. Derde prijs 33.921,67 gulden, 41 mel- dinge. Per kolom 827,35 gulden. HONGKONG „Ik heb het voor Mao gedaan. Hij heeft me de kracht gegeven om dit wereldrecord te bre ken". Dat waren op 27 november 1966 de eerste woorden van de Chinese ge- wichtheffer Hsiao Ming-Siang, nadat hij in een krachtexplosie het wereldre cord stoten in het vedergewicht naar de verleden tijd had verwezen. Het zijn ook de laatste in het Westen bekend gewor den woorden van Ming-Siang geweest, want sindsdien werd er niets meer van de sterke Aziaat vernomen. Ook Chine se topsporters als tafelstenniskampioen Chuang Tse-Tung, hoogspringer Ni Tshi Tschin (2.27), schoolslagzwemmer Pu Zu-Kang (1.08,6 op de 100 meter) en turner Jang Ming-Ming lijken sinds de uit Peking gedirigeerde „cultuurrevolu tie" van de aardbodem te zijn verdwe nen. De laatste grote sportmanifestatie waarbij communistisch China in het strijdtoneel trad, waren „De Spelen voor de opkomende landen", die eind november 1966 in Cambodja's hoofdstad Pnomh-Penh werden gehouden. Sinds dien lijken de sportmensen van China in een diepe winterslaap te zijn verzon ken, waaruit zij voorlopig naar het schijnt niet zullen ontwaken. Dat is spijtig, want een blik op de prestatielijst van de atleten van Mao Tse Toeng in 1965 zegt genoeg: 100 me ter: Tschen Tschia-Tschun 10.0, Yui 10.2; 200 meter Tschen 21.3; 110 meter horden: Tsui 13.5, Shi 13.6, 400 meter horden: Liang 51.8; hoogspringen: Ni 2.27, Kang 2.12; polsstokhoogspringen: Chiang 4.70; hink-stap-sprong Ku 16.26; kogelslingeren: Li 63.50 meter. En dat waren dan nog maar de prestaties in 1965! Hoe hebben de atleten, de zwem mers, de voetballers want ook die moeten volgens de laatste berichten al vrij ver zijn gevorderd de gewicht- heffers en al die andere sportlieden 't in het rijk bevolkte China in 1967 gedaan? Bijna niemand, die het weet. En ook in het komende jaar zal het heel moeilijk zijn om vast te stellen, hoep diep de sport in communistisch China in slaap is gevallen. DEN HAAG De Nederlandse scheidsrechter L. van Ravens uit Schiedam zal in januari de juiste da tum is nog niet bekend de wedstrijd BenficaVasas Boedapest, in de kwartfinales van het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen leiden. Hij zal worden geassisteerd door de heren K. Brouwer (Vlaardin- gen) en F. Bus (Leeuwarden). LONDEN Een ploeg van 23 Brit se zwemmers en zwemsters poten tiële deelnemers aan de Olympische Spelen van 1968 zullen dinsdag van uit Londen naar Spanje vertrekken om aldaar in de Sierra Nevada op ruim tweeduizend meter hoogte al te gaan wennen aan de grote hoogte waarop in Mexico tijdens de Ol/mpische Spelen topprestaties verricht moeten worden. De leider van de ploeg, mr. S ars field, vertelde echter dat men in de Sierra Nevada niet gaat zwemmen. ,Jir is wel een bad", aldus de Engelsman, „maar wij zullen er alleen voor recreatieve doeleinden gebruik van maken. Getraind wordt er niet. We zullen onze tijd daar meer doorbrengen met wandelen, sleeën en... sneeuwballen gooien. Het wordt dus echt een vakantie en ik geloof niet dat enige andere sportbond in de wereld ooit iets dergelijks heeft georganiseerd. We vinden echter dat de boog niet al tijd gespannen moet staan en ik geloof dat de zwemmers en zwemsters ook en thousiast zijn over dit initiatief". In de ploeg zijn aUe Engelse corlfeeën o.a. Bobby McGregor, Jill Slattery, Alex Jackson en Diana Harris opge nomen. DEN HAAG Een aantal Neder landse schaatsenrijders en -rijdsters zal in de komende weken een trainings- en wedstrijdprogramma in het buiten land afwerken. Ronnie Nooitgedagt (Amsterdam), Ab Krook (Loosdrecht), Adrie Hek man (Balkbrug) en Eddie Verheyen (Deventer) zullen in de Poolse winter sportplaats Zakopane een trainingssta ge volgen, afgewisseld met enkele wed strijden. Een week later, van 9-16 ja nuari, gaat dezelfde ploeg in Madonna di Campiglio een dergelijk programma afwerken. Voor de internationale wedstrijden op 6 en 7 januari in Oost-Berlijn zijn aangewezen Ge. _rd van Gelder (Olst), Jan Aartsen (Zutphen), Anne Brouwer (Oudehorne), Cor Giling (Berkhout). Ploegleider is Henk van der Grift. De dames Truus Veldhof (Al-bergen), Jannie Goorman (Nijverdal), Rinske Seinstra (Warga), Ingric Blaauw (Zaandam) en Treintje Rep (Oostzaan, tenslotte zullen van 2-16 januari in het Zuidduitse Inzeil gaan trainen en deelnemen aan wedstrijden. LONDEN De Britse voetbalbond heeft zich gisteren uitgesproken tegen de transfersom van 125.000 pond ster ling (300.000 dollar), die Southampton vraagt voor de 22-jarige voorhoedespe ler Martin Chivers. Bondscoach Len Shipmanuj verklaarde hierover: Dit is te belachelijk om onder woorden te brengen. Als de transfersommen zo blij ven stijgen, zal dat een monopolie voor een half dozijn clubs gaan betekenen. De bond zal hier eens ernstig over na denken". MOSKOU De Europese kampioene Nadezjda Tsjizkov, (Sovjet-Unie) heeft gisteren een nieuw wereldrecord indoor- kogelstoten voor dames gevestigd een wedstrijd in Leningrad met een stoot van 17.86 meter. Hiermee brak zij het record van Tamara Press (Sovjet-Unie) van 1965 met 11 centimeter. BERN De Europese voetbalbond (UEFA) heeft gisteren medegedeeld, dat de loting voor de kwartfinale van de Europabeker voor landskampioenen op 16 januari in Parijs zal plaats vin den. De leden van de Nederlandse kern ploeg moeten dit jaar het kerstfeest ver van huis vieren. Op de foto de leden van de ploeg. V.l.n.r.: Wim de Graaff, Kees Verkerk, Ard Schenk, Arie Eriks. Jan Bols, Peter Nottet, Karei te Winkel en Jorrit Jorritsma in hun hotel rond de kerstboom. ADVERTENTIE 310/ NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK MONSTER Duizenden wielren ners, zowel profs als amateurs, ver dienen in de wintermaanden him bo terham op overdekte wielerbanen. Zij breken er records of jagen zes dagen achtereen over houten latten om de onverzadigbare honger naar sensatie van de wielerenthousiasten te stillen. Terwijl iedereen zich kos telijk amuseert met deze spektakel stukken buigt in de Westduitse stad Münster, architect Herbert Schür- mann zich met grote zorg over een tekenbord. Hy kan niet gaan kyken naar het circus dat wordt opgevoerd op zyn werk: de baan. Hij mag alleen maar denken aan zijn nieuwe opdracht; een nieuwe baan, nog sneller en nog veiliger dan het laatste produkt dat van zijn hand is gekomen. Hij moet ervoor zorgen dat de renners kunnen blijveift fiet sen. waar ook ter wereld. Herbert Schürmann heeft het druk, want zijn faam als bouwer van Zijn werkterrein heeft zich uitge breid tot Amerika en Mexico, want ook daar moeten records kunnen worden gebroken. De slanke archi tect bouwt glimlachend door aan het werk, dat ongeveer veertig jaar ge leden door zijn vader Clemens Schür mann ter hand werd genomen. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Niet zonder trots vertelt Herbert Schürmann dat de Mexicanen bij de voorbereidingen op de Olympische Spelen slechts één project uit han den gaven: het bouwen van twee wielerbanen. Eén van hout en een trainingsbaan van cement. Hoe komt een architect ertoe zijn kennis in dienst te stellen van de wielersport? Voor Herbert Schürmann lag die keuze min of meer voor de hand. Toen zijn vader in 1957 overleed zet te hij het werk voort. Vader Clemens Schürmann, die bij de wereldkampioenschappen van 1908 in Parijs als profwielrenner naam had gemaakt, bouwde zijn eer ste houten wielerbaan op verzoek van het stadsbestuur van Münster. Hij reed er zelf één wedstrijd op voor hij de fiets voorgoed ruilde voor de tekentafel. De baan werd een succes. Na tien jaar ervaring kreeg hij de vererende opdracht om in Berlijn de baan te bouwen waar wielerwedstrijden van de Olympi sche Spelen van '64 op werden ge houden. Zijn eerste opdracht uit het bui tenland kwam uit Rome, waar een houten baan voor de wereldkam- BONN By het Duitse voetbal in de eredivisie, de „Bundesliga", ïykt de be slissing reeds te zijn gevallen. Het elftal van FC Nürnberg, in het verleden reeds achtmaal Westduits kampioen, is de concurrenten zóver voorbygestreefd, dat in de tweede helft van het seizoen wat dit betreft geen dramatische ontwikkelingen meer te verwachten zyn. In de afgelopen vier jaren van de eredivisie heeft trou wens altyd de club, die halverwege bovenaan stond, ook de titel behaald. En sinds 1964 had op dit moment nog geen enkele ploeg zeven punten voorsprong, zoals het eerste elftal van FC Nürnberg thans. De indrukwekkende reeks successen van de befaamde club uit Nürnberg in het seizoen 1967-'68 is geheel en al te danken aan de uit Wenen afkomstige, en ook in ons land bekende, trainer Max Merkel, die in het verleden het elftal van München 1860 het kampioen schap heeft verschaft en bovendien naar de. finale van de Europacup voor bekerwinnaars voerde- Merkel staat bekend als een keiharde doordouwer, die zijn systeem tot in de puntjes heeft uitgedokterd en bovendien over de no dige pedagogische gaven beschikt. Hij is erin geslaagd, het elftal van Nürn berg met nieuw enthousiasme te bezie len. Hij heeft een enigszins ouderwet se, tot precisiespel verstarde ploeg ook doorzettingsvermogen, snelheid en be grip voor modern, rechtstreeks spel kunnen bijbrengen. In het vorige sei zoen gelukte het Merkel, halverwege de competitie aangetrokken, bij Nürn berg de vrees voor degradatie weg te nemen. Nu heeft hij zijn ploeg zelfver zekerd naar de top -gevoerd. De andere elftallen in de eredivisie hebben de opmars van het „fenomeen" Nürnberg verbijsterd gevolgd. Het zou een ware sensatie zijn, als het enige andere ploeg zoü gelukken het elftal van Merkel alsnog te bedreigen. Dat geldt ook voor Bayern München, win naar van de Europacup voor nationa le bekerhouders, die tegen het einde van de eerste helft van het seizoen in ernstige moeilijkheden is geraakt. Of het FC Bayern, wier sterren Becken- bauer, Müller en doelverdediger Sepp Maier een enigszins gebluste indruk maken, onder deze omstandigheden zal gelukken de kwartfinale van de Euro pacup te overleven, is nog de vraag, te meer daar de ploeg onzeker is ge worden door het aanstaande vertrek van trainer Zlatko Cajkovski, die na het einde van het seizoen naar Hanno ver gaat. De huidige kampioen, Eintracht Braunschweig, heeft in de moeilijke wedstrijden voor de Europacup tegen Rapid Wien (0-1, 2-0) ongetwijfeld veel aan kracht ingeboet. Dat werd trou wens duidelijk bij de 0-1 nederlaag in Keulen. Een nederlaag, die ook onder andere omstandigheden geen verras sing zou zijn geweest, doch andermaal de geringe aanvalskracht van Ein tracht heeft onthuld. De meeste doelpunten tijdens de eer ste helft van de Westduitse eredivisie werden intussen gescoord door het jon ge elftal van Borussia Mönchenglad- bach, dat door de voortreffeiyke tac ticus Günter Netzer wordt aangevoerd. Kenners betogen, dat deze ploeg mo menteel het fraaiste spel in de eredi visie demonstreert, maar bij de verde diging nogal eens een steek laat val len. Het gevolg is, dat telkens een te rugslag optreedt en deze ploeg genoe gen moet nemen met een redeiyke plaats in de bovenste helft van de rang lijst- Degradatiekandidaat nummer een is op dit moment Borussia Neunkirchen, gevolgd door de weinig homogene ploeg van Karlsruher SC. Komt er niet spoe dig een ommekeer ten goede, dan ma ken deze beide ploegen weinig kans zich in de „Bundesliga" te handhaven, te meer daar het vroegere kampioens elftal Schalke '04 zich dank zij een vlotte spurt van de achterhoede kon losmaken. Teleurstellend is het eerste deel van de competitie ook verlopen voor SV Hamburg en Eintracht Frank furt (de club van de ook in Nederland bekende trainer Elek Schwarz), die aanvankelijk door vele experts nog als kanshebbers voor 't kampioenschap wer den getipt. TILBURG „Criminaliteit wordt be vorderd in de samenleving, als onder de mensen een indruk wordt gewekt van onzekerheid en instabiliteit van waarden. De nieuws- en massamedia spelen bij het wekken van zulk een indruk, zowel direct als indirect, een belangrijke rol. Daar deze indruk van onzekerheid onnodig is in het belang van de samenleving, kan soms wor den gesproken van een ongezonde on zekerheid. die in beduidende mate gewekt of bevorderd wordt door de wijze waarop desbetreffende denk beelden in de openbaarheid worden gebracht". Aldus dr. A. G. Geurts, toen hij aan de Kath. Hoogeschool te Tilburg het lectoraat aanvaardde in de criminologie en het penitentiaire recht Dr. Geurts wees hierbij op het gebrek aan nadruk, dat bij de massavoor lichting gelegd Wordt op het uitzon derlijke in de samenleving van de feiten verklaringen en denkbeelden die naar voren worden gebracht en die door heel veeL mensen van het pu bliek beschouwd worden als regel en als karakteristiek voor de samenle ving, waarin ze verkeren. „Ouderlijk, politieel, justitieel, rech terlijk en kerkelijk gezag en opvat tingen van wat in mode, litteratuur, film enzovoort aanvaardbaar is inza ke seksuele moraal, krijgen in het voorlichtingspatroon duidelijk het stempel mee van dubieus te zijn, wat in de meeste gevallen onnodig en vaak ook onjuist is. Door deze voor stelling wordt ongezonde onzekerheid geschapen. Hier ligt een grote ver antwoordelijkheid bij hen die de lei ding hebben van de grote publici teitsmedia, speciaal van de televisie" zo zei dr. Geurts. „Hierbij nl. kan niet met redelijkheid gesproken wor den van vrijheid van ontvangst. De toeschouwer heeft de keus tussen uit schakelen of laten aanstaan van het apparaat, maar dat impliceert geen vrijheid van oordeel over wat het me dium brengt. „Verantwoordelijkheidsgevoel moet ADVERTENTIE pioenschappen van 1932 moest wor den aangelegd. Later ontwierp Cle ments Schürmann een baan rond een voetbalveld, die in 1934 naar het sta dion Vigorelli in Milaan werd over gebracht. Nog altijd is de Vigorelli - baan het Mekka van de wielersport, waar vrijwel alle wereldrecords wor den gebroken. Gewapend met een schat aan erva ringen, opgedaan in de periode dat hij onder zijn vader werkzaam was, nam Herbert Schürmann in 1956 het bedrijf over. Eén van zijn eerste grote opdrachten was de wielerbaan voor de Olympische Spelen in Rome. De Romeinen stelden maar één eis. Hun baan moest sneller worden dan de Vigorellibaan. Maandenlang experimenteerde een houtinstituut in Venetië met ver schillende soorten hout alvorens t Aftzelia uit Kameroen werd uitver koren. 't Was 'n goede keus: Rome leverde inderdaad een aantal we reldrecords op. Meer opdrachten volgden: uit Gent (1965), Amster dam, Barcelona en Mexico. Voor iedere baan maakt Schür mann een nieuw ontwerp. „Ik heb nog nooit twee banen gebouwd van dezelfde constructie- In dat geval zou mijn werk me snel gaan verve len. Ik blijf experimenteren en on derzoek de mogelijkheid of ik in de toekomst met kunststoffen kan gaan werken. De wielrenners zullen mij daarbij moeten helpen. Ik ben in ho ge mate van hen afhankelijk." Op de tekentafel in het architec tenkantoor van Herbert Schürmann ligt het ontwerp van een wielerbaan in Amsterdam. Secuur werkt hij er aan, want ook van deze banen wordt verwacht dat zij snel zijn. Het is aan Schürmann toevertrouwd. calcar-vieux LAG08 NigeriaPresident 8e- koe Touré van Gumée probeert zijn mannen ertoe te brengen, niet meer dan een vrouw te trouwenmaar dat is een idéé, dat waarschijnlijk niet zal aanslaan in het grootste moham medaanse land van West-Afrika, Ni- gerië, waar men zelfs al een balle tje durft op te gooien ten gunste van de vrouwelijke versie van de veelwij verij, de veélmannerij. Ontwaaktmede-vrouwen en laat ons naar de vrijheid marcheren", schreef een vastbesloten feministe in de ,fiaily Sketch" te Ibadan. „Laten wij de mannen laten zien, dat wij ook in staat zijn de baas over hen te spelen en hun leiding te geven polyandrie (veélman nerij) is het enige antwoord". De polygamie is heel gewoon in Nigerië, waar ongeveer 13 miljoen Mohammedaanse mannen volgens de Koran ieder vier vrouwen mogen heb ben en niet-Mohammedaanse stam men tradities koesteren, die hun ve le vrouwen toestaat. De praktijk is algemeen genoeg om een Franse auto-fabrikant te in spireren tot het adverteren van een nieuw compact-model als „precies wat een man met vier vrouwen no dig heeft". Hij beweert dat de compact groot genoeg is om de bestuurder en vier welgedane dames „volkomen gerief lijk te vervoeren". Deze auto is een van de meest en snelst verkQchte wagens in het land. Vrouwen met meer dan een man zijn echter moeilijk te vinden. De dame van het ingezonden stuk in de ,JDaïly Sketch" van Ibadanzei jam merend over de beproefde positie van de vrouw in Nigerië: ,JIet le ven zou misschien gélukkiger zijn, als de vrouwen meer dan een man mochten hebben in plaats van de mannen meer dan een vrouw. Ik be pleit niet, dat al die echtgenoten on der een dak moeten wonen, want ik weet, dat zulks niet doenlijk is de vrouw mag alleen wonen. Door een gril van het Britse kolo niale recht is bigamie in werkelijk heid in Nigerië verboden, zoals on langs werd ontdekt door de heer Hezekiaj Okedoen, een accountant, toen hij onlangs op het bureau van de burgerlijke stand te Lagos was getrouwd met Beatrice Abika Ogoen- jimi. Volgens een verklaring voor de rechtbankwas hij reeds naar 't gebruikelijke ritueel getrouwd met Grace öladoenni. Hij werd uit de ge vangenis vrijgelaten tegen een borg stelling van honderd pond sterling. speciaal verlangd worden van dege nen die geprononceerde afwijkende meningen willen verkondfgen. Zij die nen er sterk de nadruk op te leggen, dat hun opvattingen uitzonderlijk zijn en slechts in kleine kring worden ge deeld. Bepalend is hier de plaats die ze innemen in het culturele, sociale geestlijke, politieke of overheidsvlak. MEMPHIS (Tennessee) Een acht verdiepingen hoge Holiday Inn (Kam peer Hotel) met 300 kamers zal in Mo naco worden gebouwd op een terrein van 4000 vierkante meter, dat van prins Rainier van Monaco in pacht is verkre gen, aldus heeft Kemmon Wilson, presi dent-commissaris van de Holiday Inn Onderneming verklaard. Wilson zei, dat de pacht een frank per jaar zal bedragen. Het akkoord is tot stand gekomen toen hij de prins ver leden week in diens paleis bezocht. „HU gaf ons ongeveer 4000 vierkante meter van het mooiste land, dat be schikbaar is, land dat aan het strand ligt, de enige plaats in Monaco met een echt strand", aldus Wilson. „Prins Rainier wilde 't voor de gewo ne man mogelijk maken een bezoek aan zijn land te brengen en daarom had hij belangstelling voor onze onderne ming", zei hij. Holiday Inns exploiteert in de Ver enigde Staten een groot aantal motels.

De Vallei | 1967 | | pagina 9